- One mobilszolgáltatások
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Akciófigyelő: Ha kéne vezeték nélkül CarPlay és Android Auto...
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
- Xiaomi 14T - nem baj, hogy nem Pro
- iPhone topik
- Google Pixel topik
- Apple Watch Sport - ez is csak egy okosóra
- Indiában szeretnek TV-zni
- Okosóra és okoskiegészítő topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
hardzsi2
aktív tag
Mi lenne, ha magát az érintettet kérdeznénk meg erről?
> Hasznáják-e a ChatGPT tréningezésére az interneten nyilvánosan elérhető, szerzői jogvédett tartalmakat, például a ZDNet, PCMag, CNET, IGN vagy Lifehacker szövegeit?
ChatGPT:
Az OpenAI, a ChatGPT fejlesztője, azt közölte, hogy a modell tréningjéhez használt adatok részben nyilvánosan elérhetőek voltak, de nem használtak kifejezetten olyan tartalmakat, amelyekről tudták, hogy szerzői joggal védettek és nem állnak szabad felhasználás alatt, kivéve, ha ehhez engedélyt kaptak vagy licencelt adatokat használtak.
Olyan weboldalak, mint a ZDNet, PCMag, CNET, IGN vagy Lifehacker – amelyek jellemzően kereskedelmi médiacégekhez tartoznak – tartalma szerzői jogi védelem alatt áll, és nincs arra utaló nyilvános információ, hogy az OpenAI ezeket a konkrét tartalmakat felhasználta volna a ChatGPT tréningezéséhez.Fontos különbség, hogy:
- A modell nem tárol szó szerinti másolatokat a tananyagból, hanem statisztikai összefüggések alapján tanul szövegalkotást.
- Jogilag és etikailag is érzékeny kérdés a szerzői jogi védelem alatt álló tartalmak gépi tanítása. Emiatt az OpenAI és más AI-fejlesztők egyre inkább áttérnek engedélyezett vagy saját gyűjtésű adathalmazok használatára (pl. könyvkiadókkal, médiaházakkal kötött megállapodások útján).Ha kívánod, szívesen megnézem, hogy jelenleg van-e nyilvános információ arról, hogy ezek a konkrét médiacégek engedélyezték-e a tartalmaik AI-tréningre való felhasználását. Érdekel? > Igen, érdekel.
ChatGPT:
Igen, jelenleg nyilvános információk szerint az OpenAI nem rendelkezik engedéllyel a ZDNet, PCMag, CNET, IGN vagy Lifehacker tartalmainak felhasználására a ChatGPT modell tréningezéséhez. Sőt, 2025. április 24-én a Ziff Davis, ezen weboldalak tulajdonosa, szerzői jogsértés miatt pert indított az OpenAI ellen az Egyesült Államok Delaware államának szövetségi bíróságán. A per főbb állításai:
- Engedély nélküli felhasználás: A Ziff Davis azt állítja, hogy az OpenAI engedély nélkül használta fel a vállalat szerzői joggal védett tartalmait, beleértve a ZDNet, PCMag, CNET, IGN és Lifehacker oldalakon megjelent cikkeket, a ChatGPT és más AI rendszerek tréningezéséhez. The Verge
- robots.txt figyelmen kívül hagyása: A vállalat szerint az OpenAI figyelmen kívül hagyta a weboldalaikon található robots.txt fájlokban szereplő utasításokat, amelyek megtiltják a webes tartalmak automatikus letöltését és feldolgozását.
- Szerzői jogi információk eltávolítása: A Ziff Davis azt is állítja, hogy az OpenAI eltávolította a szerzői jogi jelöléseket a letöltött tartalmakból, ami sérti a szerzői jogi törvényeket.
- Tartalmak másolása: A perirat szerint az OpenAI által használt WebText nevű adathalmazban több száz teljes cikk található meg a Ziff Davis kiadványaiból.OpenAI válasza:
Az OpenAI azzal védekezik, hogy AI modelljeit nyilvánosan elérhető adatokon tréningezi, és ezek felhasználása a "fair use" (méltányos használat) elve alapján történik, amely lehetővé teszi bizonyos szerzői joggal védett tartalmak korlátozott felhasználását új, transzformatív célokra. Következtetés:
Jelenleg nincs nyilvános információ arról, hogy az OpenAI engedélyt kapott volna a Ziff Davis tulajdonában lévő weboldalak tartalmainak felhasználására. A folyamatban lévő per eredménye meghatározó lehet a jövőbeni AI tréninggyakorlatok és a szerzői jogi szabályozások szempontjából. -
Pikari
addikt
válasz
ergoGnomik #4 üzenetére
Ha jól emlékszem, a google egyszerűen kitiltotta őket a találatok közül - problem solved. Pár évvel később meg már sírtak, hogy a google diszkriminálja őket. Gondolom, miután 95%-al csökkent a forgalmuk
-
ergoGnomik
tag
A fair use alá az ilyen esetekben nem akkor kezd ingovány képződni, amikor az ingyen igénybe vett szellemi termék felhasználásával elkezdenek pénzt keresni?
@#1 Pikari: Az nagyjából a nem lehet igazságot tenni kategóriába esik. Ha nem kerül a találatba bele az idézet, akkor miért is kattintana bárki egy semmitmondó című linkre? Ha belekerül, miért kattintana olyan linkre, ami nem fogja érdekelni? Ha esik a látogatások száma, az kinek a hibája? Ha eközben az, aki elérhetővé teszi az idézeteket ezzel pénzt is keres, miért jogosult vagy nem jogosult azt mindet megtartani magának?
-
Be kéne fejezni ezt a perelgetést. Semmi bizonyítékuk nincs arra, hogy ez nem fair use.
-
Pikari
addikt
Van olyan kiadó, aki a googlet is beperelte, mert a találatok linkje alatt a találatból rövid idézetek is megtalálhatóak.
Új hozzászólás Aktív témák
ph A Ziff Davis is pert indított az OpenAI ellen szerzői jogsértés vádjával.
- One mobilszolgáltatások
- Hálózati / IP kamera
- alza vélemények - tapasztalatok
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- E-roller topik
- Vezetékes FEJhallgatók
- Xbox Series X|S
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Akciófigyelő: Ha kéne vezeték nélkül CarPlay és Android Auto...
- Parfüm topik
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 5070Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
- www.iking.hu - Eladó Samsung S23 Ultra Phantom Black Használt, Karcmentes
- BESZÁMÍTÁS! ASRock AB350 R5 1600X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3050 6GB Rampage SHIVA Corsair 450W
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i9 14900K 24 mag 32 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest