- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Google Pixel 7a - venni vagy nem venni?
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Apple iPhone 13 Pro Max - őnagysága
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Poco X6 Pro - ötös alá
- Magisk
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Fotók, videók mobillal
-
Mobilarena
OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Értem.
Ez azért gáz szerintem, mert ezzel a gyártók a rövid távú stabilitásuk kedvéért beáldozzák a jövőjük egy részét is, mivel ha egy ismeretlen, de versenyképes termékre építenek végterméket, amit netán meg is támogatnak marketinggel, akkor később abból árverseny lesz a proci gyártók részéről, amiből ők is profitálhatnak.
Persze, lehet, hogy tévedek, és ilyen esetben nekik méginkább kellene versenyezni árban egymással, amitől végső soros csökkenne a hasznuk...
A lényeg, hogy így eléggé nehéz lesz kitörni a szarból az AMD-nek, mert nem elég jó terméket csinálnia. -
Ezt egyébként sosem értettem, hogy miért nincsenek AMD-s eszközök. Se tablet, se ITX lapok, semmi, csak a jó régi Kabini-s cuccok.
Nem gyártanak eleg procit, vagy nem tetszik a gyártóknak a termék (pl. az elérhető haszon miatt), vagy az AMD nem rendelkezik elég jó partneri kapcsolatokkal?Én is egy Kabini utóddal szerelt itx lapra vártam, de mivel nem jött semmi, végül AM1-es rendszer építettem.
-
-
stratova
veterán
Az a jó kis A10 Micro 6700T
ha nem is Gaming tablet, de dokkolható passzív hibrid lehetett volna belőle, mondjuk egy bő 50e Ft-tal a Core M-es termékek árszintje alatt.
Egyébként ha kisebbségként is de jelzem, érdekel minket a mobil lapkák viszonya is!
Pl. i5-5250U vs. Carrizo (15W). Bár van egy olyan érzésem, hogy itt CPU részről változatlanul nem sok babér terem AMD-nek, de összességében (telj./fogy) kicsit jobban állhat a szénájuk.
Esetleg a 28 W-os i3-5157U-val lehetne egy ligában a 35 W-os Carrizo?Más: pár oldalon találkoztam azzal a fejtegetéssel, hogy Intel 15 W-os lapkái valójában rövid időre engedélyeznek egy un. Burst állapotot 25 W-os kerettel, a munka mielőbbi elvégézésre, hogy aztán hamarabb nyugalmi állapotba léphessenek (ahogy a Core M is túllépheti a 4,5 W-ot rövid időre).
A 19 W-os AMD APU-kat eddig több esetben csak hátráltatta a a turbo, mert a TDP-t elérve pl A10 7350B ledobta a láncot 1.2-1.6 GHz-re (közben boost órajelen ment a GPU :/). Mig akkuról turbó nélkül szépen tekert 2.1 GHz-en sokkal egyenletesebb és játszatóbb értékeket érve el pl Minecraftban.
Ha Carrizoról konkrét számokat nem is közölhetsz, arról van már valamilyen infód, javultak-e a lapkák etéren?A10 Micro 6700T - A4-5000 környéki - több szálú CPU eredményét tekintve, élnék a feltételezéssel, hogy Mullins is túllépheti átmenetileg a 4,5 W-os keretet. Továbbá a készülék még vállalható külső hőmérséklete melletti agresszív túrbót lehetővé tévő STAMP-ot elvileg már Carrizo is megkapta.
-
Thrawn
félisten
Az ARM vonalat még szoknom kell, ezért inkább a Nolan érdekelne mint x86-os fejlesztés, hogy vajon képes lesz e komolyabb x86 teljesítményre, várható e nagyobb ugrás a pár %-os, szinte hibahatáron belüli eltérésnél. Mondjuk ez sem asztali megoldás lesz, úgyhogy inkább várok a Zenre. Arról tippem szerinte leghamarabb egy év múlva lesz valami előzetes eredmény ES példányok formájában, 2016 év vége felé pedig polcra kerülhet. Persze csak ha minden a terv szerint alakul, ami AMD-nél nem úgy szokott az utóbbi (5-10) években.
-
Thrawn
félisten
Ebben a topikban egyébként is a Zen benchmark adataira vagyunk kíváncsiak, nem Broadwellre
Ha a Samsung mégis megszerezné az AMD-t nem lenne semmi gond a keresztlicensz szerződéssel. Már akkor amikor kiszervezték a gyártást akkor bepróbálkozott az Intel, hogy akkor ők most nem adják oda az x86 licenszt. Cserébe azt kapták vissza, hogy semmi gáz, akkor mi meg az x64-et nem adjuk oda. Ergo tökön lőtték volna egymást ezért inkább mégis megegyeztek.
-
Oliverda
titán
Alaposabban át kellene nézni a keresztlicensz-megállapodás ahhoz, hogy kiderüljön pontosan mikor bukna az x86. Például ha első körben csak x százalékban bevásárolnák magukat, akkor nem biztos.
Btw, szerintem azért annyira nem lenne mindegy a Samsungnak az x86, mivel akad még jó néhány termékük ami arra épül.
Íme néhány további, témával kapcsolatos cikk az elmúlt évekből:
AMD's Troubles and Why Qualcomm Should Buy
AMD's Future Is In The Hands Of Samsung, Global Foundries And... Apple
-
Ruuwa
tag
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Lényegében a MediaTek egy licencelő cég. Ők bármikor összerakhatnak egy ARM-os holmit, de egyre erősebbek a pletykák, hogy saját IGP-t terveznek az AMD-vel kooperációban. A Qualcommnak ott a Snapdragon 820. A Samsung szintén licencelő cég, tehát összerakhat magának egy ARM-os cuccot, de náluk is erős a saját IGP-s pletyi.
Csak a Kaveri és a Carrizo esetében ismerem, hogy milyen IOMMU van benne. Minimum IOMMU v2.5 kell.
A Mantle meg akarták tartani. Fejlesztgetik aztán időnként odaadják a forrást és a specifikációkat a Khronos Groupnak és a Microsoftnak, hogy fejlődjön a Vulkan és a DirectX is. Ebben az a koncepció, hogy az AMD akarja meghatározni, hogy merre fejlődjön a szabvány. Ehhez viszont le kell zárniuk a saját API-jukat, hogy hónapokon belül reagálni tudjanak a fejlesztői igényekre.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az AMD azért van sűrűn megjelölve, mert a vezetői pozíciót Phil Rogers tölti be, aki az AMD-nél dolgozik. Ő olyan mint Neil Trevett a Khronos Groupnál.
A szakmai előadásokat mindig felosztják a támogatók között, így mindenki láthatja, hogy ez egy konzorcium. A Samsung, az Imagination, a Qualcomm, az ARM, a CodePlay, mind tartanak előadásokat.
Mindenki sejtette, hogy az AMD jár az élen az integrációban, tehát nekik lesz meg leghamarabb a hardver. Ez sosem volt titok. Ettől függetlenül dolgoznak a többiek is. Az ARM-nak és az Imaginationnek van komplett HSA rendszere, ami összerakható.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Pontosan ugyanannyi szavazati joga van az AMD-nek, mint a Samsung, ARM, Qualcomm és még sorolhatnál cégeknek. Ez elég független.
A HSA sem csoda. Szintetikus programnál szinte biztos, hogy nem ütközöl függőségre vagy birtoklásra vonatkozó limitekbe. Csupán azért, mert szintetikus programnál elkerülöd. Valós programokban ez már nem olyan egyszerű. Alapvetően kétféle architektúra létezik a limitációknál. Az Intel a függőségre érzékeny, mert az EU-kban két vec4-es motor van, ami co-issue módban használható ki, de ehhez nem függhet a két vec4-es operáció, mert ezek egyszerre futnak. Az AMD és az NV GPU-ja birtoklási limitben szenved, mert eleve úgy generálja a vektorokat, hogy elméletben is kizárja a függőség kialakulását, viszont a mindig teljes kihasználás a regiszterekre nagy terhet ró.
-
De itt arról volt szó, hogy bármilyen SSE2+ x86-os CPU-n fut, s ki lesz használva az AVX, már ha tud ilyet. Ez nem az AMD mellett szólt, hanem úgy általában, mindenre vonatkozóan. Az meg, hogy majd lesz-e a Kaveri / Carrizo iGPU-hoz is komolyabb támogatás, az később kiderül. Azt meg nem tudom honnan vetted, hogy a HSA az AVX-re lesz a legjobb. Egyelőre most semmire sem jó. De majd lehet bármire jó lesz.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
De kit érdekel az AMD? A HSA nem róluk szól. Egy totál független alapítványról van szó.
A HSA arról szól, hogy a megszokott programnyelveken, a megszokott környezetben, lényegében kellően magas szinten lehessen használni azt a számítási kapacitást, ami benne van ezekben a lapkákban, jöjjön annak egy része a CPU-ból, az IGP-ból, vagy egyéb helyről, pl. DSP, stb.A szintetikus tesztekkel az a baj, hogy direkten lehet koncentrálni a hardverek számítási kapacitására, azzal, hogy teljesen speciális körülményt teremtesz neki. Mondjuk egy normál programban bőven van olyan lehetőség, hogy a vec4 operációk egymástól függnek, és rögtön ugrott co-issue az Intel IGP-ken, vagyis odavész a teljesítmény fele.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem érted a lényeget. Látod a lapkákban a számítási teljesítményt és hozzányúlhatsz ezek 10%-ához. És ez egy szoftveres probléma, mert ha többet akarsz kihozni, akkor elképesztő költségekbe vered magas.
Erre jönne a HSA, hogy hozzányúlhass az említett lapkák lényegében 800 GFLOPS körüli teljesítményéhez, és ezért ne kelljen új nyelvet tanulni, és pláne ne kelljen alacsonyabb szintre lemenni, ha az autovektorizálás nem ad elég jó eredményt.Az mindegy, hogy mi kinek segít. Az lenne a cél, hogy ha már vegyük ezeket majdnem egy TFLOPS-os hardvereket, akkor ne csak a tizedét érhessék el a programok. Mert mondjuk én nem arra venném a procit, hogy lefuttassak rajta szintetikus méréseket. Tök jó, tudja a Haswell és a Kaveri azt amit írtál, és hány program használja?
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Pont a legacy módja a legjobb. Egyszerűvé teszi az AVX/AVX2 kihasználását. Ha pedig van olyan platformod, amely támogatja a gyorsítást, itt nem elég szimpla IGP, hanem az összeköttetés is fontos, így ma a Kaveri és a Carrizo jó csak, akkor a HSAIL-ből a finalizer arra fordítja a kódot.
Pentium 2 nem jó. Az x86-os vonalon minimum SSE2 kell.
A HSA támogatásához fordítókra van szükség. Lásd az OpenCL esetében. Ehhez lesz elsőként HSA támogatás, ami után minden OpenCL alkalmazás HSA-n keresztül fut. Vagy a Java 9, ami ha megjelenik, akkor minden eddig megírt stream API-t és lambda expressiont használó alkalmazás HSA-n keresztül fut. A programozóknak a HSA-t nem kell célozni. Az OpenCL C/C++-t, a Java-t és a többi nyelvet kell. -
Abu85
HÁZIGAZDA
A konzolra fejlesztett Havok a két konzol HSAIL variánsán fut. Ezért nem tudja az Intel átmenteni PC-re. De ezen majd a SPIR-V segít.
Minden piacon elérhető hardver képes futtatni HSA alkalmazást. Ez csak egy virtuális környezet, mint a Java runtime, csak alacsonyabb szintű. Az egyes direktívák támogatásához kell speciális hardver. Például Kaveri és Carrizo. A Broadwell is jó pár direktívára.
-
stratova
veterán
Én a kérdést úgy értelmeztem, hogy mikor jutunk el oda, hogy az IGP-t fizikai számításokra tudja kihasználni egy játékmotor. Nem konkrétan a képen prezentált HSA-ra leszűkítve.
Viszont ha Intel ezt a saját GPU-ján OpenCL 2.0-val megoldja az nem futna AMD APU-n is? -
derive
senior tag
Azert a perf/W scaling is kezd eleg meredek lenni a "sweet spot" folott. Amikor +100 MHz elker 10-20W-ot, ideje meggondolni, megeri-e +15% fogyasztas +2-3% teljesitmenyert. Az FX9xxx annyit kajal, mint 3 alaporajeles 8320. Az ARM nem nagy orajelre tervez, elvannak ok 2 GHz korul/alatt. Csak az NV akarta tulhuzni, hogy ne suljon be nyilvanosan a consumer piacon a denver maggal.
-
Richland >> Kaveri világos, de itt mindkettő Steamroller. A flagship kap +100 MHz turbó órajelet, meg egy érezhetőbb IGP boostot, gondolom lesz egy kis válogatás a gyártósoron. A kisebb modellek, vagy az Athlonok inkább visszalépnek CPU oldalon, olykor nem is keveset, miközben IGP-ben minimális az előre lépés, szóval túl sokat nem fejlődhetett a gyártástechnológia. Bár ehhez kontár vagyok, de nem értem, hogy ezt így mégis hogy.
Trinity >>Richland fejlődés komolyabb volt ennél. Legalább is visszalépés nem volt talán egyik paraméterben sem.
-
Azért ha 5GHz-et ki lehetne hozni 125W-ból, akkor talán lenne értelme. De ha azt mondjuk, alap 4GHz plusz 3-400MHz turbo megvan 95W-ból, akkor már az is haladás lenne, de biztos, hogy (nem csak) itt a PH-n fanyalgás lenne és az Intel-trollok teleokádnák az AMD-s híreket, ahogy most is.
-
TESCO-Zsömle
titán
Sok lehetőségem nincs. Az Intel-féle "vegyél gépet évente" filozófia eléggé felejtős.
Star Citizen alá akarok építeni majd egy vasat, ami bírni fogja a 4K-t/VR-t, ami nagyjából 2016-ot jelent. A mostani vasamba még van annyi kraft, hogy addig komolyabb kompromisszumok nélkül simán kihúzom vele, csak hát amikor én ezt így belőttem, akkor még úgy volt, hogy 2014-ben végleg leáldoz az AM3+nak és idén jön a leváltó platform, de ezek csak húzzák-nyúzzák, mint a rétestésztát.
Azt is jó lenne tudni, hogy ez a Zen nagyjából mit is takar majd. Bár ez már csak kíváncsiság. Gondolom APU-k lesznek abba is, elvégre a CPU-vonal az AMx-el hivatalosan véget ért.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Ezért készít ide az AMD ARM-os SoC-ot.
Mivel az ARM már tudja, hogy a Google a HSA-t támogatja, így erős a gyanúm, hogy ez az AMD előtt sem titok. A HSA beépítésével lényegében lehet támadni ezt a vonalat. Erre időzítve kell egy SoC.
Az a gond, hogy az integrálás hardveres megvalósítása nem túl könnyű. Az SVM nem nehéz, a platform atomics rejt buktatókat, de a legtöbben átküzdik magukat rajta. Nagy probléma viszont a mid-wave preempció, ami arra szolgál, hogy a GPU szakítsa meg az aktuális munkát, ha van egy magas prioritású feladat. Ezt az AMD másnál hamarabb implementálja.
Opció még a VR Androidon is. Messze az AMD hardvere a legalkalmasabb erre, mivel egyedül a GCN támogat stateless compute-ot. Rengeteg kapu nyílik ki, amire más még nem készült fel. Még a Maxwell sem stateless. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Meg kell érteni, hogy a Google nem akarja az OpenCL-t. Helyette van a Renderscript, és az egészül ki a HSA-val, míg a mainstream rétegnek ott lesz a Java 9, ami eleve képes HSAIL kódot generálni. A Google-lel az a gond, hogy félti a Renderscriptjét és a HSA a problémájukat megoldja, náluk ez egyszerű, mert a HSA-ban is érdekelt gyártók az Android piacán 95+%-os részesedést birtokolnak. Az Intel és az NV, mint maradék pár százalékkal vagy beáll, vagy lesz a helyükre pályázó bőven. De ha nagyon akarják akkor a Java 9-hez készíthető olyan runtime, amely esetleg NV PTX-et generál, vagy az Intel vISA-ját támogatja. Felhúznak egy saját store-t, és meggyőzik a fejlesztőket, hogy ne csak a Google Playre adják ki az appjaikat. Ezt nem fogja megtiltani a Google.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az OS fejlesztőknek nem kell beállni. Egyszerűen semmilyen kontrollt nem kapnak a rendszerben. Egyedül az IOMMU-t kell engedélyezni az OS oldalán, de ez alap dolog ma is.
A HSA csak annyit tesz, hogy a lehető legalsó szinten egységesíti a rendszereket. Mint ahogy a processzoroknál ezt az ISA, úgy az új irányban ez lesz a HSA. A gyártóknak ehhez csak annyit kell tenniük, hogy az aktuálisan alkalmazott vISA-jukat és queue modelljüket le kell cserélniük a HSA megoldásaira. Cserébe a programot lehet HSAIL-re és AQL-re írni, amivel minden HSA-t támogató hardveren futhat. Az OS fejlesztőinek ebbe nincs beleszólásuk, nem is szükséges, mert minden HSA szint felhasználói módban fut. -
stratova
veterán
Lemaradt a hangulatjel
Tudom hogy csipkelődés volt, ahogyan az első válaszomban utaltam is erre. Mindössze ez volt az a hozzászólás, amire legjobban illett a cikk.
De legyünk kicsit gonoszak, néha én is a "hiszem ha látom" elvet vallom, főleg sok ígérgetés után. Bár ez a 4K H.265 teszt egészen hihető az előzetes szoftver meglétének tudatában is. Igaz ennél kicsit többet szeretnénk már látni.Sőt termékeket akarok! A legrosszabb, amikor valamiről látod, hogy milyen pöpec. Végigtolnak vele egy raklap tesztet ahol szépen szerepel, erre nem kapható vele SEMMI (A10 Micro-6700T).
-
stratova
veterán
Anandnál csak nem kamuznak:
AMD Demonstrates Working Carrizo Laptop Prototype:
In our visit with AMD we got to see something I wasn’t really expecting: a functioning Carrizo laptop. (Note that AMD wouldn't let us take pictures, but they did provide some pictures for us to use.) AMD apparently only received initial silicon back from the fab a few weeks back, and they already have a laptop up and running with the early hardware. In fact, not only did they have a functioning Carrizo laptop but they also had several other working Carrizo systems running Windows. Of course, last year AMD had Kaveri up and running and that launched about five months later, so we’re a bit earlier than that for Carrizo but it’s coming along nicely.
One of the features of Carrizo is full support for H.265 decoding, and as an example of why this is needed they had an Intel system running next to the Carrizo system attempting to playback a 4K H.265 video. While the AMD system was easily able to handle the task without dropping any frames, the Intel system was decoding at what appeared to be single digit frame rates. The 4K content was essentially unwatchable on Intel. Of course that’s easy enough to remedy by adding an appropriate GPU that can handle the decoding, but AMD’s point is that their APU on its own is able to do something that a high-end Intel CPU cannot do without additional hardware.
Bár mire Carrizo befut Broadwell vélhetően megfelelő hardvert kap a feladathoz.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Azért van elzárva, hogy a startra semelyik konkurens se készülhessen fel.
A HSA alapvető előnye, hogy maga a működési modell alapvetően gyorsít mindent. Az Intelen például kihasználható lesz az AVX2 a HSAIL kóddal. Ez a runtime része lesz, hogy SIMD ISA-ra is képes fordítani. AVX3.2 is mehet, csak az még nincs benne a runtime-ban. Ez nagyon fontos, mert rengeteg cég azért dobta el az AVX natív kihasználását mert számoltak a HSA-val, hogy ezzel egy kódból megoldanak mindent. Ez sokkal olcsóbb a teljes szoftverfejlesztés költségeit nézve.
Valószínű egyébként, hogy a megjelenésig nem lesz lényegi információ a Carrizóról. Mindenkinek ki van adva, hogy ez most brutáltitok. Hype-ot sem akarnak, majd a megjelenés napján mindenki megnézheti.
-
stratova
veterán
Látom szarkazmusból nincs hiány
Passz, bár ezen a videón elvileg egy fejlesztői alaplapban dolgozgatott. Szemlátomást böngészőt, táblázat kezelőt és Lego Batman 3-at futtat, videót játszik le két kijelzőn.
Bár szerintem nem impozánsabb, mint akár a 2012-es CES-en prezentált Trinity prototípus (Vostro 3400 ház A10-4600M, 35 W), de elvileg noti vonalon mostanra a TDP-t is lejjebb szorították (15 W).
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az Intelnek ugyanaz a baja, mint másnak a desktoppal. Igazából ez a piac is már az apró asztali gépekről szól, és nagyon kevés az az OEM, amely foglalatos megoldást kér. Tehát lényegében a desktop majdnem mindegy, mert ide is a mobil verziókat rakja a legtöbb OEM partner, csak desktopnak hívják. Most nagyjából általánosan ott tart ez a foglalatos dolog, hogy már nem biztos, hogy megéri. A partnerek nagyon kis része igényli. A DIY piac fenntartása pedig nem lényeges.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
El van zárva a gép a publikum elől. Csak zárt ajtók mögött lehet vele molyolni, és csakis meghívásos alapon kaphat hozzá a média hozzáférést. Akkor is titokban kell tartani, amit ott látnak, hogy mely általános programok kapnak HSA és/vagy Mantle támogatást, és hogy az milyen gyorsulást eredményez, vagy hogy mennyire jó a Java 9 stb. Szóval ha látja is a média, akkor sem lehet róla beszámolni, maximum valami általános véleményt, de programneveket és sebességadatokat nem lehet megosztani.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem baj, ha az adott gyártó nem támogatja a HSA-t. Ez nem jelenti azt, hogy az applikáció nem fog futni a hardveren. Pont úgy lett felépítve, hogy mindenkinek legyen egy kompatibilitási mód.
A gyorsított futtatáshoz kell direkt támogatás, de ott is csak egy finalizer kell a hardvergyártó részéről, mert az összes HSA réteg közös, vagyis mindenki ugyanazt a runtime-ot, vISA-t, AQL-t használja. Mivel az Intel IGP-k ISA dokumentációja nyílt, így a MESA már jelezte, hogy írnak az Intelre egy finalizert. Ezt Windowsra gyerekjáték portolni, így gyakorlatilag akkor is futni fog az Intelen a HSA applikáció, ha az Intel nem akarja. Ez persze nem biztos, hogy olyan sebességet ad, mintha ők írnák, de futni fog és nem tudják megakadályozni. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Két BGA tokozású verzió lesz. Az SP2 és az FP4. Az SP2 lesz a Carrizo-L. A platformdizájn mérete lesz a fő különbség. A Carrizo-L sokkal kisebb helyre befér, mert ugyanúgy más TDP definíció vonatkozik rá, mint a Broadwellre, tehát az elfogadott mérésekre épülő TDP nagyjából a harmadát fogják számban ráírni. Innen az -L verzió, mert a TDP mostantól egy marketingadat, így az AMD is minden processzorverziójához más mérési definíciót rendel, ahogy az Intel is.
-
Balala2007
tag
-
MoP_FX 57
őstag
Étvágygerjesztőek.
1)
Itt felmerülne a kérdés, hogy oké, bazi agresszív turbóval felmegy 4 mag 5 GHz-re, a többi alszik. De mekkora lehet az IPC? Mert példának okért a 4790K már gyárilag is elég magas órajeleken jár (4-4,4 GHz), hovatovább a magok is elég izmosak. Nyilván nem lenne szerencsés azért túlzottan visszalépni semmilyen tekintetben.2)
Érdekes, hogy számodra ez a vadabb elképzelés. Jelenleg nem pont egy hasonlót alkalmazunk, csupán MIC helyett iGPU-val? Mondjuk egy 100 W-os TDP keretet felel-fele arányban azért már elég szépen meg lehetne osztani közöttük, hogy jusson és maradjon is. 50 W környékéből meg már eddig is elég biztosan hozta az Intel a 4/8-as proci dizájnokat, persze az iGPU nélkül számítva.
(remélem, hogy az AIDA64 nem vezetett félre engem x264 encoder alatt a ~55 W-os package fogyasztással i7-3770-nel)
Az meg, hogy az OS ütemezőt hozzá kellene igazítani, na ezt érzem már a legkisebb dolognak. Volt reszelgetni való a HyperThreading hajnalán is, Bulldozernél szintén mintha lett volna valami „csoda” patch.
-
Fiery
veterán
Eros off, de talan a Zen miatt megbocsatjatok, mivel a Zenben is megjelenhet valami ilyesmi... Sz'al elkezdett valami szivarogni az Intelnel, ami a Skylake vagy Cannonlake magassagaban johet be. Lehet, hogy megis lesz kicsi es nagy core egyetlen lapkan (vagy legalabbis egyetlen tokon) belul. De ami me'g ennel is meglepobb: lehet, hogy a CPU out-of-order modbol in-order modba tud kapcsolni on-the-fly, hogy ezzel is energiat sporoljon. Kerdes, hogy mindezt egy magon belul teszi meg, vagy a magok kozott dobja at a thread-eket, azaz amikor nyugalmi allapotba kerul a CPU, akkor atdobja a nagy magrol a threadet a kis magra? Az is kerdes, hogy a nagy es kis magok paronkent rendezodnek tombbe (egy kicsi - egy nagy part alkotnak) vagy lenne mondjuk 4 nagy mag egy tombben, mellette meg 4 kicsi mag egy kisebb tombben. Rengeteg lehetoseg lenne ebben, de nagyon sci-fi-nek hangzik elso korben...
-
MoP_FX 57
őstag
Tiszta sor, hogy jelenleg a mobil piac a fő csapásirány, a desktop meg némileg a mostohagyerek szintjére süllyedt. Ez nekem sincsen igazán az ínyemre, de elfogadom mint racionális döntést, amit az üzleti érdek diktál.
A 4,5 W-os Core-M mindenképpen egy megsüvegelendő teljesítmény, de azért egyelőre elég távol vagyunk a Broadwell-féle egész pályás letámadástól. Ebből következően számomra ez a hardveres legitimáció is a közeljövő zenéje, de semmiképpen sem jelen.
Nem is rejtem véka alá, hogy engem jelen pillanatban leginkább a 95 W körüli performance sáv teteje érdekel, ott is leginkább az, hogy a 14 nanós gyártás végülis mennyit hoz a konyhára, pláne ekkora kínlódás után.
(na meg persze a Skylake-féle nyálcsorgató újdonságok)
Knights Landing Lite-ra:
Ott nem áll össze nekem az elképzelés, hogy elvileg ezt te a mainstreambe szánnád. A mainstreamben pedig nem lehet azt mondani, hogy a masszív párhuzamosítást favorizáljuk, a többi meg mondjon le. Mit kezdene ez a 30-40 pici, x86-mag, ha ráengednél valami rosszul skálázódó (tfh. 2-4 effektív szál) CPU-intenzív feladatot? -
stratova
veterán
Az integrált FCH-tól kellemes fogyasztást várok (meg egy olyan gépet ami végre kap M.2 SSD slotot..). De ha a turbót úgy tudják megoldani, mint ahogy eddig pl. Elitebook 725-ben A10 Pro 7350B-vel "sikerült", akkor inkább Cats.
Úgy sejtem, AMD-nél ha igaz is a 30%-os IPC javulás (15 W tartományban) az még egy nem beugró ULV Intel ellen kevés.
Vagyis nem látom át, hová férne be árban. Ahol (egyáltalán) lehetett kapni kis fogyasztású Temasht, ott a termék Bay Trail fölé és Haswell alá lett árazva, szerencsésebb esetben Bary Traillel néha már egy árban.
Hogy még egy lapkának helye legyen legalább az i3-at egyértelműen meg kellene verni.Kicsi összevetés, nem feltétlenül egy méretkategóriában és körítéssel.
-
-
MoP_FX 57
őstag
De a Skylake a pletykák szerint várhatóan nem pont a Kaveri-irányt fogja legitimizálni? Bazi erős iGPU-val, egységes memória címtérrel, és gyanítom, hogy az x86-os részt is sikerül továbbhergelniük AVX3.2-vel, duplázott L1-L2 cache-sel és bővített LLC-vel, ki tudja, mivel még.
Ezeket figyelembe véve, szerintem az AMD-nek jelenleg egy megfelelő x86-os architektúra és a gyártástechnológia hiányzik. Az iGPU nagyon jó, ha azt tudják úgy reszelgetni, hogy versenyben maradjanak, az már nem rossz. Csak kellene mellé az x86 is.
(apropó megnézném, hogy a Kaveri hogy festene 14 nanón, 4-6 modullal, gyanítom, a sokszálú teljesítmény kielégítő lenne, csak az a fránya egyszálú nem)A MIC-vonalról nem tudok igazán mit mondani, egyelőre csak figyelem a fejleményeket. Annyi a véleményem igazából, hogy addig lesz jelentősége (_mainstream_ vonalon legalábbis) ezeknek a kuriózumoknak (GPGPU-MIC), amíg valaki (akár az AMD) be nem talál megint egy olyan x86 mikroarchitektúrával, ami hosszútávon tud skálázódni.Nyilván az optimális az lenne, ha a már megírt programjához senkinek sem kellene hozzányúlnia, hanem az „ugyanazon” hardver fejlődése révén gyorsulna tovább. Kérdés, hogy van-e potenciál még az x86-ban. Ilyenkor lehetne bedobni a Dennard-scalinget, Moore lawt, Koomey's lawt, meg az egyéb nyalánkságokat.
-
MoP_FX 57
őstag
-
MoP_FX 57
őstag
De a Bulldozer 2011-es termés, és már akkor alulmúlta az elvárásokat, aztán 2012-ben ugyan kapott egy faceliftet, de az sem lett túl acélos. Onnantól kezdve meg lényegében teljes vergődés x86-os fronton. Valószínűleg már 2012-ben tudhatták, hogy ez így nem fog menni, mégis további 2 évet kotlottak rajta, ahelyett, hogy lelőtték volna azonnal. Számomra az a probléma, hogy nem tudom nem látni a vezetőcsere és a hirtelen előrántott új, csoda mikroarchitektúra közötti lehetséges összefüggést. Pláne úgy, hogy az skálázódni fog a tervek szerint mindenhova 160 W-ig bezárólag.
Mindegy, nem kell válaszolni, legfeljebb különbözik az álláspontunk ebben az ügyben.Az viszont mindenképpen üdvözülendő, hogy ejtik az CMT-et az SMT javára, ahogy anno az Intel is dobta az extrém hosszú futószalagokat. Egyik sem volt telitalálat az adott körülmények között.
-
stratova
veterán
A Fast forward projekt..
..nem hasonlít?Stacked memóriával (nem nem is CPU/APU mellé) pedig már 2011 óta egészen biztosan foglalkoznak (de korábbról dereng egy 2010-es dia is ahol Opteron mellett vizionáltak stacked memóriát).
Processors
Core 4 cores, 3.2 GHz out-of-order, 4 issue width
L1 cache 4-way, 32KB I-Cache + 32KB D-Cache (2-cycle)
L2 cache 16-way, shared 4MB (24-cycle)Stacked DRAM caches
Cache size 128 MB
Bus frequency 1.6 GHz (DDR 3.2GHz), 128 bits per channel
Channels/Ranks/Banks 8/1/8, 2048 bytes row buffer
tCAS-tRCD-tRP 8-8-8
tRAS-tRC 26-34Off-chip DRAM
Bus frequency 800 MHz (DDR 1.6GHz), 64 bits per channel
Channels/Ranks/Banks 2/1/8, 16KB row buffer
tCAS-tRCD-tRP 11-11-11
Table 1: System parameters used in the study -
MoP_FX 57
őstag
Nem konkrétan a Zenre irányuló változásra gondoltam, hanem az általános, hosszútávú stratégiára. (pl. feküdjünk már egy kicsit rá az x86-ra is, mert még talán szükség lehet rá)
Jellemzően egyébként osztom a véleményedet, most mégis kicsit szembe helyezkednék. Otellini távozásával nem hiszem, hogy bármiféle hosszútávú stratégiai változás következett volna be az Intelnél, mert ment a szekér. Az AMD-nél kicsit más a szitu, és ahhoz valószínűleg az érintett (igazgatótanácsi tagok, (fő)részvényesek) személyeknek túl sok húgyot kellett már arccal felfogniuk az utóbbi években, hogy pont ugyanarra menjen minden tovább.
Számomra az szintén beszédes, hogy míg Read inkább gazdasági szakember volt, addig ez az új szerzemény inkább technológiai. (remélem, nem olvastam félre)A mondandód második felével meg teljesen egyetértek. Nem várom/várhatom, hogy a Zen majd jön, lát és győz, de szeretném végre látni a pozitív, javuló tendenciát.
-
Én úgy képzeltem eddig, hogy egy meglévő mag meglévő tokozásba beépítése akár dupla annyi modullal is jóval kevesebb erőforrást vinne el, mint amennyi kell, hogy tartsák a határidőket az új maggal.
Vagyis kis befektetéssel sok időre el tudják látni a piacot újdonsággal - ami ugyebár édeskevés, mint ismerjük az építőkockák képességeit, de jóval több a semminél. Én egészen biztos megvenném.
Jobb stratégiának tartom, mint idejekorán kiadni valami nem elég jót, esetleg újabb csalódást okozó újdonságot.
De ezek csak ködös elképzelések a részemről.
A P4 tanulsága után azt sem vágom, hogy hogy bízhattak a bulldozerben (komolyan azt hitték, hogy jó lesz, vagy csak áthidaló megoldásként tekintettek rá), így bármit elképzelhetőnek tartok. -
stratova
veterán
Ez kb. az eddig ismert infók összessége egyetlen táblázatra összefoglalva. Amúgy van elképzelésed miért titkolóznak ennyire? Általában legalább 2 évre előre szokott lenni kicsit konkrétabb tervezet, kódnevekkel pozicionálással. Persze elég radikálisnak, hat hogy az új architektúrával egyszerre megy a levesbe Kabini és Vishera, bár ha jól sejtem legalább 2012 óta hegesztik.
Ha a hasamra ütök azt találnám mondani valamilyen beágyazott/szerver vagy egyedi lapkában debütálnak először (persze fogalmam sincs, de nem hinném, hogy asztalin nyitna).Ez mondjuk egész meredek
Bás szimplán HSA-nak tűnik.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A CPU->APU összehasonlítás bőven több a tízszeres energiahatékonyságnál. Egyébként a TIRIAS tanulmányában is benne van, hogy CPU-t CPU-val és APU-t APU-val hasonlítanak össze. A 10x a legelső Brazos platform APU-ja és a Kaveri APU közötti energiahatékonyság különbsége. Az persze igaz, hogy ezt gyakorlati mérésben nézték, és nem elméletiben.
Mivel a fizika törvényei így is lekorlátoznak, így reális a TIRIAS tanulmányában szereplő adat, mely szerint pusztán a gyártástechnológia fejlődéséből az elkövetkező fél évtizedben nagyjából 10%-kal javulhat az energiahatékonyság. A többit a lapka tervezésében kell megtalálni.
-
stratova
veterán
Szvsz csak CPU-ra nézve is igaz lehet, de a cikk amúgy azt is taglalja, hogy :
"Creating differentiated low-power products is a key element of our business strategy, with an attending relentless focus on energy efficiency,"Tehát nem feltétlenül azonos számítási teljesítmény mellett 10x-es a fejődés pl. 9950-hez mérten.
Phenom X4 9950 2.6 GHz 140 W
FX-7500 2.1/3.3 GHz 19 WTurion 64 X2 TL 68 2.4 GHz 35 W
A10 Micro-6700T 1.2/2.2 GHz 4.5 W -
TRitON
aktív tag
A 10x szorzot velhetoen ugy kell ertelmezni, hogy vesz az ember egy 2008-ban gyartott, legkevesbe energiahatekony AMD CPU-t (akkoriban APU me'g nem letezett, ha nem tevedek), ami valamelyik K10 varians lehet, es annak a GFLOPS/TDP-szeru mutatojat hasonlitjak a jelenlegi leginkabb energiahatekony APU-ehoz, egybeszamolva az x86 magok es a GPU magok teljesitmenyet es fogyasztasat.
Ha így vesszük, egy 140W-os Phenom 9950 (2008) és egy 125W-os FX-8350 (2012) közt Wattonkénti lebegőpontos számítási teljesítményben 3,2-szeres, egy 95W-os A10-7850K közt pedig cirka 47-szeres különbség van.
-
dezz
nagyúr
Mint tudjuk, az Intel többször túl messzire ment. Meg mintha lenne valami olyasféle szabály is, hogy önköltségi ár alatt nem lehet árulni dolgokat. (A kozoloknál sem ismerték be a cégek sosem, hogy drágább a gyártás.) Akárhogyan is, az ilyesmi eléggé aggályos:
"A vállalat már így is nagy áldozatot hoz az x86-os lapkák terjedése érdekben, hiszen a közvetlen konkurensekhez képest nagyságrendekkel olcsóbban kínálják az Atomokat, ami negyedévenként majdnem egymilliárd dolláros veszteség elkönyvelésére kényszeríti az Intelt." [link]
Hiába pereskedik a Samsung és az Apple, közben üzleti kapcsolatban állnak, többféle chipet és kijelzőt gyárt nekik a Samsung. A Google és a Samsung között is elég szoros a kötelék, sőt épp most írtak alá egy jelentős együttműködési megállapodást.
Vannak olyan területek, ahol sok éve nagyjából ugyanakkora profitot realizálnak cégek és ezzel elégedettek. Lehet, a számtechben ezt nem lehet megtenni, mert folyamatosan változnak, növekednek az igények.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A Google nem gáncsolja teljesen az OpenCL-t. WebCL-ben nagyon érdekeltek és a Chrome OS esetében az OpenCL-lel képzelik el a jövőt. Az Androidon van problémájuk. Ők eleve küzdenek a fragmentációval, és tulajdonképpen ezt a gondot az OpenCL nem oldja meg. Viszont egy év és van Java 9, amivel ugyanazt meg lehet tenni HSA-ban, mint az OpenCL-lel és még fragmentációt sem okoz. Nekik ez logikus döntés.
Az Apple-Samsung, hát ja ... ők köcsögök.Az Apple idővel mindenképp saját lapkákra vált minden területen. Majd júniusban megmutatják miért.
A szervereken is sok esélye van az ARM-nak. Akár akarja az Intel akár nem, piacot fognak szerezni.
-
dezz
nagyúr
De ezt a játékot is illik tisztességesen játszani.
A Google, Apple, Samsung nem arra törekszenek, hogy holnaputánra teljesen kiszorítsák vagy felfalják egymást, nem olvasztják be a SoC tervező cégeket sem. Kooperálnak velük és egymással.
Az egészséges versenyt törvények szavatolják.
A kapitalizmusban sem gondolja azt mindenki, hogy mindenáron csak nőni és nőni kell. Fenntartható fejlődés, meg ilyenek.
De kezdünk off lenni.
-
dezz
nagyúr
Szóval tisztességesen. Reméljük, valóban így lesz...
De amúgy nem nézett véletlenül túl sok Highlandert valaki ott az Intelnél, esetleg nem volt más társasjáték, mint a Monopoly? Tudtommal a mai piaci verseny nem arról szól, hogy építsünk monopóliumokat, hanem hogy legalább két versenytárs legyen, így biztosítva az optimális árakat. Egy sor ARM-os cég éldegél vígan ezen a hatalmas piacon, de úgy tűnik, az Intel nem nyugodhat, amíg nem az övé a piaci részesedés 95%-a.
-
stratova
veterán
Azt a véleményt osztom, hogy AMD a méretéhez képest (bár itt most nem piaci szereplőként, hanem feltételezett humán erőforrást nézve) egyszerre nagyon sokfelé fejleszt s így nyilván nehezebb nagyot gurítani. Két döntés viszont végre logikusnak tűnik: 1. Nem erőltetik a 2/4P szerver vonalat, ahol egyrészt nagyon kicsi a részesedésük másrészt nemigen rendelkeznek versenyképes termékkel. 2. Viszonylag nagy de a fejlődő országok piacain igyekeznek helyzetbe kerülni (amit fogyasztóként kicsit bánok, de ez van).
+1. Végre eljutottunk oda, hogy AMD APU került a HP Elitebook sorozatába, hogy ez most részükről mennyiben tér el az eddigi stratégiától passzolom (mert HP eddig is kínált olyan gépet AMD-vel amit más nem) de határozottan kellemes meglepetésként ért. -
dezz
nagyúr
A GCN alapú FirePro-k hozhatnak némi változást.
AMD FirePro S10000 Card Powers World’s No. 2 Greenest Supercomputer
"De robbanas a konzolpiacon nem lesz."
Kína most nyitotta meg a kapuit előttük. És ott a kevés is nagyon sok.
"ARM? Amivel csak most kezdenek molyolni, me'g azt se lehet tudni, hogy milyen termeket keszitenek"
Valamennyit azért lehet tudni:
A SkyBridge projektben fut össze az AMD IP stratégiája
Már 2 éve dolgoznak ezen a projekten, jövőre már termékek is lesznek belőle. Hogy mennyire lesz sikeres, az nyilván majd akkor derül ki. -
dezz
nagyúr
Néhány évig még el lehet adni a dGPU-kat, nem beszélve a nagyobb haszonkulcsú FirePro-król. Mini- vagy szuperszámítógépet is lehet velük építeni.
Ha valaki felvásárolja az AMD részvényeinek nagy részét, attól még nem száll rá át az x86 licence, és az AMD ugyanúgy gyártathatja tovább az x86 alapú procikat. (Másrészt az AMD64 licencnek is van ebbe úgymond beleszólása.)
Lényegében mindegy, hogyan veszi át az Nvidia.
Volt már olyan a világtörténelemben, hogy egy cég részvényindexe alaposan megemelkedett.
-
dezz
nagyúr
Nem a cég és a fejlesztők közötti viszonyról beszéltem, hanem a többi céghez fűződő viszonyukról.
Én sem innovációról beszéltem. A GCN (egyben) egy termékvonal, a Puma magos chipek is termékek (nem igazán az ARM-ok ellen, hanem inkább az ARM és a komolyabb x86 procik között foglal helyet) és a kozolok APU-i is, amik természetesen növelik a cég értékét. (Ha valaki megvenné, ezekből még évekig jelentős bevétele lehetne, minimális ráfordítás mellett, ha nem nem terveznek további fejlesztéseket.)
Szerintem ha valaki megveszi az AMD-t és leányvállalatként üzemelteti, akkor az utóbbi simán gyártathatja tovább az x86 procikat.
Tudtommal már van az Nvidiának APU-ja (ha nem is így hívja), vagy hamarosan lesz. Term. ARM CPU magokkal. Ha ARM vonalon elterjed a HSA (márpedig az ARM és több más ARM procikban érdekelt cég ezen van), akkor előbb-utóbb az Nvidiának is alkalmazkodnia kell ehhez.
Lehet, hogy az Nvidia 3x nagyobb, de ugyebár 3x0=0, márpedig az Nvidia értéke nem 0, tehát az AMD értéke sem 0.
(#14311): Most pont nem.
Automatikusan valóban nem. (Mint ahogy némi elfogultság nem jelent automatikusan "bérencséget".) Csak hát meg lehet nézni, hányszáz kommentben ekézed az AMD-t és élteted az Intelt.
Sokmindenben igazad van természetesen, de összességében úgy érzem, picit azért mégiscsak az Intel felé billen a mérleg.
-
dezz
nagyúr
Egy OpenCL képes IGP-t tartalmazó chip az semmiképpen sem sima CPU. Más kérdés, hogy az Intelnek derogál egy AMD által bevezetett kifejezést v. betűszót átvenni. (Mint ahogy minden mást is csakis kényszerből, akármilyen jó is.) Az Intel az egyike a legbarátságtalanabb és legkevésbé kooperatív cégeknek.
"Nincs semmi erteke az AMD-nek, no offense."
No offense, de ez enyhén szólva túlzás. Vegyük pl. a GPU-it, a GCN-t, a HSA mögé is sok nagy (és kis) cég állt be, pedig nem ingyen volt a belépő, a Puma magos termékek sem olyan rosszak. A konzol-biznisszből sem kevés fog befolyni az elkövetkező 7-10 évben.
(#14307): Bizonyára így fest a világ kék szemüvegen át nézve (avatarod).
-
letepem
aktív tag
Ennyire nem ér semmit az a cég, akik preinnovációkban jeleskedtek/jeleskednek? Miért kell mindig olyan "jófejnek" lenni, hogy bármi, ami zseniális, opensource is egyben? nVidia GameWorks-szel kapcsolatban olvastam, hogy az AMD kifogásolja, hogy nem tehet javaslatokat a teljesítmény fokozásában, míg a Thresh FX
nyílt! Miért ? Ha kitalálnak valamit, miért nem teszik úgy, ahogy más cégek teszik?
Nyilván egy "ideális", nem kapitalista világban ennek így kellene történnie, de ebben az AMD-nek mi a jó? Kitalálnak jó/használható dolgokat, ami azután másolható, sőt túl is léphető egy átgondolt finomítással!
Már jártak így nem egyszer! Nyilván imponál ez bizonyos usereknek, respect is érte nekik, de ebben a világban nincs esélye így AMD-nek -
Vitamincsiga
tag
"A Win9-nek az egvilagon semmi koze a HSA-hoz vagy a HSA elterjedesehez. A HSA akkor terjed el, ha elkeszul vegre, es lesz elegendo hardver a piacon ahhoz, hogy megerje mokolni vele a fejlesztoknek. Egy 1-2 %-os piaci reszesedesu procira minek fejlesztene barki is, akit nem az AMD tol?"
A Win9 fogalmát rém pongyolán használom
Szóval ez az a valami, ami szeretne futkorászni az okostelóktól kezdve - az MS 15 %-át akarja ennek a piacnak 2017-re és tuti, hogy itt nem akar megállni!! - a szerverekig bezárólag mindenen.Megvésel egy jó kis programot - odafigyelve a HSA-s legyen - és mindegy, hogy mije van felhasználónak, az a ketyeréjén menni fog! Neked pedig csengetik a zöldhasút
És hogy miért?
Mert ma már mindenki csak APU-t gyárt.
Mert az előzetes tesztek szerint is piszok hatékony a közös memóriaeléréses APU.
Mert a HSA az, ami jelenleg a legjobban kiforrott, persze még messze nem végleges, de a legszélesebb támogatottságot élvező platform.Az AMD pedig joggal gondolja, hogy ha már a konzolpiacot egy huszárvágással megszerezte, akkor a többi Win9-es platformon se 0% álljon a részesedése mellett!
És itt záródik be a kör. Ha áttételesen is, de a Win9 és a HSA kart-karöltve járTegnap azon filóztam, hogy miért nem veszi meg az MS az AMD-t
Szerintetek?
/Én már megvettem volna; aprópénz/
-
leviske
veterán
Hawaii XT - 22.5 GFLOPS/W
Hawaii PRO - 19.4 GFLOPS/W
Bonaire XTX - 17.1 GFLOPS/W
Tahiti XT2, Tahiti XTL - 13.9 GFLOPS/W
Tahiti PRO - 11.9 GFLOPS/WFurcsa, hogy az új szériában ennyivel másabb eredmények jönnek ki.
-
leviske
veterán
Az eddigi hozzászólásaimat azzal egészíteném ki, hogy én az új architektúrát 1 évvel a Carrizo után várnám, a Skylake-el nagyjából egy termékciklusban. Az meg majd eldől, hogy erre mennyi valós vagy kevésbé valós esély van. Szóval jobb esetben a Carrizo-nak csak a Broadwell-t kell visszavernie.
A Tonga esetében meg fontosnak tartom figyelembe venni, hogy a Tahiti-hez képest a Hawaii majdnem dupla GFLOPS/W értéket hozott és anno a Bonaire is +50%-ot hozott ezen a téren az első körös HD7-es szériához képest. Ugyanazon a gyártástechnológián. Szóval egyáltalán nem lehetetlen, hogy nem csak kisebb lapkaméretet, de kisebb fogyasztást is hoz azonos teljesítmény mellett.
(#14289) stratova: Pofás notik. Remélem jönnek erősebb APU verziókkal is.
-
leviske
veterán
"Errol kerek egy linket vagy egyeb konkret infot. Az OEM-ek eddig is epithettek volna gepeket AMD APU-ra, megsem teszik meg tul sokan, es amelyek meg is teszik, azok sem kinalnak tul sokfele konfiguraciot."
Nem az a típus vagyok, aki elmentegeti azokat a cikkeket, amiket elolvas. Mindenesetre pont az Inte-haver HP kapcsán olvastam (és korábban említettem is), hogy szeretnének az Inteltől és Redmondtól függetlenebb termékkínálatot kialakítani és ehhez kezdésnek ideális a ChromeOS.
"Es hogyan tudna az AMD dontetlenre allni az Intellel szemben? Ird le kerlek a konkret forgatokonyvet."
Úgy, hogy amíg az Intel véghezviszi azt a csodát, amit vársz, addig az AMD is javíthat a legacy X86 programok futási teljesítményén.
Vagy ez totálisan lehetetlen, ellenben az, hogy egy vacak grafikus architektúrával és egy útja vesztett alternatívával vergődő cég egyáltalán egálba vergődése belátható időn belül, annak aztán 100% az esélye. Próbáljunk már meg elméleti síkon maradni még meg sem jelent architektúrák esetében és ne sajnáljuk már le ennyire az AMD-t.Egyébként a döntetlen most a gondolatmenetemben általánosan a hetrogén számításokban nyújtott teljesítményre utalt. Abban azért én nem vagyok annyira biztos, hogy az Intel a Gen6 alapjain valaha be fogja érni az AMD-t. Talán nagyobb lapkaméret mellett, de akkor meg megtapsolhatja magát a cég, hogy milyen ügyes volt. Én a MIC-től várnék érdekes dolgokat, de ahhoz először kell egy termék.
"Ez nem fog megtortenni."
Ja bocsánat, nem tudtam, hogy látnok vagy. Én abban a hitben voltam, hogy a Carrizo jövő januárban érkezik, miután a 2012-es roadmap még erre az évre ígéri, ahogy a Kaveri-t múltévre, azonos mértékű eltolódás mellett meg Január lenne a logikus. Ez az időpont meg a Broadwell megjelenésére esik, amennyire is nehéz est beismerni.
Vagy most már azzal számolunk, hogy a Carrizo egy letesztelt gyártástechnológián még csúszni fog pluszban "mert csak"? Ez rendkívül pártatlan hozzáállás az "Intel úgyis mindent hibátlanul fog összevarázsolni" érvkavalkád mellett."Oke, tegyuk fel, meg tudjak lepni ezt. Hogyan? Milyen varazslatot tudnak elohuzni? Itt mar sajnos nincs meg az a lehetoseg, ami a Richland --> Kaveri valtasnal adodott, azaz hogy az elavult architekturat (VLIW) lecserelik modern architekturara (GCN). A GCN "sajnos" mar tul jo ahhoz, hogy clock-for-clock, shader-for-shader radikalisan elore lehessen lepni a kovetkezo 2-3 evben."
Azt milyen természetfeletti erővel fogod magyarázni, ha a Tonga tényleg egy ~200mm^2-es lapka lévén hozza a ~350mm^2-es elődje teljesítményét? Ha ez a bravúr még csak 20% pluszt is hoz majd a Carrizo esetén azonos gyártástechnológia és lapkaméret mellett, már az előrevetít egy sorsot az Intel IGP-k számára.
"Tegye fel a kezet az a jatekos, aki[...]"
Ne csavard ki a szavaimat, nem szeretem. A PhysX-et arra hoztam fel példának, hogy a játékfejlesztők leszarják, ha egy kis elterjedtségű valamihez kötnek egy feature-t és miután ezek a játékok sem jelentettek emiatt anyagi csődöt, nyilván a felhasználókat sem zavarta a tény.
Az már egy teljesen más kérdéskör, hogy egy APU mennyivel tud több lehetőséget felmutatni egy játékban, de a példában a hangsúly nem ezen volt. Nyilván nem azért tette le a Sony és a Microsoft egy-egy APU mellett a voksát, mert az elkövetkező ~6 évben ugyanazt a szintet szeretnék nyújtani.
MOD: De én itt kiszállok, mert nem szeretném a topikot szemetelni.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A HP számára készített Kabini. Más nem kaphatott belőle. Nehéz egy gyártóra limitált terméket beszerezni.
Nem tudni, hogy a fejlesztők mit kértek az AMD-től. Azt fontos tudni, hogy a Gaming Evolved partnerek befolyásolhatják az asztali APU képességeit. Az AMD nem termékeket akar kínálni a tömegpiacra, hanem megoldásokat a fejlesztők számára. Ebből akarják azt, hogy a fejlesztők használják a megoldásaikat és venni fogja a piac. A Carizzo esetében az órajelek alakulására nagy hatása lesz annak, hogy a Crytek, Frostbite, Nixxes mit szeretne 2015-ben alkotni a HSA-val és a Mantle-lel. A Kaveri esetében az AMD alakította ki a kiegyensúlyozást, de lehet, hogy azt mondják a fejlesztők, hogy ők kérnek 1 GHz-es IGP-t, és annak hatása lesz a processzorteljesítményre.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az a legerősebb 15 wattos Kabini, amivel teszteltek.
HDL-re nem olyan egyszerű tervezni. Az egyik előnye, hogy nagyon gyorsan lehet hozni egy erős tempót, akár 35 watton belül is. De a következő 60 wattos lépcsőben már keveset lehet javulni. A Kaveri esetében is megfigyelhető lesz, hogy a 35 wattos verzió nincs messze a 95 wattostól. Carizzo esetében már nem is lesz 95 wattos, mert egy +100 MHz-et jelentene a turbóra és kész.
A Carizzo valszeg már 20 watton is eléri az erős tempót és a következő 45 watt már csak kis extrát ad. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Abból lehet kiindulni, hogy a Mullins most 5 wattból nagyjából hozza a 15 wattos Kabini teljesítményét. Csak a "thin" library-t cserélték ki alatta, csíkszél azonos.
Nagyon fontos, hogy ma mindent géppel terveznek. Már a legkritikusabb részeket sem érdemes kézzel rajzolni. De a gépi tervezést nagyban befolyásolja a szoftver, ilyenje mindenkinek van, viszont nem mindegy, hogy az a szoftver a sematikus dizájnból mennyire hatékony fizikai dizájnt készít. Ha ez a szoftver jól van megírva, akkor a sematikus-fizikai konverzió nem jelent majd sok extra tranzisztort, illetve az AMD és az NVIDIA nagyon épít az olyan lib-re, ami nagyon sűrűn helyezi el a tranyókat. Nemrég a Qualcomm és az ARM is belerakott ebbe egy rakás pénzt, mert látják, hogy milyen lehetőségek vannak benne. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Az utóbbi időben (2008 környékén) az AMD és az NV rájött arra, hogy az adott dizájn fogyasztását lényegesen jobban befolyásolja a "thin" library mint a gyártástechnológia. Ennek fejlesztésére költenek most nagyon sokat. Ez igazából egy automatikus tervező lib, amit mindenki használ, de messze az AMD és az NV technológiája a legmodernebb. Ugyanazt a sematikus dizájnt olyan fizikai dizájnban adja vissza, ami vetekszik a kézzel tervezett dizájn hatékonyságával. A többiek ettől sokkal messzebb vannak, mert úgy gondolták, hogy a "thin" library nem tud nagy különbséget biztosítani.
-
leviske
veterán
A renomé fontos egy olyan piacon, ahol az OEM-ek szakadni próbálnak az Inteltől és meg van a veszély arra, hogy az Intel kijön egy döntetlenre.
Alapvetően az egész hozzászólásodból az jön le, hogy az AMD vagy 20-30%-os teljesítményelőnyre tesz szert, vagy elbukik. Közben a valóság az, hogy egy "döntetlen" már elindíthatna egy masszív piacátrendeződést.
A Tonga-t és a GCN új verzióját nem érdemes feltétlen lebecsülni, mert ha az AMD a Carrizo-val azonos gyártástechnológián és azonos lapkaméret mellett bedob egy meghökkentő mértékű IGP teljesítménynövekedést, akkor a Gen6-ot foltozgató mérnökök leshetnek egy nagyot.
Emellett ne felejtsük el, hogy HDL-en majdnem tranyószámot duplázott a cégazonos csíkszélesség32 > 28nm váltás mellett, szóval ha a Skylake idején esetleg 14nm HDL-re vált a cég, akkor azért a gyártástechnológiai miatt sem az AMD-nek kell feltétlenül aggódnia még abban az esetben sem, ha 1 évre rá az Intel tud 10nm-en nyomulni.Na, de ezt a részt röviden azzal foglalnám össze, hogy megismétlem: Nem várok (és szerintem más sem) masszív AMD előnyt, csak újra egy éles piaci versenyt. Erre pedig van esély.
A Mantle/DX12 részre annyit tudok reagálni, hogy a játékfejlesztőktől eddig sem volt idegen az, hogy bizonyos képességeket csak adott hardveren tegyenek elérhetővé. Jó példa erre a PhysX, csak itt az a különbség, hogy az említett példával ellentétben mint említetted, csak át kell hozni azt a megoldást, ami konzolon megvan és a butítást meghagyni annak a hardvernek, ami nem tudja lefuttatni.
-
Miért ne lehetne hasznosítani? Általános ismeretekről beszélek, nem arról, hogy hogyan kell konkrét XY algoritmust APU-ra megírni. Pl ha egyszer megtanultam OOP-ban programozni valamilyen nyelven, akkor máshol is fogok tudni, persze nem rögtön ugyanazon a szinten, de sokkal könnyebb lesz, mert a gondolkodásmód már megvan. Az OOP-t egyébként lehet cserélni kb bármire.
-
Ez így van, de én arra gondoltam, hogy eddig csak úgy lógott a levegőben APU, nem igazán használta semmi, viszont a konzolokkal most ráállt nem kevés fejlesztő az APU rejtelmeinek kiismerésére. S itt majd a rengeteg összegyűlt tapasztalat fog számítani, mely később a PC-k területén is hasznosítható lesz.
-
dezz
nagyúr
A néhány nappal ezelőtti hírek szerint a Carrizóból lesz FX jelölésű, csodálkoznék, ha az nem 95W-os lenne.
Nem tudom, mi mása van a GloFo-nak vagy a TSMC-nek, illetve mit licencelt nemrég az első, de a 28nm-t sem venném készpénznek, legalábbis sima bulk. Hogy tudnának ennyit javítani a teljesítményen és telj./fogy. arányon ugyanazon a node-on, hogy nem hogy jobb, de legalább azonos szinten legyen a Kaverivel?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
Az ide nem illő hozzászólások topikja:[link]
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Canon MILC: EOS R és M topik
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- CPU léghűtés kibeszélő
- Google Pixel 7a - venni vagy nem venni?
- Autóhifi
- SSD kibeszélő
- Milyen légkondit a lakásba?
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- További aktív témák...
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Azonnali A320 B350 X370 B450 X470 A520 B550 X570 chipset alaplap felvásárlás személyes/csomagküldés
- Azonnali készpénzes félkonfig / félgép felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- Bomba ár! Dell Latitude 3550 - i5-5GEN I 4GB I 500GB I 15,6" HD I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- Használt Intel procik - Core 2 - Dual Core
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest