Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Blip #5361 üzenetére

    http://hu.wikipedia.org/wiki/L%C3%ADtiumion-akkumul%C3%A1tor

    Úgy tudom, a 3,6 V névleges feszültségű akku maximálisan 4,1 V-ra tölthető, a 3,7 V-os pedig 4,2-re.

    Ha egytizeddel alább töltjük (vagyis feltételezzük, hogy a telefonod 4,1-re tölt), az biztonsági szempontból még mindig jobb, mint fordítva. Akkunak nem árt állítólag. Itt van például egy neves gyártó oldala, ők is a 3,7 V-os nikkel-oxidosra esküsznek, talán nem véletlenül:

    http://www.saftbatteries.com/Technologies_Lithium_Liion_301/Default.aspx

  • And

    veterán

    válasz Blip #1941 üzenetére

    1.) Ez csak közelítőleg van így, mert a gyorstöltés hatásfoka jobb. Gyorsított töltésnél a betöltendő és a névlegesen kivehető töltések aránya már kisebb, mint a normál esetre megszokott 1,4..1,6-os érték. Itt akár < 1,1 is lehet, így az energiamérleg a gyorstöltésnek kedvez. Ráadásul a töltő hálózati tápegységének (elsősorban a transzformátornak) a hatásfoka is javul, ha közelítünk a legnagyobb megengedett terheléséhez. De a töltő egyéb áramköreinek (már ha vannak: védő- és időzítőáramkörök, kontroller, kijelző, ledek, stb.) összesített sajátfogyasztása is kevesebb lesz gyorstöltésnél, hiszen az valóban független a töltőáramtól, csak a működési idő befolyásolja. Na jó, utóbbi tétel nem túl jelentős ;).
    2.) Attól függ. Egy szimpla normál áramú töltőé mindennel együtt talán beleférne 1W-ba, de az olyanok szokásosan nem kezelnek egyetlen különálló cellát, csak minimum párosával. Ha pedig több cellát gyorsított töltéssel töltünk, akkor bőven meghaladhatjuk ezt azt értéket. A közkedvelt IPC-1L töltő tápja pl. 3V / max. 2,8A-es (8,4W-os, igaz eleve jobb hatásfokú, mert kapcsolóüzemű), és az 4 cella lehető legnagyobb áramú töltésénél ki is van használva. Meg aztán nem csak gyorsított, hanem ultragyors, pl. "15 perces" töltők is léteznek, azokban még ventilátor is akad.. A korábban említett Tronic KH980-as töltő legnagyobb teljesítményfelvétele az adatlapja szerint 25W, mondjuk nem is jár fél napig folyamatosan.

  • And

    veterán

    válasz Blip #1939 üzenetére

    Első dolog az akku töltéséhez szükséges energiamennyiség, második a töltő DC-oldali összfogyasztása, miközben teletölti az akkut, és a harmadik, hogy ehhez mennyi energiát kell a hálózatból felvennie. Ha utóbbira vagy kíváncsi, akkor egy csomó lehetséges változó v. általunk ismeretlen értéket kell közelítenünk, lefixálnunk. Pl.:
    - akku kapacitás: 2,1 Ah,
    - töltőáram: 210mA (c/10, normál töltés),
    - töltés várható időtartama: 14h,
    - töltő belső tápfeszültsége: 3V,
    - tápegység és töltő összhatásfoka a hálózat felé: 75%.
    A töltő egyenáramú összes energiafogyasztása: E= P*t= 3V * 0,21A * 50'400s=
    = ~31,75 kJ,
    A hálózat felé: E= 31,75kJ /0,75=~ 42,3kJ.
    Egy kWh energia bruttó ára nálunk ~42Ft, egy kWh pedig 3600kJ-lal egyenlő.
    Ebből a felhasznált energia ára: 42Ft * 42,3kJ / 3600kJ =~ 0.494 Ft,
    azaz nagyjából 50 fillér, egy darab NiMH-akkumulátorra ;).

Új hozzászólás Aktív témák