Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Peter13

    senior tag

    válasz -szp- #13 üzenetére

    Egy normális termosztátnak én is örülnék :)
    De látod, ez is onnan kezdődött, hogy "de jó lenne ha...", és nem onnan hogy itt egy okosóra mert meg tudjuk csinálni, remek, akkor ezt most mire is használjuk (találjunk ki élethelyzeteket amikben ez jó fog jönni, aztán győzködjük az embereket hogy ez az ő életükben is jelen van, pl).

    Az ipari felhasználást maximálisan megértem (az állattenyésztőket is, simán), ott minden százalék megtakarítás fontos a nagyságrendekkel nagyobb lépték miatt...de ott is az igény volt előbb, és nem fordítva.

    Mielőtt valaki az almával meg az igény teremtésével jönne: táblagépre pl volt igény (sőt igen sok próbálkozás is), csak pont a felhasználói élményre tettek, almáéknál meg ugye ez az első (egyébként nagyon helyesen...pedig utálom szegényeket, de nagyon ;] viszont ezt jól csinálják), és mivel nem engedtek az igény kielégítéséhez szükséges élményből (pedig eléggé lehülyézték őket, meg mondták hogy lehetetlen, megsatöbbi), lenni belőle nagy siker.

    Természetesen ez egy kölcsönhatás, és persze hogy az elérhető technológiának fontos szerepe van az innovációban, de ha csak az teremti vagy motiválja az innovációt (és én mostanában egyre inkább ezt látom), akkor az nyögvenyelős less, na.

    Példa: ha éhes embereknél egyszercsak bevezetsz egy új hiperszuper kajagyártási megoldást, imádni fognak (megoldottál egy létező problémát). Ha jól táplált és jól ellátott emberekkel teszed ugyanezt, lehet hogy egy részük elfogadja (mert pl olcsóbb vagy kényelmesebb vagy nagyobb választékot ad vagysatöbbi), de a többség inkább valószínűleg azon fog gondolkodni, hogy ok, ezmindszépésjóéshasznosmegminden...de mi a fenét csináljuk ezzel a rengeteg felesleges étellel :F (ezen analógia mentén jelenleg tömik az embereket, mint a libát :D )

  • Peter13

    senior tag

    Először is: köszi a cikket, nagyon tetszett, imádom a hasonló "szemléljük a dolgokat távolabbról" típusú összefoglalókat. :R

    Viszont az IoT szerintem jelenlegi formájában zsákutca. Sorry. Számomra úgy tűnik sok dolgot nem vesznek figyelembe amikor megpróbálják nyomni, de a legnagyobb ezek közül a "józanparasztiész-faktor". Én svájci-effektusnak szoktam hívni...a lényeg (a legenda szerint): ha Svájcban kell valami, akkor megnézik, hogy az adot városban el tudják-e készíteni, ha nem, akkor van-e valaki az adott kantonon belül, ha ott sincs akkor van-e Svájcban, és ha úgy sem megy, akkor megkérdezik, hogy egyáltalán szükségünk van nekünk erre a sz*rra? :)

    Az utolsó kérdés a lényeg. A végtelenségig lehet bonyolítani és "okosítani" az életünket. De tényleg ezt szeretnénk? Az utóbbi idők "nagy" innovációi közül a legtöbben ezen a egyszerű kérdésen buktak el: kell ez nekünk egyáltalán? És tényleg tömegesen, társadalmi szinten? (ld okosszemüveg, okosTV, okosóra, hogy cask a legnagyobbakat említsem...a milliónyi egyéb dolgot meg sem kísérlem felsorolni).

    Bár úgy tűnik szentségtörés amit most mondok, de nem mindenki (!) szeret folyton (!) okos dolgokon matatni. Bocsánat. Sőt (nagy levegő!) az sem általános igény hogy mindent a telefonunkkal oldjunk meg (gondolom sokaknál most szakadt le a plafon...pedig ha megnéznénk hogy egy okostelefon tudásából mennyi hasznosul, főleg tömeges szinten, azt hiszem nagy meglepetések lennének). A kényelem nagy úr, de csak egy bizonyos szintig, azon túl igen gyorsan olvad az adaptációs motiváció...egyelőre nekem az IoT kapcsán is (meg a viselhető dolgok jelenlegi generációjával kapcsolatban is) az az érzésem, hogy van egy "'megoldásunk", nosza, keressünk hozzá "problémákat" (amiket aztán jól meg lehet oldani...ha nincs, az se baj, akkor csináljunk...ha az se megy, akkor erőltessük mindenáron, hátha úgy menni fog). Ebből igazi innováció sosem lesz...fordítva kéne.

Új hozzászólás Aktív témák