Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KROK640

    nagyúr

    válasz Green69 #43 üzenetére

    "Egyszerűen fogalmazva - munkából nem lehet meggazdagodni" - sajnos nagyon is igaz. Ez az amit már a mai fiatalok (főleg a pályakezdő réteg) látnak, meg azt is, hogy amit jelenleg MO-n bérként kínálnak nekik, az elégtelen lesz egy normális életre (saját lakás, autó, család, néha nyaralás).
    Ezért munkaerő oldalról is komoly kihívásokkal kell majd a cégeknek szembenézni... jah, már most is.

    Azonfelül a cégeknél a humán munkaerő a legdrágább komponens, így őket a legfontosabb kiváltani. AI, robotok stb. Nem kér fizetést, egyéb juttatást, irodát, stb. Cserébe nem megy szabadságra, nem lesz beteg, és nem akar hazamenni délután 4-kor.

    "Jelenleg sem a "munkát", annak mennyiségét / minőségét fizetik meg, hanem annak a "hasznosságát"" - ez is színigaz. És nem csak a propagandánál van így hanem a cégnél is. Az, hogy valaki legyárt ezer terméket, az maximum minimálbér + pótlékos meló. Aki viszont egész hónapban a p*csét vakarva kitalál egy kampányt, amivel eladnak 1000 terméket, az a sokszorását fogja ennek keresni, figyelembe se véve, hogy aki legyártja, ha az nincs akkor ő akármit is kitalálhat. Persze a kérdés ennél összetettebb, illetve most egy rakás irodai munkás fórumozó esne nekem (aki szintén sokat voltam az), hogy mégis hogy gondolom ezt? :D

  • bambano

    titán

    válasz Green69 #43 üzenetére

    ha így nézed, akkor tényleg értelmetlen a munkaalapú társadalom. ha meg úgy nézed, hogy olyan társadalom, ahol valamit tenned kell a megélhetésért, vagyis az alapjövedelem ellentéte, akkor van értelme a kifejezésnek.

  • Dare2Live

    félisten

    válasz Green69 #43 üzenetére

    Ha megnézed a rabszolgatartó, feudális, kapitalista... társadalmakat, életszinvonalat elég egyértelmű hogy a "munkásnak" a legjobb a kapitalista vonal.

    "munkából nem lehet meggazdagodni"

    Mi a gazdagság? Elég relatív. Egy átlagnak elérhető társadalmilag nem sokra becsült panel árammal, légkondival, folyóvizzel, privát térrel (3 szobával) elképesztő luxus volt az 1960as években, nemhogy a feudalizmusban vagy egy Római/Egyiptomi rabszolgának...
    Másik pl hogy 4millió+ autó van forgalomban.
    De a kedvencem amit a tavaly 105évében elhunyt nagymamám mesélt, hogy gyerekkorában csak ünnepnapokon volt hús. Akiknek minden vasárnap azok már gazdagok voltak. Értelmezni is nehéz azt a szegénységet vagy hogy nekik mi mennyire gazdagok látszanánk nem?
    Gazdag az a család aki panelben él és van egy autója és akár minden nap "rántott hús"t eszik? 2024ben nem mondanám. 100/200/2000éve ez a gazdagáság viszont azt jelentette volna, hogy munkából elképesztően gazdag.

    Amiről te beszélsz az az ultragazdagok klubbja. Lölö, NER a haver kapitalizmus egyértelműen az ország kirablása.

    Az nagy kérdés, hogy az AI forradalom mit fog eredményezni jövedelmi vonalon. Remélhetőleg marad az ami kvázi az ipari forradalom óta kvázi tart. Mindenki egyre gazdagabb lesz, kevesebb emberi munkára lesz szükség. Remélhetőleg a szabad szombat után eljön a szabad péntek vagy a napi 6h munka ideje. Aztán ki tudja.

Új hozzászólás Aktív témák