Aktív témák
-
DcsabaS
senior tag
Kedves (#44) rlazol!
Gondolom a konfigot készen kapjátok valahonnan, így az feltehetően eleve átgondoltan lesz konfigurálva. Amit érdemes külön is ellenőrizni:
- a HDD-(k)re aktív hűtés kell, minimum 2 db nagy ventilátor (ha az egyik leállna),
- a grafikus kártya hőjét előnyös kivezetni a házból (főleg szerverekre szánt rendszernél erre nem feltétlenül gondolnak),
- a ház és a tápegység bizonyára dögös lesz, de az összes kihúzó ventilátor helyet célszerű kihasználni.
Az előbbiekkel elérhető hőmérséklet hasonló lesz a szokványos PC-kéhez. A gép hangja viszont nagyobb lesz. Multimédiánál ez sajnos probléma, de a gépet el lehet helyezni úgy is, hogy felénk viszonylag hangszigetelt legyen. (SCSI/USB CD/DVD mellett a gép akár másik helyiségben is lehet.) -
DcsabaS
senior tag
''46C-on megy terhelés nélkül, az innen letöltött CPU tesztel 51C-ig ment fel 20 perc alatt és 1 óra alatt tartotta.
-Ez normális?''
Igen, ez normális, de azért nem kiváló érték. Azt mutatja, hogy van még mit javítani a hűtésen. Ezen hűtő felépítése elvileg megfelelő, így talán csak az a baj, hogy kicsi a venti fordulatszáma. (Ha 0,15 A alatti típus, kicserélném.) Vagy nem voltak tökéletesen tiszták a felületek, mielőtt rákented volna a hővezető zsírt. (Az egyszer felhasználható gyári hővezető anyagot nem célszerű használni, hanem legjobb azonnal letakarítani.) Ha nincs a házon kiegészítő ventilátorod, akkor tegyél fel egyet!
Írod:
''2. Olvastam itt valahol hogy a hűtőn lévő gyári paszta (vastag) nem a legjobb megoldás.A hűttő dobozában találtam egy Heatsink Compounds pasztát!''
Ha egy kis zacskócskában lévő fehér anyagról van szó, akkor az a jó, azt kell használni! (Azokat a gyári izéket kell kerülni, amelyek eleve rá vannak kenve/ragasztva a hűtőre.)
Kérdezed:
''-Érdemes a bordát letisztítani acetonnal és ezt a pasztát használni?''
Maximálisan! Óvatosan a CPU felületét is célszerű letörölni acetonnal, ugyanis arra is ráragadhatott ez-az.
Kérdezed:
''-Bekenni a pasztával csak a proci közepénn lévő alig 2 négyzetcentiméter részt szabad?''
Csak a procit (a proci magját) kell bekenni, amely nagyjából 1 négyzetcentiméter nagyságú, téglalap alakú szilícium lapocska. Nem kell sok hővezető zsír, és általában az is elég, ha közepére teszünk 1-2 cseppnyit. (Később szétterül.) Ha a szétterülésben nem vagyunk biztosak, akkor óvatosan lehet mindenfelé kenni egy vékony réteget, de tisztán!
A hűtő fémfelületét is érdemes vékonyan bekenni, kb. ott, ahol majd találkozik a CPU-val.
Hogy végül is sikerült-e jó hőkontaktust kialakítani a CPU (magja) és a hűtő fémfelülete között, azt a CPU későbbi hőmérsékletéből tudjuk megállapítani. Ha ugyanis minden rendben van, a hőmérsékletet 45 fok alá tudjuk szorítani. Ha a hőmérséklet 55 fok folott van, akkor garantáltan hibádzik valami. A Te eseted a kettő közé esik. -
DcsabaS
senior tag
válasz
Spongya Bob #37 üzenetére
''a Core fesz 65 fok, a Cache pedig 57''?!?
Ezt nem nagyon értem. Mindenesetre tipikusan a ''PC health status'' menü alatt szoktak lenni a CPU és környezete (a rendszer) hőmérsékleti adatai. A magasabb hőmérséklet a CPU-é, és azt kell letornászni 45 fok környékére. (50 fokkal ne elégedj meg!) -
DcsabaS
senior tag
válasz
Il Padrone #34 üzenetére
Kedves (#34) Il Padrone!
Mint írtam, ''ragacsot'' nem szabad használni (ti. potenciálisan piszkos és egyenetlen), fehér hővezető zsírból is csak egy KEVESET és TISZTÁN, miután gondosan letisztítottuk a felületeket.
Ilyen hővezető zsírt bármelyik PC-s boltban egy fél órán belül szerezhetsz (nem budapesti vagy?). (Ha volna fényposta, küldenék...) -
DcsabaS
senior tag
válasz
Il Padrone #31 üzenetére
Kedves (#31) Il Padrone!
Hogy van-e rézbetét, az egyszerűen ellenőrizhető. (Az újabbakban van.) Ha nem használsz fehér hővezető szilikonzsírt, hanem a hűtő aljára esetleg rátapasztott ragacsos ''izét'' használod, az BAJ. Ugyanis csak 1-szer használatos és könnyen összeszed mindenféle szemetet. (Egy szemmel alig látható porszem is roppantul leronthatja a hőátadást.) Gondosan le kell takarítani! Alkohollal ne kísérletezz, az nem oldja megfelelő képpen. (Mint írtam, aceton, vagy körömlakk lemosó a nyerő.) Előzetesen persze be kell szerezni a tejfehér szilikon hővezető zsírt is (legtöbbször automatikusan adják a ventilátorhoz, de PC-s boltokban szinte ingyen is adják).
Van ezüst tartalmú hővezető zsír is, az hőátadás szempontjából még jobb, de könnyen okozhat elektromos rövidzárt is, ezért kezdőknek nem ajánlom. -
DcsabaS
senior tag
válasz
Spongya Bob #28 üzenetére
Kedves (#28) Jones!
Mint már írtam, több felé is lehet venni olyan hűtőt, amely megfelel a célnak. (Én többnyire a BlueFish-nél veszem meg, mert útba esik.)
A lényeg az, hogy NAGY alumínium tömb és RÉZ BETÉT kombinációja legyen a fém rész, és rajta egy NAGY (8 cm-es) ventilátor legyen, ami inkább gyors, mint halk (ez kb. 2500 Ft). Kell még egy ház/rendszer hűtő is (1000 Ft). Ha a CPU hűtőn kis fordulatú az egyébként nagyméretű ventilátor, ki lehet cserélni egy nagyobb fordulatúra (újabb 1000 Ft). A kis fordulatú 8 cm-es ventik 12 V mellett 0,09 A körül fogyasztanak, a nagyobb fordulatúak meg minimum 0,15 A-t.
Lehetséges, hogy a Te CPU hűtőd igazából jó, csak rosszul illeszkedik a proci felületéhez, és hiányzik a ház hátuljára szerelhető kihúzó ventilátor.
Amint már korábban írtam, nagyon fontos, hogy a hűtő és a CPU felületeit az összeillesztés előtt nagyon gondosan letisztítsuk (ez gyakorlatilag csak aceton erejű oldószerrel lehetséges), és tiszta hővezető zsírt használjunk.
Ha a hőmérsékletet az előbbiek alapján nem tudod 45 fok alá vinni, az úgy tekintendő, hogy a CPU még mindig nem érintkezik tökéletesen a hűtővel.
********
Kedves (#29) Il Padrone!
''Lehet, hogy a CPU-t kellene megcsekkelnem, hogyan fekszik fel ra a borda.
De nem hiszem, hogy ez a baj.''
A boltokban lehet venni nevetségesen satnya kis CPU ventilátorokat is, és ha olyanod van, akkor a legjobb érintkezés mellett is összejön az 53-55 fok, vagy még több is. De ha nem ez a helyzet, vagyis a CPU hűtőd az előbbiek szerint való, akkor garantáltan rosszul érintkezik a procival! Érdemes levenned és gondosan letisztítanod, mert minimum 10 fokkal lejjebb faraghatod a hőmérsékletet (és végre búcsút inthetsz a fagyásoknak(:-)...). -
DcsabaS
senior tag
''nem tudom miszerint valtogatjak ezeket az ertekeket.''
Alapvetően a félvezető technológia megváltoztatásánál változik meg a károsodási hőmérsékleti határ (finomabb technológiánál csökken), amit a hivatalos specifikációban is követni kell, ha egyébként nem volt elegendő tartalék.
*****
Kedves (#25) Jones!
Ha se a hűtés, se a RAM csere nem eredményes, akkor nézzél még utána a hangkártyának is (magyarán, az ellenőrzés idejére vedd ki). -
DcsabaS
senior tag
Kedves (#22) rog!
Nincs itt semmiféle holtpont, csak pontosan kell fogalmazni és érteni a dolgokat:
1.) Senki sem írta, hogy ha az Athlon CPU hőmérséklete
60, vagy akár 70 fok, akkor tönkremegy.
2.) Azt írtam, hogy a stabilitása csökken, és hogy ez a körülményektől függően jelenthet problémát.
Továbbá:
3.) Egy Athlon XP-t (bármelyiket!) igenis le lehet hűteni 45 fokra, ehhez mindössze a következők kellenek:
- nagy méretű, rézbetétes ventilátor,
- a CPU és a hűtő gondos letisztítása, mielőtt felkennénk a hővezető zsírt és feltennénk a ventilátort,
- olyan ház, amelyik nem takarja le a CPU ventit,
- kiszívó venti a házra a CPU venti felől,
- 30 foknál nem magasabb külső hőmérséklet.
Na most mindehhez nem kellenek különleges kiadások, hiszen az általam javasolt CPU hűtő is csak alig több, mint 2 eFt, a kiegészítő venti még annyi sincs, és szellős ház is megvehető Áfás 10-12 eFt-ért.
4.) Senki sem állította, hogy az alacsony CPU hőmérsékletet ''várni'' kell. Azért bizonyos erőfeszítéseket kell tenni.
5.) És szerintem érdemes is, ugyanis a legtöbb esetben, amikor valaki nekem az AMD-s rendszere instabilitására panaszkodott, ez volt a háttérben. A hűtés megfelelő kivitelezésével eltűntek a problémái.
Írod:
''egyebkent 85 az a hatar mar a ''regebbi'' xp-knel is..)''
Az AMD szerint 2100/2200-nál van a határ, de Te lehet, hogy jobban tudod (:-):
[L]http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/23794.pdf[/L] -
DcsabaS
senior tag
Kedves (#17) rog!
A 90 fok az az a határ, amely fölött a régebbi (max. 2100+-os) Athlonoknál már nem garantált, hogy a proci nem károsodik. Az újabbaknál ez 85 fok, de a stabilitás már jóval alatta leromlik.
A gépházban általában nincs akkora hőmérséklet, mint magának a CPU-nak a hőmérséklete. Az újabb HDD-kre és CD-kre egyébként szintén 40 fok körüli hőmérsékletet célszerű megközelítenünk. -
DcsabaS
senior tag
Kedves (#15) Gitros!
Az overclock, főleg magasabb core fesz mellett más eset, ugyanis megváltozik, hogy milyen feszültség-hőmérséklet-frekvencia kombináció mellett kapjuk a nagyobb stabilitást. Azt mindenki tudja, hogy ha lényegesen megemeljük a gyárilag előirányzott frekvenciát, akkor érdemes megnövelni a core feszültséget is, ami viszont ugyancsak megemeli a hőmérsékletet.
De azt már kevesen tudják, hogy ha rögzítjük valahol a frekvenciát és a core feszültséget, és kívülről hűtjük/fűtjük a procit, akkor egyáltalán nem biztos, hogy a legalacsonyabb hőmérséklet eredményezi a legnagyobb stabilitást. Ugyanis a stabilitás akkor a legnagyobb, amikor a CPU belsejében az egyes tranzisztorok nagyjából egyforma gyorsasággal válthatók logikai 1-re, illetve 0-ra, ámde a szivárgási áramok aszimmetrikusan tolódnak el a hőmérséklet függvényében. Szóval bonyolult dolog az optimális üzemi hőmérséklet kialakítása (a félvezető technológián). Nekünk persze csak annyi a dolgunk, hogy az adott frekvenciához és core feszültséghez tartozó értéket ne nagyon haladjuk meg. A túl nagy hideg nem szokott probléma lenni, de ha a Déli sarkra indítanánk expedíciót, egyből kiderülne, hogy az is lehet gond. (Arra már több tapasztalata lehet az átlag felhasználónak, hogy egyes esetekben előfordulhat, hogy a gép hidegen nem akar indulni, de pár perces melegedés után már indul. Az is ilyen effektus.)
A 40-45 fokot az Athlonoknál tényleg nehezebb elérni, mint a P3-Celeron vonalon, de mint írtam, lehetséges, csak egy kis odafigyelés kell hozzá. -
DcsabaS
senior tag
Kedves (#14) rog!
Kérdezed:
''es gondolod, hogy a topic-indito is igy hasznalja a gepet?''
Nem tudom, hogy hogyan használja a gépét, mert nem írta. Viszont tudom, hogy a CPU hőmérséklet jelentőségével nincs igazán tisztában, ugyanis instabilitással küzd, és mégsem írta, hogy legalább ellenőrizte volna.
Írod:
''szal egy raklap szonak 1 a vege. mennek ezek a cuccok 80fokon is a vilag vegeig nem kell aggodni.''
Ha nálad így megy is, ez ritka szerencsének számít. És mások nem építhetnek a Te szerencsédre.
(Amúgy a 900 MHz-es procid valószínűleg azért bírja e lehetetlen körülményeket, mert jól bírná az 1200-1400 MHz-et is, csak éppen alacsonyabb szorzót állítottak be rá. Az újabb Athlonok-ban nincs ekkora tartalék.)
Írod:
''en meg ramhibara is gyanakodnek ha resetelnek a jatekok ossze-vissznya.''
Igen, ez meglehetősen valószínű. De ha van 2 RAM modul, akkor viszonylag könnyű behatárolni, hiszen ritka, hogy mind a kettő hibás legyen. -
DcsabaS
senior tag
válasz
warmaster #10 üzenetére
Kedves (#10) warmaster!
Szerencsés esetben a CPU mehet 53-56 fokosan is viszonylag stabilan, de itt az is számít, hogy kinek mi az elfogadható. A nevezett (első) munkatársam pl. rakás különböző HDD-t és oprendszert használ, és szokása, hogy a gépét napjában k+1-szer újraindítja. Ilyen viszonyok között persze nem igazán tűnik föl, hogy a gépet néha hardveres okokból is újra kell indítania. Most látványosan előjött a probléma, és megtanulta a leckét.
(Én meg pl. szervereket üzemeltetek, és tömegével csinálok videó konverziókat is. Nálam az elfogadható stabilitás az, ha elmegyek külföldre pár hónapra, a gépem végig üzemképes és elérhető marad a távolból is.)
Ami a 3DMark-ot és más tesztelő progikat illeti: attól, hogy egy program rendesen használja a CPU-t, még nem jelenti azt, hogy intenzíven használja a CPU minden olyan részét, amely kényes a hőmérsékletre. Tapasztalatom szerint az instabilitások leginkább gyors (100 Mbites) és hosszas hálózati adatátvitelek és vele párhuzamosan futtatott intenzív multimédia programok hozzák ki. (Tipikus példa erre, amikor egy hálózati drive-re digitalizálunk teljes PAL felbontásban.) -
DcsabaS
senior tag
válasz
Spongya Bob #1 üzenetére
Ha nem valami szoftveres gond van a háttérben (vagyis helyesen installáltál mindent), akkor a legvalószínűbb hiba a CPU túlmelegedése, a második legvalószínűbb pedig a gyengécske, vagy kontakt hibásan érintkező RAM. (Mondjuk az SB Live sem egy szerencsés választás.)
Irányadásként leírom, hogy 55 C fölött az Athlon-ok stabilitása látványosan romlik (fizikailag csak 75 fok fölött károsodnak), miközben a teljes stabilitást csak kb. 45 fok alatt érik el.
Egy AthlonXP 2000+ procit korrekt (azaz nagy méretű és alul rézbetétes) ventilátorral (25 fok szobahőmérsékletet feltételezve) kb. 39-40 fokra hűthetünk, ha a ház is megfelelő alakú (vagy pedig használunk a házon is kiegészítő ventit).
Van aztán még egy nagyon fontos dolog, de előtte leírok egy tanulságos történetet:
A minap az egyik munkatársam AXP1600+-ról upgrade-elt AXP2000+-ra. Miután megtette, kisvártatva jött hozzám, hogy valami gyanús bajok vannak a géppel, különféle addig nem tapasztalt hibaüzeneteket kap, és néha fagy, meg újraindul. Kérdeztem, hogy jól tette-e rá a ventilátort, nem melegszik-e túl a proci. Mondta, hogy szerinte jól, és a proci szerinte nem túl meleg, mert a hűtőborda inkább csak langyos.
Ezen a ponton erősen vigyorogni kezdtem (:-)))). Ugyanazt a hibát sejtettem, amit a paksi balfékek is elkövettek (csak persze ők nagyobb kárt okozva), ugyanis ha a hűtőborda nem túl meleg, az bizony azért is lehet, mert ROSSZ A TERMIKUS KONTAKTUS a CPU-val. Egy ilyen rossz kontaktus létrejöhet akár egy pirinyó KVARC PORSZEM miatt is, amely az egyébként pár mikron vastag CPU-hűtőborda távolságot a sokszorosára növeli. Ezért általános szabály, hogy mielőtt a hűtőbordás ventilátort rászerelnénk a CPU-ra, gondosan le kell tisztítanunk a CPU-nak és a hűtőbordának is az érintkező felületeit, célszerűen ACETONNAL, vagy más hasonló erejű oldószerrel. (Alkoholból még a 96 százalékos sem igazán hatékony.) Az aceton leszed bármilyen ragacsos izét is a felületről, ami sokszor gyárilag tesznek rá, és legalább olyan káros lenne, mint a már emlegetett kellemetlenkedő porszemek. (Az aceton máshova ne csöppenjen, mert a műanyagok többségét is oldja!)
Na szóval levettük a hűtőbordát, és láthatóvá vált, hogy a CPU felületének majd a felére amolyan kenyérhéj-szerű, kb. 0,1 mm vastag réteg égett (vélhetően a hűtőborda borítására használt ragacsos anyagból és a fehér hővezető zsírból vegyülve). Miután mindent letisztítottuk acetonnal, egy kevéske fehér (és tiszta) hővezető zsírt felhasználva újra visszatettük a ventilátort. És lőn csoda! A korábbi 53 fok-os hőmérséklet egyszeribe 39 fokra szállt, az instabilitás pedig megszűnt létezni!
Ezután a munkatársam áttekintette a gépeit, és a többségénél minimum 5 fokot sikerült lefaragnia a hőmérsékleteken... Ezt meghallva egy másik munkatársam az otthoni gépe hűtését is megvizsgálta. Ő arról a még érdekesebb effektusról számolt be, hogy a gépe FELGYORSULT a hosszú idejű vidó kódolásoknál (:-). Kiderült, hogy korábban a CPU-ja (a rossz hűtésből kifolyólag) 70 fok körüli hőmérsékletre hevült, amikor már a P3 automatikusan alacsonyabb órajelet vett fel. A jobb hűtés mellett ez a lelassulás viszont nem lépett fel.
Na szóval fiúk-lányok, nézzetek utána a CPU hűtésének!
Aktív témák
Hirdetés
- Dell OptiPlex MT/SFF 3040, 3050, 7050, 3060, 3070, 5070, 7060 /WIN 11 - SZÁMLA- GARANCIA
- Huawei Nova Y70 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte A620M R5 7500F 32GB DDR5 500GB SSD RX 6700XT 12GB Cooler Master CMP 520L 750W
- BESZÁMÍTÁS! 4TB Samsung 870 EVO SATA SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Azonnali készpénzes Intel i3 i5 i7 i9 12/13/14 gen processzor felvásárlás személyesen / csomagküldés
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged