- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- iPhone topik
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- Sony Xperia 5 V - kell-e nekünk zoom?
- Leépíti a Sony az európai piacot?
- Samsung Galaxy A26 - csak a szokásos
- Eurós árlista a Google Pixel 10 telefonokhoz
- Honor Magic V3 - mágikus realizmus
- Honor Magic5 Pro - kamerák bűvöletében
- Samsung Galaxy A36 5G - a középső testvér
Új hozzászólás Aktív témák
-
snakekiller2
csendes tag
''arra akarok kilyukadni, hogy ha egy ember felállít egy elméletet, akkor a szerzett tudásából/saját kurázsijából táplálkozik, de mivel mindent nem tudhat, ezért az elmélete olyan ponton dőlhet meg, amiről maga sem tud''
Így is döltek meg a fizikai, matematikai elméletek évszázadokon át, DE ettől még azok a saját érvényességi körükön belül érvényesek maradtak mind a mai napig (pl.: Newton törvények, Bohr atommodell, Euklideszi geometria). Magyarul arra minimális (→0) esély van, hogy egy új felfedezés összeomlassza az addigi természettudományos elméleteket, max. az történhet, hogy egy eddig ismeretlen természetű matematikai, v. fizikai problémával, helyzettel szembesülünk, amelyek értelmezésére a jelenlegi módszerek modellek alkalmatlanok, így új elméleteket kell fölállítani, DE ettől még a régi módszerek, modellek érvényben maradnak. -
-
centrum
csendes tag
-
Sipi
addikt
Nu, megpróbálom megint.
Az axiómá nem igazak. Egyszerűen igaznak fogadjuk el, és erre építhetünk utána egy elmélet-rendszert. Ha vannak elfogadott kiinduló-tételeink (axiómák), az erre épülő rendszer a saját maga által definiált értelmezési területen belül működni fog.
Az axiómákon csomót keresni nincs értelme! Értsd meg: azért axióma, mert legyen bármi a tartalma, elfogadjuk, hogy bizonyítás nélkül igaz! Ha ebből olyan rendszer születik, amely a saját tartományát jól leírja, jók az axiómák is. Ha nem, ki kell őket dobni.
Az euklideszi geometria tökéletesen működik, csak Te azon kívüli dolgokat akarsz ráhúzni, illetve használni. Ez nem megy. Csak pontokat, vonalakat, görbéket használhatsz, csak ezek vannak benne.
És minden matematikai rendszer ilyen. Vannak axiómái, amelyekre épül. Ezeket nem lehet bebizonyítani, hiszen pont az a definíciójuk, hogy nem kell/lehet! Ha nem jók, a rá éülő elmélet sem lesz jó!
A rendszeren belül vannak használható fogalmak. Az ezekkel alkotott állítások vagy igazak, vagy nem. De geometrián belül komplex számokkal dobálózni nem megy.
Sipi -
Sipi
addikt
Khm... A matematika szigorúan elvont, elméleti tudomány.
Axiómákat ''készít'', melyekből komplett elméletek állnak elő.
Az, hogy az elméletnek semmi köze a valósághoz, Rajtad (és a sumér-hívőkön) kívül senkit nem érdekel. A matematika ugyanis nem arra való, hogy leírja a világunkat.
Viszont kiválóan fel tudja minden tudomány használni egyes eredményeit.
Matematikában (geometria) Te is tanultál szöget mérni, egyenest húzni. Mindezt akár három térdimenzióban is meg tudod tenni.
A matematika értékéből SEMMIT sem von le az, hogy mindezt a számítást el tudja véezni 15 tér- és 8 idődimenzióban. Nyilvánvalóan nem létezik ilyen, a matematika mégis le tudja írni.
Sőt, tenzorokat, mátrixokat is leír, pedig azok sem léteznek. Akkor most rossz a matematika?!?
Egyébként a matematikáról, tudományokról szóló ejtegetéseid, khm, kissé megmosolyogtatók. Tényleg fogadd meg a tanácsot, és méyedj el kissé a témában, mielőtt nekiállsz leszólni ezeket a dolgokat... Véletlenül sem úgy működnek, mint ahogy elképzeled.
Sipi -
centrum
csendes tag
-
WN31RD
addikt
Egyfelől igazad van, másfelől ld. #211 (Bővebben: link).
-
dabadab
titán
Egy axiomarendszerrel, jellegebol adodoan a kovetkezo problemak lehetnek:
1. az axiomak nem fuggetlenek (vagyis vmelyiket le lehet vezetni a tobbibol) - vagyis az egyik felesleges
2. az axiomakbol egymassal ellentetes allitasokat is le lehet vezetni (ez esetben vmi sulyosabb gebasz van veluk)
Olyan nincs, hogy ''nekem nem tetszik''.
Es itt ezt a temat abba is hagyom, mert korbe-korbe megyunk - es ez bizonyos szempontbol a sajtreszelore emlekeztet
[Szerkesztve] -
dabadab
titán
Az axioma olyan allitas, amit bizonyitas nelkul igaznak fogadunk el, hogy aztan ezekbol kulonbozo teteleket vezethessunk le.
Vagyis ha be akarod bizonyitani azt, hogy az axiomak rosszak, akkor nyilvanvaloan rossz uton jarsz.
Hogy visszaterjunk mondjuk konkretan a #209-hez: latsz az axiomak kozott olyat, ami szamrendszerekkel vagy negativ szamokkal (vagy egyaltalan barmilyen szammal) foglalkozik? Nem. Az euklideszi geometriaban nincsenek szamok, igy fel sem vetodik az olyasmi, hogy egy kor, ahol r < 0 (egyebkent, mivel ez a geometria remekul adja magat a kisiskolas szintu rajzolgatashoz, rajzoljal mar le egy ilyen kort - na ugye).
-
dabadab
titán
-
snakekiller2
csendes tag
ezesetben igazat kell adnom neked abban a tekintetben, hogy euklidesz axiómái nem állják ki a próbát minden jelenleg ismert körülmény között, de mégegyszer felhívnám a figyelmedet arra, hogy ezek az axiómák már régen nem eredeti formájukban, vagy egyáltalán nem alkalmazottak a modern matematikában, valamint, hogy a geometriai jelenségek ma ismert törvényszerűsegeit nagyrészt sikerült már vérabsztrakt matematikai fogalmak segítségével is leírni/bizonyítani.
-
snakekiller2
csendes tag
Ezért a modern matematika nem is fogadja el az általad ismertetett módon igaznak. Az axióma születésének korában a negatív számok, meg számrendszerek, valószínüleg még nem alakultak ki ma ismert formájukban, és felfogásuk, értelmezésük is más volt (ha volt egyáltalán,) így euklidész nem is gondolta lényegesnek ilyen kitételt.
-
snakekiller2
csendes tag
nananana, ne ilyen sebesen. Tudod az axiómák nem olyan dolgok, amik azért születtek, hogy arra ilyen-olyan elméleteket gyártsanak matematikuszék, hanem ismert matematikai, logikai problémákat vettek alapul, és azoknak a pusztán logikai, bizonyításokkal történő levezetéséhez kellettek az axiómák, mondhatni univerzális, magától értődő, vagy a tapasztalatokból következő bizonyításra alkalmatlan, vagy azt nem igénylő kijelentések, posztulátumok.
A nullával való osztásra egy egyszerű példa: a/b=x tehát b*x=a a helyén tehát b=0 esetén érdekes eredmények születnének. Egyébként általánosságban a nullával való osztás értelmezve van, a számláló előjelétől függően a kvóciens értékét pozitív, vagy negatív végtelennek tekintik. Persze ez a gyakorlati felhasználásban lényegtelen és értelmezhetetlen. (Bővebben: Bővebben: link).
A matematikát meg köszöni szépen olyan betonstabilan áll a lábán, hogy a kezdetben önkényes axiómákat akár többféle egymástól felfogásában, és eszköztárában eltérő elmélettel is tudják bizonyítani. Jelneleg SZVSZ a matematika talán a legletisztultabb, legkövetkezetesebb, és ellentmondásoktól, (vagy annak gyanújától) leginkább mentes tudomány, mondom ezt annak ellenére, hogy nem kifejezetten kedvelem, inkább hatékony eszköznek tekintem.
''Amit az ember nem képes felfogni az agyával, az nincs sokak szerint. Én azt mondom, miért ne lehetne...'' Ezt a matematikusok is pont így gondolják. javaslom barátkozz egy kicsit az absztrakt matematikai fogalmakkal, és azok gyakorlati alkalmazásával
Egyébként a matematika megreformálásának neki lehet állni, csak erre talán nem ártana egy nyomós okot találni. Ugyanis a rendszer, amit felépített, vagy amire épült, működik, méghozzá eddig hiba nélkül.
a tízedik bolygóról, meg annak az eljöveteléről, meg csak annyit, hogy:))))))))))))))))))))))))))))
Én töriből azt tanultam, hogy a sumerok vmikor a Kr. e. XXI. sz körül virágoztak... kiesett vhol 4-500 év?
Az égi jelenésekkel kapcsolatban meg annyit mondanék, hogy, ha minden régiben följegyzett un. ''csodát'', ''jelenést'' komolyan vennénk, akár nyílvánosan be is jelenthetnénk, hogy legalább három-négy isteni lény létezése bizonyítást nyert immár tudományosan is. Javaslom, csak három nagy vallás (Kereszténység, Iszlám, Buddhizmus) tanainak, legendáinak áttanulmányozását e téren. -
concret_hp
addikt
ezt azért ne keverjük ide kéremszépen
axiomák csak a matematikában vannak és nem valószinű h bármelyik axiomarendszert egyszercsak valaki felboritja azzal h megmutatja hogy mágse igaz.
az 1, re : a pont nem 0 kiterjedésü, hanem olyan valami aminek a kiterjedése konvergál a 0hoz. ergo szumma végtelen sok pont kiterjedése akár végtelen is lehet
2, ra : ez egész pontosan ugy hangzik hogy a valós számok körében nem értelmezett.
és az x/0=0 egyenlet a valós szmok körében nem megoldható. ez tény.
a komplex számok, ill. kvaterniok már más tészta de ezt talán nme keverném ide, lévén télleg semmi köze a topichoz.
szerk.: nah mire megirtam, már dabadab is megmondta a frankot
dabadab: mi a problémád a hiányzásaimmal?
[Szerkesztve] -
dabadab
titán
''ja igen és még annyit ehhez, hogy ha pl. a matematikában az alapfogalmak nem térnek ki minden eshetőségre (nem kezelik jól a kivételeket, ellentmondásosak),''
Lehet, hogy nem kellene errol kulon leirnom, hogy baromsag, de azert megteszem.
A fenti postban ott vannak Euklidesz axiomai, kerlek, mutass ra, hogy hol mondanak ellent egymasnak meg milyen kiveteleket nem kezelnek le. Amig ez nem sikerul, addig kimelj meg minket az okossagaidtol.
Koszonom.
[Szerkesztve] -
dabadab
titán
''Az axióma tudtommal olyan fogalom, amit elfogadunk tényként, bizonyítás nélkül a matematikában.''
Akkor igen rosszul tudod. Az axioma nem teny, csak egy allitas, amit elfogadottnak veszunk. A matematika ugyanis ugy mukodik, hogy teszunk bizonyos alapallitasokat, aztan erre epitjuk fel a tobbit - ha nem lennenek axiomak, nem lenne mire epitkezni. Ha nagyon akarom facsarni a dolgot, akkor azt is mondhatom, hogy az axioma olyan, mint egy regeny elso mondata.
Azt nem tudom, hogy honnan vetted, hogy az egyenesnek az lenne a definicioja, hogy vegtelen szamu pont alkotja, de a kedvedert ideirom Euklidesz axiomait:
Az egy és ugyanazzal egyenlők egymással is egyenlők
Ha egyenlőkhöz egyenlőket adunk, akkor az összegek is egyenlők
Ha egyenlőkből egyenlőket veszünk el, akkor a maradékok is egyenlők
Ha nem egyenlőkhöz egyenlőket adunk, az összegek nem egyenlőek
Ugyanannak a kétszeresei is egyenlők
Ugyanannak a fele részei is egyenlők
Az egymással egybevágók egyenlők
Az egész nagyobb a résznél
Két egyenes nem fog közre területet
Minden pontból minden ponthoz egyenes húzható
Az egyenes szakasz végtelenül meghosszabbítható
Minden pontból, mint középpontból tetszőleges sugarú kör rajzolható
A derékszögek egyenlők
Ha két, azonos síkban fekvő egyenes egy harmadik metsz, akkor a két egyenes a harmadiknak azon az oldalán metszi egymást, amelyiken a keletkezett belső szögek összege két derékszögnél kisebb
''De miért is értelmetlen a 0-val való osztás? Azért, mert azt a szabályrendszert felborítaná, amit kitaláltak az emberek, matematikusok.''
Ebben azert nincs semmi gonosz dolog, mivel a matematika nem mas, mint a matematikusok altal kitalalt szabalyrendszer.
''Ezek a példák csak most jutottak az eszembe, de talán szemléltetik, mire gondolok''
Ezek a peldak leginkabb azt szemleltetik, hogy fingod sincs arrol, amirol beszelsz.
Ucsitszja, ucsitszja, ucsitszja, hogy Vlagyimir Iljicset idezzem, es majd ha tudod, hogy mit kritizalsz, akkor utana tedd (a VGA-s forumokban is vicces lenne, ha kifejtened, hogy szerinted a 6600GT rossz, mert nem fer ra legalabb 20 ora zene - marpedig ez a postod legalabb ennyire zagyva volt) -
c41r0^
őstag
ja igen és még annyit ehhez, hogy ha pl. a matematikában az alapfogalmak nem térnek ki minden eshetőségre (nem kezelik jól a kivételeket, ellentmondásosak), akkor a tudomány csak egy részével foglalkozunk a továbbiakban, és a maradék része sötét folt marad...sok felfedezéssel, ill. jó ötlettel azért nem foglalkoznak, mert mereven tartják magukat az emberek a mai világ által meghatározott, elfogadott formulához, ahhoz, amit tanultak...ezért viszi előre az emberiséget csupán néhány ''példánya'', akik el tudnak ezektől vonatkoztatni...számokban kifejezve igen kevés lehet ezen emberek száma (én sem tartozom közéjük
)
[Szerkesztve] -
Loha
veterán
Van benne logika...
Az axiómák olyanok a matematikában, mint egy ''biztos'' alap.
Ugye minden relatív, de az ember csak viszonítani tud. Ha nincsenek fix pontok akkor sebességet sem tudunk mérni, és a matematika sem működne...
Ha a biztos alap mégsem biztos, akkor viszont borul minden... -
dabadab
titán
''és azokat az információkat is bizonyított tényként kezeled, amiket egy tudós a már nem stabil elméletből alapoz és bizonyít be...?''
A tudomanyokban - a matematika kivetelevel - nem bizonyitanak. Ehelyett elmeleteket allitanak fel, aztan azokat piszkalgatjak addig, amig tevesnek/hianyosnak nem bizonyulnak, akkor aztan uj elmeletekkel alnak elo, es a tovabbiakban azokat piszkaljak - ad infinitum.
''Teny'' alatt meg amugy sem levezetett dolgokat ertunk, hanem konkret meresi eredmenyeket - amiket persze szinten ervenytelennek nyilvanithatunk, ha pl kiderul, hogy a meresi modszerrel vmi gaz van.
''vegyük pl. az axiómákat...elvileg nem lehet beléjük kötni..és ha egyszer valakinek sikerül?''
Ize, ebbol csak az derult ki, hogy fogalmad sincs, hogy mi az az axioma.
Axiomak matematikaban vannak, ami erosen kulonbozik a termeszettudomanyoktol, pl abban, hogy az alaptetelek nem adottak, hanem mi talaljuk ki oket - ezeket hivjuk axiomanak. A kulonbozo axioma-rendszerek remekul megfernek egymas mellett, pl az euklideszi geometira meg a Bolyai-fele, amik kozott az a kulonbseg, hogy az utobbiban az egyik axioma hianyzik (aminek kovetkezteben pl a haromszogek belso szogeinek osszege nem 180 fok).
Azert ezeket az alap dolgokat illene tudni, mielott vad lovasrohamot intezel a tudomany elefantcsonttornya ellen
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tőzsde és gazdaság
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- iPhone topik
- PlayStation 3
- Mesterséges intelligencia topik
- Villanyszerelés
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Eredeti játékok OFF topik
- CASIO órák kedvelők topicja!
- További aktív témák...
- Csere-Beszámítás! Számítógép PC Játékra! Intel I7 6700/ RX 580 8GB / 32GB DDR4 / 500GB SSD
- HP Envy x360 14-fc0789nz - ÚJ - 14" 2-in-1 notebook - Core U7, 32GB, 2.8k OLED
- Asztali PC , i5 10500 , RTX 3070 , 32GB RAM , 512GB NVME , 1TB HDD
- Lenovo Gaming 3 15ARH7 Laptop , R5 7535HS , RTX 3050 6GB
- Eladó Dell Latitude 3410 i3 10. generáció, 8GB RAM, 256GB SSD
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 5060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Nvidia Quadro P400/ P600/ P620/ P1000/ T400/ T600/ T1000 - Low profile (LP) + RTX A2000 6/12Gb
- Lenovo ThinkPad X270 (16) - i5-7300U, 16GB, 512GB SSD, 12" FULL HD
- KAMATMENTES Részletfizetés Alienware DELL monitor
- OLCSÓBB!!! DDR5 16GB 8GB 32GB 4800MHz 5600MHz RAM Több db
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest