2017 mobilos szemmel

Megint eljött az év vége, 2017-ben pedig meglepően sok dolog történt az okostelefonos piacon, ezeket próbáljuk összefoglalni, kitérve kicsit a tartozékokra is.

Hirdetés

Bővülő kínálat

Az idei évben a nagyok alapvetően jól teljesítettek, a Samsung talán az egyik legjobb évét zárta, mintha a tavalyi akkumulátorbotrány meg sem történt volna. Kiváló telefon lett az S8 és a Note 8 is, gond nélkül megtartották piacvezető pozíciójukat. Az Apple irányt váltott és a biztonsági játékos iPhone 8 mellett bemutatott iPhone X végre kimondottan újszerű lett, noha ennek vannak bizonyos kompromisszumai és pont mostanság derült ki, hogy kicsit túlbecsülték a várható vásárlási kedvet a méregdrága csúcsmodell kapcsán, de őket sem kell félteni. A Huawei megint óriásit erősödött, a P10 és a Mate 10 is szép eladásokat hozott, a kínai Xiaomi pedig a tavalyi megingás után újra nagyon komoly játékos, a Redmi széria tarol, de drágább kategóriákban is tudtak maradandót alkotni, ott a Mi 6, a Mi Mix 2 és a szemtelenül jó áron adott Mi A1, ami a cég első olyan eszköze, ahol a Google (és az Android One) kedvéért sutba dobták a MIUI felületet.


Xiaomi Mi A1 - Android One alapokon [+]

Az LG-t eléggé féltettük, de a Q6 a középkategóriában potens versenyző, a csúcsmodell V30 is jól sikerült, a G6-tal viszont nem hozták azt, amit szerettek volna. Viszont 2018-ra újult erővel készülnek, remélhetőleg nem okoznak csalódást. A Sony-nál csendesen zajlik az átalakulás, de pont a CES-re időzítenek egy nagy bejelentést, ami formatervi változással kecsegtet, noha a japánok indusztriális, jellegzetesen szögletes designja sokaknak még mindig bejön. Egészen meglepő módon a HTC-nek sikerült a legjobban megráznia magát, a Google beszállt egy raklapnyi pénzzel, de az U11 nem ennek köszönhetően lett az egyik legjobb csúcsmodell idén, hanem már korábban nekiláttak annak, hogy komolyat durrantsanak. Már csak némi marketing kéne, hogy el is tudják adni…


[+]

Az év poénja volt a Nokia 3310, ami persze egy igen vérszegény eszköz, ha pusztán telefonként nézzük, de arra tökéletes volt, hogy ráirányítsa a figyelmet a patinás gyártó visszatérésére. Ami persze nem az a Nokia, ami volt, hanem a HMD nevű projektcég hozta tető alá a Foxconnal közösen, és amikor kijött a 3, az 5 és a 6, akkor nem voltunk elájulva, de szépen csökkentek az árak az év során annyira, hogy már ne tartsuk elárazottnak sem ezeket, sem pedig a 8-ast, ami a cég jelenlegi csúcsmodellje. Kár volt ebbe a vonalba belegyömöszölni az igen gyengére sikeredett Nokia 2-t, erről lesz hamarosan tesztünk is, legyen elöljáróban elég annyi, hogy ez nem csak a Nokia névhez nem méltó, hanem az okostelefon kategóriához sem.


[+]

A másik visszatérő (sokadjára már) a Motorola, aminek újra ez a neve, de persze továbbra is a Lenovo égisze alá tartozik. Akik végre rájöttek arra, hogy lehet variálni mindenféle terméknevekkel, mint a Vibe, meg a Moto, de ha már ott van egy bejáratott név, akkor érdemes azt használni. És a G-sorozat kimondottan korrekt a saját árszintjén, de az X és a Z is izgalmas, főleg a moduláris hátlapok miatt, amelyekből januárban megint kapunk egy párat, ha jók az információink. A ZTE az Archosban látta meg a piaci lehetőséget és kötöttek egy megállapodást, hogy mostantól a Nubia modellek a francia cég márkaneve alatt lesznek elérhetők Európában (itthon is), ki fog derülni 2018-ban, hogy ez mennyire volt jó döntés.

G5 (fekete) és G5 Plus (arany)
Moto G5 (fekete) és G5 Plus (arany) [+]

És jönnek fel a kicsik, a Vernee, a Doogee, a Homtom, se szeri, se száma a semmiből kinövő új, kínai márkáknak, most például pont várunk tesztre egy Maze Alpha nevű masinát, de valószínűleg 2018-ban is egy csomó, eddig ismeretlen cég termékét lesz majd alkalmunk bemutatni. Mindenki abban reménykedik, hogy meg tud ragadni akár pár tized százaléknyi piaci részesedést, amivel már boldog lehet egy friss gyártó. Van, akinek sikerült, ilyen a OnePlus, akik még mindig ugyanazt a modellt követik, amivel indultak. Nincs bolt, nem tárgyalnak szolgáltatókkal, online értékesítik az árához képest egészen ütős telefonjaikat, egy évben két új modell, bőven elég. És van egy nagy vesztesünk is, a LeEco a jelek szerint behalt, túl sok volt az adósság és nem tudták pénzre váltani a fejlesztéseket, talán a Faraday Future nevű autós demó tette be végleg a kaput.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt