Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz dezz #37 üzenetére

    "ColorEdge-vel"

    Ugh, akartam mondani, ColorEdge-dzsel.

    copin: Ja, igen. Viszont nem kizárólag ott, hanem először ott. De mindegy, mert 2010-től több gyártó is elkezdi kihozni a nagyobb (>20") panellel szerelt tévéit. 2011-re már 37"-est tervez piacra dobni pl. a Panasonic.

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ulkesh #36 üzenetére

    Ja, nem tudom, véletlenül származott-e az idézet az IPS-es listából, de ha nem: a széles gamutos monitorokon a kelleténél élénkebb lesz egy sRGB-s kép, éppen ezért van rajtuk sRGB mód. Ez nem mindenhol van tökéletesen megoldva, de szerintem azon az Eizo-n igen. Az OLED-nél meg ugye odaírtam, hogy felhasznált anyagoktól függően.

    Dare2Live: Mindegy, azt már tudni lehet, hogy mi mindenben sokkal jobb, mint az LCD-k, és várhatóan a maradékot is megoldják. Meg kell oldaniuk, ha az eddig belefektetett milliárdokat vissza akarják termelni (legalábbis ha nem csak -- szó szerint -- kicsinként)... De mint írtam, még az is lehet, hogy ez már nagyrészt múltidő.

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ulkesh #36 üzenetére

    Szinte havonta jelentenek be új OLED vegyületeket az élettartam és színhűség növelése kapcsán, és egyéb új fejlesztéseket. Az aktuálisan kereskedelmi forgalomban lévő OLED panelok több generációval korábbi anyagokat használnak... Nem babra megy a játék, így nagy erőkkel folynak a fejlesztések.

    Egy kisebb kijelzőnél még nem életbevágó a megfelelő színhűség, nem hiszem, hogy monitoroknál, vagy akár csak tévénél ugyanazokat a korai anyagokat használnák. A hírek szerint az LG az év vége felé egy 2x"-es, 2010H1-ben meg már egy 3x"-es AMOLED tévét készül piacra dobni -- szerintem ez arra vall, hogy nem keveset sikerült már lefaragni a hátrányos tulajdonságokból.

    Az nem csoda, hogy te jól elvagy azzal a ColorEdge-vel :) , vagy akár azzal a Dellel, de ilyeneket csak az LCD használók apró töredéke engedhet meg magának (vagy a munkahelye, mindegy)... (Egyébként nekem is egy S-IPS-es Eizo-m van, még néhány évvel ezelőttről, amikor egyes FlexScanekben is ilyen panel volt.)

    Persze akiket (nem csak munkájukból kifolyólag) jobban érdekel a minőség az átlagnál (vagy szimplán nem akarják rongálni a saját vagy mások szemét), és anyagilag sem állnak rosszul, be tudnak szerezni egy közepes árfekvésű, jobb panellel szerelt monitort, de ha megnézed az ezzel kapcsolatos fórumokat, azért fel-fel emlegetik az előzőekben taglalt hiányosságokat, és nagyon remélik, hogy az OLED-ben megtalálhatják majd, amit kerestek.

    Ha magaddal szemben tartasz valamit, az nem az eget fogja telibe visszatükrözni, hanem nagyobb részt a te arcodat. Ha a szög sem számít annyira, akkor még picit lejjebb is fordíthatod, akkor meg főleg nem (csak lehetőleg ne hófehér póló legyen rajtad :) ).

    Nem tudom, engem nagyon idegesít, ahogy a fényképezőm LCD-je változik a legkisebb mozgatástól is.

  • dezz

    nagyúr

    válasz dezz #34 üzenetére

    A végéhez még: a kisebb képernyős cuccokban (< ~12") kizárólag TN panel van, ami tehát a legkisebb függőleges elfordulásra (billenésre) is világosodik+fakul v. sötétedik+túltelítődik. (Meg amúgy sem túl jó.)

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ulkesh #30 üzenetére

    "Megoldást kínál a kontrasztos képre a bevilágításra és bizonyos esetekben a fogyasztásra, cserébe kisebb a színtér az élettartam és fényerő."

    Ez így egy "kissé" elnagyolt és hiányos, nem gondolod? Kicsit részletesebben (eredetileg címszavakban akartam, abból is lett volna egy pár, de így érthetőbb):

    1. mai TN-ek:
    - rálátási szöggel egyeneses arányosan (tehát nincs egy kis "holtjátéka" sem, amin belül nem változik), rohamosan eső kontrasztarány, torzuló színek (főleg függőlegesen, már szemből nézve is más az alja, mint a teteje), stb.;
    - minimálisan szórt fény -> vakító kép, főleg a világosabb részeken;
    - (előző miatt) világosabb részeken "mosott", máshol mesterkéltnek ható színek;
    - normál fényerőnél közepes natív kontraszt;
    - nem valami sötét "fekete";
    - reagálási idő: ~2-8 ms;
    - sokszor csak 6 bit(/color gun) + FRC-s (bizsereg);

    2. mai VA-k:
    - valamivel nagyobb a "holtjáték" (amin belül nem látható változás), de onnantól kezdve kifakul, torzulnak a színek;
    - bár legalább a kontrasztarány lassan és fokozatosan kezd csökkenni a szöggel;
    - szórtabb fény, kellemes kép;
    - viszonylag szép színek;
    - monitorok számára elég magas natív kontraszt;
    - igen sötét a fekete, csakhogy ez együtt jár a VA-kra jellemző "black clush"-sal (sötétebb részek is feketék);
    - reagálási idő: ~6-16 ms (néha látható az overdrive miatti túllövés);
    - drága

    3. mai IPS-ek (pontosabban S-IPS, AS-IPS, H-IPS, eIPS):
    - nagy "holtjáték", és utána is elég stabil színek;
    - a kontrasztarány lassan és fokozatosan kezd csökkenni a szöggel;
    - szórt fény -> egyenletes és kellemes kép (szinte papírszerű);
    - szép, élethű színek;
    - monitorok számára elég magas natív kontraszt;
    - viszonylag sötét fekete, de átlós szögből nézve fehéres v. bordós, bársonyos derengés látható rajta (más színeken nem);
    - az előzőt ki tudja küszöbölni egy bizonyos A-TW polarizer, de az csak a legdrágábbakon van;
    - reagálási idő: ~6-8 ms;
    - még drágább...

    Ezen kívül kvázi mindegyikre jellemző némi háttérvilágítási egyenetlenség, főleg a TN-nél [a többinél a sötétebb fekete miatt kevésbé vehető észre, és azokra általában jobban oda is figyelnek gyártáskor]. Továbbá, a CCFL-t nem lehet egy bizonyos pont alá visszavenni, így teljesen sötét szobában is viszonyalag magas marad a fényerő, főleg TN esetén. (Ezt megoldhatja a LED-es háttérvilágítás.)

    4. (AM)OLED:
    - kvázi szögfüggetlen színtartás és kontrasztarány;
    - szórt fény [és nem is polarizált], teljesen egyenletes, (normális esetben) kellemes kép;
    - többé-kevésbé szép, élethű színek (felhasznált anyagoktól függően);
    - hatalmas kontraszt;
    - tökéletesen fekete fekete;
    - reagálási idő: < 0.1 ms;
    - akár feketéig visszavahető fényerő;
    - vékony, műanyag esetén mechanikai behatárokra kevésbé érzékeny;
    - nagy volumenű tömeggyártás esetén igen kedvező ár...

    Mint látható, ha sikerül megfelelően megnövelni az élettartamot (vagy elég olcsóvá tenni, hogy pl. cserélhető legyen a panel), akkor az LCD-k problémáit kiküszöbölő, szinte tökéletes megjelenítőket kapunk! (Ha ezzel együtt a fényerő is magas lehet, akkor tévének is nagyszerű lesz.)

    "Nos, ha monitorról van szó, akkor legalábbis nekem a színhelyesség fontosabb"

    A fentiek alapján: akkor miről is beszélünk? ;)
    (Btw, neked milyen monitorod is van?)

    "Láttam már 24"-os LED-es monitort és használok LED-es notebook-ot is, de egyiknél sincs olyan zavaró bevilágítás, mint ami a hagyományos csöves (CCLF) megvilágításra jellemző."

    Vonatkozó külföldi fórumok olvasgatása után ez többnyire fordítva van...

    (#32): Ezek a fényképek direkt úgy készültek, hogy tükröződik az ég vagy más világos dolog...

    "Egy mobil kis felületű kijelzőjét nem nézzük oldalról, így itt ennek nincs jelentősége."

    De van, mert bár itt kisebb a valós és látható képméret is, de egy a kezedben lévő eszközt kevésbé tudsz konzisztensen magaddal éppen szemben tartani, mint amikor egy monitor előtt ülsz. (És persze nem csak ez számít.)

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ulkesh #20 üzenetére

    "de összességében semmivel sem jobb, mint egy modernebb ledes megvilágítású TFT panel."

    Már megbocsáss, de ez egy ökörség. :U A legjobb LCD-k is kűszködnek bizonyos hiányosságokkal, az (AM)OLED megoldást kínál ezekre a problémákra.

    Az élettartamot is fogyamatosan növelik, meg a színhelyességet is.

    Az meg, hogy LED-es vagy CCLF-es az adott LCD megvilágítása, önmagában nem sokat számít, főleg ha edgelit típusú, ami még a korábbiaknál erősebb bevilágítási gondokat is okoz. (Éppen a LED-es TN-ek lesznek a gumicsont az elkövetkező hónapokban...) Intelligensen zóna-vezérelt LED-mátrixok meg csak a legdrágább tévékben vannak.

  • dezz

    nagyúr

    válasz fateless #14 üzenetére

    Bele kell kötnöm, mert a Foxconn nagyon is létezne, hiszem számos más cégnek is bérgyártói, meg van néhány saját termékük is (pl. alaplapok). Mercedes gyár meg van. :)

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés