Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz Ulkesh #9 üzenetére

    azért elég sok kijelzőt gyártott a Nokia....

    TFT korszak hajnalán aztán kiszált a bizniszből.... de azért kutakodva lehet találni eztazt. [link]

    Amúgy az van amit írtál, csak kötekedtem. :)

    [ Szerkesztve ]

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • fateless

    veterán

    válasz Ulkesh #9 üzenetére

    OK, ha szó szerint vesszük, igazad van, hiszen pl a Foxconn nem a Nokia, de nincs ez a Foxconn a Nokia nélkül és így tovább...
    Persze nincs Mercedes gyár sem, SonyEricsson sem, Adidas sem, ha sarkítani akarjuk.

    Egyébként értem, amit mondasz, csak másként látom ugyanazt.

    Azért az, hogy pl egy IC-t nem legyárt, hanem megveszi, az nem azt jelenti, hogy nem ő gyártja a telefont. Az asztalos sem maga ülteti a fát, mégis ő készíti el a bútort. A Nokia nem csak a szoftvert tervezi meg, hem is csak a dizájnt, de azt is ő tervezi meg, hogy mi legyen a készülékben, melyik kis "fémdarabka" kerüljön hova. Attól még ők gyártják a készüléket

    [ Szerkesztve ]

    "A HELYESEN alkalmazott bölcsesség a hasznos" Prédikátor könyve 10:10

  • Voyage

    aktív tag

    válasz Ulkesh #18 üzenetére

    :W
    Pl nyák-ról hallottál-e már? :W

    http://hardverapro.hu/apro/vadi_uj_silverstone_raven_01_plexi_oldallapos_gep/friss.html

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Ulkesh #20 üzenetére

    azért van még pár előnye annak az olednek. péládul mivel minden egyes pixel külön világít, így lehet csak egyes részeit is használni a képernyőnek. mondjuk készenléti állapotban, amikor csak egy óra van a képernyőn, akkor nem kell az egész háttérvilágítást felkapcsolni hozzá. aztán az oled reakcióideje eleve gyorsabb a tft-nél, az amoled meg még gyorsabb. illetve az a nem elhanyagolható tény, hogy tft panelt csak merev (például üveg) felületre lehet rögzíteni, míg oled-et szinte bármire fel lehet vinni, egy fóliára is. sokkal vékonyabb, kevesebb helyet foglal, rugalmasabb, és ha beindul a tömeggyártás rendesen, akkor olcsó is lesz.
    nem kellene annyira lenézni ezt a technológiát, mert elég sok területen jól alkalmazható, van jövője.

  • KTTech

    veterán

    válasz Ulkesh #20 üzenetére

    "Az AMOLED csak egy divatos gumicsont, szép kontrasztos képet ad, bizonyos körülmények között energiatakarékosabb, de összességében semmivel sem jobb, mint egy modernebb ledes megvilágítású TFT panel."

    Hát, ezt nem mondanám... alig várom, hogy végre OLED-es monitorokat lehessen kapni, és elfelejtsem a TFT-ket... pont a háttérvilágítás miatt (pedig nem gagyi TFT-im vannak).

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • gabi81

    tag

    válasz Ulkesh #20 üzenetére

    huh. :Y köszi a kiigazításodat, ezeket amiket írtál nem tudtam. :R

    just believe in yourself

  • XeeN

    senior tag

    válasz Ulkesh #20 üzenetére

    Nekem ezzel a "divatos gumicsont" AMOLED panellel szerelt N85-öm van, és semmilyen jelenleg kapható TFT-vel rendelkező készülékre nem cserélném le. Sem a kontraszttal, sem pedig a fényerővel nincsen semmi bajom (utcára fehér alapú témát használok). Számomra azonban mégis a hatalmas betekintési szögei a legfontosabbak, mivel kb 5cm-ről látom csak a kijelzőt, ahol a TFT-k már elvéreznek. Ráadásul nem vagyok/leszek grafikus. :)

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ulkesh #20 üzenetére

    "de összességében semmivel sem jobb, mint egy modernebb ledes megvilágítású TFT panel."

    Már megbocsáss, de ez egy ökörség. :U A legjobb LCD-k is kűszködnek bizonyos hiányosságokkal, az (AM)OLED megoldást kínál ezekre a problémákra.

    Az élettartamot is fogyamatosan növelik, meg a színhelyességet is.

    Az meg, hogy LED-es vagy CCLF-es az adott LCD megvilágítása, önmagában nem sokat számít, főleg ha edgelit típusú, ami még a korábbiaknál erősebb bevilágítási gondokat is okoz. (Éppen a LED-es TN-ek lesznek a gumicsont az elkövetkező hónapokban...) Intelligensen zóna-vezérelt LED-mátrixok meg csak a legdrágább tévékben vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • XeeN

    senior tag

    válasz Ulkesh #28 üzenetére

    Feltételezem, az állításaid személyes tapasztalataidon nyugszanak.

    Ez a kijelentésed badarság: "Napsütésben meg árnyékolhatsz ezerrel, mert fehér téma ide vagy oda, nem sokat látsz belőle." Kizárólag ezt ellenőrizendő, kisétáltam az udvarra egy N85 és egy 3120 Classic-kal a kezemben. Maximum 10%-kal találtam világosabbnak a 3120-at úgy, hogy a hátam mögül világította meg a nap a kijelzőket.

    A következő mondatod is nagyon tetszik: "Egy mobil esetén a betekintési szög érdektelen, valahogy nem érzem szükségét, hogy a mellettem álló emberke is tisztán el tudja olvasni azt az e-mail-t amit írok." Gondolom emiatt jobb pl a TN-Film TFT az IPS/MVA/PVA-nál. Ugyan már.

    Végül: "Ha rossz a szemed és csak 5 centiről tudod elolvasni a kijelzőt, akkor annak semmi köze a betekintési szögekhez." Matematika... Nem, is. Inkább próbáld ki Te magad, mennyire változik a kontraszt, illetve a fényerő és lilul--e a kijelző, ha kb 5 CM-ről nézed mindkét szemeddel. Minél közelebbről nézel valamit, annak szélei annál nagyobb szöget zárnak be a szemeddel. Röviden erről van szó. A TFT-kijelzők többsége itt bukik el pláne , ha 4:3-ra van fordítva.

    Ui: Örülök, hogy neked érdektelenek a betekintési szögek (mint minden jó szemű embernek), azt viszont légyszíves fogadd el, hogy csak a közvetlen környezetemben három olyan ember van akiknek ez nagyon sokat számít, mivel a bántó torzítások elkerülése érdekében nem csak egy szemmel kell nézniük a telefont.

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ulkesh #30 üzenetére

    "Megoldást kínál a kontrasztos képre a bevilágításra és bizonyos esetekben a fogyasztásra, cserébe kisebb a színtér az élettartam és fényerő."

    Ez így egy "kissé" elnagyolt és hiányos, nem gondolod? Kicsit részletesebben (eredetileg címszavakban akartam, abból is lett volna egy pár, de így érthetőbb):

    1. mai TN-ek:
    - rálátási szöggel egyeneses arányosan (tehát nincs egy kis "holtjátéka" sem, amin belül nem változik), rohamosan eső kontrasztarány, torzuló színek (főleg függőlegesen, már szemből nézve is más az alja, mint a teteje), stb.;
    - minimálisan szórt fény -> vakító kép, főleg a világosabb részeken;
    - (előző miatt) világosabb részeken "mosott", máshol mesterkéltnek ható színek;
    - normál fényerőnél közepes natív kontraszt;
    - nem valami sötét "fekete";
    - reagálási idő: ~2-8 ms;
    - sokszor csak 6 bit(/color gun) + FRC-s (bizsereg);

    2. mai VA-k:
    - valamivel nagyobb a "holtjáték" (amin belül nem látható változás), de onnantól kezdve kifakul, torzulnak a színek;
    - bár legalább a kontrasztarány lassan és fokozatosan kezd csökkenni a szöggel;
    - szórtabb fény, kellemes kép;
    - viszonylag szép színek;
    - monitorok számára elég magas natív kontraszt;
    - igen sötét a fekete, csakhogy ez együtt jár a VA-kra jellemző "black clush"-sal (sötétebb részek is feketék);
    - reagálási idő: ~6-16 ms (néha látható az overdrive miatti túllövés);
    - drága

    3. mai IPS-ek (pontosabban S-IPS, AS-IPS, H-IPS, eIPS):
    - nagy "holtjáték", és utána is elég stabil színek;
    - a kontrasztarány lassan és fokozatosan kezd csökkenni a szöggel;
    - szórt fény -> egyenletes és kellemes kép (szinte papírszerű);
    - szép, élethű színek;
    - monitorok számára elég magas natív kontraszt;
    - viszonylag sötét fekete, de átlós szögből nézve fehéres v. bordós, bársonyos derengés látható rajta (más színeken nem);
    - az előzőt ki tudja küszöbölni egy bizonyos A-TW polarizer, de az csak a legdrágábbakon van;
    - reagálási idő: ~6-8 ms;
    - még drágább...

    Ezen kívül kvázi mindegyikre jellemző némi háttérvilágítási egyenetlenség, főleg a TN-nél [a többinél a sötétebb fekete miatt kevésbé vehető észre, és azokra általában jobban oda is figyelnek gyártáskor]. Továbbá, a CCFL-t nem lehet egy bizonyos pont alá visszavenni, így teljesen sötét szobában is viszonyalag magas marad a fényerő, főleg TN esetén. (Ezt megoldhatja a LED-es háttérvilágítás.)

    4. (AM)OLED:
    - kvázi szögfüggetlen színtartás és kontrasztarány;
    - szórt fény [és nem is polarizált], teljesen egyenletes, (normális esetben) kellemes kép;
    - többé-kevésbé szép, élethű színek (felhasznált anyagoktól függően);
    - hatalmas kontraszt;
    - tökéletesen fekete fekete;
    - reagálási idő: < 0.1 ms;
    - akár feketéig visszavahető fényerő;
    - vékony, műanyag esetén mechanikai behatárokra kevésbé érzékeny;
    - nagy volumenű tömeggyártás esetén igen kedvező ár...

    Mint látható, ha sikerül megfelelően megnövelni az élettartamot (vagy elég olcsóvá tenni, hogy pl. cserélhető legyen a panel), akkor az LCD-k problémáit kiküszöbölő, szinte tökéletes megjelenítőket kapunk! (Ha ezzel együtt a fényerő is magas lehet, akkor tévének is nagyszerű lesz.)

    "Nos, ha monitorról van szó, akkor legalábbis nekem a színhelyesség fontosabb"

    A fentiek alapján: akkor miről is beszélünk? ;)
    (Btw, neked milyen monitorod is van?)

    "Láttam már 24"-os LED-es monitort és használok LED-es notebook-ot is, de egyiknél sincs olyan zavaró bevilágítás, mint ami a hagyományos csöves (CCLF) megvilágításra jellemző."

    Vonatkozó külföldi fórumok olvasgatása után ez többnyire fordítva van...

    (#32): Ezek a fényképek direkt úgy készültek, hogy tükröződik az ég vagy más világos dolog...

    "Egy mobil kis felületű kijelzőjét nem nézzük oldalról, így itt ennek nincs jelentősége."

    De van, mert bár itt kisebb a valós és látható képméret is, de egy a kezedben lévő eszközt kevésbé tudsz konzisztensen magaddal éppen szemben tartani, mint amikor egy monitor előtt ülsz. (És persze nem csak ez számít.)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ulkesh #36 üzenetére

    Szinte havonta jelentenek be új OLED vegyületeket az élettartam és színhűség növelése kapcsán, és egyéb új fejlesztéseket. Az aktuálisan kereskedelmi forgalomban lévő OLED panelok több generációval korábbi anyagokat használnak... Nem babra megy a játék, így nagy erőkkel folynak a fejlesztések.

    Egy kisebb kijelzőnél még nem életbevágó a megfelelő színhűség, nem hiszem, hogy monitoroknál, vagy akár csak tévénél ugyanazokat a korai anyagokat használnák. A hírek szerint az LG az év vége felé egy 2x"-es, 2010H1-ben meg már egy 3x"-es AMOLED tévét készül piacra dobni -- szerintem ez arra vall, hogy nem keveset sikerült már lefaragni a hátrányos tulajdonságokból.

    Az nem csoda, hogy te jól elvagy azzal a ColorEdge-vel :) , vagy akár azzal a Dellel, de ilyeneket csak az LCD használók apró töredéke engedhet meg magának (vagy a munkahelye, mindegy)... (Egyébként nekem is egy S-IPS-es Eizo-m van, még néhány évvel ezelőttről, amikor egyes FlexScanekben is ilyen panel volt.)

    Persze akiket (nem csak munkájukból kifolyólag) jobban érdekel a minőség az átlagnál (vagy szimplán nem akarják rongálni a saját vagy mások szemét), és anyagilag sem állnak rosszul, be tudnak szerezni egy közepes árfekvésű, jobb panellel szerelt monitort, de ha megnézed az ezzel kapcsolatos fórumokat, azért fel-fel emlegetik az előzőekben taglalt hiányosságokat, és nagyon remélik, hogy az OLED-ben megtalálhatják majd, amit kerestek.

    Ha magaddal szemben tartasz valamit, az nem az eget fogja telibe visszatükrözni, hanem nagyobb részt a te arcodat. Ha a szög sem számít annyira, akkor még picit lejjebb is fordíthatod, akkor meg főleg nem (csak lehetőleg ne hófehér póló legyen rajtad :) ).

    Nem tudom, engem nagyon idegesít, ahogy a fényképezőm LCD-je változik a legkisebb mozgatástól is.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ulkesh #36 üzenetére

    Ja, nem tudom, véletlenül származott-e az idézet az IPS-es listából, de ha nem: a széles gamutos monitorokon a kelleténél élénkebb lesz egy sRGB-s kép, éppen ezért van rajtuk sRGB mód. Ez nem mindenhol van tökéletesen megoldva, de szerintem azon az Eizo-n igen. Az OLED-nél meg ugye odaírtam, hogy felhasznált anyagoktól függően.

    Dare2Live: Mindegy, azt már tudni lehet, hogy mi mindenben sokkal jobb, mint az LCD-k, és várhatóan a maradékot is megoldják. Meg kell oldaniuk, ha az eddig belefektetett milliárdokat vissza akarják termelni (legalábbis ha nem csak -- szó szerint -- kicsinként)... De mint írtam, még az is lehet, hogy ez már nagyrészt múltidő.

    [ Szerkesztve ]

  • drahos88

    csendes tag

    válasz Ulkesh #32 üzenetére

    Én csak azért regisztráltam mert láttem hogy titeket menyire érdekel hogy a mobilokba mi van.Én a Nokiba gyárba dolgozok komáromban...Nagyon jó munka hely..De egyépként pár max 10eurobol megvan egy mobil cak pak mindennel eggyüt.terméktöl függetlenül.Ugy hogy semit nem érnek..minden a legolcsobb benne.Else hinétek mik vannak..Ja nem akarom a nokiát le nézni mert hát téleg ott dolgozom és jó...de téleg igazatok van semit nem ök gyártanak még a legaprobb alkatrészeket sem minden beszálitoktol van. és hogy finn cég lenne csak a szék hej de még a fejesek sem finnek cinaiak..minden kinai minden onnan van....cak a hát finn gyártó alat jobban eladnak mindent..
    Ha valakinek kérdése lenne ez a cimem drahos88@freemail.hu Ja és mobilt ne vegyetek egyböl mikor bejön inkább várjatok pár honapot,mert az összeszerelést mindig pár honap uután véglegesitik a munkautasitást...adig nagyon sok hiba van.még ha észre se veszitek..

    drahos88@freemail.hu tudok függetlenitö kodokat is ha valakit érdekel meg akármit ha kell...

Új hozzászólás Aktív témák