Új hozzászólás Aktív témák
-
N0zer0
senior tag
Látom, hogy régi cikk, de ha már idetévedtem, írok néhány saját preferenciájú alternatívát, hátha valaki épp most fontolgatja az átállást.
Disztró: Mint (persze még sok jó van, a gép combosságától és ízléstől függ)
Ablakkezelő: KDE (legcsilivilibb)
Grafikus szövegszerkesztő: Kate (KDE beépítettje), esetleg alternatívaként Gedit, Geany, Commodo Edit, fizetősként ugyan, de van Linuxra is UltraEdit
Karakteres felületű szövegszerkesztő: mcedit, nano, könnyen kezelhetők, de érdemes lehet a vim-be beletanulni
Grafikus fájlkezelő: egyértelműen Double Commander (kicsit nehézkes a konfigurálása, de megéri, FTP kezelést, archívumkezelést is tud), tudásában ez áll a legközelebb a Total Commanderhez (és van Windowsra is, ha valaki hivatalos helyen nem tud TC-t warezolni), de jó még a Krusader is (KDE beépítettje) és a Tux Commander
Karakteres fájlkezelő: Midnight Commander
Levelező: Thunderbird, de ha valakinek nem tetszik, akkor jó a KMail is (KDE beépítettje)
Böngésző: Firefox, Chrome, igény szerint
Tömörítő: Ark (KDE beépítettje), ha nem felelne meg, akkor tényleg jó a PeaZip, 7-zip is, de én egyiket sem használom, az archívumokat natívan és kényelmesen kezeli a Double Commander is
CD/DVD-író: K3b, ezt a legjobbnak tartják Linuxra, többek között tudja az AccurateRip-et is, és ez boldogul a legtöbbféle lemezzel (bár a Brasero is jó, azzal sem volt még bajom)
Képnézegető: GwenView (KDE beépítettje), mást nem próbáltam, kevés képet nézegetek, nekem ez megfelel
Torrent: KTorrent (KDE beépítettje) jó, de nekem a privát trackert nem kezelte jól, ezért qBittorrent lett belőle. Jó még a Deluge. Van uTorrent is Linux alá, de csak webfelülettel lehet használni.
Audiolejátszó: Clementine (az Amarok sem lenne rossz, de nem viszi a .cue fájlokat), meg még van kismillió, Winamp-klónok is is bőven vannak, plusz ott van még Spotify kliense.
Videolejátszó: SMPlayer (mplayer), kisebb erőforrásigény jellemzi, mint a szintén jó és ajánlható VLC-t
PrintScreen-funkcióhoz: KSnapshot (KDE beépítettje), ez is sokat tud, akár csak a Shutter. Rá lehet aplikálni a PrintScreen gombra is.
Irodai alkalmazás: LibreOffice (sokkal inkább érdemesebb ezt használni, mint az OpenOffice-t)
Játék: a Wine tényleg alap program, opcionálisan PlayOnLinux (Wine frontend), Steam (néhány nagy címmel is, de összesen majdnem 600 játék csak itt). Sok natív linuxos játék érhető el al'a natúr a csomagkezelőből, és www.lgdb.org-ról vagy hasonló oldalról összevadászva.
Képszerkesztő: GIMP
Videoszerkesztő: Kdenlive, Avidemux, OpenShot
Video/médiakonvertálása: FFmpeg, de sajnos ez parancssoros
Audioszerkesztő: Audacity
Szótár: Goldendict
PDF néző: Ocular (KDE beépítettje, djvu, epub és hasonló formátumokat is kezel), de jó még Evince és ott van a linuxos Adobe Reader is
Daemon Tools: ha csak lemezképet kell csatolni, akkor a mount valamelyik grafikus felülete, én terminálból mountolok, úgyhogy nem tudok ajánlani erre alternatívát
Csevegésre: Skype, Pidgin
Tördelésre: TeXlive (TeXworks vagy TeXstudio szerkesztővel) vagy ScribusHasznos oldal még a www.alternative.to, és ajánlott a Szoftverközpontot (vagy hasonló nevű grafikus csomagkezelőt) is intenzíven nézegetni.
Amire nem találtam teljes értékű linuxos alternatívát, de megoldható Linux alatt:
foobar2000 (egyik linuxos alternatíva sem éri utol sajnos), viszont fut Wine alatt
fabbar2000-hez hasonló grafikus konvertáló frontend (a Clementine tud konvertálni, de sajnos nem tud külső tömörítőt meghívni, én meg külső tömörítőkkel konvertálok szinte mindig a paraméterezés miatt, most egyelőre scriptekkel oldom meg, amiket az archwikiről vettem, és saját igények szerint átalakítottam)
uTorrent (megy Wine alatt): akinek alap torrentes igényei vannak, azoknak a linuxos torrentek megfelelőek lesznek, de sajnos sok apróság van, amit nem tudnak a linuxos kliensek, de az uTorrent igen. Igaz van Linuxra uTorrent Server, de ezt csak webes felülettel lehet használni, ami azért még sem olyan, mint a teljes értékű GUI, funkcióban is korlátozottabb
mp3DirectCut: mp3merge, mp3split hasonló, de messze nem tud annyit
Photoshop a CMYK-s képek szerkesztésére, de ha nem kell a legújabb verziójú PS, akkor Wine alatt kitrükközhető, a neten sok leírás van hozzá
Goldwave (megy Wine alatt): nagyobb tudású, mint az Audacity, főleg a felvétellassító funkciója olyan királyságos, olyan minimális torzítású, hogy más program még meg sem közelíti, még az Adobe Audition sem
GIB szótárprogram (fut Wine alatt): speciális, zárt formátumot használnak a GIB szótárak, más program nem kezeli le őket, és még senkinek nem sikerült kinyerni a GIB-es szótárak anyagát, és XML formátumba konvertálni -
sh4d0w
félisten
válasz
#40553216 #199 üzenetére
1. Más disztrib használatának lehetősége nem az Ubuntu egy feature-e.
2. Igen, az Amazonra. Nem önmagában a keresések továbbításának ténye volt a probléma (még a pre-PRISM időkben), hanem az, hogy erről kussoltak. Manapság, amikor az ember maga a termék, ez egyáltalán nem elhanyagolható a probléma. Ha a Microsoftnál gáz volt az Alexa használata, akkor itt is gáz a hasonló eszközök beépítése a rendszerbe anélkül, hogy a júzer tudna róla. És ezen nem változtat az, hogy eltávolítható, mert aki nem tud róla, önkéntelenül adja ki az adatait. -
#40553216
törölt tag
válasz
attila9988 #201 üzenetére
A vendor lock-in szempontjából semmiképp nem tekinthető hátránynak.(#202) Syl
+1
Azzal együtt, hogy szeretem buherálni. De nem azt, ami működik. Mondjuk ilyen-olyan okokból 20-30 naponta szoktam rebootolni egy most 6 éves, de újkorában is mélyen alsó kategóriás notebookkal. Hol érdekel, hogy mi indítja a rendszert, ha még így is elindul 1,5 perc alatt, külön jelszavas belépéssel? -
Syl
nagyúr
válasz
attila9988 #201 üzenetére
Látod, pont erről beszélek. Én nem akarom tudni mi az upstart, sysvinit, systemd stb. Én csak használni akarom a rendszert és ezt az ubuntu nekem maximálisan biztosítja. Just works.
Persze megértem, hogy sokan szeretik buherálni a rendszerüket, nekik nem való az ubi. -
attila9988
őstag
válasz
#40553216 #199 üzenetére
még mindig megvan a lehetősége bármi be- és átállítására. Vagy bármilyen más disztró használatára.
ŐŐŐŐ most akkor az ubuntu egyik előnyének vesszük hogy ha akarjuk akkor használhatunk helyette mást is?
Amúgy meg ha már le akarom cserélni az ubuntu dolgait, akkor ott tartok hogy feleslegesen használnék ubit, hiszen akkor már lehet normálisabbal is kezdeni. Hamarabb felépítek valami másból magamnak egy rendszert, mint ha elkezdem kiherélni a bubit. Az upstart -ot pl már nem is annyira könnyű kidobni belőle, mint mondjuk amikor a debian -on kedved szerint átváltasz sysvinit -ről systemd -re.
És akkor ez csak egy példa. Ami jó a bubiban, azt a debian -tól kapja. Ami rossz, azt meg mark csapatától. -
Tamás88
őstag
No ez nem teljesen így van, mert Ubi alatt ha nem tetszik az Unity, akkor könnyen le tudod cserélni bármi másra (pl. KDE, Gnome, stb) és nem akadályozz meg ebben senki sem. Nem úgy, mint az MS-nál, hogy ott tényleg nem tudod megváltoztatni a kinézetét (lásd metro felület).
-
#40553216
törölt tag
Nem értek egyet. Azoknak a júzereknek, akik jobban tudják, még mindig megvan a lehetősége bármi be- és átállítására. Vagy bármilyen más disztró használatára. Az Ubuntuval nem ezeket célozták meg. Hanem azokat, akiknek a gép használati, és nem önkifejező eszköz. Vagy ha utóbbi, akkor az önkifejezés nem a rendszer ilyen-olyan módosítása, hanem valami más, a rendszeren lévő programokkal valamilyen érték létrehozása.
Milyen piszkos trükkökre gondolsz? Az Amazon-ra? Egyszerűen eltávolítható.
-
Tamás88
őstag
válasz
attila9988 #195 üzenetére
Ez így igaz, ahány gép, annyi probléma. Nálam inkább most már nagyon ritkán jön, hogy belső hiba történt szöveg. Nálam meg 13.4 fut, és amint kijön a 13.10, rögtön fel is teszem.
-
attila9988
őstag
Én azt sehol nem írtam hogy nem lehet valakinek hibamentes, vagy legalábbis hogy valaki nem fut bele semmibe. Viszont a te géped az egy gép. Majd nézz szét a neten hogy mi van a többi géppel, és meglátod hogy gondok vannak szép számmal.
De egyébként nagyon is jó döntés a részedről, hogy ha már ubuntu, akkor lts az amit használsz. -
Syl
nagyúr
válasz
hibavissza #190 üzenetére
Lehet benne valami. Bár az én gépemen (i3, 8 giga ram, ssd) meg a kde érezhetően lassabb.
-
#40553216
törölt tag
válasz
attila9988 #186 üzenetére
Bocs, de nem én keverem, mivel ezt a szólás-mondást nem én találtam ki. Ráadásul amikor ez keletkezett, akkor még a Debian messze nem volt annyira kezdőbarát, amennyire azóta lett, hogy sokak szemében az Ubuntu lett "A" Linux.
(#187) cappa72
Szó nincs arról, hogy a gugli ne lenne a barátja mindenkinek. A baj az, hogy egy tök kezdőt sokszor nagyon tahó módon durungolnak le, "a gugli a barátod" ennek legenyhébb formáka. Mert amíg ezt a mondatot leírta, sokszor leírhatta volna a megoldást is. És ha van még kedve, akkor utána ezt a segítő szándékú felhívást is, hogy ˝"a gugli a barátod", és neked magadnak is jobb lesz, ha először rákeresel, mert előbb-utóbb megtanulod a rendszert és a hibákat magad kezelni˝. Mert szerencsétlen lehet, éppen sík ideg, mert x ideje nem tudja megoldani a baját.
Pl. hibavissza rw2-es felvetésére attila9988 írhatta volna azt is, hogy keress rá, B+. De nem, leírta a megoldást. -
hibavissza
veterán
szerintem ez gépfüggő is. az ubuntu/gnome szerintem kicsit alálőtte a hardverkövetelményeket. egy korszerű gépen gondolom nem lassul. én egy atomos netbookot (1,66@x2; 1 GB ram; 250 hdd) próbáltam visszatenni a csatasorba vele és hát nem jött össze...pedig a kezdetek biztatóak voltak. egy ideje Mint (KDE) fut rajta (szigorúan az alap appokkal)....meglátjuk, eddig jó.
-
Syl
nagyúr
válasz
attila9988 #188 üzenetére
Akkor én hazudok. Egy éve feltettem a 12.04-et és azóta is hiba nélkül üzemel. Néha rászánok egy hétvégét és kipróbálok más disztribúciókat, de mindig visszatérek az ubuntuhoz.
De nem akarok én senkit meggyőzni, mindenki azt használ amit akar. És főleg azt fikáz amit akar. -
attila9988
őstag
Persze hogy jobbak az lts -ek, de még azoknál is szokott lenni a start -nál probléma, kicsit érdemes várni velük. Én a magam részéről debian stable -t használok szinte mindig, pár programból kerül fel rá másik változat backports -ból, vagy kézzel telepítve, és nagyjából ennyi. Így szinte soha nincsen semmi gondom, és a főverziók közti frissítés is kellően gördülékeny, és problémamentes szokott lenni.
Ubival nekem a másik nagy bajom a felsoroltakon túl, hogy nem szeretem az upstart -ot több okból sem, a unity -t egyenesen gyűlölöm, annál a gnome-shell is jobb, de csak egy fokkal. Bubin viszont az egyetlen normálisan támogatott felület.
Aztán persze ott van az lts -ről lts -re frissítés is, ami elméletben egyszerű dolog, gyakorlatban viszont már pusztult párszor élesben. Nem értem hogy legalább erre miért nem figyelnek oda jobban ha már a féléves szutykokra nem is.Tehát a just works egyenesen hazugság a bubinál. Majd talán egyszer just works lesz, ha hagynak kiforrni bizonyos technikákat, és nem hányják bele a fő kiadásokba.
-
válasz
attila9988 #186 üzenetére
Az LTS-ek egészen jók szoktak lenni.
Én még most is a 2010.04-et használom. Nem kell az újabb.Ez már megjárt egy Acer laptopot (AMD architektúra), HP8400-at (intel-ati párosítás), Lenovo T61-et (intel-nvidia), Lenovo T60p-t (intel-ati), Dell D630-at, jelenleg pedig az asztali gépen landolt, és most jön a lényeg, ami ON-ná teszi:
rsync
parancsal sikerült költöztetni innen oda, onnan amoda, stb...
Csak a videókártyát kellett belőni, és szó nélkül indult.@tomtyi (#185)
A most asztali gépen működő ugyanazon rendszer viszont a gépben lévő hangkártyát limitáltan tudta kezelni, így igenis "gugli a jó barátod" felkiáltással kellett felokosítani. Nem kell tőle megijedni.
Ettől függetlenül nem csinálja rosszul Shuttleworth, de az erőszakos 04/10 éves kiadások nekem furcsák. (Persze mivel multinál dolgozok, ezért nem annyira, hiszen ha nem lenne határidő, akkor nem készülne el...)
-
-
#40553216
törölt tag
válasz
hibavissza #166 üzenetére
Talán mert Shuttleworth gondolta úgy, hogy nem elefántcsont toronyban ülve kell magasról szarni mindenkire, akinek az okostojások szerint ubuntu azt jelenti, hogy "nem tudok Debiant konfigurálni", hanem egy hétköznapi ember számára is kényelmesen használható verziót próbál csinálni. Ahol nem az a legnagyobb segítség, hogy RTFM, meg a gugli a legjobb barátod, és hasonló beképzelt, nagyképű faszságok. Hanem ő a sajt pénzét tette erre. Persze, maradt még neki, nem kell sajnálni. És termelni is akar vele.
-
Dr.FantastiK
őstag
Ott van a baj hogy nagyon sok joo es praktikus hardvare -hoz nincs driver Linux alatt ! !
Nekem peldaul az faj hogy :
Logitech G15 , Logitech Revolution , Xonar PHOEBUS -cuccaim nem tudom hasznalni Linux alatt !!
-
Jester01
veterán
Ha a billencset nem látja, akkor az nem szabványos (de ezen miért is nem lepődök meg).
Amelyik egérgombokat látja, azokhoz az ablakkezelőd/asztalod (desktop environment) segítségével rendelhetsz dolgokat.A dpi gombok alapállapotban valószínűleg tiltva vannak mint általános gombok és valami parancsot kellene küldeni az egérnek, hogy engedélyezve legyenek. Ehhez valóban driver kellene, vagy legalábbis tudni mit kell elküldeni az egérnek.
-
cSuwwi
senior tag
válasz
Jester01 #180 üzenetére
igen xev volt
megnéztem input-events-el is, jobb a helyzet, mert csak 2 gombot nem lát a 10-ből
normál esetben windowson ez a dpi módosítás, de itt nem érzékeli. rádiós egér, windows alatt programozható a gomb, tehát a jelet megkapja a gép, de nem érzékeli
viszont a billentyűzet extra gombjait ez se látjaújranéztem xev-el is, ugyanez van (csak rosszul emlékeztem) ezt a 2 gombot nem látja a többi megy
a billentyűzet gombjait is látja. vmi progi kéne csak ami felmappolja ezeket az eventeket -
cSuwwi
senior tag
válasz
Jester01 #177 üzenetére
megy a xonar, csak teleszemeteli a logot illetve alsa-val azt nem tudtam megoldani, hogy globálisan kezelje a hangerőt. a lejátszóval (deadbeef, foobar2000 alternatíva linuxra) külön kezelte a sima hangerőszabályzóhoz képest, pedig azonos eszközt állítottam neki.
van vmi tesztprogi (most nem tudom a nevét) ami egy kis ablakot kivágott és kellett egy négyzetbe kattintani, mutatta milyen eventeket fogott el. az egér gombjaiból még így se látta mindet. egyszóval driver kéne, de mivel nincs...
jók a logi driverei winre de még osx-re is van (setpoint), de sokat elmond hogy ebből is megpiszkáltat használok, mert az még jobb (uberoptions). linuxra bezzeg nem csinál ilyet senki, kár
-
attila9988
őstag
A régi ati kártyák jól mennek a nyílt driver -rel is, az újak meg jól mennek a hivatalossal. Az nvidia -ra ugyanez áll. Igazából manapság már nem látom akkora előnyét az nvidia -nak ezen a téren mint régen. Elmúltak azok az idők, ati -éknál is egész rendben mennek a dolgok.
A hangkártya téma nálam creative -os volt régen, de ma már nem. Elment tőle a kedvem. Az audigy 2 óta nem láttam értelmét.
A xonar -ról viszont hallottam pár rémtörténetet, ami a driver -hez kötődik.A foobar egyébként tényleg nagyon jó, windows -on az elérhető legjobb véleményem szerint. A winamp évek óta egy rakás szar. Utoljára a kettes változat volt jó abból.
-
-
cSuwwi
senior tag
válasz
attila9988 #173 üzenetére
Nvidia kártyát kéne venni azt szereti, én viszont nem, egyéni hitvallás kérdése.
Hangra passz, gondolom valami Creative kéne vagy sima alaplapi, de nekem sajna nem elég az alaplapi hangkeltő zaja, nagyon jó kis kártya akármelyik Xonar windows alatt.
Billentyűzet még talán megoldható lenne, az annyira nem gond.
Az egéren az extra gombokat szinte kizárólag a foobar2000 kezelésére használom (zenelejátszó), ezt kb. nem is látom a felületét. 2 gombbal a rendszer hangerőt állítom, 2-vel prev/next track, 1 pedig start/pauseként megy. Nagyon kényelmes, már évek óta így használom. Az egérgörgőt lehet oldalra is kattintani az pl. böngészőben a lapok között vált.
Pont ez a gondom vele, mert Logi MX1100, de már nem gyártják (mert túl jó lett és nem vették miatt a revot és a performance-t) mert fele annyiba került. Más ilyen sokgombos ami stapabíró és kényelmes is, meg nincs -
Syl
nagyúr
válasz
attila9988 #171 üzenetére
A gimp nekem nem jó, mert photoshophoz vagyok szokva. Viszont a fórumokon ultimate az a hozzáállás, hogy az ubuntu sz*r.
-
attila9988
őstag
Nem fogok csak ezért új hardvereket venni
Ebben igazad van. Ha telepakoltad magad olyan hardware -ekkel amik csak windows alatt támogatottak, akkor nincs mit tenni, marad a win. Viszont ha legközelebb vásárolsz, akkor lehet hogy érdemes elgondolkodni azon, hogy olyasmiket vegyél, amik mindennel mennek rendesen, és akkor adsz magadnak egy kis szabadságot software -ek tekintetében. Persze akkor sem kell feltétlenül leváltanod a windows -t, de a lehetőséged meg lesz rá, és akkor nem az lesz az ellenérv, hogy a logitec nem támogat valamit, vagy hogy szar a hangkártyád. (ez a xonar emlékeim szerint winen sem valami szuper darab)
Amúgy a sokgombos egér az mikor jó? Mármint... most komolyan kérdezem, témától függetlenül. Miket szoktál rárakni a plusz gombokra?
-
cSuwwi
senior tag
Én használom vegyesen őket (win7 és crunchbang, előtte ubuntu, előtte debianos mint, stb.) az a gondom vele, hogy teljesen hétköznapi hardvereim vannak, de jórészét nem tudom normálisan használni linux alatt, ami eléggé frusztrál. :|
Egy ati 4850-es videókarim van, nem mai gyerek, de már egy ideje nem támogatja az ati, linux driverek meg amúgy is alig vannak hozzá, ezért az összes flash tartalom bemerevedik 15mp után, akármelyik legacy drivert teszem fel. Rossz pont.
Xonar DX hangkártyám van, szól, de az alsa driver teleszarja a logot, hogy nem tetszik neki, nem támogatja a 8 csatornás hangot, stb.
Micisoft billentyűzetem van, sok spec gomb van rajta, mondanom se kell, hogy semmit se érek velük, csak az általánosan elterjedtek mennek (pl. hangerő buzerálás)
Logitech egerem van, 10 extra gombbal, és a nagy részét itt se tudom használni. A btnx befagy vele vagy fel se ismeri, más használható appot meg nem találtam hozzá. Arról nem is beszélve, hogy a logitech kb. semennyire se támogatja a linuxot.Nem fogok csak ezért új hardvereket venni, hogy linux alatt is menjenek. Jobban bejön a crunchbang, minimál de nem kell a csicsa, de ha a cuccaim fele nem vagy hibásan megy, az problémás. Ezért maradt a win7.
-
attila9988
őstag
Az Androidot (nem 100%-ban Linux)
Ezt nem értem... mi az hogy 100% -ban linux valami?
Az android egy linux kernel + dalvik futtató környezet, amire java -ban írhatsz programokat. Természetesen megoldott a natív programok futtatási lehetősége is, ha már egyszer egy linux csücsül az egész software alján.
Természetesen a "gazdi" adattolvaj programjai be vannak építve, különben mi lenne benne az üzlet?(#170) Syl
Én sem tartom magam annak, és emlékeim szerint pont te mondtad hogy a gimp szar program, mert te a photoshop -ot ismered...
-
Syl
nagyúr
válasz
attila9988 #169 üzenetére
Én csak leírtam a saját tapasztalatomat. És veletek ellentétben én nem tartom a magam igazát ultimate érvényesnek.
-
attila9988
őstag
válasz
hibavissza #166 üzenetére
Raw fotókat alapból nem kezel a gimp, ezt plugin -nal kell megoldani. Nézd meg ezt:
http://ufraw.sourceforge.net/index.html
Mondjuk azt nem néztem meg hogy ezt a panasonic -os cuccot kezeli -e ami neked van.
az UI-t aki elnevezi a linuxos programokat.
Hülye nevű programok minden operációs rendszerre vannak. De pl linux -on megkérdezem az apt -ot hogy mi van neki a számomra ha mondjuk sakkozni akarok, vagy képet szerkeszteni, vagy akármi mást.
másrészt nem értem miért az ubuntu a legfuttatottabb disztró manapság...
Na látod ezt én sem... Alap helyzetből nem lenne ezzel semmi gond, csak az a baj hogy el szokta venni az emberek kedvét attól, hogy esetleg normálisabb disztribúciót nézzenek meg. Pont azért, mert instabil szutykokat szokás kiadni ubiéknál, amibe mindig benne van jó nagy adag saját "innováció" is, ami csak ront a helyzeten.
Persze ettől még jó hogy van, hiszen a változatosság gyönyörködtet mint tudjuk, és nem minden cucc vacak ami tőlük jön.(#168) Syl Hát azért annyira nem just works az az ubuntu. Amikor valaki nyafog nekem hogy szaralinux, akkor az első kérdésem hogy "ubuntu -t használsz?". Ha azt mondja igen, akkor nincs több kérdésem.
-
Syl
nagyúr
válasz
hibavissza #166 üzenetére
A "bármelyik másik"-ból én egy tucatnyit kipróbáltam és az ubuntu a legegyszerűbb, leghasználhatóbb az átlagembernek. Pont egy éve tértem át win7-ről ubira és nagyon tetszik, hogy nem kell hekkelgetni. Just works
(szerintem)
-
Tamás88
őstag
válasz
hibavissza #166 üzenetére
Mert ennek volt a legnagyobb promóciója azért.
Slax sosem hirdette magát,
Blackpanther sosem hirdette magát,
Sok LInux rendszer sosem, vagy ritkán hirdette magát,
Ezért ezek a rendszerek idővel megbuktak, vagy eltűntek.Az Ubuntu agyba főbe hirdette, így eléggé elterjedt, plusz még a szájhagyomány.
Az Androidot (nem 100%-ban Linux) a Google terjesztette, hirdette, így ezt a rendszert használják a legtöbben a világon.Ebből arra következtethetünk, hogy aki nem költ marketingre, az veszít.
-
hibavissza
veterán
nálam a gimp a tudása miatt nem rúg labdába. nem kezel rw2-es fájlokat.
másrészt van egy fogadásom, hogy ugyan az a személy tervezte az UI-t aki elnevezi a linuxos programokat.
másrészt nem értem miért az ubuntu a legfuttatottabb disztró manapság...egy tár sz@r bármelyik másikhoz képest (szerintem). -
Rickazoid
addikt
Annak a DistroWatch-on a top 10-eknél kell kezdeni a válogatást utánaolvasással, majd tetszés szerinti választás közülük.
-
vadcoca
tag
válasz
Dr.FantastiK #160 üzenetére
XBMC-t nézted már?
-
Dr.FantastiK
őstag
Kaar hogy nincs (meg) Linuxra egy JRiver Media Center szinvonalu progi !! > Merthogy amik vannak azok nagyon 'Spartai'-ak inklusive az Amarok.
-
-
Rimuru
veterán
válasz
attila9988 #157 üzenetére
Senki se tudja.
-
attila9988
őstag
Tényleg felhasználóbarát, de sok különleges gond szokott vele lenni, ami mással nem fordul elő, csak ezzel. Hogy aztán ennek a hanyagság az oka, vagy valami más, az már más kérdés.
Én örülök neki hogy van ubuntu, de nem tudom jó szívvel javasolni, legfeljebb az lts -eket. Az legalább egy debian testing -hez konvergál minőségben, ami mégsem annyira gagyi mint a féléves ubuntu változatok.Mindenesetre a legfontosabb, hogy mielőtt valaki felteszi akármelyik disztribúciót is, érdemes egy kicsit tájékozódni a témában, nehogy valami kellemetlen meglepetés érje.
A másik dolog ami fontos, hogy ne akarjunk windows -t csinálni belőle, mert ha valaki úgy áll hozzá, hogy na akkor most csinálok egy windows -t a windows helyett, annak biztos bukás a vége. -
-
-
hemaka
nagyúr
Köszi mindenkinek, megnézegetem mindegyik, a cikket is megvárom, aztán választok.
-
válasz
attila9988 #149 üzenetére
Ilen gondokba bármilyen disztró alatt belefuthat. Viszont az Ubi nagyon felhasználóbarát.
-
attila9988
őstag
Egyébként ha már Linux, egy full noob-nak melyik Linux disztro ajánlott?
Hát... ezt nehéz megmondani. Ubuntu -t én azért nem szoktam javasolni, mert vannak olyan jellegű ubuntu specifikus problémák, amik elvehetik az egyszeri felhasználó kedvét. Azok után meg már sokan nem is akarnak mást kipróbálni.
Most dolgozom egy cikken, amiben a wheezy -ről írok ilyen szempontból, ha minden jól megy akkor ma készen is leszek vele. Esetleg olvasd el, talán kedvet kapsz hozzá.
-
-
hemaka
nagyúr
Egyébként ha már Linux, egy full noob-nak melyik Linux disztro ajánlott?
-
attila9988
őstag
Az a baj, hogy amiket írsz, azt nem a gimp -ről írod, hanem saját magadról. Értem ez alatt azt, hogy tök mindegy miről beszélgetnénk itt éppen, két választási lehetőségből nyilván az jön ki győztesen, amit már használtál korábban sokat. Ilyen szempontból neked semmi nem lenne jó, ami nem ps.
Ezzel meg nincs is gond, csak azzal az irreális elvárással, hogy egy programnak tökéletesen utánoznia kellene egy másikat. Nem kell neki....
Ez pont olyan, mint amikor valaki azt mondja, hogy a vim azért szar, mert nem úgy működik, mint ahogy a notepad. Én meg azt mondom, hogy hála az égnek nem úgy működik, pont ezért szeretem, mert sokkal hatékonyabb megoldásokat kínál szövegszerkesztéshez, mint akármelyik notepad származék. (vagy inkább "edit", végül is azzal kezdte az ms azt a fajta koncepciót)Egy software logikáját a megalkotója találja ki. Ki így, ki úgy gondolja jónak az adott probléma megoldása közben megfelelő kezelési megoldásokat. Az adobe -nak is van egy sajátja, ami jó is, kényelmes is, és te azt szereted. Ennyi. Akkor neked photoshop kell. A saját rugalmatlanságodat viszont nem szabad egy program hibájaként feltüntetni.
A gimp -nek nem kell photoshop -nak lennie, a photoshop -nak meg nem kell gimp -nek lennie.
-
-
Tamás88
őstag
Gwenview az nem KDE alapú program de véletlenül? Tegnap rövid időre laptopra feltettem a KDE-t (plasma), és rövid teszt után lassúnak találtam, így eltávolítottam, de a KDE felületen kívül a KDE csomag és nagyon sok KDE-s program maradt ott. Sokáig tartott, mire leszedtem az egészet + a bootban vissza tettem az Ubuntu szöveget, mert mindig Kubuntut írt ki.
-
simonzé
addikt
Ennek a cikknek elfeljtettetek befejezést írni... Egyszercsak vége lett, 'szt annyi.
-
-
-
Rickazoid
addikt
Érdekes összeállítás, bár Kate helyett én gEditet (vagy Pluma-t), Brasero helyett K3B-t, a PeaZip helyett inkább File-Rollert (vagy Egrampat) (jobb integrálódás a fájlkezelőkbe úgy általában), Transmission helyett pedig Fatratet ajánlanám.
Aztán hiányolom a GIMP-et (képszerkesztő, illetve komplett grafikus program), a Filezillat (FTP kliens), a Clementine-t (zenelejátszó és manager), az Evince-t (vagy Atrilt) (dokumentummegjelenítő) és az SMPlayer (MPlayer alapú videolejátszó - mindennel elboldogul, ami lejátszható, már egy egyszerű YouTube keresője is van, illetve link alapján is lejátssza a videókat, ha a gép nem boldogulna valamiért a teljes kijelzős Flash vagy HTML5 lejátszóval - a VLC igazi kihívója, bár ez is elérhető). -
Igen, tudom.
De gondoltam, ha már Linux topikban erről van szó, talán másról is szólhatna a dolog, mint arról hogy milyen képességei vannak a win bizonyos kiadásainak a gparted-del szemben...Én sok gépegységet mentettem/particionáltam/méreteztem át Manrdiva2008-usb változattal. (Többek között a sajátomat is
... nem egyszer)
-
Vladi
nagyúr
Én jónéhány rossz tapasztalatot szereztem vele. Egyik főverzió anno nem bírt publikusra csatlakozni. A kötkező tudott, csak privátra nem.
Amíg qbittorrenttet elindítom és pár másodperc múlva már fel/le tölt vígan, addig transsission napokig malmozik. Ezt többször leteszteltem.
-
vadcoca
tag
Fórumos tevékenységét tekintve, érdemes erős fenntartással kezelni, amit anulu mond. Különösen ha mondanivalója oda vezet, hogy maradnál win-en.
Nem olyan sötét a helyzet.
Persze ezzel egyáltalán nem azt akarom mondani, hogy ezután kizárt a fals ban. Csak azt, hogy érdemes önállóan körüljárni az ilyen témát. -
hallador
addikt
Szia a Windows nem tudja Ext partíciókkal ezt megcsinálni. Csak ismeretlen partíciónak detektálja. És törölni lehet max.
Ez a funkció a Vista óta van benne, a Windows 7 már jól is tudta.
A MS NTFS (Fat?) partíciókat lehet vele növelni, és zsugorítani. Ezt tudja kiterjesztett, elsődleges partíciókkal is a Windows.NT 5.x alatt csak a rendszer partíció kivételével lehetett ezt megcsinálni a Windows-okkal (2000, XP, 2003). A C meghajtót nehezen vagy problémásan növelhető online, pl a diskpart-al. A Többi bármikor. De jött a Dell és megcsinálta ezt a csodálatos kis progit: ftp://ftp.dell.com/app/ExtPart.exe Tadááám, és máris növelhető online a NT5.x -k alatt is a partíció (C drive csak safe módban, ajánlott!)
Offline persze bármikor, de csak okosan. -
Tamás88
őstag
Akkor lenne egy kérdésem. Kis pillanatra feldobtam a KDE-t az Ubuntura, hogy megnézzem, hogyan megy. Majd miután letöröltem, jó része ezek után is felmaradt (Szoftverközpontból szedtem le). A kérdésem az, hogy hogyan lehet úgy eltüntetni, hogy az összes K* program, a bootolás során a Kubuntu helyett Ubuntu jelenjen meg, és lila legyen a Grub?
-
-
3psilon
aktív tag
Abszolút igaz, eleinte utáltam a ribbont, most már imádom, minden szoftverben. (Office, Autodesk Inventor stb.)
Esztétikus, a gombfeliratok miatt könnyű egy-egy funkciót megtalálni. Még csak kattintani sem kell többet. Ha valami nagyon kell, akkor meg ott a quick access bar meg a gyorsbillentyűk.
)
Két tipp a cikkhez:
Zene: Banshee, elég jól össze van rakva, pluginekkel stb.
Kép: XNviewMP. Én évek óta az XNview-t használom, annyira egyszerű és jó. Kivág, beilleszt, átméretez, szűr, csoportos műveletek, színek/kontraszt stb. stb. -
-
#41133696
törölt tag
Létrehozni és törölni igen, zsugorítani tippre igen, de régen használtam már kiterjesztett partíciót.
Szerk:
-
-
-
Sonja
nagyúr
Fotósoknak jó lehet még ez a darktable alkalmazás. Olyan Adobe Photoshop Lightroom Light szvsz.
-
#41133696
törölt tag
Ja és a beépített is tudja, Vista alatt is (kötet zsugorítása)
http://windows.microsoft.com/hu-hu/windows-vista/can-i-repartition-my-hard-disk
-
válasz
hallador #107 üzenetére
Nemtom, én úgy 20 éve foglalkozok pécékkel, és elég sok mindent meg kellett szoknom közben. Ha lehet a Linux-Windows viszonylatban azt mondani, hogy nem windóz, megszokást igényel, akkor bármire. Meg mondjuk én már nem is kattogok ilyesmin. Ha valami helyett mást kell használni, akkor használom azt. Idő kérdése a megszokás. Cégnél windóz van, otthon Linux, nem okoz gondot hogy nem ugyanolyan.
@hemaka : Nemt'om ki csinálja a WoW-ot, de eléggé ügyfélbarát hozzállás, hogy még véletlenül sem a védelmet módosítják, hogy ne riasszon a wine-re
-
hallador
addikt
Persze, csak a kolléga beleírta a mondandójába hogy 10 éve PS-t használ, és azt szokta meg, ha pedig azzal kell dolgoznia, akkor ott a komplett Adobe infrastruktóra mögötte.
Nem a GIMP a baja neki sem, hanem, hogy nem azzal golgozik.Ma már egy kisebb vállalkozás simán tudna GIMP-el nyitni, de ha 10 éve PS-el dolgozik, akkor mit akarsz a GIMP-el?
(#105) hcl
Miért állított mást? Nem.
-
-
Syl
nagyúr
+(#102) cappa72
Igen, ez pontosan ilyen hozzáállás. Mint már többször írtam, tíz éve dolgozom Adobe programokkal, több tucatnyi billentyűkombináció van bevésődve az agyamba, amit félálomban is meg tudok csinálni. Egyszerűen képtelen vagyok megtanulni a gimp logikáját. Pedig olvastam róla, tutorialt néztem, de nem.
(#103) sh4d0w
Jah, én is általában erre jutok. Bevágom a dropboxba és bent az irodában megcsinálom PS-sel
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Multimédiás / PC-s hangfalszettek (2.0, 2.1, 5.1)
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Milyen routert?
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- The Division 2 (PC, XO, PS4)
- Milyen cserélhető objektíves gépet?
- Autós topik
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Milyen videókártyát?
- További aktív témák...
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Bontatlan - BATTLEFIELD 1 Collectors Edition - Játékszoftver nélkül
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 4500 16/32/64GB RAM RX 6600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- PlayStation Network Card (PSN) ajándékkártyák, egyenesen a Sony-tól!
- BESZÁMÍTÁS! Apple MacBook Pro 16 M4 Pro 24GB RAM 512GB SSD - garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! HP ZBook 15 G6 munkaállomás - i7 9850H 16GB DDR4 RAM 512GB SSD Quadro T2000 4GB WIN10
- Lenovo ThinkPad 40AF docking station (DisplayLink)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged