Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pikari

    veterán

    válasz 5leteseN #57 üzenetére

    Lehet ilyet gyártani most is. Akár te is tudsz kb 200-300 ezer tranzisztorig otthon chipet klónozni néhány év kutatást, meg mindösszesen pár ezer dollár befektetést követően, ha ez az életed vágya. Youtubeon van róla pár száz tutorial, hogy hogyan nyiss a garázsodban chipgyárat. Tulajdonképpen csak néhány hd projektort kell hozzá rendelned hardverapróról. De arra készülj, hogy egy db chipen még 50 forint hasznod se lesz, annyira éles a verseny.

  • Pikari

    veterán

    válasz 5leteseN #55 üzenetére

    Ezen én is sokat gondolkoztam, de az ellenkező konklúzióra jutottam. Ott írásvetítő szerű eszközkkel világították le a chipeket, a dizájnokat layerenként fejtették vissza, áttetsző papírlapokat használva gyártottak. 15%-os kihozatali arány mellet.

    Még ha le se ég, akkor se érték volna meg a rendszerváltást.

    Meg fogod érteni, hogy miért: ekkor az oroszok már projektorokat használtak, és saját szoftvereket, amikkel rendesen lehetett chipet tervezni, amelyhez a saját libraryaikat használtak. Az ő dizájnjaikban 88-89től kezdve a chip belső valódi utasításkészlete eltért, ugyanis mikrokóddal emulálták a szükséges utasításkészletet. Hasonlóan a mai pl chipekhez, ahol a proci valójában risc, és egy hardveres opkód dekóder/emulátor alakítja az x86 utasításokat risc mikroutasításokká.

    Szóval a magyar chipipar az nem 10 évvel volt lemaradva, hanem kb 30.

  • Pikari

    veterán

    válasz 5leteseN #41 üzenetére

    A 65nm gyártósorokat, amiket leszereltek, izrael felvásárolta 7-8 éve. Gyanítom, hogy sose voltak képesek beüzemelni őket, vagy ha igen, akkor se gyártottak rajta semmit, mert mintha a komplett chipiparuk becsődölt volna már egy jó ideje.

  • Pikari

    veterán

    válasz 5leteseN #36 üzenetére

    Nem volt annyira hatalmas a kár, mint amekkorának be akarták állítani. Így kényelmesebb volt mindenkinek, a vezetésnek tele volt a töke az egésszel, a mérnököket bottal kellett rámotiválni, azokat a chipeket a 80as évek végén már fel se tudta volna venni a piac. Ezzel így le lehetett zárni az egész történetet úgy, hogy leégett, vége, ez van. Miközben nem az álmok foszlottak ott szerte, hanem pont az álmok hiánya vezetett a leégéséhez. Most is az lenne, ha idehozatsz egy 22nm-es gyártósort. Gyártanának rajta pár arm klónt routerekbe, meg gyújtásvezérlést autókhoz, aztán pár év után menne a kukába...

  • Pikari

    veterán

    válasz 5leteseN #34 üzenetére

    Ki volt kapcsolva, mert nem működött. Hamis riasztások miatt többször telespriccelte a csarnokot, aztán inkább lekapcsolták.

  • Pikari

    veterán

    válasz 5leteseN #30 üzenetére

    Pár évvel ezelőtt, évtizedes dokumentumokat átnyálazva kinyomoztam az okát. Nem összeesküvés volt. Leállt egy ventillátor a tetőn. A túlhevülő rotor elektromágnese lángra kapott, és a szétcsöpögő olvadékok leestek. Alatta pedig épp vegyszerek voltak, amik a gyártáshoz szükségesek voltak. Nem pakolták el őket a műszak végén, mert hosszadalmas volt mindent újra előszedni, hanem csak mindent otthagytak. Ezek kigyulladtak, aztán szétégették az egyik gyártósort.

    Csakhogy két gyártósor volt. A másiknak semmi baja nem volt. Egyszerűen leszerelték, hogy majd gyártanak vele máshol. Azt hiszem, hogy annak a részei most a BME-ben vannak, és az most is alkalmas chipek gyártására, viszont csak tanulók gyártanak rajta chipeket, néhány évvel ezelőtt készítették el hozzá azt a libraryt, aminek a segítségével modernebb szoftverekkel is kompatibilis, így aztán a diákok tudnak pár tízezer tranzisztoros cuccokat legyártani.

    Eleve a processzorgyártás a 80-as években is csak egy kényszerlépés volt, amit Kádár rendelt el. A mérnökök ezzel nem is akartak foglalkozni, főleg nem a 8080A-t klónozni, ami már akkor is egy végtelenül szar/elavult konstrukció volt, de mivel az akkori oszcilloszkópok és műszerek alapanyagául szolgálatot tehetett, közölték a mérnökökkel, hogy vagy ezt tömeggyártják, vagy mehetnek a munkatáborokba.

    De ennek már konkrétan semmi jövője nem volt akkor, ezért nem építették fel újra. A baleset után az oroszokkal felvették a kapcsolatot a magyarok azzal kapcsolatban, hogy modernebb orosz eredetű gyártósort építenek, és azon kezdjék meg a chipgyártást. A vállalat neve Intermos volt, és 50%-os orosz tulajdonban lett volna, de a szerződés megkötése ellenére sem kezdődött meg a gyártósorok aktuális kivitelezése.

    A magyar gyártósorokat nem lehetett újraindítani, ugyanis az egyik vezető mérnök ausztriába szökött, ahol a menekülttáborban tüdőgyulladást kapott, és röviddel utána meghalt. A másikat pedig kitúrta valami nagy komcsi elvtárs a pozíciójából, és fingjuk nem volt róla, hogy mi az a tranyó, meg üzleti érzékük se nagyon volt, ezért koncepció nélkül ki sem tudták volna találni, hogy mihez kezdjenek, még akkor sem, ha újraindul a gyártósor.

  • 5leteseN

    senior tag

    válasz 5leteseN #29 üzenetére

    Némi (távoli) elvi egyezést látok egy +balesetben" elhamvadt hazai álommal, ahol az elavult gyártástechnológiából lapkáb belüli és lapkák közötti( +chipen belüli is ? ) optimlizációval hoztak volna ki kis sorozatban is gazdaságos(nak tervezett) termékeket.

    Máig nem tudni melyik (akkori)oldal miatt vált füstté-köddé (szó szerint) meglepően kevés "maradékkal" a technológia, és érdekes városi legenda(vagy annál több) az egyes hírek szerinti előző napi/éjszakai kamionfordulók tucatjai, menetlevél nélkül! ;)

    Az akkori kulcsszó: BOÁK! :C
    Ma is érdekes lett volna ez a COVID alatt leszerelt(eltünt) és akár számunkra is megvehető 22-32nm-es gyártói technológiákkal, de itthon a "Betanított munka" szint van a fókuszban! :O :O :((( :(((

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés