- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Milyen okostelefont vegyek?
- Yettel topik
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- MIUI / HyperOS topik
- Fotók, videók mobillal
- One mobilszolgáltatások
- Nem minden Nothing Phone (3) születik egyenlőnek
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
-
Mobilarena
OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Petykemano
veterán
válasz
Thrawn #17671 üzenetére
Biztos nincs jó helyzetben, de a tsmc-n és a samsungon kívül ki van? Mégis van még vagy 3-4 többé kevésbé ismert gyártó, mint pl az UMC, amelyik azért él.
A GF-nál szérintem most kezd kialakulni egy portfólió, amivel üzleti értelemben versenyképes és technológiailag egyedülálló kínálatot tudnak nyújtani. Az fdsoi - szerintem - megkésett, de kaszálhatnak a nem toptier mobil és iot chipeken. Most jelentették be az Mram gyártást fdsoin. High Performance tekintetében pedig várhatóan az IBM és az Amd is megrendelője. A 7nm-nek nevezett node is készül, bár biztos nem fogja megfogni az applet.
Számomra fura lenne, ha épp most adnának túl rajta.
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #17631 üzenetére
Az FM2+ Kaveri 95W ES proci orajele 3700/4000 MHz volt, az utobbi a turbos orajel. Ezek utan milyen orajelen jelent meg vegul a 7850K?
Teny, hogy az mar A1 stepping volt. Elotte me'g volt egy A0 stepping is, prototipuskent, joooo alacsony orajelekkel, de az tudtommal csak AMD belso tesztekre volt jo. Barcsak prototipus lenne a 3 vagy epp 3,2 GHz-es Summit Ridge...
-
válasz
Thrawn #17628 üzenetére
Parancsolj, nem kell messzire menni.
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #17582 üzenetére
En konkretan nagyon orulnek egy retail alaplapnak, az ES OEM deszka ugyanis ami van nalunk, eleg limitalt sok szempontbol. Arrol nem is beszelve, hogy 2 procink van, de csak 1 alaplap van hozzajuk...
Egyebkent az Asus Octopus laprol honnan veszed, hogy az nem OEM deszka (lesz) ?
-
Oliverda
titán
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #17173 üzenetére
A Promontory USB 3.1 bugrol az alabbit talaltam:
A rendszerre valo potencialis hatasa: Ez egy teszteleshez kapcsolodo meghibasodas, es a funkciot nem erinti.
Direkt forditottam el angolra, nem lenne jo szo szerint idezni sehonnan
Ha valaki elektronikaban jartas, dobjon egy privatot, es elkuldom privatban a hibajelenseg leirasat angol eredetiben. De szamomra ez nem tunik komoly hibanak, plane nem tunik show-stopper bugnak. Mondjuk egy revizio/stepping update-et mindenkepp meger ez es a tobbi USB-vel kapcsolatos apro hiba javitasa. Emiatt aztan konnyen csuszhat az egesz AM4 platform par honapot. Nekunk is me'g csak most probalnak vadaszni egy "felesleges" AM4 deszkat a gyarban, sz'al nem egyszeru hozzajutni egyelore... Mondjuk nekunk USB bugosan is jo lenne
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #17168 üzenetére
A foton A1 szerepel. A Promontory megfelelo doksijaban pedig van ugyan szo USB-vel kapcsolatos apro hibakrol, de egyik sem tunik kritikusnak. Ha pedig a pletykalt USB 3.1 hiba valoban USB 3.1-gyel kapcsolatos, akkor nem hiszem, hogy a CPU-ban lenne a gubanc, hiszen az integralt FCH tudtommal nem tamogat USB 3.1-et, hanem csak USB 3.0-t.
-
-
-
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #17105 üzenetére
"A tesztchip azon már rég túl van, sőt a "first article"-n is."
Szuper. És mikor kezdik a tömeggyártást?
"Mitől ne lenne piacképes egy nagy teljesítményű chip?"
Mondjuk mert a tömeggyártás elején még nem képesek megfelelően magas órajelet elérni megfelelő kihozatal mellett. Az AMD lapkái sem véletlenül LPP-vel készülnek.
-
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #17102 üzenetére
"még egyet is tudnék érteni ha szimpla SRAM készült volna el azon a 7nm-en, de itt tesztchip van."
Térjünk rá vissza, ha már legalább tape outokról beszélnek, mert addig még ötször bedőlhet az egész.
"Akár ugyanazon a napon is kijöhetnének, a gyártósornak kábé tökmindegy, az vagy működik vagy nem."
Persze, csak éppen míg az egyik piacképes lenne, addig a másik nem biztos.
"Azt is megemlíteném, hogy hamarosan elbúcsúzhatunk a nanométertől, jön az Ångström. Bizony ám, már olyat is tudnak"
Hamarosan, persze...
-
válasz
Thrawn #17102 üzenetére
Az az érzésem, hogy a gyártók beruházás nélkül akarnak qrva sok pénzt keresni. Erre eléggé jó példa a Broadwell-E, mert gyakorlatilag dupla áron jön.
Remélem, hogy jó lesz a Zen és a folytatása is és versenyképes áron, mert ami most megy az katasztrófa és tényleg a PC piac végét jelentheti.
Hogyha a Polaris (Tudom, nem tartozik ide) az lesz, amit ígérnek és ennek megfelelő lesz a Zen, akkor van remény. -
válasz
Thrawn #17098 üzenetére
Én csak elméleti alapon írtam volna az EUV-ről, hogy amennyiben kihagyják 10 és 7 nanón akkor már nem is lesz kifizetődő bevezetni, mert talán az 5 még lehet, de az alá menni már nem biztos, hogy menni fog, pláne gazdaságosan.
Talán még a 10-esen kihoznak valamit a többszörös levilágítással, meg immerziós litográfiával, de már ezek is komoly drágító tényezők és talán nem véletlen, hogy a 14-16 nano is nehézkesen indult.
Szigorúan elméleti szinten azt sem tartom kizártnak, hogy már 10 nanon váltanak. Kihoznak 1 generációt régi és 1-2 generációt EUV levilágítással.
7 nano meg szerintem nem igazán lesz 2019 előtt. -
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #17098 üzenetére
A teszt chip és a tömeggyártás olyan messze van egymástól mint Makó Jeruzsálemtől.
Ha 2018-ban bármelyik bérgyártó be tudja indítani az általa 7 nanométerre keresztelt node-ot, már az is szép eredmény. Először jönnek a mobilos alkalmazásprocesszorok, majd jó esetben ~1 évvel később lehet teljesítményre kihegyezett lapkákkal foglalkozni, ami azt jelenti, hogy 2019-nél előbb biztosan nem kerül semmilyen 7 nanométeres AMD lapka tömegtermelésbe.
-
leviske
veterán
válasz
Thrawn #17098 üzenetére
Egyelőre jó lenne egy működőképes, sorozatban gyártott 14nm-es x86-os CPU-t látni tőlük. Ne legyen igazam, de nagyon meglepődnék, ha volnának 2018-ban az AMD-nek 7nm-es termékei. Max abban az esetben tudom elképzelni, ha gyakorlatban kb olyan karakterisztikával rendelkezik majd, mint az akkori konkurens Intel 10nm. Ebben az esetben viszont visszaáll az 1 éves lemaradás és csak a számokkal lesz cicaharc.
-
leviske
veterán
válasz
Thrawn #17088 üzenetére
A Naples-ról eddig csak a Fud-os cikk kapcsán olvastam és mivel ez csak az volna hihető ennyi rendelkezésre álló pénzből és időből, hogy 4 Summit lapkára alapoz, hibásnak tűnik az infó. Vagyis nekem a lapkánkénti 24PCIE sávból nem jön ki a Naples-nek jósolt 128PCIE sáv. Bár lehet valamit benéztem.
A Starship meg egyszerűen nem tűnik hihetőnek a 2018-as 7nm-es gyártástechnológiával. Túl optimista.
Mindenesetre emlékeim szerint nem volt régen sem szokás olyan termékek címbe pakolása, mint a Magny-Cours/ Interlagos/ Abu Dhabi. Sőt, miután a Bristol technikailag megjelent, lehet, hogy elég volna a K10 korszak mintájára a "Nagy AMD Zen topic" név is.
-
-
skathy
csendes tag
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #16911 üzenetére
_Ha_ ezt a fajta hozzaallast magaenak vallja -- ujabban vagy mar egy ideje -- az AMD maga is, az eleg jol magyarazna azt, hogy miert nem kerultek me'g piacra az AM4 alaplapok. Csak epp a masik oldalrol meg en szemely szerint annyi oszinteseget elvarnek az AMD-tol, hogy ezt kozoljek a (potencialis) vasarlokkal is. Mert fentebb a topikban is elokerult mar nehany ember, aki pont az AM4 BR-re var. Oket most ugy tartjak "ketsegek kozt", hogy kozben pontosan tudjak, hogy ok szivni fognak. Mert ha valakinek nem kell 8 mag vagy kell az iGPU, az akkor kenytelen lesz nem iden marciusig (khm... ugyebar) varni, hanem minimum jovo ev kozepeig.
En pl. ha Zenre valtok, mindenkepp meg fogom varni az APU verziot belole. Nekem nem kell 8 mag, eleg a 4 is, viszont kellene az iGPU. Nem mondom, hogy a BR barmilyen szinten erdekelne, hiszen annal a mostani konfigom izmosabb (CPU-ban), tehat en valoban nem vagyok celcsoportja az AM4 BR-nek, de ugyanigy nem vagyok celcsoportja a Summit Ridge-nek sem. Szamomra is tisztabb lenne a helyzet, ha legalabb fel lenne vazolva, hogy mi miert tortenik, es milyen termek kerult be mar megint a kukaba -- ha tenyleg bekerult.
-
stratova
veterán
válasz
Thrawn #16859 üzenetére
Szerintem elbeszéltünk egymás mellett, más-más modulra gondoltunk.
Panzika: MCM = Multi Chip Module [ezen a ponton értettünk mást Thrawn kollégával a modul szó alatt] AMD a Socket G34-nél már használta ezt az összeköttetést.
Ha jól értelmezem az eddig látottakat, látszólag itt annyi az eltérés a korábbi "die shot" (bár nem túl jó minőségű), hogy CPU kivitelben egy lapkán 2 db 4 magos modul van, a két 8 magos lapkából pedig MCM összeköttetéssel készül 16 magos CPU.
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #16782 üzenetére
100%, hogy a 10 magos Broadwell-E csak addig lesz ilyen magasra arazva, amig nem lesz konkurenciaja. Amint lesz egy 8 magos Summit Ridge, ami hozza a 8 magos Broadwell-E teljesitmenyet mondjuk 6-800 dollarert, egybol lejjebb fog esni a 8 es 10 magos Broadwell-E ara is
Ha valami kapcsan erdemes varni a vasarlassal, az a Broadwell-E
Akinek pedig most azonnal kell egy 10 magos desktop proci, es semmi mas nem felel meg; az -- ha nem tevedek -- me'g mindig olcsobban jut hozza egy 10 magos Broadwell-E-hez, mint egy 10 magos WS Xeon E5-hoz: E5-2687W v3 = USD $2229 jelenleg a N*eweggen. Tehat minden arcedula relativ
-
-
dezz
nagyúr
válasz
Thrawn #16297 üzenetére
Az FP4-es és AM4-es Bristol Ridge (új steppinges, magasabb órejelű Carrizo) ugyanaz, valószínűleg.
(#16295) leviske: Kétféle variációt lehet hallani: a. még tavasszal jön az AM4 a Bristol Ridge-dzsel; b. Q4-ben jön a Summit Ridge-dzsel (mert nem akarnak középkat. procival indítani egy új platformot). Az elsőnél azért lenne ésszerű kihozni a BR-t FM2+-ra is, mert kevesen vennék az új FM2+ lapokat az AM4+BR páros mellett, úgy viszont megveheti, aki nem akarja leváltani a DDR3-as ramjait. A második esetben pedig azért, hogy addig is legyen a Godavarinál jobb ajánlat APU vonalon.
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #16028 üzenetére
A link nem eppen relevans, tekintettel arra, hogy CPU korlatos (video enkodolas) es GPU korlatos (3DMark) tesztekrol szol
De termeszetesen ertem, amit mondasz, es 8-10 magig nem is ketelkedek abban, hogy a legtobb helyzetben eleg lesz a dual channel. Majd meglatjuk, ha lesz is 12-14 magos FX, az milyen memoriat kap.
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #16021 üzenetére
Nem abban ketelkedek, hogy clock-for-clock elegendo teljesitmenye lesz a Zennek, inkabb az a bajom, hogy eleg-e ilyen sok maghoz a 2 db DDR4 csatorna. Az Intel mar 6 maghoz (elso Sandy Bridge-E) is 4 csatornas memoriavezerlot hasznalt.
Persze az is egy (kicsit vad) lehetoseg, ha feltetelezzuk, hogy az AM4-et ugy alakitja az AMD, hogy lehetoseg legyen 2 es 4 csatornas modra is. Velhetoen ezt meg lehet oldani, legalabbis elvileg hasonlo modon mukodnek az MCM-es high-end Opteronok is. Az mindenkepp egy kellemes meglepetes lenne, ha az AMD ilyen uton is elindulna, es az AM4 ennyire sokretu platform lehetne.
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15841 üzenetére
A Stoney Ridge elvileg egy felbevagott Carrizo (itt kb. a fullos Carrizora gondolok). Tehat 1 modul, 2 mag, 3 iGPU CU, 1 db DDR3/DDR4 memoria csatorna. Hogy ez a gyakorlatban jobb vagy rosszabb termek lesz-e, mint a Beema/Mullins, azt majd meglatjuk. En tovabbra sem latom ennek az APU-nak ertelmet, de nem is vagyok AMD donteshozo
En inkabb a Beema/Mullinst vittem volna le 14/16 nanora, kicsivel tobb iGPU CU-val, kicsit magasabb orajelekkel, DDR4 tamogatassal, es az egy nagyon jopofa cucc lett volna. De nem hiszem, hogy valaha lesz ilyen APU-ja az AMD-nek...
-
Fiery
veterán
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15599 üzenetére
Nyilvan nem tobbezer dollar. De egy high-end GPU-nal mindig tobb lehetoseg van dragabb alkatreszek hasznalatara, mint egy "sima" APU-nal. Es nem gondolnam, hogy az AMD, me'g a Zen magokkal felvertezve is, abban a helyzetben lesz, hogy jelentosen dragabban arulja jovore az APU-jat, mint egy hasonszoru Intel CPU-t.
Az nVIDIA-t pedig nem gondolnam, hogy a korulmenyek zartak volna ki a HBM "bulibol". JHH-t ismerve (sajnos nem szemelyesen, csupan a tortenelem konyvekbol
), osztott-szorzott, es az jott ki, hogy nem kell a HBM-et addig eroltetni, amig az early adopter-ek szivatjak magukat vele. Van az a klasszikus mondas, hogy "good enough", JHH-t latszolag ezt vallja inkabb, mint hogy felesleges hazardirozasba menjen. Persze ez utobbira is volt mar pelda, jo nagy szivas is lett belole
A lenyeg, hogy 2015-ben boven "good enough" volt a GDDR5 is, a Fury se ment sokra a HBM-mel, es plane nem hozott penzt vagy igazi sikert az AMD-nek
/OFF
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15596 üzenetére
"egy HBM-es Fury hol többezer dollár?"
Just between you and I, meg vagyok rola gyozodve, hogy a Furyn nem keres, hanem bukik az AMD. Minden egyes eladott kartyan, tekintetbe veve a fejlesztesi koltsegeket is. Erre semmi bizonyitekom nincs, csupan megerzes. Nem veletlen, hogy az nVIDIA nem probalkozott HBM-mel, nekik nem er az early adopter-kedes ennyit.
-
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #15596 üzenetére
"nincs az a sávszél amit ne lehetne kihasználni"
Igen, azért gyorsult nulla közelit a legtöbb alkalmazás a DDR3-1600-ról DDR4-2133-ra váltásnál, 33%-kal több sávszélesség mellett. Maradjunk annyiban, hogy van ahol ki lehet használni, de nem konzumer vonalon.
"egy HBM-es Fury hol többezer dollár?"
A HBM-es Furyn összesen 4 GB memória van. Az ma már bárhova kevés, nem hogy szerverhez.
-
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #15594 üzenetére
"A HBM2 elegendő arra, hogy 32GB-ot pakolhass egy APU mellé, ami már simán kiválthatja a rendszermemóriát és akkor viszlát DDR-RAM."
Igen, csak éppen nem gazdaságos, kizárólag a szerver szegmensben, ahol ad egy: ki lehet használni ekkora sávszélességet. Ad kettő: akár több ezer dollárt is el lehet kérni egy processzorért. Na most desktop vagy mobil processzorok esetében egyik sem áll, ergo felesleges is ilyesmiben gondolkozni, nincs realitása.
Btw, a 32 GB pedig sok esetében kevés szerverhez, ezért valószínűleg egy jó darabig az Intel-féle Knights Landing megoldással fog próbálkozni az AMD is. Desktopra/notebookhoz drága és felesleges is a HBM mint rendszermemória, szerverhez pedig kevés a kapacitás miatt. Tehát jelen állás szerint bárhova is csak köztes megoldásnak lenne jó, ahhoz pedig sok év kell, hogy ez változzon.
"Ahogy minden világ véget ért egyszer, úgy a cache is egyszer csak bekerült a CPU-ba, aztán követte az L2 és ha már elfért került bele L3 is. L4 már(még?) nem, de odakerült a tokozásra, mint eDRAM."
Attól, hogy a cache bekerült a CPU-ba még ugyanúgy SRAM maradt, a rendszermemória pedig még mindig DRAM. Nem az a lényeg, hogy épp hol vagy milyen formában van jelen.
-
válasz
Thrawn #15584 üzenetére
Szerver területén nem az FB-DIMM a problémájára adna választ a HBM iránya? Azaz túl sok lenne a vezetékezés a sok ram slot miatt, s ezt trükközik ki az FB-DIMM segítségével. A HBM-nek hasonló a lényege, hogy a sok vezetéket megoldja az interposer kis területen. Csak itt a nagy sebesség helyett a nagy méretű memória cél. Bár ezt gyártani akkor is szívás, s az elején max kisebb 64GB körüli memóriás chipeket tudnék elképzelni, kisebb szerverekbe.
-
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #15588 üzenetére
El tudom képzelni, csak éppen nem gazdaságos, nem éri meg. Majd ha már egy R7 370 vagy GTX 750 Ti kategóriájú VGA-n is HBM lesz, akkor ez megvalósulhat. Addig a HBM rendszermemóriának erősen overkill a konzumer szegmensbe.
"Azért, mert szükségtelen hozzá eDRAM. Cache-nek sok, memóriának kevés. Félmegoldás."
Mi is a probléma? Hogy az iGPU sávszélesség igényét jelenleg nem képes kiszolgálni az egy vagy kétcsatornás DDR. Jelenleg ezt kell megoldani a lehető legegyszerűbben és legolcsóbban. Erre jó megoldás lenne a HBM cache, amennyiben megfelelő szintre tudják hozni az előállítási költségeket.
Sok helyet pedig már nem tudnának megtakarítani. A MacBookban kettő darab chipet, azaz pár négyzetmillimétert foglal a 8GB RAM: [link] , [link]
-
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #15586 üzenetére
A DDR3/DDR4 jelenleg elég alacsony árú komponens, míg a HBM nem az, és ez csak lassan fog változni. Jó ideje foglalat sem kell, mert az ultrabookokban már az alaplapra forrasztják a chipeket (pl.:[link]). A foglalat pedig filléres, az általa elfoglalt hely nagyobb probléma.
"Az 1db HBM szerintem teljesen értelmetlen én nem is számolok vele. Az interposer durva elpocsékolása lenne ha csak egyet tennének rá, plusz ha már az APU-k úgyis a közös címtér felé haladnak, annak az egynek elegendő tárterülettel kell bírnia."
Miért ne működne a közös címtér egy ehhez hasonló megoldással?
Szerintem az egy HBM chipnél több az értelmetlen, már ami a költségeket és piacképességet illeti. 1024 shadernél nem valószínű, hogy sokkal többet pakolnának majd a Raven Ridgebe, ahhoz pedig simán elég lesz 128+50 GB/s. Ha ezt így össze tudják rakni, akkor elérhetik HD 7850 tempóját, ami azért nem lenne rossz. A következő generációhoz pedig ott lesz a HBM2, szintén maradhat egyetlen chip és az ehhez szükséges kisebb interposer.
-
-
-
Maotun
őstag
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15431 üzenetére
Engem a LinkedIn kapcsan a fogalmazas pongyolasaga bizonytalanit el leginkabb. Mar persze azon felul, hogy egy LinkedIn profilrol beszelunk, ahova barki beirhat barmit. En is beirhatnam az enyembe, hogy X projekten dolgoztam Y cegnel, es Z beosztast toltottem be. Ebbol masok maximum azt ellenorizhetnek -- azt se konnyeden --, hogy tenyleg a cegnel dolgoztam-e. Minden mas lehet kisebb vagy nagyobb loditas, vagy a teljes igazsag. De ha pl. ex-alkalmazott lennek, aki epp uj allas utan kutat, nem valoszinu, hogy csupan a teljes igazsag lenne a profilomban
Sz'al a citalt LinkedIn profilban szo szerint ez all(t):
"Successfully designed and taped out various x86 and ARM cores including Piledriver, Excavator, Zen and K12."
Nos, nem tudom, ki mennyire melyen ismeri az angol nyelvtant, de en, aki kozephalado szintre tennem magam, ez alapjan nem tudnam megmondani egyertelmuen, hogy a mondat elejen szereplo "designed and taped out" valojaban a mondat masodik feleben szereplo minden termekre vonatkozik-e. Mas lenne a szituacio, ha a mondatbol hianyozna a "various" es az "including". Mas lenne a szitu, ha kulon lenne 2 mondatra valasztva, pontosan megnevezve azokat a termekeket, aminek a tervezeseben vett reszt az illeto, es azokat, amelyeknek a tapeoutjanak levezenyleseben (is).
Az me'g nagyobb ketellyel tolt el, hogy a K12 az eddigi hirek alapjan legalabb fel-egy evvel kesobb erkezik az elso Zen termekek utan. Ergo, ha mondjuk a Zen tapeoutja meg is lett volna, a K12 tapeout akkor is tul korai lenne most me'g. Kiveve persze ha a 2 termeket teljesen 2 kulonallo csapat tervezi, es valojaban a tervezesuk sem egyszerre kezdodott meg. Erre mindkettore van nemi esely, de a 2 kulon csapat kapcsan en tamaskodnek, tekintettel az elmult 1-2 evben lezajlott eroteljes letszam leepitesre. Szamomra az lenne a logikus, ha a Zen tapeoutja utan allnanak csak neki a K12 erdemi munkajanak, persze felhasznalva egy csomo, a Zen projekt kapcsan elvegzett fejlesztest. De me'g ez sem par honap melo.
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15426 üzenetére
A media Lisa Su szavaival probalja alatamasztani a LinkedIn profil hitelesseget. En meg azt mondom, a LinkedIn profil kapasbol gyanus (nem eleg egyertelmuen van megfogalmazva, hogy a felsorolt CPU generacio kozul melyik lett tapeoutolva valojaban), Lisa meg nem volt eleg konkret. Plusz ehhez jon hozza az az info, amit en tudok. Ez szamomra 0-0-0, de nyilvan elfogadom, ha masok meg inkabb azt mondjak, hogy Lisa a Zenre utalt, a LinkedIn profil valos es egyertelmu, en meg csak egy forum nick vagyok, aki akarmit mondhat -- ez utobbi egyebkent tenyleg igy van, ennyi erovel mondhatnek hulyeseget is
-
zoli7903
csendes tag
válasz
Thrawn #15426 üzenetére
AMD Zen and K12 (ARM) tapeouts confirmed by LinkedIn profile
Erre gondolsz? Én kerestem de nem találtam meg, hogy kinek a Linkedin profilja lehet. -
-
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #15311 üzenetére
Bár bizonyos szinten közös fejlesztés volt, de: IBM 65 nm =/= AMD 65 nm
Az AMD végül 65 nm-en alacsonyabb órajelet tudott kipréselni tök ugyanabból a K8 dizájnból mint 90 nm-en, hogy az első generációs Phenomot már ne is említsük. Megérte összedolgozni az IBM-mel, akik valószínűleg a Power köré építették a technológiát.
-
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #15296 üzenetére
"A Bulldozer rossz példa, mert simán megy 4 GHz fölött, az architektúra és a gyártástechnológia is megvolt hozzá. Az más kérdés, hogy nem férne bele az elvárható TDP értékbe, "
Igen, persze. A Netburst is megy 8+ GHz-et, igaz hogy folyékony nitrogén kell hozzá.
"A process optimalizálása manapság mindössze annyit takar, hogy kitalálják mely rétegeknél kell többszöri levilágítást alkalmazni (triple, netán quadruple patterning), a többi nem manipulálható, vagy átgondolása már önmagában egy teljesen új processt jelentene. (Pl LPP és LPE)"
Erről dumálok. Az AMD 3+ GHz-es processzoraihoz egy teljesen új process kellene vagy kellett volna. Ezt nyilván csak egy megfelelő darabszámú megrendelés esetében érné meg összerakni. Az AMD ilyet pedig csak akkor engedhet meg magának, ha kvázi biztosak abban, hogy versenyképes lesz a végtermék.
-
Oliverda
titán
válasz
Thrawn #15293 üzenetére
Egyaránt fontos mindkettő, aminek bizonyítására jó néhány példát láthattunk a közelmúltban. Az egyik legékesebb a Bulldozer, amit 4 GHz fölé terveztek, csak éppen végül nem állt rendelkezésre olyan technológia, amivel megfelelően le tudták volna gyártani. (A P4 szintén zenész.) Ha ezt a TSMC le tudta volna gyártani, akkor már évekkel korábban átvitték volna hozzájuk a kis APU-k mellé.
"GPU-ból kiindulni ami bődületesen sok tranzisztort tartalmaz és fűt mint állat"
Pitcairn: 2,8 milliárd
Ez azért nem olyan bődületesen sok, mégsem nagyon lehet 1,5 GHz fölé felvinni az órajelet. És nem is fűt mint az állat.
A GPU-kat alacsony órajelre tervezik, mivel jól párhuzamosítható a végrehajtás, így ebben az esetben remekül érvényesül a sok kicsi sokra megy elv. A bérgyártó pedig jól tudja, hogy erre kell optimalizálni a processt. A mobil SoC esetében a fogyasztás kulcsfontosságú, ezért oda sem fér be a 3GHz+, stb.
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15182 üzenetére
Mibol gondolod, hogy egy olyan processz, amit eleve nem magas orajel eleresere fejlesztettek, alkalmas lehet magas orajelre is? Vagy ilyen hamar elfelejtettuk mar a Kaverit?
Nem az volt (az egyik) problema vele egesz veletlenul, hogy a processz nem volt alkalmas igazan magas orajelek eleresere, es igy me'g az elod (Richland) orajeleit sem sikerult hozni?
En csupan arra probalok utalni, hogy tudtommal az AMD-n (GF) es az Intelen kivul nem sok cegnek van tapasztalata magas orajelre is skalazodo gyartastechnologia kifejleszteseben. Rengetegen gyartanak CPU-t, GPU-t, SoC-ot, csak epp nem 4+ GHz-eseket. 14 nanon pedig egyelore egyedul az Intel tud 4 GHz-et, ha nem tevedek. Az Exynos 7420 egy baromi jo SoC, de az is egy olyan processzen keszul, ami me'g veletlenul sem skalazodna 3 GHz fole. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne a Samsung 14 nanojat modositani/tovabbfejleszteni, es ugy elerni a 4+ GHz-et, de ezzel meg az a nyomorom, hogy ha a Samsung eleve nem is akar ilyen orajeleket elerni (mert nem kell neki), akkor a GF-re van bizva a munka. Lehet, hogy a Samsung odatol nekik valamit kezdesnek, de aztan a finomhangolas mar a GF-nel fog zajlani.
Vagy el vagyok tevedve, es valojaban a Samsung is fog gyartani 4+ GHz-es procit?
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15176 üzenetére
2 GHz? Zenhez? Carrizohoz? Bristol Ridge-hez? Mire eleg az manapsag, amikor mar egy mobiltelefonos SoC is 2 GHz felett mukodik?
"Állítólag 10% a Samsung részére van lefoglalva, ami igen messze van attól a képtől amit sugallani próbálsz, hogy a Samsung bérgyártói lennének."
Termeszetesen a 14 nanora gondoltam. Az iden es jovore az AMD-t meg mast se nagyon villanyozza fel, ha a GF 28 vagy 32 nanon gyart valamit.
"Majd ha már van működőképes chip ami szerintük is megfelelően működik, akkor a dokumentációnak egy kivonatolt/cenzúrázott változatát megkaphatják a partnerek, addig viszont mintha nem is létezne."
Barcsak ugy lenne, ahogy irod. Ezzel szemben, pl. a Kaveri elso, NDA alatt elerheto BKDG-jet (BIOS and Kernel Developer's Guide -- ez az egyik legfontosabb doksija egy erkezo CPU/APU-nak) 2012 majusaban adtak ki. Oke, ez a Kaveri 1.0 volt, amit utana kukaztak, de a kovetkezo iteracio BKDG-je is megjelent mar 2013 aprilisaban, cca. 9 honappal a piaci rajt elott. A Carrizonal ez 2014 februarja volt, ott is volt tobb mint 1 ev a piaci rajt elott. Kabini: 2012 augusztusa, 9 honappal a rajt elott. Stb. stb. Nos, ehhez kepest, a Zenrol me'g egyetlen BKDG sem jelent meg -- holott az igen fontos lenne nem csak nekem vagy nekunk, hanem a Linux kernel es mas kernel fejlesztok szamara is. En ebbol azt derivalom, hogy kizart, hogy lett volna mar tapeout, de persze lehet, hogy egyszeruen csak visszatartjak a doksikat az ev vegeig, addig nem adjak oda senkinek. Szamomra logikusabbnak hangzana az a verzio, hogy egyelore szimulatorban mukodik a Zen, hamarosan veglegesitik (oktober?), aztan tapeout, aztan ha az jol megy, akkor kiadjak a BKDG-t is hozza, es onnantol mondjuk 9-12 honap mulva a piacon is elrajtol. Ehhez az egeszhez jol fog jonni, ha tenyleg lelovi az Intel a Broadwell-E/EN/EP/EX-et
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15170 üzenetére
Oke, tehat egy alacsony orajelre skalazott, a Samsung altal kifejlesztett node jol mukodik. Ez a nagy semmi az en olvasatomban, sorry. Majd ha egy sajat fejlesztesu, nagy teljesitmenyu node is mukodik, az mar jelent valamit _az AMD szamara is_. Addig csak a Samsung bergyartojakent uzemel a GF, amivel az AMD nincs kisegitve.
"Az, hogy mi van papíron és mi nincs az nem tudom számít e egyáltalán manapság, régen még az is hír volt, hogy egy friss fejlesztésű CPU Windows-t futtatott."
Remelem, ezt nem komolyan irtad. Nehogy mar ugy gyartsanak valamit, hogy papiron nincs specifikalva... Ez azert nem egy vasgolyo, annyira nem trivialis legyartani es utana validalni...
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15164 üzenetére
Oke, csak azert kerdeztem ra a kesztermekre, mert a rendben mukodo gyartosor az en olvasatomban azt jelenti, hogy millioszamra keszulnek a processzorok/GPU-k a gyarban, egy viszonylag turheto kihozatal mellett. Ez nyilvanvaloan (most még) nincs igy.
A 14 nanos GPU-ra nekem lenne tippem. A GCN -- remelhetoleg utolso -- iteraciojara epulo, mainstream dGPU-ra gondolnek, a Bonaire (esetleg a Tonga) utodara. Azzal remekul be lehetne repulni a 14 nanot, anelkul, hogy tulzott rizikot vallalna az AMD. A CPU kapcsan pedig en inkabb valami 14 nanos Carrizo die-shrinkre tippelnék, a Zen még sehol sincs, sajnos. Egyetlen Zenre epulo konkret CPU vagy APU sincs még papiron sem veglegesitve, tehat a probagyartastol/tapeouttol még rohadt messze van a cucc.
-
Fiery
veterán
válasz
Thrawn #15162 üzenetére
"de ehhez szükségük volt a Samsung hathatós segítségére"
Mint anno az IBM segitsegere? Ez nem szokatlan dolog, es semmi okom azt feltetelezni, hogy a Samsung-AMD egyuttmukodes ne johetett volna letre akkor is, ha a gyarakat megtartjak.
"és az rendben működik is a gyártósorukon"
Milyen sorozatgyartasu kesztermek keszul 14 nanon a GF-nel?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
Az ide nem illő hozzászólások topikja:[link]
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.
- Milyen processzort vegyek?
- Milyen videókártyát?
- ldave: New Game Blitz - 2025
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Vicces képek
- Napelem
- OFF TOPIC 44 - Te mondd, hogy offtopic, a te hangod mélyebb!
- Házimozi haladó szinten
- Milyen egeret válasszak?
- További aktív témák...
- Laptop felvásárlás , egy darab, több darab, új , használt ! Korrekt áron !
- iKing.Hu - Motorola Edge 50 Ultra - Nordic Wood - Használt, karcmentes
- Samsung Galaxy S22 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Targus Universal USB 3.0 DV1K-2K Compact docking station (DisplayLink)
- AKCIÓ! ASUS STRIX B650E-E R7 7700 64GB DDR5 1TB SSD RTX 3080 10GB Thermaltake Ceres 500 850W
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest