- Hatalmas kedvezménnyel nyit az Ulefone új csúcsmodellje
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
- Magisk
- Netfone
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Garmin Fenix 7 és 7S - profi sport megszokásból
- Yettel topik
- T Phone 2 Pro - majdnem mindenben jobb
- One mobilszolgáltatások
Hirdetés
-
Mobilarena
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
And
veterán
válasz
Phvhun #19405 üzenetére
Rossz érv, ugyanis az interrupt épp egyszerűbbé teszi a programot, hiszen a főprogramnak nem kell a vétellel törődnie, egyszerűen csak fel kell dolgoznia a beeső adatot. (Mod: maga az interrupt ebben az esetben amúgy sem egy kötelező valami, csak segítség, ha amúgy a főprogramnak más lényeges dolga is volna. A lényeg az aszinkron soros adatkezelésen volna: nem kell órajelekkel és valami 'egyéni' protokollal bohóckodni, valamint egyetlen adatvezeték is elegendő a feladathoz). A másodlagos - amelyikre a gombok kapcsolódnak - kontrollernek még csak hardveres UART-tal sem kell rendelkeznie (persze az nem baj, ha van), hiszen nincs más dolga, mint adott időközönként kitenni az adatot a portra, a tisztán szoftveres soros adatkezelést pedig szinte minden fordító támogatja.
-
And
veterán
válasz
Phvhun #19390 üzenetére
Legegyszerűbb esetben a 8 kapcsolót is egy kontroller fogadja, és hardveres soros porton küldi át az első mikrovezérlőnek. Aszinkron port esetén egyetlen I/O-pin is elegendő erre oldalanként (Tx -> Rx). A kommunikáció meg minél gyorsabb, annál jobb (persze távolságtól is függ), de pár kbps bőven megfelelő. Ha az első PIC-nél fontos az adatok gyors kezelése, akkor megoldod, hogy adat érkezésekor megszakítást adjon, kiolvasod a vevőpuffert, és a 8 bitben akár egy az egyben visszakapod a 'túloldali' kapcsolók állapotát.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Phvhun #18369 üzenetére
Oszcilloszkóppal tesztelve kiderült, hogy elméreteztem a kondikat, és kicsit kerekítve vannak a négyszögjel fel/le-futó élei.
Ha van a szkópnak előlapra kihozott tesztpontja, nézd meg azzal is az éleket. Lehet csak a mérőszonda kompenzálásán kell állítani és nem az élek kerekítettek...
-
And
veterán
válasz
Phvhun #17798 üzenetére
Sajnos ezek az egytranzisztoros adók és az egyszerű néhány tranzisztoros szuperregeneratív vevők tulajdonságai csapnivalóak. Frekvenciastabilitás, érzékenység, keskenysávú átvitel: ezek a tulajdonságok ismeretlenek ebben a világban. A vevő elve úgy leírva, ahogy tetted, nem tűnik bonyolultnak, pedig normális megvalósítással nagyon is az: "kicsit kisimítod, sávszűröd", demodulálod, ez így nagyon szép, csak meg kell valósítani.. Egy igénytelen, nem megfelelő szelektivitású vevő mindenféle jelre elindulhat (lényegében RF-detektorrá válhat), ráadásul az elv miatt kicsit vissza is 'szórhat' az éterbe.
"Alapvetően az a gond, hogy nem értem hogy az antenna hogy tud jelet adni. Miért megy bele az áram egyáltalán, ha nincs a másik vége leföldelve?"
Rádiófrekvencián sok dolog nem az, aminek látszik: látszólagos rövidzárak, egyetlen póludssal rendelkező sugárzók, 'láthatatlan' jelcsatolások, stb.
Még mindig azt mondom, hogy ezekhez képest a készre szerelt, 1-2 ezer forint környékén kapható modulok bőven alternatívát jelentenek.
mezis: én nyitott rezgőkörként ismertem (bár lehet, hogy ez részletkérdés). -
Lompos48
nagyúr
válasz
Phvhun #17798 üzenetére
Az egész adás-vétel ügy azon alapszik, hogy egy hordozó frekvenciájú jelre modulációval feltesszük a hasznos, küldendő jelet/információt, majd a vételi oldalon, ami a hordozóra van hangolva demodulációval különválasztjuk és használjuk, amire akarjuk. Hangolni a vevőt kell (a vivőfrekvenciára), az antennát pedig azért "illik" hangolni, hogy ezzel minél nagyobb érzékenységet érjünk el. Mindkét változat (LED, PIC) lehetséges, egyedüli feltétel, hogy a demodulálás után a visszanyert információt az ezek által igényelt szintekre hozzuk. Érvényes az adó oldalra is, a PIC jele illeszthető úgy, hogy modulálja a vivőt.
Az antenna elektromágneses energiát sugároz, ez "fogyasztja" el az adó által küldött energiát. Az antenna helyes méretezése biztosítja az adás "hatásfokát". Egy jól illesztett antenna átveszi az egész energiát az adótól. Rossz illesztés esetén reflexiók, állóhullámok jönnek létre, amik csökkentik a kisugárzott energiát. Ezt ellenben már nehéz pár sorban leírni, az antennákról köteteket lehet írni/írtak.
-
Batman2
őstag
válasz
Phvhun #17760 üzenetére
Nincsen róla kapcs rajzom, nem mintha bonylult lenne lerajzolni, csak fogalmam sincs, hogy hol van, évek óta nem járt a kezemben.
Úgyhogy a netet tudom javasolni, van sok hasonló, egy tranyós kapcsolás is !
Itt van pl. egy, nagyon haosonló: [link]
Ez már kicsit több alkatrészt tartalmazó, de még szintén 1 tranyós kivitel: [link]
És itt is találsz nagyon hasonló, 1 tranyós kapcsolást: [link]Üdv.
-
Batman2
őstag
válasz
Phvhun #17748 üzenetére
Nekem van egy egyszerű, egy tranzisztoros kis kapcsolásom, 10-20m-ről is simán lehet fogni a jelét egy normál rádióval FM sávban, pedig csak egy kis drót darabka van rajta, nem is rendes antenna !
Vételhez szerintem egyszerűbb használni valami kis olcsó FM rádiót, nem érdemes készíteni házilag, mert sokkal bonyolultabb, mint maga az adó !Üdv.
-
kjani18
őstag
-
And
veterán
válasz
Phvhun #17748 üzenetére
Még mindig nem említetted, hogy ez az egész mire is lenne jó. Egytranzisztoros vevő nem nagyon létezik, még a legigénytelenebb szuperregeneratív konstrukció is többfokozatú, hát még ha nem is analóg jelet szeretnénk viszontlátni a kimenetén. Ráadásul egy ilyen vevő finoman szólva is hagy némi kívánnivalót maga után.
"adóvevő modulok elég drágák nekem sajnos ( 7k körül láttam )"
Pedig a Chipcad vagy a Profitech honlapján már 1-2 ezer forintért is látni adó- illetve vevőmodulokat a 433 MHz-es sávra. -
And
veterán
válasz
Phvhun #17746 üzenetére
A párhuzamos porttal pont nehezebb, mint mondjuk sorossal, hiszen utóbbinál csak 1-1 oda-vissza jelet kell átvinni. Annyira egyszerűen azért nem megy: oszcillátor önmagában semmire sem elegendő (modulálva adónak esetleg, de a normális vétel ennél jóval bonyolultabb). Ha kifejtenéd, pontosan mit is szeretnél, akkor többre juthatnál, mert ez így csak fantáziálgatásra elég. Léteznek pl. olyan ISM-sávon működő kész adó/vevő modulok pár ezer forintért, amelyek relatív kis távra és alacsony sebességigényre (legfeljebb néhányszor tíz kbit/s) megoldást jelenthetnek.
-
And
veterán
válasz
Phvhun #12296 üzenetére
Ilyen célra kifejezetten 'led-driver' (integrált) áramköröket szokás használni. Azok olyan DC-konverterek, amelyek nem a kimeneti feszültséget tartják stabilan, hanem a terhelés áramát (tehát tényleges áramgenerátorként működnek). Ilyenekből jó sokféle létezik: up- / down- konverterek, vagy akár olyanok, amelyek mindkét funkciót ismerik. Tipikus példa: LTC3490, a Linear Tech-től. 1W-os teljesítmény-ledekhez tervezték (stabil 350mA-t biztosít a lednek), és már 1V-os tápfeszültséggel is működőképes. A cella lemerülésének detektálására is képes, lásd a példakapcsolást az utolsó oldalon.
Természetesen hagyományos (fesz-stabilizátoros) boost-konverterrel is meg lehet hajtani a ledet, de ilyenkor az áramgenerátoros módról külön kell gondoskodnunk, pl a hagyományos soros ellenállással (a hatásfok rovására).
Mod.: Ja igen, a Chipcad forgalmazza, SO-8 tokban bruttó 860 Ft-ért. Ugyanott a megfelelő induktivitás is beszerezhető. -
And
veterán
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Airsoft
- Sorozatok
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Milyen légkondit a lakásba?
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Formula-1
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Háztartási gépek
- Hatalmas kedvezménnyel nyit az Ulefone új csúcsmodellje
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- További aktív témák...
- Rock Shox Recon Silver Air gyorszáras villa eladó (29-es)!
- ÚJ Nvidia RTX 5060/TI 8-16Gb GDDR7 DLSS4.0 Ryzen 7 5800X 16x4.7Ghz/32GB/512Gb/1TB M SSD/2ÉV gamer PC
- ÚJ Nvidia RTX 3080 10Gb GDDR6x Ryzen 7 5800X 16x4.7Ghz/32GB/512Gb Nvme SSD/2ÉV gamer PC
- Szép! HP EliteBook 840 G8 Fémházas Hordozható Laptop Ultrabook 14" -50% i5-1145G7 16/512 Iris Xe FHD
- Eladó PC i7 8700, 16 GB RAM, GTX 1060, 460 GB SSD
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte AORUS B550M R7 5700X 32GB DDR4 1TB SSD RX 6800 16GB Zalman i3 NEO Gigabyte 850W
- Lenovo ThinkPad dokkolók: USB-C 40A9/ 40AY/ 40AS/ Thunderbolt 3 40AC/ Hybrid USB-C DisplayLink 40AF
- Telefon felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- Bomba ár! HP Elitebook 850 G7 - i5-10GEN I 16GB I 256GB SSD I 15,6" FULLHD I Cam I W11 I Gari!
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
Állásajánlatok
Cég: FOTC
Város: Budapest