- Redmi Note 10S - egy a sok közül
- Honor 200 Pro - mobilportré
- Vivo V40 5G - az első benyomás fontos
- Átlépi végre az iPhone az 5000 mAh-t?
- Redmi Watch 5 - formás, de egyszerű
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- Milyen okostelefont vegyek?
- Brutál akkuval érkeztek az Ulefone X16 modellek
- Poco F5 - pokolian jó ajánlat
- CMF Buds Pro 2 - feltekerheted a hangerőt
Új hozzászólás Aktív témák
-
Pikari
veterán
-
Pikari
veterán
Lehet ilyet gyártani most is. Akár te is tudsz kb 200-300 ezer tranzisztorig otthon chipet klónozni néhány év kutatást, meg mindösszesen pár ezer dollár befektetést követően, ha ez az életed vágya. Youtubeon van róla pár száz tutorial, hogy hogyan nyiss a garázsodban chipgyárat. Tulajdonképpen csak néhány hd projektort kell hozzá rendelned hardverapróról. De arra készülj, hogy egy db chipen még 50 forint hasznod se lesz, annyira éles a verseny.
-
Pikari
veterán
Ezen én is sokat gondolkoztam, de az ellenkező konklúzióra jutottam. Ott írásvetítő szerű eszközkkel világították le a chipeket, a dizájnokat layerenként fejtették vissza, áttetsző papírlapokat használva gyártottak. 15%-os kihozatali arány mellet.
Még ha le se ég, akkor se érték volna meg a rendszerváltást.
Meg fogod érteni, hogy miért: ekkor az oroszok már projektorokat használtak, és saját szoftvereket, amikkel rendesen lehetett chipet tervezni, amelyhez a saját libraryaikat használtak. Az ő dizájnjaikban 88-89től kezdve a chip belső valódi utasításkészlete eltért, ugyanis mikrokóddal emulálták a szükséges utasításkészletet. Hasonlóan a mai pl chipekhez, ahol a proci valójában risc, és egy hardveres opkód dekóder/emulátor alakítja az x86 utasításokat risc mikroutasításokká.
Szóval a magyar chipipar az nem 10 évvel volt lemaradva, hanem kb 30.
-
Pikari
veterán
Továbbá, keleteurópában akkoriban csak az oroszoknak (szovjeteknek) volt értelmes volumenű, kihozatali arányú, diverz, és relatíve modern gyártósora. Csak az ottani cégeknek voltak olyan dizájnjai és megoldásai, amelyek ezt érdemben ki is tudták használni, nem beszélve arról, hogy a megfelelő méretű és jellegű felvevőpiaccal, és fejlődéshez és fenntartáshoz szükséges méretű és koomolyságú kulturális közeggel is csak ők rendelkeztek. Ez manapság is így van. Fénykorában, évente mindösszesen néhány száz darab működőképes 8080 processzort bírt legyártani az egész magyar gyár...
-
-
Pikari
veterán
Nem volt annyira hatalmas a kár, mint amekkorának be akarták állítani. Így kényelmesebb volt mindenkinek, a vezetésnek tele volt a töke az egésszel, a mérnököket bottal kellett rámotiválni, azokat a chipeket a 80as évek végén már fel se tudta volna venni a piac. Ezzel így le lehetett zárni az egész történetet úgy, hogy leégett, vége, ez van. Miközben nem az álmok foszlottak ott szerte, hanem pont az álmok hiánya vezetett a leégéséhez. Most is az lenne, ha idehozatsz egy 22nm-es gyártósort. Gyártanának rajta pár arm klónt routerekbe, meg gyújtásvezérlést autókhoz, aztán pár év után menne a kukába...
-
Pikari
veterán
Pár évvel ezelőtt, évtizedes dokumentumokat átnyálazva kinyomoztam az okát. Nem összeesküvés volt. Leállt egy ventillátor a tetőn. A túlhevülő rotor elektromágnese lángra kapott, és a szétcsöpögő olvadékok leestek. Alatta pedig épp vegyszerek voltak, amik a gyártáshoz szükségesek voltak. Nem pakolták el őket a műszak végén, mert hosszadalmas volt mindent újra előszedni, hanem csak mindent otthagytak. Ezek kigyulladtak, aztán szétégették az egyik gyártósort.
Csakhogy két gyártósor volt. A másiknak semmi baja nem volt. Egyszerűen leszerelték, hogy majd gyártanak vele máshol. Azt hiszem, hogy annak a részei most a BME-ben vannak, és az most is alkalmas chipek gyártására, viszont csak tanulók gyártanak rajta chipeket, néhány évvel ezelőtt készítették el hozzá azt a libraryt, aminek a segítségével modernebb szoftverekkel is kompatibilis, így aztán a diákok tudnak pár tízezer tranzisztoros cuccokat legyártani.
Eleve a processzorgyártás a 80-as években is csak egy kényszerlépés volt, amit Kádár rendelt el. A mérnökök ezzel nem is akartak foglalkozni, főleg nem a 8080A-t klónozni, ami már akkor is egy végtelenül szar/elavult konstrukció volt, de mivel az akkori oszcilloszkópok és műszerek alapanyagául szolgálatot tehetett, közölték a mérnökökkel, hogy vagy ezt tömeggyártják, vagy mehetnek a munkatáborokba.
De ennek már konkrétan semmi jövője nem volt akkor, ezért nem építették fel újra. A baleset után az oroszokkal felvették a kapcsolatot a magyarok azzal kapcsolatban, hogy modernebb orosz eredetű gyártósort építenek, és azon kezdjék meg a chipgyártást. A vállalat neve Intermos volt, és 50%-os orosz tulajdonban lett volna, de a szerződés megkötése ellenére sem kezdődött meg a gyártósorok aktuális kivitelezése.
A magyar gyártósorokat nem lehetett újraindítani, ugyanis az egyik vezető mérnök ausztriába szökött, ahol a menekülttáborban tüdőgyulladást kapott, és röviddel utána meghalt. A másikat pedig kitúrta valami nagy komcsi elvtárs a pozíciójából, és fingjuk nem volt róla, hogy mi az a tranyó, meg üzleti érzékük se nagyon volt, ezért koncepció nélkül ki sem tudták volna találni, hogy mihez kezdjenek, még akkor sem, ha újraindul a gyártósor.
-
-
Pikari
veterán
Ha valaki a kínai tervgazdaság egységsugarú gpujának akarná bemutatni az mtt-t, az elég nagyot tévedne ebben - ők sokkal többek ennél. Nyilván elég gyorsan megjelent körülötte a kínai állam és a kínai nagytőke, hiszen érdekükben áll egy ilyen szereplő fenntartása. A naivitás az lenne, ha kihagyták volna ezt a ziccert.
-
Pikari
veterán
válasz
fatpingvin #17 üzenetére
Mivel nem nyílt forráskódú a driverük - meg aztán a galliummal se kompatibilis - ezért linuxra ezek a kártyák kvázi használhatatlanok, hacsak nem akarsz prebéta színvonalú zárt forrású blobokat a kerneledbe hackelgetni.
-
Pikari
veterán
válasz
fatpingvin #15 üzenetére
Az mondjuk pont nincs. A linux driverük krumpli színvonalú.
-
Pikari
veterán
válasz
Dilikutya #12 üzenetére
Az MTT pont piaci alapokon jött létre. Közösségi gyűjtésből és előrendelésekből szedték össze a pénzt a fejlesztésre zömében kínai gamerektől, akik poénból beletolták az uzsonnapénzüket, gondolván, hogy jó poén, úgyse lesz belőle semmi. Aztán meglepődtek nagyon, amikor a postás egyszercsak hozta nekik a videókártyát.
-
Pikari
veterán
Másfél éve még opengl driverük sem volt, és dx9-es cuccokon túl nem nagyon működött rajtuk semmi. Most mi a helyzet? A dx10/dx11-es cuccok már jól mennek rajta, és épp a dx12-vel harcolnak.
Az nem igaz, hogy az eredmény siralmas, mert az összképhez hozzátartozik az, hogy egy s30 jó alternatíva lehet akkor, ha valaki mondjuk a régi 4670esét, geforce 710-esét akarja kicserélni egy modernebb, gyorsabb, kis fogyasztású, aktív driver támogatottságú alternatívára, mivel a geforce 1030 időközben EOL lett.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Bittorrent topik
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- hcl: MS Office365 Linuxon
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- erkxt: A Roidmi becsődölt – és senki nem szól egy szót sem?
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Parkside szerszám kibeszélő
- További aktív témák...
- ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti OC 8GB GDDR6X 256bit videokártya
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte AORUS MASTER RX 6800 XT 16GB GDDR6 videokártya garanciával hibátlan működéssel
- HP OMEN 3080Ti
- Radeon RX 6600 XT GAMING X 8G
- BESZÁMÍTÁS! SAPPHIRE NITRO+ RX 7900 XTX 24GB GDDR6 videokártya garanciával hibátlan működéssel
- Bomba ár! HP EliteBook 2570P - i5-3GEN I 4GB I 320GB I DVD I 12,5" HD I W10 I Garancia!
- BESZÁMÍTÁS! Asus B550M R5 5600X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB THERMALTAKE Commander G41 700W
- Nexus 6P 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! HP EliteBook 840 G5 - i5-8G I 8GB I 128GB SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- KAMATMENTES Részletfizetés Alienware DELL monitor
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest