2017 mobilos szemmel

Megint eljött az év vége, 2017-ben pedig meglepően sok dolog történt az okostelefonos piacon, ezeket próbáljuk összefoglalni, kitérve kicsit a tartozékokra is.

Hirdetés

Kamerák

A másik csendes forradalom a mobilos kamerák körül zajlik és 2017-ben már tényleg minden gyártó legalább egy olyan telefont piacra dobott, aminek a hátulján két kamera is dolgozik. Van olyan is, ahol az előlapra került kettős modul, nyilván ott is lehet értelme, de a jó képek általában a hátsó optikákkal készülnek. És itt megint egy csomó eltérő megközelítés adódik, mert lehet játszani a látószögekkel, de sokszor az is hasznos, ha csak egy fekete-fehér szenzor segíti ki a fő kamerát, mint ahogyan azt például a Huawei csinálja.

Ha már hátulra került, legalább ideális helyre rakták a biometrikus szenzort
A Mate 10 Pro két kamerája [+]

De nem is okvetlenül ez a lényeg, hanem inkább az, hogy az apertúra már F/1,6-os a csúcsgépeknél (míg pár éve az F/2,4-nek is örültünk) és tényleg végig lehet már fotózni egy nyaralást egy felsőbb kategóriás okostelefonnal simán, ha nem akarunk okvetlenül poszterméretű képeket nyomtatni. Nyilván mindig lesz menőségbeli előnye egy frankó MILC-nek egy telefonnal szemben, de egyre kevésbé látszik, hogy egy átlagembernek minek kellene egy digitális fényképezőgép akkor, ha van a zsebében egy iPhone 8, egy Galaxy Note 8, egy Huawei Mate 10 Pro, vagy egy HTC U11. De említhetnénk az LG V30-at, a Zenfone Zoom S-t, a Honor 9-et, a Nokia 8-at, a Pixel 2-t, a Galaxy S8-at, a Xiaomi Mi 6-ot, az Xperia XZ1-et, a OnePlus 5T-t, szóval tényleg most már van egy sereg olyan telefon, amivel nem csak jó fotókat lehet lőni, hanem az elkattintott képek zöme is sikerül és ez sokkal több embernek számít.

Roppant praktikus a OnePlus 5T háromállású értesítőkapcsolója
OnePlus 5T [+]

Persze a dinamikatartomány még mindig szűk, de erre találták ki a HDR-t, ami évekkel ezelőtt csak akkor ért valamit, ha stabilan tudtuk tartani a telefont, de ma már annyira gyors a DSP a csúcs chipsetekben, hogy simán exponál több tucatnyi alkalommal is másodpercenként a készülék és össze tud rakni egy kiegyenlített fotót a művelet végén. Sokat javultak a sötétben készült fotók is az elmúlt évben, az eltérő látószögű lencsék pedig egy adott téma kapcsán többféle megközelítést is kínáltak a felhasználóknak. És persze ott van a játék a mélységélességgel, amit portré mód kapcsán szoktak kidomborítani a gyártók, itt azért még mindig van min dolgozni, de a fejlődés abszolút látható.


A portrémód funkciói, amelyek az iPhone X esetében elöl és hátul is bevethetők [+]

Videózásban is fejlődés, a 4K-t már elég sok telefon tudja, de ennél fontosabb talán, hogy 60, 120, vagy 240 fps-ben is érvényes felbontásban tud egy csomó mobil lassított felvételt rögzíteni, amire idén a Sony tette fel a pontot a 960 fps-re is alkalmas telefonjával. Igaz, ezt csak pár másodpercig képes hozni, de ha ügyes az ember, akkor kiváló videókat tud készíteni. Ráadásul a felsőbb kategóriákban már alapvető elvárás az optikai stabilizáció, ami nyilván nem olyan hatékony, mint egy gimbal, de ez nem csak mozgóképeknél, hanem hosszabb záridős, esti fotóknál is igen hasznos.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt