- Fotók, videók mobillal
- MediaTek lapka köré épülne a Galaxy S25 FE?
- iPhone topik
- Poco F5 - pokolian jó ajánlat
- Mi nincs, grafén akku van: itt a Xiaomi 11T és 11T Pro
- One mobilszolgáltatások
- HMD Fusion - öltöztetnéd megint
- Samsung Galaxy S22 és S22+ - a kis vagány meg a bátyja
- Redmi Note 7 - nota bene
- Poco X6 Pro - ötös alá
Új hozzászólás Aktív témák
-
TR3
tag
Csak a tények a kedvéért, az utolsó adatok szerint az USA atomerőműveiben használt urán 27%-a származik orosz urándúsítókból. Itt nagyobb részben más országokból odaszállított uránt dúsítanak, így a felhasznált nyers uránérc mindössze 12%-a származik Oroszországból. Az USA uránfelhasználásának több mint 70%-át Kanadából, Ausztráliából és Kazahsztánból vásárolja.
-
TR3
tag
válasz
E.Kaufmann #25 üzenetére
Mondjuk egy értelmesebb világban, ahol nem a végtelen növekedés meg fogyasztás bűvöletében élne mindenki, megoldás is lehetne. A valóság azonban az, hogy az energiaigény gyorsan növekszik, ennek kielégítésére meg egy olyan erőmű, amit évtizedes távlatokban lehet megvalósítani, alkalmatlan. Kína pont jó példa erre. Kb 30 GW atomerőművi kapacitás van építés alatt, jóval több mint bárhol a világon. Ehhez képest csak az utóbbi 2 évben több mint 110 GW új szénerőművet helyeztek üzembe.
A tóriumos erőműből eddig egyetlen, kísérleti 2 MW-os blokkot építettek a kínaiak. Ráadásul ez is SMR koncepció lenne, ami szerintük a 2030-as években kerülne kereskedelmi forgalomba, vagyis 2040 előtt biztos nem épül belőle értelmezhető kapacitás. Ez addig csak ígéret, a tény meg az, hogy eddig senkinek sem sikerült gazdaságilag fenntartható SMR koncepciót prezentálni. Ráadásul ha valamelyik rivális csodatechnológia, mint mondjuk a CCUS (CO2 leválasztás és tárolás) hagyományos erőművek számára hamarabb beérik, az még tovább csökkentheti az atomerőművek iránti érdeklődést.
-
Kaiku
senior tag
válasz
E.Kaufmann #14 üzenetére
A hidrogént mint erőművekben használatos üzemanyagot felejtsük már el! Nem tudunk olcsón, környezetkímélően hidrogént előllítani, bányászni meg nem lehet!
Ki azaz idióta aki az édes vizet képes elhasználni arra, hogy hidrogén legyen belőle!
Másik nagyon nagy baj a hidrogénnel, hogy nagyon reagens és nagyon nehéz tömíteni.
Inkább a rendelkezésre álló metánt, olajkisérő gázokat, biogázokat kellene nagyobb mértékben is hatékonyan felhasználni, hogy az atomerűművek mellé, nem pedig elkáklyázni. -
E.Kaufmann
veterán
-
TR3
tag
Az SMR reaktorokat mindig ezzel marketingelik, hogy előregyártott modulokból milyen gyorsan össze lehet majd dobni őket. Ehhez képest a kínai HTR-PM is 9 évig épült, a teljesítménye meg szerény 210 MW.
Az amerikai NuScale-nek is van papíron egy 77MW-os blokkja, amiből akár 12 összekapcsolható, így elvileg egy közel 1 GW-os erőmű is építhető belőlük. Mikor bejött az AI őrület a részvényárfolyamuk megtízszereződött, mert minden elemző azt vizionálta, hogy ezzel etetik majd az adatközpontokat. A gond az, hogy ebben az évtizedben tuti nem lesz működő erőművük, így nekik nem a mostani, hanem a 2030-as évek megújuló és energiatárolási technológiánál kell majd jobbnak lenniük. Ezek meg úgy néz ki sokkal gyorsabban fejlődnek manapság mint az atomenergia.
-
Locutus
veterán
-
TR3
tag
válasz
E.Kaufmann #14 üzenetére
Kína tavaly szeptemberben 111.49 GW tárolókapacitással rendelkezett, ez előző évhez képest ez 48%-os növekedés volt, úgyhogy nem hiszem, hogy ezzel nekik problémájuk lesz. Egyébként egész kísérletező kedvűek, így ennek 2-3%-át mindenféle egzotikus megoldások adják (pl. sűrített levegő, lendkerék, sóolvadékos, gravitációs energiatárolás).
Mivel úgy néz ki, ez elég gyorsan tud bővülni, így most nem tudok hinni benne, hogy a világ energiaproblémáira a 10+ évig épülő, pár gigawattos atomerőművek adják majd a megoldást.
-
Robitrix
senior tag
Amúgy egy átlagos adatközpontban a felhasznált energiából úgy a 53%-a megy el a szerverekre, 11%.ot használnak az adattáró egységek, 3% energiát eszik meg maga a hálózat. a maradék kb. 43% a hütésre megy el. Ezért is fontos, hogy lehetőeleg bővízá helyekre ls relative hidegebb környezetben legyenek elhelyezve az adatközpontok. Akkor könnyebb és olcsobb a hütésük. Európa legnagyobb adatközpontja Norvégiában épül valahol a sarkkör körül. Amúgy kisérleteznek tengerbe sülyesztett kisebb konténerekben vagy nagy tartályokban kialakított kisebb adatközpontokkal is. Persze nem a trópusokon inkább északon, ahol meglehetősen jeges a víz. Besülyeztik a part mellett a tengerbe. egy ilyen kamion méretá konténerben vagy tartályban el lehet helyezni pár ezer szervert. Persze úgy kell megcsinálni, hogy nagy mértékben automatikusan üzemeljen ne kelljen kiemelgetni a vízből mert be kell embernek menni hozzá.
-
Robitrix
senior tag
válasz
E.Kaufmann #14 üzenetére
Az ár-apály erőművek teljesítménye alapvetően nem olyan nagy. a komolyabb teljesítmény. eléréséhez igen komoly beruházás és környezet átalakítás kell. A világ legnagyobb árapály erőműve dél-koreában van az elméleti teljesítménye 254 MW. Ez egy gátrendszeren van ami egy 12,5 kmes tengeri gáton van. 8 m körüli a szint változás. van a gát mögött egy mesterséges tó ami úgy 30 négyzet kilométar abba és abból engedig ki be a vizet a szint változáskor turbinákon át. Azért az nem ugyan az, mint mikor egy hegyifolyó feéduzasztott vizát eresztik át egy 100 méteres duzzasztó gáton. a max 8 méter különbség azért nem ad hatalmas energia mennyiséget. ráadásul van amikor semmit nem ad, mikor éppen kivan egyenlitve a gát mögötti tó és a tenger szintje. azért a sok méternyi vizszint különbség csak napi kétszer alakul ki pár órát.... Csak naponta van apály és dagály. ráadásul eltérő erővel. a dagály akkor a legerősebb, mikor éppen arra az oldalra esik a hold. a másik dagály kisebb, mikor a föld túl oldalán van éppen a hold. Réadésul nem lehet folymatosan csak befele engedni a tengert a tóba valahová középre kell belönni a szintet, hogy van amikor befele folyik a viz van amikor kifele.... Szóval igen csak hatalmas költség és környezeti átalakítás 250 MW max áramért. Némileg olyan mint a nap és a szél. nem mindig sütm a nap nem mindig fúj a szél és nem mindig müködik az árapályerőmű. nem is minden helyszin alaklmas árapály erőművek építésére.
-
Robitrix
senior tag
A helyzet az, hogy egy centralizált nagy adatközpont teljesítmény /energia mutatója jobb, mint több kisebb rendszer. Persze az is kérdés, hogy végsősoron mire is használódik el egy adatközpont teljesítménye. Valami értelmes dologra vagy arra, hogy megnézzék onnan a 278 milliomodik cicás videót. Vagy ott tárolódik akárkinek a szelfis képei, amik ha racionálisak akarunk lenni lófaxot se érdekel. Legfeljebb csak akkor, ha szekfizés közben elüti az úthenger, mert annyira marha volt...
-
E.Kaufmann
veterán
A szél, nap és az olyan vízerőművek mellé, mint pl apály-dagály, kellene azért tárolói kapacitás is, ami pl vagy giga akksi parkok vagy egy spéci tározós vízerőmű (naggyon esetleg hidrogén vagy üzemanyag szintézis).
Ha nem is a teljes kapacitásukban 1:1 arányban, de tárolás nélkül úgy lehet járni, mint Spanyolország járt. -
GypsFulvus2
őstag
Ez egy jó cikk erről. A megújulúk részaránya közel sem lepkefing, de gyakorlatilag csak a folyamatosan növekvő energiaigényt tudja (?) fedezni. Az arányuk nő, de közben az elfogyaszotott fosszilis energia mennyisége is nő, az atom pedig stagnál.
-
TR3
tag
Mindeközben Kína áramtermelése 2024-ben nagyjából így nézett ki:
szén: 5864 TWh
víz: 1356 TWH
szél: 992 TWh
nap: 834 TWh
atom: 445 TWh
gáz: 303 TWhNem gondolom, hogy nincs szükség atomerőművekre, de abból a hülyeségből is ki kellene jönni, hogy a nap meg a szél lepkefingot sem termel. Egyébként Kínában a megújuló energia részaránya jelenleg 31% körül van.
-
Kaiku
senior tag
Az atomerűnek az alapellátást kell/kellene biztosítania minél nagyobb %-ban. Ehhez jöhet az összes többi kiegészítő erőmű.
Ahol nagy flexibilás és távfűtés és hűtés kell, oda sok gázmotor is kell. A szélerőmű és a napelemeserőmű meg jó kiegészítésnek ott ahol van állandóan szél és sokat süt a nap. -
Locutus
veterán
Szerintem itt a hangsúly azon lehet, hogy építeni kellene atomerőművet. Úgy egyáltalán, hogy legyen miről beszélni.
Az USA-ban 1db épül az elmúlt 10 évre vetítve, míg pl kínában 24. És nem csak ez a gond, hanem hogy a kínaiak 23 gen3 passzív biztonságút építenek, és ráadásul már 1 gen4-et is, ahol fizikailag lehetetlen a túlhevülés, és a saját hulladékát is "elfogyasztja".
Ez különösen aggályos ha azt nézed, hogy mindkét ország 85% felett állít elő elektromos áramot fosszilis üzemanyagból, és lényegében bármennyi erőforrást pazarolnak szélerőműre, meg napelemre, azok lepkefingot sem tudnak hozzátenni ehhez. Szóval kell az atom, nincs mese. De hogy mit kapcsolnak hozzá, arról csak akkor lehet majd beszélni, ha van mihez...
-
Kaiku
senior tag
Ez kb így fog megvalósulni csak nem atomerőművel fogják az adatközpont villamos és hűtés igényét kiszolgálni, hanem gázmotorokkal!
A gázmotor telepítése, üzemeltetése, szervizelése és a flexibilitása sokkal egyszerűbb mint az atomerőműve.
Magyarán az adatközpontok közelébe lesznek a gázmotorok letelepítve.
Egyébként az atomerőmű, alaperőműnek kiváló. -
Kaiku
senior tag
Ez úgy hívják, hogy szigetüzemű kapcsolás!
Pl ha van egy olyan gázmotorod aminek 0,4kV-os a generátora, akkor azt nagyon könnyen lehet kapcsolni egy 0,4kV-os alhálózathoz és még transzformátor sem kell hozzá!
Ha ezt az alhálózatot leválasztod vagy soha sem kapcsoltad az Országos villamos hálózathoz, akkor létre is jött a szigetüzem! -
Trailblazer
veterán
És az atomerőművet igénylő gamer PC-kkel mi van?
-
dchard
veterán
válasz
Feketelaszlo #2 üzenetére
Már bocs de energetikailag mit jelent hogy "még az előtt veszik meg az áramot, hogy a hálózatra kapcsolják"? Mégis hol lenne ez a pont? A generátorok pólusain?
-
Feketelaszlo
senior tag
Itt az lett volna az ötlet, hogy kapun belül települnek az adatközpontok, vagyis még azelőtt veszik meg az áramot, hogy azt a hálózatra táplálnák. Ez más típusú erőművekkel amúgy gyakori, pl. vegyipari üzemek, cementgyárak szoktak veszteséghőt haszonosítani és amellé olcsón kapják az áramot. Csak gondolom a nukleáris energia hatóságoknak is voltak aggályai azzal, hogy külsősök járjanak be az erőművek területére vagy tőszomszédságába, szóval nem feltétlen az áramár az egyetlen indok.
-
gorbep
senior tag
Kár, mert az adatközpontok ilyen irányú fejlesztése egy támogatandó irány volt...
Ahha... mert ha nem az erőmű mellett fogyaszt ugyanannyit, akkor nem emeli meg az áram árát...
Pedig ott kisebb lenne a hálózati veszteség, és bár gondolom a számítási terhelés változik, de az adatok továbbíthatóak globális szinten (a villamos energia nem), így a terhelés optimalizálható.
Ha grimaszolnak, mert hogy a kritikus infrastruktúra ne legyen ilyen szinten centralizált, azt még megérteném, de ez így BS
Új hozzászólás Aktív témák
ph A Constellation Energy mégis inkább az olyan projektekre koncentrál, ahol a normál elektromos hálózatra kötik az adatközpontokat, és nem közvetlenül az atomerőművekre.
- Kézilabda topik
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Hogy is néznek ki a gépeink?
- BestBuy topik
- DOOM: The Dark Ages - Megérkeztek az első értékelések
- Tudományos Pandémia Klub
- Azonnali fotós kérdések órája
- Fotók, videók mobillal
- sziku69: Szólánc.
- További aktív témák...
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5g 8/256gb - Szép állapot, akár beszámítással
- LG 70UN74003LA Smart LED Televízió, 70" (177 cm) - 4K Ultra HD, HDR, webOS
- TP-Link RE650 AC2600 (RR650) WIFI hatótávbővítő
- BONTATLAN Új Iphone 16 és 16 Plus 128-512GB 1év APPLE garancia gyári független Deák AZONNAL Átvehető
- ÚJ Bontatlan iPad Air 6 - 7 gen 11 és 13 Minden szín 1 év Apple Garancia Azonnal Átvehető DEÁK Térné
- Samsung Galaxy A33 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- LG 49WQ95X-W - 49" NANO IPS 10 Bit - 5120x1440 5K - 144Hz - USB Type-C - HDR 400 - G-Sync - FreeSync
- LG 45GS95QE - 45" Ívelt OLED / 2K WQHD / 240Hz 0.03ms / NVIDIA G-Sync / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- Honor Magic 7 Pro 512GB / 12GB RAM / Fekete / Független / Újszerű állapot / 3 év gyári garanciával!
- BLUESUMMERS NVMe SSD adapter
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest