- Android szakmai topik
- Honor Magic V3 - mágikus realizmus
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Teljes külső kijelzővel hódítana a Flip7, ami kapott egy kistestvért is
- Megjelent a Poco F7, eurós ára is van már
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Gyűjtögeti a Xiaomi 16 az engedélyeket
- Samsung Galaxy A35 5G - fordulópont
- 8300 mAh, maradhat?
Új hozzászólás Aktív témák
-
ukornel
aktív tag
Én eddig csak kísérleti jellegű analóg csip demózásáról olvastam (RFID). A grafén elektron energia sémájában nincs tiltott sáv. Különböző szennyező anyagokkal kísérleteznek, meg szén nanocsövekkel akarjál kombinálni. Egyszóval, az egész még erősen alapkutatási szakaszban van, még sokára lesz ebből digitális processzor.
-
Z10N
veterán
Az IBM R&D reszlege korabban demozott grafen alapu fejleszteseket. Arrol mi hir?
-
wednesday
őstag
Lehetséges.
Igazából a lehető legrosszabb forgatókönyvre gondoltam, azzal, hogy a transzformátorokat károsodás ér. Ennek lehet még sok fokozata is. Bár olyan talán nem fordulhat elő, hogy az egész Földgolyón minden tönkremenjen. Úgy értettem addig lenne vége az "elektromos korszaknak", amíg újból üzembe nem áll.
De arra Tippem sincs, hogy mennyi idő lenne.
A Föld emlaradottabb régióit nem érné akkora csapásnént. Ez talán lehetőség lenne nekik, hogy ők kerüljenek előrébb. A fejlett államokat érné 100% erővel, az nagyon durva lenne.
Amire talán van esély, az olyan erős kitörés, amitől a műholdak adják be a kulcsot.
-
ukornel
aktív tag
Most látom a Fudzillán:
>>ASML [...] will sell 15 of its extreme ultraviolet (EUV) chip etching systems to a "single U.S. customer" who is probably Intel.<<
Nahát. Ilyen jól állnak, egy nap alatt meg is cáfolták a kételkedésemet?
-
wednesday
őstag
Hónapok, évek. Ez már az dönti el mekkora terület károsodott. Illetve, hogy van -e tartalék alkatrész. Gyártani áram nélkül meg elég nehézkes. Nos nem akarom azt mondani, majd meglátjuk milyen lesz, mert az nem akarom.
De gondolj bele 2 hónap (monjdjuk téli hónap) villany nélkül. A 1 hét is bőven sok.
-
ukornel
aktív tag
De jó, hogy egy gyártástechnológiai hír fórumában több szó esik a különböző természeti csapásokról, mint a Katasztrófavédelem rendes éves ülésén...
-
wednesday
őstag
1989 Kanada, olvass utána.
Pedig az közelébe nem volt az 1859-esnek.
"Amennyiben az 1859-eshez hasonló nagyságrendben találna föllobbanni a Nap, több transzformátort tenne tönkre, mint ahány cseredarabot készleten tartanak a raktárak szerte a világban. Hónapokba telne, mire mindenütt helyreállnának a rendszerek, s addig milliók maradnának világítás, ivóvíz, fűtés, légkondicionálás, üzemanyag, telefon, friss élelmiszer és gyógyszer nélkül."
(#46) Cooley18: Azt se tudom esszik vagy isszák -e amit írtál. Nem nézek ilyen sorozatokat. Te viszont meg kevés történelmet olvasol.
-
Auratech
őstag
Egy fincsi gammavillanás is tudna forró hangulatot csinálni. Naponta átlag egy megfigyelhető. Szerencsére messze van(másik galaxis) és csóvában terjed, ami eddig nem felénk irányult.
Ha a Tejútban pukkanna el valami haldokló neutroncsillag és felénk csapódna a hatásvektora, szépen legyalulná az ionoszférát, felsőbb légkört. ionizációs energiája a x190-nél több nagyságrenddel nagyobb volna.
Mintha éjjel felkapcsolnának a fejünk felett egy szép nagy, erős grillsütőt pár percre... -
drfedayn
tag
Egy kis mai friss. A qualcomm a snapi 820asait a tsmc helyett a samuval gyartatja majd le
-
mekker
őstag
Ha ténylegesen eljutnak az EUVL-ig addigra, akkor új távlatok nyílnak meg, folytatható marad a mostani szilíciumlapkás gyártás. A jelenlegi 193nm-es UV fényről átállnának a 14nm-esre, ami egy hatalmas ugrás. Az eszközőparkot hatalmas pénzekért cserélni kell majd (ez meg is rostálja majd rendesen a félvezető gyártókat), de utána már egyszerűbb lesz a gyártás 10nm alatt.
Bonyolultabbak ezek a gépek, vákuum kell a lézernek, meg egyelőre komoly gondban vannak, mert vagy egy évtizedet, meg dollármilliókat beleöltek a nagy gyártók, és még mindig problémát jelent a tömeggyártáshoz szükséges teljesítményű gyártósorok (lézerek) előállítása.
EUVL Wikipedia
Nem elképzelhetetlen, hogy még 10nm alatt sem állnak át, de már tényleg a mostani technológia végén járnak.
Esetleg a réteges elrendezéssel lehetne szépítgetni a helyzeten, de szerintem az szintén nagyon megnehezítené a tervezést, gyártást. -
Cooley18
aktív tag
Annyira költséges mutatvány lenne, hogy abból akár az ilyen helyzetekben keletkező károk javítását is képesek fedezni. Sőt, ha beüt a ménkű, akkor eleve olyan eszközökkel helyettesíthetik a tönkrementeket, amik ellenállóbbak, ergo ha nem üt be, megspóroltak egy valag lóvét, ha beüt, akkor meg ugyan ott vannak, mintha korábban kiépítették volna a védelmet, csak az idő múlásával még jobb technológiák állnak majd a rendelkezésükre. Meg aztán annyira kicsi az esélye, hogy ilyen erős sugárzás érje a Földet a közeljövőben, hogy ezzel jelenleg felesleges számolni. Mindez természetesen csak magánvállalatokra értendő.
Az infrastruktúra ellenállóvá tétele már egy más kérdés, hiszen az hatalmas közvetett károk keletkezését is meggátolhatja, de ez meg még több pénz. Majd ha egy államfő közeli barátja/rokona/ismerőse szert tesz olyan technológiákra, amivel relatíve egyszerűen és olcsón megoldható, akkor megcsinálják...
Illetve sokan úgy gondolkoznak, hogy ha várnak pár évtizedet, akkor olcsóbban és hatékonyabban védekezhetnek az ilyenekkel szemben.
Szumma-szummárum, jelenleg nem éri meg.wednesday: Túl sok Revolution-t néztél, nem?
-
ukornel
aktív tag
Hoppá efölött meg el is siklottam:
"A vállalat szerint [...] a 10 nm-es node-hoz használt eszközök jelentős részét át lehet majd menteni, illetve a bérgyártó 7 nm-en már EUV, azaz az extrém ultraibolya sugárzású litográfiát fogja alkalmazni."Az az "illetve" érzésem szerint egymással merőben ellentétes állításokat tesz egymás mellé. Hogyan lehet az eszközök "jelentős" részét átmenteni, ha közben egy olyan radikális lépés van, mint a "lágy" UV -> EUV váltás?
Vagy nagyon ügyesen játszanak, vagy ez tényleg csak üres marketingblabla, ahogy az imént Tigerclaw kolega mondta... -
Tigerclaw
nagyúr
Ez a szokásos "még nem fejeztük be, de már majdnem elkezdtük" marketingblabla. Sehol sincsenek a jelenlegi technológiában (ami az Intelnek lassan a múlt lesz), de már a 10 meg a 7nm-ről beszélnek.
-
wednesday
őstag
Egy brutális kitörésre nem tudom mi az esély. Valószínű nem sok, de tény, hogy a Napunk mindig itt lesz velünk, szóval hosszú távon megtörténhet. Ilyenkor a trafók is kinyiffannak és ezzel az elektromos korszaknak vége is, totálisan. Na az tényleg világméretű katasztrófa lenne.
Helyrehozni meg meg évek munkája lenne, HA lenne áram, ami nincs. Hiszen az iparunk is áram ellátásra épül. Itt drasztikus népességcsökkenés történne és kvázi újra fel kéne találni szép lassan mindent.
-
ukornel
aktív tag
"Az EUV litográfiával a bérgyártók régóta szemeznek, de a TSMC szerint ez a technológia még mindig nincs kész a tömeggyártásra [...] az újítás segítségével a fejlesztés komplexitása csökkenthető"
Kétségtelen, hogy a fejlesztés komplexitása csökken, mert nincs szükség arra a rengeteg leképezési trükkre, hogy az alkalmazott fény hullámhosszánál (193 nm) jelentősen kisebb struktúrákat hozzanak létre.
Viszont gond az, hogy a levilágításhoz használt fényforrás (lézerrendszer) és leképező rendszer komplexitása az egekbe nő. Élettartam, robusztusság, ezek gondot jelentenek, szemben az eddig használt excimer fényforrásokkal és a közeli UV-ban működő lencserendszerekkel.
Nem véletlen, hogy már csak az ASML gyepálja az EUV témát, akkorák a műszaki kihívások. Egy ilyen gyártósor felszerelése is horror pénz lesz. Kíváncsi vagyok, sikerül-e valaha olyanra gyúrni az EUV technológiát, hogy gazdaságilag kifizetődő legyen használni a fab-ekben.
Mark Bohr az Intel részéről tavaly úgy nyilatkozott, hogy egy "EUV-mentes" 7 nm eljáráson dolgoznak. Ez alapján az előző kérdést (valaha gazdaságos lesz-e az EUV?) még egyáltalán nem érzem megnyugtatóan lezártnak... -
#16820480
törölt tag
-
bteebi
veterán
Én úgy gondolom, hogy - amúgy érthető módon - meglehetősen optimista a becslésük. Nem hinném, hogy 2020 előtt érdemben lenne 7 nm-es gyártás, de ne legyen igazam.
-
-=MrLF=-
senior tag
[Ipon pletyka - A Samsung gyárthatja a Qualcomm Snapdragon 820-at]
"A jelek szerint a Samsung újabb megrendelőt csábít el a TSMC-től" -
#16820480
törölt tag
A napkitörések egy jó nagy részben elektronokból és protonokból állnak, az ér ide pár nap alatt.
Egyébként (nem kimondottan neked címezve) érdemes legalább a wikipédiát átfutni, mielőtt nekiállunk atomreaktort telepíteni
-
polika
senior tag
Jönnek majd más anyagok vagy kombinációk.. pl pl SiGe = 800Ghz/130nm-en alacsony hőmérsékleten, de azt írják fejlesztésekkel szobahőn is lehet a jelenleginél sokkal durvább sebesség, de votl korábban PH cikk is egyéb lehetséges leváltó anyagokról ahol 2 nagyságrenddel gyorsabb chipeket lehet elérni a jelenlegi technológiától.
Szóval nem csak a csík szélesség számol, csak a szilicium egy jó fejős tehén volt idáig, mert nagyon durván le tudták skálázni a csíkszélességet, és közben a szükséges feszültséget, így azonos áram felvétel mellett tudták emelni a számítási kapacitást közben. Viszont ha áttérnek jobb karakterisztikájú anyagokra akkor ugrásszerűen jobb teljesítmény hozható ki akár nagyobb csíkszélesség mellett és aztán megint lehet az adott anyagot majd elkezdeni miniatürizálni és leskálázni, hogy megint eljátsszák ugyanezt, csak más alapanyagból.
-
mzso
veterán
Most te úgy képzeled el, hogy a fény/sugárzás egy vonalban megy mint egy lövedék a puskacsőben?
Hát nem. A nap úgy általában nem csak egyszerre egy bolygót világit meg pl. Az atombomba sem csak egy irányba megy.
Ha a nap azon oldalán vagy ahol a kitörés is akkor szépen megkapod a sugárzást. -
Cooley18
aktív tag
Nem vagyok csillagász, sem szaki, de ez nem úgy működik, hogy van egy kitörés, ami pont a Föld aktuális helyzetére koncentrálódik, de a Föld nem várja meg 1 helyben. Egy napkitörés mire ideér, nagyon nagy teret fed le a Földhöz képest, de ha koncentrálódna is, akkor is előfordulhatna, hogy pont az az iránya, ahol majd a Föld lesz, amikor ideér...
Egyébként lehet védekezni ellene, csak költséges. És miután azoknak, akik védekezhetnének ellene, a pénz a legfontosabb, nem fognak védekezni ellene, mert nem éri meg... -
-
Kolbi_30
őstag
A paksi eromu alatt van egy orbitalis toresvonal..az is igaz hogy megnezik hova mit epitenek, de az olcso munkaero...stb legalabb annyit nyom a latba, ki van szamolva hol erdemes beruhazni, kenopenzel egyetemben. Europaban is lehetne gyartani , de nagysagrendekkel tobbe kerulne a munkaero mint pl ott ahol epp most gyartanak...stb A multik sem azert vannak magyarorszagon mert jo a klima ...stb hanem azert mert itt a berkoltseg toredeke annak ami pl a nemeteknel lenne ( mernok kap itt nettoba annyit mint nemetbe egy mosogato vagy portas) meg kapnak kismilio kedvezmenyt. Igy van ez a felvezeto gyartasban is, mindent a legkoltseghatekonyabban..stb
-
Dinsdale
tag
Marketingduma. Most, hogy hátrányba került a TSMC a Samsunghoz és hamarosan a GF-hoz képest, igyekszik valamivel megtartani a partnerek bizalmát. Persze ettől még igaz lehet, de addig a többiek sem tétlenkednek.
-
SaGaIn
senior tag
Elolvastam ezt: x190-napkitores
Nah most annyit fűznék hozzá, ha van egy napkitörés aminek fénye pont telibe kapja a földet,
és sugárzás pont 3 napra rá érkezik meg, akkor ez alatt az idő alatt a Föld megtesz közelítőleg 3 fokot a 360 ból a Nap körül.A nap föld távolság kb 150 millió km átalgosan, szóval nem kevés.
Ebből én azt vonnám le ha a napkitörés fénye "eltalál" minket akkor sugárzás éppen elsuhan mellettünk vagy csak egy kisebb részét kapjuk meg. Ugyanis a föld nem áll meg és várja be szépen azt a 3 napot ott helyben hanem tovább kering.
Bár ha van köztetek egy csillagász akkor cáfoljon meg ha marhaságot írtam.
Amúgy ha csak mágneses viharról van szó akkor csak szépen be kell bugyolálni minden elektromosat alufóliába és a Faraday kalitka megvéd.
-
moleculez
veterán
Tényleg ez is egy olyan dolog, mont anno a megapixel szám, csak itt kicsivel több értelme van. Más paraméterek is vannak, mégsem hallunk azok befolyásoló szerepéről, fejlődéséről semmit. Ha ennek is elérjük a határát, akkor majd raallunk más paraméterre, aztán mire kimaxolnánk mindent rajövünk, hogy tök fölösleges, mert van más út is...
-
SaGaIn
senior tag
De azért azt tudod hogy egy ilyen gyár nem azért kerül oda ahova mert közel lakik az igazgató...
Ahogy a Paksi Atomerőművet sem lehet csak úgy pl Miskolcra tenni.
Irgalmatlan mennyiségű pénz és energia volt ezeket megépíteni és fenntartani, nem lehet csak úgy átköltöztetni. Vagy többet felhúzni belőle... meg kell védeni ahogy lehet. Mondjuk földrengés ellen nem nagyon lehet védekezi...
Én is örülnék ha a TSMC kicsiny hazánkba vagy Európába költöztetne egy gyárat de ez a következő 50 évben nem fog megtörténni.
-
SaGaIn
senior tag
Nomtatható, önjavító chipek? mi? Gyerünk, csináljuk meg!
" sajnos külső természetes okok (No UFO) is okozhatnak nagyon durva pusztítást, amihez képest a Világháborúk kárai is eltörpülhetnek."
Akkor meg fel se keljünk reggel, mert eltalál egy cunami, vagy egy meteor? tényleg tegyünk le minden földrészre meg az északi sarkra is egy processzorgyárat... ébredj fel és igyál egy kávét...
nem jó dolog fél 11 kor kómásan össze vissza beszélni
-
lmisi
senior tag
Kérdéses lesz az új chipek élettartama, lehet már most is az. Nagyon nagy gond a koncentrálódott gyártás. Szinte csak egy két helyen fognak gyártani nagyteljesítményű chipeket. Ha bármi történik ezekkel világgazdasági válságot fog okozni, főleg ha egyszerre és nem sikerül rövid időn belül kiváltani őket.
Lassan el kéne kezdeni a gyártástechnológiák decentralizálását és hibatűrőbbé tételét. Anno az internetet is erre találták ki.
A katasztrófaszegény környezet nagyon elkényelmesített bennünket és azt hisszük környezeti katasztrófát csak mi magunk tudunk kelteni önmagunknak. Persze tudunk okozni és meg is tesszük, de sajnos külső természetes okok (No UFO) is okozhatnak nagyon durva pusztítást, amihez képest a Világháborúk kárai is eltörpülhetnek.
Szóval sokkal jobb lenne masszív önjavító, akár nyomtatható chipekre koncentrálni. -
SaGaIn
senior tag
nVidia és AMD nagy kártyáira gondoltam (960,970,980,Titan, 270,280,290,390)
Interceptor még a 3nm is az
Bár [megvalosult-az-egyetlen-atom-vekonysagu-szilicium-tranzisztor] (idén februári hír)
-
alevan
őstag
Ebből 2019 előtt szerintem nem lessz semmi (ellenben az Intel a fizika szabályait áthágva már az 1nm-t fogja súrolni).
-
Goblin12
őstag
válasz
GhanBuri Ghan #3 üzenetére
-
Mi lesz ha véget ér a csökkentés,mert hamarosan véget ér.
-
Emlékszem, néhány éve azt lehetett olvasni sok helyen, hogy lehetetlen még a 20nm is. Azóta megy a tömeggyártás 14-en, és itt lesz a 7 is. Asszem, most az 5-7 az, amin már tényleg nem lehet csökkenteni. Ezt mondjuk el is hiszem, de anno elhittem a 20-at is.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Android szakmai topik
- Honor Magic V3 - mágikus realizmus
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Steam topic
- Digitális Állampolgárság Program DÁP
- Teljes külső kijelzővel hódítana a Flip7, ami kapott egy kistestvért is
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Konzolokról KULTURÁLT módon
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- További aktív témák...
- Azonnali készpénzes félkonfig / félgép felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- HATALMAS AKCIÓK! GARANCIA, SZÁMLA - Windows 10 11, Office 2016 2019 2021,2024, vírusírtók, VPN
- BESZÁMÍTÁS! Asus TUF B450M R5 5600X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 XC 12GB Rampage SHIVA Chieftec 600W
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X260 - i5-6G I 8GB I 256GB SSD I 12,5" HD I HDMI I CAM I W10 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest