Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BonFire

    veterán

    válasz #76027648 #3041 üzenetére

    Nem kizárt elérni a B1-et egy év alatt, de nagyon fel kell kötni hozzá a bugyogót.

    Lehet, még nem mondtam, de a rövid távú célokat (főleg, ha azok nem irreálisak) könnyebb betartani, mert jobban ellenőrizni tudod, hogy hol jársz. Egy év hosszú idő ahhoz, hogy minden egyes napját meg tudd tervezni. Mindig becsúszhat valami bibi. Én például ha tudtam volna, mennyi szopás történik velem 2019-ben, szerintem főbe lőttem volna magam.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • BonFire

    veterán

    válasz #76027648 #3043 üzenetére

    Ólrájt! Hiszek neked. Ettől még feloszthatod az éves nagy célt, kisebb, negyedéves célokra, azokat meg még kisebb havi célokra. Sőt, csinálhatsz egy naptárszerűséget magadnak "landmark"-okkal, amelyeken kipipálhatod a kis célokat, amelyeket sikeresen teljesítettél. Így rápillantva mindig motivált maradsz, mert látod, hogy már mennyit haladtál.

    A kisebb célok lehetnek ilyenek: A1 teljesítése (január-április), A2 teljesítése (május-augusztus), B1 (szeptember-december)

    Még kisebb célok: havi X szó megtanulása (szókincsfejlesztés), 12 igeidő feldolgozása (havonta 1).

    Bármilyen szisztéma szerint csoportosíthatod az előtted álló feladatot, és minél jobban behatárolod a célokat, annál biztosabban fogsz eljutni a végére. Ez olyasmi, mint a filmkészítésnél a forgatókönyv-írás.

    BÚÉK 2020! Sok sikert!

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • BonFire

    veterán

    válasz #76027648 #3046 üzenetére

    A C2 szerintem egy olyan szint, amelyre nem sok ember jut el, hacsak nem kifejezetten anyanyelvű környezetben él, és nem tudatosan csiszolja a tudását, mondjuk szakmai viták keretében. Ez a választékosságnak az a foka, amelyet a legkitűnőbb anyanyelvi előadók prezentálnak mondjuk a TED-en. Persze ott egy előadó előre felkészül, és sokszor gyakorolja a beszédet, mielőtt színpadra lép, de a C2 az kábé ilyen szint. Meg olyan, mint amikor tudományos szaklapba publikál valaki. Nem elég folyékonyan és anyanyelvi szinten beszélni, de roppant választékosan is kell tudni felépíteni a mondanivalónkat.

    És ahhoz, hogy B1-ről eljuss C1-ig, valószínűleg már egy angol nyelven folytatott tanfolyamra is be kell menni, mondjuk egy éven keresztül. Ez reális.

    Aztán a C1-ből is le lehet morzsolódni, és egy csomó dolgot felejteni, ha nem kell napi szinten használni a nyelvet.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • b0bcat

    addikt

    válasz #76027648 #3057 üzenetére

    Te ismersz olyanokat, akik C2 vizsgát tettek? Nem kevered a C1-gyel véletlenül? :U

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • b0bcat

    addikt

    válasz #76027648 #3091 üzenetére

    Most megleptél, mert én magam még nem találkoztam senkivel, akinek van C2 szintű nyelvvizsgája. (Ismerek néhány embert, akinek a tudása meglenne hozzá, de sosem törték magukat ezért a plusz papírért. Nem is könnyű megszerezni amúgy itthon.)

    C2 szinten tartani a nyelvtudást elég komoly feladat véleményem szerint. Pláne, ha egynél többet szeretnél. :U De gyakorlati haszna nem sok van a C2 szintnek amúgy.

    (Ha kördiagramon akarnánk ábrázolni az angolul beszélő magyarok összességét A1 és C2 szint között, akkor a C2 szelet szerintem szabad szemmel láthatatlan lenne. :D)

    A poliglottok úgy tudnak több tucatnyi nyelvet beszélni, hogy mondjuk ugyanabból a nyelvcsaládból beszélnek többet. Mondjuk beszélnek franciául, olaszul, spanyolul és portugálul. Ezek mind neolatin nyelvek, amik nagyon hasonlítanak egymásra. Pláne, ha csak A2 szinten beszéli őket valaki. ;) És igazad van, ennek sincs sok értelme, ha valaki sok nyelvet beszél valamennyire. :N

    Én amúgy annak is örülnék, ha a mostani magyar fiatalok többsége legalább A2 szinten beszélne legalább angolul vagy németül. :)

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • Di Natale

    aktív tag

    válasz #76027648 #3105 üzenetére

    Mit értesz napi 20 perc alatt? A nyelvtanulás nem úgy megy, hogy felcsapom a tankönyvet és átolvasom. Az életed részévé kell tenned.
    Hírek, filmek, sorozatok, zene...stb.
    Hidd el.. 10 éve szopok az angollal. Ráadásul tapasztalatból mondom, hogy nem lehet egyszerre több nyelvet tanulni. Amikor német után elkezdtem angolul tanulni, akkor szószerint éreztem, hogy az angol felülírja a német nyelvtant az agyamban.

  • BonFire

    veterán

    válasz #76027648 #3119 üzenetére

    A foglalkozásához szükséges szókincset elsajátította és folyékonyan beszél. A nagy zajban is érti a hozzá intézett kérdéseket. Természetesen a tárgyalóasztaloknál tolmács is jelen van, mert ahol a finom árnyalatok szükségesek, ott inkább az anyanyelvén beszél az ember. Sajtótájékoztatót tud tartani, ha meg az akcentusa zavar... a külföldieket ez nem zavarja.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • prozodus

    őstag

    válasz #76027648 #3122 üzenetére

    A0. Első perctől kezdve van értelme. Csak mindig más.

    A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

  • BonFire

    veterán

    válasz #76027648 #3122 üzenetére

    Én az első pillanattól kezdve néztem – no nem sorozatokat –, hanem az érdeklődésemnek megfelelő YouTube-videókat. Annak idején DVD-ken mindig voltak riportok, werkfilmek, amiket nagyon szeretek, és annak ellenére néztem őket, hogy nem volt hozzájuk se felirat, se szinkron. A későbbiekben sem lett automatikusan feliratozva minden, illetve ha igen, akkor nagyon sokszor tévedett a robot, így nem nagyon kapcsoltam be a feliratot.

    Nem fogod egyből érezni, hanem nagyon lassan, sunyi módon egyre többet és többet tudsz elcsípni a szövegből. Jellemzően azokat a nyelvi elemeket, paneleket, szófordulatokat, amelyek gyakoriak, hétköznapiak, és amiket már tanultál. Míg nem tanulsz meg valamit, olyan, mintha nem is létezne. Aztán ha már foglalkoztál vele, akkor hirtelen észreveszed, hogy lépten-nyomon felbukkannak a szövegben. Ezek fognak a továbbiakban sikerélménnyel ellátni, és tovább ösztönözni a tanulásra. Tehát nem egy lineáris folyamat a szövegértés, hanem valahogy úgy áll össze, mint egy puzzle.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • b0bcat

    addikt

    válasz #76027648 #3122 üzenetére

    A lényeg, hogy NE magyar felirattal nézd! Vagy esetleg nézd meg magyar felirattal, és utána angollal. A lényeg, hogy a legtöbbek által művelt angol hang - magyar felirat kombó a szenteltvízhez hasonló hatékonysággal fejleszti az ember nyelvtudását. :U

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • b0bcat

    addikt

    válasz #76027648 #3143 üzenetére

    Azért ne általánosítsunk, mert a magyar szinkron (a rendes magyar szinkron, nem a "jóárasított", zugstúdiós szinkronok a csóró tévécsatornáknak) világszínvonalú. Nyilván attól is függ persze, miről beszélünk, melyik ill. mikori sorozatról vagy filmről.

    Meg megszokás kérdése is. Én az Agymenőket kb. 10 évadon át angolul néztem, és amikor meghallottam magyarul, akkor először rosszul voltam tőle. Aztán megszoktam. :)

    Sőt, olyan példát is tudok hozni, ahol a magyar szinkron gyakorlatilag jobb, kifejezőbb, mint az eredeti szöveg: Hotel Transylvania. :K

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • prozodus

    őstag

    válasz #76027648 #3151 üzenetére

    Ez tényleg egy jó videó :)
    És erről eszembe jutott pár dolog, ami részben igazolja a videót, másrészt utólag jókat tudok röhögni magamon:
    1. Kamaszkoromban fogadásból megtanultam egy hét alatt az egész gimis angol nyelvtankönyvet, és a végén levelet is kellett írnom. Akkor ez már a 4. idegennyelv volt. És vmi olyasmi volt a fogadás háttere, h öcsém elég gyatrán állt angolból, és a tanárával megdumáltam, h majd én segítek neki. Öcsém jókat röhögött az angol leveleimen, de egyrészt csak megtanult úgy, h végül nem kukán ment ki Angliába, másrészt nekem lett az angol nyelv felépítéséről némi fogalmam, meglett a nyelv csontváza, amire aztán építkezhettem.
    2. Mikor először mentem Olaszországba, 1 hónappal előtte kölcsönkértem egy olasz nyelvkönyvet. Igaz, csak a 2, leckéig jutottam, de a végén én intéztem az autószereléstől kezdve minden vackot, ill tolmácsoltam a csoportnak, ahol én voltam az egyetlen magyar a németek között. Igaz, egyszer állítólag magyarul szólaltam meg a német helyett.
    3. Mikor Törökországba készültem, rádöbbentem, h ez most egy olyan ország lesz, aminek nem tudom a nyelvét, de még egyik rokonáét se, és életemben először megértettem, miért tudnak félni emberek a külföldtől. Gondoltam, előveszem az "olasz" módszeremet, de annyira sűrű volt az a hónap, h az első leckéig se jutottam. Hajnal f2-kor érkeztem Isztambulba, de onnan még tovább kellett mennem vidékre. Már a reptéren sem tudtak smi eu-i nyelvet, úh kézzel-lábbal boldogultam, no meg, h a sok beszéd helyett csak a kulcsszavakat használtam, mint pl a célváros neve. A saccolt dél helyett oda is értem kora reggelre, mégpedig úgy, h akkor már megnyugodtam, mert addigra megtanultam pár alapdolgot törökül. A többórás út alatt ui odamentem a sofőrhöz, és elkezdtem taníttatni magam. Elsőre kicsit nehezen értette, mit akarok, de annyit nyitogattam az ujjacskáimat, míg csak leesett neki, h tanítson számolni. Én meg ismételgettem, mint egy mondókát, aztán ha elfelejtettem vmelyiket, megint előrementem. aztán további mutogatással még mást is kiszedtem belőle. A 3 hét végére már annyit tudtam törökül, h az őröket rábeszéltem és beengedtettem magam egy lezárt katonai területre, mert ott akartam napfelkeltét nézni a hegyen. Meg volt, h amíg csak 1-2 szót szóltam, töröknek néztek, és csak azon buktam le, h beszélgetni akartak, és emiatt mégis a drágább turistajegyet kellett megvennem. Viszont cserébe bejutottam lezárt múzeumi területekre is.
    4. Jelenleg írül tanulok. És még csak nem is azért, mert kell egy kelta nyelv is a repertoárba. Tudom, h gyakorlati haszna konvergál a nullához, de -és itt kanyarodnék vissza a videóhoz: szerelem, egyszerűen szinte eufóriát okoz, amikor az írrel foglalkozom, és vmi újat sikerül megérteni, elsajátítani. Próbáltatok már amúgy ír szöveget kiolvasni? Ízelítőnek :)

    [ Szerkesztve ]

    A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

  • b0bcat

    addikt

    válasz #76027648 #3181 üzenetére

    A mélyvíz jó tanítómester. :D

    Első körben némi small talk-ot javasolnék velük. Ezzel kapcsolatban küldök egy PM-et. ;)

    Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

  • BonFire

    veterán

    válasz #76027648 #3181 üzenetére

    Munkahelyen valószínűleg legelőször a szakmai, gyakorlati dolgokról fogtok beszélni, amennyiben összefutsz egy külföldivel. Nekem is el kellett magyarázzam az olasz szervizesnek, mi baja a palettázógépnek, mit és min kéne állítani rajta, ha egyáltalán lehetséges. Akkor nagyon meglepődtem magamon, ha egy problémát próbál az ember elmagyarázni gyakorlatiasan, akkor folyékonyan lököm az angolt. Még olyan szavakat is kitaláltam, amelyekről nem vagyok biztos, hogy helyes (fóliatekercs, kocsiszekrény), viszont megértettük egymást. Persze volt egy kis barchoba itt ott, de nagyjából minden okésan ment.

    Az efféle ultimate mindenkinek minden szitura jó panelek egyáltalán nem biztos, hogy minden helyzetben megfelelnek. Vannak népek, akik minálunk jóval zárkózottabbak, és nem mesélik el egyből a fél életüket, meg hogy milyet szexelt az éjjel az asszonnyal. Nem kell túlkomplikálni. Hello! How you doin'! English...? Oké... Durr bele. Ha te teszel fel kérdést, akkor úgy fog tűnni, milyen jól beszélsz a nyelven. És akkor sincs nagy baj, ha nem értesz valamit. A személyes párbeszédek mindig előhoznak jó néhány olyan dolgot, amit éppen nem tudsz, de pont ebből tudod meg, mire lehet szükséged. Ezt a tapasztalatot egyetlenegy tankönyv vagy kurzus sem fogja visszaadni.

    Tehát legózni kell, méghozzá abból a készletből, ami a rendelkezésedre áll.

    A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

  • prozodus

    őstag

    válasz #76027648 #3181 üzenetére

    Igen, először kis párbeszédeket tanulj be, h a napi small talk jól menjen.Rengeteg ilyen videó van a tubusban is.
    A szakmai dolgok úgyis adni fogják magukat, főleg a szókincs. Úh nem árt mellette némi "sima" angolt tanulni.
    Amire számíts, az az, h rengeteg hibát fogsz hallani a többiektől, és ezek könnyen rádragadnak, ha sokat hallod. Amire viszont nagyon jó ez a helyzet, h szokjad az aktív nyelvhasználatot, h megszokod, h angolul is meg kell, meg tudsz szólalni.

    [ Szerkesztve ]

    A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

Új hozzászólás Aktív témák