Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Silent77

    veterán

    válasz #19 üzenetére

    Nekem a kis tesója volt, még picit drágábban is vettem, csak a srácaim tönkretették. :(((
    Ezzel az 1W-os Vartával ér fel a 3W-os Police, ami 850ft volt.
    Nem jársz vele rosszul, sztem nem éri meg a többlet pénzt a nagyobb testvére, de ezt neked kell eldönteni, én nem adnék érte annyit. :B

    Legfrissebb Banggood, Geekb, Ali kuponok: https://t.me/kinabolrendelek

  • attiLANte

    tag

    válasz #19 üzenetére

    "nem tudom jobb-e a második annyival, mint amennyivel drágább."

    Ezt sajnos csak úgy lehet megtudni, hogy azonos körülmények között kipróbálod mindkettőt - ami persze nehezen kivitelezhető a lehegesztett csomagolás miatt.

    "Az tetszik, hogy 2 féle fényerőt tud és elég sokáig bírja maxon is."

    Ezeket az üzemidőket nem árt fenntartással kezelni a későbbi csalódások elkerülése végett. Szokás szerint nem adták meg sem a teljesítményt, sem fényerőt a működési idő mellé, pedig csak úgy lenne értékelhető.

    Tegyük fel, hogy 1W a cucc teljesítményfelvétele, miközben 3xAAA elemről/akkuról működik.
    Egy átlagos 1,2V-os Ni-MH AAA akku kapacitása 800-1000mAh(a hagyományos alkáli elemeké kisebb). Leegyszerűsítve legyen mondjuk a benne tárolt energia 1000mWh, azaz 1Wh. A három akku összesen 3Wh energia tárolására/leadására képes.
    Akkor hogyan lehet, hogy 20+ órán át világít maximális (felteszem 1W) teljesítményen, ami 20Wh energiát igényel - 100%-os elektromos hatásfokot feltételezve?

    Gondolom arról lehet szó, hogy a három elem miatt egyszerűen előtét ellenállással korlátozták a maximális áramot. Emiatt a két fényerő fokozat nem állandó teljesítményt jelent a ledek számára, hanem csak két eltérő ellenállást.
    A telepfeszültség csökkenésével csökken a ledeken folyó áram is, hiszen az ellenállás nem kerül ki az áramkörből. Ezáltal a megmaradt energia egyre tovább lesz elég - persze egyre kisebb fényerő mellett.
    Ennek azért megvan az az előnye, hogy egy ellenállás nem nagyon szokott elromlani, másrészt a telepek kimerülésére a fényerő csökkenése figyelmeztet, ráadásul ezen a csökkent teljesítményen még jó ideig használható marad a lámpa.

    Egy DC-DC konverteres darabnál pont fordítva van: sokáig egyenletesen világít, majd hirtelen lecsökken a fényerő, és lekapcsol. Ugyanis az elemek lemerülése (a kapocsfeszültség csökkenése) miatt egyre nagyobb árammal próbálja terhelni azokat, hogy megfelelően tudja táplálni a ledet, ezért a már amúgy is gyengélkedő elemek hamar feladják.

    Visszatérve az eredeti kérdésre: ha azonos az optikai teljesítményük és ugyanolyan led van mindkettőben, valamint nem gond a hosszúkás méret, én az elsőt választanám (>link1<, >kép1<).
    Egyrészt olcsóbb - ha nem jön be, nem buksz rajta sokat, max. jó lesz tartalék lámpának. Másrészt, ha jól látom, az 2xAA elemről megy, tehát kb. kétszer annyi energiából gazdálkodhat, mint a drágábbik 3xAAA-s testvére. Bár egy kicsit "tágnak" tűnik az optikája - >kép2<, >kép3< ...

    Egy a lényeg - és ez minden lámpavásárlásra vonatkozik: ha teheted, próbáld ki mindkettőt, mielőtt megveszed. Akár egy "referencia" lámpát is vihetsz, aminek ismered a fényerejét/használhatóságát saját körülményeid között, így lesz mihez viszonyítani.
    Vagy akár egymáshoz is mérheted a kettőt, és a jobbikat megveszed - önmagában nehéz megítélni egy-egy darabot...

    Remélem szerencsével jársz, sok sikert!

    ui.: ha esetleg a Silent77 által említett "Police" lámpák érdekelnek, akkor a Józsefvárosi piacon (Kőbányai út) találhatsz belőlük egy rakattal - néha én is megfordulok ott donorok után kutatva, ha építeni akarok egy új pilácsot. Valszeg a vaterás arcok is onnan szerzik be.
    Bár ezek a lámpák önmagukban szvsz. nem annyira hatékonyak, ill. vannak köztük nem túl jól sikerült szériák (hogy finoman fogalmazzak), úgyhogy nem árt vigyázni...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák