- Poco X6 Pro - ötös alá
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- iPhone topik
- Xiaomi 11 Lite 5G NE (lisa)
- Jolla és SailfishOS tapasztalatcsere
- Xiaomi Redmi Note 5 Global
- Sony Xperia XZ1 Compact - izomkocka
- Redmi Buds 5 és Buds 5 Pro - feláron vagy féláron?
- One mobilszolgáltatások
-
Mobilarena
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
nagyúr
válasz Vigneau #56457 üzenetére
Igazán nincs mit! Ez a DRAM mennyiség szokatlan a WD-ben, ha viszont ebben is van, akkor ez se rossz vétel, kb ugyanazon Toshiba NAND van mindkettőben. Szóval amelyiket jobb kondíciókkal tudod megvenni, azt vedd.
Nekem eddig Toshiba néven volt XG sorozatból OEM SSD Dell notikban és kapott rendesen 3 év alatt üzleti gépként. OEM SSD-k egyébként mind jók, amiket ismertebb notebook gyártók használnak, még a majd 10 éves Dell Precision Samsung OEM Sata SSD-je is jól ketyeg, pedig az is kapott rendesen 3D rendergép korában.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
-
nagyúr
válasz ricsip #56434 üzenetére
Erre nem tudok mit reagálni, mert abszolute semmi köze a témához
Biztosan igazad lehet, csak idióta laikusok gondolják, hogy egy nyílt forráskódú rendszerre írt terminalos monitorozó programot célszerűbb egy nyílt OS-en futtatni live-ból. No de mindenki azzal szívatja magát, amivel szereti.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Bikkrom #56428 üzenetére
Magához a smart ellenőrzéshez nem feltétlenül kell másik gép, mivel pendrive-ról RAM-ba fut a live OS, de nyilván, ha azon a hardveren van valami hibás dolog, akkor az később is pofozni fogja az SSD-t! Tölts le egy Linux iso-t, írd ki Rufus-szal pendrive-ra és bootolj róla, live-ban tudsz netet adni a rendszernek és letölthetők a segédprogramok, amik kellenek, de van a live rendszeren is a Disks/Lemezek GUI-s alkalmazás, azzal is lehet teljesítménytesztet csinálni, az is visszaadja, ha az SSD a hibás!
Nem sok a 22TB 3 év alatt, de ha ennyit elfutott az SSD és nem halálozott el, akkor az azt is jelentheti, hogy nem azzal van a gond. Persze kizárni semmit nem lehet...
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz ricsip #56424 üzenetére
smartctl-t nyilván nem futó Win alatt célszerű használni, hanem Linuxon, ott is egy live iso-t futtatva pendrive-ról.
Nyílt forráskódú megoldások nem Windowsra lettek kitalálva elsősorban.
Amúgy 3 év alatt 22TB írás ráment a kolléga SSD-jére és olyan retteneteset most se látni a smart-ban, CRC hibák oka nem csak az SSD lehet. Kéne annak egy teljes törlés és egy teljes tiszta smart ellenőrzés.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz pluto1969 #56357 üzenetére
Bizony, power lost protection van ebben is! Ez tényleg fényévekre van a konzumer SSD-től tartósságban, de spéci szerver webshopokban látni is az árán, mikor kapni lehet. Szóval gratula hozzá, ezzel tuti jó vásárt csináltál, kb ez a Sata SSD nonplusultra.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz pluto1969 #56353 üzenetére
Igen, 2022 novemberben adték ki a javító firmware-t ill onnantól már azzal lett kiadva. Sokaknak előjött ezidő előtt a badsectorosodás, de igazából magának az eszköznek nem volt baja. A többi modellnél jóval hamarabb előjött az új firmware, a Samsung 980-nal nem volt ilyen gond, hátha a 990 EVO-nál se lesz...
vettem Samsung SM883 MZ-7KH9600 ssd-t, ami brutális 5256 petabájtos TBW rendelkezik
Atyaég, az nagyon jó SSD, nekem a PM883 volt, az is agyonüthetetlen, de az SM883 viszont szinte tök ugyanaz, csak éppen MLC NAND-os! Ezt már bele kell írnia a usernek a végrendeletébe!mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz wukodlak #56354 üzenetére
Vagy mivel nem oprendszernek lesz, lehet egyből telepíteni rá?
Először formázni/particionálni kell, majd cimkézni a meghajtót/particiót. Azt hiszem Windows alatt betűjelet kell neki adni, de ezek mikéntjét a Windowst használók leírják, 10 éve nem használok ilyen nevű OS-t.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz wukodlak #56351 üzenetére
A DRAM cache mindíg előny, igaz a HMB se rossz a Samsungnál, de mégiscsak fizikai DRAM cache a tuti. A maxközeli PCIe 4.0 mindig képes melegedésre, így ha dektopba lesz, mindenképpen célszerűbb a hűtőbordás verziót venned! Nyilván csak saját elméleti preferenciáimat tudom írni, szóval ha játszanék desktopon, így csinálnám.
Tudom sokat kérdezek, csak, ha már ennyi pénzt rászánok akkor valami tutit szeretnék.
Ne viccelj, ezért van a topik! Pont így kell ezt, még a vásárlás előtt mindent megkérdezni, sajna elég sokan gyorsan megvesznek valamit és utána jönnek ide... Szóval nyugodtan kérdezz bármit SSD ügyben.
Ja, majdnem kimaradt, a melegedés nem függ össze a DRAM cache-sel, az a gyorsaság/teljesítmény miatt van és főleg a controller tud melegedni!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz wukodlak #56349 üzenetére
A WD Black-ben van DRAM cache, Samsungban nincs, mivel ez a Samsung 980 utódja lenne quasi és visszafogottabb, részben a hűvösség miatt, gondolom. De tényleg mindkettő teljesen jó, itt össze tudod hasonlítani a részleteket is. Ahogy látom a 990 EVO is lassan egy éves kiadású, szóval ott is kijöttek vona már a gondok, ha vannak!
Nekem desktopban volt Samsung 860 EVO és Samsung 980 egymás mellett és nem éreztem különbséget OS és appok futtatásakor, game nem ment egyiken se. Igaz Windows se, így azzal nincs tapasztalatom...
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz wukodlak #56346 üzenetére
Játéknál nincs jelentősége a WD Black nagyobb szekvenciális sebességének, de mivel ez régebbi kiadású, mint a 990 EVO, nincs vele gond, így elsőként a WD-t venném, utána a Samsungot. De amúgy amit jobb kondíciókkal árulnak, azt vedd a kettő közül szerintem is!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
nagyúr
válasz azbest #56323 üzenetére
nem hiszem, hogy a protokolhoz van köz
Ahhoz nincs, de kb 10x sebességű PCIe 4.0 Sata-hoz viszonyítva azért feltételez teljesítmény különbséget is és a hőtermelés a teljesítménnyel függ össze. Gondolom mindenki látott már szakoldalakon olyan reviwe-eket, amiben hőkép is volt és bizony a jobb teljesítményű PCIe NVME SSD hőtartománya bővel 70 celsius fölött volt és nem 70-nél throttingolt.
Azt se gondolhatjuk, hogy a fw-ben 70 celsiusra programozzák a max hőtartományt.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
- Operating : 0°C to 70°C hőfoktartomány viccet elfelejthetnétek már! Az a Sata hőtartománya, igaz majd az összes gyártó úgy hagyta NVMe PCIe 3.0-nál és még 4.0-nál is. Józan paraszti ésszel is gyanús kéne, hogy legyen.
Minap legalább már láttunk egy gyártót, aki odafigyel az idiótaságokra az adalapján, a KIOXIA XG8
Csak az alábbi részt idézem a hsz-ekből, nem mintha lenne értelme ezredjérre is leírni...
Jól látom, a vezérlő operatív hőtartománya 0 ℃ to 95 ℃ ?
Nem 70 celsius, mint a Sata SSD-knél, hanem 95! capisci?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz pluto1969 #56275 üzenetére
Itt van példának a minap említett SK Hynix SC311, minden komponens saját fejlesztésű és saját gyártású. Ha ezekből szerelik össze és a saját controller firmware-ét ők programozzák és így tesztelik a működését, az szerinted jobb lesz, mint ha egy gyártó innen is onnan is veszi a komponenseket, összerakja és kiadja az eszközt?
SK Hynix SC311 512GB komponensei:
NAND Components: SK hynix 48-layer V3 3D TLC NAND
NAND Controller: SK hynix SH87820BB
Cache: SK hynix H9T0NNN4GOALmennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
NVMe SSD - Linux mankó - smart management (align, TRIM, heat...) firmware update
Linuxos mankót se olvasgattuk még ezek szerint.
Legalább két hasznos link van pedig benne...
Open Source NVMe® SSD Management Utility – NVMe Command Line Interface (NVMe-CLI)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Armagedown #56239 üzenetére
Igazán nincs mit, mint láthatod Graphics ft képein is, valóban minőségi SSD! Plusz most már tudjuk, hogy valóban van benne DRAM cache is.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Armagedown #56233 üzenetére
SK Hynix SC311 még ha refurb is, mégiscsak egy minőségi SSD, megjelenésekor minimum az akkori Samsung 860 EVO és a még eredeti beltartalmú WD Blue 3D szintje. Saját fejlesztésű, gyártású NAND és controller és jó eséllyel DRAM cache is van benne (512GB-tól biztosan van bennük). Ha saját gépembe kéne Sata és lehetne ezt kapni, inkább ezt választanám egy szatyornyi noname SSD helyett.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Bocs, valahogy elkallódott a hsz-be szúrt kérdésed, most látom csak! A félterás a PCIe 3.0
Drives:
Local Storage: total: 1.4 TiB used: 67.03 GiB (4.7%)
ID-1: /dev/nvme0n1 vendor: Toshiba model: KXG50ZNV512G NVMe 512GB
size: 476.94 GiB speed: 31.6 Gb/s lanes: 4 tech: SSD serial: 681B70GKKAWP
fw-rev: AADA4105 temp: 29.9 C scheme: GPT
ID-2: /dev/nvme1n1 vendor: SK Hynix model: HFS001TEJ9X101N
size: 953.87 GiB speed: 63.2 Gb/s lanes: 4 tech: SSD
serial: AMCAN00501070AQ4R fw-rev: 51000A20 temp: 34.9 C scheme: GPTmennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Crvsh3R #56046 üzenetére
Jól gondolod, gyárilag van lefoglalva overprovisioning az 1024GB-ból. Ez már közel van a minimum ajánlott 7%-hoz, de az EXT4 fájlrendszer is tartalékol a rendszernek 2,5-5%-ot*, szóval a minimum már megvan.
*ez úgy látom, már nincs ennyi, még a régi kis kapacitású SSD-knél volt így
Külön nincs is mit beállítani, az overprovisioning egy kisvakond, nem érdekli a fájlrendszer sem, particiók sem, ahol szabad hely van, ott ő ás. A rendszerpartición is hagy azért bőven szabad helyet az ember, azt is használja. Ha nagyon biztosra mennél, hagyhatsz a meghajtón 5% particionálatlan területet.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz UberMutant #56045 üzenetére
Az volt a kivétel akkor! Amúgy tényleg nem nagyon hullottak a régi konzumer Intelek, az Intel 520 is még MLC NAND-os volt. Az industrial kategória meg agyonvághatatlan.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Crvsh3R #56038 üzenetére
Ha nem tudnám, hogy Intelt rendeltél, akkor is ráismertem volna a ház alsó része alapján!
Ez ilyen az Intelnél ezer éve, a 10 éve vett dobozos Intel 520 alja is tiszta öntvény volt nem túl szépen lesorjázva. A lényeg az, ami belül van.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Néha nem tudom én sem, hogy kinek higgyek a fórumon hardver témában.
Senkinek nem érdemes hinni, kivéve persze, ha már ismered jól a munkásságát! Viszont jó ajánlások, tippek vannak, amik alapján kicsit utánaolvasva azért egész jól kialakítja a user az álláspontját.
Plusz vannak sokan, akik márkához ragaszkodnak, nyilván ők így fognak javasolni is eszközöket. Tény, hogy mindig a PH topikokból indulva vettem jó hardvereket ezidáig.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
nagyúr
válasz Crvsh3R #56007 üzenetére
Konkrétan azt nem tudom (mivel sosem volt még szerver SSD-m), hogy a titkosítás az egy opcionális dolog vagy kötelezően, kikapcsolhatatlanul működik
Értelek már így! Semmi titkosítási dologgal nem kell foglalkoznod, a beszereléstől kezdve telepítésig és használatig minden ugyanaz, mint egy normál konzumer SSD-nél, Samsung Datacenter PM883 1,92TB SSD-t használtam sokáig HP Elitebookba, minden ugyanaz, mint az előtte benne lévő Samsung 860 EVO-val. Amúgy a 860 EVO is ugyanúgy alkalmas AES 256 titkosításra. Szóval vedd úgy, mintha ez nem is lenne!
Örülök, ha segíthettünk! Nem fogsz csalódni a Solidigm/Intel SSD-ben, használd egészséggel!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Azért az megvan, hogy rendszer futtatásnál a szekvenciális másolási sebesség nem számít sokat, az access time annál inkább!
Amúgy amikor a Dell Latitude 5520-ban a PCIe 3.0 SSD-n lévő Linux Mint fut a PCIe 4.0 SK Hynix helyett, semmi különbséget nem érzek a kettő között.
Ha drága a Samsung, akkor maradj a WD SN580-nál.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
És erről futna oprendszer is, meg adat is ezen lenne.
OS alá inkább TLC NAND-os SSD-t vennék. Az említett Samsung 980-ból anno vettem kettőt is, az mindenesnek tökéletes és nem melegedős, a rendszernek jó a HMB a DRAM cache helyett. Vagy vadászol az aprón SK Hynix PC801-et. Nemrég egy ilyet csíptem meg 24eft-ért notebookba, még DRAM cache is van benne. De bármelyik SK Hynix OEM NVMe jó.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Micron 176 Layer QLC NAND van benne, ennek emiatt kevés a TBW-je (220TB per TB capacity), mint általában a konzumer QLC NAND-oknak. De amúgy jó ez, tárolásra tökéletes. A P3 Plusban is ugyanez a NAND van, csak az PCIe 4.0.
Amúgy ne a TBW-t nézd egy SSD-nél. Általános használatra én se a QLC-sek közül választanák. Mondjuk Samsung 980 kicsit drágább...
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
-
nagyúr
válasz Crvsh3R #55981 üzenetére
Itthoni Lenovo ThinkCentre M720q Tiny kiszolgálómba keresek 2,5"-os SATA3-as meghajtót Plex transcode cache és letöltések tárolására.
Ez nagyon nem az a helyzet, amikor egy AES 256 hardveres titkosítás felmerülhet. Plusz amíg a usernek kínai a téma, addig nagyon nem kéne próbálgatni, itt rontani egyetlen alkalommal tudsz, ráadásul felesleges hardverterhelés. A CPU is ismeri az opciót, így egy bonyolúltabb BIOS/EFI beállításánál ha nem látod magabiztosan, mi fog történni...
Az említett szerverSSD-k kérdése meg nem is kérdés, egyiket se emlegetném együtt egy konzumer SSD-vel, az Aprón pár bejáratott megbízható eladónál kaphatók ezek, nyugodtan vehetők, ezek meghibásodása csodaszámba megy. Micron, Samsung, SK Hynix, Intel/Solidigm industrial/server osztályú SSD-ket bármikor vennék...(igazából jó ideje csak ilyeneket ill OEM SSD-ket használok) Vannak, akiknek az a valódi garancia, ha ezen gyártók industrial termékeiről van szó.
TBW értéknek sincs sok jelentősége, de ha számítana, nem véletlenül 5520,8TB / TB capacity a Solidigm D3-S4520 960GB, míg a WD RED 600TB / TB capacity.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Persze, hogy nem, de nem is erre utaltam én se a kérdésemmel!
Azt hittem próbáltad a programmal, de az nem hozott fel újabb fw-t és emiatt folyamodtál ehhez az igazán egyszerű barkácsolós módszerhez.
Annak örülök, ha vannak alternatív módszerek a fw frissítésre Linux alatt is.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz ricsip #55907 üzenetére
Biztos valami ilyesmi van a hátterében, de igazad lehet, a F/C keveredés van itt is...nálam eleve kevesebb sor van felül, simán lehet fordítási anomália, mivel ez a Disks program is átvett program a Linux Mint-nél, amit kolléga használ. NVMe-nél legalább nem akarja kiírni a hőfokokat...
De ezeknél a régebbi Sata modelleknél tényleg felesleges hőfokot nézni, anno az Intel 520-nak nem is volt hődiódája, pedig első SSD-m volt, nagyon meg akartam nézni, mennyire melegszik.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Petya XT #55905 üzenetére
Hát ez tényleg érdekes, de a 87 celsius nyilván nem érvényes érték. A másik részen lév 25 inkább meg az élettartam alatti max 54 celsius. Hőértékkel nem is érdemes foglalkoznod, a
231 SSD_Life_Left
itt is 87% használtságot ír 75,5TB írással. Nincs ezzel semmi gond, semmi új nem derült ki, jól bírja a strapát.Használd külsőként, amíg nem csinál fura dolgokat.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
-
nagyúr
válasz Petya XT #55887 üzenetére
Helló!
87 celsius? Az azért Sata-nál elég durva hőfok, lehet nem is baj, hogy nyugdíjaztad. Külső meghajtóként el lehet még jó ideig, nem kap folyamatos terhelést, de ebben a korban már lehet pont az nem fog tetszeni neki. Gyakorlatilag ez már tényleg megszolgálta, amit meg lehetett. Ha csinálsz smartctl kimenetet, mindenképp oszd meg itt velünk, már nem sok mindenkinek van ilyen kis kapacitású TBW túlfutott SSD-je. Azért ez szép teljesítmény tőle! Jó biztosan nem volt neki TRIM nélkül, fene tudja a régieknél mennyire hatékony volt a garbage collector...de ettől is max belassulhat nagyon, más baja nem lett volna.
smartctl nem tuti, hogy működni fog külső házban.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Petya XT #55881 üzenetére
Ha ez egy SUV400S37/120G SSD, akkor a benne lévő NAND TBW of 416.7TB per TB capacity-val rendelkezik, azaz 50TBW értéket adott meg a gyártó, a HDS is számol valamit nyilván, de mivel nem SSD-re optimalizált szoftver, így téve. Azt már bőven túl is írtad, szóval jól bírja. Ezek a Marvell 88SS1074 se rosszak annyira, mint amik a Kingston A400-ban vannak, de lehet jó régi gyártásból van a tiéd, ezért bírja ennyire.
Viszont ilyenkor már benne van a pakliban az is, hogy egyszer megunja...
Nyilván Linux alatt kéne megnézned, hogy a smartctl mit ír.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Bikkrom #55866 üzenetére
# SSD bad sector
Különösebben nem érdemes aggódni, olvasd el ezt a hsz-t és a benne lévő írást, hogy mik okozhatnak SSD-n bad sectort.Ilyen visszajelzések vannak fw frissítés után.
...179 nap működési idő körüli SSD-n a (mostmár) 9 badsector, 95% kondíció normális vagy nagyon gáz?
Tök mindegy a működési idő, a ráírt adattól függ ez az adat, az meg nálad arányosnak tűnik szóval az is teljesen normális.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Pityu. #55800 üzenetére
Igen, ezek az üzemi hőfoktartományok, nyilván a controller az, ami igazán melegszik, ennek ezért is magasabb a használat közbeni hőfoktartománya, max 95 celsius. A NAND-nál ez max 85 celsius. Ezek már hihető, korrekt meghatározások.
Már régóta hiányolom, hogy normálisan adják meg ezeket a hőértékeket, mert anno megadtak a Sata SSD-nek egy 0 ℃ to 70 ℃ tartományt, de anno még ezek nem is nagyon melegedtek! Első SSD-m Intel 520 120GB volt, azon még hőérzékelők sem voltak. De azóta jöttek az NVMe SSD-k, amik teljesítménye már jóval több, mint 10x-e volt a régi Sata-nak, de a gyártók termékadatlapján még mindig ott díszeleg a 0 ℃ to 70 ℃ operatív hőtartomány! Enyhén nevetséges ez így, ennek ellenére alig látok gyártót, aki már értelmesebb hőtartományokat ad meg.
Ebben a hsz-ben is látszik, hogy itt sem 70 celsius a küszöbérték a
smartctl
szerint. Ez a nem melegedős Samsung 980 egyébként, de szerintem a gyártó itt is max 70 celsiust adott meg. (lehet %-ot kapnak ezek a gyártók a hűtőbordagyártóktól)[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Pityu. #55798 üzenetére
Van egy XG8 a gépben? Akkor főleg jól fogják érezni magukat, mint kis/nagytesók! No de amúgy teljesen jó SSD-k ezek, no de amit ezerszer próbáltam már elmagyarázni, végre itt normálisan megadja a gyártó! Mert nincs olyan, hogy Sata és NVMe SSD max operation hőfoka max 70 celsius, ez egy totál logikátlan dolog!
Ezt figyeljük csak, milyen az, ha nem a marketingesek csinálják a leírást:
Jól látom, a vezérlő operatív hőtartománya 0 ℃ to 95 ℃ ?
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz ricsip #55789 üzenetére
Mennyit ér? 30eft kb, ha az Aprón található OEM SSD-khez viszonyítom. A gyártói garancia az 5 év, de a bolti garancia tök mindegy mennyi. Ha gond van, nekik adod le, ők elszuttyognak vele és vagy visszaadják vagy továbbküldik szakszervizbe/gyártóhoz.
Ja és a nagyon gagyi webshopok tovább se küldik, mivel szürkeimportot a Samsung nem garizik. Se nekik se neked!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
-
nagyúr
válasz Pityu. #55785 üzenetére
Nekem se volt bajom még eMAG-gal, de jó ideje nem is rendeltem semmit tőlük, a BB topikban nagyon nyekeregnek miatta a népek. Az Extreme Digital az viszont okozott párszor gondot, az biztos. Lényeg, hogy nagyon körültekintően kell mostanában vásárolni!
...a hűtő jó lesz az meg esztétikára is jobban fog mutatni
Na igen, ez is egy szempont! Mondjuk nekem tetszik az OEM SK Hynix PC801 is, már amikor leszedem a notebook alját.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz FireKeeper #55780 üzenetére
Szia!
King Unique szaki a külső házak nagy ismerője, én biztosan nem kockáztatnék, annyiféle chipes külső ház van...
Szóval ha egy mód van rá, inkább natív kapcsolattal frissíts!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Pityu. #55782 üzenetére
eMAG-tól jó ideje elég kockázatos rendelni bármit is, főleg ha piactéri partner forgalmaz és nem veszed észre, a szállítás is akadozó plusz most még BF is van. De addig is legalább kipróbálhatod/tesztelheted, mennyire melegszik az XG7, semmi baja nem lesz, ha hűtés nélkül nyúzod.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Pityu. #55755 üzenetére
Nem mint ha sokat számítana a TBW érték, de 1terás SSD-k TBW-je általában 600TBW, ehhez viszonyítva is semmi a 12TB, de OEM-eknél főleg semmi. Sokan ezzel úgy vannak, hogy már tesztelték az eszközt és jól működik, ezért is vesznek nyugodtan OEM SSD-t. Családban jó pár OEM SSD ketyeg már évek óta, egy részét már jóval több írásmennyiséggel kaptam, futnak gond nélkül.
Ahogy Graphics írja, írj rá Te is jó sokat.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Pityu. #55753 üzenetére
Nyugodtan veheted azt a Kioxia XG7-et is, teljesen megbízható szerintem az XG sorozat, nekem van egy XG5 félgigás, hol külső meghajtóban használom Ventoyos boot eszköznek, hol valamelyik notebookban van, csendben dolgozik, semmi gond nincs vele. Amúgy nem sok különbség van az SN730 meg a XG7 között, utóbbi PCIe 4.0, de mindkettőben Kioxia BiCS NAND van, kb a controller is saját gyártás, ami szintén Kioxiát jelent. 2021-ben Lenovo Thinkpad Carbon gen9 meg Thinkpad P1 notikba voltak ezek az XG7-esek OEM-ként.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz amargo #55724 üzenetére
Igen, az általad linkeltből halásztam ki, azért linkeltem így külön és írtam le a program pontos nevét is, hogy később is kereshető legyen.
Nálad lehet az is, hogy nem lesz szükséged új firmware-re, mert ezzel már jól fog működni sokáig. Egyébként sok új fw néha olyan dolgokat javít, ami csak egy adott hardverkörnyezetet érint.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz 5leteseN #55717 üzenetére
NVMe-SSD most téli szobában(22 fok) is könnyen ugrott 60 fok környékére...
SATA-SSD-im hibátlanul műxenek az üzemóráiktól függetlenül(mind a három), 45 fok fölé sose mentek...
Vártam azért, hogy ezek után még beírod, hogy a floppy lemezeid hány celsiuson üzemelnek! Ha már NVMe és Sata hőtermelését összehasonlítod!?
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz amargo #55711 üzenetére
Kár, hogy nem támogatja a WD/Sandisk SSD-ket az LVFS, túl egyszerű lett volna. De amúgy gondolom futtattad a programot és ott látta az eszközt, csak nem volt frissíthető fw opció? Kb így, mint ennél az SK Hynixnál?
(ennél nincs elérhető fw, mert OEM és a különböző gyártók nem nagyon teszik elérhetővé a különböző fw-eiket)
De úgy látom, ebben a linkben van egy Samsunghoz hasonló boot iso-s megoldás. Ez akkor egyszerűbbnek tűnik, mint a nvme-cli app megoldása.
A WD nyugodtan berakhatta volna Win és Mac mellé az Western Digital Embedded Toolkit iso-t is.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz amargo #55706 üzenetére
Ami viszont számomra kérdés WD-hez van linux-os firmware frissítő valahol vagy boot live megoldás?
Azt nem tudom, hogy WD-nek van-e boot iso megoldása, mint a Samsungnak, de NVMe SSD Linux blogban alul a #fwupd alatt találsz egy linket, abban vannak a frissítési opciók.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz ricsip #55686 üzenetére
Nem is gondoltam arra, hogy a HDS utasítgat bármire is, TRIM meg a garbage collector együttműködése meg nem annyira egyszerű kérdés, nem is akarnék belemenni, főleg mivel kiderült az írogatás oka.
Amúgy hiába az OS vezérli a TRIM-et, a GC-t meg az SSD controller, mégis egész jól kiegészítik egymást. Quasi nem egymástól függetlenül dolgoznak.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz ricsip #55683 üzenetére
HDS nem irogat valóban, főleg nem a minimál funkciós Linuxos verzió, másik smartchecker járt a fejemben, amit be lehet állítani, hogy még emailt is küldjön az eredményről, de ez sem ír, inkább arra gondoltam, hogy a garbage collectort futkároztatja gyakorta. Más nem nagyon jutott eszembe, de már szerencsére kiderült, mi a bűnös.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz douggutaby #55677 üzenetére
M3CR046 firmware-rel nincs szerencséd sajna, fene tudja szerverszerű működéskor mit eredményez amit itt írnak: CVE-2024-42642
Ha lesz új fw, akkor azt felrakod, de a HDS-t szedd le nyugodtan, ha az futkározik rendszeresen, akár fenti probléma miatt is lehet ez, akkor az generálhat írást is, viszont semmilyen plusz infót nem kapsz!Időnként ránézel a kapott smartctl parancs kimenetében a
202 Percent_Lifetime_Remain
értékére, ami jelenleg 11, szóval kb havonta növekszik 1%-kal, de ha eléri a 100-at, akkor sincs gond, növekszik tovább ez az érték.Használd nyugodtan és ne monitorozd! Hetente se, max pár havonta.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz togaba #55631 üzenetére
Ilyen 70 fokok még nem ártanak a környezetben semminek, az, hogy az ember ezt már forrónak érzi, csak egy dolog. A gamer notik különben hetek alatt kipurcannának, de ott sem az SSD a fő hőforrás. Minap is hívtak családból, hogy bootkor kiír valamit a Dell Latitude 7400 és előtte már használni kellett a hűtópadot, mert sütött a gép. Bekapcsoltattam egy rettenet FB játékot, ami maxra szokta járatni a ventit meg 5 YT videót és elérte legalább egy CPU mag a 100 celsiust is, de a venti nem kapcsolt be. Jó ideig így ment a gép, mert csak altatásba volt téve, de elég jó a védelme, mégsem kapcsolt le. Elitebookom is sokszor tudott menni 97 celsiusos CPU-val. Szóval szerintem nem gond még ez az SSD hőmérséklet a gépnek, amit írtál. De ha tévednék, hardvereket jobban ismerő fórumtársak úgyis kijavítanak.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
No így akkor totál más a helyzet!
Az alaplap képét nézve simán kifelejtettem a dologból a VGA-t. Pedig desktopban nálam is pont VGA alá van beszorítva a Samsung 980, de ez nem Pro, így nincs melegedés. CPU nem vízhűtéses, de akkora borda van a hűtőn, mint egy kenyérpirító.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
M2_1...ja, gondoltam, hogy ott van a KC3000, alapból mindenki odarakja a gyári hűtőborda miatt, aztán az is lehet, hogy a CPU mellett az a borda inkább fűt, mint hűt. A távolabbi helyen külön hűtőbordával tuti hatékonyabb a hűtés. Elég csak ránézni a heatsinkes 980 Pro bordájára:
Mondjuk ezt alapból sem raknád az M2_1 helyre.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz togaba #55619 üzenetére
Igazán nincs mit! Így akkor érthető, hogy csak ennyire melegszik! Ezzel ennél az SSD-nél lehet nem sokat tudsz kezdeni, persze sokban függ attól is, milyen helyen van és milyen a hardverkörnyezet. Szűkebb helyekre nem véletlen szerelnek a notebook gyártók sem lassított OEM verziókat. De az is szóba került már, hogy a max hőérték sem +70 fok, mint anno a Sata eszközöknél volt, csak valahogy a marketingesek így látják jónak, hogy ennyit írnak. Mintha egy PCIe 4.0 nem lenne alapból sokkal melegedősebb technológiailag, mint egy Sata SSD!
Amúgy ha Linux alatt megnézem egy PCIe 4.0 SSD smart-ját, ott is ezek a küszöbértékek vannak, nem 70 celsius:
....
Log Page Attributes (0x1e): Cmd_Eff_Lg Ext_Get_Lg Telmtry_Lg Pers_Ev_Lg
Maximum Data Transfer Size: 64 Pages
Warning Comp. Temp. Threshold: 86 Celsius
Critical Comp. Temp. Threshold: 87 Celsiusmennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Lehet érdemes lenne először a frissített fw-rel használni, hogy így is jelentkezik-e a mikrolag. Addig ne kezd csereberélni.
Amúgy ha lenne külön borda, jobb helyen lenne szerintem a rendszer 980 Pro az M.2_2 slotban, de ez csak megérzés.
Total supports 3 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports*
Intel® Core™ Processors (14th & 13th & 12th Gen)*
M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode)
Intel® Z790 Chipset
M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode)
M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 & SATA modes)
4 x SATA 6Gb/s ports
* Intel® Rapid Storage Technology supports PCIe RAID 0/1/5/10, SATA RAID 0/1/5/10.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Én tuti átraknám a bordás 1terásra a rendszert és a KC3000-et statikus tárolásra használnám, bár ha külön van a rendszer, akkor onnan se kéne lagolni a játéknak.
Alapból teljesen normális egyetlen meghajtóról futtatni mindent, hiszen a notebookok is többnyire egy SSD helyet biztosítanak, de itt valami lehet a Kingstonnal. Firmware-t is érdemes megnézni, nincs-e újabb, amire frissíteni kéne. Ha egy modellben fődarabot változtatnak, utána mindig jön újabb fw.
Remélem tényleg segít az ötletelésünk! Ja és mielőtt nekifogsz, ellenőrizd a Samsungok firmware-ét is és frissítsd, ha kell.
(én sose frissítem, ha nincs vele gondom, de ez más helyzet, mivel Linuxot használok átlagos napi dolgokra)
Amúgy milyen alaplapba mennek ezek?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Nem merném állítani, hogy nem jó rendszermeghajtónak, épp az iménti hsz szerkesztésem alapján sem, de nem mindenki van megelégedve vele és lássuk be, a Samsung 980 Pro azért jobban javallott, ha arról fut a rendszer, nyilván az is tud melegedni rendesen, szóval arra is javasolnak bordát, de ez mindig az adott hardverkörnyezettől is függ! Ha belefér, nem lenne hülyeség a 980 Pro-ra rakni a rendszert és nem a kisebb kapacitásúra. Sokan vesznek kis méretűt rendszernek, pedig minél nagyobb a terület, amin lubickolhat a vezérlő, annál jobb. Bár ez inkább Sata-nál volt érzékelhető, az is igaz.
OK, akkor mindenképpen a bordás legyen az a 980 Pro, amire raknád a rendszert. Sajnos előbb említett esetben is indokolatlan melegedést tapasztalt fórumtárs a KC3000-nél, szóval fene tudja, bármi lehetséges, de nem akarom ekézni a Kingstont még jobban.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Igazán nincs mit! Remélem megtalálod, mi okozza a lagolást. Nemrég fórumtársnál okozott komolyabb melegedést a KC3000 egyébként, az is szóba került, hogy 2023-tól a Fury Renegade Micron 176L NAND-jával szerelik. Ettől függetlenül remélem a rendszered a 980 Pro-ról fut.
Olyan vad elképzelés is beugrik, hogy a KC3000-en van a játék és ritkán nyúl hozzá a rendszer(mivel nem azon van) és épp beindul a vezérlő vakegere garbage kollekciózni és épp akkor olvasna valamit a rendszer a játékkal kapcsolatban az eszközről...de ez elég érdekes elmélet valóban.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Szia!
KC3000-nél az 53 fok az majdhogynem hűvösnek mondható, a throttlingolás ettől még nagyon messze van, a megadott +70 celsius felső üzemi hőtartománytól jóval feljebb kezd throttingolni szerintem. Játék futtatásakor így ez nem okozhatja a mikrolaggolást. Nem is igazán kap terhelést játék közben az SSD attól, hogy néha olvasás történik róla.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz togaba #55608 üzenetére
A Kingston NV2 elég melegedős, itt írják is, hogy ha ezt tapasztalod, mindenképp célszerű rá hűtés. review
Nem néz ki jól a hőkép sem:
Az elég fura, hogy belakottan jobban melegszik, vagyis gyorsabb lett. De sajna ez ilyen.
Ez se szép, hogy ennyi változatban készül ugyanazon néven:
Phison + TLC
Phison + QLC
SMI + TLC
SMI + QLCmennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Wolfskin #55599 üzenetére
Ismét nincs mit!
Akkor már én is itt válaszolok, bár szerintem ez a téma még súrolja a "milyen ssd-t vegye" topikot is.
Súrolja, de onnan attól még el szoktak tűnni az ilyen hsz-ek, azért hozom át, ha nagy ritkán válaszolok oda. HDD azért kicsit más ilyen szempontból, de utóbbi időben én is olyan SSD-ket vettem, amiknél már megvolt a bejáratós időszak, van ráció ebben is nyilván. A HDD-k és most már SSD-k esetén is hasznos infók ezek a hosszú távú tartós használati tesztelések, innen tudhatjuk azt is, hogy ha nem extrém melegedés van egy SSD-nél(HDD-nél), akkor ne akarjuk mindenáron hűteni, mert ezeknek az eszközöknek is van egy optimális üzemi hőfoka. Nyilván ez a PCIe NVMe SSD-nél már nem így van, de minél nagyobb teljesítmény van, annál inkább melegszik is az eszköz. Ez a +70-ig tartó normál működés is tiszta marketing szöveg, elképzelhetetlen, hogy egy belépő Sata SSD és egy jobb PCIe 3.0 NVMe felső optimális hőtartománya az +70 celsius.
Ezekkel a fejlesztésekkel is az a fő baj, hogy konzumer vonalon valóban az jön ki a fogyasztónak szánt eszközökre, amit a marketingesek akarnak. No de ilyen egy fogyasztói társadalom sajna...
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz zizidor #55597 üzenetére
Ne is mondd! Gyakorlatilag mezei user képtelen lekövetni a technológiai haladást, ami jó, hogy van, de tekintve, hogy a marketingesek irányítják az egészet és a tartósság, egyszerűség már nem létezik, az viszont nagyon nem jó. Főleg mobiloknál tud durva lenni, ahogy nyomják ki a gyártók az újabb modelleket, most már úgy látom, az AI is alap lesz a telókban. Minden fejlesztést lenyomnak a torkunkon, amikre gyakorlatilag nincs is szükségünk. Vagy ott a PS5 is, ami már nem fogadja el a PCIe 3.0 NVMe SSD-t, csak a PCIe 4.0-t.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz ubyegon2 #55587 üzenetére
Igazán nincs mit!
Nem is nagyon lehetne egzakt érték a TBW, tekintve mikből áll össze. Nagyon régen volt olyan, talán Intel esetén, hogy ha elérte az írásmennyiség a meghatározott TBW-t, akkor nem lehetett tovább írni az eszközre, csak olvasható volt onnantól. De ilyen már nincs.
Nyilván annyivel jobb lehet a 860 Pro, hogy 4 évvel újabb kiadás, ami jelenkezik a DRAM-nál is. Amúgy szerintem nehéz kifogni nem használt példányt ezekből. Hasonló jó vétel lehet még Samsung Enterprise SSD-t nézegetni vagy akár Micron, Intel DC, enterprise, server SSD-k közül valamelyik.
Intel/Solidigm D3-S4520, D és DC sorozat és társai, Samsung PM883, PM893, PMxxx, Micron 5100, 5200, 5300, 5400 sorozat...ilyenek szoktak lenni itt az aprón is. (bontatlan újat nem is akarsz majd venni, ha meglátod milyen árakon kaphatóak ezek)
egy példa:
Ez az Intel még nem is annyira drágán van: Solidigm D3 S4620 1,92TB[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Garanciának semmi köze a TBW-hez
Ha egy 5 év garanciás SSD-vel 2 év alatt eléred a meghatározott TBW értéket, akkor addig volt érvényes a garancia, mindössze ennyi köze van hozzá. Ez az ún korlátozott garancia. Ha érdekel, itt rácsodálkozhatsz:
Samsung SSD Korlátozott garancia
példaképpen:
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Gyakorlatilag mivel a DWPD határozza meg nagyrészt a TBW-t, nyilván mindkettő marketing szám, csak itt a topikban meg a leírásokban is inkább a TBW értékkel találkozunk. Anno a 10 év garancia mellett nem számított sokat ill nem véletlen volt nagyon alacsony számmal meghatározva a DWPD.
De mindent megmagyaráz az is, hogy egy QLC-nek háromszor akkora a DWPD-je, mint egy MLC-nek! Datacenter SSD-knél se sokat számít, mennyit írnak, az előbb említett 883 sorozat mindegyikénél van Power Loss Protection, így akár mind lehetne 3.0 DWPD-s is...
A QLC 3 éves garanciával is több TBW-vel rendelkezik, mint az MLC 10 év garanciával! Ezt ugye nem könnyű komolyan venni.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Kinéztem két modellt, Samsung 850Pro, ami szerepel az ajánlott listában is, illetve Samsung 860Pro, ami szinte ugyanaz, de 4-6-szor nagyobb TBW-vel
A 850 Pro volt az utolsó, amire 10 év garanciát adtak, a 860 Pro már csak 5 évet kapott, ezzel függ össze az indokolatlan TBW különbség is. A 850 Pro Drive Writes Per Day(DWPD) érték 0.1 volt, a 860 Pro már 0.6 DWPD értéket kapott a megváltozott üzletpolitika/marketing miatt. Technikai/műszaki indoka nincs a különbségnek, de emiatt a TBW érték is többszöröse lett a 860 Pro-nak.
Csak érdekességképpen, a Samsung 870 EVO DWPD értéke háromszorosa a 850 Pro értékének! De ugyanennyi a 990 Pro DWPD-je is amúgy, a Lexar NM790 DWPD meg 0.5, most itt nincs jelentősége annak, hogy Sata vagy NVMe.
További érdekesség, hogy a három Maru controlleres datacenter SSD-k közül a Samsung PM883 és a 883DCT is 0.8 DWPD-t kapott, míg az SM883 3.0 értéket! OK, hogy a szerver, datecenter SSD-k több napi írásra vannak tervezve, de ekkora különbséget nem nagyon indokol semmi. 30x annyi a 883DCT DWPD-je, mint a 850 Pro-é! Ez elég érdekes lenne, főleg mivel a másik két tipus is csak 0.8-as.
A Samsung 870 QVO DWPD értékét nem is említem, ennek 3x akkora DWPD-je van, mint a Samsung 850 Pro-nak! QLC NAND vs MLC NAND, ez azért így elég vicces.
No de a lényeg, hogy a 850 Pro és a 860 Pro is rendkívül strapabíró és megbízható Sata SSD, mindegy melyiket tudod venni.
Berakom ide is azért:
TBW = DWPD X 365 X Warranty (yr) X Capacity (TB)
Azt hiszem, fentiekből is kiderül, ami itt már sokszor elhangzott, hogy a TBW érték egy marketing szám, csak a garancia miatt van meghatározva.
A DWPD értékek mind 1TB ill 960GB mérethez viszonyítandók.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz CsengődiGeri #55582 üzenetére
Épp nemrég láttam egy review-t a Renegade-ról és a tesztelendő SSD-k között volt KC3000 is, kb tök egyforma volt minden eredmény a kettőnél, főleg azóta lettek ikrek, mióta a 2023-ban a KC3000-be is ugyanazt a Micron 176L TLC NAND-ot szerelték, ami a Renegade-ban van 2021 óta. Érdemes ezt a képet megnézni a review-ből(piros vonal a Renegade, zöld a KC3000):
Ha a mostani KC3000 2023 előtti, akkor annál még jobb is lehet, persze nem veszed észre úgysem a különbséget. Szóval könnyű dolgod van, mert azt veheted, ami jobb áron van/könnyebben elérhető. 5 év garis amúgy mindkettő, hogy ezt a hazai webshopok közül melyik adja meg....
DWPD értéke a KC3000-nek 0.4, de az új NAND-dal elméletileg lehet 0.5 is, mint a Renegade-nek, így még a TBW is 1PB lesz mindkettőnél(1TB-os SSD-kről van most szó). A Drive Writes Per Day(DWPD) érték határozza meg a TBW értéket+a garancia...
Valahogy így: TBW = DWPD X 365 X Warranty (yr) X Capacity (TB)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
-
nagyúr
válasz Graphics #55566 üzenetére
Szóval, magyarul, a Lexar 8 TB helyett 2 x 8 TB jön a Samsungtól.
Mit nem értesz? Leírta kolléga magyarul!
Mondjuk akármennyi váratlan pénz ugrana elém, nem akarnám Lexar NM790-re vagy Lexar Play-re költeni. No de ha kettő is jön egy helyett a Samsungtól!? $937 +posta nem vészes érte.
(még szerencse, hogy magyarul írta le a kolléga)
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz pingtest #55552 üzenetére
Többszörösen is megnyugodhatsz, mert a 970 EVO Plus kifejezetten jó SSD, szerintem ne is nézegesd az írt adatmennyiségeket! A napi használatban maga az OS is ír rendesen a meghajtóra, a böngésző, a használt programok...és amit valóban nem fogsz látni a Feladatkezelőben, maga az SSD vezérlője pihenőidejében szépen kiküldi a vakegerét szemetet szedni, ez lenne a Garbage collector. De hogy ne szaladgáljon végig minden alkalommal minden egyes soron szegény vakegér, ezért az OS segít neki a TRIM paranccsal, gyakorlatilag kap egy virtuális szemüveget, amiben a TRIM lézerrel kijelöli neki azokat a pontokat, ahová érdemes szaladnia szemetet szedni.
Amúgy 10 éve jobban paráztunk ettől a sok írás/nap dologtól, de akkor még kicsik is voltak az SSD-k! Én is nézegettem, mi mennyit ír, mennyi a napi adat és akkor Windows napi átlagos használat mellett 20-30GB-ot írt, ugyanilyen napi használat mellett a Linuxom 5-7GB-ot írt, de épp akkor tértem át erre, az első 120GB Intel 520 SSD-n 4 év után napi átlag használattal kb 7TB írást kapott. Ezt csak azért mondtam el, hogy ebből kikövetkeztethető, a mai oprendszerek tuti jóval több írást visznek be!
Nem kell semmit kikapcsolni esetleg? Vagy teljesen felesleges?
Nem kell már semmit optimalizálgatni, felrakod az OS-t és használod. (de mivel 10 éve nem használok Wint, ezt azért remélem megerősíti valaki) Linuxon én a böngésző cache-elés le szoktam venni az SSD-ről, de nem azért, hogy kevesebbet írjon rá, hanem azért, mert a RAM, amibe írányítva van a cache, az sokkal gyorsabb!mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
-
nagyúr
Elég sokat nézegettem árakat amazon.de-n is és bizony ugyanazt látom, mint itthon. Azt meg se említem, mennyivel olcsóbban vettem ott a Samsung 980-at, mint itthon az Alzától. A Samsung 860 EVO még amazonon is aranyáron volt ugyanazon időben. Nem azért, mert kifutó modell volt.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Pityu. #55544 üzenetére
Ez a 990 EVO szerintem kifejezetten jó, azt hiszem ez a kifejezetten jól sikerült Samsung 980-nak a PCIe 4.0-s utódja!
Ezek jók laptopokba is, mert nem melegedősek! Plusz ha már notebook, ezek nagy részében egy meghajtó hely van, mi gond lehetne ha azonos SSD-n van OS is meg minden más is!?
Silicon Powert én hanyagolnám.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Pityu. #55520 üzenetére
Én még mindig az ssd-k strapabírásától félek.
Indokolatlanul. Az a lényeg, hogy ajánlott, megbízható tipusok közül válassz valamit, az már egyéni preferencia kérdése, hogy egy nagy kapacitású vagy egy kicsi rendszernek és egy nagyobb kiszolgáló/tároló funkcióknak. Utóbbi simán lehetne SATA is, csak már az van, hogy a jó SATA SSD-k nem olcsóbbak az NVMe SSD-nél. 10 éve használok SSD-ket, egyszer akartam olcsón megúszni, nem kellett volna, szóval a kiválasztásnál a megbízhatóság a fő szempont, nem az ár. Ha nincs annyi pénzem, amibe egy jó SSD kerül, akkor várok, hogy legyen.
Célszerű olyan gyártók termékeiből választani, akik saját fejlesztésű/gyártású komponensekből rakják össze az eszközt. Hirtelen négy ilyen jut eszembe, SK Hynix, Samsung, WD és a Micron, de akár bejöhet ötödikként az Intel utód Solidigm is.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Működés során tapasztalt lassulásokról volt szó, nem tesztelésről.
Mivel a Micron 2450 HMB-s, így akár ez a Windows frissítési gond is okozhat ilyesmit vagy bármi, úgy látom ezt láttad is, mint SN770 tulajdonos.
Ami viszont nagyon jellemző ma, hogy egy ROG Strix gamer laptopba egy strapabíró, de nem gyors QLC NAND-os és HMB-s PCIe 4.0 SSD-t raknak gyárilag! Sajnos ez azt jelentheti, hogy nem rakhattak bele egy gyors PCIe 4.0 SSD-t, mivel a melegedés alapból is probléma egy ilyen gépnél.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
...ha lefuttat egy tesztet linux alatt azzal mivel lesz jobb windowsban
Nem cél megtudni, mivel lesz jobb a Windowsban. AMit javasoltam, az jó eséllyel kimutatná, ha valami nem OK az SSD-vel. Nem ez volt a cél? Nem egy beható vizsgálat ez, de a teszt kimenetének írásképe elég árulkodó lehet, szóval ez is csak egy tipp volt részemről.
Például az alábbi kimenetnek az írásképe mit mond neked, van gond az SSD-vel? Plusz a sebességadatokból is lehetne látni, ha komoly az eltérés.
A másik elhangzott Linuxos javaslat nyilván egy Linux installt feltételez, de ez egyszerűbb és gyorsabb.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
Windows alatt gondokat tapasztal a kolléga, de ez elhangzott imént. Ha Windows-zal is tud live futtatás alatt tesztelni, tesztelhet azzal is, mert egy R/W teszt futó rendszer alatt nem az igazi, ezért is javasoltam a legegyszerűbb Linuxos módszert.
Nem a számítógépes őskorban élünk, hogy bonyolult feladat legyen egy Linux live-ban való futtatása, de szerintem azt a pár egyszerű lépést le is írtam imént.mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Remiel #55494 üzenetére
Nem értek a linuxhoz sajna, de mindenképp kell még egy tároló SSD
Nem kell érteni hozzá, letöltöd innen, kiírod pendrive-ra, futtatod live módban, elindítod a Lemezek alkalmazást és csinálsz egy mérést. Mérhetsz a Kdiskmark-kal is, a linken a 2-3. kép, de azt telepíteni kell a live-ra, ha elakadsz, a Kezdő Linuxos topikban segítenek.
Az az OEM Micron 2450 egy jó és megbízható SSD, de ahogy mondták is, egy alap Sata SSD-n sem kéne tapasztalnod akadásokat.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz metrion #55396 üzenetére
Igazán nincs mit! De tényleg nem érdemes ezeket a méréseket nézni, tök jó és megbízható SSD-k ezek, a napi használatban semmit nem érzékelnénk, ha egy jobb teszteredményű SSD-t vettünk volna! A review szintetikus tesztje amúgy sem a valóság.
Ahogy mondod, ezek így tökéletesek!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz metrion #55392 üzenetére
Most, hogy látom a P41 tesztjét is, így már egyszerűbb a dolog. Egy adott SSD teszteredményei függnek ám az adott hardverkörnyezettől is. Akkor lehetne értelme az összehasonlításnak, ha a PC801 is 2TB-os lenne és a tesztkörnyezeted azonos lenne a linkelt tesztben szereplő géppel, IOPS értékben mindenképpen sokat számíthat. Szóval 64GB RAM, i9 12900K CPU, etc...
Plusz amit beszéltünk is, hogy tök ugyanazon SK Hynix PC801 is rengeteg verzióban került gyártásra és teljesen eltérő eredmények jöhetnek ki a Lenovo firmware-es és a Dell-nek gyártott SSD-n.
Nyilván az én PC801-em értékei főleg szekvenciálisan másabbak az x2 PCIe 4.0 csatoló miatt, de mivel a szériaszáma alapján ez Dell-es, így a többi értékei is eltérhetnek.
Mivel ide még nem raktam be, érdekességképpen berakok pár mérést:
SK Hynix PC801 1TB, serial: HFS001TEJ9X101N FW: 51000A20
Hardverkörnyezet: Dell Latitude 5520, i5 1135G7, 32GB RAM, Iris XE, PCIe 4.0x2
Nyilván csak egy rövid teszt volt, nem érdekelt, hogy mikor esik be a másolási érték, mivel van DRAM cache és max 5-6 GB méretű fájlokkal operatívkodom.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz zizidor #55367 üzenetére
50 P/E ciklus (előző linkelt adatlap 100TB/2TB) egy vicc.
Akkor nevessünk.
3D-NAND QLC, Solidigm, 192 Layer
TBW 8PB (random, conforms TBW of 1041.7TB per TB capacity), 15.98PB (sequentially, conforms TBW of 2080.7TB per TB capacity) [link]Nyilván amit írtál az a nagyon belépő szintű SSD TBW-je, amit én írok, az meg éppen nem az, de jól érzékelteti azt, hogy nem a NAND fajtája határozza meg kizárólagosan a TBW értéket!
Nézzünk pár ismertebb modellt is....
Mondjuk egy nagyon nem belépő szintű TLC-s Samsung 990 Pro TBW-je 600TB/TB, de egy nem belépő szintű QLC -s Solidigm P41 TBW értéke 400TB/TB.
Egy belépő szintű TLC-s WD SN530 TBW értéke szintén 400TB/TB
3D-NAND TLC, Kioxia, 96 Layer (BiCS4) TBW 400TB (conforms TBW of 400TB per TB capacity) [link]A QLC TBW-je lehet 100TB/TB, 400TB/TB, de akár 2080,7TB/TB is!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz HantekDSO #55342 üzenetére
Samsung OEM Client SSD PM991 256GB, M.2 2242 / M-Key / PCIe 3.0 x4
Nekem ezt dobja a Samsung MZALQ256...az utolsó 4 betűnek most nincs sok jelentősége.
De ahogy Raymond is írja, egyik képen ez van, másik képen meg amaz. 5leteseN kolléga se tudja már szerintem, mi van...
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
Új hozzászólás Aktív témák
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- Hegesztés topic
- 2 billió dollárt hozott a tavalyi év az NVIDIA-nak
- Politika
- Poco X6 Pro - ötös alá
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Elemlámpa, zseblámpa
- Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Ukrajnai háború
- További aktív témák...
- Western Digital 8TB RED Plus - SATA3, 5640 Rpm, 256MB - Gari 2026.05.19. -ig - Eladó!
- BESZÁMÍTÁS! 3TB Western Digital RED SATA HDD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- kiváló állapotú 500GB USB3.0 külső 2,5" hordozható merevlemezek .
- MP600 PRO NH 1TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7000-6500 MBs - Eladó!
- Seagate Exos 7E8 8TB - SATA3, 7200 Rpm, 256MB - 100/100 -as - Eladó! 36.000.-
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest