- iPhone topik
- Eurós árlista a Google Pixel 10 telefonokhoz
- Google Pixel topik
- Nokia N900 - egy kategória újraértelmezése
- Huawei Mate 20 Pro - a mindenit!
- Bővebb Google-támogatást kap sok Garmin óra
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Milyen okostelefont vegyek?
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
Új hozzászólás Aktív témák
-
shabbarulez
őstag
Nem kell annak annyi idő. Véleményem szerint az első 45nm-es Larrabee változat egy nulladik generációs termék, aminek az egyetlen feladata az hogy a fejlesztők gépében legyen egy kézzelfogható hardware amire programokat fejleszthetnek. Ennek igazából az a célja hogy a valódi első generációs 32nm-es Larrabee terméknek kibetonozza az utat, azzal hogy az már széles, kitesztelt software választékba érkezhet. Hisz egy hardware software nélkül önmagában semmire sem jó, ezt azért a Cellnél is igen jól lehetett látni.
A Cray a 10 petaflopos rendszerét 2010/11-re tervezi, ez pedig erősen a 32nm-es Sandy Bridge és Larrabee elérhetőségének dátuma körül van. Hasonló hybrid rendszerű szuperszámítógépet terveznek mint most a Roadrunner Opteron+Cell alapokon, ami nemrég átlépte az 1 petaflopos határt. Ez inkább 2-3 év távlata nem pedig alsóhangon 5-8.
Az integrált rendszerek nulladik generációs lightosított változatával jővő nyáron mint az AMD, mind az Intel érkezik szóval a folyamat elég rövid időn belül elindul. Először nem integrálva csak a cpu mellé közös tokozásba kerül majd gpu, ami AMD-nél nagy valószínűséggel a 780G 40/45nm-es utódja lesz, Intelnél meg a G45 45nm-es utódja. Egy évvel később ezeknek már a 32nm-re tovább csökkentett változatai érkeznek. Aztán 2010/11 felé jön majd mindkét proci gyártó részéről egy új generációs architectúra. AMD-nél a Bulldozer, Intelnél a Sandy Brigde, itt már mind a két terméknél erősen az várható hogy nem csak chipen belüli közös tokozású IGP kerül majd a CPU mellé, hanem integrálódnak. Az AMD Fusionja pont erről szól, hogy az általános célú CPU-k mellé odakerülnek az APU-k, amik nagy valószínűséggel a mostani nagy magméretű GPU-k helyett inkább több kisebb méretű GPGPU-vá alakulnak majd át APU-vá. Intel nagy valószínűséggel ekkor fogja majd nyugdíjazni a GMA IGP-ket és tér át Larrabeera a Sandy Bridgek mellé integrálva. Ez megint nem tűnik olyan távolinak 2-3 éven belül mindkét proci gyártótól várhatók hasonló kialakítású termékek amik a mobil és desktop fronton is jól szereplhetnek majd.
Pont ez az integrált kialakítás felé törekvés a Fusion és TeraScale project lényege. Az hogy ugyanúgy ahogy ma egy SSE kiegészítés egy CPU részét képezi így a software fejlesztők arra építhetnek ha masszív párhuzamosságú feladatot kell megoldaniuk, úgy a jővőben mint kvázi egy "SSE kiegészítés" úgy támaszkodhassanak a softwarek a Larrabee vagy Fusionos APU magokra, hasonlóan ahogy a Cell esetén is PPE is kiaknázza a mellé integrált SPE-k képességeit.
Ami változik majd Intel fronton az hogy az SSE-t nyugdíjazzák és jön majd helyezette az AVX a Sandy Bridgeben és nagy valószínűséggel a Larrabee vektor utasítás kiegészítése is az AVX lesz vagy annak egy változata, de ezt remélhetőleg egy hét múlva a Siggraphon megtudjuk. Az AMD pedig a Bulldozernél az SSE5 felé fog majd továbblépni.
Az Intel előnye pont az AVX-ből származhatna, amennyiben a Larrabbe is ugyanazt használni. Azonos x86 utasítás alapok, azonos vektor utasítás kiegészítés esetén egy Sandy Bridge és Larrabee páros programozhatósága nagy mértékben egyszerűsödne. Az AMD Fusionjánál pont ez lesz a kérdéses pont hogy az APU-kat hogy lehet majd hatékonyan programozni.
-
shabbarulez
őstag
Egyáltalán nem megjelenítés centrikus. Egy általános célú cpu tömb masszívan párhuzamos számításra optimalizált vektor kiegészítésekkel. Ezzel bármilyen nagy párhuzamosságot igénylő feladat hatékonyan végrehajható, mint pl. a grafikai megjelenítés de számolni bármi mást is lehet vele.
A piaca lefed bármi amit a #51-ben felsoroltál. Lehet belőle építeni diszkrét grafikus egységet így ellemfele az AMD és Nvidia megoldásainak. De akár így diszrét gyorsító, de akár pl. socketbe épített formában többutas rendszereknél kerülhet HPC szerverekbe mint a Cell.
Nemrég egy ismert CGI filmes cég váltott Intel platformra és ebben a Larrabee várható érkezése is benne volt. De pl ugyanígy váltott a Cray is akik szintén az Sandy Bridge és Larrabee párosr alapozva akarnak a jővőben 10 petaflopsos rendszert építeni. De állítólag a Nasanak is SGI felé megrendelése aki ugyanezen Intel termék párosításokból akar hasonló teljesítményű szuperszámítógépet építeni.
De ott vannak még az üzleti, orvosi egyéb tudományos számítások támogatása. A Larrabeet szintén lehet integrálni szimplán általános célú processzor mellé ahogy a Cell is hasonló felépítésű vagy pl. a Fusion dettó. A CPU mellé ingegrált nagy párhuzamosságot támogató vektor tömb kiegészítéseket pedig bármilyen számításra fel lehet használni. És ilyen integrált egységek kerülhetnek mobil, desktop de akár szerver vagy akár beépülő rendszerekhez gyártott chipekbe is. Egy ilyen integrált egység alsó és közép kategóriás grafikai feladatohoz szerintem elégséges teljesítménnyel bírhat, ami elég nagy piacot képes lefedni akár mobil akár desktop fronton. És persze amikor épp nem grafikát számolnak vele ugyanezt a kapacitást lehet használni alkalmazások, programok számára is.
-
-
Raymond
titán
Ad Larrabee:
"Well, it is important to keep in mind that this is first and foremost NOT a GPU. It's a CPU. A many-core CPU that is optimized for data-parallel processing. What's the difference? Well, there is very little fixed function hardware, and the hardware is targeted to run general purpose code as easily as possible. The bottom lines is that Intel can make this very wide many-core CPU look like a GPU by implementing software libraries to handle DirectX and OpenGL."
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A Fusion több lesz annál. Első körben megjelenő Swift tényleg "csak" egy CPU-GPU lesz, de a következő generációk már több meglepit fognak tartogatni.
A Larrabee-re én inkább GPGPU-ként néznék... Az egész olyan lesz, mint az R600 megjelenése, az a chip egyszerűen "megelőzte a korát" kategória. Na most a Larrabee Grafikus chipként már "nagyon megelőzte a korát" kategória.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Revolut
- Forrmell.enn
- Genshin Impact (PC, PS4, Android, iOS)
- Elektromos autók - motorok
- iPhone topik
- Eurós árlista a Google Pixel 10 telefonokhoz
- HP notebook topic
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Nintendo Switch 2
- Új kétfiókos NAS-sal gyarapodott a Synology palettája
- További aktív témák...
- ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition - 32 HÓNAP IPON GARANCIA
- Gigabyte RX 6800 16Gb Aorus (LCD kijelzős)
- HP OMEN 3080Ti 12GB
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte AORUS MASTER RX 6800 XT 16GB GDDR6 videokártya garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! SAPPHIRE NITRO+ RX 7900 XTX 24GB GDDR6 videokártya garanciával hibátlan működéssel
- Samsung Galaxy A54 5G , 8/128 GB , Kártyafüggetlen
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 10600KF 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9700X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Xiaomi Redmi A3 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U757 - i3-7GEN I 16GB I 256SSD I 15,6" FHD I HDMI I Cam I W11 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest