Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rlazol

    veterán

    válasz Geryson #2535 üzenetére

    kullancs: B-vitaminra egy utolsó gondolat, hogy egy nagy tudású, a témában jártas embert idézzek: az, hogy mi büdösnek érezzük a b-vitamint (egyes kiszerelésekben), nem jelenti az, h az a kullancs számára is büdös és nem éppen vonzó vagy semleges. Sajnos szőrben (akár gyerek, akár kutya) lehetetlen biztosan és minden kullancsot észrevenni, ezért fontos a megelőzés. Régebben itthon is szokás volt a központi kullancsritkítás (mnint a szunygírtás) manapság sajnos erre nincs pénz.
    Vizelet színe - hát, jó kérdés. Nem a vizelet színe dönti el a kutya sorsát. Van, h egyáltalán nem sötét, mégis (majdnem) belehal, van, h fekete és mégis gyorsan kilábal. A lényeg: ha gáz van, ne a pisi színét nézd, hanem az orvoshoz menj! A pisit elég, ha ő tanulmányozza. :)
    Macskánál a fertőző betegség alatt azt értettem, h a kullancs fertőzi meg a macskát, aki ebbe belepusztul - szerencsére ilyen gyakorlatilag itthon nincs.

    ivartalanítás: nekem nincs kialakult álláspontom. A műtét végző orvos számára egyszerűbb, gyorsabb, ha az állat már túlesett egy tüzelésen. A növekedéshez kellő hormonok hiánya meg egy jól hangzó érv. De a helyzet az, h pl amerikában rutinszerűen féléves kor körül csinálják, nehogy akár az első tüzeléssel baj legyen,és nincs káros hatása.
    Azt se szabad elfelejteni, h ez egy tervezhető műtét, érdemes a körülményeket megnézni, vagyishogy pl egy februárban született, kerti kutya egy év múlva a legnagyobb téli lucsokban rohangálna a sebével. Lehet, h neki célszerűbb a korai műtét. Egy kora tavaszi kutya egy év múlvára akár már a második tüzelésében is lehet (hiszen genetikusan ősszel és tavasszal lenne a párzás, és ez még bennük van annyira, h ilyenkor jobban megindul), ami miatt megintcsak szóba kerül egy korai műtét. De pl egy nyár végi, őszi alom, ami simán kihúzhat tüzelés nélkül akár 1,5 évet is, a fenti logikát követve várhat a következő nyárig. A fajtát (a kóborló husky vs az ölben sétáltatott csivava), a gazdi kutyára vigyázós lehetőségeit, a környéket és az ott élő többi kutyát, ill. azok ivarát, az egyed fegyelmezettségi szintjét (mennyire jön vissza ha hívod stb) megint csak érdemes bevonni a mérlegelésbe.
    Szerintem minden gazdi és minden kutya esetén más lehet a helyes időpont. A lényeg az, h mire a kutyának erős, sok petés tüzelései lennének, vagyis kb 1,5 éves korára legyen ivartalanítva. Ha addig neadjisten megtörténik a baj, beavatkozni akkor is lehet. :)

Új hozzászólás Aktív témák