- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- iPhone topik
- One mobilszolgáltatások
- Yettel topik
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Samsung Galaxy S24 - nos, Exynos
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Fotók, videók mobillal
- Apple iPhone 16 - ígéretek földje
-
Mobilarena
Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.
Új hozzászólás Aktív témák
-
didyman
őstag
Kizárt. A tápegység feléledésére, a gomb megnyomásától számítva 300ms van. Ha ezidőn belül nem jelenik meg a PG jel (márkás tápokban pedig csak akkor jelenik meg, ha a kimeneti feszültségek tűrésen belül vannak), az alaplap táphibát fütyül és nem indul el. Valami mással lehet egybeesés.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
De nem kell nagyobb áramra méretezni. Eleve az áramerősség kérdése értelmetlen, mert rDSon-ra megy ki a játék és nem összes áramterhelésre, hiszen hatásfokot szeretnénk látni. A primer oldali kapcsolóknál ez még mindig lényegesebb, mint hogy a félvezető mekkora áramot visel el, az messze, bőven alatta marad a SOA-nak.
Azt az IGBT-t meg is kell hajtani, de ott is már pár éve a bázis kapacitását annyira le tudták tornászni, hogy sima PWM fokozatban is remekül használható.
Az önrezgő és a rezonáns nem ugyanaz. EVIG előtétem nekem is van, de az semmiképpen sem rezonáns még. Egyébként gyonyorű kapcsolás.[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Ennek ellent mond, hogy a megvalósított, működő kapcsolások mind jobb hatásfokot tudnak felmutatni elődeiknél úgymond, csípőből és ez nem csak az aktuális legkisebb rDSon-t nyújtani képes FET-eknek köszönhető. Egyébként ez a megoldás talán a kompakt fénycsöveknek köszönheti elterjedését, ahol már régen kitűnt a hatásfokával, és azzal, hogy a legputtóbb alkatrészekből megépíthető relatív üzembiztosan (legalábbis amíg a cső gyújtani képes, mert ha nem sikerül neki, a tank elfőzi a kapcsolóeszközöket), 20-23W-os csövek alatt még mindig a tranzisztor saját hűtőzászlójára hagyatkozva csupán.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Leszámítva a nagyon ritka, több trafós megoldásokat, elegendő csak az ATX csatin tesztelni. A többi csatlakozó parasztvakítás. A PGOK késleltetésén kívül minden más tesztelése egy multiméterrel pontosan olyan hatékony, mint akár az LCD kijelzős változattal, mivel annak mérőmodulja is pont olyan hasznavehetetlenül lassú és érzéketlen tüskékre, zajokra. További baja ezeknek a dobozkáknak, hogy a tápot kb. semennyire sem terhelik, úgy meg minden eredmény fals tud lenni. A PGOK tesztelésére pedig egy 300ms-ra hangolt monostabil multivibrátor egyszem LED-et hajtva és a PGOK vezetéket a resetre kötve alkalmas.
[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Esély mindig van. tegyél rá valami CD-ROM-ot és zárd össze a zöldet-feketét az ATX tápcsatin. A tápban alul/túlfeszvédelem van a kimenetekre, ennyit tudsz így megállapítani, ha nem áll le, akkor kis terhelésen határértékeken belül van. Ennél több teszteléshez komolyabb műszerezettség kell.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Nem, pont a rezonáns topológia miatti teljes, szinuszos üzem miatt sokkal kíméletesebb félvezetőnek (ZVS-nincs kapcsolási veszteség, csak vezetési, marha jó hatásfok, nincs szükség snublerre, nincs kapcsolási zajtermék), tekercsnek (nincs önindukció, a vasmag nem annyira kritikus), kapacitásnak (magasabb ESR megengedhető), diódának (záróirányban a terhelése sokkal kisebb) ez a működés, eleve a kondik iránt nem támaszt akkora igényeket, olcsóbb és kisebb kondi elegendő adott feladathoz. Ami a rezonánsnál gond (volt), az a széles teljesítménytartomány, ahol stabilan fent kell tartani az üzemet.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
A CM6800 max 250kHz-ig üzemeltethető, a késői, "kicsi trafós" tervekben ezt ki is használják, a ZVS megoldások meg bátran mennek tovább (L6591: 500kHz, egyes frissebb kis teljesítményűek meg 1MHz-ig is), felfelé, hiszen az üzemi freki egyik rákfenéje volt a négyszög forma jelalak, a végtelen meredekségével. Nem esik hallható tartományba semmi, üzemi esemény, ez pont a tervezés egyik lényeges pontja volt ezelőtt sok évvel, amikor még a 65kHz volt inkább a plafon, na ott voltak gazdagon közvetlenül ezokból zenélő tápegységeink.
A klf. green-mode PWM vezérlők miért nem ide valók, ilyenek működnek a készenléti fokozatokban is, TOPswitch, TNY, és hasonló integrált vacakok, meg diszkrét vonalon az SG6841, a National 1203-as vezérlője, meg sokan mások (még az MC384x sem akar kikopni). Ezek mind PWM-ek és mind adapterekben mindennaposan előforduló típusok, ha ilyeneket javítok, akkor valószínűleg elég elterjedtek. PFC meg fel sem merül ilyesmi, kisteljesítményű eszközöknél."Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Ha megnézel egy PWM fokozat kimenetét, akkor könnyen beláthatod, hogy a vágási körfrekvencia sem fog hallható tartományba esni. A szabályzó nem dolgozik máshogy, a PWM üzem jellemzőjeként változik a kitöltési tényező. A kapcsolóüzemben hallható zajok nagy része interferencia, mechanikusan létrejövő, a kitöltési tényezőtől nagyban függő lengések a tekercs menetein, vasmagban, vagy akár kondenzátorban (azok felépítése miatt). Másik jellegzetes zaj a kis terhelésen szakaszosan leálló PWM vezérlők elindulási-leállási folyamatának rendszerint bőven hallható tartományba eső ciklikussága. Ez egy ismert hibájuk és a fejlesztések egyik mozgatórugója is ezeknél az eszközöknél, de normál körülmények között egy PC tápjában nincs szó ilyesmiről, ez a telefontöltők jellemző területe.
Ventilátorcserénél többen elfeledkeznek arról, hogy a cseredarab minimum feszültsége, melyen képes elindulni, is egy fontos paraméter. Állva maradó ventilátor egy passzív hűtésre semennyire sem tervezett tápegységben hamar fog gondot okozni.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
A kérdés annyiból jó, hogy sok mai lap esetében nem indokolt, hiszen minden az energiahatékonyságról szeretne szólni. Ez fokozottan igaz akkor, ha nincs diszkrét VGA a lapban. Egy szál a csatlakozóban 6A-ig terhelhető. A plusz négy szálban van eleve kettő olyan, ami már feleslegesen került bele, a 12V egyedül az, ami lényeges plusz benne, ez is az említett PCI-Express VGA-k helyi ellátása miatt (de ne hidd, hogy a külső csatlakozós megoldásnál csak onnan történik áramfelvétel, rendszerint valami jár az alaplapi ellátás felől is).
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Sgt. Chris #7715 üzenetére
Legközelebb légy szíves, a nagy tápos témát vedd igénybe, itt kicsit más a téma, nem a mindennapos tápkérdésekkel foglalkozunk. Köszönjük!
[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #7707 üzenetére
Mégis igazad van, elnézést kérek tőled a kirohanásért.. Érdekes, na ilyet sem láttam még.. A PTP2007-ben tényleg így van kötve az első google-találat szerint, de ez egy ősi 200W-os modell, a 300-asban már biztosan test felé zárt tranzisztor van (előszeretettel szokott megdöglend), meg abban a 350-es Macronban is, amit éppen karbantartok. Mindenesetre ez egy rohadt veszélyes megoldás, eleve a -5V kicsi terhelhetősége miatt is (ha az a vonal 0V fölé kerül, a soros port körüli alkatrészek fognak érdekesen elhalálozni meg a BIOS régebbi lapokon), meg amiatt, hogy ha meleg a táp, akkor nem kis időre, hanem folyamatosan kap 17V-ot a 12V-os venti, ami főleg akkor lesz érdekes, ha mondjuk éppen a megszorulása miatt csökkent le a hűtés.. Nem normálisak ezek a Macronnál..
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #7664 üzenetére
Dehogy mennek így! Az volna még csak szép! Honnan veszed ezt a sületlenséget? És nem fog tudni leszabályozni a táp, a 12V rákerül az 5V-ra és nincs, ami elnyelje a kondikban tárolt energiát azonnal, tehát meg fogja rántani az 5V-ot felfelé. 6V felett már imába kulcsot kézzel kell tekinteni az 5V-on járó elektronikára. Egy táp védelme sem tud mit kezdeni egy ágára kerülő, annál magasabb feszültséggel, mivel befelé nem tud áramot nyelni! Tehát ezt a hülyeséget ne is erőltessük, meg a -5V felé, atyavilág..
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Igazi jó fogyasztói rutin, meg azoké is, akik ilyeneket ajánlanak, hogy 3 évente kell cserélni :-( . Értelmetlen vásárlás, pazarlás, szemétgyártás. Az első GPS-ek, amiket kiszórtam gépekbe, 7 éve mennek már. A kisebbekben (350-ig) a készenlét és a 12V-os kör pufferei szoktak elmenni, egyik sem drasztikus jelenséggel, a nagyobbakból 500-as szokott lenni nagyon ritkán asztalon. Aztán az új táp árának töredékéért javul. A 300-as Enermaxom 2001-es gyártás, egyszer azért kondiztam meg, mert nagyon ráértem, aztán nem akartam kockáztatni, de a kondiknak semmi bajuk sem volt még. A 80+ goldról annyit, hogy pusztán anyagi oldalról közelítve, nagyon soká fog annyit megspórolni, hogy az extra árát behozza.
A garanciaidővel nem kell foglalkozni minőség szempontjából, nem az a mérvadó.
Az első kérdésedre visszatérve: Ez olyan, mint az időjárás, semmi biztos pont nincs benne. 5 év alkatrész-élettartammal számolnak a gyártók, ez gyakorlatilag a kondik öregedése révén valósul meg, valamint a forrasztásokkal van még gond. Más így kifejezetten nem öregszik egy tápban belátható időtávon belül.."Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz szab.tam #6665 üzenetére
A kondik melegednek, de a disszipációjuk bele kell férjen a passzív üzembe is, jó ESR értékkel nem lehet számottevő az érték egészen nagy áramerősség mellett sem.
Ragasztó talán van készen is, inkább olyat használj, ami bevált, ismert. De nem muszáj ragasztani, ha tudsz stabil rögzítést alá, fölé."Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz actions9 #6661 üzenetére
Azért nem ajánlott, mert többek egybehangzó tapasztalata szerint alakult ki róla vegyes kép. Ezt egy 200 órás teszt nem fogja felülírni. A minősége változó, példányonként, időszakonként eltér erősen, nem véletlenül került oda, ahova. Én is sok jól működőt látok belőle, de nem ettől lesz bátran ajánlható, és itt ilyet komoly szakértőktől nem is fogsz hallani..
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz szab.tam #6662 üzenetére
Táp: Valami rezonáns belsőre épülő (80plus gold minősítésűek között vannak ilyenek) keress. A rezonáns topológia sokkal kisebb zajt (EM és hallhatót), hőt termel, igénytelenebb kicsit az alkatrészekre.
-Bordára SEMMIT SEM szabad kivezetékezni a tápból: A hűtendő eszközökön nagy áram folyik, a hozzávezetések eleve kapacitásra, induktivitásra kompenzáltak. Instabil működés és zaj az eredménye, ha ezt hosszú kábelekkel megtoldjuk. Tehát a bordák helyben, vagy azok helyett alu/rézlap marad, és onnan pl. hőcsővel tudod elvinni a meleget.
-A primer borda rendszerint feszültség alatt van. Azt megszakítani, illetve további bordára kötni megfelelően minősített szigetelés, érintésvédelem nélkül tilos. Szerencsére ez a terület melegedésben nem túl számottevő terület.
-Az eredetileg bordán lévők mellett szükséges hűteni a főtrafót, az áramváltót (ha van, a rezonánsban rendszerint már nincs is) és esetleg a PFC tekercsét. Kondit nem-ha valamelyik hűtésre szorulna, azt inkább cserélni kell. Ritkán van néhány teljesítményellenállás, légcsatornában. Ha a graetz híd nem hűtött, vélhetően szükséges lesz hűteni, kb. egy pártíz négyzetcentis felülettel.
-Maga a panel számára elegendő, ha élére állítva kap levegőt úgy jhopgy a melegedésnek kitett alkatrészek felfelé legyenek, ne az azokról érkező melegebb levegő szellőztesse a többi alkatrészt."Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz gainwardgs #6637 üzenetére
Ilyenkor annyira látom értelmét sokat rizsázni valamiről
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz gainwardgs #6635 üzenetére
Attól, hogy nem hiszed, még lehetett-ezt sem te, sem én nem fogjuk már tudni. Ha az a hiba egy gyengén sikerült PN átmenetet jelent, akkor logikus, hogy amíg komolyan terhelve nem volt a táp, gondot sem okozott. A nem bírja szuflával azért zárható ki, mert minden normális tápban van túlterhelés védelem, mely azt jeleni, hogy semmilyen üzemi körülmények között jelentkező túlterhelés nem okozhat katasztrofális gondot a táp tervezett alkatrész-élettartama során.
Ki esett neked? Szakmai érveket próbálok sorolni, tapasztalataimra támaszkodva, te meg jössz ezzel a modi vagyok dumával. Közlöm veled és a többiekkel is, akik itt ilyesmire gondolnak, hogy amikor szakmai hozzászólást írok, pontosan ugyanolyan fórumozó vagyok, mint ti. A szakmai kérdéseket pedig k..va örülnék, ha nem terelnénk személyes vonulatokba. Lehet, hogy a stílusom messze nem tökéletes, de ilyen paranoid feltevésekkel sem időm, sem kedvem foglalkozni, úgyhogy erről csak ennyit óhajtok közölni, hogy félreértések elkerülése végett, kinőttem az ilyen gyerekes kivagyi játékokból."Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz gainwardgs #6633 üzenetére
És az egy tapasztalatodat, aminek valós alapját nem lehet ellenőrizni (hogy valóban ettől ment-e tönkre a táp és nem volt más, rejtett hibája) valós érvnek gondolod ahhoz, hogy általánosítani lehessen? Nem kötekedni akarok, komolyan kérdezem.
Tuningról nem esett szó, de ha rendszerszinten, hatásfokokkal 430W körül kér egy tökösebb I7-es CPU-val, akkor azért annyira nem drámai a helyzet egy I5-tel.[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Árkot ásni
Macerás. A PS_ON kezelése kicit problémásabb, ha tápot kap a lap, akkor annak is zárnia kell, mintha megnyomtad volna. A PG-t illene időzíteni. Tulajdonképpen alaplaponként egy lokális elektornika lenne szép, ami figyeli a lap felől a PS_ON-t, aztán akkor ad tápokat meg PG-t rendben. A tápokat lehet valami böszme P csatornás eszközzel kapcsolni, a PG-t RC taggal időzíteni 100ms környékére pl., a FET-ek meghajtását és az RC tag komparálását meg egy négyes műveleti erőlködővel elintézni."Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz gainwardgs #6625 üzenetére
És miért nyírná ki? 300W TDP-je van, annyit az életben nem fog felvenni, pláne nem állandóan. Abban a konfigban ellesz ez a VGA és a tápot sem fogja megenni.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Pfejj. De miért írják rá, hogy 450W.. Ilyen félvezetőkészlethez, jesszusom. 20A-t tudó dióda, de 3,3V-on 24A-t mond a címke. Miért pont olyan ágon hazudnak, amit ma már semmi sem használ ekkora mértékben? Meg az a kondikészlet, jaj. Y kapacitások kimaradtak, de miért pont azok, azt sem értem.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Dagidög #6603 üzenetére
A zenben nem kell kondit cserélni, meg a panel rettenet ócska minőségű, ha nem muszáj, ne bolygasd meg. Baja a PS223-as IC-vel szokott lenni. Előterhelés verziótól függően van benne. Ventilátor nem szükséges mellé, csak a por bejutását könnyíti meg.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz FrozenThrone #6592 üzenetére
Ha csak szélzaja van, akkor egy alapos takarítás kell a tápnak.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz FrozenThrone #6584 üzenetére
Mi a haldoklás jele? Szorul, morog? Ezek többnyire javíthatóak hosszú távra. Ha cserélni kell, a légszállítás egyezzen, és a minimum feszültség is legyen legfeljebb ugyanakkora, mint a gyárinak.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
-
didyman
őstag
válasz fatallerror #6568 üzenetére
Ez a vadiúj termékeknél is reális veszély, úgyhogy ezen nem is szabad túl sokat gondolkozni :-) . A hálózati eseményekre felkészülhetsz egy UPS-sel, de a villám ellen nincs az az otthoni eszköz, ami megnyugtató védelmet tud nyújtani-Akkora energia, olyan rövid lefutással, hogy már csak az általa keltett EM-tér is simán veszélyes mindenféle elektronikára.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz fatallerror #6564 üzenetére
Nincs életkor. tervezett élettartam van. Ez 5 év. A tápok azért ennél tovább tudnak élni, mivel az élettartamot rendszerint pár filléres kondi jelenti. De ez sem kőbevésett, a GPS-ek nagyon jó kis tápok tartósságban.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Mert nem "rendes" négyszög. Az UPS a kimenetén igyekszik valami szinuszhoz hasonló formát adni, megtartva a jó hatásfokot. Ehhez a négyszögjelet 2^n szorzóval modulálja az 50Hz-es alapra. Az eredmény se nem szinusz, se nem négyszög, az adott effektív értékhez szükséges csúcs viszont el fog térni. Ezt lépcsőzetes közelítésű kimenetnek hívják a gyártók.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz ---Lasali--- #6551 üzenetére
Tudom. A lényeg az, hogy nem kell feltétlen dual voltage a működés függvényében. Ezért kérdeztem, amit :-) . Mert ha csak erről van szó, az a ventiben is két dióda bonyolultságú dolog inkább :-)
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
A 180V kb. OK. Az oka annyi, hogy a négyszöges kimenetből ez a műszer által számolt effektív: A szinuszos feszültségnél a műszer tulajdonképpen a csúcsértéket méri (egyenirányítás, pufferelés), amit gyökkettővel osztani kell és így lesz belőle effektív érték, ezt teszi a műszer is. Mivel az effektív értéknek kell egyeznie (mert az izzón ekkor lesz 100W a 100W szinusznál és négyszögnél, vagyis a görbék alatti terület integrálja egyezik), a négyszögnél pedig a csúcs (ideálisan) egyezik az effektívvel, a műszer pedig készségesen osztani fog, az eredmény ennyi lesz (az elvinél magasabb, mert a te tünetmentesed közelíti a szinuszt, négy félhullámból rak össze valamit, ami burkológörbével szinuszt látszik adni-jó rondán csinálja amúgy, én gyanakodnék valami pártíz nanós szűrőkondi hibájára, vagy a FET-ek gate-jei körül, meghajtásban a pár mikrós kondikra).
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz ---Lasali--- #6522 üzenetére
Jól elbonyolítod. A dual voltage miért szükséges, van hűtés készenlétben is? Mert ezt a funkciót nyugodtan ki lehet hagyni belőle.. És akkor elég a rendes venti is (egyébként a két bemenőfeszt két diódával lehet közös nevezőre hozni ;-) ).
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #6520 üzenetére
A dióda pedig de bizony tönkre fog menni! 125 fokon a katalógusadatnak csak töredék áramerősségét, és töredék disszipációját fogja elviselni! Ráadásul a 125 fok az ha borda hőmérséklete, a diódán ennél magasabb van.
A hőmérsékleti egyensúly meg nem 5 perc, hanem több óra után alakul ki..[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #6505 üzenetére
Ha nem rögzíti, KH-s lesz, Annak is van hangja, de hamar más hibákat is produkál egy nagyáramú eszközben (régi rádióban meg nem feltétlenül, ot remek parazita kapacitás lesz belőle). Nem ez a tipikus a zenélő tekercseknél. Újraforrasztáskor meg éri hősokk a tekercset, amitől a zenélése is meg fog változni többnyire.
[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #6504 üzenetére
A tömeggyártásban nem a kínai forraszt kézzel (olyan is van, de ritka), hanem egy kemence, előhevítéssel, ónfürdővel. Azt nem igazán lehet elrontani szelektíven, illetve de, csak akkor nagyon :-) . A forraszok legnagyobb baja az ólommentesség. Az alkatrészlábak ilyen oxidációja valóban tipikus volt régi Orion eszközöknél és egy sor más akkori terméknél, de itt tápegységekről, korszerű eljárásokról van szó, ahol ilyen nagyon esetszerűen fordul elő, jellemzően a barnára melegedő ellenállások, illetve a mechanikailag igénybe vett alkatrészek (KH-ssá váló, melegedő csatlakozók) járnak így. Az oxidrétegen nem kell az ónnak átdiffundálnia, a folyasztószernek dolga azt megoldani.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #6498 üzenetére
A forrasztás során a forrasztóón a folyasztószer révén a rézzel fémes kötésbe fog kerülni. A hideg forrasztást nem azért hívjuk hidegnek, mert lehűl ( :-) ), hanem mert a merev forrasztás előszeretettel reped el, ridegsége okán, vagy mert a forrasztás nem megfelelő hőmérsékleten vagy nem elég tiszta felületen történt. Teljesen felesleges a lábak lecsiszolása rézig, hiszen fémes a kötés és újraforrasztás során is az lesz hibátlanul, a hiba nem az ón és a réz "között" alakul ki, hanem az ónban. Egyébként a ciripeléshez semmi közvetlen köze a forraszoknak (ha azokkal van baj, annak más, jellemzőbb tünetei vannak), az jellemzően az általad is említett inter ferenc, de gyakrabban a tekercs meneteinek rögzítése, azaz annak hiányossága, a főtrafó impregnálása gyakran nem tökéletes.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
-
didyman
őstag
válasz #68686080 #6480 üzenetére
Én mondanám inkább, hogy ami működik, azt ne akard megjavítani. A Capxonok szekunder oldalon viszonylag ritka kivételtől eltekintve működnek, nem kell cserélni azokat. A 850 GLN nem szervertáp egyébként, erre a célra, van alkalmasabb az FSP-nél. De ha már ilyen feladatra szánod, és Rubycon alá nem adnám a felújítást :-) .
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #6463 üzenetére
A 110V üzem miatt, mivel az átkapcsolás feszkétszerezőt gyárt a graetzből. De ennek nem sok köze van a topológiához, A két soros kondin az ESR is összeadódik, a félhidat kicsatoló fóliakondi mögött így adja magát a megoldás, hogy alacsonyabb ESR és harmonikus termék mellett nyelessük le a trafó áramát az egyes kondikon, így azok kisebbek lehetnek, illetve gyengébb minőségűek. Azóta persze a nagyobb feszültségű kondiknál volt előrelépés árban, megbízhatóságban, de az ilyen megoldásokat ma is csak a neves gyártók alkalmazzák, az olcsójánosok meg továbbra is a régi verziót.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #6418 üzenetére
De, olcsóbb, a nagyobb feszükltségű kondikból a kínálat is szűkebb és az ár is fajlagosan nagyobb. Na meg a két kisebb kondit ügyesebben el lehet pakolni. A két tranzisztornak meg semmi köze a dologhoz. :-)
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Source16 #6097 üzenetére
Dehogy kell cserélni. Szedd ki a venti végéből a zégergyűrűt, szedd le a rotort és takarítsd le a tengelyt meg a perselyt, majd egy kevés lágy zsír segedelmével (olaj NEM jó!!) rakd össze. A portól nem zörög, sosem attól zörög, hanem a kiszáradó csapágytól (a golyósban is az a baj, hoyg a tengely a perselyen siklik, és amiatt zörög, mert ott szárad ki, a valóban golóscsapágyas ventit így nem lehet szétkapni). A por miatt kevéske szélzaja lesz esetleg, ha meg a tengely szedi össze, akkor megszorul.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #6089 üzenetére
18+18=36 :-) .
18A-es ágankénti terheléshez a 25 fokon 20A-t tudó dióda nagyon kevés. Ilyenből kettőt párhuzamosan raknak ágankénti esetben. Ha közös, akkor a dupláját. A védelemnek pedig az a dolga, hogy bármely üzemi körülmények között előbb szólaljon meg, mint a védett eszköz.
16A-es áramerősségig a másfeles kanóc használható megfelelő kötéssel. A PC-tápokból is legalább ilyen kanócok lógnak ki, ha márkás, de nem is ez a gyenge pont, hanem a csatlakozók: Ezeket 6A-ig hitelesíti a gyártó darabonként. A tápra írt áram meg nem a kábelekre, csatlakozókra vonatkozik.[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #6084 üzenetére
A logikai H szint 5V toleráns logikán 2V feletti értéket jelent (a TTL kimenetén a garantált "H" szint a Vcc 2/3-a). Persze rendszerint 5V közelében jár és gyanús, ha nem ennyi, de bőven akad kivétel, többnyire 3,3V körüli értékekkel.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz építész #6074 üzenetére
Értem én, hogy te annak a gyártónak hiszel, akit végeredményben a pénzeden kívül semmi más nem mozgat, de a józan ész, a kézzelfogható mérési eredmény az már smafu? Az ilyen ajánlások sajnos azért születnek, hogy a maguk részéről a gyanú legkisebb szikráját is lekotorják. Mivel a minőségi tápegység címszóba az eladó érdeke és a vásárló jóhiszeműsége, meg a marketing ögyessége szerint sorolódik termék és nem a minősége szerint, ezért muszáj nagyot mondani az AMD-nek, nVidiának erről és sajnos sok esetben jogosan, mivel a márkás, jó nevű gyártó terméke is ipari selejt felé tendál, de legalábbis a címkét alulról hazudja (és erre a tényfeltáró teszteken kívül a hivatalos szervek nem fognak sokat adni). Ezt viszont nem muszáj birkaként követni, és éppen ezért vannak olyan fórumok, ahol a közösségben szereplő, számodra ismeretlen, de ettől még hozzáértő emberek véleményére végeredményben lehet számítani, és így ésszerűen fejleszteni, nem kidobni, nem költeni, vagyis nem pazarolni sem erőforrásokkal, sem pénzzel. Én azt javaslom neked, tényleg minden jóindulatommal, hogy ebben a témában a fentiek szellemében csak olyan felelős módon adj tanácsot, amiben magad is szerzett tudásra alapozol és nem a gyártók weboldalaira-hiszen pont ez a lényege ennek és a hasonló témáknak is.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
A 2SK3564-ből csak egy volt (elvileg igen)? Ha két tranzisztoros a híd, akkor mindkettőt cseréld. Ha van source ellenállás és megnyúlott, akkor a PWM vezérlőt is bátran cserélheted, meg a segédtápot is át kell nézni, optocsatolk, kisebb tranzisztorok, diódák főleg.. A 20N60-ak 600V-os FET-ek, az eredeti 900V-os. Szeretjük ott a minél nagyobb Uds értéket, de ha nincs más.. Az eredeti FET rendelkezett egy kb. 20-30V-os zener diódával a GS lábak között, ezt a 20N60-nál külön kell rárakni. Nem illik kihagyni.
Alacsony ESR kondi helyett soha nem rakunk simát!
Primer puffer: A 820uF sehol sem kapható körülbelül. Bontani kell. 680uF is elegendő lesz, ha nagyon nincs más, akkor a 470uF is (Kb. 300W-ig minden gond nélkül), mindkettőt cseréld azonos értékűre. Ha van hely és kialakítható, minél rövidebb huzalozással, főleg a panelen eredeti helyén, akkor szerezz egy 330uF/400V-os kondit minimum és azzal pótold a kettőt, a 110V-os üzemet (ha van kapcsolója) kösd ki.[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Bjørgersson #5521 üzenetére
Akkor hogy segítsünk?
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Bjørgersson #5517 üzenetére
Ez olyan kérdés volt, hogy van egy kocsim, tolhatok bele 10w40-es olajat?
Típus, pontos típus.."Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz erikke17 #5516 üzenetére
"Egy FSP ilyenről még nem hallottam"
Ez nem "hiba", vagy gyengeség, hanem működési sajátosság. Amikor a PFC-nek még híre-hamva nem volt, a szünetmentesek már rég költséghatékony és nagyon jó hatásfokú négyszöges kimenetet használtak. Az aktív PFC meg by design erre a feszültségformára igyekszik ohmikus terhelést szimulálva hasonló áramalakot biggyeszteni, amit meg az UPS heveny túlterhelésnek vél. Generálisan ezért semelyik APFC sem kompatibilis a négyszög jelalakkal, némi trükközéssel azzá tehető, de ez elég nagy méretet igényel, illetve az UPS áramkorlát algoritmusa és a PFC aktív eszközének agresszívebb áramkorlátozása így-úgy megkerülheti a dolgot. A puding próbája meg az evés."Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz DjDanee87 #5506 üzenetére
CWT bél, jó az. A kikapcsolás oka és az utánhűtés között semmi összefüggés nincsen, a hűtés készenléti 5V-ról folyik, mely kör független a főkörtől és annak védelmi eseményeitől is, egyszerűen valamelyik ág megszűnésekor időzít egyet (egyszerűbben RC-tag+komparátor, bonyolultabban monostabil multivibrátor). Ha a táp védelme áll le, akkor nem szükséges kikapcsolnod a gépet, hiszen leáll a táp és nem is tudod rendszerint egy 230 kihúzásáig visszakapcsolni.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
A 12V-osnak nagyobb a menetszáma, mint az 5V-osnak, kb. arányában. A -12V vékony huzalt használ és ellenkező tekercselési iránnyal van bekötve. Csak erre kell figyelni. vastagabb (több szál) lehet a vezeték, az nem baj, a szín csak a kínainak segít beazonosítani a tekercset, lábakat hajtogasd odébb, lakkra vigyázva.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Történelmi pillanat. Egy működő, igazi, eredeti JENCI! JNC 235W, 2003-ból. Kiválóan üzemel. Egy Prescottot hajt meg. Nem merem kicserélni, ha megneszeli, azonnal bosszulja.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Reped a vasmag, aztán ez lesz a vége. Csere, aztán működik, többnyire egyszerű, a tényezője úgysem ismert már, de elég tág határok között van az alkalmas. Csak arra figyelj, hogy a tekercs kialakítása stimmeljen, két szál az 5V-ra pl, meg a bekötés, és vékonyabb ne legyen a mag és a huzal sem.
Ez Delta volt?[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Felesleges szűrni, a szekunder oldalon lévő izzó remekül elnyeli az önindukciót. A kapcsolót szokták szikramentesíteni egy kondival, egyébként a gond csak annyi lehet, hogy az izzó zérusközeli ellenállásával a trafón felépülő mágneses mező szép nagy, több periódust átölelő áramcsúcsot hoz össze induláskor. Ennek szűrése nem is egyszerű feladat, és nem kicsi, nem olcsó. És nem is jellemző, hogy gondot okoz. Ha a lámpa kompakt fénycsöves, akkor meg bnármi is lehet, kínai kompaktban nincs zavarszűrés, ha GE vagy Philips, akkor sem sajnos.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Petzval #5476 üzenetére
Ehhez kell legalább egy jó hosszú antenna, ami kilóg a PC fémházából. Annyira azért ez nem egyszerű, amiképpen leírod. A power gomb lezárása biztosan alkalmatlan ezen a kábelhosszon ilyen zavar felvételére, ráadásul pergésmentesített, tehát holmi impulzus nem tudja megfogni, valamint akkor a gép kikapcsolását is indítaná a lámpa kapcsolása. Földelési gond, illetve gyengülőben lévő tápegység tud ilyet okozni, de a jelenség pontos lekövetése egészen nagy bonyolultságú okozatot is gyárthat olyan okkal, mely az alaplap tervezési sajátosságaira vezet vissza többnyire.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Van egy olyan baj is, hogy a motorok induktívan terhelnek, és elég jelentős önindukciót is gerjesztenek, amivel kezdeni kell valamit, mert a táp a kimenetén megjelenő magasabb feszütséggel nem tud mit kezdeni, hibajelként ez is megjelenik, aztán valami lesz belőle..
Nézd meg, hogy mi füstölt, lehet, hogy a dióda a -12V-on. A védelem egy zener dióda lesz, ZY28 körül, a két 12V között záróirányban, valamint egy soros dióda a kimeneten, a zener előtt.. De ez csak egy felszínes dolog egyelőre, mindenesetre működhet. A -12V ebben tekercsről jött, vagy trafóról?"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
-
didyman
őstag
válasz mr_ricsi #5467 üzenetére
A szabványleírás azt tartalmazza, hogy az ágak áramkorlátját úgy kell megválasztani, hogy az ne károsíthassa az alaplapot, vagy más hardvert.
B.ssza meg, hogy mindig csak egy hülye küszöböt kell csak egy kicsit átlépni. :-) Aki ezt szabványba írta, nem ért az elektronikához.
Mi lenne, ha innánk egy sört?
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
-
didyman
őstag
Hány évesek? Pont azt ajnároztam a szomszédban, az egyik legjobb táp kb., bár a nagyon fiatalokról nincs sok infó, az öregebbekben meg a fujhyyu kondik.. Ha fejjel elfelé üzemel, az forraszhiba lesz. De ki ne dobd őket, annyi biztos .
Az USB-ről nincs táplálás, a 24V-ból táplálkozik stabilizátor. Nem szokás kombinálni a tápellátást így, de az USB érzékelése az 5V jelenlétével, vagy a data lábak lezárásával történhet, mindkettőt használják ki/bekapcsolásra.[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
A 24V a motoroknak kell gondolom, az elektronikának meg van helyi stabilizátora biztosan (múltkor javítottam Logi momót). A szabályzás az működni fog, pont azért akarjuk 12V-ra rávarrni, ha a + félről etetjük meg, akkor a - is rendben lesz hozzá, hiszen a terhelés szimmetrikus, a tekercs közös. Ami pontatlanság marad, az a motoroknak mindegy lesz. Schottky nem kell ide, veszteségünk alig lesz rajta ekkorka áramon, és nem mindig egyszerű 100V-osat beszerezni, az FR meg olcsó, filléres kacat, bárhol kapható/kinyerhető (akár a fel nem használt ágakon lévő is).
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Ha a -12V az áramstab tekercsről származik, akkor nem igazán lesz alkalmas komoly terhelés nélkül, ebben az esetben célszerűbb a +12V-os ágat egyenirányító dióda anódjáról (vagyis a trafó 12V-os szekunderéről, de mindenképpen a másik dióda közeléből) egy legalább 100V feszültséget tűrő FR (fast recovery) dióda katódját kötni. A visszacsatolást át kell alakítani, bár ekkora áramra talán nem szükséges, de célszerűen az 5V-ról (régebbi ATX szutykok) induló, vagy arra domináns visszacsatolást néhány ellenállás módosításával/beültetésével/többi ág figyelésének kiiktatásával 12V-ra kötni. Az áramstab tekercset ekkor szedd ki, a többi ág diódáira sincs szükség, ahogy a kondikra sem, így minimálisan jobb hatásfok lesz, egyszerűbb belvilág, nem lesz szükséges előterhelés (esetleg minimális)van hely más dolgoknak, stb.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Bogyó bá' #5448 üzenetére
Jól látod. Az oka az Intel eltökéltsége ezügyben (maximum 240W egy ágból), annak veszélyessége okán (szerintem a 10A is tud tüzet gyújtani és 5V.-on 30A addig is létezhetett, de fogadjuk el érvnek). Az összegzés oka csak annyi, hogy adott egy szumma 25A-rel terhelhető ág, ebből lehet aszimmetrikusan elosztani (mert ez elég jellemző) 14-15A-re. A figyelés meg ágankénti és összeget is képző, ezutóbbi nem bonyolult, komparátorokkal kivitelezhető.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Bogyó bá' #5445 üzenetére
Azért csipognak össze, mert a 12V egy tekercsről fakad (olcsóbb így trafót gyártani, és a jellemző, "kurvakicsi" rézveszteség miatt nincs is jelentősége, hogy az egyes ágak terhelése miként hat egymásra) és az egyenirányítás is közös (ha a marketingben leírt, egymásra nem ható 12V-os ágakról beszélnénk, a dióda rdiff ellenállása már számottevő kéne legyen, de hát..), ezt követően a közös áramstabtekercs és első puffer után, egy-egy kis értékű, huzalból hajtott ellenállás osztja ketté az ágakat, melyek az áramkorlát ágankénti "érzékelői". A tipped jó, a barnával húzott vezetékek lesznek az egyik ág, míg a perifériák a másik. Hogy ez mennyire felel meg két 12V-os ágnak, értelmezés kérdése. :-) . A legtöbb táp így csinálja egyébként, olcsótól drágáig, a kiugróan nagy teljesítményűeknél van bonyolítva csak.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Én kérek elnézést akkor gyorsan, félreértettem a hangnemet. Sok tanácsot adsz itt, gondoltam, akkor van bőven rálátásod a témára, ezért nem értettem az amatőr kérdést. Tényleg ne haragudj.
A kondicserével az a "baj", hogy tipikusan a szekunderköri nagyokra koncentrálódik, a kisebb méretű, púposodásra sem feltétlenül hajlamosakat nem szokta érinteni, pedig az alapvető működésért felelős kicsik ugyanúgy okoznak rengeteg bajt a készenlét, a segédtáp, és a teljesítményeszközök körül. A készenlét igazán gyilkos is tud lenni, a valahol előkerült, aktív PFC-s chieftec 420-asokban a PFC segédtápja tud megszaladni olyan mértékben, hogy szerencsés esetben egy zener+ellenállás, szerencsétlenebb esetben a 12V-os stabilizátor és a PFC aktív eszközei mennek el, valamint a szekunder oldali védelem zenerdiódája is (ez a szerencse, hogy van itt ilyen, máskülönben ez a fesz kijutna a kimenetre is, 7-8V körül meg csúnya munkát végez). Az oka a készenléti táp aktív eszközének emitter körében használt, emitter DC munkapontját hidegítő kondér. Viszont az ilyen jellegű hiba általános olcsóbb tápokban, ahol a szekunder oldali zener hiányzik, aztán ebből lesz lukas déli híd, elfőtt hálókártya PHY.. A jelenséghez hozzátesz az is, hogy jellemzően a hidegen álló kondikkal lesz baj, amíg a táp nincs tartósabban leállítva és 230 nélkül hagyva, addig működik hibátlanul, aztán hidegen induláskor meg csattan. Szerencsére mára ez a dizájn kiment a divatból, ha fárad a kondi, akkor a készenlét erőtlenné válik, a többnyire közös főköri segédtáp meg a főkör indulásakor csuklik meg. Másik tipikus baj a forrasztással szokott lenni, bordán ücsörgő, melegedő alkatrészek kontakthibáznak, ebből tudnak érdekes dolgok kialakulni, ha nem csattan el, akkor viszont gazdagon megszórja a kimenetet tüskékkel, amit elvileg el tud nyelni több-kevesebb sikerrel a kimeneti PI-tag, de egészen kevés túllövés is elegendő ahhoz, hogy gondot okozzon. Ez is hőmérsékletfüggő lehet. A főkör szekunder oldalán, például a 12V-os ágon lévő dióda rendszerint 100V feszültségtűrésű. Erre szükség is van, a PWM üzem és az alkalmazott trafó sajátossága okán a dióda 60V körüli záróirányú terhelést kap. Ezt a feszültséget el kell viselje a diódák lábaival párhuzamosan kötött RC tag (snubber) is, melynek kapacitása előszeretettel kezd el szivárogni, változatos problémákat okozva terhelésfüggő módon, szélsőséges esetben a tápegység indulni sem képes, ha a kapacitás innen hiányzik, valamint az egyenirányító diódát annak zénerfeszültségéig is igénybe veheti. Gyakori az is, hogy ellenállás megnyúlik, hőmérséklet, vagy nagy feszültség hatására elfárad, aztán változatos dolgokat produkál, ez készenléti körben szokott probléma lenni, ahol az aktív eszközt egy nagy értékű ellenállás indítja meg, amíg annak nincsen saját tápellátása. Jobb esetben megnövekszik ellenállása, rosszabb esetben a 300V körüli feszültséget sokszor észre nem vehető átütéssel juttatja rá az érintett eszközre.. Ha ilyenkor az ellenállás nem cserélődik, az új félvezető is erre a sorsra jut majd."Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Nem kimondottan értelek, mi a célod. Amit írtam, elég objektív dolog, mindenképpen arra van szükséged, hogy feltárjak 63 fajta hibajelenséget, melyet nem old meg a teljes kondikészlet 20-30%-nak cseréje és mélyrehatóbb hibakeresést igényel? Próbáld meg értelmezni, amit írtam, nem bonyolult, feltételezem rólad, hogy menni fog, ha már itt ennyit írogatsz és nem kell reszeljük hasztalan a témát.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Csak ugyanúgy semmire sem megyünk vele. Egy műszer a pillanatnyi, tüskeszerű túllövéseket belengéseket és a rárakódó zajt nem tudja, nem fogja mutatni, márpedig ez a nagyobb baj a tápfesszel, nem az aktuális átlagértéke. Első közelítésnek persze alkalmas, csak nem zárja ki a tápfesszel összefüggő hibát.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
Lomexnél van minden. Fillérekért. Amennyi munkaórát beleteszel ebbe, ahhoz képest is :-) . Egyébként a panel forrasztása elég macera tud lenni, 50W-os Weller TCP alatt nem nagyon fogod tudni áthevíteni megfelelően a vastag kábelkorbácsokat és a nagy felületű fóliákat, a kis teljesítményű, fix fűtésű pákákkal neki se kezdj, a hőfokautomatikásokból is kell legalább 40W ahhoz, hogy ne őszülj meg felette.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz BogyóBP #5395 üzenetére
Éppen lehet hozzá köze, a vacakul szűrt tápfesz okozhat működési zavarokat a pláne az analóg kimeneten, de a digitálisnál is tud érdekességeket produkálni. Analóg esetben pont a kép élessége lehet érintett, a RAMDAC kényes jószág ilyen tekintetben.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Jim Tonic #5375 üzenetére
Tekercsből inkább akkor, ha reped a vasmagja. Ennek következtében kissé megnő a vasvesztesége, amitől hajlamos szenesre égni üresjáratban is. Kisebb FSP-k szenvednek ettől, meg a szekunder oldali áramstabilizátor is szeret így elugorni.
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
-
didyman
őstag
válasz Jim Tonic #5387 üzenetére
A 1201 nem PWM-es. A 3 vezetékes meg nyugodtan rakható tápba, legfeljebb lesz egy használaton kívüli szál, vagy kár alaplapra beköthető monitorozás céljából. Nagyobb gond az induló fesz, az a 7V az FSP tápoknál kissé kevés.
[ Szerkesztve ]
"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest