Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz Harlond #16290 üzenetére

    Másik firmware-t kell tenni rá, mert a gyárival torrentezésre nem képes...
    Például EZT!

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz Harlond #16295 üzenetére

    Fonera-t nem ismerem, nem tudok mit mondani róla...

    A torrent üzemeltetés úgy néz ki, hogy miután rátetted a vargalex féle OpenWrt-t, azzal együtt felkerül a transmission torrentkliens is, aminek van egy fapados webes felülete is, amit bárhonnan elérhetsz egy böngészővel, illetve vezérelheted a csicsás Transmission Remote Dotnet programmal is, vagy más egyéb hasonló kliensprogrammal, ami PC-n futtatva csatlakozik a routeren futó transmission-hez, így válik lehetővé az ott lévő torrentek kezelése, leállítása, újak hozzáadása, stb... Felhasználó szemmel tulajdonképpen majdnem ugyanolyan, mintha egy uTorrent előtt ülnél, igazából semmit nem veszel észre a távoli vezérlésből...

    http://code.google.com/p/transmission-remote-dotnet/wiki/Screenshots

    A samba szerver megosztásait a helyi hálózaton bármely gépről eléred, csatlakoztathatod hálózati meghajtóként, ezáltal a használata kényelmes.

    FTP szerverről mit mondjak? Minden a hagyományos módon zajlik, kintről bentről egyaránt elérhető, többfelhasználós, minden ami kell...

    Az alap router funkciók kivétel nélkül mind, de vargalex remek munkájának köszönhetően sok egyéb más dolog is elérhető és beállítható a webes felületről, de persze ha extra kívánságaid vannak, akkor elég valószínű, hogy Linux konzol elé kell ülnöd. Ezt azért nem árt tudni!

    Illetve itt jegyezném meg azt is, hogy én személy szerint sosem támogattam a TP-LINK routereket, mert rossz tapasztalataim vannak vele, így ha vásárlás mellett döntesz, és nem jönne be, akkor ne mondd, hogy én ajánlottam! Amit tudok, azt elmondom róla, és segítek szívesen mindenben, de TP-LINK ügyben részemről ennyi. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz Harlond #16318 üzenetére

    Néhány gondolat, router vásárlás előtt állóknak...

    Az alábbi sorok azoknak íródtak, akik torrentezés, és / vagy egyéb szerver funkciók kiváltása céljából szeretnének routert vásárolni. Ezzel kapcsolatban van néhány dolog, amivel nem árt tisztában lenni, nehogy aztán csalódás legyen a vége! Nézzük a leggyakoribb, és legfontosabb kérdéseket a témában, a leendő router típusától függetlenül...

    Garancia
    Gyári torrentkliens manapság csak az ASUS routerekben van, de igazából az sem ér semmit, mondhatni használhatatlan! Az egyéb szerverfunkciók, mint LAN hálózati megosztás, FTP szerver, és egyebek, szintén elég korlátozottan konfigurálhatóak a gyári szoftverekben, tehát az esetek döntő többségében a történet vége az, hogy a routerre egy moddolt firmware fog felkerülni, hogy az igényeket a lehető legjobban kielégítse, és kihozza a vasból amit lehet. Igen ám, de ez viszont elvileg, a garancia azonnali megszűnését vonja maga után. Azért elvileg, mert ha később baj van a routerrel, akkor az esetek 99%-ban vagy vissza lehet állítani a gyári firmware-t, vagy egyébként sem állapítható meg, hogy mi volt rajta, mielőtt tönkrement. Szóval a garancia megszűnése leginkább csak formai, de azért jobb ezzel is előre tisztában lenni!

    HDD és PenDrive
    A routerre "bármekkora" HDD-t rá lehet kötni, minden bizonnyal fogja tudni kezelni. Többen használnak ilyen rendszereket 2TB-os lemezekkel is, probléma nélkül... A gond nem a HDD méretével, vagy típusával lehet, hanem inkább a külső USB-s ház Linux inkompatibilitásával. Szerencsére azért a legtöbb jól működik, de nem árt ha vásárláskor figyelünk a csomagoláson lévő Linux kompatibilitást jelző feliratra, és / vagy logóra. A kompatibilis eszközökről megbízható és teljes lista sajnos nincs, így azt ne is keress! A PenDrive-ról csak annyit, hogy meglehetősen lassú, illetve ilyen extrém felhasználási körülmények között igen rövid élettartamúak szoktak lenni, tehát lehetőség szerint kerülendő a használata...

    Az elvárásokkal kapcsolatban...
    Nézzük a szokásos elképzeléseket ezzel kapcsolatban, amik aztán soha nem válnak valóra!

    - LAN-on, beleértve a WiFi-t is, HD videók továbbítása egy időben több gépre, és / vagy konzolra, TV-re, stb...
    - 80-100 torrent le/fel töltése Fiber Power 120-as nettel.
    - Ezek mellett még játszani is kellene, tehát jó lenne ha a fentiek közben 10 alatt maradna a ping is.
    - stb...

    És nézzük akkor a tényeket, hogy mi az, amit reálisan el lehet várni egy ilyen rendszertől...
    A mai legnagyobb teljesítményű SOHO (otthoni felhasználásra készült) routerekben 500-700MHz-es processzor, és 64-128MB RAM található. Azt hiszem ennek tudatában érthető, hogy miért nem fog tudni kiszolgálni több korszerű munkaállomást az elvárt sebességgel. Ezek a routerek nem szervernek vannak tervezve! Türelmes és nyugodt embereknek jó alternatíva lehet a 7/24-ben működő PC kiváltására, és ezáltal a villanyszámla jelentős csökkentésére, de mindenképpen kompromisszumokkal jár. Az elérhető maximális sebességek igen széles tartományban változnak, mind a használt router és az azon futó firmware, mind a kérdéses alkalmazás, és annak beállításai, de még a HDD-n lévő filerendszer függvényében is. A mihez tartás végett azért megpróbálok egy-két jellemző adatot leírni, de fontos tudni, hogy ezekre a fentebb írt okok miatt semmilyen garanciát nem vállalok!

    A routerre kötött HDD-re, vagy arról történő másolás sebessége.
    Ez az érték valahova 5-15MB/sec közé tehető. Általában NFS-en keresztül a leggyorsabb, amit az FTP, majd végül a Samba követ. Filerendszerek tekintetében a FAT és az NTFS a leglassabb, és a Linux-os ext rendszerek a gyorsabbak, és megbízhatóbbak.

    A torrent le, illetve feltöltés sebessége.
    Ez a sebesség 1-3MB/sec között mozog, de nagyban függ a nyitott kapcsolatok számától, mert ezek jelentős hatással vannak a processzor terhelésére. Általánosságban elmondható, hogy minél kevesebb a nyitott kapcsolat, annál nagyobb sebesség érhető el, tehát jobban járunk néhány seed-szerveres, vagy optikai netes peer-el, mint sok ADSL-essel. A legjobb sebesség elérése érdekében a routeren futó torrenkliensben érdemes a kapcsolatok maximális számát egy kellően alacsony, mondjuk 25-100 közötti értékre állítani, az egyéb körülmények figyelembe vételével. Ide tartozik még, hogy feltöltési irányban jellemzően nagyobb sebesség érhető el, mert letöltés közben az adatokat folyamatosan ellenőrizni is kell, ami plusz terhelést jelent a routernek.

    Torrentek maximális száma, és mérete.
    Ezek tekintetében mondhatni nincsenek korlátok, mert mint fentebb írtam, leginkább az össz-sebesség, illetve a nyitott kapcsolatok száma a döntő. Tehát a kliensben lehet akár több száz darab, illetve több száz GB méretű torrent is betöltve, ha azok együttes aktivitása a router teljesítményének határain belül marad.

    És végül...
    Szerintem elég egyértelmű, de azért felhívom a figyelmet még arra is, hogy természetesen ha az egyik alkalmazás jelentősen leterheli a routert, akkor a másik már nem fog tudni maximális teljesítményt nyújtani, illetve az erőforrások megoszlanak a programok között. Tehát, ha mondjuk nagy sebességgel tölt le a torrentkliens, akkor az a hálózati megosztás sebességére is komoly hatással lesz! Fontos még tudni, hogy ezek a moddolt firmware-ek Linux alapúak, és bár az alap router funkciók beállításához, amik a gyári fimrware-ben is megtalálhatóak, itt is webes felület áll rendelkezésre, de az egyéb programok telepítéséhez már parancssor használata is szükséges lehet! Persze van olyan is, ahol a torrentkliens is a firmware része, de ez a ritkább eset, tehát jobb felkészülni némi gépelésre is. Nagyjából ennyit szerettem volna elmondani ezzel kapcsolatban, és remélem, hogy azért nem riasztottam el senkit a témától, mert tényleg nem ez volt a szándékom vele! Az ezzel kapcsolatos fórumokon jelenlévő tömegek is igazolhatják, hogy a dolognak van létjogosultsága, hobbinak sem utolsó, valamint a Linux-al való ismerkedést is megalapozhatjuk vele... :)

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz Harlond #16318 üzenetére

    A szép hosszú válaszból egy csak kimaradt... :)

    Szóval igen, egy rövid ideig (néhány hónap) volt 1043-as routerem, de nekem nem jött be! Igaz, hogy akkor még messze nem létezett hozzá az Alex féle firmware, hanem magamnak kellett ráhegeszteni az OpenWrt-t, de ez valahogy sosem sikerült. Én azért vettem meg, hogy szinte 0 Ft ráfordítással kiváltsam a WL-500G Premium-ot, mert azt körülbelül ennek az áráért el tudtam volna adni, és ezzel egy időben még előre is lépjek egyet... Ehhez képest a samba másolási sebessége semmivel sem volt gyorsabb, mint az akkori WL-500G Premium routeremen, az ftp talán egy kicsit, torrentezéskor pedig sokszor lefagyott, újraindult, stb... és, hát az OpenWrt sem hengerelt le, mint router operációs rendszer. Az szép és jó, hogy testre szabhatóság, meg hasonlók, de mikor nekem kell WiFi meg USB drivereket telepíteni, hogy egyáltalán működjön a router, ráadásul alapból még webes felület sem volt, szóval konzolon kellett konfigfile szerkesztéssel netet csiholni a routerre. Nekem ez annak ellenére sem jött be, hogy előtte már hosszabb időt töltöttem el WL-500G Premium-on más Linux-os firmware-ekkel (OLEG és Tomato), és a mai napig semmi bajom nincs a konzollal! Próbáltam DD-WRT-vel is, de ehhez meg akkoriban végképp semmi megoldás nem létezett az okosságokra. Bár még most is OpenWrt csomagokkal kell használni, ha valaki emellett dönt. Ezek után mégis inkább maradt a WL-500G Premium, a pénzt meg gyűjtöttem tovább, és megvettem az RT-N16-ot, amivel tökéletesen meg is vagyok elégedve, hiszen ugyanazt tudja amit a másiktól is megszoktam, csak jóval gyorsabb kivitelben.

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz Harlond #16337 üzenetére

    Ha ~10000Ft környékén gondolkodsz, akkor kizárásos alapon TL-WR1043ND. Erre OpenWrt-t, vagy DD-WRT-t tudsz rakni, de utóbbit nehéz okosítani, ott inkább csak az áll rendelkezésre, amit maga a firmware biztosít, egyéb programok telepítése utólag nehézkes.

    Következő árkategória mondjuk a Netgear WNR3500L. Felépítését tekintve szinte ugyanaz, mint az ASUS RT-N16, csak kevesebb memória és flash van benne. Erre leginkább Tomato, vagy DD-WRT kerülhet.

    Ezután jöjjön mondjuk az ASUS RT-N16. Ebben van a legtöbb memória, és a legtöbb flash, bár utóbbinak olyan sok gyakorlati haszna nincs. Tomato, OLEG, vagy DD-WRT firmware mehet rá.

    A Linksys E3000 és az E4200, az előzőhöz hasonlóan szintén BroadCom alapú cuccok, leginkább Tomato-val szokás okosítani őket. Az E3000 teljesítményben közel áll az RT-N16-hoz, utóbbi már kicsit erősebb vas.

    A D-LINK DIR-825, és a NETGEAR WNDR3700 is nagyon rokon vasak, és a leggyorsabbak egyike. Ezek is leginkább OpenWrt-vel moddolhatók, vagy a TP-LINK-hez hasonlóan esetleg DD-WRT-vel.

    A következő sorokba majd biztos lesz aki beleköt, de mindegy, ez az én véleményem, és most azt kérdeztétek. :)

    Szóval, személyes véleményem szerint a legkönnyebben kezelhető firmware a Tomato, ez az, amiben a legtöbb dolog került integrálásra, így a webes felületről elérhető, és onnan konfigolható. Az ASUS RT-N16-hoz ezen kívül ott van még az OLEG, ami alapjaiban közel áll a Tomato-hoz, de nekem nem tetszik a fapados felülete, meg az "egy kattintás egy reboot" funkciója. Az Atheros Chipset-es routerekhez OpenWrt.t szokás használni, és bár a gyorsabb eszközök )D-LINK DIR-825 + NETGEAR WNDR3700) ebből a platformból valók, nekem az OpenWrt miatt nem kellene, mert szerintem ez a legkevésbé felhasználóbarát firmware, amihez a legtöbb Linux ismeret kell. Az igaz, hogy választható a DD-WRT is, de ehhez majd, hogy nem lehetetlen kiegészítőket telepíteni, mivel az OpenWrt csomagjait kell ráhegeszteni, illetve meglátásom szerint az összes közül ebben van a legtöbb bug.

    A felsorolt routerek közül mindegyikben van valamiféle recovery mód, ezáltal a flashelése sokkal kevésbé kockázatos, kivéve a TP-LINK-et. Itt ha elrontod a flashelést, akkor készítheted a soros kábelt....

    De, hogy ne csak szövegeljek, hanem választ is adjak a kérdésedre, nem titok, hogy hozzám az RT-N16, és a Tomato áll a legközelebb. Bár kétségtelen, hogy nem a leggyorsabb, de szerintem a legstabilabb, és legkönnyebben kezelhető párosok egyike, tehát én még mindig erre szavazok! Ha routerben esetleg más mellett kellene döntenem, akkor is olyat választanék, ami Tomato kompatibilis, tehát E3000, vagy E4200.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz Harlond #16363 üzenetére

    A Tomato-nak ettől sokkal kisebb vas is elég, én már a WL-500G Premium v2-n is ezzel torrenteztem, ami 240MHz-es procival, és 32MB RAM-al megy. Ráadásul az a proci nem csak MHz-ben lassabb, de régebbi generációból is származik, illetve a RAM is 16bit-es. És ott is tökéletes volt! Szóval emiatt ne aggódj... Viszont azt mondom előre, hogy a WNR3500L-t illetően nem tudok semmit mondani a másolási sebességekről, mert nem volt szerencsém személyesen ilyen routerhez. Amúgy biztosan nincs vele semmi gond... :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz Harlond #16370 üzenetére

    Nem, ebben az árkategóriában van egy kis hiány, ugyanis itt nincs semmilyen más eszköz. ASUS-ban Tomato képes eszköz csak az RT-N16, ami USB-s is egyben, de Linksys-ben is csak az E3000, és az E4200 ami ilyen, és egyik sem ~20000HUF.

    Bár, ha belegondolok, más Chipset-el (más fw-hez) se nagyon létezik, mert a TP-LINK1043 ami 12000HUF, aztán jön ez a NETGEAR, és utána meg 25000HUF+ a következő lépcső, az USB-s routerek terén.

    [ Szerkesztve ]

  • FireBuddha

    csendes tag

    válasz Harlond #16370 üzenetére

    A teljesség kedvéjért...

    Linksys WRT160NL kimaradt a felsorolásból, ez mondjuk a többivel szemben nem gigabites...
    És "csak" open és dd-wrt-vel megy... Egyébként az is remek router, ennek is érdemes lehet utánna nézni a [160nl modding] oldalon...

    80-as netre teljesen elég...

    [ Szerkesztve ]

    FireBuddha

  • Gubek-Einste

    Topikgazda

    válasz Harlond #57956 üzenetére

    Kérdés, hogy az 8 idegen hálózat milyen csatornán müködik és milyen erősséggel de általánosságban panelos/társasházi környezetben megéri a dual band eszközök használata.

    Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

  • krealon

    veterán

    válasz Harlond #57956 üzenetére

    "Emiatt kellene az AC?"

    8 Wifi halozat mellett mar meggondolando, de a mellekelt abra szerint egy sufniba keszulsz bezarni a routert, onnan viszont szinte eselytelen az 5 GHz-es (AC) wifi normalis hasznalata. :((

  • Gubek-Einste

    Topikgazda

    válasz Harlond #57964 üzenetére

    Ide már érdemes dual band eszközben gondolkodni, főleg Apple eszközök mellett.

    Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

  • válasz Harlond #57974 üzenetére

    Hatótávban nem. Eleve kisebb az 5Ghz hatótávja, ami az esetedben killer kritérium.

    Korábban már írták neked, hogy routered elhelyezése csak azért nem esik a használhatatlan kategóriába, mert a 2,4 Ghz-es jel még elvergődik a falakon. Ha nem akarsz változtatni a routered helyén, (pl. átvinni a bal felső szobába) akkor értelmetlen és rossz döntés dual band-es, AC-s eszközre való váltás. :R

    Meliora sunt bono inimica

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Harlond #57978 üzenetére

    Wtf... :F :Y Mindig mondják, hogy ne bízd villanyszerelőre a kábelezést, most már értem miért... Meg lehetne próbálni visszahúzni és megtoldani, ha elfér a toldó a falban. Mondjuk ha rövidebb távról van szó, akkor lehet jobban megéri az egészet újrahúzni. Talán menne úgy is, hogy a régi kábel után kötöd az újat és úgy húzod át a falon. Ugye fali kábelt használtál, nem patch kábelt?!

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Harlond #57980 üzenetére

    Nem teljesen értem. Ha védőcsőben fut a kábel, akkor szerintem simán át tudod húzni a vakolat megbontása nélkül is. De persze lehet, hogy én vagyok a hülye. :))

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Harlond #57982 üzenetére

    Hát részvétem. Én azért biztosan próbálkoznék átrántani valahogy, meg csuklana a szerelő anyja közben rendesen.

    A wifire visszatérve kevés a -70dB, legalább -60-ig fel kéne menni. Ha nem a hálóban van, akkor én inkább az összetákolt UTP végére tennék egy wifi extender-t vagy egy másik router-t. Hacsak nem katasztrófális a mostani router (nem írtad, hogy milyen van), akkor nem hiszem, hogy érdemben tudsz javítani ilyen elhelyezéssel a jelen. Szerintem. :-)

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • válasz Harlond #57978 üzenetére

    Hálózatos topik... lesz majd végős segítségedre, ha megakadsz.
    De egy jó UTP-n megy a modemtől vagy a szolgáltatói eszköztől a bal felső szobába a NET. Ott van egy AC-s router. Archer C5/C7. Asus N56U, de inkább AC58U. Ez a kábel a router WAN portjába megy.
    Router egyik LAN portjáról jön vissza egy kábel a sufnidba, ahol ott a NAS.
    Nem kell switch. Ez egy egyszerű és optimális megoldás.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • Gubek-Einste

    Topikgazda

    válasz Harlond #58439 üzenetére

    A saját topikjában kérdezzél erre rá.

    Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

Új hozzászólás Aktív témák