Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gregorius

    őstag

    válasz Cathfaern #142 üzenetére

    #141:
    Ennek legalább egy részét aláírásba PLS
    Ahogy gondolod.

    #142:
    a pontot arra írtam, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint az ősrobbanáskor minden anyag egyetlen pontban volt.
    Amikor minden egy pontban van, akkor mi az, hogy pont?

    Vagy ha azt mondod, a semmi nem létezik
    A semmi az egy olyan különleges izé, amit sajnálatos módon elég körülményes valamikkel körülírni (ilyen valami például a magyar nyelv is).

    akkor mi volt az ősrobbanás idején a ponton kívűl, illetve (ha feltesszük, hogy a világ nem végtelen), akkor mi van a (táguló) világ határain kívűl?
    Nincs olyan, hogy kívül. Nem azt mondom, hogy van ott valami, vagy hogy semmi nincs ott, hanem azt, hogy nincs olyan, hogy kívül. Mert minden belül van. Illetve lenne, ha lenne belül, de olyan ugyanaz miatt nincs, mint a kívül.

    #143:
    Az adott fonál nincs tovább.
    Ezt esetleg alátámasztanád valamivel?

    Grgus 'érvrendszere' mentén alapvetően semmi különbség sincs aközött, hogy én gúnyolódok rajta egy pötyet, vagy ő azt képzeli, hogy a képzelt neten valami képzelt nick gúnyolódik rajta egy pöttyet, és az egész - Te is - csak az ő képzeletének a terméke.
    Ó hogy ne volna. Az a különbség, hogy nekem az egyiket kényelmesebb elhinni, mint a másikat. (Occam borotvájának is utána szabad nézni.) Ez egy szabadsági fok, amit minden ember megválaszthat magának. De attól még nem lesz egyik se igazabb a másiknál.

    A gondolatmenete - ha következetesen végigviszi és alkalmazza valaki - egyenes út a diliháza.
    Legfeljebb akkor, ha az ember nem fogja fel teljes egészében.

    A világból, a valóságból nem marad semmi, csak egy ködös fantazmagória: diszjunkt személyes minivalóságok kupaca.
    És ami a diszjunkt személyes minivalóságok között összeköttetést teremt az a fantázia meg a hit.

    A tudományfilozófia már ment néhány kört az ügy körül, de ez a gondolatmenet, mint totálisan haszontalan, sehová sem vezető valami, kimaradt a további fejlődésből.
    Erre linket légy szíves. Kíváncsi volnék.

    Az emberek nagy többsége prímán érzi, hogy mi valóságos és mi nem. Mondhatni, a bőre a legtöbb embernek időben szól.
    Pedig olyan szépeket szoktunk rémálmodni néha... Tudatmódosító szerek, hallucinogének, hipnózis... Nem véletlenül nem engednek bepiálva volán mögé. És akkor még olyan egyszerű dolgok is ott vannak, mint pl. a rózsaszín napszemüveg az asszony reggeli puszija után.

  • Rive

    veterán

    válasz Cathfaern #142 üzenetére

    Az adott fonál nincs tovább. Grgus 'érvrendszere' mentén alapvetően semmi különbség sincs aközött, hogy én gúnyolódok rajta egy pötyet, vagy ő azt képzeli, hogy a képzelt neten valami képzelt nick gúnyolódik rajta egy pöttyet, és az egész - Te is - csak az ő képzeletének a terméke.

    A gondolatmenete - ha következetesen végigviszi és alkalmazza valaki - egyenes út a diliháza. A világból, a valóságból nem marad semmi, csak egy ködös fantazmagória: diszjunkt személyes minivalóságok kupaca.

    A tudományfilozófia már ment néhány kört az ügy körül, de ez a gondolatmenet, mint totálisan haszontalan, sehová sem vezető valami, kimaradt a további fejlődésből.


    Az emberek nagy többsége prímán érzi, hogy mi valóságos és mi nem. Mondhatni, a bőre a legtöbb embernek időben szól.

    [Szerkesztve]

  • dabadab

    titán

    válasz Cathfaern #106 üzenetére

    ''Ezek szerint a matematika nagy része nem tudomány''

    Ez helyes meglatas, a matematikanak, mint olyannak bizonyos ertelemben semmi koze a termeszettudomanyokhoz, ugyanis azokkal ellentetben nem valamilyen ab ovo letezo leirasara torekszik, hanem teljesen az ember altal alkotott dolog. A megkozelites is kulonbozo: a termeszettudomanyok top-down megkozelitesevel (valakinek a fejere esik egy alma, es ebbol mindenfele torvenyszerusegekre kovetkeztet) ellentetben itt bottom-up mukodik a dolog, vagyis eloszor kitalaljak az alaptorvenyeket (axiomakat), aztan megnezik, hogy ezekbol mi minden kovetkezik, ami egyebkent lehetove teszi azt is, hogy a matematikaban bizonyitani is lehessen (ellentetben a termeszettudomanyokkal).


    ''[ii]Dehogynem. Elhiszi, hogy (bizonyos kereteken belül) pontosan lefedik a valóságot''

    A feneket hiszi el. Tudja. Jelentos kulonbseg. Annak, hogy barmilyen elmelet elfogadotta valjon, fontos feltetele, hogy az ismert adatokkal konzisztens eredmenyeket produkaljon. A hit nem eleg, konkret adatok is kellenek.
    (Komolyan azt gondolod, hogy mondjuk Newton azt, hogy F=m*a csak ugy elhitte, es nem csinalt ezermillio kiserletet?)

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz Cathfaern #109 üzenetére

    Viszont így hibás kijelenteni azt, hogy nincs.

    viszont azt is, hogy van :) leg''egzaktabb'' kijelentés a lehet, hogy van, vagy még inkább az ''úgy hiszem, hogy van''.és itt át is léptünk azon a bizonyos határon, innentől kezdve nem tudomány. tudom, hogy ide már többször eljutottunk, de imho mindig is ide fogunk kilyukadni, mindaddig, amíg megdönthetetlen bizonyíték (ami nincs) nem lesz bármelyik irányba.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés