To be or notch to be
Sokakat pont hidegen hagy az egységnyi telefonfelületre jutó képernyő százalékos dominanciája és a körülötte futó káva vastagsága. Sokan viszont, ha már kinyitják a pénztárcájukat, a lehető legnagyobb megjelenítőre vágynak, a legkevesebb felesleggel, és tavaly óriási harc indult a gyártók között ez irányban, vegyes vásárlói visszajelzésekkel.
Notch az LG V10-en is volt, csak az nem a kijelzőt nyújtotta meg: másodlagos megjelenítőt és funkciókat kínált. Nem teremtett divatot [+]
Addig mindenesetre, amíg az összehajtható kijelzős készülékek kora el nem jön (ha egyáltalán), szó szerint keretek közé van szorítva, mekkora megjelenítő férhet adott méretű telefonba.
Az Essential PH-1-nek sem akadt sok követője [+]
Andy Rubin, az Android egykori alapítója ráérezhetett a dologra, mert az apró betüremkedéssel szerelt Essential PH-1 az előlapi kamerát nem számolva rekorder, 84,8%-os képernyőaránnyal bírt.
A Sharp Aquos Crystal 2014-ből, notch nélkül. Akkor nem indult be a kávamentesítés trendje (forrás: The Verge) [+]
Viszont limitált darabszámú mobil lévén, amit ráadásul rosszul is fogyott, lényegében zárójelbe tehető, akárcsak a Sharp egy-két, nemzetközi karriert el nem érő kuriózuma.
A Galaxy S9+ szimmetrikusan és szemrevalóan oldotta meg a kávamentesítést. A megmaradó kerettel együtt lehet élni [+]
Nemzetközi forgalomban ma a Galaxy S9+ áll a legjobban 83,61%-os előlapi képernyőaránnyal, ami sokakat meglephet, mert ugye az iPhone X vele szemben az alsó-felső kerettől is megszabadult.
Íme, az iPhone X és erősen idézőjeles, kávamentes kijelzője [+]
Az a körbefutó sáv, ami az almás mobilon szükségszerűen megmaradt, mégis elég vastag ahhoz, hogy notch, vagyis szenzorsziget nélkül 81,2%-nál megálljon a mutató. Ha azt sem számoljuk kijelzőnek, a 80% sincs meg.
A Wiko View2 Pro a kevés Essential PH-1 másoló egyike, a gyártók inkább az iPhone X-et kezdték utánozni [+]
Éppen ezért furcsa, hogy 2018-ban miért nem a Galaxyk, hanem az iPhone X klónozása indult meg, méghozzá akkora vehemenciával, hogy a jóisten se tudja az áradatot megállítani. A dolog persze érthető: az iPhone X-ről folyt tavaly a legtöbb diskurzus és az Apple-é a mobilpiac profitjának a java, nyilván őt fogják a legtöbben másolni.
Az iPhone X a kávamentes formához a szoftveres gesztusvezérlést is hozzátette [+]
Az pedig teljesen mellékes ezek szerint, hogy a közönséget a notch-kérdés eléggé megosztotta. Pedig így is meg lehet szabadulni az előlapi feleslegtől:
Nem renderkép: a Vivo Apex koncepciókészülék kint volt az MWC-n, és notch nélkül is élt és virult (forrás: Pocket-lint) [+]
Oké, a Vivo Apex motorikusan kiemelkedő szelfikamerájával és képernyőjébe integrált ujjlenyomat-olvasójával nem végtermék, csak koncepciókészülék: vagy eljut a polcokig, vagy nem.
A motorikusan kibújó szelfikamerával az Apex az előlapi fényképező kérdéskörét is letudja (forrás: Pocket-lint) [+]
Megmutatja viszont, hogyan lehet idézőjelek nélkül maximalizálni a kijelzőfelületet, esztétikai öngólok nélkül, 90% fölé tornázva azt a bizonyos mutatót.
A Mi Mix 2 előlapján a képernyő dominál, és nem találta szükségesnek a notch bevetését [+]
Bár a hang továbbításához a saját házát használó Apex beszélgetési minősége kapcsán nem vagyunk derűlátóak (a Xiaomi Mi Mix esetében nem volt igazi a dolog), a Mi Mix 2 úgy tudott három oldalon kávamentes maradni, hogy odafért felülre a hagyományos hangszóró, a fénymérő és a közelségérzékelő. És puff neki: a szelfikamerának alul jutott csak hely, így önfotózáshoz a mobilt meg kell fordítani, notchra viszont nem volt szükség.
Lehet, hogy végül mégsem így fog kinézni a Mi Mix 2S, de a sarokba száműzött notchnak nagyon is van értelme (forrás: GizChina)
Még ígéretesebbek a Mi Mix 2S kémanyagai: a március 27-ei startra a Xiaominak sikerülhet a maradék kávából is faragni, a jobb felső sarokba száműzve a kamerát, ami bár elsőre elég érdekes, használat közben biztosan kevésbé zavaró, mint a képernyőtartalomba kontárkodó, széles szenzorsziget. A kémanyagok persze még kacsának bizonyulhatnak, mindenesetre nem rossz ötlet ez a betüremkedés szolid letudására, az androidos konkurensek mégis inkább almás kosárral tértek be a fénymásoló szalonba.
Minden a fénymásolat fénymásolatának fénymásolata
Az, hogy 2018 az iPhone X klónokról fog szólni, bennünk a Mobile World Congress kiállításon tudatosult. Az Oukitel vagy az uleFone formamásolása nem meglepő: a kis kínai gyártók a hardververseny mellett eleve dizájnkölcsönzésből élnek, mert valamivel ki kell tűnni a tömegből.
Az viszont már a döbbenet tárgyát képezi, hogyan jutott el a hatalmas gyártónak számító Asus az utánzáshoz, vagy éppen a folyamatosan erősödő Oppo.
A Huawei P20 véglegesnek tűnő, de hivatalosan meg nem erősített renderképe (forrás: EvLeaks) [+]
Arra meg már kommentünk sincs, hogy a vagány Porsche Design variációkat és a mutatós, összetéveszthetetlen, képernyődomináns Mate 10 Prót kínáló Huawei a komplett P20 szériát almásítani készül, még a függőleges hátlapi kameraelrendezést ellesve, legalábbis állítólag.
Egy notchos LG prototípus az Y Net által lencsevégre kapva [+]
Mindehhez csak mellékesen csapnánk hozzá az LG G7 állítólagos koncepciókészülékét, a OnePlus 6 kémfotóját és a Vivo V9 kiszivárgott fényképét, és lassan kezd fogyni a levegő azok körül, akik még nem mentek el ebbe az irányba.
Az Asus büszke, hogy a Zenfone 5 szenzorszigete kisebb, mint az iPhone X-é, csak azt nem teszi hozzá, hogy alul a káva megmaradt [+]
Pedig egy apróság alapjaiban megkérdőjelezi az androidos iPhone X másolatok létjogosultságát: csak az Apple tudta az alsó kávát felszámolni, mindegyik utánzat meghagyott annyi helyet, hogy az előlapi kamera akár ott is kiköthetne, lásd ismét a Mi Mix 2 esetét. Akkor minek egyáltalán notch, főleg ha a betüremkedést hozzászámolva nem igazán sikerült még lepipálni az S9+ előnyös képernyőarányát, vagy nem jelentősen?
Nem a legkecsesebbek az Xperia XZ2 kávái, cserébe viszont elfért az előlapon a sztereó hangszórópár [+]
Eleve esztétikusabbak a két oldalon kávamentesítő, alul-felül pedig csak vékonyító megoldások, egyébként ilyenből is akadt az MWC-n bőven. Az S9 vagy az LG V30 kerekded íveit sem kötelező követni: a Note8 szögletesebben oldotta meg a dolgot, az Xperia XZ2 és a Pixel 2 XL pedig picit szélesebb sávokkal, viszont előrefelé sugárzó hangszórópárral.
Feje tetejére állította at Alcatel 5 a Mi Mix 2 receptjét, és van benne fantázia [+]
Járandó út lehet az Alcatel 5-é is, ami a Mi Mix 2 elvét állítja a feje tetejére, és neki sem volt szüksége betüremkedésre. Ezt a koncepciót is a végletekig el lehetne tolni a kijelződominancia irányába, mégis úgy záporoznak a notchos megoldások, mintha csak most indulna a monszun.
Notch: megszoksz vagy megszöksz
Minket is megoszt a notch-kérdés: az iPhone X legalább mögé tette a szoftvert és a gesztusvezérlést (több-kevesebb sikerrel), úgyhogy a dolgot megszoktuk. Az androidos térben viszont még mindig furcsa a szenzorsziget, gyakran belevág az állapotsáv elemeibe, plusz alul megmaradt a kihasználatlan káva és a három virtuális kezelőgomb is.
A Google is főt hajt: az Android P előzetes változatában szimulálni lehet a betüremkedést (forrás: AnandTech)
Oké, az Android P béta változata gyógyírként(?) elhozta a notch szoftveres támogatását, hogy az állapotsáv információi ne vesszenek el, de nem biztos, hogy ez az ésszerű formai megoldás a világ legnépszerűbb operációs rendszerében.
Az Oppo F7, saját előzetesén (forrás: Oppo India)
Olvasóink nálunk is határozottabb ellenérzésekről számolnak be a betüremkedéses hírek kapcsán, a vásárlói igény a szenzorszigetre egyelőre tehát biztosan nem annyira egységes, mint azt az utánzók és az utánzatok gondolják.
Az meg már tényleg a humor kategóriája, amikor egy strapatelefonokba is beleharap notch úr, miközben nyilvánvalóan volna az uleFone Armor 5-ön hely a megnyúlt kijelző, a szenzorok és a beszélgetési hangszóró megszokott elhelyezésére. Tényleg ez kell a népnek?
Az uleFone T2 Pro vékonyra szabta a kávákat és a notch is alig vehető ki a képernyő tetején [+]
Mondjuk, éppen az Ulefone-é eddig az eddigi legmenőbb notchos koppintás. A T2 Pro sokkal vékonyabb képernyőkereteket és keskenyebb betüremkedést használ, mint az iPhone X, bár ez annyira sérülékennyé teszi, hogy az MWC-t a kiállított demókészülék nem élte túl baleset nélkül, de ez már másik téma.
2018 "Notch" Trend pic.twitter.com/CLm9UGqFPr
— Ben Geskin (@VenyaGeskin1) March 2, 2018
A Zenfone 5z sincs messze a szenzorsziget minimalizálásában, Andy Rubin pedig már biztosan a PH-1 folytatásán munkálkodik. Az alsó kávától ugyanakkor csak nem sikerül megszabadulni, aminek alighanem a képernyő mögötti kábel- és alkatrészrengeteg az oka, a portokról és a multimédiás hangszóróról nem is beszélve.
A OnePlus 6 állítólagos prototípusa szolidan tudja le a notch kérdéskörét, mégis sok márka fanatikus tiltakozik a forma ellen (forrás: Pocket-lint) [+]
Nem véletlen, hogy az iPhone X is csak vastag kivitelben tudta az alsó kávamentesítést megoldani, és összességében így is 80%-os képernyőarány alatt maradt. Ezért is vonják kétségbe annyian az egész notch témát, ám ha az Apple trendet indít, annak lesznek követői, és ez idén notchos mobilok garmadáját jelenti.
Az összehajtható kijelzős okostelefon egyelőre csak vágyálom (forrás: Business Insider)
Hiába hallani egy ideje az összehajtható paneles Galaxy X érkezéséről, tippünk szerint egyhamar nem lesz a mobilvilágban radikális formai paradigmaváltás. Sőt: idén mindegyik iPhone az X formavilágát követheti, tucatnyi androidos koppintással a polcokon, úgyhogy jobb a betüremkedéssel megbarátkozni, mert marad. Már addig, amíg az Apple el nem tünteti. Most ezt 2019-re tippelik....
Bone123
A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről és a Galaxy S8-ról lehet olvasni.