Bevezető
Tavaly azt írtuk, hogy a 2023-as évben a mobilok ára végre nem növekedett olyan ütemben, mint ahogyan arra számítottunk. Alapvetően idén sem, de lehet, hogy pont most vagyunk egy olyan időpillanatban, amikor még éppen stagnálnak a telefonok árai, ám a jövőre érkező újdonságoknál már fel fog szaladni a szemöldök — és ebben bizonyára szerepet játszik a hazai fizetőeszköz gyengélkedése is.
Ugyanakkor viszont óriási megfejtések és meglepetések idén sem lesznek — mondjuk ezt annak ellenére is, hogy 2024-ben több új márka is megjelent itthon (Infinix, Tecno, Vivo, Google), miközben kikopni látszik a Nokia, hogy a helyét a HMD márka vegye át (bár elég hervasztó sikerrel), teljesen eltűnt a hivatalos forgalmazásból a Realme, miközben a félhivatalos csatornákon továbbra is elérhető a OnePlus, a Poco és a CMF is. Mielőtt a konkrét ajánlatokra rátérnénk érdemes azzal kezdeni, hogy miképp válogattuk össze az ebbe az ajánlóba bekerülő készülékeket.
A Tecno is idén lépett be a hazai piacra [+]
Itthon a telefonos értékesítés markánsan legnagyobb szeletét a szolgáltatók viszik el. Mivel alapvetően ők és a hivatalos forgalmazók szolgáltatnak adatokat a különböző statisztikákhoz, ezért ennek az aránya elég tiszta: 80%-ot visznek el az operátorok és 20%-ot az úgynevezett open market, amit korábban kártyafüggetlen piacnak neveztünk, de mostanra már a szolgáltatói készülékek is kártyafüggetlenek, szóval maradjunk a független piac megszólításnál. Igen ám, de a statisztikák nem nagyon tudnak mit kezdeni összesen háromféle helyről érkező további csatornákkal: a külföldről rendelőssel, a külföldről sunyiban behozott és mindenféle trükkel olcsóbban értékesített, de sok esetben nem a mi régiónkba szánt szállítmányokkal, valamint a szintén külföldi készletből érkező, de teljesen legális, EU-s beszerzéssel. Az első kategóriába tartozik, ha valaki a gyártó webshopjából tesz a kosárba valamit (mondjuk egy RedMagic telefont, vagy egy CMF-et), második kategóriába sorolható a zug-GSM, ahol bolti garanciát kap a júzer egy ellenőrizetlen forrású cuccra, a harmadik pedig az olyan, regionális elektronikai áruházak készletét jelenti, mint amilyen az eMAG, az Alza, vagy a lengyel Allegro. Talán evidens, hogy az első és a harmadik vonal érvényes, számottevő és ajánlható, a himihumi második kategóriát pedig ki kéne irtani, de erre nem sok szándék látszik. Viszont egyik vonal sem számít bele a 80-20-as operátori és független piac eladásaiba, noha mindenképpen jelentős eladást hoz.
Itt nem okvetlenül érdemes vásárolgatni [+]
Vagyis jelen ajánlóban benne lesznek a hivatalos forgalmazású telefonok éppúgy, mint a gyártói, de nem itthonról üzemeltetett webshopos fogások, valamint azok a modellek is, amelyek elvileg itthon nem elérhetők, de mégiscsak megbízható helyről beszerezhetők. Listánkba éveken át csak a friss, idei modellek kerültek be, ám ahogyan nőtt a terméktámogatási időszak, miközben jelentősen lassult az innováció, egy csomó tavalyi termék is még abszolút érvényes, sok esetben klasszisokkal jobb ajánlat, mint tavaly ilyenkor, úgyhogy bőven előfordulhat, hogy lesznek itt olyan masinák is, amelyeket már egy évvel ezelőtt is tudtunk ajánlani. Mint rendesen, most is bizonyára lesznek olyanok, akik hiányolnak majd a felhozatalból egy-két számukra kedves modellt, ezekről lehet eszmét cserélni a fórumban, amik viszont ténylegesen benne vannak ebben a cikkben, azokhoz igyekszünk magyarázatot is fűzni. Idén is az olcsó készülékektől haladunk a drágábbak irányába.
50 ezer forintig
A belépő kategória még mindig ingoványos talaj. A nagyon olcsó mobilok mezőnyében még mindig bőven vannak teljesen hasznavehetetlen vackok is, sok-sok “éppenhogy” kategóriás cucc mellett relatív kevés a várhatóan évekig vidáman használható telefon, aminek nem csak az az oka, hogy spórolós a hardver, hanem az is, hogy ezen az árszinten a terméktámogatás és a frissítési ígéret sokszor csak jelzésértékű. Alapfunkciókra persze ezek a masinák is megfelelnek, de kell hozzájuk némi türelem és semmiképpen nem kell tőlük ennél többet várni: fotózásra, játékra általában alkalmatlanok, sokszor a tartalomfogyasztás is lehet nyögvenyelős (nem viszi a HD filmet, beszaggat a közösségi média pörgetésétől), a helyén kell kezelni ezeket a gépeket, akkor kevésbé lesz mellbevágó a csalódás.
A legolcsóbb szintre a nagyobb márkák le sem merészkednek. Itt nincs Samsung, Honor, Sony, de még Xiaomi sem (esetleg Redmi), van viszont egy csomó, főként kínai márka, mint amilyen a Tecno, a ZTE, vagy éppenséggel a Motorola. A nagyon régi szökevényekkel (ZTE Blade A31) nem érdemes foglalkozni, csak kínszenvedés lesz, a Nokia G11 is már két éves modell, de mégis van olyan idei és friss gép, ami helyet kér magának ebben az ajánlóban, ez pedig a Motorola G04, ami 40 ezer forint körüli árával érvényes választás ebben a sok problémával terhelt mezőnyben. Bár a chipset nem friss, de a 4 GB RAM már szűkösen elegendő, megvan a formás, cseppálló készülékház, az Android 14 elég frissnek tekinthető (bár vélhetően sosem lesz ennél újabb), a felület pedig letisztult.
Mondanánk, hogy a Honor X6b is szóba jöhet, de alig drágábban mérik az X7a-t, ami még Android 12-vel mutatkozott be, de azóta már a 14-est is megkapta. Nagyon öreg benne a chipset, de az átlagnál nagyobb akkumulátora miatt korrekt üzemidővel kecsegtet, 45 ezer forintos ára pedig a tudásához mérten rendben van. Még mindig 50 ezer forint alatt vagyunk, amikor szembejön egy újabb Motorola: a G14-es Full HD kijelzővel, valamint UFS tárolóval meglepően fürge a hétköznapokban (legalábbis az árszintet nézve), kamerában persze nem erős, de erre is megjött a 14-es Android és még jönnek rá másfél-két évig biztonsági frissítések is.
A sima HMD Pulse ára bezuhant 40 ezer forint környékére, ami miatt szóba jöhet ebben a kategóriában, itt is van már 4 GB RAM, de egyébként egy elég átlagos termék. A ZTE Blade V50 Design is érdekes, mert ebből készült 4G-s és 5G-s verzió is, amelyek amúgy teljesen eltérnek. Nyilván ebben az árkategóriában a 4G-s modell játszik, ami nem tud többet, mint az eddig felsorolt opciók, ám kapásból 8 GB RAM-mal érhető el szintén 50 ezer forintos ár környékén. Friss játékos a hazai piacon a Nubia Music, de ez maximum a külseje miatt érdekes, a tudása alapján nem feltétlenül ajánlott. Az Infinix Hot 40i és a Tecno Spark 20C páros egyike sem elég olcsó ahhoz, hogy ezeket válasszuk egy Motorola helyett, viszont a Tecno a Spark Go 2024 modelljével, butított rendszerrel, de tud mutatni új és hellyel-közzel életképes telefont a 30 ezer forintos sávban is.
Vannak még más versenyzők 40-50 ezer forint között (ZTE Blade A73 például), úgyhogy inkább nézzünk néhány ökölszabályt. 4 GB RAM alatt nem érdemes szóba állni egy telefonnal akkor, ha teljes Android fut rajta. Ha csak a Go, akkor talán elmegy a 3 GB RAM is. A rendszerchipnél is szempont, hogy ne legyen túl régi, ebben a sávban jellemzően Unisoc és MediaTek megoldások vannak. Érdemes megnézni a kurrens Android verziót és legalább az ígért biztonsági frissítéseket, a kamerától nem szabad túl sokat elvárni (és tökmindegy, hogy hány megapixel van ráírva), a töltési sebesség sem fog 30 watt fölé kúszni, viszont vannak apró extrák, amiknek lehet örülni. FM-rádió, sztereó hangszórók, az átlagnál nagyobb akku, vízlepergető kialakítás, vegytiszta Android, vagy éppen UFS tároló. Nagy mozgásterük nincs a gyártóknak, ahol már elérjük a Full HD felbontást és a 90 Hz-es frissítést, ott már a megjelenítővel sem lesz különösebb probléma. Ugyanakkor ha csak 40-50 ezer forintot szánunk az egész dologra, akkor szóba jöhetnek a használt, de nagyobb tudású gépek. Mondjuk egy Galaxy A52s 5G. Vagy egy Honor 90. Esetleg egy Motorola Edge 40. De ha valaki az új telefonokban hisz, annak el kell fogadnia, hogy ebben a kategóriában mindenképpen lesznek kompromisszumok, a fenti lista inkább abban segít, hogy ebből minél kevesebb legyen.
Szerkesztőségi kommentár:
Ha maximum 50 000 forintot szánnék telefonvásárlásra, akkor mindenképpen a használt piacon néznék szét. Valószínűleg a használtan vett készülékekre mondjuk rá kell majd valamennyit költeni még a vételár felett, itt főként az akkucserére gondolok. De a Hardveraprón beállítva egy 50 000 forintos max szűrőt a Mobil hirdetések között már jóval mélyebb és minőségibb merítést találni, mint a kvázi egyenkínai belépőszint. OnePlus 8T, iPhone Xs, Samsung Galaxy A52s 5G kapásból az első oldalon a hirdetett modellek között, melyek közül mindegyik magasan jobb felhasználói élményt biztosít majd. Az iPhone árából mondjuk kapásból alkudnék, mert ott számolhatok egy harmincezres akkucserével, de a OnePlus vagy a Samsung szinte biztosan használható telefon lesz még egy-két évig. A Samsung esetében még a biztonsági patchek miatt sem feltétlen kellene aggódnom. - viragdani01
50-100 ezer forint
Nagyon sűrű a mezőny ebben az ársávban, lecsúsznak ide olyan tavalyi motyók is, amelyek jóval drágábban nyitottak, de közben a friss termékek is az év végére korrekt árakon érhetők el. Amíg a 40-50 ezres sávban elég hasonló készülékek versengenek, itt már jóval több eltérés adódik, próbálunk árban felfelé haladni.
Alig 50 ezer forint felett lehet megcsípni az Infinix Hot 40 Prót, ami ugyan chipsetben kissé koroska (Helio G99), de a 8/256 GB-os alapcsomag elég bőkezű, a 120 Hz-es Full HD kijelző is korrekt ajánlat, viszont a frissítések kapcsán bőven akad kérdőjel, az XOS felületet pedig kicsit szokni kell. Nem is beszélve az iPhone-t kendőzetlenül majmoló hátsóról, ahol lényegében csak egy érvényes kamera van, de ennyiért ez így is egy jó ajánlat. Majdnem befér a legolcsóbb kategóriába, de az ottani gépekhez képest egy lépcsővel mindenben jobb.
55 ezer forintért lehet elhozni a Telekomtól a T Phone 2-t, ami ezzel a piac legolcsóbb 5G-s telefonja. Két évnyi rendszerfrissítés, sztereó hangszórók, microSD, por- és cseppállóság, eSIM képesség jellemzik, az előző T Phone után kész felüdülés volt tesztelni. Attól még, hogy a Telekom saját márkás terméke nem csak Telekom kártyával működik. A februárban még 75 ezer forintért kínált Honor X7b ára mostanra szintén alig-alig megy 50 ezer forint fölé, ennyiért pedig érdemes rákukkantani erre a mobilra, jókora akkumulátorával vonzó lehet azoknak, akiknek az üzemidő fontos, a kamerától viszont ne várjunk túl sokat.
60 ezer forintos áron lehet épp mostanság megcsípni a Motorola G34-et, amiben Qualcomm chipset dolgozik, bár a Snapdragon 695 nem éppen friss, de már 5G-s. A termék mellett szól a sztereó hangszórók megléte, a vegytiszta Android (már a 14-es), a microSD-vel való bővíthetőség is, de egy jobb kijelzőt el tudna viselni, viszont a 8 GB RAM megvan. Év végére bezuhant a Honor 90 Lite ára is (volt az 60 lepedő is pár hete, most épp 65 ezer forintot kérnek érte), Full HD kijelző 90 Hz-cel, MediaTek Dimensity 6020, 35 wattos gyorstöltés mellett kompromisszumként a bénácska ultraszéles szenzor és az átlagnál kisebb akku írható fel, de az itthon forgalmazott 8/256 GB-os verzió korrekt ajánlatnak számít ennyiért.
70 ezer forint felett bukkannak fel a tavalyi Redmi termékek, a Note 13 4G-s változata még Snapdragon 685-öt pörget, de itt inkább a jóféle, 120 Hz-es AMOLED kijelző az érték, még ha más szempontok alapján ez a termék nem emelkedik ki nagyon az eddigi mezőnyből. Szintén 70 ezer magyar valutát kérnek a Samsung Galaxy A16-ért, amit azért veszünk ide, mert a kategória leghosszabb terméktámogatását kínálja úgy, hogy az A15-höz képest szignifikánsan jobb a cucc. Egy ideig a Galaxy A25 árán mozgott, de annál most jelentősen olcsóbb lett, szóval akik a Samsung rendszerét, ökoszisztémáját és szoftveres supportját igénylik, azoknak ez a legkedvezőbb árú megoldás.
75 ezerért nagyon ajánlható a gyártótól közvetlenül megrendelhető CMF Phone 1, ami a Nothing almárkája. A jópofa kiakaítású termék korrekt hardvert, normális kamerát, letisztult felületet és remek kijelzőt kínál, az egyetlen értheteltlen valós hátulütője, hogy nincs benne NFC. Új szereplő itthon a Vivo, ők a V40 SE-vel igyekeznek ebben a kategóriában sikert elérni (80 ezer forint), a kijelző a Redmi Note 13-as szériához nagyon hasonló, a hardver viszont egy fékezett habzású Qualcomm (Snapdragon 4 Gen 2) friss eresztés, elég takarékos, de teljesítményben a Snapdragon 695 magasságában jár csupán, vagyis ennyiért lehetne egy kicsit erősebb is a Vivo ajánlata. 8/256 GB-os kiszerelés, UFS tárhely, IP54-es védelem és 44 wattos töltési sebesség is a listán van, reméljük, hogy hamarosan tesztelhetjük is.
A 100 ezer forintos sáv alá kúszott le a Redmi Note 13 5G-s verziója, amit elvileg Android 16-ig támogat a Xiaomi, megvan a 120 Hz-es AMOLED panel, a 108 megapixeles kamera mellé odafért egy 8 megapixeles ultraszéles modul. Nem egy brutálisan erős valami, de a célnak megfelel. Szintén pont meg lehetett csípni 100 ezer forint alatt ugyanebből a szériából a Pro modellt is, inkább arra érdemes rámozdulni korrekt chipsettel, a Full HD-nál jobb felbontású kijelzővel, remek főkamerával, a teljes sorozat legjobban eltalált darabja lett, viszont a legtöbb helyen inkább 120 ezer forint körül van, tehát a következő kategóriába kéne sorolni. 160-ról indult, csak szólok. És érdekes, hogy mennyire változik egy termék megítélése: itt van a T Phone 2 Pro, ami megjelenésekor egész kedves szavakat kapott tőlünk, annak viszont egy fillérnyit nem csökkent az ára, év végén ezért kihullik az ajánlható mezőnyből.
Szerkesztőségi kommentár:
Ennyi pénzt is még érdemes lehet a használtpiacon elkölteni (mondjuk egy sok pozitív értékeléssel rendelkező eladótól a Hardverapro.hu-n), de itt már azért vannak vállalható ajánlatok újonnan is a boltokban. Ha választanom kellene, akkor lehet, hogy a Honor 90 Lite vagy a tavalyi Redmi Note 13 Pro 5G kerülne a táskámba, illetve egy gyors keresés alapján úgy tűnik, hogy még a Xiaomi 13 Lite-ot is meg tudnám épp csípni 99 990 forintért készletkisöprésben, de nem feltétlen vállalnám be az ívelt kijelzőt és a 3,5 mm-es jack nélküli életet a Redmi Note 13 Pro 5G-hez képest mért karcsúbb és divatosabb megjelenésért. De leginkább a TCL 50 NXTPaper 5G-t választanám, ami 94 ezer forintos áron kínál egy csomó hasznos extrát (például eSIM-et, 3,5 mm-es csatlakozót, széles látószögű kamerát), és a matt felülettel bevont LCD panel, illetve az ezt kiegészítő szoftveres szemkímélő trükkök hasznosak is. - viragdani01
100-150 ezer forint között
Tavaly a 100-200 ezer forintos mezőnyt egyben kezeltük, de idén inkább kettébontjuk, mert nagyon besűrűsödött a kínálat, jóval több érvényes szereplő adódik 2024-ben. Nem csak az új szereplők megjelenése miatt, hanem azért is, mert ebben a sávban halmozódnak egymásra leginkább a tavalyi, de még mindig érvényes választások és az idei jövevények.
Ilyen jövevény a Tecno Pova 6 Pro, ami egyedi külsőjével és jókora akkumulátorával próbál helyet kérni, de kamerában a pont 100 ezer forint alá becsúszó Redmi Note 13 Pro leveri, ráadásul erre a készülékre kevesebb az ígért szoftveres támogatás is. Ugyanezért nem feltétlenül a legjobb opció a Poco X6 sem, mostanra már árban nem jobb ajánlat, mint az említett Redmi, miközben csak félhivatalosan van jelen a hazai piacon.
Viszont mindenképpen érdemes figyelembe venni a Motorola Edge 40 Neót. Ez egy kecses, kifejezetten pofás, ütős színekben, sok tartozékkal érkező cucc korrekt kijelzővel, letisztult felülettel, de egy picit az árhoz mérten gyengébb chipsettel, ám a hétköznapi felhasználáshoz bőven elég a tudása. 112 ezer forintért adják most, ami egy jó ajánlat.
A tavalyi Samsung Galaxy A54 még most is érvényes, hiszen a Samsung hosszú terméktámogatása mellett még évekig friss tud maradni. Ráadásul érezhetően kisebb, mint a frissebb Galaxy A55, szóval akik nem szeretik a lapát méretű mobilokat, azoknak is talán inkább opció a kissé régebbi modell, óriási funkcionális eltérés nincs az A54 és az A55 között, árban viszont érezhető a különbség, bár mostanra az A55 is benézett a 150 ezer forintos szint alá. Ám még 140 ezer forint alatt járunk, amikor beköszön a Nothing Phone (2a), ami hozza a Nothing stílusjegyeket a Glyph interfésszel és a dotmátrix stílusú, letisztul Androiddal, korrekt képességű chispettel és két darab 50 megapixeles kamerával.
A OnePlus Nord 3 sem friss gép ugyan, de 150 ezer forintért nem rossz választás, noha kamerában (főleg videós módban) még lenne hová fejlődnie. Viszont komoly ellenfél lehet a 140-160 ezres sávban mocorgó Poco X6 Pro, ami ugyanúgy nincs hivatalos forgalmazásban, mint a OnePlus, viszont az eddig felsorolt gépeknél egy fokkal erősebb, bőséges a tárhely, remek a kijelző, kamerában viszont csak az elsődleges modul hoz érvényes eredményt.
Szerkesztőségi kommentár:
Bár az sem egy friss készülék, de árban belefér ebbe a kategóriába az egyik nagy webshop kínálatából a Google Pixel 7a, ami mind hardverben, mind méretben, mind szoftverben, mind mindenben az én választásom és ajánlatom. Aki egy jó kamerával, okos, de letisztult szoftverrel, igényesen összeszerelt telefont keres, az ezt keresse 120 és 150 ezer forint között. - viragdani01
150-200 ezer forint között
160 ezer forinttól már elérhető a Xiaomi 13T, ami egy kifejezetten jól sikerült készülék. Az árszinten remek a kamera (az ultraszéles a leggyengébb láncszem), szuper a kijelző, kellően gyors a hardver, négy évnyi szoftveres támogatást kap, egy jól kiegyensúlyozott, nem sok kompromisszumra kényszerítő gép, aminek az ára is korrekt, bár már megjelent az utódja.
Hasonlóan jókat tudunk elmondani a Honor 200-ról is, ami körülbelül ugyanennyibe kerül. Amikor 240 ezer forinton nyitott, akkor húztuk a szánkat a hardver miatt, 160 ezerért viszont már teljesen rendben van, sőt. Jó a kijelző, takarékos a vas, megfelelők a kamerák és három évnyi rendszerfrissítést ígér a Honor. Viszont van jónevű ellenfele, méghozzá a Google Pixel 8a, amelynek szerencsére mostanra 170 ezer forintra csökkent az ára, ennyiért pedig már jó vétel. Remek kamerák, módosítatlan, hosszan támogatott Android, de főleg: relatív kompakt méret jellemzi.
Ezen a ponton felkerül a listára a Motorola Edge 50 Neo, ami egy nagyon formás, kecses és a gyártó szerint kifejezetten ellenálló mobil, de ez az átlagnál kisebb akkuval párosul, illetve a hardver sem túl erős. Ennek ellenére egy kiegyensúlyozott ajánlat három natív látószöggel, ami megér egy pillantást. 180 ezer forintért taksálják a Vivo V40-et, ami már nálunk van teszten és eddig eléggé meg vagyunk elégedve vele, a főkamera a Zeiss együttműködéssel tényleg korrekt, de a szelfi modul is 50 megapixeles. Nincs panasz a kijelzőre sem, hardveresen pedig a Honor 200 szintjén mozog.
Ha a tavalyi Xiaomi 13T 160 ezerért ajánlható, akkor 200 ezer forintért a Xiaomi 14T sem rossz választás, itt már négy évre szól a szoftvertámogatás, erősebb a hardver és valamelyest a kamerák is fejlődtek. Amikor 240 ezer forintos áron indítva azt írtuk, hogy az ünnepekre fordulva némi árcsökkenéssel ajánlott is lehet, akkor jól tippeltünk: jelenlegi árán már beleesik ebbe a kategóriába.
Szerkesztőségi kommentár:
Ha valaki olvasta az előző oldal alján az agymenésemet, akkor szerintem nem fog meglepődni azon, hogy a Pixel 8a-ra megy a voksom. - viragdani01
200-300 ezer forint között
Nem kell a csúcsmodellek árát kifizetni, hogy tényleg nagyon ütőképes mobilt tudjunk ajánlani, ebben a sávban nem csak a korábbi flagship telefonok, de a középkategória felső szegmense is már nagyon sokat kínál hardverben, szoftverben, kijelzőben és kamerában is. Számos remek ajánlat van ebben a sávban főleg azoknak, akik az átlagnál többet várnak egy telefontól és hosszabb távra terveznek egy modellel.
A OnePlus Nord 4-gyel kezdenénk a listát, amit még nem tudtunk tesztelni ugyan, de a Nord 3-mal szerzett jó tapasztalatainkat ide is projektálhatjuk. Friss chip (Snapdragon 7+ Gen 3), remek kezelőfelület, hat évnyi frissítés, kiváló üzemidő és remek főkamera jellemzi. Cserébe az ultraszéles már karcsú, de talán ez a legnagyobb hibája. Kemény ellenfele a tavalyi Galaxy S23 FE, ami még mindig egy ütőképes ajánlat hosszú terméktámogatással, három látószöggel, az ismert One UI felülettel a Galaxy S24 FE-hez képest kompakt méretben. Itt — akárcsak az összes Samsungnál — a töltési sebesség alacsony mivolta okozhat szemöldökráncolást. Aki ennél is kompaktabb csúcs Samsungra vágyik, annak 250 ezer forintért ott van a sima Galaxy S23, ami a Qualcomm chipset stabilitásával továbbra is egy nagyon jól sikerült csúcsmodell a koreai gyártótól.
A Nothing Phone (2) fehér színben [+]
Ám ugyanennyiért ott figyel a Honor 200 Pro is, amely hivatalosan ugyan nem a Honor legerősebb ajánlata (az ugyebár a Magic6 Pro), de mind hardveresen, mind kamerás szempontból ott van az élmezőnyben, egy nagyon jól eltalált, most már árban is versenyképes ajánlat, ami a még mindig EMUI-ból származtatható kezelőfelületével vonzó lehet azoknak is, akik eddig Huawei mobilokat használtak. A különlegesebb telefonokat ezúttal a Nothing Phone (2) képviseli erős vassal, frankó, de csak két látószöget kínáló kamerákkal és a szokásosan egyedi hátlappal 230 ezer forintért cserébe. Szintén egyedi választás a OnePlus 12R jó erős vassal, csúcsmodellektől örökölt kijelzővel, de visszafogott kamerás képességekkel.
A 300 ezer forintos határ alatt van a Xiaomi 14T Pro is dögerős hardverrel, remek kijelzővel, LOG videózással, de márkán belül a sima Xiaomi 14 is elérhető 280 ezer forint körül, ami egy remek kis kompakt cucc három teljes értékű kamerával, ott az ultraszéles szenzor is érvényes, egyedül a megjelenéskor sokak által tapasztalt lencsepárásodás volt aggasztó, de úgy tudni, hogy ezt is javították és közben az ára is csökkent, szóval méltó ellenfele a Galaxy S24-nek, de annál olcsóbb. De ha már kicsi telefon: a Zenfone 10 ára is benézett 300 ezer forint alá és az tényleg kompakt, olyannyira, hogy egyelőre nincs is ebben a méretben utódja.
Szerkesztőségi kommentár:
Mivel úgy tűnik, hogy tavasszal érkezik az iPhone SE negyedik generációja, így a 2022-es modellt már nem javasolnám senkinek úgy sem, hogy az a legolcsóbb Apple telefon, és egyben az első a listánkon. Mivel a kinyitható kijelzős telefonokkal külön oldalon foglalkozunk az anyag végén, így csak említés szintjén dobom be a Nubia Flip 5G-t, mint ínyencséget, de egyébként szavazatommal a Nothing Phone (2)-t és még inkább az Asus Zenfone 10-et erősítem. Mindkettőt én teszteltem, és mindkettőt fájó szívvel küldtem vissza a gyártói képviseletnek. - viragdani01
300 ezer forint felett
A vérbeli csúcsmodellek közötti választás már nem feltétlenül a specifikáció, hanem az egyéni ízlés és márkapreferencia, illetve néhány speciális igény mentén dől el. Vagyis itt szinte minden olyan masinát fel lehet sorolni, ami elérhető a piacon és mindegyik mellé oda is lehet írni az egyedi képességeket, hogy ez adott esetben eldöntse a választást.
Aki iPhone-t szeretne, annak a sima 15-ös elérhető újonnan 350 ezer forintért. Az iPhone 15 Pro még 420 körül megcsíphető, ha szerencsénk van és találunk készleten, talán az a legérvényesebb választás most, a 16-os széria elég kevés előrelépést kínál. De iPhone esetén tele van a használtpiac is, ahonnan jobb ajánlatokat lehet összehalászni, megbízható helyről vásárolva a kellemetlen meglepetéseket is ki lehet szűrni.
A Samsung a Galaxy S24 Ultrával idén is korrekt telefont rakott le az asztalra, de igazság szerint az S23 Ultra is még bőven-bőven rendben van, miközben egy rakás pénzt spórolunk úgy, hogy az ilyen-olyan AI fejlesztések arra is megérkeznek. A Honor a Magic6 Próval egy igen szemrevaló, remek kamerákkal rendelkező mobilt kínál, itt a hajlított szélű kijelző tántoríthat el egyeseket, de összességében az is egy kiváló készülék. Aki mélyen bele akar mászni a fotós-videós vonalba, azoknak továbbra is ott a Sony, ami az Xperia 1 VI esetén szakított a hosszúkás képaránnyal, egyszerűsítettek a fotós-videós szoftveres eszköztár felhasználói felületén, de továbbra is notchmentes a kijelző. És van sztereó hangszóró. Meg 3,5 mm-es csatlakozó. Meg profi videós- és fotós szoftver. És Alpha kamerák mellé használható külső keresőként is. A rendszertámogatás hossza viszont a konkurencia mögött marad.
A Xiaomi 14 Ultra a gyártó idei csúcsgépe egészen remek kamerákkal és persze dögerős hardverrel, ám nagyon nem lett olcsó, de 100 ezret már zuhant az ára a bevezetés óta. Az Asus épp karácsony előtt jött ki a ROG Phone 9 Próval, ami szintén egy félmilliós telefon, de jelenleg a legerősebb, itthon hivatalosan is kapható androidos mobil a Snapdragon 8 Elite chipsettel, jópofa hátlapi Mini LED kijelzővel, kiemelkedően jó hűtéssel, sok-sok opcionális tartozékkal és szanaszét paraméterezhető szoftverrel és gaming extrákkal, valamint érintésérzékeny ravaszokkal.
A Pixel 9 Pro XL a Galaxy S23 Ultra mellett [+]
Bejött hozzánk hivatalosan is Google Pixel széria, mi fixen használunk egy Pixel 9 Pro XL-t és nagyon bevált, de a sima Pixel 9 is ott van a listán. A Motorola az Edge 50 Ultrával szerepel ebben a mezőnyben, ami fa hátlappal kimondottan egyedi, de hardveresen a többi csúcsgéptől elmarad. Viszont 370 ezer forintért 1 TB-os tárhelyet kínál és kamerákban is ott van a szeren. A félhivatalosan kapható OnePlus 12 is szóba jöhet, ahogyan a Red Magic vonalon is van érdekes alternatíva (mind a 9-es, mind az új 10-es modellek), de ezeknél a gépeknél mindig fontos, hogy megbízható helyről érkezzenek.
Szerkesztőségi kommentár:
Mivel a Google még nem kérte vissza a Pixel 9 Pro XL-t, napi szinten használom a tesztkészüléket, és teljes mértékben meg vagyok vele elégedve. Viszont ha a pénztárnál állnék, akkor előttem a Sony Xperia 1 VI-ot csippantaná le a vonalkód leolvasó, vagy az iPhone 16 Pro-t. A "Pixel-érzést" számomra ugyanúgy biztosította a 8a is, így nem látom feltétlen értelmét a kétszeres ár kifizetésének, főleg úgy, hogy a tárhely ugyanúgy 128 GB-on kezd a félmilliós csúcsmodellben is! A Sony mellett szól gyönyörű formája, remek kijelzője, remek hangszórói, a 3,5 mm-es csatlakozó megléte, és kamerás képességei, melyekkel nyáron lábtörés mellett ugyan a szabadban nem volt sok lehetőségem játszani, de amennyit igen, ott az iparágra jellemző agresszív algoritmusok által túlvilágosított, túlfényelt, túlszínezett képalkotás helyett egy, a szemeimmel látottakhoz sokkal közelebb álló, valósághűebbel találkoztam. Plusz a japán márka saját boltjaiban rendszerint futnak akciók, amikben valamelyik remek zajszűrős fejhallgatójuk jár a telefon mellé, amivel talán emészthetőbb a 450 ezres ár. Az iPhone mellett négy indokom van: több Apple termékkel történő remek együttműködése, a hozzá beszerezhető kiegészítők végtelen sokasága (Clicks, Moment lencsék), videós képességei (bár ebben az említett Sony is szinten van), és a bizonyított hosszú távú megbízhatósága. - viragdani01
Hajlítható kijelzős telefonok
Külön kategóriát érdemelnek mostanra a hajlítható kijelzős mobilok. Már nem csak Samsung kapható felénk is hivatalosan, megjöttek a trónkövetelők, ami azért is jó, mert talán fel tudják rázni a koreai gyártó kissé lelassult fejlesztéseit. A Galaxy Z Fold6 a Fold5-höz képest nem nagy előrelépés, a Flip6-nál picit jobban lehetett érezni az erőfeszítést.
A Z Fold6 az íveltebb Z Fold5 mellett [+]
A Foldnak viszont komoly konkurense lett a Honor, már a Magic V2 is felhívta a figyelmet, de az kissé késve érkezett Magyarországra, a Magic V3 viszont erősen rárúgta az ajtót a Samsungra. Nem csak azzal, hogy szó szerint egészen más dimenzióba emelte a könyvszerűen nyitható mobilok külsejét, hanem a V2 összes hiányosságát (vízállóság, vezeték nélküli töltés) javítva számos ponton meg tudja haladni a Fold6 képességeit legyen szó a kamerákról, vagy éppen az akku méretéről és a töltési sebességről. Állítólag nincs kizárva, hogy a Xiaomi is benéz a Mix Fold 4-gyel, de azt még nem lehet itthon kapni.
A Magic V3 balra (zöld), a Magic V2 jobbra [+]
A Flip vonalon is van mozgás, ott a Samsung fő kihívója a Motorola, akik a Razr szériával már évek óta egyre ügyesebbek, ráadásul rögtön két modellel is jönnek, mert a csúcsgép Razr 50 Ultra mellett a sima Razr 50 is elérhető 340 ezer forintos áron. Ez kisebb külső kijelzővel és középkategóriás hardverrel éri el az alacsonyabb árat, az Ultrában levő 50 megapixeles zoom kamerát pedig egy 13 megapixeles ultraszélesre cseréli.
És pont mikor ez az ajánló elkészül bekopog még egy aspiráns, a Nubia Flip 5G. Ez hardverben valamivel a Razr 50 alatt van (Snapdragon 7 Gen 1), külső kijelző kapcsán szintén (1,43 inch), kamerában pláne, hiszen csak egy értelmezhető szenzort kapott… De nagyon csábító, mert 230 ezer forintos nyitóárával harmadával olcsóbb, mint az eddigi legolcsóbb ilyen telefon. Hogy milyen használni, az a következő hetekben kiderül, mert épp most érkezett hozzánk egy tesztpéldány.
Most jött meg hozzánk a Nubia Flip [+]
Szerkesztőségi kommentár:
A Honor jóvoltából ugye volt szerencsém fél évig a Magic V2-t saját telefonomként használni, erről és a szerzett tapasztalataimról írtam is egy bejegyzést. A Magic V3 minden olyan hiányosságot pótolt, amint negatívumként a V2 kapcsán kiemeltem, ám ha választanom kellene egy hajlítható készüléket, mégsem ez lenne az első, ami eszembe jut. Érdekes lenne a Nubia Flip, mint legolcsóbb ajánlat, de még érdekesebb lenne egy modell a foldable kategóriában jóval nagyobb merítésű kínai belsős piacról: Vivo X3 Fold Pro. Formában, méretben, specifikációkban ez az, ami számomra jelenleg a leginkább szimpatikus. De a OnePlus Open vagy a Pixel 9 Pro Fold is megérne egy misét, a Samsungot csak azért nem mondom, mert a koreai gyártó Fold szériáját már láttam Bognál, hogy tartja magát évek után is. - viragdani01
Mielőtt véget érne ez az anyag, pár kommentárt még érdemes írnunk ehhez a listához. Egyrészt — mint látható — vannak olyan ajánlások is, amiket nem tudtunk még tesztelni. Ezért alapvetően a tapasztalatainkra hagyatkozunk, amiket ugyanazon gyártó hasonló készülékeivel szereztünk. Másrészt a lista nem teljes — nem is tud teljes lenni. Még van idő karácsonyig, még lesznek akciók, még lehetnek olyan telefonok, amik ide nem kerültek be, de ütős áron kezdik el kínálni a következő hetekben. Az is benne van a pakliban, hogy főleg a tavalyi modelleket próbálják majd a forgalmazók kiszórni — de nem kell félni a régebbi gépektől sem egy olyan időszakban, amikor a fejlődés üteme már lassú, de a szoftveres támogatás ígérete egyre inkább fókuszba kerül. Aztán ott van a használtpiac, már nem csak a Rejoy ül ezen a vonaton, hanem az Euronics vagy éppenséggel a Telekom is. Most viszont nyitva a fórum, nyugodtan lehet további ajánlásokat megfogalmazni, akik pedig pont válaszokat és döntési segítséget vártak ettől az anyagtól, azoknak is javaslom, hogy majd nézzenek be a kommentek közé, mert arra számítunk, hogy a Mobilarena törzsolvasói sok-sok tapasztalattal és aktuális jó akciókkal egészítik majd ki ezt a cikket.
Bog