- Mobil flották
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Ideiglenesen leállította az Xperia 1 VII értékesítését Japánban a Sony
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Milyen okostelefont vegyek?
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Apple Watch
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- One mobilszolgáltatások
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
Új hozzászólás Aktív témák
-
Nem lehet, hogy pont ez a háború volt a kemtrél próbája?
Ha hinnék benne, ebbe kapaszkodnék bele.
(amúgy a korábban az öbölháborúban /1990-es évek eleje/ teszteltek speciális rádióhírközlési formát, "statisztikus felhőeloszláson alapuló rádióösszeköttetést" a sivatag felett.)
-
Bocsánat. Összehoztál egy mesteri érvelési hibát.
""A modern kori tudományos gondolkozásmód, alapvetően másként működik.""
Ez egy korrekt idézet tőlem, eddig OK."Pontosan így van."
Ez is OK, mert a témához kapcsolódik."De ez még nem jelenti azt, hogy korábban, amikor meg még emígy működött, ne lett volna tudomány."
Ez azért nem OK, mert olyan állítást cáfolsz, ami sohasem hangzott el! Nyilvánvalóan, az idézet igazság tartalmát akarod negálni, egy nem létező állítás, alapos megkérdőjelezésével.
"de alapvetően minden korra igaz ez, hogy a korábbi módszereket, eljárásokat stb. nem tekinti helyesnek."
Ez nem csak a te feltételezésed.
A klasszikus vagy más néven newtoni mechanika törvényi nem változnak. A mi nagyságrendünkbe tartozó világban tökéletesen korrektek. Nem fog változni, ezer év múlva sem. Az elektromágneses hullámok részben kiesnek a klasszikus mechanika értelmezési tartományából. Ez sem fog változni.A másik két nagyságrendben érvényes mechanikákról sokkal kevesebb ismeretünk van. Nyilván lesz olyan törvény, amit az utódaink átírnak vagy teljesen elvetnek. De ez része a természetes tudományos fejlődésnek.
A kvantummechanika és Einstein relativitás elméleteihez kapcsolódó törvények változhatnak a jövőben mert a mikró és makró világ mechanikájáról még nincs elegendő ismeretanyagunk.A tudományok közül az orvostudományban és kapcsolódó társaiban, a mai napig sem fejeződött be a tudományos gondolkodásmód elterjedése. Még mindig komolyan vesznek minden alap nélküli kijelentéseket, mert nagy tisztelettel rendelkező személy mondta. Ebben az érában (még) igaz az állításod.
-
#33253120
törölt tag
Elkezdtem megolvasni a tudománytörténeti vonalat.
Szeretnéd tudni, hogy maga a tudomány mit gondolt erről pár éve?
Akkor itt egy kis Dávid Gyula, aki a relativitáselméletről beszél ebben a sorozatban, de ahhoz hogy laikusok is felfogják beszélnie kell a geometria, matematika, és a fizika változásairól kitalálásuktól napjainkig. Elég az első másfél órát megnézni belőle.359: Pont szó van benne róla, hogy a fizikát sok esetben matematikai, geometriai modellekkel lehet leírni, és mik ennek a következményei.
363: Az Euklidészi geometria csak az egyik alkalmazható.
-
Kisgépkezelő
senior tag
Pont, hogy nem fognak nevetni a mai "szöszmötölésen" ahogy mi sem nevetünk a régebbi korok eredményein, ha azt akkor, vagy azóta megfelelő tudományos igényességgel bizonyították. Az általad is említett görögökön például nem nevetünk, mert a matematika terén elért eredményeiket az elmúlt 2500 évben többszörösen bizonyították és azóta is a matematikai ismereteink alapjait képzik. Nem hiszem, hogy ha ma megfelelő tudományossággal igazolnak egy matematikai, fizikai, kémiai... elméletet, az ne állná meg a helyét 2500 év múlva ugyanúgy, ahogy ma is megállja helyét az Euklidészi geometria.
-
lev258
veterán
A kíváncsiság valóban jelen volt és a megismerés vágya is. Viszont az alapelv a gondolati úton történő megismerés (vagy elképzelés) volt. Vagyis nem volt sok köze a megismerés tárgyához, valamint az objektivitáshoz sem. Ezt váltotta le egy a jelenségek és a világ megfigyelésén, ezek megismétlésén és ezekből leszűrt tudáson és ellenőrizhető jóslatokon alapuló megismerés.
Lehet lovagolni a szavakon, meg a kor értelmezésein, de a lényegen nem változtat. A szó szoros értelmében értendő tudományos megismerés létezett régen (csak kevesen használták), most és létezni fog évezredek múlva is, méghozzá pontosan abban a formában, ahogyan ma. És akkor is tudománynak fogják nevezni, a mai formájában is, nem szöszmötölésnek. A módszer precízebb lesz, de az alapelvek nem fognak változni.
Tehát azt értsd meg, hogy egy mérföldkőnek nevezhető hozzáállás, látásmód jelent meg és vált a normává, mely tényeken alapuló megismerést vár el és eredményez. Ez pedig már nem fejleszthető vagy váltható le valami "jobbra", minden értelemben örökértékű, legalábbis ebben az Univerzumban, de talán még a másikban is.
És ami legalább ilyen fontos, hogy mindez nem hit kérdése azon kívül, hogy elhisszük, megismerhető a világ. -
Értem, csak a terminológia rossz. És a következtetés is:
Anno volt a filozófia, és ebből vált le a tudomány. Ettől még a filozófia nem lesz röhejes. A tudomány persze fejlődik, változik, de ez leginkább a válaszok pontosságára igaz, az alapok nem változnak, legfeljebb a részletek. A newtoni fizika egy ideig jó volt, aztán nem működött, ezért pontosítani kellett. De attól még mindig használjuk a newtoni fizikát egy csomó helyen, ahol felesleges a nagyobb pontosság.
Persze lehet a tudományból leválik valami, de szerintem nem. A tudomány azért tudott leválni a filozófiáról, mert a tapasztalt valóság felől közelít, nem pedig az az ember felől. És egységességre, objektivitásra törekszik, azzal, hogy igazolhatók a tételek. Már ami, persze mindig vannak fehér foltok, melyekről még nem tudunk mindent.
-
Nem, akkor még nem volt ilyen fogalom, hogy tudomány vagy tudós. Legfeljebb a világot megmagyarázó tudás, filozófia létezett, a kérdésekre válaszokat kutató emberek pedig filozófusok voltak, egészen kb Newtonig. Kb ekkor kezdett leválni a tudomány a filozófiáról.
Egyébként egyetértek, csak nevezzük nevén a dolgokat.
-
Valóban, a magyar közéletet nézegetve ma is tart...
#344: A történelem során elég sokszor volt ezek között kölcsönhatás. Egy kevés (de nem semmi) érdemmel professzori, majd rektori rangot kapó pártkatonáról/"bújtatott politikusról" nehezen mondja meg egy laikus, hogy nem a tudományt képviseli.
-
Volt, csak nem mindig az volt az irányadó, legnagyobb befolyással rendelkező gondolkodásmód. Az ókori görögöknél, rómaiaknál bátran érvelhettél logikus észjárás mentén, utána pár évszázadig Európában rövidzárlat volt. Időközben persze az araboknál és a távol keleten (Kína-Japán) ezalatt sem volt annyira elnyomva a józan ész.
-
Nem kellene, de mégis megteszem.
"Tudomány attól lesz valami, hogy annak tartják."
Nem. Semmi esetre sem.
A modern kori tudományos gondolkozásmód, alapvetően másként működik.
A megszerzett tapasztalataink alapján megpróbálunk egy teóriát/elméletet felállítani.
Ezt megpróbáljuk megfigyelésekkel és mérésekkel megerősíteni vagy megcáfolni. Ennek eredménye a mai ismereteink szerint megalapozott és helytálló tudományos ismeret.
Természetesen ez nem kőbe vésett törvény, az utódaink megerősítheti vagy pontosíthatják. Teljesen el is vethetik, mert megtalálják a hibát.
Ugyan így vélekedünk az elődeink felfedezéseiről és természeti jelenségek megértéséről. Arisztotelész azt gondolta, hogy a mozgás fenntartásához folyamatosan energiát kell befektetni. Ebben tévedett és lejegelte a fizika fejlődését több száz évre.
Newton tökéletesen leírta a gravitáció, klasszikus mechanikai értermezését. Einstein ezt kiterjesztette a relativitás elméletével. Illetve elméleteivel.
Tisztán látszik a hozzáállás változása. Newton törvényt alkotott, Einstein elméletet.
Azt érdemes megérteni, hogy a tudásunk és ismereteink az időben előre haladva dinamikusan változnak. Pont.A tudomány, ma attól tudomány, hogy az elméleti feltételezéseket megerősítik vagy megcáfolják. Éb nem atól, hogy tekintély alapon kijelentik.
-
-
lev258
veterán
-
lev258
veterán
Na itt a gond. A tudomány pontosan az, ami megfigyelhető, megmagyarázható, megérthető és megismételhető. A többi csak dogma. Vagyis ne nevezz a tudomány hibájának olyan eszméket/korszakokat, amiknek nincs közük a felsoroláshoz.
Volt idő, amikor az érvágás az akkori orvosok mindennapi eszköztárának része volt, de ettől még nem lesz az orvostudomány része. Mert semmi sem volt benne, aminek köze lenne a tudományhoz, csak néhány ember egójának és fantáziájának terméke. -
Kisgépkezelő
senior tag
Nemtom szerintem te nem érted, hogy hogy működik a tudományos gondolkodás, ezért szajkózod újra és újra a "tudomány tévedhetetlenségét", miközben olyan állítasokat teszel, amit 200 éves orvosi (amikor még épphogy kezdtük felülmúlni a háztáji kuruzslást) és 500 éves csillagászati példáknál (amikor még európa lakosságának alig pár százaléka volt írástudó) jobban alá kéne támasztáni.
-
Akkor azt írd, amit gondolsz. Kopernikusz és Semmelweis korában ők maguk voltak az "aktuális tudomány". Más kérdés, hogy akkoriban nem a tudományt ismerték el első helyen, hanem a vallásos dogmákat, szokásokat - ezekkel kellett nekik megküzdeni (és pl Galileinek is), nem pedig más kutató, logikus összefüggéseket kereső tudósokkal.
-
-
Kisgépkezelő
senior tag
Egyrészt a tudomány mivel nem gondolkodó személy, ezért nemigen tarthatja magát tévedhetetlennek, legfeljebb egy-egy tudománnyal foglalkozó személy gondolhat magáról kicsit túl sokat, másrészt azért bár voltak olyanok, hogy valamiről kiderült, hogy úgy hülyeség ahogy van, de hogy minden alkalommal sőt egyáltalán gyakran kapitális baromságokat csináltak volna, az azért erős túlzás. Az, hogy esetleg konteós oldalról úgy tűnik, hogy kicsit nagyra tartja magát egy-egy komolyan vehető szakember, az nyilván azért van, mert abszolút fogalmatlanokkal azért nehéz értelmes vitát kezdeni.
Hogy ne ismernék el életükben azokat akik előrevinnék a tudományt? Egy két régi példát a modern tudományok kialakulásának hajnaláról lehet lobogtatni, de azért manapság már senkit sem kergetnek őrületbe, mint annak idején Semmelweiset, csak mert kitalál valami újat. Voltam pár éve egy doktori védésen, ahol a végén az idős témavezető mosolyogva csak annyit mondott az egészre, hogy most tették 50 évnyi kutatói munkáját lábjegyzetbe, de azért láthatóan büszke volt a fiatalabb kollégája eredményeire. -
Pala
veterán
Megesik, hogy megdőlnek elméletek, vagy megcáfolnak addig igaznak tartott dolgokat, sőt, időnként még politikai v. gazdasági érdekek is beleszólhatnak kutatási eredményekbe, szóval vannak hullámvölgyek. De alapvetően a tudomány törekszik az igazságra és folyamatosan előbbre viszi az emberiséget a világ megismerése felé (többek között emiatt is áll szöges elllentétben pl. a vallással)
-
"amióta világ a világ, az aktuális tudomány mindig tévedhetetlennek és egytlen igazinak hitte magát"
He? A tudomány alapfilozófiája, hogy nem tartja magát tévedhetetlennek, sőt, díjazza a korábbi elméletek megdöntését/új felfedezéseket. A Nobel-díjat se arra osztják, hogy valaki újra leírja a Pitagorasz-tételt.
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- VoIP telefonálás
- Tőzsde és gazdaság
- OLED monitor topik
- ricshard444: Fényképező ? Telefon helyett
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Peugeot, Citroën topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Elektromos autók - motorok
- További aktív témák...
- HATALMAS AKCIÓK / MICROSOFT WINDOWS 10,11 / OFFICE 16,19,21,24 / VÍRUS,VPN VÉDELEM / SZÁMLA / 0-24
- AKCIÓ! MSI Z790 i5 14600KF 64GB DDR5 512GB SSD RTX 3070 8GB Rampage SHIVA Enermax 750W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 4070 Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- Canon imagePrograf PRO-6100S plotter - szinte új, 582m2 nyomat
- Honor Magic 7 Lite 256GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest