Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8382 üzenetére

    Itt már egyedül az a kérdés, hogy mennyire lesz ratyi az a kettő (forint árfolyam és infla) annak fényében hogy a növekedést megpróbálják minden áron beindítani. Egész konkrétan arra gondolok hogy ha törik ha szakad végig fogják tolni Nagy Márton tervét, vagy viszakoznak amikor majd az látszik hogy kevés növekedést kapunk az elszálló államadósság, forint és infláért cserébe.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8386 üzenetére

    Csak majd nehogy visszajöjjön az az infláció ahogy gyengül a forint:)
    Persze, trükközni lehet hogy majd úgy számolják ezt is hogy a kisebb fogyasztás = inflációcsökkentő (mint tették a gázárral tavaly októberben) de a valóság keményen arcon fogja csapni az országot.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8391 üzenetére

    Itt az euró a meghatározó valuta, és ahhoz képest 20 százalékot nem erősödött soha a forint de mindegy. De persze lehet megint tettetni az értetlent hogy a forint árfolyamának nincs köze az inflációhoz, ez ment itthon pár éve is mikor hülyézve lett mindenki aki azzal jött hogy van kapcsolat a forint árfolyama és az infláció között, amikor pl az MNB-t kritizálták hogy nincs árfolyamcélja. Aztán persze beütött a valóság és az MNB-nek is hirtelen lett árfolyamcélja...
    De úgy tűnik most hogy lehűlt kicsit az infláció újra előjönnek a régi szólamok hogy az árfolyamnak nincs jelentősége. Hát meglátjuk majd...
    Ebben a körben azt sikert elérte az ország hogy Magyarország polgárai a bolgárok mögé kerültek fogyasztásban. Kiváncsi leszek a következő körben mit sikerül kiokoskodni...
    Én őszintén elengedném azt az érvelés hogy csak a pofátlanság miatt emelt mindenki árat. Sokkal inkább oka volt az inflációnak a kiszámíthatatlan gazdasági környezet, a romló árfolyam, a különadók stb... Ha csak nem azt akarod mondani hogy a magyar emberek pofátlanabbak mindenkinél és ezért lógtunk ki az inflációban az EU-n belül.
    szerk: egyébként pedig elég hülye érv, hogy ha visszaerősödött a forint az euróhoz képest akkor csökkennie kellett volna az inflációnak, mert azt feltételezné hogy a teljes "importált" infláció (vagy hogy fejezzem ki azt hogy a termékek importja adott árfolyam mellett történik) az pont a csúcson realizálódott mindenhol. Nem így működik a beszállítás és az árfolyamszámítás, de az tény hogy kapcsolat az van árfolyam és infláció között. Természetesen valamekkora kilengés megengedett mindig, de senki nem fog tudni pl autót importálni 400-as EURHUF árfolyamon ha mondjuk a forint gyengülne 800-ra az euróhoz képest (most szándékosan egy extrémebb különbséget mondtam). Hanem ez szépen beépülne a forintos árakba. Így működik ez egy teljesen nyitott gazdaságnál amelyiknek mindent importálnia kell hogy bármit exportálni tudjon.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz HussarF #8394 üzenetére


    Nekem így természetes, mert ha pl valami 1000 forintról 500 lesz arra sem azt mondom hogy 100 százalékkal lett olcsóbb, hanem 50. De jó, értem hogyan gondoltátok a 20 százalékot. Csak a kontextusban ez így mást sugallt, vagy én értettem másképpen.
    Akkor ezek szerint a fő eltérés a véleményben abban van, hogy ti ezeket jobban külön kezelitek. Én pedig azt mondom hogy az infla bizony nagyon gyorsan veszély lesz. Az, hogy 2010-es években miért működött a forint leértékelése annak csomó más oka is volt, és eléggé megváltozott a környezet azóta. Én állítom hogy most nem fog olyan jól működni a lassú leértékelés sem, és az infláció gyorsan vissza fog térni és ez komoly gondot fog okozni. Már ha gond alatt Nagy Marcika is azt érti majd hogy nem jó az albán vásárlóerő alá lökni a magyar lakosságot...

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8397 üzenetére

    Szalmabáb..., de mire akarsz kilyukadni ezzel, hogy akkor majd mondja ki a kormány hogy tisztességtelen az áremelés, tessék árat csökkenteni? Oh wait, próbáltak ilyet. Jól is sikerült az infla kezelése...

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz aAron_ #8404 üzenetére

    Nem csoda, hogy lefelé rugalmatlan ha olyan a gazdasági környezet hogy nem tudja senki sem mikor kap a pofájába egy csinos különadót, valamilyen értelmetlen korlátozást, válogatott szivatást stb.

  • favagoJoska

    tag

    válasz PredatorZoli #8407 üzenetére

    Ha szerinted ez volt az 1 elegendő ok - hogy greedflation - a lezajlott esemenyék magyarázatára, akkor azt magyarázd meg kérlek, hogy Magyarország miért lógott ki az infláció mértékében az EU-ban? Főleg úgy hogy az a hivatalos kommunikáció hogy a greedflation-re itt odafigyelnek ám (lásd extraprofit adók). Itt több a kapzsi ember?

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz bernel #8420 üzenetére

    Ellenérvnek komoly ellenérv, csak sajnos nem így működnek a dolgok, mert ha így működnének akkor odáig sem jutottunk volna el hogy a fidesz kiesik a Néppártból, vagy hogy Magyarországtól visszatartják az EU-s forrásokat. Ezek se voltak Viki érdeke, mégis megtörténtek.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz bernel #8426 üzenetére

    Nem is kell hogy kizárjanak, simán elképzelhető az is hogy Orbán kiléptetné az országot. Nem teljesen értem hogy miért vagytok olyan optimisták, hogy csak gazdasági számításokat figyelembe véve kizárjátok ennek a lehetőségét. Nem csak erről szól a politika.
    David Cameron sem akarta kiléptetni az Egyesült Királyságot az EU-ból, mégis kiírta a népszavazást.
    Nagyon furcsa, hogy pont Magyarországról gondolják magukat nagyon okosnak az emberek, meg hogy milyen hülyék a britek, miközben itthon MINDEN összeállt már ahhoz, hogy a legkülönfélébb módokon oda jusson a helyzet hogy kikerüljünk az EU-ból.
    Felvázolok 1-et ami - a britekkel analógiában - ami itt is megvalósúlhat.
    Ugye nem újdonság a magyar kormány és az EU állandó ellentéte. Ez nem lesz jobb már ezt tudjuk. A lakosság EU pártisága már gyakorlatilag azon múlik hogy Orbán mit javasol az embereknek (a legutóbbi felmérések szerint a fideszesek kétharmada már úgy szavazna ahogy orbán mondja nekik). Egyelőre azt mondja hogy maradjunk. De mi lesz ha pl egy újabb elhúzódó EU-s csörtének egy olyan keretezése kezd majd itthon kialakulni hogy a nép az erős vezetőtől azt várja hogy csapjon oda, mert ha nem teszi gyengének fog tűnni. És itt simán el tudom képzelni hogy mind egy EU szkeptikus ellenzéki párt, mind EU párti (más és más politikai számításból) arra felé fogja tolni a dolgokat hogy legyen népszavazás. Mondjuk az EU szkeptikus Mi Hazánk úgy kalkulál hogy orbán viszakozni fog ezáltal ők nyerhetnek rajta, míg mondjuk az EU párti ellenzéki pártok úgy számolnak hogy így majd mozgósítani lehet az EU párti tábort és támogatottságot szereznek. És itt fog jönni a csavar, mert David Cameron kitartott az elvei mellett, viszont le is mondott ahogy megszületett a népszavazás eredménye, ehhez képest szerintem abban egyetérthetünk hogy hasonló helyzetben orbán nem ilyesmivel számolna hanem azzal, hogy a hatalmat minden áron meg kell tartani és ennek megfelelő álláspontot felvenni, és úgy lehet megtartani a szavazókat, hogy ha az élére áll a dolognak. Miért? Mert ha ott akkor nem ezt az álláspontot veszi fel, akkor pl a Mi Hazánk lenyesi a fideszes szavazóbázis egy részét, míg az ellenzék mobilizálja az EU pártiakat, ő pedig középen a földre huppanhat. Na ezt mindenáron el kell kerülni. És össze is állt a koktél a kilépéshez.
    Gazdaságilag szarabb lesz? Igen. Nehezebb lesz megélni? Csak a népnek. Orbánéknak nem. Tessék itt van, felvázoltam egy olyan elég valószínű lehetőséget ahol úgy csúszunk bele egy kilépésbe mi is, hogy igazából tudjuk hogy gazdaságilag rosszabb, orbán is látja ezt (és még azt is megelőlegezem hogy ő sem feltétlen akarná ha nem muszáj) és mégis megtörténik. Népszavazás által.
    szerk: és ha jobban végiggondoljátok, külföldön is egyre jobban összeáll minden ehhez. Simán elképzelhető hogy az EU-ben egy-egy erőközpontban úgy kalkulálnak hogy oké túl körülményes kidobni őket, de mi lesz ha előídézünk egy ilyen helyzetet, és majd mennek ők szépen maguktól kifelé... Problem solved. A magyar kormány majdnem mindent elkövet hogy gyűjtse az ellenségeket akik erre a következtetésre jutnak majd valamikor.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz Addel #8433 üzenetére

    Persze dönthet a parlament is, meg ez egy hipotetikus helyzet amit felvázoltam.
    Most ebben a hipotetikus helyzetben pl az magyarázhatja a népszavazás szükségességét, hogy ne törjenek ki túl nagy tüntetések. Mert ez egy bizonytalanság. Viszont ha kiszavazza magát a nép az rendesen demoralizálná az EU pártiakat, akiknek elmenne a kedve a túl nagy cirkuszolástól.
    Én csak erre akartam rávilágitani hogy semmi okunk lenézni a briteket, ez a nép is simán kiszavazhatja magát az EU-ból. Az összetevők összeálltak hozzá. Sőt ahogy egyre többet gondolok erre, én egyre valószinűbbnek tartom. Senki nem gondolhatja komolyan hogy az EU tagországok majd végig bambán nézik a magyar kormány pusztítását. És nem hinném hogy nincs komoly politikai képzelőerővel rendelkező politikus az EU-ban aki ugyanígy nem jött volna erre rá és adott esetben ha minden szakad a szarakodás helyett egyszerűen nem fogja-e orbánt beletolni egy ilyen helyzetbe. Nekik ez nagyon jól jönne ki, mert az EU egységét nem bontja meg, sőt a hetes cikkelyhez sem kellene hozzányúlni.

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz HussarF #9239 üzenetére

    És téged miért foglalkoztat ennyire a magyarázkodás, hogy Románia miben nem olyan jó?
    Már önmagában is óriási szégyen, hogy egy 14 éve kétharmados felhatalmazással rendelkező kormány amelyik hosszú évekig folyamatosan azt szajkózta, hogy nemsokára megelőzzük Ausztriát, most azért kell magyarázkodjon hogy Románia igazából nem előzött meg minden mutatóban (ezt senki nem is állította btw...). Az a Románia amelynek (Nagy Márton hozta fel) 20 különböző kormánya volt ugyanennyi idő alatt...
    Az külön vicces, hogy Nagy Márton a kormányváltások számát is beemelte ide, mintha ez az ő érveit erősítené, pedig ha bármit is jelent akkor inkább azt hogy semmi haszna nem volt Magyarországnak abból hogy 14 éve stabil kétharmad van... Nem arra lett felhasználva, hogy valóban előremutató (akár rövid távon nem népszerű) reformokat vigyenek végbe ami biztosíthatta volna hogy ne kelljen most magyarázkodni hogy miért előznek a románok ebben meg abban...

  • favagoJoska

    tag

    válasz HussarF #9243 üzenetére

    Nem erről van szó, hanem arról hogy full komolytalan és szégyen ez a fajta magyarázkodás amit Nagy Márton nyom. Először is ha komoly szakember akkor azt kellene megmagyaráznia, hogy hogyan történhetett az meg hogy abban a pár mutatóban ami mostanában pörgött a médiában megelőzött Románia. És ha már számára fontos mutató hogy hány kormányváltás volt meg hol, akkor azt is magyarázza meg hogy 20 kormányváltással kétharmadok nélkül, mégis miért sikerült ez jobban a románoknak mint nekünk...
    Ehelyett megint látunk valami röhejes gyüjtögetést, 2021-es adatokkal, hazugságokkal (ahogy más rámutatott pl a megtakarításokkal), meg a kerti budik számáról meg a lavórban mosdók számáról... Ez azért komolytalan, mert ilyen alapon más is hozhat 3 másik mutatót ami a magyar kormányra nézve nem olyan szép és így tovább. Ráadásul pont a lényeget nem magyarázza a tendenciát (azt eddig is tudtuk hogy mélyről jönnek a románok), mert joggal feltételezhetjük hogy ahogy javul az életminőség Romániában úgy fog csökkenni a kerti budik száma stb. És akkor majd mit fog mondani Nagy Márton? Hogy jah hát ebben is utolértek? Ezért teljesen röhejes és komolytalan ez amivel magyarázza a bizonyítványt...

    [ Szerkesztve ]

  • favagoJoska

    tag

    válasz HussarF #9455 üzenetére

    Erre lenne jó a kétharmad, hogy a népszerűtlen, de szükséges reformokat és végigvigyék. Azért 14 év után nehogy már ne lehessen ezt számonkérni.

Új hozzászólás Aktív témák