- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- Hivatalosan is bemutatta a Google a Pixel 6a-t
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Friss koncepciót hoz a Nothing Phone (3)
- Xiaomi 15 Ultra - kamera, telefon
- Íme az új Android Auto!
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- iPhone topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
azbest
félisten
Emlékszem, amikor megjelentek a TLC-s SSD-k, mindenki azt mondta, hogy ne vegyetek olyat. Most már elterjedt a QLC és mindenki azt mondja, hogy TLC-t vegyetek.
Egy fontos részletet érdemes emellett figyelembe venni. Hogy a kapacitás is nőtt. Anno még 64-128-256 vonalon azért könyebb volt telerakni és kapacitáshoz közeli írásmennyiségeket csinálni. Igaz, nött a programok és akár bizonyos fajta adatfájlok mérete is sokat. De 1-2TB méretnél már sok olyan terület lehet, amin csak áll adat. Az ssd vezérlője ezeket is rotálja időnként, ha már más cellákat koptatott. Na mondjuk kis méretű qlc lehet hamarabb ledöglik, ha forog az adat. Egyébként meglepő helykről is jöhet sok írás. Például jira vagy más webes rendszer, ami pár másodpercenként pollozza, hogy változott-e a weboldalon megjelenítendő adat, az a böngésző coocie tárolójár írja minden hívásnál, s az ssd több megás blokkban írja az adatot egyben. Így nekem régebben 30GB adatot írt ki egy munkanapon a böngésző azért, mert nyitva volt 3-4 jira tab folyamatosan.
Na jó nem egyet, kettőt
A technika is fejlődött azért, a vezérlők sokkal ügyesebbek ma már, bár gondolom ki van számolva precízen, hogy olcsó legyen és egy minimumot teljesítsen.
Más, a teszt kapcsán nekem két mondat bökte a szememet:
"Az írási tesztben már más a szituáció, itt láthatóvá válik a DRAM cache hiánya, mégpedig 480 GB környékén, ahol a korábbi 3500 MB/s-ról körülbelül 200 MB/s-ra esik vissza a sávszélesség. ""ha egész nap rengeteg adatot írunk, mozgatunk, akkor érezni fogjuk a DRAM gyorsítótár hiányát és az SLC cache korlátos voltát."
Ezzel az a bibi, hogy a dram az ssd-n nem adat írás cache, hanem ott tartja a cellák nyilvántartását, hogy tudja a rotálgatás közben, hogy valójában hol az adat. Ez szokott a rendszermemóriából foglalódni, a dram nélküli táraknál.
Egyébként a Solidigm cég (intel sdd részleg örököse) azzal hirdeti magát, hogy saját nvme drivert adnak, ami hatékonyabb, mint az alap windowsos. Mondjuk akkora különbséget nem látok tesztben [link]
-
-
dabadab
titán
Nem mondom, hogy egy HDD megbízhatóbb tároló, de az SSD-nél spontán elhalálozás is lehet teljes adatvesztéssel, míg HDD-nél
...szintén.
A SMART HDD és SSD esetén is az ellen véd, ha maga az adathordozó (tányérok mágneses bevonata és a mechanika ill. a flash chipek) rész kezdi megadni magát.
De ha a vezérlőelektronika hal meg, az mindkettőnél úgy néz ki, hogy egyik percben még minden fasza, a SMART értékek rendben vannak, a következő pillanatban meg se kép, se hang.
Egyébként meg a statisztikai adatok meg a józan paraszti ész is azt mondja, hogy az SSD a megbízhatóbb, mert abban nincsenek mozgó alkatrészek. -
tasiadam
veterán
-
tasiadam
veterán
Amikor hattertarat veszel, azt kell merlegelned, mire kell. Ha cold storage, vagy read intensive a feladat, akkor SMR HDD untig eleg, ha par dolog fut parhuzamosan. Ha tobb dolgot kell olvass, akkor QLC SSD.
Vagy raid-et csinalsz es scalelodik az eleres es a sebesseg.
Ha write intensive, pl kamera rendszer, oda van kulon high endurance ssd, hdd es sd kartya is. Sokat ir relative. Ide ugye vannak a combosabb TLC, MLC SSD-k.
Ha nagyon durva irasintenziv taskra kell, akkor MLC ssd, semmi mas. De ezek mar enterprise kategoriak.
Atlag halabdokent a TLC, akar a QLC (ugye te sem toltesz 1TB filmet le minden nap? Ha igen, akkor is majd 2 ev egy 2tb-s qlc ssd) es az SMR a 2 feladatra eleg.
-
Ezzel az a baj ,hogy próbálj meg párhuzamosan több dolgot csinálni erre a HDD-re...
Megnyekken.. Nekem is egy viszonylag tempósabb típus van...
Ha már egy MicroSD-ről lapátolok rá 2-3 könyvtárból szekvenciálisan nagy fájlokat is behasal...
Az SSD-nél legalább párhuzamosan is mehet több dolog. Almát körtéhez ne is hasonlítsunk, van ahová jó a HDD, van ahová meg felejtős már.
( Nemrég vettem 1TB-os Micron 2450-est, alap Phison cucc, de jó tempóval, 15 ropi. Én már újan nem is veszek SSD-t...
Tele a piac jó áras termékekkel. -
Akkor az lesz, hogy mind ugyanaz a fajta Seagate volt. SFF-ben voltak, lényegében az "állítva építettem be" azt jelenti, hogy a gépház álló kialakítása miatt állítva voltak használva, de szerencsére amúgy winnek ott volt mellettük a kis 120-as SSD, szal nem volt vészes a dolog. Meg ahogy más is írta, a HDsentinel jóelőre jelzett.
-
cucka
addikt
Ez a fos alsó polcos ssd a tesztből
- szekvenciálisan kb. 20-30x gyorsabb
- random 4k-ban meg legalább 100x gyorsabb, de van, ahol 500 szoros a különbség.De amúgy tök jó ez az Ultrastar, nagyon szép sebességeket produkál, abszolut van létjogosultsága
Különben is, a részvétel számít, nem a győzelem
-
hapakj
őstag
Pedig valszeg jól írta, hogy nem tudnak 120GB-s HDD gyártani 5k-ért. Mert nem a kapacítás számít, hanem hogy maga a vezérlőelektronika + a mechanika drágább mint 5k.
Egy darab nyákra meg rápattintani egy bóvli vezérlőt + flashchipet meg lazán meg van 5k-ból.
Azok a régi HDD-k sem 5k-ba kerültek, hanem lehet többe mint ma egy 2 terás SSD. -
Asszem 2015-ben business szegmensben már a leggyakoribb kialakítás az egytányéros, azon 500gb-nyi tárhelyes HDD volt, a legtöbb business class Desktop meg Small Form Factor gépben az volt akkoriban vagy 2-3 évig, én számtalan ThinkCentre m8x meg m9x szériát, vagy éppen a Dell 3010 3020 3030 szériákat szedtem szét, mikor win10-re segítettem átállítani jópár ügyvédi irodát vagy 3-4 éve, és gyakorlatilag mindben ez volt, pontosabban Seagate meg WD 500 gigás, 1 platteres merevlemezek. Nagyon ritkán 2 tányérps 320-as, és minden esetben 7200rpm.
szerk: ja, és persze ezekből a gépekből mi is kiszedtük/elajándékozgattuk a hdd-ket (tesztelés nélkül), mert olcsó volt a 120 gigás ssd, és nyilván arra raktunk oprendszert a kollégáknak, hogy azé' ne szopjanak a lassú böngészéssel/cégnyilvántartással/jogtárral.
-
Win11-nél feltolták végülis a 23H2-ben a követelményt az OS-nek 240+gb-os tárolóra, vagy nem sír még ha 120-asra telepíted? Azt tudom, hogy a core2 architektúra már elvileg nem fog vele jövőre működni, legalábbis nagyon mondogatják, de volt valami kavarás a tárhellyel is........
-
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Fogyjunk le!
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Acer notebook topic
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Milyen légkondit a lakásba?
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- További aktív témák...
- Verbatim Vi5000 2TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új, bontatlan - Eladó!
- (50db) 250GB SATA Bazár (Samsung, Kingston, Crucial, Sandisk stb.)
- WD Black SN850P 4TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új, bordás, PS5 - 7300-6600 MBs - Eladó!
- 512 Gb-os NVME-k
- SK Hynix Platinum P41 2TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7000-6500 MBs - Eladó!
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte A620M R5 7600 32GB DDR4 512GB SSD RTX 5060 Ti 16GB Zalman i3 NEO Enermax 650W
- Bomba ár! HP ProBook 430 G8 - i5-1135G7 I 16GB I 256GB SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i5 14600KF 32GB DDR4 1TB SSD RX 6700XT 12GB Zalman Z1 Plus Seasonic 650W
- Xiaomi Redmi Note 11 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest