Új hozzászólás Aktív témák
-
tobias40
veterán
Kihalt ez a fórum nagyon sajnos..
Tud vki segíteni nekem?
Még annyi hogy ha külső antennát csatlakoztatunk akkor lényegesen emelkedik a net sebesség és stabilitás vagy nem érdemes vele foglalkozni?
Ha igen akkor milyen külső antenna javasolt hozzá?Köszi!
-
tobias40
veterán
Ide is beírom hátha vki csinált már ilyet!
"Tehát a Huawei lenne a fő router az asus a 2.,az asusról osztanám dhcp-n az eszközöknek az ip-t mint eddig.
Asus-ban mac cím alapján minden eszközöm hozzá van rendelve a dhcp-ben egy ip-hez és ezt szeretném is megtartani!!Gondolom az asust bridge módba kell kapcsolnom.
De mit és hogyan kell beállítani a Huawei-be hogy ne ő ossza az ip-csak engedje át a bejövő netet au sus felé.
Kábelen gondolom a Huawei LAN portjáról kellene majd az asus wan portjára kapcsolódnom kábellel,de nem tudom milyen lépésekkel ,sorrendben és beállításokkal hogy nehogy "kizárjam" magam vmelyik routerből...És jó lenne hogy wifin így is elérjem mindkettő routert a beállítások után is,hogy ha vmit még álligatni kell,megtehessem.
Valaki szánjon meg egy szájba rágós beállítással,nagyon megköszönném!
"
-
Petya88
tag
Ezekkel a Huawei eszközökkel lehet két internet kapcsolatot szimultán használni?
Mondjuk a 10/0,5 ös Telekomos fix ip-s adsl-t és mellé a szélessávú LTE-t.
A Telenor árulja a Dlink 116 ot ami tudja ezt egy USB modemmel, de gondoltam egy ilyen 5186-ossal esetleg B525-tel jobban járnék sebesség szempontjából. Adatforgalom nem probléma. -
Prien
addikt
-
Prien
addikt
Ezt a routert használom már egy ideje. Van valakinek ötlete, hogy időnként miért dobja el a hálózatot? Nem csak laptopon jelentkezik a probléma, hanem telefonos wifi kapcsolatnál és még a tévénél is.
Wifi ki, majd be megoldja egy problémát -- egy ideig.A térerő rendben van és a SIM kártya sem régi. Már azon gondolkozom,hogy kipróbálok egy szintén asztali B525-öst, hogy azzal mit produkálna a rendszer... Nincs jobb ötletem. Valakinek esetleg?
Az elődjének tekinthető B593-as routerrel nem volt ilyen problémám soha.
-
azbest
félisten
Lehet, hogy 7ER is így csinálja, csak nem fejtette ki: [link]. Nálam kábeles routernél hiányzik az fix ip beállítás.
Itt a hálózat címét meg lehet adni azzal, hogy 192.168 után milyen számot adunk meg (pl 192.168.1.1), az utolsó számjegyet célszerű 1-esnek hagyni. Dhcp szervert itt kell majd kikapcsolni.
Egy olcsó, kicsi és okos openwrt-s routerre van még szükség (pl nexx). A wwan oldalába nem dugunk semmit.
Egy pécével be tudjuk állítani, a bekapcsolt nexx egyik lan portjára dugva.
Az Interfaces - LAN részen beállítjuk a következőket (tegyük fel, hogy 192.168.1.x hálózatot akarunk):
Common Configuration / general setupProtocol: static address
IPv4 address: 192.168.1.2
IPv4 netmask: 255.255.255.0
IPv4 gateway: 192.168.1.1 (ez a netet adó router)
Use custom DNS servers: ide a szolgáltató dhcp címei vagy akár a google-é.DHCP Server / advenced settings
DHCP-Options
6,8.8.8.8,8.8.4.4
3,192.168.1.1Az első sorban a "6," után a dhcp szerver által reklámozott két dns szerver. A példában google, de a szolgáltatóét érdemesebb lehet.
A második sorban a "3," után a dhcp szerver által reklámozott átjáró címe, amin a net jön. (így nem saját magát reklámozza átjáróként, hanem a 4g routert)A nexx wifijét le is lehet tiltani (alapból le van ha jól emlékszem), ha a 4g routerét használjuk inkább.
Ezután lan-lan portokon kell öszekötni a két routert. A 4g router felülete 192.168.1.1, az openwrt router pedig 192.168.1.2 címen érhető el. Az utóbbin bármilyen fix ip hozzárendelés beállítható (network menü - dhcp rész).
Szóval összefoglalva, a nexx csak a dhcp belső cím kiosztás szerepét veszi át, minden más a 4g routerren megy, a natolás is. Így a port forwardokat is a 4g routeren kell beállítani, ha lehetséges (security - virtual server, ha nem hagyták ki a huawei routerből).
-
nimfas
addikt
Arra Lehet használni hogy ez adná a netet, rá lenne kötve egy felkonfigolt Tplink 1043router. Tehát a Huawei csak átjáró lenne. Ftp ami a tplinken keresztül megy menne wan oldalról is?
-
7ER
aktív tag
Te sem tudod, hogyan is működik a külső antenna átkapcsoló.
Ha tudnád, nem írnál marhaságot.
Nincs letiltva a külső antenna. Lényege, hogy olyan antennát kell csatlakoztatni aminek 2 db csatlakozója van és az antenna egyenáramú szempontból rövidzárat mutat. Ha ez megvan, akkor az elektronika automatikusan bekapcsolja a külső antennát és a belsőt leválasztja.
Erről ennyit. -
Sziasztok, aki használ ilyet telenornál, kérdezném, hogy át lehet-e állítani bridge módba és saját routert használni? Tudtommal a gyári fw-el tudja az eszköz, kérdés a telenor mit matatott bele? Esetlegesen vissza lehet-e varázsolni rá a gyári huawei fw-t? Valamint a gyári hálózat 192.168.8.0/24 módosítható-e? Elég a C osztály, csak a tartomány nem tetszik
-
7ER
aktív tag
válasz
biosphere2 #64 üzenetére
Nekem ilyen routerem van több mint másfél éve. Eddig gond nem volt vele. Nagyon jól működik, érzékeny, a külső antenna (2 db) automatikusan kapcsolódik csatlakoztatás esetén.
-
biosphere2
csendes tag
Sziasztok!
Most tervezem az E5186s-t telenortól kihozni, mivel a házban nincs normális kábeles net.
Aki esetleg használja meg tudná erősíteni, hogy ennek is le van-e tiltva a külső antenna csatlakozója vagy tudok rá tenni egy kültéri antennát, hogy jobb legyen a jel?
Egy routerrel (switch módban) fogom használni, amit a 192.168.1.1-en érek el jelenleg. Hogyan állítsam be az új eszközt, hogy ne legyen ütközés, de csak egy alhálózatom legyen?
Az új modemre menne egy gép közvetlenül és a switch, amiből másik négy eszköz csatlakozna, ezekből egy access point is van.Előre is köszönöm a válaszokat.
-
Wasquez
senior tag
Sziasztok!
Nekem jelenleg B-593-as készülékem van, telenor-os! Annyit hozzátennék rögtön, hogy az eladáskor publikált információk a megvalósítható műszaki megoldásokkal köszönő viszonyban sincsenek!
USB port: nyomtatót nem támogat, 2GB-nél nagyobb adathordozót nem lehet rákötni.
Antenna csatlakozó: telenor hálózatban le van tiltva a külső antenna használata.
Az adatforgalom számláló egy rakat szar, nem lehet beállítani hónap ciklust, és a nullázás időpontja sem látszik, valamint a mért időszak sem megállapítható.
A szoftvere gyászosan le van butítva, az én home L előfizetésem csak adott lakcímen használható és csak ezzel a routerrel.
A DDNS csak csak a DynDNS.org-al érhető el, ami fizetős, és nem szerkeszthető a lista. Szóval ez is kilőve egy otthoni felhasználónak.Ezért gondoltam, hogy váltani kellene erre az új eszközre, de hát a statikus IP hiánya az egy elég rossz vicc!
Pont a napokban állítottam be mindent statikus ip-re, mert a telefonok, a DLNA eszközök, és a kamerák miatt olyan ip ütközés volt már, hogy időnként nem tudnak felcsatlakozni az eszközök.De így nincs értelme váltani, ez megint eg downgradelt eszköz! Valamit mindig kihagynak, annak érdekében, hogy véletlenül se lehessen kompromisszumok nélkül, vagy plusz külső eszköz nélkül használni!
A gyári firmware is ilyen gáz ezekben az eszközökben? -
Prien
addikt
-
PEPE85
senior tag
Sziasztok, érdeklődnék, hogy APN-t lehet állítani a routerben?
Külső antennát lehet vele használni? Azt tudom, hogy rá lehet kötni, de B593-nál volt ilyen probléma, hogy egyes szolgáltatók letiltották a bekapcsolási lehetőséget. Itt ezzel nincs gond?
D-link DWR-921-es routert használok jó ideje probléma nélkül, de az LTE-Advanced (150-->300Mbit letöltés) miatt erősen gondolkodom a váltáson. -
cserkész
tag
Sziasztok!
Egy kis segítség kellene... van egy ilyen routerem mobilnettel de valamiért nem működik tökéletesen, ami alatt azt értem hogy wifin keresztül nem tölti be az oldalakat csak mondjuk ha 5x ráfrissitek és akkor sem mindent jelenít meg legalábbis a képek közül. Egy router újraínditás szokott segíteni de az sem mindig. Már reseteltem is de az sem segített. A jel kiváló speedtesten 80-100mbps letöltés és 30-45mbps feltöltési sebbesség van. Valakinek esetleg ötlete, hogy mi lehet a baj?
-
upc8823
tag
válasz
SpeedManiac #58 üzenetére
igy működik Net&Roll M vagy Net&Roll L + éjszakai korlátlan net 5590 Ft / hó.
Net&Roll M (20GB) 7690 Ft + éjszakai korlátlan net 5590 Ft / hó = 13280FT/hó
Net&Roll L (30GB) 9890 Ft + éjszakai korlátlan net 5590 Ft / hó = 15480 FT/hóbiztos nem érné meg nekem ilyen horribilis áron
inkább magenta 1
[link] -
upc8823
tag
válasz
SpeedManiac #56 üzenetére
ezért jó a telenor home L csomag 100+100GB esti adatot ad 8980FT/hóért
huawei 5186 modemet kell kérni
Telenor hipernet homeösszehasonlítom egy optikai hálózattal sokkal gyorsabb a letöltés(1000mb/s) digi)
LTE hálozat az ilyen letöltés csak 100mb/s, uj LTE+ 300mb/s a letöltése , telekom most teszteli Nyíregyházán
ahol mondjuk t-home vezetékes telefon és internet van 10 megabit ott biztos megéri !
putnok telenor hipernetkésőbb tudok képeket csinálni helyi LTE mobiltoronyról
,de egyes panelházak tetején is van bázis állomás
-
SpeedManiac
újonc
Hi,
Létezik korlátlan opció, csak el kell olvasni a weboldalon.. és használni kell.
Domino 5GB 3290/hó - de ehhez kell 890 ft/hó domino surf: itt 150 MB/sec-es letöltést is ad a Té, előfizetsz
és ahhoz még korlátlan közösségi (890/hó + korlátlan böngészés 1890/hó)Simán forgalmazunk itthon 100-120 GB-ot egy harminc napos periódusban a lenti mobilnet összeállításban..
3290,- Domino NetPlusz XXL, 5GB (Ez ha sok windows frissítés jön vagy egyéb sok youtube applikáció, akkor kell egy kieg TURBO + 3GB 2690/hó)
890,- domino surf - ezzel lehet a kedvezményes fenti díjcsomagot igényelni.
890,- korlátlan közösségi oldalak
1890,- korlátlan böngészés és email
= 6960 Ft / hó. (TURBO nélkül)
http://www.telekom.hu/mobil/lakossagi/mobil_szelessav/tarifak
http://www.telekom.hu/mobil/lakossagi/mobil_szelessav/tarifak/domino
http://www.telekom.hu/mobil/lakossagi/mobil_szelessav/tarifak/korlatlan_adatopciok
http://www.telekom.hu/mobil/lakossagi/mobil_szelessav/hasznos/limit_bovitesPersze ez a konstrukció nem támogatja a torrentet (kivéve ha 80-as porton csinálod)
Illetve nem támogatja a streaming funkciókat/portokat sem, alkalmazásokból.
(De van éjszakai korlátlan net opció is, azt pl nem használom.. éjjeli torrentre kiváló lehetEzt a routert használom:
http://mobilarena.hu/teszt/huawei_b593_4g_router/bevezeto.html?stext=B593
Ez 2012-ben még nagyon gyerekcipőben járt, mivel még nem volt elég frekvencia a szolgáltatóknak és nem is nagyon volt BP-en kívül máshol 4G telepítve..
Most már azonban elég sok helyen elérhető és kiváló! Szóval azóta elég sok bővítés volt minden operátor hálózatában 4G-re.
Most épp csak 20 Mbps Download (!) és 47 Mbps _Upload_ (!) sebességet mérek aktuálisan, de persze a download is emelkedik sokszor 40 fölé.Ennyi!
-
upc8823
tag
értem
30 megabit eléggé karcsú nálad a letöltés ...
úgy tudom el van törölve a régi letöltési sebességek
itt vannak újak
telenor hipernet home -
adorjant
őstag
A tesztben szereplő routerrel használom/tam,egyelőre gondolkodom,hogy ezzel váltsam-e ki a jelenlegi szolgáltatót,mert a sebesség korrekt,35/15 megabites sebesség szinte éjjel-nappal megvan,csak néha vannak furcsaságok,hogy van kapcsolat,de nincs internet mégsem,aztán visszajön.
Torrent közben nem tudok böngészni sem pl.Szóval legalábbis az én lakhelyemen még kicsit kompromisszumos a dolog,de alapvetően nagyon klassz!
-
medium84
aktív tag
Nálam ez megy tavaly szeptembertől gond nélkül. Olyan helyen, ahol telefonon 2G sincs, ezzel az antennával (simán a padlásra feldobva) 20Mbps-os stabil net van (Telekom). :-)
LTE MIMO antenna ATK-LOG LTE (800-2170MHz, 5m kábel, FME aljzat)
FME dugasz - TS9 dugasz
3G/4G Vezeték nélküli Router
E3372 -
adorjant
őstag
És publikus ez a csomag?
Engem érdekelne...Néhány napja egy ilyen routert használok,mert lakhelyemen csak 15/1 az elérhető leggyorsabb internet,persze egyedi csomagban,kétcsilliárdért kérhetek gyorsabbat,ezért adtam egy esélyt a Hipernet Home-nak. Eddig meggyőző,stabilan hozza a sebességet,éjjel-nappal. De a 100+100gb néha kevés lehet...
-
datoja
újonc
Bocs, ha rossz helyen írok, de nem láttam más felületet, ahol lehetne
Router választásban szeretnék segítséget kérni. Tanyára szeretnék mobilnetet és mivel talajszinten gyakorlatilag nincs vétel, egy magasabb póznára gondoltam felszerelni a routert. Ebből következik, hogy kültéri használatra alkalmasnak kellene lennie (páratartalom, hőmérséklet ingadozás). Szabadban kb 100 m-re kellene ellátnia, illetve 50 m-en belül legalább egy dupla téglafalon keresztül be a házba. Kamera miatt a fix IP is jól jönne. (A cikkben említett router szimpatikus volt, de a fix IP hiánya elbizonytalanított.) Minden tanácsot, segítséget köszönök! -
dchard
veterán
3G és LTE is van az adott településen, ráadásul erős beltéri fedéssel, a kiszolgáló állomás sincs messze.
Tehát ez készülék hiba. Sajnos telefon és telefon között elég nagy különbségek vannak a vételi képességek szempontjából, ennek semmi köze a hálózathoz. És van, hogy kifejezetten drága készülékek is szarul muzsikálnak ebből a szempontból. Esetleg előfordulhat hogy régi a teló és nem tud 3G-t 900megán.
Én kipróbálnám 3G only üzemmódban.
Dchard
-
gergejly
aktív tag
drága barátom, nézd:
https://www.google.hu/maps/@46.3156361,18.753187,3a,75y,34.8h,87.78t/data=!3m6!1e1!3m4!1sEl4HzbLHZx4Iacv-TSNZdg!2e0!7i13312!8i6656?hl=hu
4G lenne, azzal semmi baj, de hsdpa nincsen, nem volt és nem is lesz. ennyit a 95 %os lefedettségről. száz emberből öt beszívja
-
Grougon
tag
mifit használok netgear aircard 785s + dokkoló. Több mint egy éve megy hiba nélkül. 150mbit-ből 120 megy ha a terheltség is úgy akarja.
Azért majd ha telenornál lesz cat6 lte akkor váltok egy ilyenre. Azért a mobilnetes routerek elég drágák:/
-
dchard
veterán
"Úgy jártam, hogy leköltöztem vidékre, és csak edge van"
Mondhatnál egy település nevet. Ilyenkor mindig felbukkannak "nagy számban" azok az emberek akiknél még TV adás sincs, és minden szolgáltató szar, aztán kiderül, hogy a határ közelében egy ezer fős faluban akarnak netezni a zempléni hegységben.
Dchard
-
gergejly
aktív tag
Úgy jártam, hogy leköltöztem vidékre, és csak edge van. Néha van hsdpa+ is, de nagyon gyengusz. Ha a térerő maxon van se tudom nézni a mindig tv HDt, mert akadozik. A szolgáltató ellen legyen mondva még, hogy Pesten is dög lassú volt már ahhoz képest, mint két éve, amikor vettem, vagy mint amikor még 7.2-es vodás neten száguldottam. mert ennél még az is fürgébb volt. És az eszközöm 42 megabitet tud, az előfizetésemben 60 a maximum. És akkor még azt kellene mondanom, hogy b*ssz* + a többi előfizető, mert miattuk lassú a netem.
-
gergejly
aktív tag
Persze, tök jó, de hiába a nagy elméleti csúcs a legtöbb esetben, mert pont a Telenornál szopóznak a sebesség korlátozásával, az a hipernet, amihez ez 0 Ft, pl lefele maximum 60 megabitet tud. A következő csomag, a legnagyobb tudja elvileg 150 megabitet. De az már húzós, annyiért már saját erőből Nyírmadára is lefekteted az optikai kábelt és akkor van gyors neted
(24*9590 HUF)
-
dchard
veterán
"viszont"
"A spektrumínségen pont most igyekszik mindenki enyhíteni alacsonyabb frekvenciák megnyitásával"
A dolog sajnos távolról sem ilyen egyszerű. Alacsony frekiből (800mega, upper DD sávszelet) a három szolgáltató egységesen 10-10-10megát nyert, ez arra elég, hogy vidéken és deep indoor-ban lehet vele elfogadható szolgáltatást nyújtani. A vodának pédául jelenleg csak 800-on van 10mega LTE-je, ami nagyon karcsú, 1800-on próbálnak refarmolni, de ott is legfeljebb 10megát tudnak majd összehozni. Ráadásul a spektrum rohadt drága dolog ám, ami beépül az árba. Arról nem beszélve, hogy ha teljesen új sávrészeket kapcsolunk be, akkor lehet menni a toronyra új antennákat, RRU-kat, alapsávi egységeket telepíteni, plusz ügyfél oldalon sem lesz egyből kompatibilis eszköz.
Belátható időn belül a jelenlegi 800+1800 mellé bejön még a 3G-re használt 2100-as sáv, ahogy kivezetik a 3G-t (1-2 éven belül), ott szolgáltatónként van 15-15-15mega, ami elég sok, és olcsón és könnyen át lehet alakítani a hálózatot, ráadásul az eszközök többsége is tudja.
Ezért írtam, hogy fontos lenne tudni, hogy milyen konfigurációban tud az eszköz aggregációt. Az biztos, hogy 800+1800+2100+2600-at tud a cucc, csak azt nem tudjuk, hogy milyen aggregáció konfigurációkat tud.
A vidéki alig használják példa is ott sántít, hogy vidéken nincs is annyi kapacitás kiépítve, mint a városokban. Például a felhordó hálózat sem biztos, hogy el tudna vinni jelentősen nagyobb forgalmat. Tehát elég sok tényezős, de főleg drága buli ez a játék.
Egyetlen állomás alapsávi bővítése 15-20000 Euró, ki lehet számolni, hogy hány embernek hány évig és milyen havidíjat kéne fizetnie (vidékről van szó), mire ez akár csak nullszaldós lesz. És ebben se új antenna, se RRU, se toronymászás, se átviteltechnikai bővítés nincsen.
Dchard
-
.DLL
veterán
"bőven vannak olyan helyek [...] ahol egyszerűen nincs más, értékelhető alternatíva, ha az a cél, hogy normális sebességet érjünk el."
Ha korlátozott az adatmennyiség akkor amúgy sem kéne hogy az legyen a cél, hogy több-tíz Mbit-tel follyon a kakaó. Ez csak a torrentezőknek fontos, hogy 10 perc alatt lejöjjön a cucc, de ez itt ugye kizárva, másra meg elég 5Mbit is, ha az szépe jön. Nemrég nekünk a vonalas net is max 5 megás volt, a megbízhatatlanságán kívül (zuhogó eső, beázik az oszlopon valami, szakadozik a net pár perc közökkel) elég volt szinte mindenre, HD zsütüb is simán ment.
(#18) dchard:
"A másik a marketing: ha lenne rentábilis áron akár csak 2-3megabites de valóban korlátlan csomag, az a döntő többségnek elég lenne mobilon, senki nem fizetne a nagyobb csomagokért. Jelenleg az egyetlen marketing eszköz a portfólió tematizálására a leforgalmazott adatmennyiség."No ez itt a baj, valóban elég lenne mondjuk 5Mbit le, 1 fel, bőven, mindenre. Sőt aki mobilos sim-re veszi, tehát telefonon használja, szerintem még nem is kéne teljesen korlátlan legyen, de egy értelmes, tartalékokkal rendelkező, nagyvonalú korlát legyen megállapítva, ami miatt nem kell sasolni az adatforgalom számlálót, ugyanakkor torrentezésnél persze hamar elfogyna, így aki erre próbálná meg használni, az onnantól szüttyöghet belassítva. A másik, hogy értelmesebb árakon kínálni, de efelől legfeljebb a jótündérhez fohászkodhatunk, kb. annyi realitása van a közeljövőben.
Úgy fizetnék minden hónapban egy X elfogadható összeget a mobilnetért, így viszont nem fizetek. Semennyit. (Van ajándék netem, a csomagom miatt, feltöltésenként 100MB, 1 hónap.
Prohardverezni elég...)
-
Bog
HÁZIGAZDA
Na, ennek így már van némi értelme
Szóval összefoglalva az a lényeg, hogy a 4G-n nyilván sokszor annyi a kapacitás és a lehetőség, mint korábban, de azért itt sem végtelen. (És 5G-n sem lesz az, mert ott elsősorban a latency minimalizálása és az irgalmatlan sok egyidejű eszközkapcsolat van fókuszban.)
Olyan technológiai mélységekbe nem tudok menni, mint amiket te ismersz, a 2G-t megtanultam, mert meg kellett, a 3G-t is so-so, aztán a HSPA-nál elhagytam ezt a területet, eszközökről jobb cikkeket írni, mint a prepaid számlázórendszerbe betenni egy postpaid IMSI-t
Viszont.
A korlátlan netcsomag hiányának magyarázatával nem tudok egyetérteni. A spektrumínségen pont most igyekszik mindenki enyhíteni alacsonyabb frekvenciák megnyitásával (és az megint más kérdés, hogy melyik szolgáltató melyiket pályázta meg és vitte el). Én azt gondolom, hogy egy korlátlan csomagnak nem kell odaadni a maximális sávszélt, nyilván, viszont ugyanúgy lehetne lépcsőket kialakítani, kezdve az 1 Mbps sebességű csomaggal a tiniknek, hogy menjen a messaging és a szelfiküldés odáig, hogy mondjuk 8 Mbps, ami már vidáman elég online videók megtekintéséhez. És aki akar, az meg vegyen sávszélességkorlátozás nélküli csomagot garantált minimál sávszéllel, hogy ha mondjuk Hegyesd mellett lakozik egy parasztházban, akkor tolhassa 40 Mbps-sel, mert egyébként rajta kívül senki nincs azon a cellán.
Azt látom, hogy iszonyat sok helyen a vezetékes net irgalmatlan gyenge. Tudok több olyan budai régiót is, ahol kacsalábon forgó villákba a koaxkábelen megy be jó esetben 5 Mbps és nincs más alternatíva, csak a mobil (meg a mikro, de ne már...). A Voda és a Telenor már 10 Mbps sávszélt biztosítva is el tudna hozni egy rakás fizetőképes júzert egy korlátlan csomaggal, a Telekom meg még spórolna is, mert lehet, hogy drágábbra jönne ki optikára cserélni az infrastruktúrát, mint kicsit megtámogatni az LTE hálózatot a problémás környéken egy jó tarifával együtt...
Tartok tőle, hogy a 2G-s cikknek nem lesz folytatása egyszerűen azért, mert nem fogom tudni megtanulni úgy az újabb szabványok működését, hogy igazából lassan 10 éve nincs közöm a hálózati dolgokhoz és annak idején sem volt sok (legalábbis sem a végzettségem, sem az affinitásom nem volt meg hozzá, tiszta szerencse, hogy amennyi rám ragadt, abból pont összejött egy ilyen cikk). Ezt egyébként nyilván eléggé sajnálom én is, szerintem tök menő dolog ezeket mélyen ismerni. Az sem okvetlenül opció, hogy egy hozzád hasonlóan felkészült embert megkérek erre, mert úgy vélem, hogy pont az lenne a lényeg, hogy közérthetően legyen megírva egy ilyen anyag és elég nehéz egy ebben jártas bárkinek beleképzelnie magát egy olyan olvasó fejébe, akinek odáig nyúlik a tudása, hogy a rádió az egy hullám és a levegőben terjed.
-
dchard
veterán
Talán kicsit erősre sikerült, nézd el nekem, mostanában túl sok olyan távközléssel és benne mobiltechnológiával foglalkozó cikket láttam többek között ennek a lapcsaládnak is az egyik tagján (SG), ami bődületes baromságokat fogalmazott meg. Ebben a tekintetben egyértelműen az index a "piacvezető", és az ottani kamu blog, a cellanapló, de azért akadt termés máshol is. De persze ne általánosítsunk.
Nade térjünk vissza a témára.
"Azt tudom, hogy a GPRS-t anno 1 db júzer is meg tudta fektetni az adott cellában"
Amikor egy komplett állomás kapacitása 2-300kbit/s volt ez nyilván nem volt lehetetlen. De ezt az analógiát ráhúzni a 3G vagy LTE hálózatokra, amik ehhez képest 100-1000-szeres kapacitásra képesek, erős túlzás. De messze nem csak a nyers sávszélességről van szó. Ha ismered a cellás hálózatok működését a 2G-n túl is, akkor tudhatod, hogy a 3G (pontosabban a Release 5, HSDPA) egyik nagy dobása pont az volt, hogy a rádiós erőforrás kezelése (az ütemező) átkerült a bázisállomásba, így be lehetett vezetni a hatékony adaptív modulációt és kódolást, valamint a hibrid gyors újraküldést a MAC rétegben. Mivel egy mobil technológia működése ennek az ütemezőnek a hatékony működésétől függ, így komoly fejlődésnek indult ez a terület, a mai napig alapvetően ez különbözteti meg az egyes gyártók implementációi között a jobbat és a kevésbé jobbat. De az ütemező fejlődése mellett sokat fejlődtek az ezt lehetővé tevő protokolok (RLC), az adási időköz drámaian csökkent (TTI), már a 3G bevezette a zárt hurkú adásteljesítmény szabályozást (2G adatnál nem volt), és még hosszan sorolhatóak azok a fejlesztések amik bekerültek a technológiába (már a 3G-vel, ezt az LTE tovább finomította).
Ez a tornyokhoz közel lévő userek kiszolgálása annyiban igaz, hogy a bázisállomásban lévő ütemező enhanced proportional fairness elven működik, ami az állomás teljes sávszélességének a maximalizálására törekszik de úgy, hogy a felhasználók között a QoS profilok figyelembevétele mellett azért igazságos is legyen. LTE-n a bázisállomás minden 1ms-ban újraszámolja a kiszolgálási területén lévő előfizetők sávszélesség igényét, és az egyes előfizetők rádiós csatornaminőségétől függően úgy osztja el a rendelkezésre álló kapacitást. A mobil hálózatokban használt erőforrás-ütemezés külön számítástudományi területté vált, csak hogy a probléma komplexitását picit megvillantsam, régen nincs a 2G-s világ szintjén.
Az, hogy akkor miért nincsenek korlátlan csomagok megfelelő QoS mellett, ha ez amúgy technikailag lehetséges, számos magyarázat van. Az egyik a spektrum mint erőforrás véges volta. Gondold meg, hogy ha most Cat 4-en és 20MHz-en egy szektor (ami néhány háztömböt fed le a belvárosban) átlagosan 60-80megát lehet kihozni összesen (mert ugye van egy csomó felhasználónk, aki falak mögött vacak rádiós körülményekkel használja a szolgáltatást), akkor vajon hány korlátlan mondjuk legalább 5megás csomagot tudsz eladni? Messze nem olyan sokat, mint amire igény lenne. Tehát a kérdésedre a válasz: a para jogos, de a modern állomásokban lévő ütemezők még extrém nagy terhelés esetén is tudják biztosítani az elfogadható működést (pár megabit) még akkor is, ha több user próbál egyszerre nagy mennyiséget tölteni.
A másik a marketing: ha lenne rentábilis áron akár csak 2-3megabites de valóban korlátlan csomag, az a döntő többségnek elég lenne mobilon, senki nem fizetne a nagyobb csomagokért. Jelenleg az egyetlen marketing eszköz a portfólió tematizálására a leforgalmazott adatmennyiség.
Hosszasan lehetne még erről beszélni, a linkelt cikknek pedig nagyon hiányzik a folytatása, mert a legtöbb mobilnetes és/vagy wifi routeres cikknél felvillan a fórumban a demagóg tudatlanság, amit egy jó cikk tudna orvosolni.
Dchard
-
Bog
HÁZIGAZDA
Próbálok kedves lenni, noha lenne okom felvenni ugyanazt a stílust, amit te...
Először is köszönöm, hogy kommentelsz és felhívod a figyelmet hiányosságokra, tök jogos, a frekvenciatámogatás kimaradt (noha azért mivel a Telenor forgalmazza, ezért az itthoni frekvenciákon nem lesz gond), pótoltam.
Ugyanakkor viszont nem értem, hogy mit nem értesz azon, hogy benne van a Cat.6-os chipset, de az elméleti maximum 300 Mbps-t még élő ember nem látta nem laboratóriumi körülmények között. Pláne, mert a Telenor hálózata egyelőre Cat.4-es. Ebbe kár volt belekötni.
Abban nem fogok leállni vitatkozni veled, hogy az LTE mennyire kifinomultan finomhangolható. Azt tudom, hogy a GPRS-t anno 1 db júzer is meg tudta fektetni az adott cellában, ez nyilván változott a 3G-vel és a 4G-vel. Én még úgy tanultam (mert bármennyire is meglep, de nem a hasamra csapdosok, amikor mondjuk ilyen cikkeket írok), hogy a 3G/4G cellák úgy próbálják terhelés esetén biztosítani a megfelelő minőségű szolgáltatást, hogy a toronyhoz közelebbi júzereket szolgálják ki, akik a lefedettségi terület szélén vannak, azok meg találjanak másik cellát és/vagy elégedjenek meg a 3G/2G-vel ideiglenesen. Lehet, hogy ez már pont nincs így, lehet, hogy minden cég másféle megoldást követ, de attól még az nehezen vitatható, hogy azért nincsen korlátlan highspeed mobilnetes csomag egyetlen nagy hazai szolgáltatónál sem, mert a folyamatos és adott esetben lokálisan kialakuló terheltségtől óhajtják megóvni magukat és azokat a felhasználóikat, akik nem torrent vérpistikék. Örömmel cserélek eszmét abban a tekintetben, hogy ez jogos parázás-e, milyen technológiával lehet kiszűrni és ha van ilyen, akkor miért nem csinálják már meg végre ahelyett hogy a szemünket szúrják ki a pár 10 gigás havi netcsomagokkal a felhő és az on-demand tartalmak korában.
@Victoryus94: ne haragudj, de nem értem, hogy te miről beszélsz, tényleg, próbáltam, a router dobozára rá van írva, hogy 1164 Mbps WiFi adatátvitelre is akár képes, a Cat.3, a Cat.4 és a Cat.6 az az LTE sebességét jelöli és nulla köze van ahhoz, hogy a "belső" hálózatban épp mi a pék van. Cat.4-es Huawei B593-mal mértem már 80 Mbps körüli értéket pont ugyanezzel a notebookkal. Az mondjuk nem Telenor hálózaton lógott...
-
-
Victoryus94
őstag
" 4G-n elvileg Cat.6-os sebesség, azaz 300 Mbps érhető el, de ez csak a mesében létezik, mi a szerkesztőségben 56 Mbps-t mértünk lefelé és 21 Mbps-t felfelé."
Ez kérem szépen azt jelenti, hogy a router belső hálózaton ekkora maximális sebességgel képes üzemelni.
300mb/sec = kb 37MB/sec-et jelent. Ez azt jelenti, hogy ha pl. két laptop között küldesz videót belső hálózaton, és mindkettőt a router mellé teszed, és mindkét eszköz vevője támogatja a 300mb/sec-es N -es szabványt, akkor akár 35 megabájt per másodperccel csuroghat át az adat. Ha az egyik laptop csak 56mb/sec-es vevővel rendelkezik, akkor tök mindegy, mit csinálsz, a router sem fog gyorsabban menni.Egyébként a telenor maximális sebességet adott meg 4G-n, amin a körneyezeti változók ugyebár csak rontani tudnak: ; 4G/LTE - 150/50 Mbit/s.
-
medium84
aktív tag
TP Link TL-MR3420 + Huawei E3372.
Hónapok óta működik, külső MiMo antennával. -
-
atikó
őstag
Az a problema hogy nincs kulso antenna csatlakozo! (a mobilhalozatira gondolok)
-
dchard
veterán
"4G-n elvileg Cat.6-os sebesség, azaz 300 Mbps érhető el, de ez csak a mesében létezik"
Na ne vicceljünk már. Most akkor elvileg van benne Cat 6-os chipset, vagy tényleg az van benne? Meg mi az hogy a mesében létezik? Az hogy éppen a telenornál (azon az állomáson) ami hozzátok közel van, még nincs aktiválva egy új szolgáltatás, akkor az csak a mesében létezik?
És a mellé-beszéd közepette nem tudjuk meg, hogy a készülék pontosan milyen sávokat támogat, és főleg milyen sávon kívüli aggregációs kombinációkat támogat. A hazai szolgáltatók épp most dolgoznak a bevezetésén, és nyilván aki ennyiért venne ilyen készüléket, azt mondjuk érdekli, hogy fél év múlva dobhatja el, vagy esetleg számíthat arra, hogy ez a cucc már tudja mondjuk a 800+1800 vagy az 1800+2100 megát? Pont a lényeg maradt ki.
De ez a kedvenc:
"Ha ugyanis valaki ráugrik egy helyen a mobilnetre és kihajtja belőle a maximumot, akkor az adott bázisállomás vételkörzetében a többi felhasználónak sokkal kevesebb nafta jut és ennek a menedzselése kicsit összetettebb feladat"
A mobilinternet nem wifi, ahol a protokol olyan buta, mint amilyennek a mobilhálózatokat láttatod, kedves szerző. Olyan már 3G-n sem volt, hogy egy valaki ráugrott a hálózatra és ettől lófasz nem maradt másoknak. Ráadásul ez az LTE-ben tovább finomodott: konkrétan 11 darab QoS csoport definiálható a ráidós interfészen, amit ráadásul a bázisállomás kényszerít ki méghozzá a pillanatnyi terhelés, az igényelt sávszélesség és az egyes felhasználók rádiós csatornaminősége alapján. Tehát egyáltalán nem összetett feladat, abszolút megoldható, ezer éve meg is van oldva.
Dchard
-
Fejvadi
nagyúr
Nem jönne rosszul egy ikyen.
-
#79335424
törölt tag
Hááát... Én inkább választok egy router -t ebből a listából és hozzá egy kompatibilis, 4G -s, USB modemet. "Kicsit" több szolgáltatást kapok így. Pl. a fix IP lehetőség alap dolog, aminek a hiánya sztem a vicc kategóriába degradálja ezt a Huawei kütyüt.
-
Kapanyél
őstag
Augusztus óta használom, szélsebes, üzembiztos. 4G-n 75Mbps-ot tud (nálam). Nem melegszik.
2x indítottam újra eddig, akkor is kiderült, hogy a hálózati lejátszóm fos Androidja kresselt be.(#3) Prien
A MiFi-k nagyon nem bírják. Az első E5776-osom fél év 0-24-től beszart. Nem volt üzembiztos. 3G-ről 4G-re állás kicsit segített rajta, de csere lett belőle.
Most azért is választottam otthoni típust, mert reméltem, hogy ez bikább. Eddig hibátlan, bár ennyit a mobil wifi is tudott még... -
Prien
addikt
Ennek az elődjét használom, a B593-at. Nincs gondom vele!
Mennyi ezeknek a routereknek a várható "élettartama", ha van ilyen... mert 24 órában üzemel, ugye... -
McPie
tag
Szerintem drága.
A WAN portba mondjuk a szélessávú vezetékes szolgáltató kábelét érdemes rakni, ha van, mert úgy van konfigurálva a router. (A többi portból nem tud ADSL/Kábelmodemet vezérelni.) Meglévő Ethernet hálózatba bármelyik porton keresztül képes csatlakozni, nem csak a WAN-on. (Csak gondoskodni kell róla, hogy egyetlen DHCP szerver legyen és ne ütközzenek egymással a hálózati eszközök IP címei. (Pl. a routerek/switchek azonos gyártó esetén alapból ugyanazt a 192.168.x.x címet használják, és ez gond lehet))
Új hozzászólás Aktív témák
ma Otthonra, kis irodákba való WiFi router, amely mobilnetet oszt szét. Roppant gyors, amíg az adatcsomag bírja olyan helyekre, ahol a vezetékes net megmaradt a múltban.
- AKCIÓ! Intel Core i9 14900K 24 mag 32 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- Bomba ár! Dell Latitude 5400 - i5-8GEN I 16GB I 512SSD I 14" HD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- LG 27UL550-W - 27" IPS / 3840x2160 4K / 60Hz 5ms / HDR10 / AMD FreeSync
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RX 7600XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! Apple MacBook Pro 16 M4 Pro - M4 Pro 24GB 512GB SSD garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest