Keresés

Aktív témák

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz Spongya Bob #37 üzenetére

    ''a Core fesz 65 fok, a Cache pedig 57''?!?

    Ezt nem nagyon értem. Mindenesetre tipikusan a ''PC health status'' menü alatt szoktak lenni a CPU és környezete (a rendszer) hőmérsékleti adatai. A magasabb hőmérséklet a CPU-é, és azt kell letornászni 45 fok környékére. (50 fokkal ne elégedj meg!)

  • PB 22

    tag

    válasz Spongya Bob #1 üzenetére

    Szeva Jones!

    Egy ismerősömnek is volt SB problémája.
    Nem olvastam végig az egész topicot, csak néhányat,
    úgyhogy nem tudom megoldódott-e a problémád.
    Látom régi a topic, de azért leírom. Ismerősöm hangkártyája sem
    működött rendesen, és alaplapot cserélt. Két Asust próbált ki, ebből az egyik rendesen kezelte a hankártyát, Win 98 ME és XP alatt is, a másik nem. Ennyi.
    Asus ...? 266 király, másik újabb lap nem jó!
    Az újabbat visszavitte, és maradt a réginél.

    Amúgy srácok, 2400+ AMD Asus A7N8X Deluxe, ATI 9500, 512 MB 400 Mhz DDR - és 10600 pont a 3D Mark 2001-ben az nem jó erdmény?????

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz Spongya Bob #28 üzenetére

    Kedves (#28) Jones!

    Mint már írtam, több felé is lehet venni olyan hűtőt, amely megfelel a célnak. (Én többnyire a BlueFish-nél veszem meg, mert útba esik.)

    A lényeg az, hogy NAGY alumínium tömb és RÉZ BETÉT kombinációja legyen a fém rész, és rajta egy NAGY (8 cm-es) ventilátor legyen, ami inkább gyors, mint halk (ez kb. 2500 Ft). Kell még egy ház/rendszer hűtő is (1000 Ft). Ha a CPU hűtőn kis fordulatú az egyébként nagyméretű ventilátor, ki lehet cserélni egy nagyobb fordulatúra (újabb 1000 Ft). A kis fordulatú 8 cm-es ventik 12 V mellett 0,09 A körül fogyasztanak, a nagyobb fordulatúak meg minimum 0,15 A-t.

    Lehetséges, hogy a Te CPU hűtőd igazából jó, csak rosszul illeszkedik a proci felületéhez, és hiányzik a ház hátuljára szerelhető kihúzó ventilátor.

    Amint már korábban írtam, nagyon fontos, hogy a hűtő és a CPU felületeit az összeillesztés előtt nagyon gondosan letisztítsuk (ez gyakorlatilag csak aceton erejű oldószerrel lehetséges), és tiszta hővezető zsírt használjunk.

    Ha a hőmérsékletet az előbbiek alapján nem tudod 45 fok alá vinni, az úgy tekintendő, hogy a CPU még mindig nem érintkezik tökéletesen a hűtővel.

    ********
    Kedves (#29) Il Padrone!

    ''Lehet, hogy a CPU-t kellene megcsekkelnem, hogyan fekszik fel ra a borda.
    De nem hiszem, hogy ez a baj.''
    A boltokban lehet venni nevetségesen satnya kis CPU ventilátorokat is, és ha olyanod van, akkor a legjobb érintkezés mellett is összejön az 53-55 fok, vagy még több is. De ha nem ez a helyzet, vagyis a CPU hűtőd az előbbiek szerint való, akkor garantáltan rosszul érintkezik a procival! Érdemes levenned és gondosan letisztítanod, mert minimum 10 fokkal lejjebb faraghatod a hőmérsékletet (és végre búcsút inthetsz a fagyásoknak(:-)...).

  • Gitros

    aktív tag

    válasz Spongya Bob #25 üzenetére

    A Kingston ha bontott... akkor se szar :DD

    Uff Gitros voltam...

  • Kígyó

    senior tag

    válasz Spongya Bob #7 üzenetére

    Hi! Nem tudom pontosan mennyinek kéne lennie, de tényleg kevésnek tűnik! Nálam ilyen konfigban tuningolt 8500Le hoz 9500-at, ti4200 tuning nélkül 10600-at! Csunya lenne, ha reális lenne az a 9800!

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz Spongya Bob #1 üzenetére

    Ha nem valami szoftveres gond van a háttérben (vagyis helyesen installáltál mindent), akkor a legvalószínűbb hiba a CPU túlmelegedése, a második legvalószínűbb pedig a gyengécske, vagy kontakt hibásan érintkező RAM. (Mondjuk az SB Live sem egy szerencsés választás.)

    Irányadásként leírom, hogy 55 C fölött az Athlon-ok stabilitása látványosan romlik (fizikailag csak 75 fok fölött károsodnak), miközben a teljes stabilitást csak kb. 45 fok alatt érik el.

    Egy AthlonXP 2000+ procit korrekt (azaz nagy méretű és alul rézbetétes) ventilátorral (25 fok szobahőmérsékletet feltételezve) kb. 39-40 fokra hűthetünk, ha a ház is megfelelő alakú (vagy pedig használunk a házon is kiegészítő ventit).

    Van aztán még egy nagyon fontos dolog, de előtte leírok egy tanulságos történetet:

    A minap az egyik munkatársam AXP1600+-ról upgrade-elt AXP2000+-ra. Miután megtette, kisvártatva jött hozzám, hogy valami gyanús bajok vannak a géppel, különféle addig nem tapasztalt hibaüzeneteket kap, és néha fagy, meg újraindul. Kérdeztem, hogy jól tette-e rá a ventilátort, nem melegszik-e túl a proci. Mondta, hogy szerinte jól, és a proci szerinte nem túl meleg, mert a hűtőborda inkább csak langyos.

    Ezen a ponton erősen vigyorogni kezdtem (:-)))). Ugyanazt a hibát sejtettem, amit a paksi balfékek is elkövettek (csak persze ők nagyobb kárt okozva), ugyanis ha a hűtőborda nem túl meleg, az bizony azért is lehet, mert ROSSZ A TERMIKUS KONTAKTUS a CPU-val. Egy ilyen rossz kontaktus létrejöhet akár egy pirinyó KVARC PORSZEM miatt is, amely az egyébként pár mikron vastag CPU-hűtőborda távolságot a sokszorosára növeli. Ezért általános szabály, hogy mielőtt a hűtőbordás ventilátort rászerelnénk a CPU-ra, gondosan le kell tisztítanunk a CPU-nak és a hűtőbordának is az érintkező felületeit, célszerűen ACETONNAL, vagy más hasonló erejű oldószerrel. (Alkoholból még a 96 százalékos sem igazán hatékony.) Az aceton leszed bármilyen ragacsos izét is a felületről, ami sokszor gyárilag tesznek rá, és legalább olyan káros lenne, mint a már emlegetett kellemetlenkedő porszemek. (Az aceton máshova ne csöppenjen, mert a műanyagok többségét is oldja!)

    Na szóval levettük a hűtőbordát, és láthatóvá vált, hogy a CPU felületének majd a felére amolyan kenyérhéj-szerű, kb. 0,1 mm vastag réteg égett (vélhetően a hűtőborda borítására használt ragacsos anyagból és a fehér hővezető zsírból vegyülve). Miután mindent letisztítottuk acetonnal, egy kevéske fehér (és tiszta) hővezető zsírt felhasználva újra visszatettük a ventilátort. És lőn csoda! A korábbi 53 fok-os hőmérséklet egyszeribe 39 fokra szállt, az instabilitás pedig megszűnt létezni!

    Ezután a munkatársam áttekintette a gépeit, és a többségénél minimum 5 fokot sikerült lefaragnia a hőmérsékleteken... Ezt meghallva egy másik munkatársam az otthoni gépe hűtését is megvizsgálta. Ő arról a még érdekesebb effektusról számolt be, hogy a gépe FELGYORSULT a hosszú idejű vidó kódolásoknál (:-). Kiderült, hogy korábban a CPU-ja (a rossz hűtésből kifolyólag) 70 fok körüli hőmérsékletre hevült, amikor már a P3 automatikusan alacsonyabb órajelet vett fel. A jobb hűtés mellett ez a lelassulás viszont nem lépett fel.

    Na szóval fiúk-lányok, nézzetek utána a CPU hűtésének!

  • hobizoli

    nagyúr

    válasz Spongya Bob #3 üzenetére

    A POST kepernyon (ahol a RAM-t leszamolja inditaskor) alul van egy szamsor, ami egy datummal kezdodik, es a vegen van kotojellel 2chr. Na az ott a BIOS ID. Ez az alaplapleirasban is le van irva.


    hobizoli

  • Tompo

    aktív tag

    válasz Spongya Bob #1 üzenetére

    Bios update, és ha jól emléxem a KD-7 nem igazán kedveli az sb-livot.

Aktív témák

Hirdetés