- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- iPhone topik
- Huawei Mate 20 Pro - a mindenit!
- Huawei Watch Ultimate - dizájnultimátum
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- CMF Phone 1 - egy jó telefon
- Azonnali mobilos kérdések órája
- Motorola Moto G56 - bátyja árnyékában
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ha nincs olyan speckó progid amihez feltétlen Windows kell, akkor desktop módban egy elég produktív munkakörnyezet fogad.
De persze jah, simán particionálhatod a belső SD-t Windowshoz, csak akkor először a Windowst kell telepíteni a gépre, majd aztán a SteamOS-t (de ennek még nem tudom, hogy megcsinálták-e a hivatalos megoldását). Viszont akkor legalább 60GB-ot adnék neki a Window frissítések mérete miatt, meg mert idővel mindig meghízik.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Igen, lehet ilyen shieldet akár csinálni is. Viszont ennek a shieldnek így nem tudom mennyi értelme van, hogy nincs masszívan leforrasztva a GND-re.
Oké, ez így elvileg egy Faraday kalitka, de a saját tapasztalatom az az EMI terén, hogy az ellen csak az a fajta shield tudott fellépni, ami masszívan be volt forrasztva GND plane-re körkörösen.
Kéne látni valami vele vs. nélküle méréseket spektrum analizátorral.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A Valve figyelmeztetése az EMI-ről, miszerint egy másik típusú SSD beépítése befolyásolhatja a rádiókat az sajnos teljesen legitim. Ezt mondom úgy, hogy terveztem kézi PC-t nyák szinten, csak jóval nagyobb méretben és ipari célra. Nagyon nem mindegy, hogy milyen elektronika kerül mihez közel, a deck belsejében meg minden közel van mindenhez.
Az eMMC meg önmagában sem egy vonzó dolog. Megy róla a Windows is, jártak nálam ilyen SMARC modulok beépített eMMC-vel, de érezhetően gyorsabb volt mikor a sata csatolós alaplapi SSD-re raktuk a Windowst.
Az meg szerintem bekerült a köztudatba, hogy az eMMC egy lassú dolog.Egyébként azt hiszem lebontható a steam deck garivesztés (szerelési nyomok) nélkül, de elég alaposan szét kell szedni. Ez még nekem sem vonzó (pedig bármit szétszedek
), mikor relatíve olcsón kapni a fullos gépet. Főleg ha megnézem a 2x ennyiért kapható konkurencia Windowsos kézi PC-it, vagy a hasonló hardverrel szerelt laptopok árát.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Linus Tech Tips - I installed Windows on Steam Deck and I regret it
Jelenleg elég gatya a W10 a deck-en mind használhatóság, mind teljesítmény terén. Ők arra tippelnek, hogy a W10 nem nagyon tudja rendesen kezelni a deck CPU - GPU között megosztott belső memóriáját.
Crus: a rendelések többsége mégis a fullos példányra lett leadva, ez még a Valve-t is meglepte.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Steam Deck Benchmark Battle: I wasn't expecting this!
Kicsit jobban megy már most a SteamOS-en a Cyberpunk, mint Win10-en. Erre mondjuk nem számítottam
- és a deck ráadásul folyamatosan kap friss mesa drivereket, köszönhetően az Arch alapoknak!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#32839680 #17 üzenetére
Olyan gépet Windowszal eddig is vehettél, igaz drágábbak.
Amúgy nem tudom, hogy egy ilyen eszközön mi előnyöm lenne bármelyik Windows verzióból. Vagyis egy dolgot kivéve ha már leginkább játékra használt kézi PC-ről van szó, pár anticheat megoldás teljesen Windows-only.
Ha nem játékról van szó, akkor viszont nem látom miért kellene rá Windows. MS fiókkal meg a többi csodájával együtt teljesen felesleges monstre oprendszer(ek), amik előnyt nem jelentenek és a saját véleményem az, hogy nem is annyira produktívak, mint egy KDE asztali környezetes Linux.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#32839680 #15 üzenetére
A telepítéshez. A vicc az, hogy a Rufus ezt megoldotta a 3.16 béta kiadástól, egy kattintással olyan W11 telepítőt ír ki, amiben nincs fTPM és SecureBoot ellenőrzés [link] .
A SteamOS oldalán meg a Rufus-t javasolják a telepítő kiírására, valszeg majd odaírják, hogy ebben a módban írd ki a Windows telepítőt.
*mondjuk a secure boot hiánya még pl. a Valorant anticheat használatát is kizárja, szóval nem tudom mi lesz itt a megoldás.
Egyébként a Windowsok fastboot megoldása is olyan, ami az SSD-k korában már értelmetlen, de legalább megnehezíti az életünket, mert "dirty" állapotban hagyja az NTFS fájlrendszert amit úgy nem lehet felcsatolni... -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
#32839680 #13 üzenetére
Ha olyan disztród van ami rendelkezik szignált kernellel, akkor azt hiszem igen. Pl. Ubuntuk ilyenek. A deck-en futó rendszer alapja Arch Linux, ők egy ideje már nem csinálnak ilyet, de elég hosszú wiki oldala van, ami alapján magadnak csinálhatsz ilyen Arch telepítőt.
Úgy általában a SecureBoot az egy pain-in-the-ass dolog amit Linux mellett egyszerűbb kikapcsolni és elfelejteni. Arról nem látok infót a neten, hogy a deck-en ezzel mi a szitu.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem hiszem, hogy kellemes tapasztalatban lesz részed. Az SD kártyák random írás/olvasási képessége nagyon gyatra, a Windows meg egy monstre oprendszer. Az se segít az SD kártyán, ha pl. ott tartod a swap fájlt, de ha azt átrakod a ramba, akkor meg adódhat olyan progi, ami nem indul el...
LTT videóját nézd meg milyen élmény volt nekik SD kártyára rakni Windowst: [link]
Ha Windows is szeretnél a gépre rakni, akkor mindenképpen a belső SSD particionálását javaslom, az SD kártya meg megmaradhatna tisztán játékok számára. Az még úgy is működik, ha az SD-n NTFS fájlrendszer van, mert azt a Linux is kezeli és akkor 1 közös Steam könyvtárad lehetne mindkét oprendszerhez. - bár azt nem tudom, hogy aktív-e már alapból a paragon új NTFS drivere, vagy még a régi, lassabb NTFS3 driver megy.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem a dualboot probléma, azt a Linuxok kb. mindig is kezelték, a SteamOS az meg egy Steam-be bootoló Arch Linux KDE asztali környezettel, plusz pár steam deck specifikus extrával.
Röviden összefoglalva, a gond a Windows terén van, mert ha bármelyik Windows kiadást felrakod egy Linux mellé, akkor az ledózerolja a Linux rendszerbetöltőjét legacy rendszeren. UEFI esetén meg csinál egy saját bejegyzést, azt beállítja alapértelmezettnek és abból megint csak a Windows indítható.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
"Sajnos a Windows 10 telepítésével eltűnik a SteamOS, tehát egyelőre még nem mondható túl felhasználóbarátnak az alternatív rendszer alkalmazása, viszont van visszaút." - na igen, Ext4 fájlrendszer nem ismerete, GRUB komplett ledózerolása... Pedig akár meg is oldhatná az MS ezeket a dolgokat manapság, mikor DirectX támogatást épít be a Mesa-ba, hogy a WSL alatt 3D is legyen...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- iPhone 13 Midnight -128gb-90% akku- 2026.10. garancia
- Újszerű Asus Vivobook S 15 S5507 -15,7 2.8K OLED X Elite X1E - 32GB DDR5 - 1TB - Win11 - 1 év gari
- Szép! DELL PRECISION 7740 Tervező Vágó Laptop -60% 17,3" XEON E-2286M 32/1TB RTX 5000 16GB! UHD 4K
- MSI GeForce VENTUS 3X RTX 3070 Ti 8GB OC GDDR6X 256bit videokártya
- Asztali PC , i7 9700K , RX 5700 XT , 32GB DDR4 , 500GB NVME , 1TB HDD
- Epson Expression 12000 XL Nagyformátumú A3 szkenner
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 4500 16/32/64GB RAM RTX 3050 6GB GAMER PC termékbeszámítással
- Okosóra felvásárlás!! Samsung Galaxy Watch 6, Samsung Galaxy Watch 7, Samsung Galaxy Watch Ultra
- Samsung Galaxy S22 Ultra 512GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest