- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Honor Magic V3 - mágikus realizmus
- Yettel topik
- Motorola Edge 40 - jó bőr
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- iPhone topik
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Íme az új Android Auto!
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- Amazfit Active 2 NFC - jó kör
Új hozzászólás Aktív témák
-
dabadab
titán
''Ne kezdjünk itt marakodni, hogy ki kit ölt meg!''
Egyebkent a vita lenyege nem ez, hanem az, hogy
1. egyeseknek fiksza ideaja, hogy a vallas meg a tudomany kozott az eg egy adta vilagon semmi kulonbseg
2. mindenfele teveszmeik vannak arrol, hogy mire is jo a tudomany
3. es szeretnenek mindenkit magukkal rantani a szellemi mocsarukba -
dabadab
titán
Csak kiegesziteskeppen: hinni nem csak teljesen megfoghatatlan dolgokban lehet (bar ketsegtelenul ez az egyetlen biztonsagos megoldas), hanem barmiben.
Vegyuk pl az asztrologiat, mondjuk annak azt az allitasat, hogy ''a Kosok az atlagnal intelligensebbek''.
Ezt meg lehet kozeliteni a hit oldalarol, es egyszeruen, minden tovabbi nelkul elhinni (ez persze foleg akkor megy konnyen, ha az illeto tortenetesen a Kos csillagjegyben szuletett).
Meg meg lehet kozeliteni tudomanyos szemlelettel is, hogy jo, akkor vegyunk jo sok veletlenszeruen osszevalogatott embert, merjuk meg az IQ-jukat, aztan nezzuk meg, hogy a Kosok tenyleg szignifikansan jobb eredmenyeket produkalnak-e, mint a tobbiek.
A konfliktusok abbol szarmaznak, amikor az ilyen megfoghato dolgokba vetett hit es a tudomanyos eredmenyek nem vagnak egybe, sot, es jonnek az izgalmas emberi reakciok, amiket a pszichologusok kognitiv-disszonanacio redukciokent emlegetnek, vagyis amikor valakinek a sajat lelki egyensulya megorzese erdekeben arra tamad kesztetese, hogy megmagyarazza, hogy a fekete az feher. -
dabadab
titán
válasz
Cathfaern #106 üzenetére
''Ezek szerint a matematika nagy része nem tudomány''
Ez helyes meglatas, a matematikanak, mint olyannak bizonyos ertelemben semmi koze a termeszettudomanyokhoz, ugyanis azokkal ellentetben nem valamilyen ab ovo letezo leirasara torekszik, hanem teljesen az ember altal alkotott dolog. A megkozelites is kulonbozo: a termeszettudomanyok top-down megkozelitesevel (valakinek a fejere esik egy alma, es ebbol mindenfele torvenyszerusegekre kovetkeztet) ellentetben itt bottom-up mukodik a dolog, vagyis eloszor kitalaljak az alaptorvenyeket (axiomakat), aztan megnezik, hogy ezekbol mi minden kovetkezik, ami egyebkent lehetove teszi azt is, hogy a matematikaban bizonyitani is lehessen (ellentetben a termeszettudomanyokkal).
''[ii]Dehogynem. Elhiszi, hogy (bizonyos kereteken belül) pontosan lefedik a valóságot''
A feneket hiszi el. Tudja. Jelentos kulonbseg. Annak, hogy barmilyen elmelet elfogadotta valjon, fontos feltetele, hogy az ismert adatokkal konzisztens eredmenyeket produkaljon. A hit nem eleg, konkret adatok is kellenek.
(Komolyan azt gondolod, hogy mondjuk Newton azt, hogy F=m*a csak ugy elhitte, es nem csinalt ezermillio kiserletet?) -
dabadab
titán
Elnezest, de erre ujra fel kell hivnom a figyelmet:
A (termeszet)tudomanyokban NINCS BIZONYITAS.
Nem van.
Nem lehet.
Nincs mivel.
Az egyszeri tudos ket dolgot tehet: felallithat egy elmeletet/modellt, es megcafolhatja azt (ha sikerul).
A cafolat eleg egyszeru: ha van egy adat, ami nem illik a modellbe, akkor rossz a modell, ennyi volt, kerem a kovetkezot.
Ellenben ha van szazmillio adat, ami egybevag a modellel, ez egyaltalan nem jelenti azt, hogy a szazmillio-egyedik nem fog ellentmondani neki, meresi adatokon kivul meg semmi masunk nincs, amit fel lehetne hasznalni.
Tessek csak megnezni, hogy mondjuk 150 evvel ezelott mi volt a fizikakonyvekben: mara nagyjabol az mind a szemetdombra kerult. Nem azert, mert Newton ne lett volna zseni, vagy mert a tobbiek nem vegeztek volna tisztesseges munkat: egyszeruen azokra az adatokra, amik nekik voltak, siman illettek azok a modellek. Aztan jott par uj adat, igy aztan Planck meg Einstein meg a tobbiek kenytelen volt kitalalni valami mast, meghozza durvan es radikalisan mast (amirol egyebkent sejteni lehet, hogy - legalabbis jelenlegi formajaban - elobb-utobb szinten a szemetdombon vegzi). Igy megy ez. -
dabadab
titán
válasz
#95590400 #102 üzenetére
''a tudomány elválaszthatlan művelőjétől''
Tomoren: a feneket. Vagy komolyan azt gondolod, hogy egy spektrometer mas eredmenyt ad, attol fuggoen, hogy kinek a kezeben van? Hogy az F=m*a mas eredmenyt ad, attol fuggoen, hogy ki szamolja vegig? A tudomanyos eredmenyekkel kapcsolatos egyik kovetelmeny eppen az objektivitas, hogy mindegy legyen, hogy ki vegzi el a kiserletet, hogy mindegy legyen, hogy ki szamolja vegig a kepleteket, mindig ugyanazt az eredmenyt adja.
Az meg, hogy parhuzamosan tobb elmelet is el, teljesen termeszetes, majd szepen elhullanak az ujabb adatok nyoman, ennek semmi koze az egzaktsag meg az objektivseg kovetelmenyeihez. -
dabadab
titán
válasz
dr faustus #94 üzenetére
Szerintem osszekeversz valakivel, en csak arra kivantam celozni, hogy momentan a termeszettudomanyokban semmi eszkozunk nincs a bizonyitasra. Egyedul cafolni tudunk, meg azt mondani, hogy eddig meg nem cafoltuk meg ezt az elmeletet. Meresi eredmenyek meg elmeletek vannak, amikrol azert lehet gyanitani, hogy minimum finomitasra szorulnak (szemben a vallassal, ahol ezek nincsenek, viszont mindenki biztos az igazaban).
-
dabadab
titán
válasz
dr faustus #92 üzenetére
''Felállítottak egy hipotézist, ami igaznak bizonyult''
Azert erdekelne annak az elmeleti levezetese, hogy mikeppen ''bizonyulhat igaznak'' barmi a termeszettudomanyokban. -
dabadab
titán
válasz
Gregorius #78 üzenetére
''Axiómáról.''
Valamit felreertettel: axiomak a termeszettudomanyokban nincsenek.
Axiomak a matematikaban vannak, mivel ott - a termeszettudomanyokkal ellentetben - nem arrol van szo, hogy meg akarunk ismerni valami mar eleve letezo dolgot, hanem arrol, hogy rendszereket teremtunk, es ez tobbek kozott ugy zajlik, hogy azt mondjuk, hogy legyenek ezek az axiomak.
Az alairasom elemzesehez nem ez a legjobb topik, meg keso is van hozza -
dabadab
titán
válasz
Gregorius #65 üzenetére
''Csak ők nem úgy hívják, hogy hit, hanem úgy, hogy ''megdönthetetlen alapigazság''.''
Kezit csokolom, mirol tetszik beszelni?
Egyetlen tudomanyban sincsenek ''megdonthetetlen alapigazsagok''. Adatok vannak meg elmeletek, ennyi. Innentol kezdve egy kicsit komolytalanna valnak a fejtegeteseid. -
dabadab
titán
válasz
Gregorius #57 üzenetére
''Öhm, ugye tisztában vagy azzal, hogy az, hogy mi ''tudomány'', az definíció szerint egy meglehetősen önkényes döntés eredménye?''
Konretan milyen definiciora gondolsz? Egyebkent a tudomany, mint olyan, leginkabb modszer, ez pedig nem annyira hasracsapasos alapon alakult ki, sokkal inkabb azert, mert ez mukodik. -
-
dabadab
titán
Van egy nagyon fontos kulonbseg hit meg tudomanyos elmelet kozott: az utobbinak fontos feltetele a falszifikalhatosag, vagyis az, hogy ki lehessen mutatni, hogy nem igaz. Ha ez sikerul, akkor kuka, jon az ujabb elmelet, ez igy mukodik. A kreacionizmusnal - tobbek kozott - ez hianyzik, barmilyen adatot meg meresi eredmenyt el lehet intezni azzal, hogy ''Isten utjai kifurkeszhetetlenek''. A dologban egyebkent az a legszomorubb, hogy a tudomany mukodesenek ilyen alapveto mechanizmusait az emberek nagy resze egyaltalan nem ismeri, ezert johet elo az a rengeteg marhasag, amire ez a topik is oly sok peldat szolgaltatott.
Ja, es meg valami: ha esetleg kiderulne, hogy az evolucio megsem igaz (vagy legalabbis nem pont ugy, ahogy most gondoljuk), akkor nem az tortenik, hogy abban a szempillantasban a teremtestortenet lesz a hivatalos allaspont, hanem csinalnak egy masik tudomanyos teoriat.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Windows 10
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Windows 11
- Digitális Állampolgárság Program DÁP
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Honor Magic V3 - mágikus realizmus
- Yettel topik
- Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Lancia topik
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Quadro FX 570 eladó
- Apple iPhone SE 2020 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! Dell Latitude E5570 Touch - i5-6300U I 8GB I 256SSD I 15,6" FHD I HDMI I CAM I W10 I Gari
- LG 65QNED87T / 65" - 164 cm QNED / 4K UHD / 120Hz & 3ms / HDR 10 Pro / FreeSync Premium / HDMI 2.1
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest