- Már készül a rajtra a Xiaomi 15T Pro
- iPhone topik
- Google Pixel topik
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
- Samsung Galaxy Watch Active 2 - láthatatlan gyűrű
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Megérkezett a Google Pixel 7 és 7 Pro
- Sony Xperia 1 V - kizárólag igényeseknek
- Xiaomi Smart Band 10 - a hetedik napon megpihen
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
T1B3R1U5 #291 üzenetére
Gondolom UEFI-s telepítést csináltál és ezek szerint minden OK. Nem bonyolult ez, na meg előzőleg ugye bőven ki lett tárgyalva itt a téma.
Az SSD valóban megváltás rendszermeghajtóként, pláne egy lassú, 5400 RPM-es mobil HDD után, ami a legtöbb laptopban szokott lenni. Egy ilyenen ugyan a Linux Mint valamivel pörgősebb a Windowsnál, de olyan sokkal azért nem, nem fog repülni az sem. Ellenben SSD-vel már mindkettő villámgyors lesz. Ha utólag esetleg kedvet kapnál a dual-boot megoldáshoz, akkor a telepítéshez a leírás már linkelve volt. Nem különösebben bonyolult az sem. Esetleg előtte lehetne a Windowsról egy mentést készíteni pl. a Macrium szoftverével, aztán akkor pláne be van biztosítva minden.
Szívesen!
-
T1B3R1U5
csendes tag
válasz
T1B3R1U5 #290 üzenetére
Üdv!
Csak jelezni szeretném, hogy a korábban hosszasan ecsetelt tervem mostanra teljesen kész és tökéletes!
Fent van a Windows10 és minden kötelező kiegészítő program! Egy élmény így, az SSD-n üzemeltetett rendszerrel a gép! Minden azonnal indul és fut hiba nélkül! Szuper lett! Köszönöm a szakmai és lelki támaszt King Unique!További kellemes hétvégét!
U.i.: Igazából most, hogy teljes mértékben meg vagyok elégedve a ("hipergyors")Windows rendszerrel, egyelőre hanyagolom is a Linuxot! Jó ez így nekem!
-
King Unique
titán
válasz
T1B3R1U5 #288 üzenetére
Annyi mondjuk megvan az UEFI-nél, hogy azzal is lehet szívni, pláne ha bugos. Ami pl. egyes laptopoknál előfordulhat, illetve az asztali PC-khez képest a laptopoknál nem ritkán amúgy is egyszerűsített, avagy lebutított UEFI BIOS szokott lenni. Jártam már úgy, hogy pl. egy Linux EFI módban történő telepítése után nem lehetett F2-vel belépni a BIOS-ba, csak a BIOS frissítése oldotta meg a problémát. Na meg a Secure Boot is bekavarhat, mert erre vonatkozó aláírása sem minden Linuxnak van és ilyenkor telepíteni sem lehet őket, max. csak kikapcsolt Secure Boot mellett. De láttam már olyan laptopot, amelyiknél alapértelmezetten be volt kapcsolva UEFI-s bootolásnál és nem lehetett kikapcsolni, nem volt olyan opció a BIOS-ban. Viszont pl. az Ubuntu, Fedora, illetve az előbbire épülő Linux Mint rendszereknek van aláírása, tehát azok EFI módban normál esetben bekapcsolt Secure Boot mellett is telepíthetők és használhatók.
Szóval lehet kontra az UEFI-nél is, de ha azon az Acer laptopon OK és nem bugos, akkor nyilván telepíthető annak megfelelően a Windows 10 és a Linux Mint egyaránt. Ha eddig is EFI módban volt telepítve a Windows és GPT séma szerinti a lemez (ellenőrzés), akkor meg vélhetően az újratelepítés után is megfelelően fog működni. Na meg a Windows 8.1/10 rendszereknek az UEFI-GPT szerinti telepítés már mondhatni jobban is fekszik. A Windows 7-nél indokoltabb inkább a BIOS-MBR mód, mert az nem támogatja teljes körűen az UEFI-t és pláne laptopoknál lehet emiatt probléma (példa).
Egyébként eddig nem került szóba, de nem feltétlen muszáj erővel újratelepítést csinálni csak azért, mert a rendszermeghajtó le lesz cserélve SSD-re. Ilyenkor opció HDD-ről SSD-re a rendszer klónozása is, számos program van ilyen célra. Ha az SSD kisebb tárolókapacitású, az sem feltétlen gond, mert a HDD-n lehet előtte zsugorítani a rendszerpartíciót, hogy ráférjen az SSD-re. Erről legutóbb egy másik topikban volt szó bővebben. De, ha esetedben a tiszta telepítés lenne számodra egyszerűbb és előnyösebb, akkor csinálhatod nyilván úgy is.
-
King Unique
titán
válasz
T1B3R1U5 #286 üzenetére
Ha UEFI-s a laptop és biztosan aszerint akarod telepíteni a Windowst, akkor igen, az annak megfelelő opciókat célszerű beállítani az UEFI BIOS-ban. A SATA vezérlőt pedig lehetőleg AHCI módra javasolt, ami a "Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?" leírásban is szerepel. A Rufus beállítása megint egyértelmű, vagyis a GPT-UEFI opció kell választani FAT32 fájlrendszerrel. Egyes alaplapoknál működik EFI módban az első is NTFS alapon, de korántsem mindegyik támogatja, pláne a laptopok. A bootolás sorrendjénél egyrészt a telepítés idejére a HDD-t akár ki is lehetne venni a laptopból és akkor biztosan nem lesz gond az előző válaszban említett dologgal sem. Másrészt laptopoknál is szokott lenni pl. F9/F12 funkcióbillentyűvel előhívható boot menü, ott is ki lehet választani a pendrive-ot, nem muszáj ehhez külön állítgatni a sorrendet. De, ha a tiednél kell, akkor csináld annak megfelelően.
A Linuxnak szánt partíció leválasztása ráér akár a Windows telepítése után is a lemezkezelőben, ami az előző válaszban linkelt leírásban is szemléltetve van. Na meg pont az a lényeg, hogy nem kell neki Windows alól partíciót létrehozni és pláne nem NTFS-re formázni, mert elég csak egy nem lefoglalt terület és majd formázza magának pl. Ext4-re a Linux telepítője. De nem az egészet, mert még pl. swap partíció is kell neki stb., ami a linkelt leírásban szintén szerepel. Külön /home partíciót nem feltétlen muszáj külön létrehozni, az opcionális.
Szívesen!
-
King Unique
titán
válasz
T1B3R1U5 #284 üzenetére
Üdv!
Az MBR / GPT partíciós séma egy rendszermeghajtónál attól függ, hogy pl. a Windowst Legacy BIOS (CSM), avagy UEFI mód szerint telepíted rá. Tehát ezt először el kellene dönteni és annak megfelelően nekilátni. Ha UEFI-s a laptop, akkor az EFI mód szerinti telepítés is opció lehet. Vannak az UEFI-nek bizonyos előnyei (bővebben), mint pl. a gyorsabb POST-folyamat, de ettől még nem lesz sokkal gyorsabb a bootolás, illetve van amikor alig lehet észrevenni. Azt alapvetően az SSD fogja nagyon megdobni a lassú, 5400-as mobil HDD-hez képest.
A Windows 10 telepítésénél a telepítési adathordozó elkészítéséhez opció a Microsoft weboldaláról letölthető MCT is, az Legacy (CSM) és UEFI módban történő telepítéshez egyaránt jó. De megoldható akár máshogyan is az ISO-fájl letöltése, majd a kiírása a pendrive-ra. Az utóbbi linkben a Rufus használata is részletezve van, ha azzal akarod megoldani. A 3.X verziók amúgy egyszerűsödtek és már csak 2 opció közül lehet választani, amelyek használata magától értetődő. Aztán még a megfelelő boot mód beállítása, illetve a megfelelő boot eszköz kiválasztása is fontos ahhoz, hogy Legacy / UEFI mód szerint történjen a telepítés. A telepítés előtt pedig szokás fizikálisan a többi háttértárat leválasztani, vagy akár a BIOS-ban letiltani / átállítani a sorrendet, hogy ne fordulhasson elő EZ. De nem feltéten muszáj, mert elvileg ha particionálatlan terület van megadva telepítési célnak (SSD) és ott manuálisan létrehozva a telepítővel a rendszer számára fenntartott kisebb partíciók, akkor normál esetben nem kerülnek másik lemezre.
Ha Windows & Linux dual-boot megoldást akarsz, akkor először a Windowst javasolt telepíteni, majd utána a Linuxot. Ezt itt most nem részletezném, számtalan leírást találni hozzá pl. ezen a fórumon is.
• Képregény - Windows mellé Ubuntu (legacy)
• Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- LG 55G3 - 55" OLED evo - 4K 120Hz 0.1ms - MLA - 2000 Nits - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync - HDMI 2.1
- Lenovo ThinkCentre M720q/ Dell OptiPlex 3060- 3070/ Hp EliteDesk 800 mini, micro PC-Számla/garancia
- Azonnali készpénzes nVidia RTX 2000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 7500F 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! Gigabyte Z370M i5 9400F 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700XT 8GB ZALMAN S2 TG Corsair S650W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest