Bevezető, doboz, készülékház
A 2025-ös év eddigi mobilos trendjei között az AI-t mindenbe! mozgalom mögött ironikus módon a legnagyobb az, hogy legyenek kisebbek a telefonok. Sajnos Kínán kívül ez egyelőre megállt nagyjából abban, hogy legyenek vékonyabbak a készülékek, a kompakt erőgépek felhozatala a távol-keleti országban jelentőset nőtt az elmúlt időszakban (Vivo, OnePlus, Oppo), az Európai Unió országaiba ezek közül csak egy fecske jutott el, de a Vivo X200 FE is megállt a szomszédunkban.
Red Magic 10 Air a kezemben [+]
A vékonyítási láz a hajlítható készülékek megjelenésével indult meg, ott érthető is, hogy a két egymásra helyezett telefon vastagságú első modellekből egy telefonnyi vastagságú modelleket faragjanak. A klasszikus téglatest, üvegszendvics alakú okostelefonok között viszont az egyelőre csak pletykák szintjén létező iPhone Air robbantotta ki a csörtét. Jól ütemezte viszont belépőjét a Red Magic, akik a Red Magic 10 Air készülékkel megmutatják, hogy gaming telefon is lehet kecses.
A márka EU-s képviselete küldte el hozzánk a telefont tesztre, a dobozban mindkét végén Type-C töltőkábelt, 80 wattos PD-PPS fali adaptert, műanyag védőtokot, SIM-tálcát nyitó tűt, illetve pár matricát találunk. A teszthez mi ázsiai villás fali adaptert kaptunk, de a Red Magic 10 Airt a gyártói webshopból rendelve EU-s adapter jár mellé. A 12/256 GB-os alapmodell ára 499 euró, az általunk is tesztelt 16/512 GB-os verzió már 649 euróba kerül. Csak utóbbi kiszerelésben kapható a Flare fantázianevű vörös-narancs-fekete változat. Van még sima fekete és fehér színű készülékház.
Na, és akkor térjünk is rá magára a kasztnira. Mérete 164,3 x 76,6 x 7,9 milliméter, ami egy átlagos okostelefon mérete. A 205 gramm is átlagosnak mondható, az alumínium keretet üveg fogja közre elölről és hátulról is. A készülékház IP54-es védelmet élvez, ez por és csapódó víz elleni védelmet jelent. Ebből talán már ki is lehet találni, hogy a 10 Air nem kapta meg a Pro szériás készülékekben megtalálható aktív hűtőrendszert. Pedig a ventilátor, a légbeömlő és kivezető nyílás illett volna az Air névhez, de valószínűleg a jelzővel a készülék légiességére utalnak inkább.
Hirdetés
Az aktív hűtés tehát ment, helyette passzív jött, az RGB LED-ről viszont nem kell lemondani a hátlapon. Úgy tűnik, hogy a sík felületből három kamera emelkedik ki, valójában csak egy széles és egy ultraszéles szenzorról van szó, a legfölső gyűrűben LED-ek találhatók. Ezek fotózáskor és videózáskor vakuként, egyébként értesítésjelző vagy állapotjelző LED-ként funkcionálnak. A rendszerbeállítások között lehet a világítás ütemét, időpontját, színét ütemezni, de a menüpont nincs magyarra fordítva, angolul lehet használni.
Zenelejátszáskor is világíthat a LED fény [+]
A készülékház 10%-kal kisebb a Red Magic 10 Pro vagy Red Magic 9 Pro telefonokhoz képest. Akkor feltűnő leginkább, mennyivel könnyebben megfogható egy kézben a 10 Air, ha egymás mellé tesszük valamelyik Pro modellel. A készülékház négyzetessége kicsit a Samsung Galaxy S25 Ultrához is hasonlít, és ugyanúgy kényelmetlen a tenyérnek hosszú távon a Red Magic 10 Air sarka, még ha egy minimális ív van is rajta.
A súlyelosztás jó, nem akar kidőlni a telefon az ember kezéből, viszont a kamerák pont annyira kiállnak, hogy tok nélkül sík felületre fektetve billegjen a készülék. A keret tetejét, alját és hátlapot fedő tok ezt a problémát megoldja. A készülékház összeszerelési minősége remek, nem recseg, nem nyikorog akkor sem, ha az ember rendesen megmarkolja, esetleg feszegetni próbálja.
A keret alján médiahangszóró, mellette USB 2.0-s Type-C csatlakozó (OTG), mikrofon és SIM-tálca. Két nanoSIM-et fogad a telefon, microSD-t nem és nem támogatott az eSIM használata sem. A médiahangszórót kiegészíti a kijelző körüli vékony kávába vágott beszédhangszóró és meglepően jó sztereó hangzást biztosít a készülék, minimális egyenlőtlenséggel a médiahangszóró javára. Valódi mélyeknek híján van, de 50%-os hangerőn tisztaságába nem lehet belekötni, a hangerőt magasabbra emelve azért torzít a magas- és középtartomány. A készülék támogatja a Qualcomm Snapdragon Sound és DTS-X Ultra technológiákat. Hiányzik viszont róla a 3,5 mm-es fejhallgató jack, így USB átalakítóra vagy Bluetooth fülesre lehet szükségünk.
A készülék keretének bal oldalán található a Magic Key nevet viselő piros színű funkciógomb. Ez kicsit magasan van ahhoz, hogy álló helyzetben tartva a telefont meg tudjuk fogni, de fekvő helyzetben pont rááll az ember hüvelykujja. A Magic Key gyári programozás szerint a GameSpace nevű játékindítót fogja hosszú nyomásra aktiválni. Ezt a rendszerbeállítások között át tudjuk programozni (Beállítások, Funkciók, Magic Key menü). Opcióink korlátozottak, de legalább vannak, nem úgy mint a Nothing vagy Motorola AI gombjainál. Hosszú nyomásra indítható vagy leállítható a zseblámpa, váltható a hangmód (néma, rezgés, csörgés), indítható a kamera. Utóbbi esetén azt is be lehet állítani, hogy fotós vagy videós módban induljon a kamera gombnyomásra. Van még egy Redmagic AI néven beállítható funkció is, ez egy fordítóprogramot indít, talán ennek van a legkevesebb értelme, mert a magyar nyelvet nem képes tolmácsolni. Ha egyiket sem szeretnénk, akkor le is tiltható a piros színű gomb, aztán nyomkodhatjuk stresszlabda helyett.
Az a piros kis gomb a Magic Key [+]
A készülék keretének jobbján van a bekapcsoló gomb, felette a hangerőszabályzó. Mindkettő kényelmesen elérhető magasságban van, viszont a keret szélein szerintem túlságosan ki lettek tolva az érintőravaszok ahhoz, hogy az ember biztonságosan tudja a telefont kézben tartani és közben a ravaszokat is használni. A nyomásérzékeny felület 520 Hz-es érintési mintavételezésre képes, a GameSpace-en belül játékonként állítható, hogy miként reagáljon a rendszer megnyomására és a kijelző mely pontján. Arra nem találtam lehetőséget a szoftverben, hogy a kamera alkalmazást megnyitva exponálásra lehessen használni mint az Asus ROG Phone hasonló triggerjét.
Ujjlenyomat-leolvasót a Red Magic 10 Air kijelzőjébe integrálva találunk, ez optikai érzékelő. A kijelzőről bővebben a következő oldalon, mindjárt odaérünk, csak még azt le kell írjam, hogy a készülékház keretének tetején a mikrofon mellett infravörös portot találni, ami a telefon távirányítóként való használatához jó. App viszont nincs hozzá, azt nekünk kell letölteni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!