Hirdetés
-
Mobilarena
A topic a Microsoft Windows 7 operációs rendszerrel kapcsolatban felmerülő kérdésekkel fogalkozik:
Gyakori hibajelenség: A Windows Update csak keres-keres (svchost.exe jelentős a processzorterhelés), de nem talál frissitéseket. Itt a megoldás (Az angol nyelvű forrásanyag: http://wu.krelay.de/en/ )
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Krystal_s #69186 üzenetére
Szerintem a legtöbb földi halandónak, otthoni és fél-pro felhasználónak édesmindegy, min tárol, hogy meglegyen 10 év múlva is az adat. Enterprise berkekben már más téma, de ott máshogy is kezelik a kérdést (több tier-es backup rendszerek).
Őszintén: nekem van 10 éves SSD-m is a legelső időkből. És nemrég került elő egy 128 megabájtos (!!) pendrive-om, PNY márka, rajta olyan dinoszaurusz korú jpeg-ekkel családról, meg 1-2 ősrégi excellel az akkori, már rég eladott autóm felújításával kapcsolatban, hogy csak pislogtam, hogy az a pendrive még kifogástalanul működik.
Hogy ezt miért írom le ? Hogy megnézzük, mi is az SSD lényegében: tömény elektronika. Elég egyszer rosszul rádugni valamire, vagy rossz tápos gépbe tenni és megdöglött minden rajta. Ezzel szemben a HDD ? Nos, ott az adatmentőknek van még némi esélye bármire is, ha ugyanilyen szar helyzetben a saját elektronikája elszáll. Feltéve, ha nem öntitkosító fajta Enterprise HDD, amin ez be volt kapcsolva, éssattöbbi... de általában otthoni HDD-k nem ilyenek, vagy nincs használva ez a funkció.
A másik az adat integritás: az lesz-e vajon 10 év múlva, amit visszaolvasol a tárolóról, amit kiírtál oda ? Mi garantálja a bit helyességet ? HDD-k jó részén nincs semmilyen ellenőrző algoritmus az elektronikában/firmware-ben (a tévhittel ellentétben), ami azt garantálná, hogy egy pici felületi akármi miatt kiderüljön, hogy egy beolvasott 0 az valójában nem 0, hanem 1 kéne, hogy legyen. És vannak olyan HDD-k, amikben van hibajavítás ilyen esetekre is és ha a felület olvasható egyébként, nem totálnullára sérült, akkor ezt ki tudják küszöbölni és kis mértékig korrigálni, így a visszaolvasott adat integritása megőrizve.
Egy legalább kétlemezes raid felállásban ez már egyszerűbb, mondjuk ZFS fájlrendszerrel, de a dm-integrity is tud ilyet Linuxon, meg az MS féle ReFS is. Azaz logikai, fájlrendszer szinten is kell biztosítani adat integritást, nem csak hardver szinten dobálózni, hogy vajon HDD vagy SSD jobb-e hosszútávon. Ha nincs benne ellenőrzés, egyik sem, és mindkettő állatfajból vannak beépített ellenőrzéssel rendelkező példányok, náluk több esély van bármire is.
Számomra döglött vita, melyik megbízhatóbb 10 év múlvára, amolyan időkapszula üzemmódra. Ha el is kell érni az adatot 10 év alatt többször is, nem pedig csak elásni a földbe, akkor pedig a sebesség miatt SSD, de lehet kombinálni HDD-vel is, ekkor az SSD egyfajta cache funkciót lát el, illetve természetesen gondoskodni az adatintegritásról, akár több fizikai motyón tárolni integritást garantáló módszerrel az adatot, legyen az akár fájlrendszer és/vagy logikai kötetkezelő, akár egy sima ZIP-elése az adatoknak több kisebb darabra, hiszen ott is maga a zip ellátja ellenőrzőkkel, persze adatkinyerés ilyenkor +1 lépéssel kényelmetlenebb, nem on-the-fly.
Egy szó mint száz, aki tényleg amiatt aggódik, hogy melyik típusú tárolón marad meg legjobban az adat, annak rossz hírem van: ha csak egyet használ abból, raid1 nélkül, nincs jó válasz a kérdésre.
És szokták mondani, hogy a raid rendelkezésre állást növel, nem helyettesít backup-ot. Ez igaz, viszont az adatintegritás garantálásához szükséges minimum 2 eszköz megléte. Szóval ha biztosra akarnék menni, akkor 2-4 lemezes raid1-re szavaznék ZFS-el és úgy, hogy mondjuk 4 eszköz esetén 2 lehet HDD, 2 pedig SSD, mind a négy tök különböző márka és modell, elég ha csak a méretük egyezik, így csökkentve a gyártási szórást és esetleges gyári szériahibák előjövetelét. És miután megvan egy ilyen komolyabbka (semmi extra) raid tömbre a mentés, el lehet őket oxigénmentesen zárni egy betonbunker mélyére. Jó lesz az adat rajtuk 10 év múlva is.
Normál felhasználásnál nem is beszélgetnék adatintegritásról, hanem mennék simán SSD irányba a sebessége miatt, lásd előző hsz, és a fontos adatokat kitenném külön erre a célra létrehozott kis NAS-ra, vagy ilyen ideiglenes (majd elásott) ZFS "raid" tömbökre.
Magánvélemény.
Új hozzászólás Aktív témák
• A topikban Alapelveink értelmében tilos a warez témák tárgyalása!
• Hozzászólás előtt olvasd el az összefoglalót!
• Tilos az OFF!
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Androidos fejegységek
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Házimozi belépő szinten
- Revolut
- PlayStation 5
- Autós topik
- Robotporszívók
- A pornóóriások ellen indít vizsgálatot az EU
- Oázis Computer - Prohardver nyereményjáték egy Acer gamer monitorért
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Geforce GTX 1050, 1050 Ti, 1060, 1650, 1660 - GT 1030 - Low profile is (LP)
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
- AKCIÓ! AMD Ryzen 5 2600 6 mag 12 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- Samsung Galaxy A04 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest