A Birdfy egy évtizedek óta létező foglalatosságot szórt meg technológiával: a hátsó kertbe kirakott madáretető figyelését. Az ugyan nem újdonság, hogy lelkes madárrajongók már egy ideje kamerát is raknak az etető mellé, a cég viszont ezt az otthoni biztonsági kamerák megoldásaival házasította, illetve meglöttyintette némi AI felhasználásával is.
A Birdfy többféle méretű és kialakítású otthoni madáretetőt gyárt, a közös pont bennük az, hogy mindegyikre kamerát is szereltek úgy elhelyezve, hogy az étkezni/inni érkező madár pont belenézzen a lencsébe és remek felvételek készüljenek róla. Többféle modelljük is van, amiket a visszajelzések alapján fejlesztenek, nem is gondolná az ember, hogy mennyi apróságra kell figyelni: van például olyan etető, amit egy szellős rács véd, így csak a kisebb madarak férnek hozzá az élelemhez, az ügyfelek egy része ugyanis kiborult azon, hogy mondjuk a varjak miatt a vörösbegyek nem férnek hozzá a táplálékhoz, de van kifejezetten a kolibrik számára készített etető is, ahol a kamera exponálási ideje rendkívül rövid, hogy a nagyon gyors szárnycsapású madarakról ne csak elmosódott felvételek szülessenek.
A Birdfy csúcsmodell már két 2K-s kamerát is tartalmaz, ennek 360 dollár az ára, de egyszerre két szögből is rögzíti a madarakat. Ezzel jöttek idén CES-re, ez vízálló, fagyálló, ingyenes felhőszolgáltatást is adnak mellé, plusz a mellékelt napelemes panel miatt szinte nem is kell tölteni a két kamerában levő egyenként 9000 mAh-s akkumulátort. Ehhez képest a belépő szintet képviselő Feeder 1 csak egy kamerás (2 megapixel, 1080p), hálózati áramra van szüksége, de ehhez is jár az az okostelefonos alkalmazás, amely egyrészt értesítést küld akkor, ha madár érkezett, másrészt pedig a mögöttes algoritmus 6000 féle madárfajt ismer fel. És ezt folyamatosan csiszolják, egyrészt az ügyfelek visszajelzései alapján, másrészt pedig világszerte számos madárvédő szervezettel állnak kapcsolatban, akik szintén használják a Birdfy termékeit.
Meglepő módon a cég illetékese kifejezetten megörült, amikor észlelte, hogy Magyarországról érkeztem, állítása szerint egész sok Birdfy ügyfél van hazánkból és egyébként is az a tapasztalatuk, hogy az európai piac jóval lelkesebb a kamerás madáretetők kapcsán, mint mondjuk az amerikai. Felénk nyilvánvalóan a kolibrire fejlesztett Birdfy nem életképes, de a többi modellre lehet kereslet - már csak azért is, mert azokban az országokban népszerű inkább a termék, ahol tényleges tél is van, amikor a madarak etetése sokak számára fontos tevékenység. Viszont fontos adalék, hogy az összes Birdfy etető WiFi kapcsolatot igényel, ez tényleg a hátsó kertekbe szánt megoldás, nem arra találták ki, hogy kivigyük a közeli erdőbe és másnap begyűjtsük a felvételeket, mint egy vadkamera esetén.