Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • *Ropi*

    félisten

    válasz vand #2079 üzenetére

    Ökölszabály: minél olcsóbb kolorimétert veszel (a barátokkal közös használat / költségmegosztás miatt ugrott be), annál nagyobb az esélye, hogy hamar elmászik. Sőt vannak olyanok is, amik már a gyárkapun kikerülve sem pontosak (vagyis önmagukhoz mérten azok, de átlagos pontosságúakhoz hasonlítva nem). ;) Erről jut eszembe:

    a DataColor megszüntette a Spyder 2 és Spyder 3 termékvonalának támogatását a napokban.

    Egyébként egyetértek mr_ricsi-vel a közös ló hátának állapotában. ;)

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz vand #2079 üzenetére

    "webezés, képek, videók"
    Ha webezés - internet böngészés; képek - nézegetése, rendezése; videók - nézegetése a felhasználás, akkor valóban nem létszükséglet. (És továbbra is fenntartom, hogy erre a célra elég lenne 1x kalibráltatni.)

    De ha webezés - webfejlesztés; képek - képek szerkesztése, komolyabb fotózás; videók - készítése, vágása, a cél, akkor ahogy *Ropi* írta, 3 havonta kalibrálást igényel, vagy még gyakrabban is, ahogy egyre professzionálisabb a felhasználás.

    "Kivéve, ha találok még az ismerősi körömben olyanokat, akik szintén kalibrálnának és beszállnának a költségekbe."
    A közös lónak mindig túros a háta.

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz vand #2075 üzenetére

    Olyan nincs, hogy "általános használat". Írd le, hogy mire fogod használni, és akkor lehet javaslatot tenni, hogy milyen gyakorisággal kell kalibrálni, és mennyire komoly eszközzel.

    A kalibrátorok a gyártástól kezdve folyamatosan vesztik el a pontosságukat. Használat közben is, és tárolás alatt is. A hőmérséklet, a páratartalom, a készülékbe jutó fénymennyiség mind hat rá. A 3 év nem szentírás, de a kalibrátornak is 2 évente le kellene méretni a pontosságát, és ennek függvénye, hogy szabad-e tovább használni. A kalibrátorok pontosságát viszont leginkább a gyártóik tudják ellenőrizni.Az pedig simán kerül annyiba, hogy egy 30-60 ezer Ft-os cuccnál nincs értelme elvégeztetni.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz vand #2075 üzenetére

    Ebben már valódi üveg lencse és szűrők vannak, nem öregszenek úgy mint a korábbi műanyag és kémiai alapú szűrők. Egyébként a korai modellek (mint pl. az enyém is) most ~3 évesek, majd kérdezd meg ezt újra 1 év múlva! ;) Egyelőre köszöni a kérdésed: kitűnő egészségnek örvend. :D A firmware-jük egyébként frissíthető és önmaga hordozza a korrekciós profilját, tehát elviekben érkezhet hozzájuk frissített profil. Igaz, hogy amióta megvan még nem volt, mondjuk nincs is rá szükség. Bármelyik koloriméterhez lehet egyébként korrekciós profilt készíteni spektrofotométerrel: azzal az adott rendszerben és adott fehér ponton korrekt kalibrálási eredményt fog adni, amíg újra el nem "mászik".

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz vand #2072 üzenetére

    "Az OS/videó kari/fényviszony/öregedés -től való függés a saját kalibrátor felé tol."

    [link]

    Az Asus MG279Q egy 144Hz-es gaming monitor. Ha feltételezem, hogy főként játékra fogod használni, akkor nálad a színhelyesség annyira nem kritikus, inkább a fehér- és a feketepont.
    A véleményem az, hogy számodra bőven elég 1x a boltban kalibráltatni, és aztán többé ne foglalkozz vele. (Az .icc profilt mentsd el, és jegyezd fel a monitorod beállításait, hogy később ne ezek hiánya miatt kelljen újra pénzt kiadnod. Ha mindenképpen költekezni akarsz, akkor 10000 üzemóránként újra beméretheted. Ez napi 8 óra használat mellett 3-4 év.)

  • *Ropi*

    félisten

    válasz vand #2070 üzenetére

    "az a dilemmám, hogy kalibráltassam-e a boltban 4-6 ezer forintért vagy inkább vegyek eszközt és csináljam azzal."

    Ezt Neked kell eldöntened, hogy melyik éri meg jobban. Meg persze azt is érdemes figyelembe venned, hogy a kalibráló eszköz megvásárlásával még csak a hardver van meg, de tudnod kellene kezelni is. ;) A gyárilag mellé adott i1Publish alkalmazás faék egyszerűségű: sokszor képtelen használhatóra kalibrálni a L.E.D.-es világítású monitorokat (vagy zöldbe vagy rózsaszínbe húzza el őket). Ennek megfelelően az általa készített eredményen bőven lehet még mit csiszolni - egyes 3rd party programok nagyságrendekkel szebb eredményt adnak.

    "Vhol olvastam, hogy időnként újra kell kalibrálni a monitort."

    • Ez így igaz: a konkrét monitor driftelésétől függ, hogy mennyi időnként, de általános felhasználásnál 3 havonta érdemes, grafikai munkánál meg akár naponta, ha az megnyugtat) bár szerencsére az asztali L.E.D.-es világítású monitorok nem mászkálnak el nagyon). ;)

    "Kíváncsi vagyok, hogy a videókártya, az OS és az idő számít-e a kalibráláskor."

    • Mindegyik számít: mindig az adott rendszert egészében, a használat helyszínén (hardveres, környezeti és fényviszonyai között) kalibrálva érhető el a legpontosabb eredmény.

    "...a ColorMunki Display-t néztem ki, ami kb 50eFt. Van jobb hasonló áron? Megéri szerintetek a X-Rite i1 Display Pro a 20 eFt-os felárat, ha nem számít a sebesség?"

    • A ColorMunki Display és a X-Rite i1 Display Pro (i1D3) gyakorlatilag ugyanaz a hardver, csak a CM sebessége nagyságrendekkel lassabb. A gyári programjával még nem is annyira vészes a lassúsága (ott csak minimális számú mintavételt végez), de pl. az Argyll CMS általam alap kalibrálásra használt tesztsorán az i1D3 34 perc alatt végez, a CM meg 82 perc alatt, ami ~2.5x sebességkülönbség az i1D3 javára. Szóval ha nem csak "placebo kalibrálásra" akarod használni a gyári programjával hanem valódira (egy komolyabbal) és nem vagy időmilliomos, akkor megéri a felárat az i1D3. A BasICColor programja valamivel lassabb, tehát azzal vagy tovább tart ugyanennyi mintát végigmérni, vagy kevesebb mintát használva lehet ugyanilyen gyorsan végezni. ;)

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés