- Milyen okostelefont vegyek?
- Magisk
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Xiaomi Smart Band 10 - a hetedik napon megpihen
- Ez össze van rakva - Segway Ninebot F3 Pro
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- Hivatalos a Pixel 10 startdátuma
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Motorola Edge 50 Neo - az egyensúly gyengesége
- Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió
Új hozzászólás Aktív témák
-
shabbarulez
őstag
A diszkrét video kártyás rendszereknél ugyanúgy gddr5-ös memóriával menne a Larrabee mint mint most a konkurens rendszereknél, így e téren én nem látok gondot. A Rambus anno tavaly felvázolt a 2010 utáni időszakra egy 1 TB/s-es memória elérési rendszert, ami igen nagy párhuzamosságú és videokártyákhoz, konzolokhoz ajánlanák. Gyanítom a konkurens GDDR rendszereknél is elő fognak állni valami hasonlóval
Az integrált rendszereknél egy hatékony cache szervezés hozhat megoldást és persze a memória csatornák száma ott növekedni fog. Az integrált rendszereknél ne high end grafikus teljesítmény képzelj el, mind a diszkrét megoldásoknál, hanem alsó és közép kategóriás video teljesítményt. Ott pedig ma sem 100GB/s feletti sávszél van, hanem alsó kategóriánál 15-25, középnél 40-60GB/s.
A Nehalemnél két DDR3-as memória vezérlő lesz ami 25GB/s-re elég DDR3-1600 mellett. A cpu mellé pakol G45-ös IGP 45nm-es változatával az szerintem elégséges lesz, bár annak az átmeneti változatnak még nem semmi köze nem lesz a Larrabeehoz. A 32nm-es shrinknél egy évvel később a memória csatornák száma növekedni fog, legalábbis az előzetes infók erre engednek következtetni. A Sandy Bridge esetén pedig könnyel lehet hogy már 4 memória csatorna lesz mainstream rendszerek esetén is, ami 50GB/s-hez már elég lenne, amihez egy középkategóriásabb video teljesítményt nyújtó Larrabeet lehetne az általános célú magok mellé integrálni. A cache szervezés nagy valószínűleg hasonló lesz majd mint most Larrabeenél egy nagyobb méretű L2 osztott cachere kapcsolódnak az egyes magok(Sandy Brigde és Larrabee magok is vegyesen) és egy ring busos összeköttetés lesz a magok között. Egy 2 éve kiszivárgott Intel slide ring bust írt mind a Sandy Bridge mind a Larrabee esetén, ez utóbbiról most biztosan tudjuk hogy úgy is lesz, nagy valószínűséggel a másik esetben is be fog jönni. Márpedig miért is rakna ring bust a procijába Intel, ami tőle eddig igen volt, hanem nem épp az Core és Larrabee magok integrálása lenne a célja.
Az integrált megoldások általad is említett késleltetés problematikájára pedig írtam egy Intel féle koncepciót #41-ben. L3 cache helyett, esetleg L4 cachként megjelenne tokozáson belül így az operatív memóriánál jóval kisebb késleltetéssel egy viszonylag nagy méretű belső memória. Mondjuk 32nm-en 64MB, 22-en 128MB szerintem megoldható lenne, de lehet akár több is. Ennek a memóriának 100-200GB/s sávszélessége lenne és mivel tokozáson belül van viszonylag alacsony késleltetése. A fő memória felé meg ott lenne a 4 csatornás ddr3-as 50GB/s. Egy ilyen hatékonyabb cache hierachiával javítani lehetne a memória kezelés hatásfokát.
-
shabbarulez
őstag
Nem kell annak annyi idő. Véleményem szerint az első 45nm-es Larrabee változat egy nulladik generációs termék, aminek az egyetlen feladata az hogy a fejlesztők gépében legyen egy kézzelfogható hardware amire programokat fejleszthetnek. Ennek igazából az a célja hogy a valódi első generációs 32nm-es Larrabee terméknek kibetonozza az utat, azzal hogy az már széles, kitesztelt software választékba érkezhet. Hisz egy hardware software nélkül önmagában semmire sem jó, ezt azért a Cellnél is igen jól lehetett látni.
A Cray a 10 petaflopos rendszerét 2010/11-re tervezi, ez pedig erősen a 32nm-es Sandy Bridge és Larrabee elérhetőségének dátuma körül van. Hasonló hybrid rendszerű szuperszámítógépet terveznek mint most a Roadrunner Opteron+Cell alapokon, ami nemrég átlépte az 1 petaflopos határt. Ez inkább 2-3 év távlata nem pedig alsóhangon 5-8.
Az integrált rendszerek nulladik generációs lightosított változatával jővő nyáron mint az AMD, mind az Intel érkezik szóval a folyamat elég rövid időn belül elindul. Először nem integrálva csak a cpu mellé közös tokozásba kerül majd gpu, ami AMD-nél nagy valószínűséggel a 780G 40/45nm-es utódja lesz, Intelnél meg a G45 45nm-es utódja. Egy évvel később ezeknek már a 32nm-re tovább csökkentett változatai érkeznek. Aztán 2010/11 felé jön majd mindkét proci gyártó részéről egy új generációs architectúra. AMD-nél a Bulldozer, Intelnél a Sandy Brigde, itt már mind a két terméknél erősen az várható hogy nem csak chipen belüli közös tokozású IGP kerül majd a CPU mellé, hanem integrálódnak. Az AMD Fusionja pont erről szól, hogy az általános célú CPU-k mellé odakerülnek az APU-k, amik nagy valószínűséggel a mostani nagy magméretű GPU-k helyett inkább több kisebb méretű GPGPU-vá alakulnak majd át APU-vá. Intel nagy valószínűséggel ekkor fogja majd nyugdíjazni a GMA IGP-ket és tér át Larrabeera a Sandy Bridgek mellé integrálva. Ez megint nem tűnik olyan távolinak 2-3 éven belül mindkét proci gyártótól várhatók hasonló kialakítású termékek amik a mobil és desktop fronton is jól szereplhetnek majd.
Pont ez az integrált kialakítás felé törekvés a Fusion és TeraScale project lényege. Az hogy ugyanúgy ahogy ma egy SSE kiegészítés egy CPU részét képezi így a software fejlesztők arra építhetnek ha masszív párhuzamosságú feladatot kell megoldaniuk, úgy a jővőben mint kvázi egy "SSE kiegészítés" úgy támaszkodhassanak a softwarek a Larrabee vagy Fusionos APU magokra, hasonlóan ahogy a Cell esetén is PPE is kiaknázza a mellé integrált SPE-k képességeit.
Ami változik majd Intel fronton az hogy az SSE-t nyugdíjazzák és jön majd helyezette az AVX a Sandy Bridgeben és nagy valószínűséggel a Larrabee vektor utasítás kiegészítése is az AVX lesz vagy annak egy változata, de ezt remélhetőleg egy hét múlva a Siggraphon megtudjuk. Az AMD pedig a Bulldozernél az SSE5 felé fog majd továbblépni.
Az Intel előnye pont az AVX-ből származhatna, amennyiben a Larrabbe is ugyanazt használni. Azonos x86 utasítás alapok, azonos vektor utasítás kiegészítés esetén egy Sandy Bridge és Larrabee páros programozhatósága nagy mértékben egyszerűsödne. Az AMD Fusionjánál pont ez lesz a kérdéses pont hogy az APU-kat hogy lehet majd hatékonyan programozni.
-
shabbarulez
őstag
Egyáltalán nem megjelenítés centrikus. Egy általános célú cpu tömb masszívan párhuzamos számításra optimalizált vektor kiegészítésekkel. Ezzel bármilyen nagy párhuzamosságot igénylő feladat hatékonyan végrehajható, mint pl. a grafikai megjelenítés de számolni bármi mást is lehet vele.
A piaca lefed bármi amit a #51-ben felsoroltál. Lehet belőle építeni diszkrét grafikus egységet így ellemfele az AMD és Nvidia megoldásainak. De akár így diszrét gyorsító, de akár pl. socketbe épített formában többutas rendszereknél kerülhet HPC szerverekbe mint a Cell.
Nemrég egy ismert CGI filmes cég váltott Intel platformra és ebben a Larrabee várható érkezése is benne volt. De pl ugyanígy váltott a Cray is akik szintén az Sandy Bridge és Larrabee párosr alapozva akarnak a jővőben 10 petaflopsos rendszert építeni. De állítólag a Nasanak is SGI felé megrendelése aki ugyanezen Intel termék párosításokból akar hasonló teljesítményű szuperszámítógépet építeni.
De ott vannak még az üzleti, orvosi egyéb tudományos számítások támogatása. A Larrabeet szintén lehet integrálni szimplán általános célú processzor mellé ahogy a Cell is hasonló felépítésű vagy pl. a Fusion dettó. A CPU mellé ingegrált nagy párhuzamosságot támogató vektor tömb kiegészítéseket pedig bármilyen számításra fel lehet használni. És ilyen integrált egységek kerülhetnek mobil, desktop de akár szerver vagy akár beépülő rendszerekhez gyártott chipekbe is. Egy ilyen integrált egység alsó és közép kategóriás grafikai feladatohoz szerintem elégséges teljesítménnyel bírhat, ami elég nagy piacot képes lefedni akár mobil akár desktop fronton. És persze amikor épp nem grafikát számolnak vele ugyanezt a kapacitást lehet használni alkalmazások, programok számára is.
-
shabbarulez
őstag
A Terascale project a memória rendszer fejlesztésére változatásokat vezet majd be. A jővőben L3 vagy L4 cache formájában egy viszonylag nagy méretű dram cache kerüle a proci mellé. Ezt több fázisban 3 féle képzeli el az Intel, amelyek egyre közelebb helyezik a cpu-hoz ezt a memóriát így egyre rövidebb távolságon, egyre több adatvezetékkel egyre nagyobb sávszélességet lehet vele elérni, egyre kisebb késleltetés mellett.
Itt van erről egy összefoglaló ábra: [link]
Maga a cikk pedig itt található: [link]Idén februárban az ISSCC keretében ezt a nagy áteresztő képességű dram cachet már be is mutatták, itt egy cikk róla:
Intel: Áttörés a fedélzeti processzormemóriák terén [link]Ez még 65nm-en készült 2Ghz órajel mellett 128GB/s adatátvitelre képes ami a gyártástechnológia javításával tovább fokozható és így elérhető az előbb linkelt ábra 100-200GB/s tartományát megcélzó 2D planar MCP kialakítás. Ezt valamelyik cikkben 2010 felé prognosztizálta Intel, így akár elképzelhető hogy a Sandy Bridge esetén már találkozhatunk ilyen megoldással. Bár véleményem szerintem először ez csak a szerver Xeon chipek privilégiuma lesz és a 22nm-es 450mm-es gyártósorok bevezetése előtt nem valószínű hogy mainstreamebb chipek esetén is megjelenik.
Egyébként a 3D stackinget, ami végső megoldás lesz majd szintén prezentálta már az Intel anno 2 éve az őszi IDF-en amikor bemutatta a 80 magos Polaris fejlesztői chipjét ami alkalmazta a 3D stacking technológiát. Szóval az Intel már jó ideje dolgozik ezen a problémán is a TeraScale project keretében, idővel ennek meg is lesznek majd a kézzelfogható eredményei is.
-
shabbarulez
őstag
SoC, az System on Chip az majd az Atom következő generációja lesz és még egyéb Atomra épülő egyéb alkalmazáshoz tervezett chipek.
A Fusion általános célú magokat és GPGPU-ra alkalmas magokat, esetleg speciális alkalmazás specifikus magokat(pl. video encode/decode, titkosítás) tartalmazó tartalmazó chip az AMD részéről. Intel fronton annak a párja a TeraScale project ami azonos felépítésre törekszik majd a jővőben. Általános célú IA magok mellett(ami lehet most akár Atom, akár Core) erős SIMD képességel rendelkező magokat is tartalmaz, mint amilyen a Larrabee. E mellett ott is meglennének a speciális, alkalmazás specifikus magok.
A Larrabee ellenfele a Radeonok következő, egyre inkább általános célra is jobban programozható GPGPU változatai lesznek. Ezek többféle módon oda kerülhet majd a userek gépeibe. Akár önálló video kártya formájában, de akár cpu socketbe illeszthető formában is mondjuk egy többutas rendszer esetén. De általán célú cpu-val együtt integrált formába is, ami főleg a mobil rendszereknél lesz kiemelt fontosságú, de az olcsóbb desktop rendszereknél is.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 10600KF 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- IPhone 15 128GB Zöld ÚJ! 12 Hó Jótállás!
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i7 12700K 16GB DDR4 512GB SSD RX 6700 XT 12GB Rampage SHIVA Enermax 750W
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 10600KF 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7500F 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest