Karácsonyi telefonajánló 2024

Idén is összeszedtük az ünnepek előtt a szerintünk legjobb vételeket különböző árkategóriákban.

Bevezető

Tavaly azt írtuk, hogy a 2023-as évben a mobilok ára végre nem növekedett olyan ütemben, mint ahogyan arra számítottunk. Alapvetően idén sem, de lehet, hogy pont most vagyunk egy olyan időpillanatban, amikor még éppen stagnálnak a telefonok árai, ám a jövőre érkező újdonságoknál már fel fog szaladni a szemöldök — és ebben bizonyára szerepet játszik a hazai fizetőeszköz gyengélkedése is.

Ugyanakkor viszont óriási megfejtések és meglepetések idén sem lesznek — mondjuk ezt annak ellenére is, hogy 2024-ben több új márka is megjelent itthon (Infinix, Tecno, Vivo, Google), miközben kikopni látszik a Nokia, hogy a helyét a HMD márka vegye át (bár elég hervasztó sikerrel), teljesen eltűnt a hivatalos forgalmazásból a Realme, miközben a félhivatalos csatornákon továbbra is elérhető a OnePlus, a Poco és a CMF is. Mielőtt a konkrét ajánlatokra rátérnénk érdemes azzal kezdeni, hogy miképp válogattuk össze az ebbe az ajánlóba bekerülő készülékeket.


A Tecno is idén lépett be a hazai piacra [+]

Itthon a telefonos értékesítés markánsan legnagyobb szeletét a szolgáltatók viszik el. Mivel alapvetően ők és a hivatalos forgalmazók szolgáltatnak adatokat a különböző statisztikákhoz, ezért ennek az aránya elég tiszta: 80%-ot visznek el az operátorok és 20%-ot az úgynevezett open market, amit korábban kártyafüggetlen piacnak neveztünk, de mostanra már a szolgáltatói készülékek is kártyafüggetlenek, szóval maradjunk a független piac megszólításnál. Igen ám, de a statisztikák nem nagyon tudnak mit kezdeni összesen háromféle helyről érkező további csatornákkal: a külföldről rendelőssel, a külföldről sunyiban behozott és mindenféle trükkel olcsóbban értékesített, de sok esetben nem a mi régiónkba szánt szállítmányokkal, valamint a szintén külföldi készletből érkező, de teljesen legális, EU-s beszerzéssel. Az első kategóriába tartozik, ha valaki a gyártó webshopjából tesz a kosárba valamit (mondjuk egy RedMagic telefont, vagy egy CMF-et), második kategóriába sorolható a zug-GSM, ahol bolti garanciát kap a júzer egy ellenőrizetlen forrású cuccra, a harmadik pedig az olyan, regionális elektronikai áruházak készletét jelenti, mint amilyen az eMAG, az Alza, vagy a lengyel Allegro. Talán evidens, hogy az első és a harmadik vonal érvényes, számottevő és ajánlható, a himihumi második kategóriát pedig ki kéne irtani, de erre nem sok szándék látszik. Viszont egyik vonal sem számít bele a 80-20-as operátori és független piac eladásaiba, noha mindenképpen jelentős eladást hoz.

Itt nem okvetlenül érdemes vásárolgatni
Itt nem okvetlenül érdemes vásárolgatni [+]

Vagyis jelen ajánlóban benne lesznek a hivatalos forgalmazású telefonok éppúgy, mint a gyártói, de nem itthonról üzemeltetett webshopos fogások, valamint azok a modellek is, amelyek elvileg itthon nem elérhetők, de mégiscsak megbízható helyről beszerezhetők. Listánkba éveken át csak a friss, idei modellek kerültek be, ám ahogyan nőtt a terméktámogatási időszak, miközben jelentősen lassult az innováció, egy csomó tavalyi termék is még abszolút érvényes, sok esetben klasszisokkal jobb ajánlat, mint tavaly ilyenkor, úgyhogy bőven előfordulhat, hogy lesznek itt olyan masinák is, amelyeket már egy évvel ezelőtt is tudtunk ajánlani. Mint rendesen, most is bizonyára lesznek olyanok, akik hiányolnak majd a felhozatalból egy-két számukra kedves modellt, ezekről lehet eszmét cserélni a fórumban, amik viszont ténylegesen benne vannak ebben a cikkben, azokhoz igyekszünk magyarázatot is fűzni. Idén is az olcsó készülékektől haladunk a drágábbak irányába.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés