Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz attiati #6753 üzenetére

    "DE akkor mi szükség van a számításra, ha azt nem vásárolja fel senki?
    Mit számoltok, mihez kell a számítási teljesítmény? Komolyan nem értem."

    Le lett már párszor írva. Proof of Work rendszer adja az egész alapját. Vagyis 51%-ot kellene a támadónak elérni, hogy sikeresen többszörös elköltést csinálhasson. Ami nem érné meg neki, mert sokkal többe kerülne 51%-ot elérni, mint amekkora haszna a többszöri elköltésből lenne.

    Brute force-szal mindent fel lehet törni, csak idő és számítási kapacitás kérdése a dolog. Viszont számítási kapacitást nem lehet hamisítani.

    "Ki dönti el, hogy egyre bonyolultabb számítási feladatot kell elvégezni egy újabb bitcoinért?"

    Senki. Automatikusan alakul aszerint, hogy a teljes hálózat bányászkapacitásához viszonyítva kb. 10 percenként jöjjenek létre új blokkok. Minél magasabb az összkapacitás, annál magasabb lesz a diff és így annál kevesebb lesz az 1GH/s-re jutó* BTC mennyiség.

    * kizárólag pool-ok (azaz bányásztársaságok) esetében. Ez egyenlőbb eloszlást eredményez és így a kisebb kapacitással rendelkező emberek is termelhetnek profitot, ugyanis egy bányásztársaság szétosztja a közös block reward-ot (50-25... stb és 4 évente feleződik) a pool tagjai között a teljesítmény függvényében.

    Solo bányászatnál csak akkor kapsz jutalmat, ha blokkot találsz, de az csak hatalmas kapacitásnál éri meg és nem tudhatod, hogy mikor. Lehet, hogy szerencsés vagy és 2 nap múlva, de az is lehet, hogy fél év múlva sem. Ezért szerveződnek bányásztársaságokba a bányászok.

    "Ki dönti el, hogy egy korábban már elvégzett számítás újbóli elvégzéséért nem jár bitcoin?"

    A diff növekedése azt jelenti, hogy a generált hash elején lévő 0-k száma növekszik. Vagyis olyan hasheket kell generálnia a bányászoknak, amik elején meghatározott mennyiségű 0 van. De mivel ez teljesen random, ezért minél több 0-nak kell az elején lenni, annál több "selejt" hash-t generál, mire végre talál olyat, ami megfelel. Ha talál egy ilyet, akkor övé a block reward. Ha egyszerre találja meg egy másik bányásszal, akkor az kapja meg, aki előbb találta meg. Tehát ha te találsz ilyet, de nem vagy elég gyors, akkor buktad a block rewardot. Ezért kell minél nagyobb számítási kapacitás, hogy "versenyképesebb" legyél.

    "Legyen mondjuk 50 millió bitcoin a felső határ"

    Olvasgass mielőtt ilyeneket írsz. 21 millió a felső határ egyébként és jelenleg 8 tizedesjegyig osztható.

    "Ki dönti el, hogy a jövőbeli teljes pénzmennyiség (vagyis a föld teljes értékének) szétosztásánál azok jutnak a legnagyobb részesedéshez, akik az elején időben ébredtek / könnyű számításokért kaptak BTC-t / az elején olcsón felvásárolták a BTC-t.... stb.... ez nekem abnormális gondolkodás."

    Ki dönti el, hogy ki birtokol több nemesfémet vagy gyémántot az emberiség közül? Ki dönti el, hogy ki birtokol olyan földterületet amit annak idején ő vagy a felmenői ingyen vagy nagyon olcsón szereztek és ma már többszörösét éri? Természetesen a piac. A Bitcoin nem "kommunista pénz", nem fogja megteremteni az egyenlőséget, csak igazságosabb feltételeket teremt azáltal, hogy decentralizált, így nem áll felette senki, nincs aki befagyaszthatja a "számládat", nincs aki elinflálhatja a pénzedet, mert mindent a piac szabályoz.

    Mintha aranyat birtokolnál, csak digitális formában, annak minden előnyével együtt.

    "Ha valaminek "fix" a mennyisége és az lesz a jövő pénze, és abból mondjuk egy ország egyetlen darabbal sem rendelkezik, és amivel rendelkezik, az meg elértéktelenedik (jelenlegi "rendes pénz"), akkor ez a teljes ország megy a süllyesztőbe?"

    Csak akkor, ha az ország nem tud olyasmit előállítani vagy szolgáltatni, amire más országoknak szüksége van. De ilyen alapon ma is minden ország mehetne a süllyesztőbe aki importra szorul. És meglepő módon pont fordított a helyzet. Azok az országok a leggazdagabbak, akik 90%-ban importra szorulnak, mert vagy sivatag (Dubaj, Izrael, Szaud Arábia, Burnei) vagy örök tél, örök hó és fagyok (Svájc, skandináv országok) vannak. Esetleg olyan kicsi, mint máshol egy főváros és nagy része betondzsungel (Monaco, Luxemburg).

    Ezzel szemben pl. a Kárpát-medence valóságos paradicsom éghajlatilag és földrajzilag, aztán mégis. Se Magyarország, se Szlovákia, se Románia nem igazán lehet büszke a gazdasági teljesítményére.

    Szóval ha valaki későn lép nyilván hátrányba kerül, de attól még simán lehet belőle akár gazdasági nagyhatalom is. A vasfüggöny előtti és a mai Németország között is óriási különbség van. Ahogy a két Korea között is.

    "a végén mindenki számolgatni fog? de mit és minek? :)))"

    A végén a bányászat kicsivel több, mint nullszaldós lesz, ennél fogva annak fogja csak megérni, akinek nagyon sok BTC-je van, hogy segítsen fenntartani a hálózatot. 21 milliótól nem lesz több BTC soha, ezért nem lehet elinflálni.

    (#6759) brd: "Ez nem egy autó, itt azt fizeted meg (ha veszel belőle), hogy akkor éppen a többség mennyire tartja értékesnek, és a többség nem a bányászokból áll, ill. az csak kis része a tulajdonosoknak (és amúgy is, ők eladóként vannak jelen, eladni viszont csak annyiért lehet, amennyiért megveszik)."

    És szerinted ha a bányászok (a 100TH/s-esek kivitelével) jövedelme megcsappanna, akkor az nem lenne hatással az árfolyamra? Tekintve, hogy jelenleg pár nagybefektető kivételével a bányászok azok, akik eladják a tőzsdéken a bányászott coinjaik egy bizonyos részét x árfolyamon? Ha te eddig 1 BTC-t bányásztál, de holnaptól már csak 0.1-et fogsz ugyanakkora áramfelhasználással, ezzel együtt a befektetett pénzed is csak 10x annyi idő alatt lesz nullszaldós, akkor hogyan fogsz reagálni?

    Nem fogsz addig eladni, amíg az árfolyam fel nem megy. Ezáltal a kínálat csökken, ami miatt nehezebb lesz hozzájutni, az árfolyam emelkedése pedig tovább generálja a keresletet egészen addig, amíg a kínálati oldal újra eladásba nem kezd. Ez pedig 1->0.1 váltás esetén 10x-es növekedés körül fog stabilizálódni.

Új hozzászólás Aktív témák