- Honor 200 Pro - mobilportré
- Yettel topik
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Red Magic 10 Air - gaming telefon is lehet kecses
- Motorola G86 - majdnem Edge
- Macrodroid
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Magisk
- One mobilszolgáltatások
-
Mobilarena
OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Petykemano
veterán
válasz
Oliverda #15147 üzenetére
Abban a cikkben sehol sem említik az AMD nevét, mint megbízottat.
Részemről a szenzációhajhász bekérdezés csupán a két hír dátumszintű egybecsengésének szólt - amit végül a rákövetkező napokban nem erősítettek meg. De nem hiszem, hogy ezt pont neked, egy újságírónak kellene magyarázni. -
-
dezz
nagyúr
válasz
Oliverda #15071 üzenetére
Ez ugye nem insider2015-től származik?
Milyen formában várható a már korábban demózott HBM megjelenése az AMD-nél?
(#15099) Fiery: Én egy spanyol nyelvű amcsi lapon olvastam erről, ahol a megadott forrásoldalon nem volt erről szó. Neked ugye hitelesebb forrásaid vannak?
"Bristol Ridge (= Carrizo)" - Itt talán korrektebb lenne a ~ jel, hiszem új memóriavezérlőt kap (hacsak nem DDR4 kompatibilis titokban már a Carrizoé is) és valószínűleg a lapka többi része sem teljesen ugyanaz, szóval többről lehet szó, mint hogy egy kvázi Carrizot jól megküldenek fesszel néhányszáz MHz-cel többért. Minimum egy új revízió (nagyobb steppingváltás).
(#15108) Valdez: "HBM buffered alaplapot kihoznia 14nm-en"
(#15110) VirsLee: #14962
-
Valdez
őstag
válasz
Oliverda #15106 üzenetére
Az oké, hogy leírtad mi lesz x év múlva, csak szerintem ezt nem fogja megérni az AMD a jelen felállás szerint.
Tehát hogy a témánál maradjunk nem fogja tudni a 14nm-t kihasználni a cég úgy, ahogy az jó lenne IGP szempontjából.
Amíg az Intelnél simán beférnek ilyen L4 szintű edramok még akár 22nm-en is, az AMD-nek esélye se lesz HBM buffered alaplapot kihoznia 14nm-en, mert nem lesz rá kereslet, se nem gyártó aki bevállalja a buktát.
Feltéve ha megéri a cég.Tehát kb nem sokat fog érni egy, a jelenlegieknél jóval erősebb APU, mert a memória alrendszer olyan lesz, amilyen (ddr4-2666-3000). És ezen a ddr4 későbbi órajelemelése se sokat fog változtatni, feltételezve hogy fel akarnak menni 16-20 CU-ig.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #15087 üzenetére
Korrekt
Ofcoz erdemes lenne me'g megemliteni a Stoney Ridge es Bristol Ridge APU-kat is, amik ekvivalens vagy gyengebb specifikacioval fognak rendelkezni, mint a mostani Carrizo, tehat azok sem hoznak semmi pozitiv meglepetest az x86 vagy epp iGPU magok szamat tekintve.
-
Petykemano
veterán
válasz
Oliverda #15085 üzenetére
A 8320E nem zen, hanem Bulldozer leszármazott és a kaveriből és a carrizoból is hiányzik a L3 cache. Arról beszéltünk, hogy ha érkezik XV magokkal szerelt asztali APU, akkor mivel már az grafikus api és a játékok skálázódása - a következő hónapokban - jobb, mint 2014 elején volt, ezért már érdemesebb lehet a magok számát növelni, mint a frekvencián tolni párszáz MHz-et másfél-kétszeres fogyasztással.
Ebben neked mi a hülyeség?
Ami a sávszélesség növelő eszközöket és megfizethetőségüket illeti csak téged és a többi hozzászólót (derive, Fiery) idéztem. Csak még nem világos, hogy mikor milyen időintervallumokban gondolkozol. Egyszer leoltasz, hogy ez+az életképtelen, drága és van más lehetőség is, amikor visszaidézlek, leoltasz, hogy honnan tudom, mi lesz két év múlva.
-
Petykemano
veterán
válasz
Oliverda #15078 üzenetére
A DX12 és a szállingózó igp-t posztprocesszre kihaszáló eljárások mellé Képzelj el egy 8320E felépítésű és fogyasztású CPU-t (L3 cache helyett) 4CU-val.
Simán jó, egészen addig, míg az AMD meg nem csinálja az igpn futó apit.
(#15080) Oliverda válasza
Csak sajnos mind megfizethetetlenül, vagy még annál is drágább. Vagy ha megfzethető is lenne, azért nem működne, mert senki nem hinné el, az olcsó, de nem elég jó procik gyártója csinálhat valamit, ami drága, de jó. -
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #15071 üzenetére
En ezeket a slide-okat nem vennem keszpenznek. Mar csak azert sem, mert itt me'g FM3-rol van szo. 2-vel ezelotti slide-okon me'g szo nem volt Carrizorol desktopba, plane nem AM4 vagy FM3 foglalatba rakva
Sz'al majd meglatjuk. De egyebkent en is jobban orulnek egy szolidabb TDP-nek, csak ahhoz kellene egy franko gyartastechnologia is, az pedig kerdeses, hogy bevetesre kerul-e a Bristol Ridge kapcsan.
-
leviske
veterán
válasz
Oliverda #15073 üzenetére
18k-ért már lehet gagyi 8GB-os DDR4 kiteket kapni. Ez 3k-val drágább, mint a gagyi DDR3-as verziók. Ez viszont már nem megy el annyi embernek a szeme mellett.
Persze akiknek CL15 3300MHz az alap, azok tényleg egy darabig várhatnak, mire elérhető árú cuccokat találnak a polcokon.
-
leviske
veterán
válasz
Oliverda #15069 üzenetére
Igaz, pontosítva a CPU alap órajel csökkent 600MHz-et, míg a turbó órajel 200MHz-et. Viszont a DDR4-es érveddel nem értek egyet, mert 8GB-os DDR4 kiteket már most jóval olcsóbban lehet venni a DDR3 viszonylatában, mint amennyivel drágábban kellette magát az elődnél mondjuk a DDR3 vagy a DDR2 megjelenéskor. Elfogadhatóbb érvnek érezném a FM2+ platformra gyakorolt esetleges hatását.
Mindegy, ha a Carrizo értelmet tud nyerni FM2+ foglalaton is, az csak jó.
(#15070) Fiery: Több magú Carrizo helyett szerintem inkább költsék a pénzt Zen alapú APU-ra. Bár, ha jól láttam a Zen-es diákból, már ők is az APU-kra "monolitikus" mobil megoldásokként tekintenek, elkülönítve a grafika-orientált Radeon-októl és számítás-orientált Zen prociktól, szóval lehet nem is hiányoznak az ilyen APU-k. Meglátjuk.
-
Petykemano
veterán
válasz
Oliverda #15055 üzenetére
Úgy, hogy az kaverinél itt említett "jól megszokott 128 bites kétcsatornás rendszer"-t kibővítik úgy, hogy az itt emlegett, valószínűleg GDDR5 kompatibilitásra szánt, de soha nem használt csatornákat kivágják és helyébe DDR3 csatornákat helyeznek el.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #15043 üzenetére
Igy van. Szerintem egyebkent mar az AMD sem tudja kovetni, hogy mikor mit varialnak at. A legutobbi roadmapen me'g nyoma sem volt FM2+-ba illeszkedo Carrizonak vagy Bristol Ridge-nek. Persze az Intelnel meg ott a nyavalyas Kaby Lake
Na meg naluk ott volt a Broadwell is, ami eloszor jott volna LGA-ba (Broadwell-S kodneven), aztan megsem, aztan megis, de mar csak eDRAM-mal (Broadwell-H).
-
derive
senior tag
válasz
Oliverda #15039 üzenetére
Azert az nem kozos fejlesztes, amikor mindenki licenszeli a legjobb processt (pl IBM 32 nanon). Ez pl. akkor latszott amikor az STmicro egyszeruen nemet mondott az FDSOI licenszelesere (kb. 2011-13). Csak akkor adtak at a tobbieknek, amikor nagyon megszorultak es a 14-20 nm-re skalazas elkezdett tavolodni.
A 32nm HKMG low power node, tulkepp semmi kiemelkedot nem gyartottak rajta, csak adaptaltak az IBM processet, ekkoriban meg csak kezdodott az ARMos szokoar. A 28nm PD SOIt vegul elkaszaltak, mikor a szar helyzetben levo STmicro odaadta nekik az FDt. Viszont terveznek 14 nanos FD SOIt is, ez lemaradt (vajon ez sajat fejlesztes?).
A tavaji advanced lithography conferencen igen pozitiv volt a hangulat az EUVvel kapcsolatban. Hatalmasat leptek elore (ill hoztak nyilvanossagra a fejleszteseiket) ugyhogy nem lennek meglepve, ha par ceg nem fog szenvedni multi-exposure multi-patterning 2-3. felvonasaval hanem direktben EUVra valt.
-
derive
senior tag
válasz
Oliverda #15031 üzenetére
A Common Platform Alliance kereteben egyutt vannak a Samuval es az IBMel. Az utobbi par evvel ezelotig igencsak az elen jart fejlesztesben, mig a koltseges gyartast lepasszolta. AMDs idokben foleg SOIval foglalkoztak, ugyhogy a SOI adaptacio oket illeti.
32nm HKMG: IBM-Samsung-GF (ez egy jo node volt)
32nm SOI-HKMG: GF (ez az FXek nodeja)
28nm HKMG: Samsung-GF (ezzel meg rengeteget szivtak, az IBM mar kezdett kifarolni)
28nm SOI-HKMG: GF
20nm: Akkor hallottam rola eloszor es utoljara amikor az AMD kijelentette, hogy szar.
------------Jovobeli nodeok-----------
28nm FD SOI: STmicro-IBM
22nm FD SOI: STmicro-IBM
14nm FinFET: Samsung
10nm: Nagy csend, de EUV berendezest egddig csak az Intel es TSMC rendelt
---------Torolt nodeok---------------
16nm FF (igen, ilyen is volt, a 32 nm DPjebol akartak kiindulni)
14nm FF (inkabb becsatlakoztak a Samuhoz)A Samu 14 nme erosen indult, alig fel evvel az Intel utan mar tomegtermelesben voltak, meg ha gyenge yieldekkel, de azota viszont belassult a fejlodes. Az intelt sem kell felteni, kihasznalja, hogy meg egy bort lehuzhat a 14 nanorol. Skylake refresht elnevezte Kaby lakenek es a 10nmes triple patterning helyett megkezdte az atallast EUV litografiara.
@Pletykamano: A HBMnek igenis van ertelme az IGPhez, csak amig nem tudnak epkezlab CPUt felmutatni addig nem kell eroltetni. Egy APU 95Wos keretebol max kijonne egy alsokategorias DVGA teljesitmenye (referencia GTX 750 onmaga 60W), prociban meg egy i3. Aki meg i5ot vagy i7et vesz jatekra, az vesz egy 970et, vagy egy Furyt, 2-300W csak grafikara. Alighanem nem kerdes melyik lesz a nyero. A DDR4el azert nem kerget a tatar, bar vannak olcsobb modulok, de a 3200 MHz ara meg mindig csillagaszati.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #15035 üzenetére
Olcso vigasz vs. piaci elsoseg. Kinek mi szamit. Szerintem 1 eves csuszast sajat magahoz kepest, de me'g mindig elsokent piacra lepni valamivel, minden ceg bevallalna maganak a mai felporgott IT vilagban
A roadmapek modositasa pedig nem feletlenul minusz $$ tekinteteben. 1 evvel kesobb kezdik el gyartani a 14 nanot, de kozben addig tovabb tudjak hasznalni a 22 nanos gyartosorokat, amik nem 2 fillerbe kerultek anno (R&D). Ugyanigy, ha a 10 nanot is elcsusztatjak 1-2 evvel (ami jelen allas szerint sanszos), az sem feltetlenul veszteseg, hiszen a brutalis koltsegu (marmint R&D) 14 nanos processz hasznalatat ki tudjak nyujtani. A piacon pedig -- sajnos -- annyit kernek a procikert (kiveve ultramobil), amit nem sajnalnak
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #15033 üzenetére
Es? Me'g igy is az elsok voltak, minden szempontbol. Elso 14 nanos tomegtermelesu processz, elso magas frekvencias 14 nanos processz. Legfeljebb sajat magukhoz kepest nem voltak igazan jok
Kb. azt csinaltak, mintha egy olimpikon azt mondana, a kovetkezo olimpian kerek 8 masodperccel nyeri az aranyermet 100 meteren, de vegul "csupan" 8,5 masodperccel nyeri meg az aranyermet. Attol me'g az aranyerem nem valtozik.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #15031 üzenetére
"Nem törvényszerű, hogy mindig minden jól vagy jobban sikerül nekik, és erre pont jó példa a 14 nanométeres technológiájuk."
Ize, mi is a baj az Intel 14 nanojaval? Ok az elso es egyetlen gyarto, akik magas frekvencias CPU-t is tudnak 14 nanon gyartani -- nem beszelve arrol, hogy 14 nanon gyartanak mar cca. 1 eve alacsony frekvencias SoC-okat is. Senki sem tudja ezt utanuk csinalni egyelore, es ha az AMD/GF-fel kapcsolatos jelenlegi allast nezzuk, akkor legkozelebb cca. 1 ev mulva indul be a kovetkezo ilyen 14 nanos node.
-
derive
senior tag
válasz
Oliverda #15028 üzenetére
Azert ne hasonlitsuk az Intelt a GFhez, utobbiak mar vagy 3-4 node ota csak licenszelik a processt, a sajat fejleszteseik meg ezzel parhuzamosan kukaerettek. A 14 nanoval meg az Intel is igencsak megszenvedett, papiron mar egy eve Broadwellel kene futkorasznunk. Amit legutobb hallani lehetett, hogy kismeretu SOCoknal a Samu 30% korul jart a GF meg joval alatta. Azota persze javult, de egy komplex magas orajelulapka azert igenyesebb allatfajta. Mondjuk legalabb az also kategorias Radeonok is 14 nanosak lesznek, mert annyi lesz a selejt
-
Petykemano
veterán
válasz
Oliverda #15010 üzenetére
Hát igen, nem más, mint az. Ami, hát, hogy fogalmazzak... kár.
Bár álmodozásnak hat, főleg ilyen konzervatív roadmappel szembeállítva, de szerintem nagyonis indokolt 2016-ra HBM-mel szerelt apukról beszélni. Amennyire én tudom, a Fiji valójában már egy ideje kész volt, csak még össze kellett érnie a szálaknak a HBM-mel.
Ősztől érkezik az Inteltől a Skylake, ami a Broadwell után tovább növeli az IGP kapacitását és tudását. És ezzel az AMD egy 2014 elején debütált technológiával versenyez (Kaveri, Godavari) Egy excavatorra és a szintén 2014-ben debütáló GCN3-ra épülő, de még 28nm-t használó asztal procival még tüzet oltani se lehet már majd 2016 elején. a Carrizoban az volt az érthető rész, hogy Low powerre kellett optimalizálni. A Bristol Ridge-gel 2016 elején három probléma lesz: az 4 excavator mag vagy kevés lesz, vagy sokat fogyaszt, önmagában a GCN3 pedig túl keveset fog hozzátenni a Kaveri grafikus teljesítményhez, talán még DDR4-gyel együtt is és az egész megoldás 28nm-en túl sokat fog fogyasztani.Mondom mit tartanék én eladhatónak (álmodozás ON):
Ahogy már említettem a DX12 megjelenésekor demoznám a Visherán, mennyivel versenyképesebb lett és bejelenteném, hogy készülünk ám a játékosoknak 8 magos 22nm-en készülő excavator magokkal szerelt procikkal, amiket mondjuk ősszel dobnék piacra. Játékból biztos sok készül el karácsonyra, kerüljön a fa alá proci is. (Ha a Bristol Ridge-hez képesek excavatort készíteni magas frekvenciára optimalizálva, akkor ez igazán nem kéne, hogy megerőltető legyen.) Ennek persze kétségtelenül ellentmond, hogy a Project Quantumban Intel procit használtak.
Ezzel egyidőben, vagyis a DX12 megjelenésekor demoznám az asztali Carrizot (ami a Bristol Ridge). Ugye már most is demózgatják a Carrizot DX12 alatt. Ezt el lehetne adni AXX-8XXX (Godavari) néven. (A helye végülis megvan, összeállna a kép, hogy az A10-7870K miért 7870K - a pletykaszájtok is csak kicsit éreznék magukat becsapva.)
A GCN3-ból jövő delta color compression most még sokat jelentene, hisz most jelenik meg majd az új driver, ami Abu elmondása szerint minden GCN-t érint, feltételezem az apukat is, így elég nagyot lehetne előrelépni a korábbi kaveri szinthez képest.Ezzel nagyjából egyidőben (2015Q3) megjelenik a Skylake is, ami elvileg egy nagy előrelépést jelent IGP téren. Valószínűleg a Skylake megjelenésével (hUMA, meg egyebek) előtérbe kerül majd az IGP számítási kapacitásának befogása. Akik eddig fikázták az AMD-t, hogy de szar az APU, mert játékra szar, mindenre szar, és kell a fenének az IGP, letiltom biosból a fenébe, azok majd hasonló vehemenciával fogják villággá kürtölni, micsoda istencsászár az Intel, hogy megtízszerezte a CPU számítási kapacitását és csak opencl-t kell hozzá használni és stb.
A Zen megjelenése ekkor még legalább 1 év és drága Finfetre épül. (Kicsit rossz, hogy az AMD mintha a piaci trendekkel ellentétesen fejlesztene: amikor az egyszálas teljesítmény a fontos, akkor throughputra fejleszt, amikor végre kikényszeríti a többmagos skálázódást, akkor meg irányt vált, erre csak egy megoldás van!).
CPU magok terén az excavatorra kell támaszkodni, de az új szoftveres környezetben már annyira nem is béna. Az IGP teljesítményét egyértelműen az on die HBM-mel lehet növelni, mivel eddig is memória sávszélesség limites volt az IGP játékokban legalábbis. az On Die HBM ötlete érdekes. Elvileg a HBM képes lenne nagyjából azt a késleltetést hozni, mint a bulldozer l3 cache, amiben az a 8MB elvitte a chipharmadát, ~100nmm-t. Ehhez képest 1GB HBM csak 5x7mm kiterjedésű. Még ha nem is hozza azt a késleltetést, amit egy l3 cache-től várnánk, és inkább csak l4 minősítést kaphatna, még akkor is nagyságrendekkel jobb, mint a rendszermemória és brutálisan nagy méretű. (egyébként állítólag a HMC alkalmasabb lesz erre a célra)
Gyártástechnológia váltással pedig lehetne egy mainsteam prociba is több magot építeni TDP kereten belül, vagy csökkenteni a fogyasztást. De ez a szegmens nem az, ahol a drága finfetet még be lehetne vetni.A következő termék 2016Q1-Q2 4-6-8 az FX-eknél alacsonyabb órajelű excavator magos és 12-16 CU-s 22nm-es FD-SOIn épülő nagy APU, amihez a járna már 1GB HBM is. Ha a Carrizot össze tudták dobni 35W-ba 28nm-es bulkon, akkor egy ilyennek 77-95W-ba bele kellene férnie. Amúgy is volt szó HPC szegmensbe szánt 200W-os APU-ról, tehát az ötlet megintcsak nem távoli, alaptalan.
Ekkor tehát lenne
- 4-6-8 magos FX excavator 22nm FD-SOI-n, ami elvileg olcsó
- 4-6-8 + 8-12-16 magos mainstream excavator HBM-mel 22nm-en (itt a 8+16 magos mondjuk már kifejezeten erős gép, olyan 60-75e Ft)Erre érkezne 14nm-es finfeten lovagolva a 8 magos (16 szál) Zen FX, ami nem váltaná az 22nm-en gyártott excavator FX-et, hanem fölé épülne be mind teljesítményben, mind árban. A többi ismert.
De azért ez mennyivel ütőképesebb lenne, mint az a meglehetősen konzervatív, ortodox, lejárt szavatosságú technológiákat használó leszakadó termékskálát felvonultató roadmap?
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14997 üzenetére
Nem. S es T betuk kornyeken kell keresni a megoldast. Maga az APU leginkabb ugy nez ki, mintha fognal egy Carrizot, es felbehasitanad. Marmint minden szempontbol. Nagyon fura, nemtom kinek kell egy ilyen szutyok -- bocsanat a fogalmazasert. De low-end APU-nak ott a Nolan.
-
válasz
Oliverda #14992 üzenetére
Én még ott tartok, hogy a két egyforma kapacitású memória megy csak duálban. Van erről tudástár?
Szerk: Most olyat olvastam, hogy a 2+4GB-ból 2+2GB dual channelben megy, de a +2GB csak singleben, ami ugye az egyik modulon pluszban van. Legalábbis Intelnél van valami Flex mode, ezt írják, gondolom AMD is megoldotta.
-
-
dezz
nagyúr
válasz
Oliverda #14929 üzenetére
A linkelt oldal szerint (szerintem is), ez a bizonyos 7th Gen A-Series Desktop APU (Bristol Ridge?) legnagyobb valószínűséggel egy órajelben feljebb skálázott és DDR4-et is támogató Karrizo-féleség lesz, továbbra is 28nm-en. (Az AMD csak a Zennel kapcsolatban emlegette a FinFET-et és amúgy sem valószínű, hogy átviszik az Excavatort FinFET-re, csak hogy a következő körben úgyis leváltsa a Zen az alacsonyabb szegmensekben is.)
Ha így van: az vajon teljesen kizárt, hogy - tekintve a DDR3 támogatását -, kihozzák FM2+-ra is?
-
válasz
Oliverda #14911 üzenetére
1 Zen mag + HT teljesítménye összehasonlítható 1 Excavator modul teljesítményével. Szerintem.
Múltkor számolgattam CB R15 eredmények alapján, és az jött ki, hogy a Steamrollerhez képest a Sandy-Ivy olyan 40% előnyben van IPC tekintetében. Ha a Zen 40%-kal jobb IPC-ben, mint az Excavator, akkor kb. a Haswell szintjén lesz. Ez nyilván kevés a jövőre érkező Skylake meg mittomén mi ellen, de pont erről pofáztunk már jó ideje, hogy ha Sandy-Ivy-Haswell procikat beérné az AMD, már örülnénk és valljuk be, az már értékelhető teljesítmény lenne.
Persze ezek csak mi vagyunk, sok ember tovább fanyalogna, hogy az AMD-nek nem sikerült még mindig lenyomnia az Intelt. De azok olyanok, akiknek az ingyen sem elég olcsó, és a lóf*sz sem elég nagy...
-
stratova
veterán
válasz
Oliverda #14908 üzenetére
Bár reméltem egyértelmű, mire gondolok, pontosítom: nem a CPU-RAM kapcsolatra értettem a 2.5D stackinget, hanem a ram modulok esetében a memórialapkán belüli alkalmazásra a nagy kapacitás érdekében.
Ha nem is Carrizot nézem, azért van mit behozni (a fent emlitett órajeltartományt nézve):
FX-7600P (2/4 2.7/3.6 GHz 35 W Steamroller)
CB R15 S/M: 76/232
Tfh. x1.45 - CMT vs. SMT: 110/254 (persze még nem tudni milyen hatékonyságú lesz AMD SMT-je és mennyire engedi majd átmenetileg túllépni a TDP limitet [ha megörökli a Carizzoban is megjelenő STAMP és egyéb megoldásokat]).i7-4600M (2/4 2.9/3.4 GHz 37 W Haswell)
CB R15 S/M: 132/310i7-5600U (2/4 2.6/3.2 GHz 15 W Broadwell)
CB R15 S/M: 131/302i5-5257U (2/4 2.7/3.1 GHz 28 W Broadwell)
CB R15 S/M: 126/321 -
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14890 üzenetére
En csak azert szajkozom a szerver/HEDT platformot, mert nekem az AMD mondta konkretan azt (eloszoban), hogy a Zennel a szerver/HEDT piacon inditanak, es erre nagyon buszke is volt az ember. Teny, hogy ez cca. egy eve volt, azota valtozhatott a terv, es adott esetben elorebb hozhattak a desktop/mobilt is, vagy a szerver/HEDT-t sorolhattak hatrebb. Az is lehet, hogy eredetileg a szerver procibol keszult volna a HEDT verzio, Intel-modra, mig a mostani roadmapen inkabb az latszik, hogy a Bristol Ridge kerult felskalazasra, es ugy szuletett meg a Summit Ridge. Szoval sok lehetoseg van, de a logika is azt diktalja, hogy a szerverrel erdemes kezdeni a frissitest. Teny, hogy az a legkemenyebb dio is egyben.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14883 üzenetére
"Ennyi erővel az Intel már évek óta nagyon hülyén csinálja"
Es az Intel vagy az AMD hagyott ki a szerver roadmapjebol 3 (mas szamitas szerint 3,5) evet?
Ha az Intel sem adott volna ki mar 3 eve uj szerver procit, akkor ok is azzal kezdenek a frissitest
Arrol nem beszelve, hogy a szerver termekekben van az igazan nagy penz, tehat amugy is azzal kellene leginkabb foglalkoznia az AMD-nek. A tobbi piacon ha megfeszul sem tud penzt csinalni, ez latszik a penzugyi jelenteseken.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14872 üzenetére
Az AMD nagyon hulyen fogja csinalni, ha megsem a szerverrel/HEDT-vel indit. Annak egyebkent en semmi ertelmet nem latnam, ha 12 magos lenne a HEDT processzoruk. Minek? Hacsak nem azt sejtik, hogy a Broadwell-E vagy a Skylake-E 12 magos lesz, de ilyesmirol en me'g nem hallottam. A Summit Ridge kapcsan a slide nem emliti a memoriat, de ha az is FM3 lesz meg a Bristol Ridge is, akkor velhetoen mindketto dual channel DDR4-et kap "csupan". Nem tudom, a HEDT platformon, mondjuk 8 mag eseten mennyit szamit valojaban a 4 memoria csatorna (vs. 2 csatorna), de nem gondolnam, hogy ne lehetne nagy reszben kompenzalni agresszivabb DDR4 orajel hasznalataval. Egy jo kompromisszum lenne szerintem a dual channel DDR4-2800, nagyban megkonnyitene az implementaciot, joval olcsobbak lehetnenek az alaplapok is. Persze ezzel megsem lenne socket kompatibilis a szerver Zenekkel, de csereben nem kellene bele HT tamogatas, es ugy altalaban sokkal egyszerubb CPU lehetne, mint a szerver termekek. Ergo a Summit Ridge egy olyan Bristol Ridge lenne, amiben a nagy iGPU-t kicsereli az AMD +4 CPU magra. Nem valami ilyesmit koveteltek mar nehanyan a Kaveri kapcsan is?
Nem egyszer olvastam a forumokban a fanyalgast, hogy miert nem lehet az iGPU helyett inkabb duplaannyi x86 magot kapni, hiszen ugyis eros dGPU-t hasznal az ember, az iGPU meg unatkozik vagy le van tiltva. Erre Abu valasza mindig az volt, hogy majd a HSA meg mely integracio. Na abbol egyelore semmi nem lett, ergo ha a Kaverinal (sot, mar a Richlandnel) megcsinalta volna mar ezt az AMD, lehet hogy jobban jartak volna. Siman lehet, hogy ez a felismeres most jott el az AMD reszerol.
"Az eddig látottak alapján a Basilisk egy herélt Bristol Ridge is lehet."
Az eleg nagy pazarlas lenne. Hiszen akkor le kellene kapcsolni a modul felet, az L3 cache felet, stb. Nem gondolnam, hogy igy mukodne, de persze atmeneti megoldasnak ez is jo lehet adott esetben. Hosszutavon azonban nem szabadna ilyen merteku pazarlast csinalnia az AMD-nek.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14868 üzenetére
A Summit Ridge a HEDT CPU, ugyhogy az mindenkepp 2016, ha hihetunk a slide-oknak. Ha pedig az jon, akkor minimum az 1 socketes 8 magos Zen szerver CPU is jonni fog, hiszen az lenyegeben megegyezik a Summit Ridge-dzsel. Es a szerver vonal evekkel le van maradva a desktop/mobiltol, raadasul joval nagyobb potencial ($) is van benne, ugyhogy hulye lenne az AMD nem azzal inditani a Zent.
-
-
Balala2007
tag
válasz
Oliverda #14822 üzenetére
Fully inclusive cache design...
Be kell aldozni az exclusive cache kapacitasfolenyet. Gondolom ugyanaz lehet itt is az indok, mint amikor a Nehalemnel bejott az inclusive L3, egyszerubb a snoop, nem kell minden szintet vegigellenorizni. Ki tudja, talan meg gyorsulast is hoz.
Még ennél is érdekesebb lenne odatenni az AMD által alkalmazott 28 és 32 nanométert is.
Nekem ezek az adatok sajnos nincsenek meg, de barki kiegeszitheti a tablazatot.
(egyesítettem őket)
[ Módosította: Oliverda ]
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14834 üzenetére
"APU-ról pedig egyelőre nem volt szó."
Es a Greenland? [link] Oke, ez nem 4 magos, de APU.
Nem lehet, hogy kevered a 16 magos Greenland APU-t meg a 32 magos Zen alapu szerver CPU-t?
Egyebkent 16 mag keves lesz a szerver processzoroknal. A Broadwell-EP es a Skylake-EP lesz a Zen alapu szerver CPU ellenfele hosszutavon, azokbol pedig 22+ magos verziok is lesznek. Sz'al 24 mag a minimum a Zennel, ha nem akar az AMD egybol vert helyzetbol indulni.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14831 üzenetére
"Btw eddig úgy fest, hogy max. frekvenciában 32 nm óra már az Intel is inkább visszafele lépked, de a húzó termékekhez már nem is kell ~4 GHz, úgyhogy ez valószínűleg nem is véletlen."
Melyik termekekre gondolsz?
28 nano: i7-2600K: 3.4 / 3.8 GHz (utobbi a Turbo)
22 nano: i7-3770K: 3.5 / 3.9 GHz
22 nano: i7-4790K: 4.0 / 4.4 GHz
14 nano: i7-6700K: 4.0 / 4.2 GHz (pletyka!)En csak a legutolso lepesnel latok visszalepest, es ott sem feltetlenul all meg a dolog, ha a 4770K-t is belevesszuk a kepbe, ill. feltelezzuk, hogy lesz majd "6790K" is valamikor, a Skylake Refresh-nel. Sz'al en itt inkabb fokozatos orajel emelkedest latok.
"Nem tudom honnan származik az infó, miszerint brutál nagy területű lenne a Zen, mindenesetre ha egyetlen mag valóban ~10mm2 lesz, akkor ~100mm2-ből kijöhet egy teljes négymagos lapka, ami manapság már inkább kicsi mintsem nagy."
Ize, en a 32 magos szerver lapkarol beszeltem. 32 x 10 = 320 mm2, es az me'g csak a CPU-resz. Uncore, sallangok, nem lesz kicsi. Nyilvan egy 4 magos verzio joval kisebb lesz, de az erosen a jovo Zenéje (bocccs
), azaz 2017, es annal a procinal sem jon ki 100 mm2-bol a teljes APU, hiszen lesz me'g mellette egy csinos es szep nagy iGPU is
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14824 üzenetére
Oke, en csupan arra probaltam utalni, hogy semmi garancia nincs ra, hogy a fogyasztast ill. az orajelbeli skalazodast tekintve komoly elorelepest lehet varni a Samsung/GF-fele 14 nanotol, ha a mostani 28 nanohoz hasonlitjuk mondjuk; es ugye nem egy low-power CPU/APU-rol beszelunk. A Kaveri 28 nanoja, a Richland 32 nanoja utan sem volt eppen sikertortenetnek nevezheto; es ha nem tevedek, jelenleg es a kozeljovoben sem varhato olyan 14 nanos processzor, ami 3+ GHz-en mukodne, es nem az Intel gyaraibol kerulne ki. Ergo az egvilagon semmi garancia nincs arra, hogy akár csak a 3.5 GHz is konnyeden elerheto lesz a Zen eseteben, az adott 14 nanon. Ha pedig orajelben nem tudjak hozni a Skylake-et (vagy akár csak a Haswellt), akkor IPC-ben me'g komolyabb feladat ele allitjak magukat.
Ezert is lenne jo, ha a GF 14 nanojat be lehetne repulni egy mas, de szinten magas orajelre skalazott maggal. Az Excavator 14 nanora shrinkelve pl. tok jo lenne ilyen celra.
A tranyo suruseg pedig csupan azert necces kerdes, mert -- ha hihetunk a pletykaknak -- egy brutal nagy teruletu maggal indul a Zen palyafutasa, ergo baromira nem mindegy az a +/- 30% die terulet. Eleg sok mulik azon, pl. kihozatal, ill. a gyartas koltsegei. Nem tudom, az AMD mennyire engedheti/engedhetne meg maganak, hogy veszteseggel gyartsa le az elso generacios Zent........
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14788 üzenetére
Az alaplapgyartok ugyanugy gyarthatnanak alaplapokat, mint most. Most is vannak BGA processzoros alaplapok, fokent mini-ITX (Bay Trail, Kabini). A hutogyartok ugyanugy gyarthatnak BGA-hoz is hutoket, semmi koze a foglalatnak a hutokhoz, vagy legalabbis nem akadalyoz meg senkit a BGA abban, hogy hutot rakjon a procira. Egyedul a BGA koruli lyukak kellenek, es mehet ra a 3rd party huto. A haz, tap, RAM, SSD es videokartya gyartok is mukodhetnenek tovabb, minden gond nelkul.
Megjegyzem, a legtobb alaplap gyarto manapsag mar sok-sok labon all, pont azert, mert ok is tudjak, hogy az alaplapos biznisznek hosszutavon lealdozott. Tabletek, telefonok vannak fokuszban, azok me'g mindig felfele ivelnek, es ha a Google-on mulik, akkor van me'g boven potencial bennuk (Android One).
Az AM1-et meg inkabb hagyjuk. Az egy eleve "fura" otlet volt, a szellel szemben hugyozas tipikus AMD-s esete. Nem is hiszem, hogy jonne uj processzor azokba a lapokba. Ha az AMD nagyon eletben akarna tartani a platformot, mar kihozta volna az AM1 foglalatos Beemat, vagy legalabb beszelt volna ilyen lehetosegrol.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14785 üzenetére
Ha die-shrinkrol lenne szo, azaz nem csak a meglevo, valtozatlan Carrizot ujratokozni, akkor siman hozza lehet nyulni a PCIe vezerlohoz (uncore), es akkor ugyanabban a korben ki lehetne hajitani az FCH-t is, vagy felhasznalni az integralt FCH-t mas celra, pl. annak a PCIe vezerlojet hasznositani mondjuk M.2 SSD csatlakoztatasara. Boven lenne lehetoseg a Carrizoban, a desktopon is, csak kerdes, hogy ez valojaban mekkora piac az AMD-nek. Ha a teljes PC-piacot leosztjuk 2-vel (mert a desktop vs. notebook arány legjobb esetben is 50-50%), azt leosztjuk me'g 5-tel (ha 20%-os AMD piaci reszesedest veszunk a desktopra), abbol kivonjuk a low-power cuccokat es az all-in-one-okat, akkor nem feltetlenul kapunk oriasi piacot
Raadasul ez a PC-piac azon resze, ami a leggyorsabban zsugorodik
"A Carrizo már nem DDR4 ready?"
DDR3 es DDR4-et tamogat, 2 csatornaval.
"A DIY desktop eltűnése szerintem még odébb van. Túl nagy biznisz ez ahhoz, hogy kukázzák az egészet, de még ha az Intel így is döntene, szerintem az AMD maradna ezen a vonalon mint egyetlen gyártó aki ezt kínálja."
Nem feltetlenul a teljes kukazasra gondoltam, hanem inkabb arra, hogy csak a HEDT marad, ill. esetleg az alatt me'g egy lepcso, a mostani Core i7-4000 szerianak megfelelo szegmens. Minden mas mehetne mar most is BGA-val, mint ahogy a Broadwell-K esete is mutatja ezt az evoluciot. Egyre kevesebben akarnak processzort cserelni a desktop gepukben. A cserelheto CPU csupan arra jo a legtobb esetben, hogy ne kelljen tulsagosan leszukiteni a valasztekot az alaplap+CPU kombok kapcsan. Azaz, lehet venni high-end alaplapot is low-end CPU-val, low-end alaplapot high-end CPU-val, stb. Mig ha csupan BGA lenne, akkor kenytelenek lennenek az alaplap gyartok eldonteni, hogy mondjuk egy 30 ezer Ft-os alaplapra milyen CPU-t integraljanak, amivel a legjobban lefedhetik a piaci igenyeket. Ergo, ha a DIY desktop elkezd kihalni, azt eloszor azon fogjuk eszrevenni, ha elkezd szukulni a CPU SKU-k valaszteka, es megjelennek az elso nagy teljesitmenyu BGA-s CPU-k hagyomanyos desktop alaplapon is (tehat nem NUC-szeru minigepben). Mindenkepp ez a jovo, csak kerdes, mennyi ideig tart az atmenet.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14779 üzenetére
En a Carrizo kapcsan 8+8 PCIe savrol tudok, amibol az FP4 tokozasban csak 8+4 sav van kivezetve, de az FM2+ tokozasnal ki lenne (lett volna) vezetve mind a 16 sav. Tehat a PCIe nem gond (hiszen ott van me'g a kulso FCH PCIe vezerloje is), a Carrizo tudja, amit tudnia kell, a desktopon is. De egyebkent az AMD szeret azzal buszkelkedni (joggal), hogy mennyire LEGO-szeruen epulnek fel az APU-i, azaz mennyire jol lehet kombinalni a kulonbozo bonyolultsagu es teljesitmenyu uncore (cache+IMC), FCH, x86 core es iGPU komponenseket, es azon belul mennyire jol skalazhato az iGPU is. Mindez jol lathato is a gyakorlatban, ha megnezzuk a konzolos termekeiket, es mellejuk rakjuk az azonos architekturaju mainstream Jaguar/Puma+ APU-kat. Ugyanigy, velhetoen nem lenne nagy mutatvany nekik kihozni egy 28 nanos Carrizot a desktopra FM2+ foglalatban is, es esetleg kis modositassal 14 nanora lehozva sem lenne nagy cucc. Nyilvan ido, mire osszerakjak a core-t es optimalizaljak az uj gyartastechnologiara, de talan kisebb feladat, mint egy 32 magos Opteronnal ugyanezt megcsinalni. Aztan lehet, hogy nincs igazam, hiszen adott esetben az iGPU is problemat jelenthet az optimalizalasnal, lehet hogy egyszerubb dolgozni egy "tiszta" (homogen) CPU-val, mint egy APU-val.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14775 üzenetére
Oke, igy valoban 4 tag, de az abra aljan ott van az is, hogy ezt ne vegyuk keszpenznek
Ha a Bulldozer sikeres lett volna, siman johetett volna me'g 1-2 iteracio. A die-shrink pedig siman epulhet Excavator alapokra is, sot, a legjobb lenne, ha nem bantanak az architekturat, csak leskalaznak, es tesztelnek a 14 nanot vele.
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14772 üzenetére
Milyen 4 tagra gondolsz? Zambezi, Vishera, Trinity, Richland, Kaveri, Carrizo, valamint a fiokban piheno Komodo mar kapasbol 7 tag
Persze az egeszet eredetileg teljesen maskepp terveztek, de pont emiatt sem vennem keszpenznek azt, hogy most vagy 1, 2, 3 vagy epp 4 eve mi volt az AMD terve a Bulldozerrel.
Es alapvetoen en is egy Carrizo die-shrinkre gondolok, mint uj Bulldozer csaladu processzorra. Lehetoseget adna egy erosebb iGPU hasznalatara is, esetleg uj alaplapokat is lehetne DDR4-gyel pakolni ala. Rovid elete lenne a platformnak, ha a Zen idoben elkeszul, de a gyartastechnologia tesztelesere nagyon jol jonne. Az azert kicsit necessen hangzik, hogy a 14 nanot pont egy zsir uj architekturaval, raadasul bazinagy die-okkal akarja az AMD berepulni
Az nVIDIA-nal mar lattuk a dGPU fronton, hogy ez mennyire nehezkesen tud mukodni, es az Intel sem veletlenul tick-tockozik. Masik megoldas, ha az Amur utodjat gyartjak mar 14 nanon, azaz az elso custom ARM magos processzorukat.
Yutani: A Vishera kizart, marmint hogy foglalkozzon vele az AMD. Fel-egy evvel elobb jon a HEDT frissites, mint a mainstream desktop/mobil frissites, ergo inkabb az utobbinal lenne ertelme beszurni egy koztes lepcsot 2016-ban.
-
-
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
Oliverda #14732 üzenetére
A kombinált írást kapcsolják le a profilok. Az Intel IGP-je az összes futtatott szálból ciklusonként 32 kB-ot írhat az LLC-be és az eDRAM-ba. Na most ez ciklusonként több MB-nyi tartalom, ami annyira összeszemeteli a szegény LLC-t, hogy a processzormagoknak a memóriába kell menni az adatért. Ez lelassítja a feldolgozást, így ezt a megoldást több programnál is kikapcsolják, így az IGP csak a saját belső gyorsítótáraiba írhat, míg az LLC-t és az eDRAM-ot csak olvashatja.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
Oliverda #14730 üzenetére
Az eDRAM az általános megjelölés, de ha az Intel eDRAM-ja érdekel, akkor ilyen a HBM-hez képest:
Intel eDRAM:
Kapacitás: 128 MB
Buszszélesség: 1024 bit
Órajel: 1,6 GHz
RCT: 3,75 nsHynix HBM 4Hi:
Kapacitás: 1 GB
Buszszélesség: 1024 bit
Órajel: 1 GHz
RCT: 1 nsEgy HBM jóval kisebb is. Kb. negyedakkora helyet igényel, mint az Intel eDRAM-ja, ezért van esély ugye 2048-4096 bites buszokat kiépíteni.
A HBM2 még jobb lesz. Ott 2 GHz lesz az órajel.Egyébként a HBM-nek főleg a nagyobb kapacitásból származó előnyét fogják érezni a fejlesztők, mert cache-ként ezek a megoldások rendkívül rossz hatékonysággal működnek. Sok program profiljában az Intel is inkább kikapcsolja a cache-lést, hogy növeljék a teljesítményt.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
Oliverda #14726 üzenetére
Milyen alacsonyra gondolsz? Az eDRAM-nál biztos alacsonyabbat hoz. Annál már a HMC is jobb ilyen formában, a HBM pedig pláne. Az integrált eSRAM-nál nem, de ez nem integrált memória. Nem mellesleg az IGP nem érzékeny a késleltetésre.
Valószínűleg nem jár messze a szimuláció a valóságtól, mert a Samsung az LPE node-on HPL dizájnnal hoz 28 milliós tranyósűrűséget négyzetmilliméterenként egy tényleges lapkával. Ennél az LPP és a HDL jobb, tehát a 30 millió tranyó/mm2 még óvatos megközelítés. Valszeg még jobb is lesz.
Az Apple-t kell majd megvárni. Nekik van HDL-jük. Most ezzel a TSMC 20 nm-én ~120 mm2-be építenek 3 milliárd tranyót. -
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
Oliverda #14710 üzenetére
A HBM arra alkalmas, amire bekötik. Úgy lehet használni, ahogy akarják. A Hynix korábban már mondta, hogy három eltérő vezérlést tesztelnek. Az egyik a HBM only, vagyis ez a fő memória, a másik amikor cache-ként viselkedik, míg a harmadik, amikor a HBM egy kiegészítése a külső memóriának. Ezek ma a lehetőségek. Az, hogy ebből ki mit választ egyéni döntés kérdése. A Hynix szerint úgy is megoldható, hogy mindhármat támogassa egy fejlesztés és BIOS-ban módosítható a működés.
A fabric az lapkán belüli összeköttetés. Egyébként simán lehet ennyi hely egy lapkán. A szimulációk szerint a 14 nm-es LPP az AMD új HDL-je négyzetmilliméterenként nagyjából 30 millió tranzisztort enged meg ALU logikának és fabricnak. Ez nagyjából hatszor sűrűbb annál, amit ma alkalmaznak a Kaveri esetében.
-
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14715 üzenetére
A blokkdiagram alapjan en amondo vagyok, ez APU lesz. A DDR4 memoria nincs kulonvalasztva, hogy csak a CPU-reszhez tartozik, es a HBM sem tartozik egyertelmuen csak az iGPU-hoz. A 16 GB HBM amugy is keves lenne akkor, amikor ez a cucc megjelenik (2017?), amennyiben a HBM lenne a videomemoria.
-
válasz
Oliverda #14686 üzenetére
Azokat a procikat adják ki szerintem AM1-en, amiket nem tudtak máshogy eladni.
Én pl. bevásároltam 4db AM1 rendszerbe, rokonságnak netezős gépbe tökéletes. 8-9 ezerért lehet lapot venni, amit olcsóbb cserélni majd a gari időn túl, ha meghal, mintha rajta lenne a proci is. -
Thrawn
félisten
válasz
Oliverda #14678 üzenetére
Valóban, ez így pontos. Csak az a helyzet, hogy életemben nem láttam/találkoztam itthon Kabinivel vagy Temash-sal. Mintha nem is léteznének épp ezért nem is számolok velük. A komolyabb vasakat meg nem a TSMC-nél faragják ki. Meglepne ha a Zen akárcsak részben is ott készülne.
A linken nem találtam semmi újat, ezeket az infókat már több, mint egy éve tudni
-
Thrawn
félisten
válasz
Oliverda #14675 üzenetére
Náluk "csak" GPU-t gyártatnak, a CPU/APU gyártást továbbra is a GloFo végzi.
A TSMC 16 nm-es technológiája kb ugyanaz, mint a 20 nm SoC volt, csak nem planar hanem FinFET tranzisztorokkal. Ez is előrelépés persze, az NV már közölte is, hogy ezen technológiával gyártatni fognak velük. AMD nyilatkozatról nem hallottam/olvastam de tuti hogy nekik is lesz ezen technológiával készült GPU-juk.
APU/CPU oldalon meg ott van (lenne) a Samsung 14 nm-es FinFET eljárása és még sincs infó róla, hogy ezt használnák. Ezt a GloFo ugye 1:1-ben átvette a Samsungtól a saját fejlesztésük helyett. Homologizálnak. Még a végén kiderül, hogy nemcsak az AMD-t hanem a GloFo-t is kipengetik csikkzsebbőlFinFET-re épülő termékük - saját bevallásuk szerint - 2015-ben nem lesz, majd csak 2016-ban. Kicsit olyan mintha kivárásra utaznának, inkább tovább reszelgetik a fejlesztéseiket a CPU/APU-tervezők és akkor megy gyártásba, ha már van elegendő tapasztalat a 14 nm-es FinFET-tel. Ez 2016-ra meglesz simán.
-
derive
senior tag
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #14654 üzenetére
Az x86 mar nem ertekes a mai vilagban. Az AMD-nek pedig az x86 licencen es CPU tervezesi kompetencian kivul egyetlen ertekes resze maradt me'g, miutan minden mast elkotyavetyeltek: a GCN. Az persze kerdeses, hogy ARM drivert, plane 64 biteset mennyire ugyesen tud irni az AMD, de ha ezzel nincs gond, akkor onmagaban a GCN miatt megerhet egy sajat GPU architekturaval nem rendelkezo mamutcegnek 1-2 milliard USD-t az AMD.
De szerintem ez nem fog megtortenni, mert az x86-piacon kell hogy legyen relative eros masodhegedus. Raadasul, a konzolgyartok sem fogjak ezt engedni, hiszen ha az AMD-t eladjak, akkor ugrik az x86 licenc, es azzal rohadt nagy sz**ba kerulne a Sony es a Microsoft is. Arra meg szerintem kicsi az esely, hogy a Sony es a Microsoft engedmenyeket tudjon elerni az Intelnel, hogy mondjuk +5 evig me'g maradjon az AMD-nek az eladas utan is x86 licence.
-
derive
senior tag
válasz
Oliverda #14617 üzenetére
Ha az ARM A8 13 utasitasaval es az SB/IB/HW/BW 14-19 utasitasaval (cache miatt inkabb alja) hasonlitjuk ossze a 20 igenis magas, igaz nem kiugroan, de ehhez jonnek az egyebb gyengesegek. A 3 epp ~25%-al alacsonyabb mint a 4, okolszabalyt hasznalva -25-50% fogyasztas. Magas orajel egyre problemasabb lesz alacsony csikszelessegen.
-
derive
senior tag
válasz
Oliverda #14614 üzenetére
Hosszu pipeline --> Magas orajel
Rovid pipeline --> Alacsony orajel
A 20 folotti pipeline es magas orajel mar 32 es 28 nm-en sem jott ossze (a bullt 5 GHzra terveztek). Nem hiszem, hogy a 14 nm-es SoCra optimalizalt gyartosor birna az utemet, ugyh alighanem alacsony orajel (~3-3.5 GHz) lesz ebbol. Aki meg huzni akarja annak hatar a csillagos eg meg az elektromigracio. -
stratova
veterán
válasz
Oliverda #14614 üzenetére
További kérdés, carrizo kapott-e etéren Kaverin is túlmutató fejlesztéseket
(Steamroller)
The shared L1 instruction cache grew in size with Steamroller, although AMD isn’t telling us by how much. Bulldozer featured a 2-way 64KB L1 instruction cache, with each “core” using one of the ways. This approach gave Bulldozer less cache per core than previous designs, so the increase here makes a lot of sense. AMD claims the larger L1 can reduce i-cache misses by up to 30%. There’s no word on any possible impact to L1 d-cache sizes.Although AMD doesn’t like to call it a cache, Steamroller now features a decoded micro-op queue. As x86 instructions are decoded into micro-ops, the address and decoded op are both stored in this queue. Should a fetch come in for an address that appears in the queue, Steamroller’s front end will power down the decode hardware and simply service the fetch request out of the micro-op queue. This is similar in nature to Sandy Bridge’s decoded uop cache, however it is likely smaller. AMD wasn’t willing to disclose how many micro-ops could fit in the queue, other than to say that it’s big enough to get a decent hit rate.
TPU cikke szerint AMD erősen épitkezhet DX12-re is GPU és CPU fronton egyaránt.
Persze jó lenne ismerni az "apró betűs részt", hogy pontosan milyen körülmények között zajlott az alábbi mérés.A diasor az Oxide gondozásában készülő Ashes of the Singularity stratégiát emliti valós példaként.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
Oliverda #14599 üzenetére
Nyilván olyan programokat kell tesztelni, amelyek kihasználják az AVX-et, az IGP-t és ezeket a modern dolgokat. A gyártóknak erre nagyon koncentrálnak, mert az AVX és az IGP kihasználásának irányába indult el a fejlődés.
Nagyon egyszerű ma a lapkatervezési norma. A procirésznél meg kell duplázni a SIMD szélességét, míg az IGP-nél meg kell növelni a belső hatékonyságot. Ezeknek az irányoknak az előnye, hogy Robert H. Dennard skálázási szabályának haldoklása mellett is értékelhető sebességet lehet nyerni, de hátránya, hogy ma még eléggé alacsony szinten kell a támogatás leprogramozni. Utóbbit megoldja a HSA, mert az tulajdonképpen egy virtuális gép és elég arra programozni, a valós gépre pedig megoldja a fordítást a futtatási környezet. Ezzel az AVX és az IGP anélkül is hatékonyan használható, hogy a programozónak radikálisan új dolgokat kellene tanulnia.Igazából a fejlesztők két alapvető dolgot kérnek. Egyszerűséget és garantált kompatibilitást. Az aktuális koncepciók az egyiket teljesítik, de a másikat nem. Például az AVX-re a Vector Intrinsics kompatibilitást kínál, de nagyon nem egyszerű, majdnem Assembly szintű. Ezzel szemben az OpenCL egyszerűbb, de nem kínál garantált kompatibilitást. A SPIR és a SYCL javít ezen, de a SPIR sem garancia, mert még mindig túl magas az absztrakció, ami mellett problémássá válik, hogy nincs hivatalos referenciafordító. A SYCL mellett viszont jó dolog, így lesz hatása a piacra. Viszont a HSA lesz az első rendszer, amely mindkét igényt megadja, hiszen a kompatibilitás nagyon alapvető szinten lesz biztosítva, illetve az olyan magas szintű nyelvekkel is elérhetővé vállnak a széles SIMD-ek, mint a Java. De persze az OpenCL-nél is lehet maradni, mert az sem rossz, és a HSA-val még garantált a kompatibilitás is.
-
Thrawn
félisten
válasz
Oliverda #14500 üzenetére
Az NV-nek nincsenek a birtokában erre a célra (mikroszerverek) használható IP-k, az Intel pedig már ott van ezen a piacon, nem emiatt fogják megvenni őket, ha megveszik egyáltalán.
Egy éve és a napokban is előjött, hogy beszállnak (Qualcomm) a datacenterekbe, gondoltam forrás linkelése helyett inkább bedobom ide a témát mit szóltok hozzá
-
MoP_FX 57
őstag
válasz
Oliverda #14420 üzenetére
Na ez a hsz. aztán rébusz lett a javából. Tehát arra célzol, hogy alapból nem voltak túl magasak vele szemben az elvárások, amit igazolt is a három éves vezérigazgatói pályafutása során, ezért távozik?
Amennyiben helyesen oldottam fel az implikációdat, akkor joggal merülne fel a kérdés, hogy három éve miért pont őt tették meg. Persze, ha jobb nem akadt, akkor a kérdés pusztán költői.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
Az ide nem illő hozzászólások topikja:[link]
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.
- Sweet.tv - internetes TV
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Társasjáték topic
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Honor 200 Pro - mobilportré
- Filmvilág
- Apple MacBook
- Yettel topik
- Teljes verziós játékok letöltése ingyen
- Iszonyatos mennyiségű hulladékkal járhat a Windows 10 terméktámogatásának vége
- További aktív témák...
- BESZÁMÍTÁS! 1TB Samsung 980 NVMe SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- ÁLTALÁNOS IGAZGATÓHELYETTES tábla
- Bomba ár! HP 255 G7 - AMD A4 I 4GB I 128SSD I HDMI I 15,6" FHD I Radeon I HDMI I W11 I Cam I Gari!
- BESZÁMÍTÁS! 32GB ADATA XPG Lancer RGB 7200MHz DDR5 garanciával hibátlan működéssel
- MAGYAR Larousse Enciklopédia 1-2-3 egyben 2999 ft
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest