- One mobilszolgáltatások
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Hivatalos a OnePlus 13 startdátuma
- CES 2025: Kezünkben a Mudita Kompakt, az E-ink kijelzős anti-telefon
- LG V60 ThinQ 5G - hangoskönyv
- Magyarországra jött a Honor szuperzoomos mobilja
- Xiaomi Watch S1 - szép az idő
- Ford SYNC 3 infotainment rendszer teszt
- Poco X6 Pro - ötös alá
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
-
Mobilarena
Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
muzoffru
csendes tag
válasz King Unique #24199 üzenetére
Köszi, átolvastam a linkeket.
Azt hiszem, átgondolom a dolgot és lehet, hogy inkább 3,5-ös házat veszek. 2 TB WD Purple + egy ház kijön a My Passport árából. -
King Unique
titán
válasz muzoffru #24196 üzenetére
Általánosan akár az említett WD My Passport is megfelelhet a célra. Egyéb javaslatok felől pedig lásd az iménti válaszokban leírt. linkelt modelleket attól függően, hogy pontosan milyen 2.5"-os* külső merevlemez kell.
* Ha a Raspberry Pi esetében USB-n a megfelelő tápellátás is biztosított egy 2,5"-os külső merevlemez számára, akkor javasolt olyat vásárolni és használni. Ellenkező esetben viszont megfontolandó egy külső tápadapteres 3,5"-os külső merevlemez (példák) használata.
-
King Unique
titán
válasz smallmer #24195 üzenetére
1. OK!
2. Vagy egyik, vagy másik, fixen el kellene dönteni, ahol az utóbbi megoldásnál a belső merevlemezek és a 2,5"-os külső házak eleve másik topikok témája. De akkor legyen az itteni témához jobban igazodóan és az egyszerűség kedvéért gyárilag készre szerelt külső merevlemez.
3. Az ütésálló (és vízálló) 2,5"-os külső merevlemezeknél eleve összetett, többrétegű burkolat és védelem van, aminek köszönhetően adott magasságból pár-néhány véletlenszerű leejtést kibírhat egy ilyen eszköz, ellenben egy hagyományos típusú nem feltétlen (bővebben). Vagyis ha ez szempont, akkor lehet értelme ilyen 2,5"-os külső merevlemezt vásárolni.
4. OK!
Bár itt esetleg meg lehetett volna még említeni, hogy milyen típusú USB-portok vannak a PC-n, csak USB-A (Type-A), vagy USB-C (Type-C), szükség van-e az utóbbi csatlakozásra, stb.6. OK!
25 ezerbe egy 1 TB-os 2,5"-os külső merevlemez beleférhet gyárilag készre szerelt kivitelben.6. Az 1 év gyártói garancia a minimum, általánosan a 2-3 év jellemző gyártótól és adott sorozattól függően.
Ha nem ütésálló külső merevlemez kell, akkor az előzőleg linkelt válaszokban (példa) és blogbejegyzésben említett típusok a jelen esetnél is szóba jöhetnek, lásd az olcsóbbak közül pl. Seagate Basic, Toshiba Canvio Basics, WD Elements Portable, WD My Passport, stb.
Ha (részlegesen) ütésálló (és vízálló) külső merevlemez kell, akkor lásd pl. az ebben a válaszban felsoroltakat, vagyis az olcsóbbak közül pl. az ADATA HD650, ADATA HD710 Pro, Silicon Power Armor A60. Silicon Power Armor A66, stb.
Ha esetleg USB-C (Type-C) csatlakozós külső merevlemez kell, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, ahol maga az USB-C (Type-C) csatlakozás külön adapterrel és kábellel is megoldható.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz eihwaz #24192 üzenetére
Ez értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell, lásd nemrég más példáját.
Ha 2,5"-os méretformátumú kell, akkor konkrét ajánlások felől lásd pl. az ebben és ebben a válaszban leírt, linkelt típusokat, ahol esetedben értelemszerűen az említett sorozatok 1 TB-os - ha tényleg elég akkora tárolókapacitású - modelljeit kellene nézni."amire torrentel töltenék le"
Ha csak pár-néhány db torrent futna egyszerre alkalmanként és nem túl nagy letöltési sebességgel, akkor SMR alapon egy 2,5"-os külső merevlemez is megfelelhet a célra és nem feltétlen lenne akkora gond az említett adatrögzítési technológiából adódó (átmeneti) belassulás írásnál (letöltésnél). Ellenkező esetben viszont megfontolandó a CMR HDD, illetve 2,5"-os CMR belső HDD + külső ház = 2,5"-os külső HDD megoldás. Vagy 3,5"-os CMR külső HDD, de azt megint 3,5"-os belső HDD + külső ház = külső HDD megoldással lehetne összerakni, mivel ott gyárilag készre szerelt kivitelben manapság 2-3 TB a minimum tárolókapacitás.
-
muzoffru
csendes tag
Sziasztok!
Egy Raspberry Pi 3 B+ mellé lenne szükségem egy 2,5-ös, 2 TB-os HDD-re. Az RPi-n Open Media Vault fog futni, kvázi mini-NAS-ként fog üzemelni. 30-40 ezret szánnék rá. Kompakt, vagy rackes megoldás, mindegy.
A WD My Passportot néztem ki, de ha van jobb javaslat, szívesen elfogadom.[ Szerkesztve ]
-
smallmer
őstag
Sziasztok!
Kérlek segítsetek külső merevlemez választásban:
1. Mekkora méretű legyen fizikálisan (2,5" / 3,5") és tárhelyet (GB / TB) illetően?
Fizikálisan: 2,5
Tárhely: minimum 1 TB
2. Egybeépített (kompakt), vagy külön külső rack és HDD megoldást akarunk, esetleg tervezzük-e a bele kerülő HDD-t cserélgetni, áttenni máshova?
Egybeépített verzió az egyszerűsége miatt, de nem áll tőlem messze a külső rack + hdd sem, szóval azt mondhatom, hogy mindegy.3. Szükségünk van-e bónusz szoftverekre, kiegészítőkre (pl. tokok), egyéb extrákra (pl.
fémház, extra dizájn, ütésállóság) hozzá?
Szoftverre nincsen szükségem, ha ütésálló az pozitívum, de úgy gondolom, hogy egy gumi burkolat nem sokat véd. Nem kritérium.
4. Mire és milyen rendszeren lesz használva pontosan (backup PC / Mac, TV-n történő lejátszás / felvétel, játékkonzol stb.)?
Windowsnál napi szintű használatban lenne. Kicsi a jelenlegi HDD és így szeretném bővíteni.
5. Mennyi a vásárláshoz rendelkezésre álló anyagi keret (ha Machez használnánk, hajlandóak vagyunk-e megfizetni a felárat a külön ahhoz tervezett modellekért)?
A piacot elnézve 25 ezer a max, amit költenék rá.
6. Mennyi legyen a garanciaidő, kompakt kivitelben, vagy különálló alkatrészenként megvásárolva lenne-e előnyösebb?
Garancia minimum 1 év. Egybeépített verzió az egyszerűsége miatt, de nem áll tőlem messze a külső rack + hdd sem, szóval azt mondhatom, hogy mindegy.Köszönöm!
-
eihwaz
tag
Sziasztok!
Vásároltam egy gamer laptopot, amiben csak ssd van.
Szeretnék vásárolni hozzá egy 1TB-os külső vinyót amire torrentel töltenék le.
Mi az ami ajánlott?A sima hdd + ház is megfelelő lehet számomra, ha jobbnak tartjátok. Semilyen szoftverre nincsen szükségem.
Köszönöm!
-
gaborino986
tag
válasz King Unique #24189 üzenetére
Köszönöm
-
King Unique
titán
válasz gaborino986 #24185 üzenetére
Lásd az alábbi blogbejegyzésben lévő példákat árakkal. Ahol ha gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemez kell 2 TB-os tárolókapacitással, akkor lehet olyat még találni 30 ezer forint alatt, lásd pl. Seagate Basic, Toshiba Canvio Basics, stb.
-
tomp
félisten
válasz King Unique #24187 üzenetére
A Seagate féle exFAT fájlrendszer-t úgy értettem, hogy a gyártó féle formázási megoldás. Ezek szerint macOS alatt csinálják.
Igen van egy 200MB-os "EFI" partíció. Nem bántottam azt. Szimplán újraformáztam a nagy partíciót és már ment is rá az adat.A Windows gyorsítótárazás tiltva van alapból és úgy is hagytam.
TRIM nem tudom, hogy miként megy egy HDD-nél. Semmilyen HDD-s program nem ír a meghajtónál TRIM támogatást. HDSentinel, Aida64, Crystal Disk Info. Semmi.
Szerintem ennél a HDD vezérlője a rendszertől függetlenül csinálhatja. A 4TB-os modellnél megfigyeltem, hogy mikor már csak 50GB szabad hely volt és rámásoltam 20GB-ot akkor azt jó lassan csinálta(25-27MB/s) de írás közben folyamatosan olvasott is. Miután végzett, akkor nem 30GB szabad hely volt hanem 37GB! Azaz írás közben futott a TRIM és emiatt szabadult fel a +7GB fantom hely?
Egyszer már tele volt írva és töröltem róla adatokat. Utána ment rá az a 20GB.Most itt nem lesz SMR lassulás mivel ugye teljesen üresként kerülnek rá az adatok.
1,79TB után még mindig 124MB/s a sebesség. -
King Unique
titán
Az alábbi tesztnél is hasonló eredmény lett a kb. ugyanolyan Backup Plus sorozat 5 TB-os modelljénél, gyári állapotban exFAT fájlrendszerrel Windowson lassú az írás, ellenben macOS alatt gyors. Aminek oka lehet akár az is, hogy eleve macOS alatt lett inicializálva + particionálva + formázva a külső HDD, nem pedig Windowson, amit ehhez hasonlóan a lemez elején lévő 200 MB-os ESP is világosan szemléltet - vagyis nyilván nincsen "Seagate féle exFAT fájlrendszer" - , mivel az újabb Windowsok GPT adatlemeznél max. egy 16 MB-os MSR partíciót hoznak létre a lemez elején. Vagyis ki lehetne próbálni azt, hogy Windowson pl. parancssorban (DiskPart) törölni a külső merevlemezt ha még nincsenek rajta fontos adatok, majd újraparticionálni és újraformázni exFAT-ra, aztán utána tesztelni az adatátviteli sebességet.
Az adatátviteli sebesség teszteléséhez Windowsoknál nemcsak a CDM opció, hanem pl. az ATTO, AJA, stb. programok is használhatók, sőt akár a Windowsok beépített WinSAT parancssori eszköze is. Érdemes akár több programmal is elvégezni a tesztet, mivel normál esetben eleve hasonló / megegyező szekvenciális olvasási és írási sebességet kellene produkálni a Seagate One Touch külső merevlemeznek exFAT fájlrendszerrel is, mint NTFS esetén.
Windows rendszereknél (is) adott esetben akár a szoftverkörnyezet is lehet a probléma forrása, XY driver hiánya, lásd más esetét, ahol a chipset driver utólagos frissítése / telepítése végül megoldotta a problémát. Bár ha esetedben is ez lenne a gond, akkor azon PC + Windows felállásnál elvileg NTFS fájlrendszer használatánál is jelentkezni kellene a lassú írási sebességnek, valamint más külső HDD / SSD meghajtók használatánál is.
Windows rendszereknél (is) az írási gyorsítótárazás bekapcsolt / kikapcsolt állapota is okozhat eltérést a külső merevlemez adatátviteli sebeséségénél, de ha exFAT és NTFS fájlrendszer esetén is egyaránt bekapcsolt vagy kikapcsolt állapot volt, akkor nyilván nem ez a gond.
Az 5 TB-os Seagate One Touch külső merevlemezben lévő ST5000LM000 merevlemez ugye írásnál belassulásra hajlamos SMR modell, bár ha támogatja a TRIM illetve UNMAP funkciót, akkor az javíthat az írási sebességen, lásd a már linkelt blogbejegyzést. Igen ám, de Windowson a TRIM illetve UNMAP alapesetben NTFS és ReFS fájlrendszereknél támogatott, exFAT esetén viszont kérdéses, a külső SSD teszteket is eleve NTFS-re formázva szokták elvégezni Windowson (példa)
Másik lehetőség értelemszerűen nem foglalkozni az előbbiekkel, ha eleve tartósan Windowson és NTFS fájlrendszerrel lesz használva a külső merevlemez, meg ha NTFS esetén megfelelő mind az olvasási, mind az írási sebesség. Az exFAT fájlrendszert amúgy is csak a macOS és Windows közötti kompatibilitás miatt erőlteti a gyártó (Seagate), mivel az exFAT-ot mindkét rendszer natívan olvassa és írja, ellenben az NTFS-t a macOS alapesetben csak olvasni tudja.
[ Szerkesztve ]
-
gaborino986
tag
Sziasztok!
Valaki tud esetleg 2 TB-os 2,5-ös külső merevlemezt akciós áron?
Filmezésre kellene!
Ahogy néztem a legolcsóbb kategória nem nagyon van 30 ezer alatt.
Köszi! -
tomp
félisten
Beszereztem egy Seagate OneTouch 5TB-os modellt.
A 4TB-os modellhez hasonlóan ez is exFAT fájlrendszerrel van ellátva.
A másiknál is már írtam, hogy exFAT esetén lassú az írás, NTFS-el gyors.
Most teljesen szűz állapotban futtattam CDM tesztet.
Tökéletesen mutatja a teszt is!
Az írás lassú!
exFAT:
NTFS-re átformázva alapértelmezett foglalási egységgel:
CDM még viszonylag gyors volt exFAT-al. Total Commanderrel még ennél is lassabb volt!
NTFS-el a TC is hozza a 100+ MB/s-et.
Mintha a Seagate féle exFAT fájlrendszer nem tetszene a Windowsnak...
-
Zsokker
csendes tag
válasz King Unique #24182 üzenetére
Köszi a választ, ugyanez lett volna nekem is a célom, mint egy korábbi felhasználónak, egy sima egyszerű adattárolás. 2,5""-os HDD-ket néztem ki, user felhasználónak az tűnt a legmegbízhatóbbnak.
Az itt olvasottak alapján viszont inkább mélyebben beleásom magam a témába. -
King Unique
titán
válasz Zsokker #24181 üzenetére
• Lásd nemrég más hasonló kérdéseire adott válaszokban leírtakat. Ahol nyilván pontosítani kellene, hogy milyen külső merevlemez kell és az alapján választani a megadott vagy egyéb 2,5"-os - ha az ADATA említése alapján feltételezhetően olyan méretformátumú kell - sorozatok, modellek közül.
• A hosszú idejű és biztonságos adattárolás nem feltétlen úgy értendő, hogy veszünk 1 db külső merevlemezt és az az általánosan jellemző 2-3 éves gyártói garancia mellett 5-10-20 évig biztosan hiba nélkül fog működni és addig biztosan olvashatók lesznek a rajta lévő adatok, lásd a linkelt másik esetnél leírtakat, valamint egy másik topik nyitó hozzászólását.[ Szerkesztve ]
-
Zsokker
csendes tag
Sziasztok!
HDD-t szeretnék venni. Annyi célja lenne hogy különböző képeket, videókat raknék rá, szóval írási sebesség annyira nem számit, inkább az, hogy egy megbizható HDD-m legyen, amin 5-10 év mulva is meg tudok nyitni valamit.
Adata HDD-ket néztem, va vélemény melyik szériából érdemes szemezgetni ? -
King Unique
titán
válasz junkpod #24177 üzenetére
Azon gyártók akik saját maguk nem gyártanak belső merevlemezt (pl. ADATA), azok érelemszerűen a nagy merevlemezgyártók (Seagate, Toshiba, WD) belső merevlemezeit használják a külső merevlemezeikben, ami függhet a tárolókapacitástól is. Például az 1 TB-os ADATA HV300 előfordulhat Seagate és Toshiba, a 2 TB-os ugye Seagate és akár szintén Toshiba, a 4 TB-os pedig WD belső merevlemezzel. De az sem fix, hogy az 1-2 TB-os modellek vagy Seagate vagy Toshiba belsősek, mert pl. a HV320 sorozatnál az 1 TB-os és 2 TB-os modellek is WD belső merevlemezzel vannak szerelve a linkelt tesztek alapján.
Vagyis az ADATA esetében is rendszerint totál lutri, hogy mikor éppen milyen belső merevlemezt rak a gyártó a külső házba, nem feltétlen lehet minden esetben előre fixen megmondani. + Az előbb linkelt termékbemutató tesztekben lévő információk sincsenek feltétlen kőbe vésve, lehet egy X hónappal / évvel későbbiben már másfajta belső merevlemezzel lenne szerelve ugyanaz a külső merevlemez.[ Szerkesztve ]
-
IreN!CuS
őstag
válasz King Unique #24176 üzenetére
Köszi az ajánlásokat - átnézem biztos segíteni fog
Smoke weed Everyday :D / Aki beperelte magát és nyert / ".....A fiú barát akkor is barát marad ha berakja ...""Go for the eyes Boo, GO FOR THE EYES!! RrraaaAAGHGHH!!!"
-
junkpod
veterán
válasz King Unique #24174 üzenetére
Persze, intézem. Csak meglepő, hogy nem egy tegnap alapított zug boltban vettem és ilyen előfordulhat...
Amúgy milyen vinyók szoktak lenni az ADATA termékekben? Ebben a HD Sentinel szerint egy Seagate gyártmány van.Box's don't touch!
-
King Unique
titán
válasz IreN!CuS #24175 üzenetére
Akkor lásd pl. az ebben és ebben a válaszban leírt egyszerűbb, alapszintű (basic) modelleket. Valamint konkrét árakkal az alábbi blogbejegyzésben lévő 2 TB-os modelleket, mivel a megadott 20-30 ezres anyagi keretbe jelenleg max. 2 TB-os 2,5"-os külső merevlemez férhet bele a hazai webáruházak árai alapján, a 4 TB-os modellek eleve drágábbak.
-
IreN!CuS
őstag
válasz King Unique #24170 üzenetére
1. Mekkora méretű legyen fizikálisan (2,5" / 3,5") és tárhelyet (GB / TB) illetően ?
2,5 / 2-4TB
2. Egybeépített (kompakt) , vagy külön külső rack és HDD megoldást akarunk, esetleg tervezzük-e, a bele kerülő HDD-t cserélgetni, áttenni máshova ?
Egybeépített verziót szeretnék.
3. Szükségünk van-e bónusz szoftverekre, kiegészítőkre (tokok) hozzá ?
Nem - Nem elsődleges szempont
4. Mire és milyen rendszeren lesz használva pontosan (backup PC / Mac, TV-n lejátszás stb.) ?
Win10 fotók videók mentése/tárolása a cél.
5. Mennyi a vásárláshoz rendelkezésre álló keret (ha Mac-hez használnánk, hajlandóak vagyunk-e megfizetni a felárat a külön hozzá tervezett külső merevlemezért) ?
20-30k között ha ez nagyon messze van emelhető
6. Garancia...egybe megvéve, vagy külön alkatrészenként lenne-e előnyösebb az adott esetben
?[ Szerkesztve ]
Smoke weed Everyday :D / Aki beperelte magát és nyert / ".....A fiú barát akkor is barát marad ha berakja ...""Go for the eyes Boo, GO FOR THE EYES!! RrraaaAAGHGHH!!!"
-
King Unique
titán
válasz junkpod #24173 üzenetére
Ez ügyben elsődlegesen a "Garancia kérdés, fogyasztóvédelem" topikban javasolt érdeklődni, bár esélyes, mivel az idézett szöveg is írja, hogy a számlán vagy nyugtán szereplő vásárlás dátumától számítva indul a 3 éves gyártói garancia.
Vagyis akkor újabb ok lehet a garanciális cserére, vagy ez esetben inkább a vásárlástól történő elállásra, ahol az utóbbira belföldi online rendelésnél a vásárlást követő 14 napig van lehetőség.[ Szerkesztve ]
-
junkpod
veterán
válasz junkpod #24172 üzenetére
ADATA warranty info:
Your product[1L4623525997] is under warranty until:2025-02-28. Thank you for your inquiry.Your product is protected by a 3 year limited warranty from the purchase date on your product invoice or receipt. Please keep your invoice/receipt for your possible future warranty claim
Mintha valaki már regisztrálta volna 2022.02.28-án...
Box's don't touch!
-
junkpod
veterán
válasz King Unique #24171 üzenetére
Jajj!
A laptopom 3 éves egységére 19 napot ír...eztvalaki fél éven át használta... visszaviszem, ez hihetetlen...
[ Szerkesztve ]
Box's don't touch!
-
King Unique
titán
válasz junkpod #24168 üzenetére
Egy vadonatújan vásárolt külső merevlemeznél normál esetben az üzemidőre vonatkozóan 0-s értékek vannak a S.M.A.R.T.-ban, bár olyan előfordulhat, hogy gyári tesztelés miatt van pár-néhány indulás / leállás, fejparkolás, esetleg 1-2 óra üzemidő, stb. Viszont a 118 db felpörgés és leállás, valamint a 941 db fejparkolás nem feltétlen arra utal, hogy csak tesztelési céllal lett kipróbálva a gyárban. Aztán pl.a
9-es
attribútum értéke, azaz a bekapcsolva töltött idő, valamint a241-es
és242-es
, azaz az összes írt és összes olvasott adatmennyiség is árulkodó lehet, bár a gyártóspecifikus értékekből nem feltétlen egyértelmű melyik pontosan mennyi. Az5-ös
, a tartalék területre áthelyezett 1019 db szektor , valamint a197-es
és198-as
, azaz a függőben lévő és javítatlan 16 - 16 db szektor viszont nagyon is árulkodó, illetve nem éppen normális egy vadonatúj külső merevlemeznél, ami normál esetben nyilván hibátlan állapotú kellene legyen.
Esetleg Windowson a HDS programmal nincs lehetőség átmenetileg megtekinteni, annak "áttekintés" és "S.M.A.R.T." ablakáról decimális adatmentővel screenshotokat betenni?Egy vadonatújan vásárolt külső merevlemez burkolatán normál esetben gyári állapotban nincsenek külsérelmi nyomok, kivéve ha esetleg gyárilag selejtes olyan szempontból a termék. Vagy akkor, ha a vásárlóhoz történő kiszállítás közben esetleg leejtették a csomagot, de akkor a külső házban lévő HDD kondícióján is látszani szokott (pl. gyenge / hibás szektorok), ami a jelen esetnél pont látszik is a S.M.A.R.T. alapján. Vagy akkor, amit magad is írtál, ha egy másik vásárló által már kipróbált és visszaküldött termék, ahol a másik vásárló nem rendeltetésszerű használata okozta a külsérelmi nyomokat.
A mellékelt képeken látszik, hogy van pár "apróság", de azok alapján nem feltétlen egyértelmű, hogy az utóbbi történt-e, vagy pedig az előbbiről van szó.A csomagoláson, a termék dobozán nem volt felbontásra utaló nyom?
Ha a külső merevlemez kicsomagolása és az első használatvétele után már az első pontban említett szektorhibás állapot fogadott, nem te okoztad nem rendeltetésszerű használattal (pl. leejtés, rázkódás), akkor egyértelmű a garanciális csere, vagy online rendelésnél 14 napig az indoklás nélküli elállás a vásárlástól.
Az utóbbi hozzászólásban mellékelt HDS screenhot alapján pedig pláne egyértelmű.Tehát ST2000LM007 HDD van 2 TB-os ADATA HV300 külső merevlemezben, vagy éppen olyan HDD-vel szereltet sikerült kifogni, ami a Segatae Mobile HDD sorozatának 2 TB-os standard modellje. Ami amúgy SMR eljárást használ és emiatt írásnál belassulásra hajlamos, de az manapság kb. mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD-t érinti, valamint nem minden esetben jelentkezik azonnal és drasztikus mértékben, amiről már volt szó itt.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz IreN!CuS #24167 üzenetére
Ha olvastad a téma összefoglalót, akkor ott az "Ár, vásárlási szempontok" fejezeten belül vannak konkrét példák, valamint le van írva, hogyan kellene megadni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Mert ugye az egy dolog, hogy "2-4 TB közötti" kell, ellenben az nem derült ki a leírtakból, hogy pl. 2,5"-os vagy 3,5"-os fizikai méretformátumú, gyárilag készre szerelt vagy külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldás, mennyi / mekkora a vásárlásra szánt anyagi keret, aztán a 2 TB vs. 4 TB kérdést is célszerű fixen eldönteni, stb.
A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában meg többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, lásd egy másik esetnél leírtakat.
-
junkpod
veterán
válasz King Unique #24166 üzenetére
Végül vettem egy ATA HV300-ast. Viszont van vele egy kis rossz érzésem, első ránézésre olyan mintha a burkolat illesztésnél körben feszegetés jelei lennének. Megnéztem SMART-ot és ezt írja ki: (a load cycle value, hogy lehet 941 egy vadi új vinyó esetén, és a start/stop 118?
Nyugtassatok meg, hogy nem egy visszaküldött egységet kaptam!*** DiskCheckup V3.5 Build: 1002 Report ***
SysInfo DLL Version: SysInfo v2.3 Build: 1000
Time of export: 16:49:02 17-aug.-2022
Device information:
Device ID: 1
Interface: USB
Device Capacity: 1907726 MB
Serial Number: WDZW36PS
Model Number: ST2000LM007-1R8174
SMART ATTRIBUTES:
ID Description Status Value Worst Threshold Raw Value TEC
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Raw Read Error Rate OK 59 49 6 139502162 N/A
3 Spin Up Time OK 100 100 0 0 N/A
4 Start/Stop Count OK 100 100 20 118 N/A
5 Reallocated Sector Count OK 63 63 36 1019 N/A
7 Seek Error Rate OK 66 60 45 4278141 N/A
9 Power On Time OK 100 100 0 197834783588574 N/A
10 Spin Retry Count OK 100 100 97 0 N/A
12 Power Cycle Count OK 100 100 20 43 N/A
184 End-to-End error OK 100 100 99 0 N/A
187 Reported Uncorrectable Errors OK 1 1 0 108 N/A
188 Command Timeout OK 100 97 0 73015558161 N/A
189 High Fly Writes OK 100 100 0 0 N/A
190 Temperature Difference from 100 OK 70 55 40 505020446 N/A
191 G-sense Error Rate OK 100 100 0 0 N/A
192 Power off Retract Count OK 100 100 0 20 N/A
193 Load Cycle Count OK 100 100 0 941 N/A
194 Temperature OK 30 45 0 30 C N/A
197 Current Pending Sector Count OK 100 100 0 16 N/A
198 Uncorrectable Sector Count OK 100 100 0 16 N/A
199 UltraDMA CRC Error Count OK 200 200 0 0 N/A
240 Head flying hours OK 100 253 0 188403035406449 N/A
241 Total LBAs Written OK 100 253 0 2883349437 N/A
242 Total LBAs Read OK 100 253 0 2627335031 N/A
254 Free Fall Protection OK 100 100 0 0 N/A
[ Szerkesztve ]
Box's don't touch!
-
IreN!CuS
őstag
Sziasztok,
Nekiugrottam az összefoglalónak, de elvesztem benne olyan sok az info.
Amióta megvan a gyerek feleségemnek köszönhetően durván megnőtt a tárhelyfogyasztás - tehát keresek olyan 2-4 TB közötti külső vinyot aminek egyetlen célja, hogy tárolja a rengetek képet és videót.
Minél megbízhatóbb és minél több a gari annál jobb.
Van bármilyen ajánlott márka/típus vagy nagyjából egykaptafa az egész ilyen feltételek mellett?Köszi.
[ Szerkesztve ]
Smoke weed Everyday :D / Aki beperelte magát és nyert / ".....A fiú barát akkor is barát marad ha berakja ...""Go for the eyes Boo, GO FOR THE EYES!! RrraaaAAGHGHH!!!"
-
King Unique
titán
válasz junkpod #24165 üzenetére
Hát például az a különbség, hogy az integrált USB-s merevlemezt alapesetben nem lehet másik külső házba vagy a PC-be téve SATA-n csatlakoztatni, max. esetleg pl. ilyen tákolás után. Valamint ha erős feszegetés hatására a PCB-ről leválik az integrált USB-aljzat (példa), akkor az szívás és nem lehet utána a HDD-t egyszerűen csak másik USB-s külső házba tenni, mint egy standard SATA csatolófelületű belső HDD + különálló SATA-USB adapter megoldásnál (példa). A különálló SATA-USB átalakító adapter megspórolásával viszont valamelyest csökkenthető az integrált USB-s 2,5"-os külső merevlemez hosszmérete (és akár még az áramfelvétele is), de ez rendszerint nem olyan számottevő, meg hogy kellőképpen ellensúlyozza az előbbieket.
Az előbb leírtakból tehát logikusan következik, hogy egy 2,5"-os külső merevlemeznél az integrált USB-s kivitel inkább hátrány lehet, mintsem előny. Mármint felhasználói szempontból az előbb leírtak miatt, ellenben a gyártóknak nyilván előnyös, ha a külső házban lévő belső HDD-t nem lehet máshol SATA-n csatlakoztatva használni és az utóbbihoz ezáltal eleve egy másik belső HDD-t kell vásárolni. + Ha a különálló SATA-USB átalakító adapter kiiktatásával esetleg a gyártás összköltségét is lehet valamelyest csökkenteni az integrált USB-s megoldásnál, akkor meg pláne.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Dr. Akula #24162 üzenetére
Ez nem újdonság, többször ki lett már tárgyalva itt, hogy a Toshiba és a WD 2,5"-os külső merevlemezek szoktak integrált USB-sek lenni, ellenben a többi gyártó esetében rendszerint standard SATA HDD + különálló SATA-USB adapter megoldás van (példa). De azért köszönjük az információt!
Valóban érdekes, hogy az ADATA kínálatában a külsőleg extra strapabíró HD830 sorozat már nem található meg, ahol hacsak nem valamilyen átmeneti módosításról van szó, akkor ezek szerint elvileg tényleg megszűnik / megszűnt.
"Felmerült bennem az ötlet, hogy nem lehetne-e átpakolni az üresen álló házba.
Így lett egy házibarkács HD830-am"Azok (HD710 Pro, HD830) gyárilag készre szerelt külső merevlemezek, amelyeknek a házilagos szétszerelése és a külső házban lévő merevlemez cseréje eleve garanciavesztéssel járhat!
Az ADATA külső merevlemezekre 3 éves gyártói garancia van, ahol ha gond van az eszközzel illetve a külső házban lévő merevlemezzel, akkor értelemszerűen adja magát a garanciális csere lehetősége. A "házi barkácsolásnak" akkor lehet értelme, ha pl. már lejárt a 3 éves gyártói garancia, vagy a garanciális csere helyett olyan adatmentés a cél, ami az eszköz szétszerelését igényli."bár mindegyiknél adott a többféle szín"
Ebben nem vagyok biztos, a HD830-asnál és a HD710-esnél az 5 terásból csak feketét lehet kapni"Azokban a hozzászólásokban a HD710 Pro mellett más sorozatú (HD650, HV300) ADATA külső merevlemezekről is volt szó, meg nem 5 TB-os, hanem 2 TB-os modellekről, amelyeknél eleve adott a színválaszték (többféle szín), vagyis azoknál nyilván helytálló azon kijelentés.
[ Szerkesztve ]
-
Dr. Akula
félisten
válasz King Unique #24160 üzenetére
"bár mindegyiknél adott a többféle szín"
Ebben nem vagyok biztos, a HD830-asnál és a HD710-esnél az 5 terásból csak feketét lehet kapni. Valószínűbb hogy ez inkább színkódolás, hogy a boltban könnyen felismerhető legyen melyik milyen méretű.
-
Dr. Akula
félisten
Ha valakit érdekel, az ADATA külső 2.5"-es vinyóiban rendes SATA-s merevlemez van belül. Ez nem magától értetődő, a WD pl. a Passportokba szeret eleve USB csatolósat rakni. Volt egy HD830-asom, amiben megpusztult a vinyó (bad sector), és mivel nem nagyon lehet már ilyet kapni, vettem helyette egy HD710-est. Csak annak ugye sokkal karcsúbb a burkolata. Felmerült bennem az ötlet, hogy nem lehetne-e átpakolni az üresen álló házba. Mint kiderült, de. Videó a HD710 szétkapásáról (a 830-asról nincs, de még annál is egyszerűbb, csak a leragasztózott gumicsíkokat kell felfeszegetni, meg 4 csavart kicsavarni). Így lett egy házibarkács HD830-am.
Azt viszont nem értem miért pont ezt a csúcsmodellt szűnteti meg az ADATA. Ennek ellenére most szarásig van tömve a kínálat belőle, pedig amíg még fent volt a gyártói oldalon (már halott a link), addig összesen 1 db helyen lehetett kapni, de ott is csak elméletben.
-
junkpod
veterán
válasz King Unique #24160 üzenetére
Köszönöm. Nekem a leghosszabb élettartam a fontos. Dizájn mindegy, egy szekrényben fog pihenni két rsync között.
Box's don't touch!
-
King Unique
titán
válasz junkpod #24159 üzenetére
Az ADATA kínálatában a HD650 sorozatnál az ütésállóság, a HD710 Pro sorozatnál pedig az ütés- és vízálló kivitel, valamint a különféle hatásokat (rázkódást, ütődést, zuhanást, meghajtóhibát) érzékelő beépített szenzor (Shock Sensor) a fő erősség. A HV300 sorozatot, annak külső burkolatát viszont nem a külső hatásokkal szembeni nagyobb ellenállás jellemzi, hanem pl. az 1-2 TB-os modelleknél a slim dizájn, valamint ugyancsak rendelkezik az előbb említett szenzorral (Shock Sensor). A külső házakban lévő belső HDD viszont tárolókapacitástól függően rendszerint ugyanaz szokott lenni, vagyis olyan téren nem nagyon szokott különbség lenni. Továbbá mindegyik 2,5"-os ADATA külső merevlemezen USB 3.0 Micro-B típusú / típusú fizikai interfész van, valamint a gyártói garancia is általánosan 3 év, továbbá a gyártó által mellékelt szoftvercsomag is eleve hasonló / ugyanaz.
Tehát az említett sorozatoknál, azok 2 TB-os modelljeinél leginkább csak a külső burkolat, annak anyaga, dizájnja és színe - bár mindegyiknél adott a többféle szín - , valamint az egyes külső hatásokkal szembeni ellenállása a fő különbség.Értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell, azaz jelen esetben pl. ütésálló / ütés- és vízálló beépített szenzorral / slim kivitelű beépített szenzorral, majd attól függően választani a linkelt modellek vagy akár egyéb típusok közül.
[ Szerkesztve ]
-
junkpod
veterán
válasz King Unique #24157 üzenetére
(közben lejárt a szerk. idő...)
Jópofák ezek az ár összehasonlító oldalak, a gyűjtő oldalon X Ft árat írnak, a termék oldalon boltokkal már x+15% -ról indulnak, ha már a boltra is rákattintasz már x+25%-nál tartok... )Lőttem egy listát (a színek mindegy nekem, meg árban sincs szerepük), ezek közül melyiket NE válaszzam szerinted?
[ Szerkesztve ]
Box's don't touch!
-
junkpod
veterán
válasz King Unique #24157 üzenetére
Köszönöm a részletes választ!
A régi kisvinyót nem bántanám, jó az úgy ahogy van. Azonnal használatra kész háttértárat szeretnék venni ami optimális hosszú távú tárolásra. Részemről mindgey, hogy hány collos vagy SSD/HDD, mert nem tudom melyik a tartósabb, biztonságosabb. Tapasztalton alapuló tanácsot kerestem.
(nézem a linkeket amiket beszúrtál.)[ Szerkesztve ]
Box's don't touch!
-
King Unique
titán
válasz junkpod #24156 üzenetére
"ez jelenleg egy 500GB laptop HDD külső tokban. Ezt szeretném egy legalább 2TB külső egységre cserélni."
Akkor elvileg adott a lehetőség abba a 2,5"-os külső házba a jelenlegi 500 GB-os helyett egy 2 TB-os HDD-t venni és tenni, ahol a belső merevlemezek vásárlása a "Milyen belső merevlemezt vegyek?" topik témája. Ha másik 2,5"-os külső ház is kellene a meglévő helyett, akkor azzal a témával pedig a "Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja" foglalkozik, előbbinél és utóbbinál is van téma összefoglaló benne konkrét példákkal, stb.
A jelen topik a gyárilag készre szerelt 2,5"-os és 3,5"-os külső merevlemezekkel és a külső merevlemezeket érintő általános kérdésekkel foglalkozik, ahol ha gyárilag készre szerelt 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez kell, akkor az imént linkelt példák mellett azokra is vannak további konkrét példák az itteni téma összefoglalóban.
Ha esetleg inkább külső SSD kellene, akkor lásd a fórum cikkjeit a témában, valamint a "Milyen SSD-t vegyek?" topikot, az ott lévő ezen és egyéb példákat.
[ Szerkesztve ]
-
junkpod
veterán
Sziasztok! NAS-hoz szeretnék külső merevlemezt venni biztonsági mentésekhez.
Jelenleg egy 2x2TB WD RED lemezes NAS üzemel otthon, egyik lemez már legalább 4+ éves, másik 2+, nem mennek 24-ben mert automatikusan alszanak, illetve éjszakár mindig leállítom a NAS-t. Viszont volt már régebben sima PC-ben winyó halál miatti adatvesztésem, így egy külső vinyóra mentegetem rendszeresen a fontos adatokat, ez jelenleg egy 500GB laptop HDD külső tokban. Ezt szeretném egy legalább 2TB külső egységre cserélni.
Milyet és honnan vegyek?
- SDD/HDD?
- nagyon ritka használat, jellemzően statikus biztonsági mentés tárolás
- USB 3.0 van a NAS-on.
- inkább lassabb, de tartósabb legyen.
- legalább 2TBElőre is kösz az ajánlásokat, szakmai tapasztalatokat!
Box's don't touch!
-
JHC
tag
válasz forum_user #24153 üzenetére
Amit az Asus oldala ír az egy zagyvaság. Egyébként nálam pl. 4 alaplapnál is Enabled lenne a jó beállítás. Ezt onnan tudom, hogy ilyenkor a hálókártya ledjei is kialszanak. Aztán nekem régi Gigabyte alapjaimon volt port csoportonként jumper, hogy honnan kapjon tápot az USB port, konkrétan az alaplap tápellátásáról, vagy ha elég erős a táp, akkor a táp 5Vsb-ről. Ha az 5Vsb-ről kap tápot akkor mindig fesz alatt lesz a port amíg a tápegység áram alatt van.
-
King Unique
titán
válasz forum_user #24151 üzenetére
• Értelemszerűen ki kell próbálni és akkor kiderül, hogy bekapcsolt ErP Ready mellett mi történik a Windows 10 leállítása és egyben a PC kikapcsolása után, elég-e esetedben önmagában azt beállítani vagy sem.
• Normál esetben bekapcsolt gyorsindítás melletti leállítás után is kikapcsolnak a csatlakoztatva hagyott 2,5"-os külső merevlemezek és nem villog rajtuk az állapotjelző LED, mint már le lett írva előzőleg. Vagyis eddig sem feltétlen kellett ashutdown /s
parancs használata, meg a Windows 10 teljes leállításához amúgy sem feltétlen, mivel a Shift + leállítás / gyorsindítás kikapcsolása / egyéb módszerrel is megoldható.
• Mivel ez nem kimondottan külső merevlemez, hanem inkább adott hardverkonfiguráció és operációs rendszer specifikus, ezért az esetleges továbbiakat értelemszerűen azon téma topikjainak valamelyikében kellene fejtegetni, azaz vagy a megfelelő alaplapos topikban, vagy a Windows 10 topikban.[ Szerkesztve ]
-
JHC
tag
válasz forum_user #24149 üzenetére
Ha az ErP-t engedélyezed, akkor tényleg ki fog kapcsolódni minden. Ha a cél az, hogy minden kikapcsolódjon, akkor ezt a funkciót, pont engedélyezni kell.
-
forum_user
tag
válasz King Unique #24148 üzenetére
Igen, találtam most csárdzsing funkciót az is Disabled-en van és az ErP is. Most megpróbálom a Shift+Sáddánt. Köszönöm a tanácsokat! Szörköszíz: Shift+Leállítás így már nem pillog. Köszönöm
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz forum_user #24147 üzenetére
Pedig a linkelt ugyancsak ASUS specifikus screenshoton lévő beállításhoz hasonlóan valaminek elvileg lennie kell, máskülönben a PC kikapcsolása után teljesen megszűnne az USB-portok áramellátása, ami következtében értelemszerűen egy 2,5"-os, csak USB-s tápellátású külső merevlemez is teljesen kikapcsolna és nem villogna rajta az állapotjelző LED.
Ha a Windows 10 bekapcsolt Fast Startup funkció mellett lett leállítva, akkor ott nem a hagyományos értelemben vett leállítás történik, bár normál esetben akkor sem feltétlen kellene az USB-porthoz csatlakoztatott eszköznek tovább működni. De azért egy próbát megérhet a kikapcsolt Fast Startup vagy az ugyanolyan működést biztosító Shift + leállítás módszer mellett történő leállítás, majd utána megnézni hogy villog-e a külső merevlemeznél az állapotjelző LED.
Másik és egyben kézenfekvő megoldás a Windows 10 leállítása, a PC kikapcsolása előtt használni a hardver biztonságos eltávolítása funkciót - amit amúgy is javasolt - , majd a szoftveres leválasztás után kihúzni a 2,5"-os külső merevlemez USB-kábelének csatlakozóját a PC-n lévő USB-portból, aztán akkor utána garantáltan nem fog tovább villogni a külső merevlemezen lévő állapotjelző LED. Na meg ha csak alkalomszerűen van ténylegesen használva a külső merevlemez, akkor amúgy sem feltétlen indokolt állandóan a PC-hez csatlakoztatva lennie, valamint alapesetben az USB-nél is meglévő hot swap képességet kihasználva a működő operációs rendszer (Windows) alatt szokás a használat idejére csatlakoztatni, majd annak befejeztével utána leválasztani.
[ Szerkesztve ]
-
forum_user
tag
válasz King Unique #24146 üzenetére
Western Digital Elements 2.5 4TB USB 3.0 Windows 10 Pro 64 bit, nem használtam a biztonságos eltávolítást. Charger funkciót nem találtam a BIOS-ban (ASUS PRIME H310M-R R2.0) és ErP Ready Disabled és így villog még. Kikapcsolás után várok még majd hátha kialszik a led magától ha nem akkor nem tudom hogy kell.
-
King Unique
titán
válasz forum_user #24145 üzenetére
Nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen külső merevlemezről van szó, 2,5"-os vagy 3,5"-os méretformátumú-e, ahol a "külső USB3-as HDD" nyilván nem pontos megnevezés.
Ahogyan az sem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen operációs rendszer fut azon a számítógépen, ha valamilyen Windows akkor a PC illetve a Windows kikapcsolása előtt használva lett-e a hardver biztonságos eltávolítása funkció, amely leállítási / kikapcsolási parancsot is küldhet az eszköz (külső merevlemez) felé - amit magának az eszköznek is támogatnia kell firmware szinten a működéshez - annak leállításához, kikapcsolásához.Ha 2,5"-os, USB-s tápellátású külső merevlemezről van szó, akkor az normál esetben eleve teljesen kikapcsol, ha a PC is ki van kapcsolva és nincsenek áram alatt az USB-portok. Max. akkor működhet tovább a benne lévő HDD és világíthat rajta az állapotjelző LED, ha BIOS / UEFI szinten engedélyezve van a töltési funkció az USB-portoknál, vagyis nem kapcsolnak ki és továbbra is áram alatt maradnak a portok a PC kikapcsolása után, amely beállítás ErP Ready néven is futhat.
Ha 3,5"-os, külső tápellátású külső merevlemezről van szó, akkor az nem feltétlen kapcsol ki (egyből) - ha nem támogatja azt firmware szinten - minden esetben a PC kikapcsolása és egyúttal az adatkapcsolat megszűnése után, tovább működhet a benne lévő HDD és világíthat rajta az állapotjelző LED, nem véletlenül szokott lenni az olyan 3,5"-os külső merevlemezeken, külső házakon fizikai tápkapcsoló a teljes kikapcsoláshoz, áramtalanításhoz (példa).[ Szerkesztve ]
-
forum_user
tag
Sziasztok!
A számítógép kikapcsolása után is villog a külső USB3-as HDD ledje, be lehet állítani hogy ne villogjon teljesen kapcsolja le azt is? -
King Unique
titán
válasz Steve1207 #24142 üzenetére
• Ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső HDD kell, akkor lásd az itteni téma összefoglalóban és egy másik esetnél leírt, linkelt példákat.
• Ha 3,5"-os belső HDD kell, akkor az ügyben a "Milyen belső merevlemezt vegyek?" topikban kellene érdeklődni, illetve elolvasni előtte az ottani téma összefoglalót, az ott lévő példákat.
• Ha meglévő vagy újonnan vásárolt 3,5"-os belső HDD-hez kellene külső ház / dokkoló, akkor az a "Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja" témája, az ügyben ott kellene érdeklődni, illetve elolvasni előtte az ottani téma összefoglalót + egy másik esetnél leírtakat, az ott linkelt példákat.• Az gyakran lutri, hogy a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekben pontosan milyen HDD van. Az meg hogy a WD-nél az EDAZ, EMFZ és EMAZ sorozatú pontosan miféle, passz, bár pl. a The HDD Platter Capacity Database weboldalon a modellszám alapján lehet találni információkat.
• A gyárilag készre szerelt külső HDD-knél alapesetben ugye nem igazán opció a HDD cseréje, ami külsérelmi nyomok esetén eleve garanciavesztéssel járhat, valamint pl. a WD-knél a "3,3 V pin reset" is szükséges lehet, stb.
• Ha fontos, hogy ne lutri HDD-s megoldás legyen, hanem olyan, aminél a belső HDD típusa pontosan ismert, biztosan CMR, nem héliumos, akár az átlagosnál jobb sorozatból való, valamint lehessen csereberélni a HDD-ket, stb., akkor adott a külön vásárolt belső HDD + külső ház / dokkoló = külső HDD (példa) megoldás.
• Ha az előbbi nem / kevésbé szempont, hanem elsődlegesen inkább az olcsóság, akkor meg adott a 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső HDD megvásárlásának lehetősége, ahol ugye pl. egy 12 TB-os WD Elements Desktop külső HDD alig drágább vagy majdnem kb. ugyanannyiba kerül, mint önmagában egy 12 TB-os WD Purple belső HDD, a szintén CMR-es 12 TB-os WD Red Plus belső HDD-nél meg eleve olcsóbb.[ Szerkesztve ]
-
Steve1207
veterán
Sziasztok, 12 TB és fölötte nézegetem a WD Elementseket épp. Ezek közül úgy tűnik mind cmr-es, de mintha már csak héliumosak lennének. Kb ezt találni redditen, amazon hozzászólásokban és tesztekben, erről van egyéb információja még valakinek? EDAZ (HC520), EMFZ és EMAZ szokott bennük lenni többnyire (kb ilyesmi sorrendben, ha arányosítani lehet a beszámolókat).
Sima hdd-ket körbenéztem, Toshiba MG széria és WD-k (és HGST-k) jönnének be, mást nem nagyon vennék. Jelenleg a mondhatni olcsó a 12-es PURZ, ezért vaccillálok a kettő között (ha nem esik be valami akció a napokban).Lényegében egy belső meghajtóra lenne szükségem, ellenben azért vetődött fel ez, mert így a régi PURZ merevlemezeket tudnám használni akár egy hdd cserével a rack-ben, az meg menne a gépezetbe (idővel egy szintén 12-es társaságában és tükrözésbe lenne fogva). 0-24-es használat és viszonylag csendesség a lényeg, az Elements hangja szerintem a rack-ből adódik jobban (mmint hozzátesz az is külsőként sokat).
Vélemények? Vagy annyit nem ér a rack és lutri a belső hdd, aztán maradjak a standard vonalnál, amelyik olcsóbban lesz? És igen, középső furat sincs rajtuk, láttam (sajnos ) Köszi a segítséget
[ Szerkesztve ]
.
-
King Unique
titán
válasz f4cg80 #24138 üzenetére
Ha gyárilag készre szerelt kivitelben kell 2,5"-os külső merevlemez, akkor lásd a téma összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetében, más hasonló kérdésére adott válaszban, valamint az alábbi blogbejegyzésben leírt, linkelt példákat.
Ahol nyilván a Seagate márkájú és Seagate belső HDD-vel szerelt egyéb márkájú (pl. az ADATA egyes sorozatai, modelljei is) 2,5"-os külső merevlemezek is szóba jöhetnek, ebben a topikban is viszonylag sokan vásároltak már és használnak olyanokat gond nélkül. Na meg ugye a 2,5"-os Seagate HDD-ket nem feltétlen az egyes 3,5"-os Seagate HDD-k alapján kell megítélni, általánosítani. De ha a vásárló számára nem opció semmilyen formában a Seagate, hát akkor tényleg marad a WD és a Toshiba, amik gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemezei viszont integrált USB-sek. Különálló és nem integrált USB-s kivitelben pedig nem feltétlen vásárolhatók meg az azokban lévő 4-5 TB-os belső HDD-k, hogy utána egy USB-s külső házba lehessen tenni és úgy használni.• Egy 2,5"-os külső merevlemez általában halk működésű és nem mondható túl zajosnak, de ugye kinek mi a hangos / zajos működés.
• Egy 4-5 db lemeztányért és 8-10 db olvasófejt tartalmazó 4-5 TB-os 2,5"-os külső HDD működési zaja valamivel nagyobb lehet, mint pl. egy 1-2 db lemeztányért és 2-4 db olvasófejt tartalmazó 1-2 TB-os modellé.
• A "kattogott/kerregett induláskor és működés közben" nem feltétlen normális, utalhat akár tápellátási problémára is.
• Ha a felhasználó számára hangosak még a 2,5"-os külső HDD-k is és attól halkabb működésű külső meghajtó kell, akkor adott a lehetőség külső SSD-t vásárolni, azokból is van már akár 4-5 TB-os tárolókapacitású, igaz jóval drágábban.[ Szerkesztve ]
-
f4cg80
tag
Sziasztok! Külső merevlemezt keresek 2,5" 4-5TB-os méretben,a legfőbb szempont hogy csendes legyen. WD Elements túl kattogott/kerregett induláskor és működés közben is (több darabom is volt,nem voltak hibásak). Seagate nálam off, SSD túl drága sajnos ekkora méretben. Esetleg My Passport,Toshiba,Adata? Előre is köszönöm!
-
stigma
addikt
válasz King Unique #24136 üzenetére
Hi, köszi az infókat.
Mérlegeltem és elmondtam a dolgokat munkatársamnak, és végül WD Elements Desktop 14TB-os HDD-k lettek.
köszi a segítséget.
....Google Pixel 8 Pro / OPPO Watch X / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...
-
King Unique
titán
válasz stigma #24133 üzenetére
Ha gyárilag készre szerelt kivitelben kell 3,5"-os külső merevlemez, akkor lásd a téma összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetében, valamint az alábbi kérdésre adott válaszban leírt, linkelt példákat.
Az általad leírt WD Elements Desktop is megfelelhet a célra, aminél egyébként a "7200 RPM" és "32 MB cache" nem feltétlen reálisak, előfordulhat a különféle árukereső weboldalaknál pontatlanság a termék jellemzőinél.Ha külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás kell, akkor az a linkelt társtopikok témája, az ügyben szükség esetén ott kellene érdeklődni az ottani téma összefoglalók elolvasása és a linkelt példák átnézése után. + Fixen el kellene dönteni, hogy biztosan 2 db egylemezes külső ház kell-e a HDD-khez, mert lehet akár kétlemezes külső házat (példák) / kétlemezes dokkolót (példák) is venni, amiben 2 db HDD is elfér egyszerre. Bár ha az adatbiztonság a téma, akkor előnyösebbek lehetnek az egymástól fizikailag is elkülönülő offline tárolóeszközök.
• Az említett megoldásokat összehasonlítva mindegyiknél lehetnek bizonyos előnyök és hátrányok, amiket értelemszerűen először mérlegelni kellene, majd utána annak megfelelően választani egyiket, vagy másikat.
• Ha a kedvezőbb ár a legfőbb szempont, akkor pláne nagyobb tárolókapacitásnál előnyösebb illetve olcsóbb lehet egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez.
• Ha az átlagosnál minőségibb / tartósabb, valamint SMR helyett biztosan CMR HDD (akár pl. a WD Purple) kiválasztásának lehetősége a fő szempont, akkor viszont a külön megvásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldás lehet a jobb választás.
• Ha szempont a fizikai tápkapcsoló megléte, akkor olyan téren a külön vásárolt külső házak előnyösebbek lehetnek, mivel azokon gyakrabban szokott lenni (példa), ellenben a gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemezeken nem minden esetben (példa).
• Ha 2 db külső merevlemez kell, akkor lehet akár kombinálni is az említett 2 két megoldást, nem feltétlen muszáj 2 db gyárilag készre szerelt külső merevlemezt, vagy 2 db belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldást vásárolni.[ Szerkesztve ]
-
tomp
félisten
válasz King Unique #24134 üzenetére
Igen az egy eléggé érdekes modell. 2db is volt nekem. Egyiken még Samsung matrica volt a másikon már Seagate
Persze nem állandó az 53fok de azért 10+ órán keresztül kicsit aggódtam először. Maga a ház jól átveszi a hőt. Gyakorlatilag éget ilyenkor. Terv szerint nem fog menni folyamatos üzemben bár ki tudja. Ami hozzám kerül HDD/SSD azok általában folyamatos üzembe kerülnek.
Az USB-IF-nél eléggé unatkozhatnak... Bírja az ember követni...
Igen a HDD-nek bőven elég a sima 3.0 is. Amit felraktam 3.1-es Super+ kapcsolatról képet azon az adapteren is egy SATA-s SSD lóg a maga 494/485MB/s-es sebességével. -
King Unique
titán
Na igen, az ST2000LM003 valóban egy ellenpélda, annál tényleg van a S.M.A.R.T. esetén Total LBA Written attribútum, ellenben nem mutatja a HDS legújabb 6.01-es verziója sem az "Áttekintés" lapon az összes írt adatmenyiséget. De ez ugye egy régebbi merevlemez ami eredetileg 2013-ban jelent meg, meg nem is echte Seagate, hanem eredetileg a Samsung Spinpoint M9T.
Tehát akkor nyilván nem állandóan 53 °C a külső házban lévő HDD hőmérséklete, hanem üresjáratban az említett 43 °C, ami még belefér, meg ugye a HDS-nél azon érték még a zöld tartomány.
Az USB 3.0 más néven USB 3.1 Gen 1, valamint USB 3.2 Gen 1, köszönhetően az USB-IF módosításainak, átnevezéseinek. Újabban az utóbbi elnevezések használatosak, illetve manapság már az USB 3.2-es.
+ Ha megnézzük mekkora adatátviteli sebességet tud egy ilyen 2,5"-os Seagate Backup Plus / One Touch külső meghajtó ST4000LM024 HDD-vel szerelve, akkor ahhoz nyilván az USB 3.0 szabvány és annak maximuma is bőven elegendő és nincs is értelme a gyorsabb interfésznek. Meg pl. egy ugyanilyen méretformátumú USB 3.0-s egylemezes külső ház adatátviteli sebességét is eleve csak SSD-vel lehet "kimaxolni" (példa).[ Szerkesztve ]
-
stigma
addikt
Sziasztok.
Segítséget/ötletet szeretnék kérni tőletek, mert munkatársam szüksége lenne külső merevlemezre csak backup/adattárolás miatt.
Életévét tekintve 60+-os , tehát bármilyen új dolog pl.: NAS vagy 2-3 lemezes adattároló nem jöhet szóba ezt kérte tőlem.Eddig van 2-3 db kisebb 1-2 TB-os HDD-je melyre a fontosabb képeket(jpeg/raw/stb) mentette + eszköze adatait, mindegyik kisebb külső HDD-ből dupla, hogy ne legyen adatvesztés.
Most szeretne egy nagyobbat venni kb: 10-12TB-ost, melyből 2db-ot venne, és szinkronban másolna rá a fontos cuccokat + a mostani kisebb adatokat ami kb 4-5 TB lenne össz vissz, amivel a mostanit már meg is telítené.Archiválás asztali gépen végezné vagy laptopján, ahol USB 3.0 vagy talán van Thunderbolt csatlakozója is majd megnézem.
Elements szériát azért néztem mert ezen van fizikai ki/bekapcsoló gomb.Szóval én nekiálltam és kigyüjtöttem neki, ár/érték arányban ezek érnék meg neki:
- Western Digital Elements Desktop 3.5 10TB USB 3.0 (WDBWLG0100HBK-EESN)
(9 vélemény) : Link
- Western Digital Elements 12TB 7200rpm 32MB USB 3.0 (WDBWLG0120HBK-EESN): Link
Itt egy normálisabb Aqua/iPon/pcx/alza/oaziscomputer jöhet szóba ahol általában 2-3 év a garira márha adnak annyit.Kérdéseim:
- Van más ötletetek Külső HDD-re ami még szóbajöhet? max 10-12TB-os és max 120k-ig bezárólag.
- Ezekben lévő HDD-k mennyire strapabíróak, mert gondoltam azon is picit drágább de egy jobb WD Gold vagy Seagate IronWolf +külső házzal nem járnék jobban?Én ha tenném mindenképp NAS-ban gondolkodnék amúgy, igaz nekem van itthon 2db épített NAS is, viszont én nem vagyok 60+-os korban így könnyebben tanulok.
Ötletem még WD Purple HDD-k lettek volna ami olcsóbb, mint a Gold viszont ár/érték arányban megérné egy jobb külső házzal. Én ilyeneket használok a NAS-ba nagy megelégedéssel. Erre ugya azért gondoltam mert elég strapabíróak, mivel kamerarendszerekhez használják ha jól tudom.Segítséget előre is köszönöm.
....Google Pixel 8 Pro / OPPO Watch X / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...
-
tomp
félisten
válasz King Unique #24131 üzenetére
Najó igen de gondoltam egyértelmű volt, hogy a MiniTool nem az üres HDD-t olvassa be mert hát ugye nincs mit. Bocsi ha nem voltam egyértelmű.
Pár éve volt 2db ST2000LM003 HDD-m. Ott volt össz írt és olvasott adatmennyiség SMART attribútum de nem írta ki a HDSentinel. Lehet ha most lenne meg már kiírná a program a jelenlegi verzióval.Éjjelre végzett az első teleírással. 53fok volt a max. Üresjáratban 43fokig ment le a hőmérséklet.
A OneTouch oldalán azt írják USB3.0-s a csatlakozás. Aida64 szerint viszont USB 3.2. Gondolom a 3.2 az a Gen2 lehet vagy már magam se tudom.
Őrület ez a sok USB3-as elnevezés. Van 3.1Gen2-es adapterem is.
Super+ -
King Unique
titán
Aha, így már akkor érthető miért kell 2x teleírni és 2x átmásolni, ezen információk híján elsőre nem volt világos.
Ez így konkrétumok, mármint a HDD-k pontos modellszáma és a SMART attribútumok, HDS verziószáma, stb. nélkül nem sokat mond, meg ugye nem is feltétlen lehetne általánosítani 1-2 példa alapján. Azt viszont igen, hogy manapság amelyik belső és külső HDD-nél a HDS aktuális verziói kiírják az összes írt adatmennyiséget, azoknál rendszerint lenni szokott a SMART-ban arra utaló attribútum (pl. Total LBA Written), amelyeknél nem írják ki, azoknál viszont rendszerint nem szokott lenni.
+ Ugye az is lehet, hogy a HDS esetében csak egy régebbi programverzió nem írta ki azoknál a HDD-knél az összes írt adatmennyiséget, ellenben egy újabb verzió kiírta volna, ami megint nem egyenlő azzal, hogy azoknál a régebbi HDD-knél alapból nem támogatott azon információ megjelenítése, meg pláne ha van olyan attribútum a SMART-ban.[ Szerkesztve ]
-
tomp
félisten
válasz King Unique #24129 üzenetére
A OneTouch a célmeghajtó amire átmenti a MiniTool az adatokat. 2db meghajtóról kell átmenteni az adatokat. Első HDD átmentése, utána(induló HDD formázása után) visszamásolás. Utána jön a másik HDD.
Ergo teleírni, átmásolni, teleírni, átmásolni.Pár éve találkoztam nem 1 olyan Seagate noti vinyóval aminél volt ilyen SMART bejegyzés de nem írta ki a HDSentinel.
-
King Unique
titán
A MiniTool Data Recovery egy adatmentő program, amely a mentésnél először 1x végigolvassa (szkenneli) a meghajtó felületét, majd utána még 1x a tényleges mentésnél, azaz összesen 2x. Vagyis a "Teleírni 2x és 2x átmásolni róla az adatokat." miértje most sem világos, de mindegy.
Ha van a SMART-ban az írásmenyiségre vonatkozó attribútum (Total LBA Written), azaz közöl magáról olyan információt az adott külső merevlemez, akkor az rendszerint meg szokott jelenni a HDS
—►
áttekintés lapon is. Amelyiknél nem, annál jó eséllyel nincs is olyan attribútum.[ Szerkesztve ]
-
tomp
félisten
válasz King Unique #24127 üzenetére
Nagyon alapos okkal igen. MiniTool Data Recovery.
Tesztelés miatt nem kínoznám.Összes írt adatmennyiség számolással már találkoztam a SMART-ban persze. De azoknál nem rakta ki a HDSentinel az Áttekintés főlapra ezt az adatot. Itt viszont igen.
-
King Unique
titán
Ez a 2x teleírni, telemásolni fájlokkal gondolom alapos okkal történik, mert ha csak szimpla tesztelés a cél, akkor nem feltétlen indokolt ilyen formában, meg arra ott van pl. a SeaTools és / vagy a HDS tesztjei.
Igen, nem feltétlen lassul be minden esetben azonnal az SMR külső HDD, amiről már volt szó itt egy másik esetnél.Akkor ezek szerint csak számodra újdonság, mivel az SSD-khez hasonlóan az egyes újabb típusú belső és külső HDD-k már egy ideje az összes írt adatmennyiséget is számolják, van olyan S.M.A.R.T. attribútumuk, némelyiknek még az adatlapján is feltüntetnek X TB / év értéket (1. példa | 2. példa), stb.
[ Szerkesztve ]
-
tomp
félisten
válasz King Unique #24125 üzenetére
Van SMR HDD-m, tudom milyen a belassulás(idegesítő de megszoktam )
Most egy masszív írás-olvasás művelet van. Teleírni 2x és 2x átmásolni róla az adatokat.
Most már a HDD 3/4-e tele van írva és 101MB/s-el ír még mindig. Amúgy maga ez a OneTouch külső HDD eddig bejön. Leszámítva a forróságát.
Na igen szétkapnám de a garancia...Csak nekem újdonság, hogy a HDSentinelben nem csak a leállások száma látható hanem az SSD-hez hasonlóan az írt adatmennyiség is?
Ezt nem tudom hova tenni. Miért volt ez fontos a Seagate-nek?
-
King Unique
titán
Szintetikus tesztet célszerű első körben futtatni, nem szimplán csak fájlkezelős fájlmásolást, amely utóbbi értékét eleve több tényező befolyásolhatja. Meg itt továbbra is áll, hogy valószínűleg az SMR miatt is lehetett a lassulás írásnál és nem feltétlen azért, mert Windowson az exFAT fájlrendszerű külső HDD-re csak USB 2.0-s sebességgel lehet írni. + Ugye az egy dolog, hogy formázás után NTFS fájlrendszer esetén gyorsabb volt az írási sebesség, ellenben az SMR és a szabad terület csökkenése miatt előbb-utóbb annál is belassulhat.
Egyébként valószínűleg a kompatibilitás miatt formázzák a Segate One Touch sorozat külső merevlemezeit gyárilag exFAT fájlrendszerűre, mert ugye azt a modern Windowsok mellett a macOS rendszerek is natívan olvassák + írják, sőt 5.7-es kernelverziótól már a Linux disztribúciók is.
Formázásnál a lemezfoglalási egység egyébként fájlrendszer és kötetméret függvénye, ahol bár a linkelt leírás szerint Windowsoknál exFAT esetén 256 TB-ig a 128 KB-os foglalási egység az alapértelmezett, de lehet ettől eltérés, az alábbi screenshoton is 512 KB a legkisebb érték egy 7,62 TB-os kötetnél."Most azon gondolkodom, hogy szétkapom a házat és csupaszon használom tovább."
Egyrészt miért, talán folyamatosan intenzív írásterhelésnek lesz kitéve a külső meghajtó, állandóan több TB-nyi adat lesz másolva (írva) rá újra és újra, meg talán üresjáratban és könnyed olvasási műveleteknél is 53 °C a benne lévő HDD hőmérséklete?
Másrészt ugye a 2,5"-os Segate One Touch sorozat 4 TB-os modellje eleve egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, aminek a házilagos szétszerelése garanciavesztéssel járhat, meg pláne ha marad külsérelmi nyoma, éppen ezért alapesetben nem javasolt.[ Szerkesztve ]
-
tomp
félisten
válasz King Unique #24122 üzenetére
Szimpla másolással mértem. Windows Intézőben, TC-ben, MiniTool Particional Wizardban. Csak a gyári fájlok voltak rajta ergo üres volt.
Mikor megnyitottam a Formázás menüpontot akkor ugye exFAT volt 512KB foglalási egységgel kiválasztva. Gondolom az 512-t a meglévő fájlrendszerből olvasta ki. Alapértelmezett gomb segítségével csináltam az NTFS formázást azaz a foglalási egység is alapértelmezett lett.
Utána szintén a fent említett programokkal néztem meg a sebességet és tapasztaltam a nagymértékű gyorsulást.Na igen ez a részben fémház kicsit vicces. Lehetne full fém is talán segítene rajta. Most azon gondolkodom, hogy szétkapom a házat és csupaszon használom tovább.
28fok van a szobában klímával, szerintem teljesen kellemes idő van idebent. -
King Unique
titán
Itt nem derült ki, hogy ez a "20-22MB/s-el lehetett írni a HDD-re" mégis hogyan értendő, fájlkezelős fájlmásolásnál, vagy CDM / egyéb szintetikus tesztnél.
Egyébként nem, nyilván nem az az általánosan jellemző, hogy Windowson egy exFAT fájlrendszerű külső HDD-re csak 20-22 MB/s értékkel lehet írni USB 3.0-s csatlakozásnál. Itt inkább az lehetett a gond, hogy a 4 TB-os Seagate One Touch is eleve SMR modell, ami belassulásra hajlamos írásnál, inkább azért lehetett a 20-22 MB/s. A gyorsformázás meg ugye felért kb. egy elrendezéshez / meghajtóoptimalizáláshoz hasonló eredménnyel és valószínűleg azért volt utána NTFS fájlrendszer használatánál (átmenetileg) annyival magasabb az írási sebesség a külső merevlemeznél.A 2,5"-os Seagate One Touch is eleve egy passzív hűtéses, zárt kialakítású, csak részben fémházas külső merevlemez, aminél ennek okán annyira nem meglepő, ha intenzív és tartós írásterhelés hatására 53 °C-ig melegedik, ahogyan a többi hasonló 2,5"-os külső merevlemeznél sem. + Ugye a nyári kánikulában az állagosnál magasabb környezeti hőmérséklet illetve szobahőmérséklet hatására is intenzívebben melegedhet egy ilyen tárolóeszköz.
[ Szerkesztve ]
-
tomp
félisten
Vettem egy Seagate OneTouch 4TB-os külsőt. Létezik, hogy a gyári exFAT fájlrendszer írása az USB2.0-s szintet hozza?
20-22MB/s-el lehetett írni a HDD-re. Ahogy átformáztam(gyorsformázással) NTFS-re rögtön 120-140MB/s lett.Azért egy 4TB-os modellnél megoldhatták volna normálisabban is a hőelvezetést. 2,36TB folyamatos írásnál 53fokig megy fel. Oké, hogy a benne lévő ST4000LM024 leírása szerint 60fokig teljesen rendben van de azért na.
-
King Unique
titán
válasz alpihun #24116 üzenetére
Azért a fizikai méretformátumot értelemszerűen fixen el kellene dönteni, mert nyilván nem teljesen mindegy, hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez. Ahogyan a tárolókapacitást szintén.
Ha 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, akkor megfelelhetnek a célra az általad felsoroltak is, bár ha tényleg nem kell semmilyen extra, akkor pl. a PlayStation és Xbox játékkonzolokhoz tervezett WD_Black P10 Game Drive, valamint a Machez tervezett ugyancsak (részben) fémházas és pluszban USB-C ready Toshiba Canvio Flex sorozatok nyilván kissé overkill kategória. + Lásd a téma összefoglalóban, valamint ennél az esetnél és az alábbi blogbejegyzésben lévő példákat.
Ha 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, akkor pedig a téma összefoglalóban lévők mellett lásd pl. az ennél az esetnél leírt, linkelt példákat. Ha külön lenne megvásárolva a 3,5"-os belső merevlemez és ahhoz a külső ház, akkor az pedig a linkelt társtopikok témája, az ottani téma összefoglalókban is vannak konkrét példák."3.5-ös külső HDD-nek lenne valami előnye 2.5-el szemben?"
Hát ott van pl. a biztosan PMR (CMR) (és az átlagosnál minőségibb) HDD kiválasztásának és használatának lehetősége főleg egy külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldásnál, mivel manapság a 2,5"-os belső és külső merevlemezek eleve SMR modellek, amik az írási sebességnél belassulásra hajlamosak. Bár arról már volt szó itt pl. ennél az esetnél, hogy ez a belassulás SMR HDD-k esetén nem feltétlen azonnal és nem minden esetben olyan drasztikus mértékben jelentkezik, az adatok elrendezése és / vagy a Windowsban egy meghajtóoptimalizálás után újra gyorsulhat az írási sebesség, stb.
Ha eleve csak ritkán, félévente 1x lenne használva a külső merevlemez és akkor sem túl nagy adatmennyiség lenne ráírva, akkor viszont nyilván kevésbé téma a CMR / SMR. Ez esetben akár a 2,5"-os SMR külső merevlemez is megfelelhet a célra, meg ha fontosabb az adatátviteli sebességnél a külső tápellátás nélküli használat és egyben a nagyobb mobilitás.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz stargatelost #24115 üzenetére
Ahhoz értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy pontosan milyen jellemzőknek megfelelő külső merevlemez kell, lásd nemrég más esetét.
Ahol az ADATA HD710 sorozat modelljei ütésálló és vízálló 2,5"-os külső merevlemezek, míg a My Passport sorozat modelljei nem, meg az utóbbiak integrált USB-sek."olyat nem szeretnék, ami a gép leállítása után is tovább meg"
Egy 2,5"-os, USB-s tápellátású külső merevlemez eleve kikapcsol, ha a PC is ki van kapcsolva és nincsenek áram alatt az USB-portok. Max. akkor működik, pörög tovább a benne lévő HDD, ha BIOS / UEFI szinten engedélyezve van a töltési funkció az USB-portoknál, vagyis nem kapcsolnak ki a portok a PC kikapcsolása után, amely beállítás ErP Ready néven is futhat.
[ Szerkesztve ]
-
alpihun
senior tag
Sziasztok!
Építem egy miniPC-n az első budget otthoni szerverem. Ehhez szeretnék egy 4-5 TB-os külső HDD-t csatolni. Még az alap (NUC/prodesk mini/valami) sincs meg, viszont azért döntök külső melett, mert
- nincs sok esélye, hogy legyen benne belső (akár 2.5") HDD-nek hely
- random külső HDD-kre mindenhol látok akciókat, a 4TB 75 euróért simán összejönne, míg belsővel olyan 100 euró inkább, amihez még lehet kell majd tray+kábelek vagy enclosure
- USB 3.0 amúgysem lesz bottleneckNem kell semmi feature, beüzemelés után remélhetőleg kb félévente egyszer kellene hozzáérnem, tárolni olyant fogok rajta ami vagy mindegy, vagy 2 másik helyen is backupolva van. De a teljesség igénye végett:
1. Méret mindegy, tárhely 4-5TB.
2. Gondolom egybeépített, ár miatt.
3. Nem hiszem hogy kellenének szoftverek, kiegészítők (pl. tokok), vagy egyéb extrák (pl. fémház, extra dizájn, ütésállóság).
4. Home server, folyton futna, de elérve nem lesz épp olyan gyakran.
5. Minél olcsóbb, 100 euró alatt.
6. 2-3 év garancia jól esne, de az 1 sem kizáró ok.- Ilyeneket látok, mint Seagate Expansion és One Touch, Toshiba Canvio Basics és Canvio Flex, WD Elements és Black P10 és My Passport. Ezek közül van ami valamiért jobb lenne nekem, mint a többi?
- 3.5-ös külső HDD-nek lenne valami előnye 2.5-el szemben? Csak bonyodalomnak látom, hogy külön áram kell nekik (Seagate Expansion és WD Elements).
- Azon kívül, hogy évek múlva egy nagyobb NAS-ra tudom upgradelni, lenne más indok, hogy egy WD Red + ilyent nyeljek most le?Bagoly mondja verébnek, hogy nagy a feje, búsuljon a ló.
-
stargatelost
csendes tag
Sziasztok!
Szeretnék venni egy 2 TB-os külső merevlemezt. (A Maxtor M3 Portable-t már bevált, de látom, hogy már nem lehet kapni itthon. Ennek vajon mi az oka? )
Mit ajánlanátok? Nézegettem az Adata HD710-t, meg a WD My Passport-ot is.
Meg bocsi, ha hülyeséget mondok, de olyat nem szeretnék, ami a gép leállítása után is tovább megy. (vagy ez kikapcsolható? Maxtor nem csinál ilyet )Köszi előre is!
-
Rodzser Mór
senior tag
válasz King Unique #24113 üzenetére
Köszi szépen.
Maga a csatlakozónál rossz.
Gondolom, nem adnak addig csere HDD-t. Pedig úgy illene. A rajta lévő a 1,5 TB adatot nem tudom hova tenni addig, ha be kell küldeni garanciális ügyintézésre a HDD-t. -
King Unique
titán
válasz Rodzser Mór #24110 üzenetére
Ilyenkor első körben célszerű a másik USB-port mellett másik USB-kábellel is kipróbálni a külső merevlemezt, mert van hogy maga a kábel a hiba forrása és az okoz adatkapcsolati problémákat. De lehet akár egyéb oka is, lásd a téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében az ide vonatkozó kérdést és választ, ami az egyik társtopikban is részletezve lett.
Ha az USB-kábel cseréje után is fennáll a probléma és nem az előbb linkelt egyéb okok miatt, hanem mert magán a külső merevlemezen lévő Micro-B fizikai csatlakozó kontakthibás, akkor jöhet szóba a garanciális csere, vagy a HDD kiszerelése az eredeti külső házból és másik külső házba történő helyezése.
Ha még garanciális az eszköz, akkor elsődlegesen értelemszerűen a garanciális cserét kellene megpróbálni, vagy a vásárlás helyén az adott webáruháznál intézve, vagy másik opcióként a gyártóval (Seagate) felvéve a kapcsolatot RMA (+ infó) formájában.
A Samsung ellenében a Maxtor M3 Portable sorozat 1 TB-os és 2 TB-os modelljei valóban nem integrált USB-sek, vagyis az utóbbiaknál szükség esetén kiszerelhető a HDD a külső házból és másik külső házba tehető, utóbbi témának van külön topikja külső 2,5'' mobil rack-ek topikja néven.
Egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez házilagos szétszerelése garanciavesztéssel járhat, meg pláne ha marad külsérelmi nyoma. Vagyis ez a megoldás a jelen esetnél akkor javasolt, ha már nem garanciális az eszköz vagy valamiért tudatosan nem cél annak igénybevétele, ellenkező esetben viszont értelemszerűen adja magát a garanciális csere lehetősége.[ Szerkesztve ]
-
Rodzser Mór
senior tag
válasz Rodzser Mór #24110 üzenetére
Itt a szétszrelésről a leírás (a videó írott formája)
[link]
https://frostytech.eu/en/complete-disassembly-and-fix-maxtor-m3/Ezt az átalakítót kéne lehúzni róla:
Disk is connected with USB cable by “sata to usb 3.0 adapter”.
-
Chosen
addikt
válasz King Unique #24108 üzenetére
Köszi!
-
Rodzser Mór
senior tag
Sziasztok!
Van egy Maxtor M3 Portable 2TB külső HDD-m.
2019 novemberében vettem emag-on. Adattárolásra használom, ritkán van gépre dugva.És már szinte az első alkalmakkor is valami gebasz volt vele, valami érintkezési gond. Mindig helyezgetnem kellett a gép mellett, hogy merre "feszíti" a kábel a HDDházban a csatlakozót.
És attól függően, hogy éppen hogyan áll a kábel, addig ez a 3 eset egyike történik:
1. fel-le-fel-le csatlakozik a gépre
2. vagy nem is látja
3. vagy látjaAz 1. és 2. a problémás persze.
Szóval ezt rohadtul kockázatosnak tartom.
Kézzel fogva a kábelt (gyárilag volt hozzá a kábel) érződik, hogy a házban lévő csatlkaozó lötyög. De valami nagyon gagyi lehet, mert mint mondtam az első időkben is már ez a probléma előjött.Itt a topikban olvastam, hogy 3 év gari van rá. Most is így van ez? Hogyan lehet ezt intézni?
Vagy ha nincs rá gari, akkor át lehet tenni másik házba? Nem ilyen Maxtorosba persze, ha rajtam múlik. Meg ehhez ez az a hülyefajta USB Micro B csatlakozó van a ház felöli oldalon.
[link] Na ezt kerülném.
Láttam róla szétszerlős videót [link]
1,5 TB adatom van rajta. Nem sérül meg az adat másik házba átszereléskor?Melyik a jobb megoldás? Gariztatni? Vagy másik házba sk átszerelni?
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Chosen #24106 üzenetére
Az a lista azért lett linkelve, hogy szemléltesse mely gyártók 2,5"-os külső merevlemezei integrált USB-sek és melyek nem, odaírva hogy korábban, utánaírva hogy manapság rendszerint a Toshiba és WD sorozatok integrált USB-sek és a többi (pl. Seagate) általában nem, stb.
A teljes 2,5"-os kínálat szemléltetéséhez ott van a téma összefoglaló, + az ott is megtalálható blogbejegyzés.A Seagate Expansion portable sorozat az előbbiek értelmében nem integrált USB-s, többen vettek és használnak ilyen modelleket itt a topikban is, általános célra nyilván megfelelhet ezen sorozat, illetve a 4 TB-os modellje is.
Hátránya lehet, hogy egyrészt fapados kivitelű a különféle extrák (pl. fémház, bónusz szoftverek, rezgéscsillapító / csúszásgátló talpak alul, USB-C csatlakozó, ütésálló + vízálló kivitel, stb.) nélkül, bár ha valakinek egy egyszerű külső merevlemez kell és nincsen szüksége a felsoroltakra, akkor ez nem feltétlen hátrány. Másrészt az SMR miatti belassulás írásnál, de az utóbbi manapság kb. mindegyik 2,5"-os belső és külső merevlemezt érinti, viszont nem minden esetben jelentkezik azonnal (példa).
+ Nem olyan régen említette itt más, hogy rövid üzemidő után szektorhibás lett nála egy 4 TB-os Expansion portable, de lehet csak ő fogott ki hibás példányt - ami minden gyártónál benne lehet a pakliban - vagy a megfelelő használat hiánya miatt lett szektorhibás, mert másoknál (nálam is) annál hosszabb üzemidő után is gond nélkül működött, működik. Na persze van egy ilyen külső merevlemezre az EMEA régióban 2 év gyártói garancia, vagyis nyilván nem fog örökké hiba nélkül működni, idővel tönkremehet, ahogyan minden ilyen fizikai tárolóeszköz, pont ezért kell a fontos adatokat eleve több helyre menteni, szükség esetén újabb és újabb biztonsági másolatokat készíteni a hosszú idejű adattároláshoz (bővebben).[ Szerkesztve ]
-
Chosen
addikt
válasz King Unique #24105 üzenetére
Köszi!
A lista 2015-ös, még nincs benne ez: Seagate Expansion Portable 4TB (2021). Erről van valami infó esetleg? Szól ellene bármi?
-
King Unique
titán
válasz Chosen #24104 üzenetére
Korábban össze lett szedve itt néhány sorozat, ami többnyire manapság is aktuális, mármint rendszerint a Toshiba és a Western Digital 2,5"-os külső merevlemezek szoktak integrált USB-sek lenni, ami az előző esetnél is le lett itt írva.
-
Chosen
addikt
Sziasztok!
Van valahol lista arról esetleg, hogy külső 2.5"-os HDD-k közül melyik az, amelyik biztosan nem integrált USB-s? (Tehát csatlakozó hiba esetén még magát a HDD-t ki lehet menteni).
-
laychi
veterán
válasz King Unique #24100 üzenetére
Mint írtam, nem szempont.
De ha fémházas, nem baj.(amennyiben belefér az árba)-erre gondoltam.Az eddigiek alapján seageate onetouch vagy expansion lesz akkor.
Köszi a segítséget.
[ Szerkesztve ]
Eladó 4k 144Hz HDR600 nanoIPS Gaming monitor https://hardverapro.hu/apro/philips_279m1rv_00_nanoips_4k_hdr600_144hz_gaming/hsz_1-200.html
Új hozzászólás Aktív témák
A topik a gyárilag összeszerelt külső merevlemezekkel foglalkozik és ad információkat, valamint tanácsokat a vásárlók számára. A külső házak, dokkolók stb. az alább felsorolt társtopikok témájába tartoznak.
Kérünk mindenkit, hogy mielőtt a kérdését feltenné, a téma összefoglalót mindenképpen olvassa el, mert a legtöbb kérdésre a válasz ott megtalálható!
Társtopikok:
• Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
• Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
• Milyen merevlemezt vegyek?
• HDD probléma (nem adatmentés)
• Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez
• GPT, MBR
• Particionálás
- Toshiba KIOXIA XG8 1TB M.2 Gen4 NVMe SSD! 7000-5600MB/s
- 4TB CRUCIAL P3! GARANCIÁVAL/SZÁMLÁVAL, ÁRON ALUL! 0 óra, 0 GB!
- AKCIÓ! 10TB Western Digital DC HC330 HDD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Western Digital 3.5" My Book 16TB - Új, Bontatlan - Eladó! 89.000.-
- 512GB Gen4 x4 WD SN5000S/ új/ Steam Deck ready/ garancia/ ingyen fox/posta