- Motorola G86 - majdnem Edge
- Xiaomi 15 Ultra - kamera, telefon
- Eurós árlista a Google Pixel 10 telefonokhoz
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Aurát vált a Vivo V60
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Hivatalos a Pixel 10 startdátuma
- Samsung Galaxy Z Fold5 - toldozás-foldozás
- iPhone topik
- Apple Watch Sport - ez is csak egy okosóra
-
Mobilarena
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Raymond
titán
Igen, a wear leveling es az SLC cache mind a firmware<->NAND szinten dolgozik. Annyibol lehet erdemesebb kisebb particiot csinalni es egy bizonyos reszt uresen hagyni hogy akkor nem kell figyelned. Ha teleirod a particiot akkor is lesz hely dolgozni a low level funkcioknak. En pl. a 2TB SSD-ket az 1872 GiB helyett 1750 GiB-ra particionalom, igy meg ha szinte tele is irtam a particiot akkor is van 30 GiB (QLC) vagy 40 GiB (TLC) amit normalis SLC sebessegel lehet irni (122/4 es 122/3)
-
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
Ha már vettél egy ilyet, akkor a topik szempontjából az lenne érdekes, hogy milyen a belseje (vezérlő + NAND), amit a nemrég a #56816-ban linkelt windowsos flash ID programokkal lehetne megnézni, bár a vezérlőt akár pl. a HDS is kiírja az információk lapon.
ADATA SC610 USB3.2 Gen2 External SSD Review
Az adatátviteli sebessége nem nagy szám, az 1 TB-os modell 160 GB másolása után ~ 400 MB/s értékről 120 illetve 40-120 MB/s közötti értékekre lassult, vélhetően az SLC cache telepítődése (elfogyása) miatt.
Na meg az is érdekes, hogy az USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s | 1 GB/s) interfész ellenére csak max. 550/500 MB/s olvasási/írási sebességet tud, vagyis M.2 PCIe NVMe helyett vsz M.2 SATA SSD lehet benne, annál ennyi a plafon.
-
Igen, sokkal-sokkal gyorsabb ez az USB SSD, mint bármilyen laptop HDD. USB 3.2- ben 600M/s szekv sebességre képes, kis fileoknál is kb 10x- es sebesség a HDD- hez képest. Kiváló technológia, és nem tudjuk tovább szépíteni ezt, hiába ez van. Ettől függetlenül a HDD- nek is megvan a létjogosultsága, de már csak 8TB vagy nagyobbat érdemes használni.
-
Egy külső tokba tett NVME SSD előfordulhat, hogy több powert igényel.
Így már érthető a dolog, nyilván magasabb sebesség/teljesítmény több powert igényel.
Mondjuk az Axagonom ezeket az interface-eket írja, ha kevés lenne neki az USB 2.0, akkor nem írnák oda...és a régi HP Elitebookon is működött rendesen. Tény, hogy technikai szempontból szerencsésebb egy ilyen öszvér valami, mint egy klasszik pendrive. (igaz ugyanezeket sorolja fel a csodapendrive-od is) Megnézhetnéd, mi van benne amúgy.
USB 3.2 Gen 2 / USB 3.2 Gen 1 / USB 3.1 Gen 1 / USB 3.0 / USB 2.0
-
Bikkrom
senior tag
Feltétlen. De csak 10-es fúrószáram van. Az baj?
Még jó, hogy 2 hete vettem egy NAS-t, lementek mindent oda. De ez a Samsung nagy csalódás. Laptop felújításra vettem. 3 évet bírt. 40 ezer huf... Aztán a saját szoftvere nyírja ki. Felhaborító. Ennyi erővel vehettem volna egy noname valamit aliról... Nálam nem érte meg ez a laptop felújítás. Minden winfos kütyü megy a levesbe mostmár. Androidos boxok, telefon. Nem kell innentől se pc, se laptop. Csak a szenvedés van velük.
Most itt jár a teszt:
-
-
Ez azért ma már ~2025-ben egyáltalán nem igaz, főleg az ilyen 1000-2000 TBW-s SSD-knél, amikre a gyártó jótállást vállal (főleg 2 terásoknál), plusz még azon felül, mennyit bírhat??? Sose fogja rommáírni az érdeklődő, nekem gyanús. Talán valami nagyon ócska QLC meghajtónál lehet ez gond.
Szerk.: ha a data rot / bit rot jelenségre gondoltál, az pedig a többi, akár mágneses elven működő adattároló eszközöket is érinti. -
-
Persze, hogy nem, de nem is erre utaltam én se a kérdésemmel!
Azt hittem próbáltad a programmal, de az nem hozott fel újabb fw-t és emiatt folyamodtál ehhez az igazán egyszerű barkácsolós módszerhez.
Annak örülök, ha vannak alternatív módszerek a fw frissítésre Linux alatt is.
-
-
Na jó, azért ennyire nem akartam összezavarni a kérdezőt, hogy úgy is használhatjuk a rendszert, hogy az SSD-t berakjuk a fiókba egy időre és nem kopik! De a hsz-t a tegnapi extreme eseted hsz-e ihlette, azt a képet akartam berakni, csak aztán megláttam ezt a széles vizes képet...azt is megemlíthetjük, hogy most éppen egy Samsung 990 Pro SSD-ről menne a rendszer...ha nem lenne kihúzva a gépből!
Szóval a Win11 itt nagyon nem rúghat labdába.
-
Nem folyamatosan volt fél nap, közben abbahagytam, inkább rákérdeztem az eladónál, mi a ragya van a géppel, ami gyakorlatilag bármit nyomtam, mindig a Winnel indult. Kis apró keskeny Lenovo noti volt, nem élte volna túl, ha szétszedem, de főleg azért nem is próbáltam, mert akkor csak két notim volt itthon azon kívül és mindkettő Sata3 csatolós, a Lenovoban meg NVMe SSD volt.
Ez volt amúgy a megoldás, sose jöttem volna rá magamtól:
Amikor Windows jelentkezne be akkor a bekapcsoló gombot legalább 6 másodpercig nyomva kell tartani. Amikor kikapcsolt akkor utána kapcsold be és a F12 a boot menü.
-
Bucura
csendes tag
Még formázva sem volt, vadonatúj.
Anno arra emlékszem a testvérénél is első induláskor pár másodperc, mire felismerte a winfos.
Ennél nem vártam meg, majd több gépben próbáltam.
Lehet le is zárt a vezérlő sajnos.
Így viszont nem tudok fw-t frissíteni.
Találtam egy leírást a feloldásra, de ez nekem sok időbe telene: [link]
így keresnék egy szakit, aki már gyakorlott ebben. -
Loew mester felprogramozott mindent ami kell DOS/Win98 alá is, AHCI, TRIM drivert, nagyméretű, akár TB- os HDD/SSD- khez a meghajtókat, azt írja a manuálban - Win98 alá 32768 TB- ig terjed a támogatott méret, de ezt nem tesztelte, mert nem állt rendelkezésre ekkora drive
Nemrég futtattam DOS6.22 alól az AHCI illesztőt, felmountolta a gépben levő NTFS HDD, SSD- ket. -
TPM nélkül is megy a Win11, ki lehet szedni a telepítőkészletből az ellenőrzést.
Jó projekt, én meg avval szórakozok hogy minél újabb gépre, minél régebbi oprendszer, pld Win98 RyZenen, és hogy SSD topikba illő is legyen, B450/R3800X/DOS7.1/SSD, B450/R3800X/Win98/SSD- k, S775/E8500/XP/SSD- k, ilyesmik.
Nemrég felpakoltam a Zenre a DOS6.22- őt is, alaplapi és SBLive hangtámogatással, ja és persze a Voodoo2SLI- t is beröffentettem, szintén RyZenen - kép, képmentés. -
-
-
King Unique
titán
Pontosabban az USB-s chipnél a firmware-től függ az UASP és UNMAP támogatása is, az vezérli az eszköz működését.
Tehát akkor Linuxoknál még mindig nincsen megoldva ez és mókolni kell, ellenben pl. Windowsoknál szerencsére nem, ott csak az UASP támogatása feltétel, ami Windows 8-tól biztosított natívan.
-
Az USB "ház" vezérlő chipjétől függő, de van mókolási lehetőség az ócska házakra is.
lásd itt írtam épp. Nem véletlen dúltam szét a WD Elements SE portable SSD-metJaja, már rémlik, hogy csináltál ilyet, főleg az Intenso említése ismerős!
Kicsit összezavart engem ez az Amlogic-os dolog, beugrott a saját eszközöm, ami amdroidos és még azt se fogtam fel, hogy a mit látok, az éppen a smartctl, ami fut a kolléga eszközén...közben beugrott, hogy az én Amlogic ketyerémre is rakhattam volna coreElec OS-t, szóval kicsit későn, de összeállt a kép.
-
Elsőre nem esett le mik ezek a rövidítések plusz azt hittem Linuxos topikban vagyunk....
Ne aggódj, harmadik nekifutásra leesett, miről van szó! EXT0DB6Q
Akkor viszont gondmentes lesz a jó öreg 840 EVO...azért ez is már több, mint 10 évvel ezelőtti kiadás!
régen minden jobb vót!
-
Okosan tetted, de amúgy se sokat érnél vele, ha Linuxra fáj ennek az SSD-nek is a foga! Karácsony körül jön a Mint Virginia úgyis...
Ja és egy sudo
smartctl -x /dev/sda
kimenetet is pasztabinezz majd mindenképp, kíváncsiság is van nyilván, meg a 840-EVO-t is javasolt volt anno fw-update-elni, ha jól emlékszem. -
A Samsung magiciannal csökkenthetem az OP méretét?
Ez a Magician is egy GUI-s app, amivel a totál laikusok végezhetnek beállításokat, nem fog olyat csinálni, mint a gyári OP helyfoglalás, amit tényleg semmi nem lát. Ahogy írták is, ez kb megfelel annak, amikor a Gparted-ben csinálsz particionálatlan helyet. Ha a meghajtót inicializálod, nyilván az egész meghajtó OP lesz és kezdheted újra a particionálást!
Semmi mágika nincs a Magicianban a nevén kívül...
Egyébként olyan meghajtón, amin OS is fut, különösebb értelme nincs külön OP helyet fenntartani, most főleg a Linuxra gondolok, ami EXT4 fs-t használ, ez meg alapból 5% helyet reservál a rendszer használhatósága miatt. 6GB gyárilag foglalt, erre jön még az EXT4 5%-a, plusz a rendszer particióján is mindig van bőven szabad hely nyilván. Ezek összességében bőven elegendőek a vezérlőnek, hogy garázdálkodhasson szabadon a cellákkal. Ja és itt nem egy meghatározott rész van ilyenkor lefoglalva, csak egy X terület mindig szabad, az csalóka, hogy a particionálón a meghajtó végét jelölöd particionálatlannak.
Ezek már előttem több részletben azért le lettek írva, de sose árt ismételni...(ezért is találták fel az ismétlőfegyvereket)
-
Dißnäëß
nagyúr
Ööö, olvasáshoz is ?
Azaz kiírom amit ki kell és utána sportból pakolgatja jobbrabalra egy életen át saját magán belül ? Írás a legelsôn túl max akkor van, ha érkezik új dolog, ami szintén szûz területre megy, vagy ritkán írtra. Aztán annyi, ha "betelt" (ráhagyással), egy full read-only használat lesz belôle. Nem naplózó fájlrendszer.
-
King Unique
titán
Miért, mit vártál?
Minden ilyen program az OP funkció bekapcsolásával leválaszt X% nem lefoglalt területet, ami alapértelmezetten az SSD össz tárolókapacitásának 10%-a szokott lenni, de általában beállítható attól eltérő egyéni méret is.
Ha törölve lesz a meghajtó, újrainicializálva stb., akkor nyilván elvész az előbbi beállítás, vagyis utána újra be kell állítani. Már akinek okvetlenül szüksége van erre, mert ez csak amolyan szamárvezető azon felhasználóknak, amik nem figyelnek oda arra, hogy a már meglévő partíción legyen kellő méretű szabad terület. -
-
csixy
addikt
Na itt az Over Provisioning bekapcsolás eredménye. Hát nem ezt vártam. Ezt a partíciódarabot most már tisztelni fogja minden op rendszer ??? Ott a lemez vége a C partíció végén a GPT utolsó1 megabájtján a tartalék patrtíciós táblájával.? Ha mondjuk Gparteddel egy msdos partíciós táblával MBR-rel nyakon vágom, vagy GPT-vel újra inicializálom , akkor sem fognak hozzányúlni a hátsó 23 gigányi Over Provisioning partícióhoz és az meghagyják a vezérlő saját hatáskörében?
-
Csak nagyon röviden, mert itt png vagyok....
Nyilván ismered a portásról és a sasmadárról szóló viccet...no az NVMe meghajtók és a discard TRIM kb így viszonyul egymáshoz!
idézek picit, mert kb ennyit érdemes tudni Linux, NVMe SSD TRIM relációban:
TRIM ellenőrzése
Míg a SATA SSD-nél ez a legfontosabb ellenőrzés volt, NVME SSD esetén értelmetlenné vált, ugyanis a hagyományos TRIM, discard végrehajtását egy ATA utasításkészlet biztosította, ez értelemszerűen az NVME SSD-re nincs semmilyen hatással.
NVME SSD meghajtók - ellenőrzés Linux alatt: align, TRIM, hőmérséklet
Nyilván egy szakmaiatlanség miatt innen eltanácsolt nemszaki blogja, de ugye nem saját kútfő, szóval...
Lehetne még erősen bonyolítani de az előbbi egy mondat tényleg a lényeg. Ha végignyálazod ezt, akkor sem találsz benne discard kifejezést, max egy alkalommal, de ott a mondatból kiderül, hogy ez nem a discard parancsot jelenti, hanem emiatt van ott a szó:
Egyszóval ne variáljunk, mint zsidó az üres boltban, hanem fogadjuk el, hogy az NVMe meghajtók saját parancskészlet alapján TRIM-melnek és nem is tudnak mit kezdeni egy P/SATA parancskészlet elemeivel.
Ja igen....a swap-ot TRIM-melni olyan, mint mikor falábú ember megvakarná a talpát!
(alapból is csak adott filesystem támogatja a TRIM-et és a swap nem ext4 fs-en csücsül ugye!)
-
zizidor
őstag
A vezérlő magától nem tudja mikor kell fizikailag felszabadítania egy blokkot, azt az oprendszer fogja megmondani. SATA-nál volt ez probléma, mert ott még nem volt a kezdetektől része a protokollnak a trim, de NVMe-nél már igen (deallocate). Az fstab-ba beírt discard opció kényszeríti a rendszert, hogy minden törlés után azonnal küldje a parancsot, ez viszont visszahúzhatja a meghajtó teljesítményét. Alapból nem szükséges.
-
Balmadi66
csendes tag
Szia! Köszi az eddigi segítséget. Közben megnéztem a Lenovo 1577 H5G alaplap bios verzióját: AMI EFI, verzió: 9QKT29AUS (2011.08.19) AIDA 64 segítségével. A Lenovo oldalán találtam egy újabb verziót (9QKT39A, ennél flash uefi bios-t említ. A gép típusa Lenovo Think centre edge 71, erre kerestem rá a bios-oknál. Bár az aida64 írja, hogy uefi boot nincs. Ezt a bios verziót rá szabad telepítenem? Szerinted csinálhatok uefi módú telepítést is? Előre is köszönöm a segítséget.
A lenovo bios frissítési oldala: https://support.lenovo.com/hu/de/downloads/ds019028 -
Frawly
veterán
Igen, lehet. Újraparticionálod linuxos fdisk vagy cfdisk valamelyikével. Utána létrehozol rajta fájlrendszert. Amin lefuttatsz egy fsck-t. Ha közben a kernel elkezdi az I/O error bad block sorokat dobálgatni rá, akkor nagy ívben a jobb vállad felett elhajítod a junkdrive-ot a kukába, hogy csak nyekken. Ennyit lehet csinálni vele. Ha van még rá jótállás, akkor vissza gariztatni.
-
King Unique
titán
Korábban volt erről szó egy másik topikban is, de már akkor sem nagyon sikerült vele mit kezdeni. Ha továbbra is tartósan írásvédett és már az OS is egyre kevésbé ismeri fel, akkor annak kb. annyi. De azt hittem már rég visszaküldted, rég megvolt a garanciális csere, vagy ezek szerint mégsem?
Egyébként a gyártó weboldala alapján ez inkább egy pendrive, mintsem egy külső SSD. Az utóbbi megnevezés inkább a Corsair kütyüjénél reálisabb, amiről teszt is készült itt a topikban. Na az már egy komoly cucc, annál van UASP, TRIM, SMART stb., valamint nemcsak a szekvenciális értékei jók, hanem a 4K is. Ellenben a hagyományos pendrive-ok az utóbbiaknál jellemzően elég gyengék (példa)...
-
Elnézést, ha már más is szóvá tette, de hogy a retekbe lehet 0%-os az SSD Life Left attribútum?
Ott valami gebasz van, de csak és kizárólag az SSD-vel...
A Kingston gyári szoftverével kéne egy kép, az ÖSSZES SMART attribútumról.UI: Első dolgom volt, hogy az SSDOK forráskódját megnéztem (mivel Én írom), de semmi okot nem találtam arra, hogy rosszul írná ki az infókat...
zolcers #34875
1. SSDOK nem ismeri a meghajtót
2. Intel Chipset van telepítve... Alapvető hiba
3. "Asszem'" húzva van a CPU -
Frawly
veterán
Senki nem tudja meddig fogja bírni, mert nincs jövőbe látó kristálygömbje. De nehogy azt hidd ám, hogy márkásabb meg felsőbb kategóriás SSD-knél tudni lehet. Bedögölhetnek azok is akármikor. Nálam most egy bombabiztosnak tartott Crucial MX300-on kezdtek rossz szektorok áthelyezése megjelenni, pedig ez egy kategóriával felette van, eddig még egy meghibásodott darabról sem hallottunk.
Ebbe a sovány gépbe teljesen jó választás volt az A400, pénzkidobás lett volna bele sokkal jobb SSD-t tenni, egyrészt a gép nem ért volna annyit, másrészt meg ki sem hajtaná.
Szépen látszik, hogy ezt az A400-at sem teljesen tudja kihajtani, mert tud ez az SSD azért 500 MB/sec-es olvasást a 377 MB helyett. Bár ezt nem tudni, hogy a nem túl acélos proci miatt van, vagy az integrált SATA vezérlő valami gyengébb fajta.
HDD-hez képest meg az A400 is erősen dimenzióugrás, főleg ami a bootidőt, betöltési időket, swapelést, leállítási vagy hibernációs időt érinti.
-
tvamos
nagyúr
-
Frawly
veterán
Ilyen kicsi SSD-t még nem is láttam. Ezeknek a koraiaknak még a sebessége sem volt valami acélos. Desktop PC-be nem lehet értelmeset kezdeni vele ma már, olyan kicsi, esetleg valami mikroszerverbe valami spéci, sovány céllinuxot futtatni, vagy nagyon régi retro gépbe DOS-os játékokkal nosztalgiázáshoz bepattintani.
-
Frawly
veterán
Ez így teljesen jó. Elvileg még a swap méretét lehetne fixálni, de a képen látszik, hogy az OS automatán sem használ sokat, úgyhogy gyakorlatilag mindegy.
A sebességértétek teljesen jók, a SATA3-at kihajtja, hozza azt, amit ilyen SSD-knek hoznia kell. Igazából +/-10 MB/sec ingadozás lehet a mérések között is, hiába átlagol össze 5 mérést, meg attól is függ, hogy mennyire van tele a meghajtó. Firmware-t nem a sebesség miatt kellett frissíteni, hanem valamelyik régebbi fw-rel a 840 EVO-nak volt valami háklija, amit a későbbi fw-ekben javítottak. Szerintem sokáig szolgál még ki a másik gépben is a kondícióból és az írásmennyiségből ítélve. Bár ha annyira unatkozol, akkor a HD Sentinel SMART füléről is lőj képet, az oszlopok legyenek olvasható szélességűek.
-
csixy
addikt
-
aTe014
aktív tag
Futtass egy sebességtesztet a CrystalDiskMark-kal, és ha elégedett vagy az eredményekkel (vagyis megközelítőleg hozzák a gyári értékeket), akkor nincs más teendő!
DE, 3 dolgot javasolnék, amiket elvégezhetsz:
1. hibernálás letiltása, ha nem használod,
2. SSD firmware frissítés innen: [link] (a tiédre a legújabb a EXT0DB6Q, neked pedig ...BB6Q van rajta)
3. BIOS frissítés ellenőrzése HP Support Assistant szoftverben, vagy ezen az oldalon: [link]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- 136 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4080
- Akciós Windows 10 / 11 Pro OEM Licenc Kulcs 100% eredeti, jogtiszta!
- Tablet felvásárlás! Samsung Galaxy Tab S10+, Samsung Galaxy Tab S10 Ultra, Samsung Galaxy Tab S10 FE
- BESZÁMÍTÁS! MSI B550 7 5800X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3070 8GB Rampage SHIVA Enermax 750W
- Eladó szép állapotban levő Apple iPhone 12 Pro Max 128GB / 12 hó jótállás
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest