- iPhone topik
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- One mobilszolgáltatások
- Yettel topik
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Samsung Galaxy S24 - nos, Exynos
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Fotók, videók mobillal
- Apple iPhone 16 - ígéretek földje
-
Mobilarena
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
laychi
veterán
válasz Krystal_s #50507 üzenetére
Mint írtam először látta, aztán formázás után valamiér nem, bios windowstelepítő látta, viszont a win10 nem.
Nem tudom miért...
Én is néztem azt a leírást.
Ez a beállítás megoldotta egyenlőre.
Jól megnyüstölt windows van fenn, majd valamikor újra rakom. Biztos ezzel van már baj...Eladó 4k 144Hz HDR600 nanoIPS Gaming monitor https://hardverapro.hu/apro/philips_279m1rv_00_nanoips_4k_hdr600_144hz_gaming/hsz_1-200.html
-
PROTRON
addikt
válasz Krystal_s #50507 üzenetére
Nem akartam még bosszantani a kollegát, de MSI-nál annyira rettegnek a saját sárkányuktól, hogy a "A" jelölésű, valójában alpha kiadású alaplapjaik esetében mindent fordítva csinálnak.
Az én munkaállomás alaplapomból is lett volna 10essel olcsóbban "A" jelölésű, de ahogy belenéztem a leírásába kiköptem a kakót, annyira sz..r volt.De most komolyan nézd meg a különbséget anélkül hogy specifikációt kéne olvasgatni:
"A" jelű: [link]
valódi végleges változat: [link]Persze valójában a "heatsink"-eket már rég le kellett volna cserélnem rendes bordázott bordákra, mert a VRM is csak egy megdizájnolt papírnehezék, de nem véletlenül jelzik ekkora batár dologgal hogy a dupla 8pines csatikon meg tudja küldeni a delejt ha akarja...
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
Raymond
félisten
válasz Krystal_s #50184 üzenetére
Nem ertem ezeket a meglepeteseket. Ott van a teszt alatt az ablakban mennyit ir ra. Az hogy a file merete 1GB vagy 5GB teljesen lenyegtelen.
Lefuttatsz 4 darab irastesztet es ott az eredmenyek hogy peldaul 550MB/s. Egy teszt 5x 5 masodperc, tehat az ott valamivel tobb mint 12GB iras. A masik szekvencialis tesztenel jo eselyel ugyanez lesz tehat a ketto mar majdnem 25GB aztan meg ott a ket random 4k mondjuk 330MB/s es 120MB/s eredmenyel ami 8GB es 3GB igy az osszes teszt lefuttatasa mondjuk 36GB. Egy NMBVe SSD-nel ez termeszetesen tobb lesz mert gyorsabban ir. Azt hogy mennyit ir ra osszesen azt latod az eredmenybol, egyszeruen szorozd be mind a negy kapott ertekek 25-el es add ossze.
[ Szerkesztve ]
Privat velemeny - keretik nem megkovezni...
-
PROTRON
addikt
válasz Krystal_s #50184 üzenetére
Nekem is elég fura, hogy egyesek azzal teszik tönkre az SSD-jüket, hogy napi jelleggel több tucatszor lefuttatják azon ellenőrzéseket, amiket vásárláskor kéne csak megtenniük, meg max 1 alkalommal félévente. Hogy miért csinálják ezt egyesek, fel nem foghatom, aztán persze rácsodálkoznak, hogy az alapos teszt az bizony meg is hajtja az adott példányt. Lehet csak simogatni valamit, de ha az illető nem macska, akkor nem fog simogatással kiderülni mitől dorombol.
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
codec
senior tag
-
King Unique
titán
válasz Krystal_s #50166 üzenetére
Ez a kérdés, ennek bővebb fejtegetése itt eleve irreleváns, mivel ez nem Windows topik, hanem SSD topik, a "mit és miért" értelemszerűen az adott Windows topik témája...
Ahol az már az adott szoftverkörnyezettől és a használat módjától is függ, hogy kinél melyik Windows mennyi ír naponta az SSD-re, a Windows 7 sem feltétlen mindenkinél keveset, ahogyan a Windows 10/11 sem feltétlen sokat, lásd utóbbinál egyeseknél 208 nap alatt 14, 34TB, másnál 226 nap alatt 5,24 TB.
Miért, mi más értelme lenne ennek ezeknek az áthelyezéseknek, tiltásoknak, kikapcsolásoknak SSD specifikusan, meg ha már annyira az írásmennyiség volt emlegetve? Ha nem az SSD kímélése az írástól, akkor meg kb. végképp semmi.
Le lett írva, hogy az a 10-20 GB írás naponta nem sok, sőt átlagos értéknek mondható és nem kell amiatt aggódni. Vagyis ebből adódóan tovább feszegetni a témát sincs túl sok értelme.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Krystal_s #50163 üzenetére
"de megint csak az érvek nélküli mellébeszélés megy, hogy azért van az adattároló blabla, a rendszer annyit írjon rá indokolatlanul is, amennyit csak akar blabla, így is évekig bírja blabla..."
Tehát amikor leírják itt, hogy az adott SSD-nél az aktuális írásmennyiség messze van a TBW-ben foglalt limittől, ami sok SSD-nél ráadásul csak névleges és nem feltétlen tényleges limit mert kibírhatja akár a többszörösét is, meg hogy jellemzően előbb lesz az SSD-nél a vezérlő / firmware hibája mintsem az írásmenyiség miatt menjen tönkre, akkor az >>>szerinted<<< csak "mellébeszélés" és az adott tagok nem értenek hozzá. Értjük...
"Igen, használjam, azaz ÉN, de ne egy rendszer abnormális módon."
Azért, mert napi 10 GB az írásmennyiség - ami kb. semmi - , az miért is lenne abnormális egy TBW = több 10 / 100 TB SSD-nél, van rá valami észérv, valamint ezt a kijelentést vajon az SSD-k gyártói és a Microsoft is osztják?
Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
Alapesetben nem kell a modern Windowsoknál kötelező jelleggel semmit áthelyezni, letiltani, kikapcsolni csak azért, mert SSD-ről fut a rendszer, nem kell az SSD-t feleslegesen túlkímélni az írástól, hanem használni kell, pont.
Egyébként esetedben pontosan milyen SSD-ről van szó, mennyi annál a TBW és a gyártói garanciaidő, azzal a napi 10 GB írással menyi idő alatt éri azt el, 10 / 20 / 30 év, a gyártói garancia az SSD-re meg 3 / 5 év?
[ Szerkesztve ]
-
HARDVERAPRÓD
válasz Krystal_s #50031 üzenetére
Ne haragudj, de nem értelek. Lépj rajta túl, ez egy belépő, olcsó, gagyi SSD, ez ilyen el kell fogadni és használni, vagy ha ennyire frusztrál, akkor venni egy "normális" SSD-t. Nem is értem mit és miért vártál többet.
Ja és a felhasználásod szempontjából teljesen mindegy is.
HASZNÁLD.[ Szerkesztve ]
-
pluto1969
aktív tag
válasz Krystal_s #50004 üzenetére
Teljesen igazad van, ez engem is nagyon zavar, Veszek valamit, majd 1 hónap múlva még egy ugyanolyat, de már más belsővel. Ezért nem is nézek már ilyen ssd szétszedős videókat, mert azóta tuti, hogy más van benne, és általában nem jó irányban. Teljesen zsákbamacska mit kap az ember, és ez vonatkozik szinte az összes gyártóra. Még a Samsung is amikor titokban vezérlőt cserélt, hát még a többi. A nagy többség sunyiban cserélgetett TLC-t QLC-re, de ránézésre semmi nem változott az ssd-én, nem látszik kívülről rajta.
-
-
-
Krystal_s
addikt
válasz Krystal_s #49959 üzenetére
Az NVME SSD flash id (Ochkin Vadim) féle programon kívül nem tud véletlenül valaki egy másik programot (Windows), amivel meg lehetne nézni az SSD chip típusát, hogy TLC, vagy QLC?
Lefotóztam az SSD-t, de a matricán nincs ilyen infó, csak számok, kódok... pl, 004.A00G Taiwan.
Külföldi fórumokon próbálták azonosítani az ilyen sorszámok és a gyártási hely alapján ,de még azonos számom belül is lehet mindkettő fajta. -
Raymond
félisten
válasz Krystal_s #49877 üzenetére
Szerintem a gep/CPU melegedes nem az SSD miatt van foleg ha 100C fokokrol irsz a CPU-nal es azt irod valami szaki javitotta. Ha peldaul mast is csinalt rajta (tisztitas, ujrapasztazas) akkor konnyen lehet hogy az egyiknel nem ugy sikerult pasztazni ahogy kene vagy eppen nem idealisan lett visszacsavarozva a hutes. Megesik az ilyen, en inkabb arrafele keresnem a problemat.
Privat velemeny - keretik nem megkovezni...
-
varmi2
nagyúr
válasz Krystal_s #49873 üzenetére
A megbízhatóságra sosincs garancia, bármelyik elromolhat bármelyik pillanatban. A garancia annyit jelent, hogy ha a meghibásodás megtörténik, akkor kapsz újat, de az adataidra senki nem vállal garanciát, azok elvesznek, ha nincs meg több példányban.
Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!
-
Graphics
Jómunkásember
válasz Krystal_s #49873 üzenetére
A megbízhatóságról: Menteni, mindig, minden körülmények között.
Nem tudok neked garantálni egy típust sem, hogy az adatbiztonság kiralya.
Ami áramot igenyel az elromolhat.
Bármilyen témában szívesen segítek, SSD, Robotporszívó, Xiaomi, Poco mobilok ,de 2025-ben már csak és kizárólag privátban leszek elérhető. :)
-
Graphics
Jómunkásember
válasz Krystal_s #49871 üzenetére
Mint eddig, belépőszintű, írtam is.
QLC SSD.
Újan ez a legolcsóbb, van ra garancia, ennyit tud.WD SN570 a sorstársa, az TLC.
DE egyikre sem tudunk garanciát vállalni, hogy neked hűvös lesz laptopban.
( Tegnap teszteltem pl. egy Apacer AS2280Q4-et egy Latitude 7480-ban.
Igen, felmegy 60 fokra, igen. Procit nem is néztem őszintén szólva....
[ Szerkesztve ]
Bármilyen témában szívesen segítek, SSD, Robotporszívó, Xiaomi, Poco mobilok ,de 2025-ben már csak és kizárólag privátban leszek elérhető. :)
-
Graphics
Jómunkásember
válasz Krystal_s #49869 üzenetére
Akkor küldd vissza a gépet.
Az indulatossággal mi nem tudunk mit kezdeni.Mi nem fogjuk ezt megoldani innen. CPU nem feladatunk.
Az SSD meg belépő, nem halálos bűn. Használni lehet.Ne rajtunk vezesd le a feszültséget viszont!
Bocsi de elvárod tőlünk, hogy az első semmi infot tartalmazó kerdesedbol jósoljunk valamit? Miért?
Szívesen segít az ember, de úgy írtál, mintha mi adtuk volna ezt el neked, es a vasarlas utani frusztrációt mi kapjuk meg.
Nem jogos... kicsit azt érzem alapbol nem vagy elégedett, en visszaküldenem. Vagy pasztázd újra.
[ Szerkesztve ]
Bármilyen témában szívesen segítek, SSD, Robotporszívó, Xiaomi, Poco mobilok ,de 2025-ben már csak és kizárólag privátban leszek elérhető. :)
-
-
-
nagyúr
válasz Krystal_s #49842 üzenetére
Win alatt is belassult az SSD írás a felére, ezért kb évente kellett teljesen formázni, utána újra gyors lett.
Nem használok Wint lassan 10 éve, de a menet közbeni lassulás oka nyilván az lehet, hogy kicentizi a user az overprovisioning miatt szükséges helyet, a rendszer és a használt programok meg napi használat alatt 30GB- adatot is írnak az eszközre, nyilván lassítani fog ez is. Sokan még tetézik ezt azzal, hogy particionálatlan szabad helyet tartanak fenn. De ha formázással újra gyors lesz az eszköz, az is jelzi, hogy nem maga az eszköz a hiba forrása, hanem a user és a sw-környezet.
Amúgy azt nem is tudtam, hogy NVMe-nek nem kell trim. Kell az, csak másképp.
NVME SSD meghajtók - ellenőrzés Linux alatt: align, TRIM, hőmérséklet
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
cidalain
veterán
válasz Krystal_s #49804 üzenetére
Mi is használunk melóhelyen 2.5" sata SSD-t külső házban, sose néztük, hogy a ház tud-e trimet (valszeg nem)
Külső ház már 3x halálozott el, mindig bementem a közeli PC boltba, és olyat vettem helyette, ami volt raktáron. (Volt Zalman, Icy Box, most valami noname-ebb van). Samu 840 Pro, és 850 Pro van bennük (amiket előtte PC-be. Is használtunk pár évet, és ott nagyobbra cseréltük, akkor lett külső házas)
Sose volt sebesség gond, fejlesztők használják, backupra, sok apró fájl írás.>> GearBest Club Veszprém << >> https://www.facebook.com/gbc.veszprem <<
-
-
nagyúr
válasz Krystal_s #49804 üzenetére
Én is inkább a megtartás mellett vagyok, csak még nem találtam meg, hogy a trim-et hogy lehet megoldani külső házban.
Ezen nem különösebben érdemes aggódnod, a Samsung vezérlők jól kezelik a helyzetet TRIM hiánya esetén is (Garbage collector), egy dolog fontos nekik, az az overprovisioning, szóval ne írd nagyon tele az eszközt.
Nekem évek óta vannak 1 dolláros USB 3.x külső házakban Samsung SSD-im, most éppen egy 860 EVO 1TB volt tegnapig, nem foglalkoztat, hogy a külső ház TRIM-képes-e vagy nem. Épp tegnap szereltem be egy desktopba egy új 980 1TB mellé....nem látnám, hogy belassult volna:
KDiskMark (3.1.2): https://github.com/JonMagon/KDiskMark
Flexible I/O Tester (fio-3.28): https://github.com/axboe/fio
--------------------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
* KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes
[Read]
Sequential 1 MiB (Q= 8, T= 1): 553.338 MB/s [ 540.4 IOPS] < 14771.60 us>
Sequential 1 MiB (Q= 1, T= 1): 509.404 MB/s [ 497.5 IOPS] < 2006.79 us>
Random 4 KiB (Q= 32, T= 1): 386.871 MB/s [ 96717.9 IOPS] < 330.25 us>
Random 4 KiB (Q= 1, T= 1): 44.342 MB/s [ 11085.7 IOPS] < 89.33 us>
[Write]
Sequential 1 MiB (Q= 8, T= 1): 523.869 MB/s [ 511.6 IOPS] < 15303.84 us>
Sequential 1 MiB (Q= 1, T= 1): 428.375 MB/s [ 418.3 IOPS] < 2114.86 us>
Random 4 KiB (Q= 32, T= 1): 358.429 MB/s [ 89607.4 IOPS] < 355.67 us>
Random 4 KiB (Q= 1, T= 1): 106.567 MB/s [ 26642.0 IOPS] < 35.69 us>
Profile: Default
Test: 1 GiB (x5) [Measure: 5 sec / Interval: 5 sec]
Date: 2023-03-25 07:43:12
OS: linuxmint 21 [linux 5.15.0-67-generic]Beszerelés után egy már rajta lévő OS bootideje sem mutatta annyira lassúnak a 860 EVO-t:
ubyegon@Mint-C-20:~$ systemd-analyze
Startup finished in 4.228s (kernel) + 1.209s (userspace) = 5.438s
graphical.target reached after 1.178s in userspaceDe itt a 850 EVO 250GB mérése is, ez legalább 2 éve külső házban pendrive-ként funkcionál:
Ja és ha már annyira olvasni itt gyakorta, hogy a Samsungok mennyire nem ajánlottak, vettem pár napja egy 980 1TB-ot, lassan már gondolkodnom kell, hány Samsung nemajánlott SSD-m van itthon használatban.
KDiskMark (3.1.2): https://github.com/JonMagon/KDiskMark
Flexible I/O Tester (fio-3.28): https://github.com/axboe/fio
--------------------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
* KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes
[Read]
Sequential 1 MiB (Q= 8, T= 1): 3386.881 MB/s [ 3307.5 IOPS] < 2402.34 us>
Sequential 128 KiB (Q= 32, T= 1): 3424.648 MB/s [ 26755.1 IOPS] < 1189.31 us>
Random 4 KiB (Q= 32, T=16): 992.807 MB/s [ 248202.7 IOPS] < 591.47 us>
Random 4 KiB (Q= 1, T= 1): 67.166 MB/s [ 16791.6 IOPS] < 58.72 us>
[Write]
Sequential 1 MiB (Q= 8, T= 1): 2707.328 MB/s [ 2643.9 IOPS] < 2802.19 us>
Sequential 128 KiB (Q= 32, T= 1): 2638.668 MB/s [ 20614.6 IOPS] < 1519.23 us>
Random 4 KiB (Q= 32, T=16): 960.044 MB/s [ 240011.9 IOPS] < 660.78 us>
Random 4 KiB (Q= 1, T= 1): 164.511 MB/s [ 41127.9 IOPS] < 22.50 us>
Profile: Default
Test: 1 GiB (x5) [Measure: 5 sec / Interval: 5 sec]
Date: 2023-03-24 18:10:37
OS: linuxmint 21 [linux 5.15.0-67-generic](aki nemrég Alzánál vett jó áron 980 1TB SSD-t, majd nézze meg, nálam nem a friss firmware van rajta, hanem 2B4QFXO7, az új a 3B4QFXO7)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
King Unique
titán
válasz Krystal_s #49811 üzenetére
Az előző válaszban már linkelve lett olyan ami USB-C, max. a kábel gazda (PC) felőli vége USB-A, aminél akár egy megfelelő adapterrel vagy másik kábellel megoldható az USB-C csatlakozás.
De, világosan írják a termék weboldalán a mellékelt képeken, hogy támogatja.
A téma topikja fel van tüntetve az itteni téma összefoglalóban, annak a témája ez.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Krystal_s #49804 üzenetére
Egyáltalán nem olyan ritka manapság amelyik tudja, pl. az Axagon kínálata tele van ilyen külső házakkal, ahol egy ADSA-1S6, EE25-XA6, EE25-A6C, stb. ára nyilván nem annyi, mint egy 500 GB-os 2,5" SATA SSD ára...
+ Ott van ugye az SSD-nél a Garbage Collection, az úgy-ahogy ellensúlyozhatja külső házban a TRIM (UNMAP) hiányát, + a szabad terület manuális törlése, stb.[ Szerkesztve ]
-
PROTRON
addikt
válasz Krystal_s #49800 üzenetére
Nem írtad a méretet.
Ha 250-es én eladnám használt piacon.
Ha 500 vagy nagyobb, akkor megtartanám külső meghajtóként.
Nálam benne van serverben, de van hogy a rajta lévő adatokhoz 1 hónapig nem nyúlok, még se érzek hibát. (A céges anyagokat másik meghajtón tárolom, ami gyorsabb elérésű.)
Összesen írtam rá 2,2TB-t .Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
HARDVERAPRÓD
válasz Krystal_s #44986 üzenetére
Max futtass egy optimalizálást néha, de nem kell túl aggódni. Az igaz, hogy ha fontos adatok hosszabb távú tárolásáról van szó, akkor inkább HDD-t használj erre a célra, de a többi miatt nem kell aggódni. A 870-es is az elődjéhez hasonlóan jó ssd elvileg, csak még elég friss kiadás.
-
Graphics
Jómunkásember
válasz Krystal_s #44982 üzenetére
Tapasztaltál bármit is a használat során, ami teljesítményromlásra adna okot?
Ha nem, akkor használd nyugodtan, mert semmi baja nincs.
Egy SSD-nél az olvasás a lényegesebb, írást én csak több GB-os fájloknál tudok térdre kényszeríteni, és nem egy mezei SSD-nél
Használni kell, nem méregetni, ha teszi a dolgát, akkor rendben van.
[ Szerkesztve ]
Bármilyen témában szívesen segítek, SSD, Robotporszívó, Xiaomi, Poco mobilok ,de 2025-ben már csak és kizárólag privátban leszek elérhető. :)
-
Dalares
tag
válasz Krystal_s #44982 üzenetére
A Samsung Magician nálam is írt már ki rossz értékeket (870EVO 500GB). Crystaldiskmark alatt nálam is jó. Mivel zökkenőmentesen működik, nem foglalkozom vele. Az eltérés talán az eltérő tesztadatokból adódik. Más méretű és felépítésű tesztfájlokat ír a két program.
Ne gondoljátok, hogy szerencse nincs, mert ti nem találtátok.
-
Krystal_s
addikt
-
Multibit
nagyúr
válasz Krystal_s #43710 üzenetére
Érdekes. 840 PRO-nál kiírja:
"A kondíciót a következő SSD-specifikus S.M.A.R.T. attribútum(ok) értéke határozza meg: #177 Wear Leveling Count"SanDisk SDSSDXPS480G:
"A kondíciót a következő SSD-specifikus S.M.A.R.T. attribútum(ok) értéke határozza meg: #232 Spare Blocks Remaining"Nem önmagában az az érdekes, hogy nem írja ki, hanem az, hogy egy ilyen elterjedt, ismert típusnál, mint a Samu 860 EVO nem jelzi.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Krystal_s #43710 üzenetére
Akkor nem feltétlen mindnél, de a legtöbbnél általában igen, meg adott az SSD gyártójának saját szoftvere is (Samsungoknál a Magician), sőt elsődlegesen az utóbbival kellene nézni, stb...
Ajánlott olvasmány, ami az itteni téma összefoglalóban és a téma tudnivalóknál is szerepel, + az nem meglepő, ha pár-néhány 100 GB / pár TB írás után már nem feltétlen 100% a kondíció .
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
válasz Krystal_s #42443 üzenetére
Ez a WD 1% hasonló okok miatt van, mint amikor a Windowsos HDS nem legfrissebb verziója jelez rossz értékeket. De mivel ezt írja ez a HDS is, The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found., így csak az elhasználódás lehetne az 1% oka, de az meg megint vicces, mivel Total written: 2.84 TB
De előbbi hsz-emben is említettem, hogy ez a százalékos lifetime kicsit értelmetlen, HDS-en kívül más ezzel nem is szórakozik, mivel ez egy kalkuláció és nem egy egzakt érték.
WD Blue-nál tényleg fura ez a #230 érték, de két külön kimenet is ezt írja:
230 head-amplitude 1 1 n/a n/a 0x430014004300 old-age online n/a n/a
230 Media_Wearout_Indicator 0x0032 001 001 --- Old_age Always 0x004300140043Nem szoktam nézegetni, néha a program kimenetére vagyok kíváncsi, de 860 EVO totál felesleges nézegetni, de a WD Blue-t sem kell. Ezeknél annyira ritka a hibás példány, ha 860 EVO esetén olvasok valamit, többnyire user hiba szokott lenni. Hát az ellen ez sem védett, sajnos.
Ilyenkor, ha lenne egy Windows valamelyik gépen, biztosan megnézném az ottani programokkal is, de kibírom nélküle.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Krystal_s #42414 üzenetére
Megtaláltam a 860 EVO-t külső házban, szerencsére hajlandó volt a HDS így is megnézni:
root@MintCbeta-8570p:/opt# ./HDSentinel
Hard Disk Sentinel for LINUX console 0.17x64.8556 (c) 2017 info@hdsentinel.com
Start with -r [reportfile] to save data to report, -h for help
Examining hard disk configuration ...
HDD Device 0: /dev/sda
HDD Model ID : WDC WDS500G2B0A-00SM50
HDD Serial No: 194598803518
HDD Revision : 411030WD
HDD Size : 476940 MB
Interface : S-ATA Gen3, 6 Gbps
Temperature : 33 °C
Highest Temp.: 51 °C
Health : 1 %
Performance : 100 %
Power on time: 181 days, 19 hours
Est. lifetime: 1 days
Total written: 2.84 TB
The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.
The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #230 Media Wearout Indicator
It is recommended to backup immediately to prevent data loss.
HDD Device 1: /dev/sdb
HDD Model ID : Samsung SSD 860 EVO 250GB
HDD Serial No: S3YJNX0K609165E
HDD Revision : RVT01B6Q
HDD Size : 238475 MB
Interface : SAT Standard SCSI/USB/ATA
Temperature : 29 °C
Highest Temp.: 57 °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 178 days, 6 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
Total written: 2.67 TB
The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.
No actions needed.Érdekes amúgy, hogy a WD Blue 3D-nél 1%-ot ír!
A 177-es értéket külön megnéztem:
SMART Attributes Data Structure revision number: 1
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME FLAGS VALUE WORST THRESH FAIL RAW_VALUE
5 Reallocated_Sector_Ct PO--CK 100 100 010 - 0
9 Power_On_Hours -O--CK 099 099 000 - 4277
12 Power_Cycle_Count -O--CK 098 098 000 - 1104
177 Wear_Leveling_Count PO--C- 099 099 000 - 9
179 Used_Rsvd_Blk_Cnt_Tot PO--C- 100 100 010 - 0
181 Program_Fail_Cnt_Total -O--CK 100 100 010 - 0
182 Erase_Fail_Count_Total -O--CK 100 100 010 - 0
183 Runtime_Bad_Block PO--C- 100 100 010 - 0
187 Uncorrectable_Error_Cnt -O--CK 100 100 000 - 0
190 Airflow_Temperature_Cel -O--CK 078 043 000 - 22
195 ECC_Error_Rate -O-RC- 200 200 000 - 0
199 CRC_Error_Count -OSRCK 100 100 000 - 0
235 POR_Recovery_Count -O--C- 099 099 000 - 84
241 Total_LBAs_Written -O--CK 099 099 000 - 5732420649
||||||_ K auto-keep
|||||__ C event count
||||___ R error rate
|||____ S speed/performance
||_____ O updated online
|______ P prefailure warningEz a RAW 9-es érték nem tudom, mit jelent.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Krystal_s #42414 üzenetére
Egyszer néztem meg, akkor eszerint 100%-os volt, 177 napot ír a program, de ez a folyamatos üzemre ért, valóságban több napos volt.
Mennyi a SMART 177 Wear leveling count?
Ezt megnézem holnap, mert elő kell keresnem a 860 EVO-t nincs most gépben, a
smartctl -x /dev/sda
parancs kimenetét rakom majd be, abban %-os életciklus érték nincs, ezt csak a HDS szereti, de abban elég speciális mutatókból számolja ki a program, lehet nem is célszerű ezt így jeleznie. Mondani nem mond semmit az az érték, max idegesíti a usert legtöbb esetben.Lehet megnézem a HDS-sel is, van-e változás, bár mostanában a mérete miatt nem nagyon használom, inkább tartalékban van, párom gépébe rakom, ha valaha hozzáférek, mert abban elég régi és kicsi is a Fury 120GB-os SSD. Ha a WD Blue 3D 500GB kezd kicsi lenni, lehet 1GB-os 860 EVO-t rakok az Elitebookba. Bár az én alap felhasználásomhoz a WD Blue 3D bőven elég lenne.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Maelephant
aktív tag
-
nagyúr
válasz Krystal_s #42411 üzenetére
Tényleg értelmetlen figyelni, sok új SSD-nél már valóban minimális terhelés után esik egy százalékot. A régebbi SSD-knél ez nem volt így, az Intel 520 120GB SSD-met 4 éves korában néztem meg második alkalommal, akkor még 100%-os volt, igaz csak 7TB adat volt ráírva mindennapos használat mellett, de ezt persze letöltésre nem használtam.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Raymond
félisten
válasz Krystal_s #42409 üzenetére
Attol fugg a gyarto hogy szamol. Vannak amik csak akkor 100% amikor nincs rajtuk semmi es lefele kerekitenek igy az elso iras utan mindjart 99-et mutatnak de ez ahogy mar irva volt lenyegtelen.
Tuti hogy nem fogod megallni, de az lenne a legjobb ha nem neznel ra csak majd husvet korul megint
[ Szerkesztve ]
Privat velemeny - keretik nem megkovezni...
-
King Unique
titán
válasz Krystal_s #42379 üzenetére
Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
Vagyis az, hogy 99/100% a kondíció, nem különösebben kell vele SSD-knél foglalkozni. Azzal viszont igen, hogy a diagnosztikai programoknak mindig a legújabb verziója legyen használva, lásd pl. CDI esetében 8.8.6 helyett 8.8.9. A HDS-nél a körbevágott screenshoton pont nem látszik, de annál szintén a legújabb verziót (jelenleg 5.61) javasolt használni.
-
Frawly
veterán
válasz Krystal_s #42255 üzenetére
Igazából mindegy, egy kutya, hogy Kína, vagy Thaiföld. Vagy Costa Rica vagy Vietnám vagy India. Egyik sem különb a másiknál. Meg igazából a Kínaiak is tudnak normális dolgokat gyártani, de az nem olyan olcsó, hogy idehozzák, azt megtartják belső piacra, kifelé az olcsó szemetet exportálják, ami nekik se kell. Bár ez általában a Samsungot nem szokta érinteni, főleg nem SSD-ben, ott közép-felső kategóriától indulnak, és ebben az árszegmensben nincs nagy olcsósítás és spórolás, talán a QVO SSD-k kivételek csak. Nem véletlenül drágábbak is, mint a többi SSD, igaz lassan már nem sokkal.
-
nagyúr
válasz Krystal_s #42255 üzenetére
Tényleg nem számít, ha Kínában rakták össze, van még harmadik helyszín is, a lényeg az, hogy az alkotórészek eredetiek, maga az összeszerelés az megy a Kínaiaknak is, van benne rutinjuk.
Sajnos ma már akármilyen márkás terméket veszünk, benne van a pakliban, hogy hibás lesz!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
félisten
válasz Krystal_s #42255 üzenetére
Ne félj a kínai gyártástól!
Amikor még aktívan a "szakmában" tevékenykedtem, több olyan kereskedőt is ismertem, aki kifejezetten a kínai eredetű termékeket kereste, mert azokkal volt a legkevesebb garanciális gond.
MaCS
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
nagyúr
válasz Krystal_s #42243 üzenetére
860 EVO-d van, amiket leírtál, ezekkel mind totál felesleges foglalkozni, a részleteket többiek leírták. Csak használd bármire, mindenre. Adat eltűnés valóban iszonyú ritka, de a gépben még kikapcsolt állapotban is áram alatt van az eszköz.
Egyébként is azért vettél 860 EVO-t, hogy ne kelljen aggódnod semmiért! A WIn7/Linux kérdést meg már nemrég megbeszéltük.
Én ezt a Magiciant is elfelejteném a helyedben, semmi szükség rá.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz Krystal_s #42243 üzenetére
Az adatok elvileg eltűnnek, ha nagyon sokáig nincs áram alá téve az SSD, de ez elég elméleti, mert a gyakorlatban még olyat nem tapasztaltunk, hogy bárkinek eltűntek volna az adatai. Vagyis olyat olvastam, hogy valakinek fiókban ment tönkre SSD, de ott nem szimpla felejtés volt, hanem cuzammen megdöglött az egész.
Nálam volt egy olyan SSD, ami több, mint 2 évet nem volt használva, nem volt áram alatt, mert egy olyan gépben volt, ami elromlott. De áttettem egy másik gépben, és probléma nélkül működött, megvolt rajta minden adat. Meg igazából ez belső meghajtónál nem életszerű, hogy egy gép nincs bekapcsolva évekig, de hirtelen egyből kellene róla adat, ami máshol nincs meg. Külső meghajtónál (archiváláskor) előfordul, de arra meg tényleg nem ildomos SSD-t használni, nem csak az adatfelejtés miatt, hanem akkor nem éri meg a felárat, túl drága archiválásra, ahol úgyse a sebesség a lényeg, hanem hogy az adatok meglegyenek.
Prefetchhez, indexhez, hasonlóhoz nem kell hozzányúlni. Amiket irkálnak hülyeséget, azok régi oldalak, az SSD-k őskorából, mikor még nem tudták előre mennyit bírnak, meg mi tesz nekik jót, mi nem.
Ha hajt a kíváncsiság, persze átállíthatod ezeket a prefetch, index, stb., baja sem lesz tőle az SSD-nek, ha kikapcsolod, de segíteni sem fog rajta semmit, se az élettartamát nem tolja ki, se gyorsabb nem lesz tőle. A MS kikapcsolná, ha SSD-n nem segítene, vagy nem lenne javallott.
Prefetch, superprefetch elvileg modern SSD-s rendszereken mindegy, hogy be van-e kapcsolva. Teljesítményt nem növeli, csak régi, kevés RAM-os, HDD-s gépen.
Index attól függ, hogy használnál-e olyan fájlkeresőt, ami index alapján találna meg fájlokat (a fájlok átnézése nélkül). Ha nem, letilthatod. De maradhat bekapcsolva is akár, mert nem lassít, legalábbis mai gépeken, meg SSD-n már nem érezhető a hatása. HDD-n még lagokat okozott, mikor frissítette az indexet és röcögött egy kicsit az egész, igaz akkor is csak pár másodpercet, aztán ahogy végzett, újraépítette az indexet, onnantól mindegy.
-
-
HARDVERAPRÓD
válasz Krystal_s #42243 üzenetére
Szia.
Superfetch, Prefecth, index, lapozófálj ezekkel már nem kel foglalkozni, és használhatod nyugodtan adattárolásra is. Azt szoktuk írni, ha pl archiválásra használna valaki ssd-t (külső), akkor erre jobb egy HDD. De ugye a gépbe van lesz, ott azért tuti fogod használni. -
-
nagyúr
válasz Krystal_s #41965 üzenetére
Tényleg nem érdemes ezt a szálat tovább vinni, ahogy Tg kolléga írja, minden Kínában készül és például a 860 EVO-n jó nagy felirat jelzi, nem is apróbetűs. Ezer éve a Motorola telómon is Made in China volt, az iPhone jó ideje Kínában készül. Abszolút nincs jelentősége.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
Új hozzászólás Aktív témák
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- BESZÁMÍTÁS! 3TB Western Digital RED SATA HDD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- 512GB Gen4 x4 WD SN5000S/ új/ Steam Deck ready/ garancia/ ingyen fox/posta
- Bomba ár ! 2TB SanDisk Extreme Portable külső SSD - USB 3.2 Gen2, 1050MB/s , fekete
- Seagate BarraCuda Pro 10TB - 3.5", 7200rpm, 256MB, SATA3 - Új, bontatlan - Eladó!
- Seagate Exos 7E8 8TB - SATA3, 7200 Rpm, 256MB - 100/100 -as - Eladó! 36.000.-
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest