Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cucka

    addikt

    válasz dabadab #64 üzenetére

    Arra utaltam, hogy a kínai gazdasági rendszer alapvetően különbözik a szovjettől, és sok szempontból inkább a nyugatira hasonlít. Megengedi, hogy vállakozz, alkalmazottaid legyenek, vagyont gyűjts és azt befektesd. Ugyanakkor nagyon erős az állami befolyás, mind formálisan, mint informálisan.
    Ugyanilyen befolyás nyilván a nyugati gazdaságokban is létezik, laissez-faire kapitalizmus sehol sem működik sikeresen. De azért a mértéke az nem említhető egy lapon.

    Magyarországon volt rá kísérlet, hogy a pusztító szovjet gazdaságpolitkától szabaduljunk, "új gazdasági mechanizmus" néven futott, de az Moszkva miatt elbukott.
    Adódnak a párhuzamok a mostani, központilag előírt zöld gazdasági fordulattal, nem alaptalanul.

    Az, hogy a vektorok merre mutatnak. Jelenleg egy hideg, gazdasági jellegű háború van Amerika és Kína között. Mindkét félnél az erősebb állami irányítás felé mutatnak a vektorok.
    Azt lehet esetleg taglalni, hogy melyik fél kezdte ezt a háborút, és ki ütött vissza először.

  • cucka

    addikt

    válasz dabadab #55 üzenetére

    alapvetően államkapitalista berendezkedés van, ötéves tervekkel, de engedik, hogy kis méretben működjönek a vállalkozások.
    Nálunk gmk-k voltak, meg egyszemélyes maszek vállalkozók.
    Te most tényleg ezt hasonlítod össze a kínai tőzsdén jegyzett milliárd dolláros forgalmat lebonyolító gigacégekkel?
    Ne bohóckodjunk már.

    Hszi Csin-ping komoly fordulatot hozott Kína működésében
    Az egypártrendszer maradt, a gazdasági berendezkedés maradt, sehol semmilyen alapvető fordulat nem volt.
    Ahol fordulatot hozott, az a kínai felsővezetés hatalmi viszonyai. Ami kremlinológiai szempontból biztos roppant érdekes, de alapvetően a kínai állam és gazdaság működésén nem változtat.

  • cucka

    addikt

    válasz dabadab #47 üzenetére

    Kínára nem lehet rámondani sem azt, hogy kommunista, sem azt, hogy kapitalista.
    Ők egy harmadik utas államszervezési és gazdasági modellt visznek. És ebben nem volt most sem fordulat. Egyszerűen annyi történt, hogy akkorára nőtt a gazdaságuk, hogy az Egyesült Államok fő versenytársa lettek.

    Kínában nincs tervgazdaság, nincsenek államilag szabályozott árak, engedélyezett a vagyonfelhalmozás, és a termelőeszközök sincsenek állami tulajdonban.
    Az összes ostoba ötlet, amivel a szovjetek a fél világot megnyomorították, azt ők már rég hátrahagyták.
    Ami megmaradt, az az egypártrendszer, és a gazdaság nagyon szoros állami kontrollja. Ettől még a kínai piac nagyon kompetitív, és öldöklő verseny van a cégek között. Máshogy nem tudtak volna ekkorára növekedni.

Új hozzászólás Aktív témák