2017 mobilos szemmel

Megint eljött az év vége, 2017-ben pedig meglepően sok dolog történt az okostelefonos piacon, ezeket próbáljuk összefoglalni, kitérve kicsit a tartozékokra is.

Hirdetés

Tartozékok

Az okosórák piaca kipukkadt, ez már eléggé tény, nem csupán jóslás. Persze annyi van benne, hogy a nagy gyártók egy-egy modellel azért képviseltessék magukat (Samsung, Huawei, Apple), de az Android Wear köré épített órák száma látványosan csökkent, sokkal jobban mennek a karperecek és a komolyabb fitnesz termékek, ahol ott a FitBit, a Polar és még lehetne ezeket sorolni. Az “okos” akármik között nincs egyértelmű király, pedig már okos lehet a cipőm, a radiátorom, az autóm, a gyűrűm, a fejhallgatóm… ezek egy része tiszavirág életű termék, de a többség csak egy sok smarthome kütyü között, ahol még mindig nincs iparági szabvány, a különböző gyártók különböző termékei közötti kommunikáció esetleges, mindenki nyomja a saját elképzelését (HomeKit, Smarthome, Z-Wave, DECT, Google Home…), itt még lesz harc.


Insta360 gömbkamera [+]

Talán amiben még látszik mozgás, az a 360 fokos kamerák területe, de itt még nagyon a történet elején tartunk. A Samsung a Gear 360-nal már jelen van itt egy ideje (hiszen a Gear VR-ral tudnak adni olyan motyót is, amivel meg lehet ezeket nézni), próbálkozott az LG, újabban a Huawei, elvileg adnak az Essential Phone-hoz is egyet, no meg ott vannak a független cégek, mint amilyen az Insta360, akik egész ügyesek, pont a CES-en lesz megint új termékük, majd megnézzük, hogy most hol tartanak.


Etalon lett az U11 Type-C fülese [+]

2018-ban valószínűleg fordul egyet a zenei tartozékok piaca is, mivel a 3,5 mm-es jack dugasz tényleg készül a nyugdíjra. Amivel igen sokan nem értenek egyet, de nincs mit tenni, az Apple még mindig képes arra, hogy egyetlen döntésével megváltoztasson egy piacot, ráadásul egyre több gyártó dönt hasonlóképpen. Persze közben a mérleg másik serpenyőjében ott van, hogy USB-n jobb minőségű audiót lehet átvinni, de ehhez azért kell egy jól megírt szoftver is, egy jó hangkeltő és jó hardver. A HTC már megmutatta, hogy ez nem lehetetlen feladat, de 2018-ban óriási biznisz lesz jack-Type-C átalakítót gyártani, a nagy audio cégek pedig bizonyára bemutatnak majd Type-C csatlakozós modelleket.

Úgy fest, hogy kezd viszont magára találni az autóipar, legalábbis a fedélzeti rendszerek és a telefonok közötti kommunikáció kapcsán mi azt tapasztaltuk, hogy a friss modellekben már alapvetőnek számít, hogy Apple CarPlay és Android Auto is elérhető. Néha még akad egy-két MirrorLink szabvánnyal felvértezett gépkocsi, de mivel nem minden telefongyártó támogatja és a különböző verziószámok kompatibilitása is problémás, ezért ez egyre inkább a háttérbe szorul. Persze a fedélzeti infotainment rendszerekkel még bőven kell dolgozni, a menürendszerek logikája, a sebesség, a kezelhetőség még sokszor kiforratlan és igen sok olyan sofőr van, aki nem szereti tapogatni menet közben a kijelzőt, ezért meg kell találni az arany középutat a gombok és az érintés között, ha már a hangvezérlés egy csomó nyelven nem működik. Ebben talán a különböző otthoni asszisztensek terjedése segíthet, a Google, az Amazon, a Samsung és az Apple is nyakig benne van ebben, a Huawei-nek is lesz egy-két szava a mesterséges intelligenciát is tartalmazó chipsetjük kapcsán, de ha ezeket világszerte forgalmazni kívánják, akkor át kell hidalni a nyelvi korlátokat hangvezérlés kapcsán, ami arra fogja sarkallni a fejlesztőket, hogy a kisebb országok nyelvét is értsék a berendezések. Reméljük.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt