Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    annak a felmérésnek, hogy hol tanult az illető programozni, akkor lenne értelme, ha mellé tennék, hogy milyen minőségű kódot krampácsol.

    másrészt meg ott van egy ordas nagy csalás a felmérésben, hogy mit jelent az, hogy egyetemen tanult valaki? értelemszerűen ha egy egyetem tulajdonában levő előadóba betette a fenekét úgy, hogy beiratkozott, befizette a tandíjat, az egyetem. de ha nem felvételizett egyetemre, nem jár oda, viszont megnézni a netre kirakott egyetemi előadás-videókat, akkor ő milyen képzést csinált?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz cog777 #27 üzenetére

    "Ezzel szemben lanyom masik orszagban jar altalanos iskolaban": és az általános iskolát a cipő előtt veszik fel vagy utána?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dr. Akula #59 üzenetére

    nem, azt cve-nek hívják :)

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz opr #60 üzenetére

    "Persze tisztaban vagyok vele, hogy sok cegnel eleve ugy kezdik, hogy nem tudjuk, hogy micsoda es mire lesz, de tegnapra kell.": ebből lettek az agilis módszertanok meg a "képesek legyünk rohadt gyorsan deployolni a szemetet a felhőbe" rendszerek (docker, kubernetes és társai).

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz DjFlanker #78 üzenetére

    fuss, amíg nem késő :P

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #25954560 #80 üzenetére

    vagy fényes oldal: üzemeltető :P

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    hogy ne üljön le a topic 85 hsz után:
    szerintem rendesen programozni csak rendes egyetemi diplomával lehet.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz strogov #90 üzenetére

    egyrészt az it gyors változása valóban probléma, be kellene húzni a kéziféket, és egy hosszabb időszakban újabb funkciók bevezetése nélkül ki kellene takarítani a hibákat. de debuggolni senki nem szeret, így inkább újabb dolgok kódolásával verik el az idejüket.

    másrészt az it azért több részből és rétegből is áll. először ki kell találnod az algoritmust, valamilyen pszeudonyelven megfogalmazni, bizonyítani, majd utána valamilyen aktuális környezetben lekódolni. ebből az algoritmuselmélet rész egyáltalán nem változik olyan gyorsan, sőt, leginkább semennyire se. ennek a bizonyítása lenne a tudományos része az it fejlesztésnek. utána következik a favágó része, amikor kódgenerátorral meg kézzel favágó módjára krampácsolod befelé a metódusokat. ez gyorsan változik, de nem is erre készít fel az egyetem.

    "Az egyetem feladata szerintem az lenne, hogy mérnököket képezzen.": melyik egyetem? mert a bme az pl. klasszikusan olyan egyetem, ami mérnököket képez. az elte meg nem. a mérnökök fölött is van még egy szint: az elte programtervező matematikusa.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz cucka #92 üzenetére

    "1. A szoftver fejlesztési költségeihez beírhatnál egy 5x-ös szorzót. Nem fizetné ki senki, mert nem hoz annyit a konyhára, mint amennyibe kerül.": ezen nagyon egyszerűen lehetne segíteni: a szoftver fejlesztési költségei közé be kellene sorolni azt is, amennyi kárt okoz. rögtön olcsóvá válna az 5x-ös fejlesztési költség. és azt a költséget le is kellene verni a fejlesztőn.

    szerinted lenne ennyi vírus meg szemét a hálózaton, ha a microsoftnak nem engedték volna meg azt a világraszóló disznóságot, hogy a szoftver "as-is"? én anno elolvastam a windows eula-t, nagyjából három dolog volt benne, ebből kettő vállalás, egy meg mosakodás:
    1. az adathordozó olvasható, erre van garancia
    2. egyszer láttak már egy gépet, amin egyszer működött a szoftver.
    3. semmi másra nincs garancia, minden más a vevő sara.

    ekkora mocsokságot melyik másik iparágban engednek? ha leszakad alattad egy híd, még be is perel érte téged a hídépítő?

    az egész szoftveripar arról szól, hogy tologatják jobbra-balra a költségeket, csak nehogy ki kelljen fizetni. pláne nehogy ki kelljen fizetnie annak, aki okozta.

    "2. Az üzleti igények folyamatosan változnak, tehát a specifikációd is folyamatosan változna, a szoftver karbantartása szintén 5x annyiba kerülne": ez egy felfújt lufi, mert senki nem mer a sarkára állni ezügyben. azért változnak az üzleti igények, mert egy szoftverfejlesztő se meri azt mondani, hogy elmész anyádba, majd akkor gyere vissza, ha már konkrétan tudod, hogy mit akarsz. a bolond szoftverfejlesztők például felkészültek arra, hogy másodpercek-percek alatt újrahúzzanak egy komplett enterprise rendszert, erre a hülye megrendelők elkezdték kihasználni ezt. ha a rendszer alkalmas arra, hogy tróger megrendelésekkel is működjön, akkor tróger megrendelések fognak érkezni. ha a megrendelőnél nem okoz jelentős költséget az, hogy lövése sincs arról, hogy mit akar megrendelni, akkor nem fogja erőltetni, hogy legyen lövése.

    "3. Ez a legfontosabb: semmi sem garantálná, hogy az általad leírt matematikai specifikáció valóban megoldja a megrendelő problémáját és kielégíti az üzleti igényekeit.": és ez jó lenne. azt lehetne garantálni, hogy a program megfelel a megrendelő által rendesen ledokumentált specifikációnak. Hogy a megrendelő által megrendelt cucc megfelel-e a megrendelő igényeinek, azt nem garantálná semmi, viszont pár méretes pofáraesés után a megrendelő is elgondolkodna azon, hogy az igényét ne sajtpapíron adja le. sokat tisztulna a szoftveripar, ha a megrendelői hülyeségeket csökkenteni lehetne.

    "pl. űrhajók vagy atomerőművek vezérlő szoftverét le kell specifikálni. ": ja, a boeing is jól lespecifikált mindent, a 737max műszereitől kezdve az űrhajó óra funkcióján át a raptor dátumkezeléséig. és ez csak egy példa volt :)

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz cucka #97 üzenetére

    "Minden program tele van hibákkal, és egy csomót soha nem fognak kijavítani, mert nem éri meg.": erről beszéltem, azért vannak tele hibával a programok, mert a jelenlegi jogi helyzetben meg lehet oldani azt, hogy a költséget ne az fizesse, aki okozta.

    például a windows10 tele van hibával, de ezért nem tudod az ms-t felelőssé tenni, hanem neked kell rakás pénzért víruskergetőt meg malware kergetőt meg tűzfalat meg határvédelmet meg hasonlókat üzemeltetni. te fizetsz azért, mert a törvény és a szokásjog hagyja, hogy az ms trehányul programozzon. itt az ms csak példa, más cégekre is igaz.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz UnA #101 üzenetére

    szerinted nem az os fejlesztője teszi bele a hibát az oprendszerbe, amire később ráugrik a rosszindulatú kód?
    ha nem a fejlesztő, akkor ki? ha nem az os fejlesztője teszi bele a hibát, akkor hogy tudja eltávolítani, mikor ráborul a média hírverés?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz cucka #102 üzenetére

    provisioning rendszert fejlesztek, ami szolgáltatásokat menedzsel.
    senki nem foglalkozik azzal, hogy maga a szoftver milyen. azzal foglalkozunk, hogy az általa menedzselt szolgáltatások minősége eléri-e a szerződéses célértékeket.

    légyszíves ez alapján válaszold meg a saját kérdésed.

    "Mert a hozzászólásodból az süt, hogy nem, csak lököd itt a saját feltételezéseidet meg fantáziáidat arról, hogy mi hogy kéne legyen.": mindig ez szokott következni, mikor kiderül, hogy másképp látom a dolgokat, mint a hivtatalos kánon, és sosem az, hogy érvelnek amellett, hogy tévedek.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz cucka #109 üzenetére

    "Látod, megfogalmaztad a lényeget, csak nem akarod elfogadni.": vagy te nem érted, hogy mit írtam.
    te ezt írtad:
    "De hadd kérdezzem meg, részt vettél már szoftvergyártási folyamatban akár beszállítói, akár megrendelői oldalon? Mert a hozzászólásodból az süt, hogy nem, csak lököd itt a saját feltételezéseidet meg fantáziáidat arról, hogy mi hogy kéne legyen."

    ebből két feltételezést lehet kiolvasni:
    1. szerinted fogalmam sincs arról, hogy megy a megrendelés és a szoftverfejlesztés az üzleti életben
    2. szerinted irreális az, és nekem nincs vele kapcsolatban tapasztalatom, hogy a fejlesztő feleljen a szoftverért.

    1. van fogalmam. egy csomó projektet végighajtottam eddigi karrierem során, megrendelői és teljesítői oldalról is.
    1a. most is teljesítői oldalon dolgozom.
    2. az ms megteheti, hogy ráírja a szoftverre, hogy as-is. így az ms-t soha nem meszelik el, ha pocsék kódot ad ki. én nem tehetem meg, engem seggbe rúgnak, ha azért rohad meg a szolgáltatás, mert a szoftverem hibázik. tehát én pont az ellentéte vagyok az ms-nek ebben a kérdésben (meg minden másban is), mert nekem van anyagi felelősségem a kezemből kiadott kódért. ráadásul mivel nem programra szerződök, hanem szolgáltatásra, így folyamatosan felelek a dolgaimért, nem csak garis időben.

    "De azt elvárni, hogy a megrendelő komplett funkcionális speckót tesz le az asztalra, meg kifizeti, hogy te matematikailag igazolod a kód helyességét, ez teljesen a fantázia birodalmában van.": nálam ez úgy megy, hogy addig zaklatom a megrendelőt, amíg nincs rendes speckó. ugyanis ha nincs rendes speckó, akkor én sem tudom eldönteni, hogy mit írjak az editorba. az a modern programozói felfogás, hogy ha a megrendelő nem tudja, hogy mit akar, akkor majd írunk valami szemetet a programba, és átadjuk, és meglátjuk, mit szólnak hozzá, engem nem érdekel. a szervezési munkákat is el kell végezni. ha a megrendelő végzi el, szuper, ha én, akkor én, de a végén komplett speckó van, mielőtt elindítom az editort. ha a megrendelő nem tudja, hogy mit akar, akkor beülök a leendő júzer székébe, és kiderítem. ha interjúztatni kell a júzert, akkor interjúztatom. ha döntésre kell kényszeríteni, akkor rákényszerítem.

    a matematikai bizonyítás meg úgy működik, hogy tudom, hogy hogyan kellene bebizonyítani, és úgy írom meg a kódot, ahogy a programhelyesség bizonyításhoz kellene, és akkor tudom, hogy ha akarnám, bebizonyíthatnám, illetve nem formálisan be is bizonyítom. akár megfizetik, akár nem. ehhez kell az egyetemi oktatás, hogy tudd, hogy mi az, hogy programhelyesség bizonyítás, és tudd, hogy adott kódon meg tudnád csinálni, ha kellene. már ettől a tudattól jobb lesz a kód akkor is, ha nem végzed el papíron a bizonyítást.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Ribi #111 üzenetére

    elhiszem, hogy nincs olyan, hogy az os fejlesztője spectre vagy meltdown hibát rak a cuccba.
    és amikor a cve-ben azt olvasom, hogy rosszul kezeli a program az input adatokat, akkor kifejezetten és határozottan tudom, hogy azt a fejlesztője rakta bele.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dr. Akula #127 üzenetére

    "Ennyi erővel a péknek is garanciát kéne vállalnia hogy nem lesz belesütve légy vagy hajszál...": és a pék garanciát is vállal.
    haccp-nek hívják.
    "Mit is nyerünk vele?": hogy ti mit nyertek vele, azt nem tudom. én időt. minél rendesebben végzem el első körben a melót, annál több szabadidőm marad. és mivel vállalkozóként feladatra szerződtem, nem a munkaidőmet adtam el, ezért ha egy cuccom működik, akkor nekem szabadidő van.

    szoktam mondani, olyan vagyok, mint a körzeti orvos. addig jó, míg nem látsz. először mindenki röhög...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák